PDA

Zobacz pełną wersję : montaż komina do kozy - kiedy i jak



Spirea
29-10-2010, 12:06
mam pytanko. Jesteśmy na etapie dachu. W domu będzie kominek wolnostojący. Rura od kozy nie ma być zabudowana do stropu. Dalej na dach ma wychodzić kominem jakimś dwupłaszczowym (rura z ociepleniem czy coś w tym rodzaju). Nie będzie więc żadnego murowanego komina. I teraz pytanie jest takie - jak zorganizować wyjście na dachu? Czy mamy zamontować sam komin z częścią rury, do której podłączy się potem przy wykończeniówce kozę? Wykonawca sugeruje, żeby teraz robić pełny dach, a jak będziemy montować kozę, to wziąć dekarza, który zrobi wycięcie na komin i obróbkę. Znajomi z kolei nie kupili od razu kominka i zostawili dziurę w dachu, ale to wydaje mi się kompletnie bez sensu.

Forest-Natura
29-10-2010, 18:14
Witam.
Wykonawca to fantasta. Żaden dekarz nie przyjdzie Ci i nie będzie "wycinał kawałka dachu" już zrobionego na "gotowo". Po pierwsze dlatego że nie będzie mu się to w żaden sposób opłacać, po drugie - może się okazać że akurat w tym miejscu gdzie chcecie nie będzie się dało tego "kawałka dachu wyciąć", a jeżeli już, to okaże się że będzie to koszt, który Was skutecznie zniechęci do instalacji jakiejkolwiek kozy ... :D
Tok postępowania w Waszej sytuacji powinien wyglądać następująco:
-decydujecie się już teraz na konkretny model kozy/piecyka
-znajdujecie jedną firmę, która Wam ten piecyk sprzeda i zamontuje oraz to samo zrobi z kominem (dostarczy i dopilnuje by dekarze właściwie wstawili przejście dachowe)
-w połać dachową trzeba teraz włożyć przejście dachowe pod konkretny wymiar komina dwupłaszczowego
-oczywiście przejście dachowe powinno znajdować się centralnie nad wyjściem rury z kozy/piecyka
-przejście dachowe zamawiacie oczywiście razem z resztą komina dwupłaszczowego i konsolą wsporczą, którą też trzeba wmontować w więźbę dachową (na niej będzie się trzymała część komina z nierdzewki)
Teraz pytania dlaczego już na tym etapie musicie wiedzieć jaki model kozy/piecyka oraz po co Wam firma:
-piecyki mają różne średnice wylotowe spalin i przyłączy, a przejście dachowe musi być wykonane pod konkretną średnicę
-jeżeli przejście dachowe, resztę komina i całość montażu będą robić różne osoby a nie jedna firma odpowiedzialna od A do Z za wszystko to możecie być pewni, że na 100% nie będzie coś do siebie pasować i zostaniecie "z figą" lub w najlepszym przypadku z koniecznością przerobienia "czegoś tam"

A teraz jeszcze jedna sprawa - jeżeli podepniecie taką rurę bezpośrednio do komina wychodzącego na dach to możecie być pewni że będzie ona po paru latach cała "ruda". Zacznie najnormalniej w świecie korodować. Tego typu realizacje fajnie wyglądają na zdjęciach, ale powinno się je wykonać jako konstrukcje dwupłaszczowe od samego urządzenia - wewnętrzna rura z nierdzewki i na niej płaszcz z rury "czarnej". Rurę spalinową trzeba łączyć z urządzeniem przy pomocy przyłącza wewnętrznego, czarną (zewnętrzną) można wtedy normalnie nasazdać na króciec w kozie/piecyku.
Oczywiście mowa tu o przyłączach dłuższych, np. w domach z antresolami czy salonami otwartymi do połaci dachowej.
Pozdrawiam.

