PDA

Zobacz pełną wersję : centalny odkurzacz - jaki długi przewód



agalind
01-11-2010, 18:10
Planuję zainstalować odkurzacz centralny nie wiem tylko jak w praktyce powinno to wyglądać. Jak myślicie czy lepiej jest zamontować 2 gniazda (salon, korytarz) na piętro i 10 m rurę czy 4 gniazda (w każdym większym pomieszczeniu) i 6 metrową rurę do odkurzania?

Rezi
11-11-2010, 15:02
z doświadczenia im mniej przełączania pomiędzy gniazdkami tym lepiej
a z drugiej strony rura ciągnięta po narożnikach mebli drzwi ścian niszczy je - trzeba zastosować rękaw ochronny na rurę.

i jeszcze jedno - szufelka w kuch i wiatrołapie

photos
24-11-2010, 12:49
Ja mam dom 10,5 x 11,5. Dom podpiwniczony , parter plus poddasze uzytkowe. W piwnicy znajduje się jednostka centralna Beam z wbudowanym gniazdem, czyli odpada gniazdo w piwnicy. na parterze w centralnym miejscu 1 gniazdo i rura 9 mb z włącznikiem w rączce. Szufelka jak poradził Rezi w kuchni i wiatrołapie. I tym samym pionem co na parter rura idzie na poddasze i też w centralnym miejscu jedno gniazdo. Wszystko juz zrobione ale jeszcze nie uzytkuje wiec nie powiem czy sie sprawdza. Ale sam producent pisze ze im wiecej kombinacji, zakrętów i gniazd tym słabsze działanie odkurzacza. tak więc nie komplikowałem, a rura wszędzie dosięgnie. A i co ważne gniazdo powinno byc tak umiejscowione abys odkurzając klatke nie musiał się przełączać między gniazdami bo np przewodu nie styka. No i najlepiej schody odkurzać z dolnego gniazda...Takie są wytyczne i rady użytkujących.

mr6319
10-01-2011, 16:19
Ja mam dom 10,5 x 11,5. Dom podpiwniczony , parter plus poddasze uzytkowe. W piwnicy znajduje się jednostka centralna Beam z wbudowanym gniazdem, czyli odpada gniazdo w piwnicy. na parterze w centralnym miejscu 1 gniazdo i rura 9 mb z włącznikiem w rączce. Szufelka jak poradził Rezi w kuchni i wiatrołapie. I tym samym pionem co na parter rura idzie na poddasze i też w centralnym miejscu jedno gniazdo. Wszystko juz zrobione ale jeszcze nie uzytkuje wiec nie powiem czy sie sprawdza. Ale sam producent pisze ze im wiecej kombinacji, zakrętów i gniazd tym słabsze działanie odkurzacza. tak więc nie komplikowałem, a rura wszędzie dosięgnie. A i co ważne gniazdo powinno byc tak umiejscowione abys odkurzając klatke nie musiał się przełączać między gniazdami bo np przewodu nie styka. No i najlepiej schody odkurzać z dolnego gniazda...Takie są wytyczne i rady użytkujących.

Identycznie jest u mnie.

jacekmaty
26-01-2011, 23:15
Przy domu 10x12 m mam po jednym gnieździe na każdym poziomie na centralnej ścianie + szufelka w kuchni i gniazdo przy jednostce centralnej w garażu.
9 m węża w zupełności wystarczy

Carpenter78
31-01-2011, 20:06
Ale czy nie macie wrażenia że 9 metrów to za dużo i np. 6 m byłoby lepiej?

Pytam bo mam do wyboru kilka opcji i generalnie im mniej gniazdek tym lepiej ale dłuższy wąż co myśle nie jest takie praktyczne, także stąd dylemat jaka jego długość jest najbardziej optymalna.

Pozdrawiam!

photos
02-02-2011, 10:14
ja jeszcze nie używam to nie mogę się za bardzo wypowiadać. Masz trochę racji że 6 byłby bardziej praktyczny ale musisz pewnie zrobić co najmniej dwa gniazda na kondygnacji. Nie zawsze wychodzi to tak że tylko przedłużasz po ścianie ale czasem trzeba od głównego pionu na inna poprowadzić co już trochę bardziej komplikuje system. Ale jeśli zmieścisz się w wytycznych producenta czyli ilość gniazd i długość rurociągu to czemu nie. Ale w praktyce wygląda to tak że musisz kupić mocniejszą jednostkę która obsłuży większą ilość gniazd, a tym samym droższą, no i więcej rur gniazd to większy koszt materiału i robocizny. Chociaż mniejsza jednostka, która obsługuje np do 4-5 gniazd pewnie też sobie poradzi ale zmniejszy się jej siła ciągu. Ostatnio odkurzałem małym odkurzaczem, no dobra nie będę kłamał żona odkurzała, a ja tak ją poobserwowałem .Chodziło mi o to aby zobaczyć ile pracy wykonuje się małym odkurzaczem. Zawsze coś przeszkadzało a to fotel, a to pufa, a to łóżko i ten odkurzacz się o to wszystko zaczepiał. Co prawda ona robiła to już mechanicznie czyli przenosiła odkurzacz, odsuwała kabel itd. nie zwracając na to uwagi. Wszyscy boją się tych 9 metrowych węży, ale dopóty dopóki nie wezmą ich do ręki. A są one sporo lżejsze niż ten mały odkurzacz (wagę "nabija" tylko włącznik i rura teleskopowa, która i tak będzie przy 6 metrowym). I tak sobie wtedy pomyślałem że ta 9 m rura będzie o niebo "lżejsza" w pracy a niżeli ciągłe cofanie się i odczepianie odkurzacza, czy przesuwanie kabla. No i w końcu będę mógł normalnie oglądać telewizje kiedy żona sprząta :)
Reasumując. Z tym 6 m może się okazać że więcej czasu poświęcisz na przepięcie węża niż pracy włożysz w przeciągnięcie dodatkowych 3 metrów. Bo wąż i tak Ty czy zona będziecie nieśli

