PDA

Zobacz pełną wersję : Działka za wąska o metry



Jopasek
03-11-2010, 09:44
Witajcie to mój pierwszy post na tym forum, to też chciałbym się przywitać.

Kupiliśmy z żoną działkę. Aktualnie wybieramy projekt domu który by nam pasował decyzja zapadła po wielkich bólach i cierpieniach (za dużo tego), że dom w rododendronach 6(N) z katalogu Archon+ (http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-rododendronach-6-n/m484681a5d56f6#), odpowiada naszym wymaganiom w 100%, ale teraz okazuje się że nasza działka która ma wymiary 20m szeroka 50m długa jest o 1,7m za wąska w stosunku do minimalnych wymiarów działki bez adaptacji...
Nasz ma być odbiciem lustrzanym.
http://archon.pl/images/products/m484681a5d56f6/255.jpg
Jesteśmy w stanie zlikwidować okno w garażu i w pomieszczeniu nad garażem (docelowo ma być tam strych lub mała siłownia), dając w garażu luxfery a w pokoju na górze montując dodatkowe okno dachowe, to przybliża nas do sąsiada o metr, dzięki temu zostaje nam 70cm - wykusz - którego nie chcieli byśmy likwidować. Słyszałem o czymś takim jak zgoda sąsiada na budowę bliżej granicy działki, jako że jeden z sąsiadów jest dobrym znajomych rodziców (od niego działkę mamy) sądzimy że na pewno na coś takiego się zgodzi. Dodatkowo wydaj mi się ważnym, jest to iż między naszą działką a jego jest 10m pas jego sadu śliwkowego. Co trzeba zrobić żeby takie pozwolenie uzyskać i jakie papiery i gdzie złożyć bo wiem że sama zgoda sąsiada już nie wystarczy...
Oto prowizoryczny rysunek jak wygląda rozkład naszej działki (wszystko co po prawej i za nami jest sąsiada po prawo):
http://img340.imageshack.us/img340/2178/planpo.jpg
Czy można coś takiego zrobić czy czy pozostaje nam szukanie innego projektu?

Rozmawialiśmy ostatnio z byłym właścicielem ziemi (sąsiadem), że jak brakuje nam miejsca a dom mamy już wymarzony to on nie widzi problemów żeby zmienić wymiary działki ,jaką nam sprzedał, odjąć po długości dodać po szerokości, ale zastanawia mnie czy to nie za duże zamieszanie w papierach też będzie.

Doradzicie coś :bash: nie chcemy siedzieć znowu nad tymi projektami godzinami...
Pozdrawiamy i zapału do pracy życzymy.

bowess
03-11-2010, 10:05
Rysunek jakoś mi się nie zgadza z opisem. Czy dom ma być frontem, czy szczytem do ulicy? Z rysunku wynika, że działka ma 50m szerokości, a 20 głębokości i w takim układzie w ogóle nie ma problemu, poza tym, że ogródek za domem byłby płytki, bo zaledwie siedmiometrowy.

Jopasek
03-11-2010, 13:13
Oki może plan nie wyszedł za dobrze ale oto przedstawiam poprawiony....
http://img340.imageshack.us/img340/2178/planpo.jpg

Dom frontem do ulicy.

KrzysztofLis2
03-11-2010, 16:28
Ale to jest bezpośrednio ulica, czy jeszcze chodnik przy płocie? Przecież między bramą a bramą garażową nawet samochodu nie postawisz, chyba że jakiś mały...

zbigor
03-11-2010, 17:19
Dlaczego ma nie postawić samochodu? Przecież może się w głąb działki odsunąć. Bardzjej szerokość jest problemem
@Jopasek. Najprostszym wyjściem jest telefon do wydziału architektury w gminie. Oni są na bieżąco wiec podpowiedzą co i jak a może nawet mają jakiś wzór podania.
w załączeniu mapka z domkiem. Pewnie tak ma być :)

http://img155.imageshack.us/img155/2178/planpo.jpg

Claudii
04-11-2010, 20:22
Najprostszym wyjściem jest telefon do wydziału architektury w gminie.
To zależy na jaką jędzę się trafi .Miałam taki problem ale moje wątpliwości na dzień dobry rozwiał architekt - musi pasować jak ulał.
Przy oddaniu budynku pani pierwsze co zrobiła to wzięła linijkę i zaczęła mierzyć odległości , aż truchlałam żeby tak przypadkiem nie brakło gdzie milimetra.

EZS
04-11-2010, 20:33
Z tego co pamietam, to zgoda sąsiada nic teraz nie znaczy. budowa w granicy jest w zasadzie dla wąskich działek, a wasza wąska nie jest.
Chyba najprostszym rozwiązaniem byłoby albo budować wersję bez garażu (a garaż wolnostojący z przodu) albo faktycznie zrobić korektę wymiarów działki albo, jeszcze lepiej, dokupić pół metra i scalić z waszą działką.

rafal190
04-11-2010, 22:31
Niestety po nowelizacji ustwy jest bardzo wątpliwe abyś dostał pozwolenie na budowę w ostrej granicy. Kiedyś było to możliwe a teraz interpretacja jest dość jasna i ogranicza możliwość wydania takej zgody do działek o szerokośći mniejszej niż 16 m chyba, że reguluje to WZ lub MPZP

3. W zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271-273, dopuszcza się:

1) sytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m,

Można by probować dać projekt ze ślepą ścianą w linii granicy działki, załączyć zgodę sąsiada i upierać się, że to będzie bliźniak. Przy tym projekcie, który macie niestety nie liczylbym na wiele.