Spirea
29-10-2010, 21:39
dziękuję bardzo za szczegółowe wyjaśnienie. Koza ma stać właśnie w salonie z antresolą. Rodzaj kozy mamy wybrany, więc to nie problem. Gorzej z firmą i organizacją wszystkiego. Problem jest z tym przejściem centralnie nad wyjściem rury z piecyka. Trafia się na więźbę. Projektantka zrobiła jakby komin obok. Z tego, co pamiętam mówiła o jakimś "załamaniu". Nie wiem, jak to będzie się odbijać na ciągu. W projekcie mamy właśnie komin dwupłaszczowy. Podano nam dwie firmy, które robią z takiej błyszczącej stali, a my wolelibyśmy czarną lub grafitową. Z tego, co wyczytałam powyżej, to chyba tak będzie lepiej (jeśli dobrze zrozumiałam). Najgorsze, że to oznacza koszty za cały komin już teraz :(

Forest-Natura
30-10-2010, 10:36
Witam.
Jeżeli komin trafia w element więźby to właśnie teraz, na tym etapie budowy, cieśle/dekarze muszą zrobić tzw. wymian w więźbie i umieścić w nim konsolę wsporczą dla komina. Każde załamanie takiego komin wygląda bardzo brzydko i powoduje dodatkowe koszty rzędu kilkuset złotych i trudniejszy montaż w porównaniu z kominem prostym.
Pozdrawiam.

Spirea
30-10-2010, 11:19
jeszcze raz dziękuję. Muszę zatem po weekendzie ustalić wszystko z cieślą i znaleźć firmę, która zamontuje kozę.

bdan
30-10-2010, 13:41
spirea

jeżeli dobrze rozumiem to nie będziesz miał komina murownego tylko prosto od kozy aż na dach wyprowadzony komin "dwupłaszczowy" masz jakieś fotki jak to wygląda; jaką koze wybraliście

Kominki.fm
30-10-2010, 21:10
Montaż kozy i komina stalowego może bezwzględnie przebiec w tym samym czasie. Nie ma potrzeby i nawet nie powinno się teraz instalować przejścia przez dach. Widzę, że "Forest Natura" nie ma zbyt dużego doświadczenia w kominach. Myślę, że wizyta fachowej firmy od kominków i kominów pozwoli na łatwe zaprojektowanie całości instalacji po wykonaniu dachu. Ponadto należy zastanowić się nad umiejscowieniem wyczystki, a jeżeli dojdzie do rezygnacji z tego elementu, to należy odpowiednio zabezpieczyć kozę przed wilgocią. Polecamy się na terenie całej Polski.

Forest-Natura
30-10-2010, 22:57
Witam.
"Żenada" Panie Danielu ...
Żenada ... to jedyne co można powiedzieć o Pańskiej ostatniej wypowiedzi.
Zarówno jeżeli chodzi o merytoryczny jej zakres, jak i formę reklamowania własnej firmy.
Pozdrawiam (pomimo tego).

margod
31-10-2010, 09:54
Komin można zamontować teraz lub później. Niejednokrotnie montuje się kominki i kominy w domach już zamieszkałych. Niewątpliwie propozycja @Forest-Natura jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Na etapie budowy można zrobić praktycznie wszystko, później mogą pojawić się "schody" o których wspomniano już wcześniej.

Spirea
31-10-2010, 10:51
widzę, że opinie są trochę rozbieżne. Muszę pogadać z instalatorem i dekarzem. Instalator powie jak lepiej zrobić montaż, a dekarz ile weźmie za zrobienie potem "dziury". Mnie się wydaje, że sensowniejsze rozwiązanie jest to proponowane przez Forest Natura. Jakoś trudno mi sobie wyobrazić, że potem robić dziurę w dachu. Dam znać, jak coś ustalę

Bdan, nie mam fotek, rozwiązanie z rurą możesz znaleźć w dzienniku Irmy. Ma kozę antalya. Jak wrzucisz w google tę nazwę, to powinieneś trafić też na zdjęcie tej kozy z długą srebrną rurą. Pierwotnie taką chcieliśmy. Naszym aktualnym typem jest Dovre Astro 3 albo 4 CBP. Mamy wentylację mechaniczną, więc koza musi mieć dopływ powietrza z zewnątrz, a takich modeli nie ma dużo.

michal8802
28-03-2012, 13:04
Witam mam zapytank mam komin wyciagniety ponad strop ale nie dokonczony a chce podłaczyc kominek koze czy wystarczy jak wypuszcze rure ponad dach czy musze murowac komin dalej ?? prosil bym o pomoc

callmeduck
28-03-2012, 17:31
Widze,ze kozy są teraz popularne. Tez mamy plan wstawic sobie koze do mieszkania, tyle ze mieszkamy w bloku. Ale sasiad powiedzial, ze nie bedzie z tym problemu!

eniu
28-03-2012, 19:07
...taki sąsiad to skarb :D