Saly
03-02-2011, 22:10
hej
Moje pytanie może wyda się banalne i bez sensu ale pomóżcie
Nie bardzo wiem na czym polega odkurzacz centralny tzn teoretycznie wiem ale nikt ze znajomych nie ma
czy ktoś poświęcił by chwilkę i opisał co trzeba zrobić aby ten odkurzacz zamontować i jaki jest przybliżony koszt takiego odkurzacza
jestem na etapie początkowym tzn w marcu fundamenty
Z góry dziękuje za odp

photos
04-02-2011, 13:05
Odkurzacz centralny hmm. tak pokrótce składa się z jednostki centralnej czyli zwyczajnie odkurzacza, który zazwyczaj montowany jest w garażu, piwnicy bądź jakimś pomieszczeniu gospodarczym, co gwarantuje nam znikomy hałas. Składa się także z rurociągu czyli rurek poprowadzonych najczęściej w ścianach. Zakończone gniazdkiem np w przedpokoju do którego podłączamy przy sprzątaniu wąż ssący. Rury te odprowadzają wessane nieczystości do odkurzacza. Na obrazku wygląda to np tak :
http://img525.imageshack.us/img525/746/odkurzaczeschemat.jpg (http://img525.imageshack.us/i/odkurzaczeschemat.jpg/)

Saly
04-02-2011, 22:34
dziękuję bardzo za fajną prezentację
Jeśli jeszcze ktoś by mi podał przybliżony koszt to już w ogóle byłabym happy :-)

photos
05-02-2011, 11:52
Ja napiszę Ci ile ja zapłaciłem. Ale każdemu to wychodzi inaczej. Odkurzacz centralny BEAM SC 335 Progr. Z zestawem sprzątającym czyli jak na np tej aukcji
http://allegro.pl/odkurzacz-centralny-beam-sc-335-progr-osiek-i1432521839.html
Swoją droga to rok temu za ten zestaw za0płaciłem 2800 więc nieźle trzyma cenę.
Odkurzacz zamontowany w piwnicy, jedno gniazdo na parterze i jedno na poddaszu. W piwnicy zbędne z racji wbudowanego w jednostkę. Do tego szufelka w przedpokoju i w kuchni. W sumie 3900 zł. W tym koszt dojazdu faceta z Gdyni :) Można odliczyć około 300 zł za ten dojazd czyli koszt systemu wraz z montażem 3500...powiedzmy. Teraz zamontowałbym go sam, w końcu sam zbudowałem dom, ale na początku nie znałem ogólnych a właściwie też i podstawowych zasad montażu, także zleciłem to firmie. Ale rury , gniazdka kolanka, złączki to koszt około 300-400 zł takwięc ta robocizna nie była aż taka duza

Saly
05-02-2011, 13:21
Wielkie dzięki Photos
Cena jest do przyjęcia więc mam nadzieję przekonać męża
bo to chyba fajna sprawa takki odkurzacz - a jak się od razu nie zrobi to potem już lipa

KRUSZYNO
24-03-2011, 10:34
hej
Moje pytanie może wyda się banalne i bez sensu ale pomóżcie
Nie bardzo wiem na czym polega odkurzacz centralny tzn teoretycznie wiem ale nikt ze znajomych nie ma
czy ktoś poświęcił by chwilkę i opisał co trzeba zrobić aby ten odkurzacz zamontować i jaki jest przybliżony koszt takiego odkurzacza
jestem na etapie początkowym tzn w marcu fundamenty
Z góry dziękuje za odp

zajmujemy sie tym zawodowo koszt takiej instalacji to 230 brutto jest to koszt robocizny z materiałem a co bo odkurzacza to tylko BEAM bardzo profesionalnie wykonany i praktycznie nie zawobny http://allegro.pl/sklep/4441329_odkurzacze-centralne

KRUSZYNO
24-03-2011, 10:38
co do rurki to czym krótsza tym lepsza moim zdanie rurka 7 m 9m to zbyt dużo nie jest to aż takie lekkie

Okiren
30-03-2011, 13:11
co do rurki to czym krótsza tym lepsza moim zdanie rurka 7 m 9m to zbyt dużo nie jest to aż takie lekkie

Zacytuję kogoś z forum (wybaczcie, nie pamiętam gdzie czytałem) - cała rura waży tyle co cały zwykły odkurzacz. Ale tej rury nie nosisz - leży na podłodze. Czy lepiej będzie ganiać i odłączać-załączać odkurzacz co chwila, czy podpiąć raz na jeden poziom domu? Więcej ludzi jest za drugą opcją.
Zbyt dużo to może być jeśli instalacja jest baaardzo rozbudowana a 9m rury wprowadza dodatkowe straty ciśnienia. Policz sobie spadki, jeśli to dla Ciebie ważne a będziesz wiedział, czy możesz stosować 9m. Jeśli możesz to wtedy wola wola, albo częściej przełączasz, albo dłuższa rura.

KRUSZYNO
30-03-2011, 15:18
Zacytuję kogoś z forum (wybaczcie, nie pamiętam gdzie czytałem) - cała rura waży tyle co cały zwykły odkurzacz. Ale tej rury nie nosisz - leży na podłodze. Czy lepiej będzie ganiać i odłączać-załączać odkurzacz co chwila, czy podpiąć raz na jeden poziom domu? Więcej ludzi jest za drugą opcją.
Zbyt dużo to może być jeśli instalacja jest baaardzo rozbudowana a 9m rury wprowadza dodatkowe straty ciśnienia. Policz sobie spadki, jeśli to dla Ciebie ważne a będziesz wiedział, czy możesz stosować 9m. Jeśli możesz to wtedy wola wola, albo częściej przełączasz, albo dłuższa rura.
są różne podejścia do tego jezeli ma ktoś odkurzacz centralny i sprząta nim na codzień to jest to naprawde odczuwalne bo raczej rury nie wciąga po schodach do góry tylko wnosi a jezeli masz jeszcze piwnice to trzeba sie nanosić a co do długości t potem w cały domu masz pozrywane narożniki bo ciągasz rure w tą i spowrotem :)
ale kazdy ma swoje zdanie i może woleć dłuższą są w sprzedaży też rury 15m :)

Okiren
30-03-2011, 22:49
są różne podejścia do tego

Otóż to! Przeczytać, pogłówkować i zrobić tak, żeby dla siebie było dobrze, a nie dla innych. Ile ludzi tyle opinii i każdy z Was ma rację

KRUSZYNO
31-03-2011, 08:48
Otóż to! Przeczytać, pogłówkować i zrobić tak, żeby dla siebie było dobrze, a nie dla innych. Ile ludzi tyle opinii i każdy z Was ma rację
:)

lolek30
19-04-2011, 09:47
Witam

Jak należy prawidłowo dobrac moc odkurzacza - wiem że decyduje ilość gniazdek oraz długość instalacji , jak więc prawidłowo zmierzyć długość instalacji ? załóżmy że są 2 poziomy na dole 3 gniazdka z szufelką włącznie i na górze 3 gniazda ... czyli 2 x po załóżmy 12metrów + wąz ssawny ?

KRUSZYNO
20-04-2011, 19:55
Witam

Jak należy prawidłowo dobrac moc odkurzacza - wiem że decyduje ilość gniazdek oraz długość instalacji , jak więc prawidłowo zmierzyć długość instalacji ? załóżmy że są 2 poziomy na dole 3 gniazdka z szufelką włącznie i na górze 3 gniazda ... czyli 2 x po załóżmy 12metrów + wąz ssawny ?

trzeba policzyć mniej więcej ile jest metrów albo skontaktować się z wykonawcą on powinien wiedzieć
odkurzacz i tak dobiera się z zapasem
co do pana instalacji polecam "BEAM" model SC 355 jest on przeznaczony do instalacji do 45m lub 8 punktów ssących
lub SC 385 jeston do 65m lub 10 punktów

szymczyk
15-05-2011, 16:50
mam u siebie wąż długości 9m który jest uciążliwy podczas przemieszczenia się po schodach np. na strych.
Żałuje że gniazda są za daleko od siebie oddalone ponieważ 6m waży zdecydowanie mniej oraz ma mniejsze gabaryty.

KRUSZYNO
07-08-2011, 17:07
jest kilka opini na ten tema niektórzy twierdzą że po to robią instalacjie żeby nie przepinać odkurzacza co chwile tylko żeby za jednym razem poodkurzać jak najwięcej napewo przemieszczanie się z rurą ułatwi pokrowiec na wąż
mam u siebie wąż długości 9m który jest uciążliwy podczas przemieszczenia się po schodach np. na strych.
Żałuje że gniazda są za daleko od siebie oddalone ponieważ 6m waży zdecydowanie mniej oraz ma mniejsze gabaryty.

basbur
19-09-2011, 11:58
na dole 1 gniazdo, na górze 2, wąż 9 metrowy, wnoszenie po schodach jest lekko upierdliwe, ale bez przesady - nie ciagnę 9m rozciagniętych, tylko zwijam tego węża. Mnie osobiście 6metrowy by wkurzał, za często musiałabym go przepinać. Pewnie docelowo kupię jeszcze jednego węża i zostawię go u góry. Ale to za jaaaakiś czas;)