Nalepiok
04-11-2010, 23:05
No nic, trzeba wybrać inny projekt :)

a nie możesz "wykupić" brakującego metra od sąsiada ?

Jopasek
05-11-2010, 02:46
Dzięki za konkretne odpowiedzi!
Chyba naprawdę najlepszym rozwiązaniem będzie dokupienie tego brakującego 1,7m zaokrąglając 2m.

To teraz pytania z innej beczki dużo załatwiania i formalności będzie przy dopisaniu tego kawałka jeszcze? żeby to znowu zaczęcie budowy nie odsunęło się na następny rok...

KrzysztofLis2
05-11-2010, 07:45
Dużo, zdecydowanie lepiej zmienić projekt...

EZS
05-11-2010, 09:26
Dzięki za konkretne odpowiedzi!
Chyba naprawdę najlepszym rozwiązaniem będzie dokupienie tego brakującego 1,7m zaokrąglając 2m.

To teraz pytania z innej beczki dużo załatwiania i formalności będzie przy dopisaniu tego kawałka jeszcze? żeby to znowu zaczęcie budowy nie odsunęło się na następny rok...
trzeba wydzielić działkę pod postacią 2 m wzdłuż płotu. Potem muszą nadać jej numer. Potem musisz scalić ją z twoją działką. Dopiero po tym wszystkim możesz wystąpić o pozwolenie. Nic ci nie da oddzielna działka, nawet twoja, obok tej budowlanej. Musi być połączona z twoją.

rafal190
05-11-2010, 09:34
Można też wystapić z PB na działce częściowo użyczonej na podstawie umowy ale nie polecam w tym przypadku.

sSiwy12
05-11-2010, 09:47
1. Nie ma możliwości przesunięcia budynku w głąb działki.
Na 99% będzie obowiązywała linia zabudowy, będąca przedłużeniem zabudowy sąsiednich działek, a tam stoją budynki prawie przy ulicy.

2. Można postawić sam garaż – nawet w granicy, ale musi być „odcięty” od budynku (wolnostojący).

3. Można, w trakcie adaptacji, „poucinać” te brakujące 0,7m z garażu, wykuszu lub z obu na raz.

sSiwy12
05-11-2010, 10:18
. Dopiero po tym wszystkim możesz wystąpić o pozwolenie. Nic ci nie da oddzielna działka, nawet twoja, obok tej budowlanej. Musi być połączona z twoją.

Niekoniecznie – pozwolenie na budowę może obejmować dwie działki.

bowess
05-11-2010, 10:43
Aż się prosi ten wykusz o likwidację. :)
Dobra - żarty na bok. Po cięciu z wykusza zostanie 40cm. Cięcie w garażu trudniejsze - wychodzi korekta ścian, stropu i dachu, a poza tym może potem brakować tych centymetrów na otwieranie drzwi auta. Na spokojnie zastanówcie się jeszcze nad projektem - przeanalizujcie kosztorys, program użytkowy, detale. Z czego jesteście skłonni zrezygnować, a z czego nie. Pamiętajcie, że architekt może wam pomóc zaadaptować wygląd domu, żeby było bardziej nowocześnie i wtedy powinno znaleźć się coś w zamian. Teraz to już Wasza decyzja - jeżeli projekt rzeczywiście jest idealny, to trzeba będzie poświęcić trochę czasu i pieniędzy na poszerzenie działki, jeżeli jednak chcecie zaczynać niedługo budowę, to raczej inny projekt - dostosowany do warunków działki. Forumowicze w razie czego mogą pomóc w szukaniu zastępcy. :)

EZS
05-11-2010, 11:15
Niekoniecznie – pozwolenie na budowę może obejmować dwie działki.
miałam na myśli, że jeżeli masz dwie działki, ale budujesz na jednej, to trzeba zachować od tej drugiej własnej wszelkie odległości, tak jakby była cudza.
A jak jest pozwolenie na dwie ale dom posadowiony na jednej, to jak jest?

zbigor
05-11-2010, 11:29
Dzięki za konkretne odpowiedzi!
Chyba naprawdę najlepszym rozwiązaniem będzie dokupienie tego brakującego 1,7m zaokrąglając 2m.

To teraz pytania z innej beczki dużo załatwiania i formalności będzie przy dopisaniu tego kawałka jeszcze? żeby to znowu zaczęcie budowy nie odsunęło się na następny rok...
Musisz wydzielić brakujące metry z działki sąsiada jeśli sie na to zgodzi i je odkupić. Procedura podziału trwa w Warszawie ok 3 miesięcy + 2-4 tygodnie na uprawomocnienie podziału przy założeniu że nie będzie problemu z sąsiadami. Jestem właśnie na końcu tej drogi. W skrócie wygląda to tak ze ty sam lub najlepiej geodeta robi projekt podziału, dajesz go do zaopiniowania w wydziale geodezji gminy, potem przychodzi zgoda na podział, geodeta robi mape jak już wszystko zrobi i mapa zostaje zatwierdzona w urzędzie geodezji to zanosisz podanie napisane przez geodete do urzedu gminy by prawomocnie zatwierdzili podział. Gmina to zatwierdza i wysyła zawiadomienia do zainteresowanych stron. Jak nikt sie nie odwoła to po 2 tygodniach od wpłynięcia do gminy pocztowych potwierdzeń odbioru podział jest prawomocny. Koszt ok 3-4 tysie
Działki nie trzeba scalać bo działka budowlana nie jest tożsama z działką ewidencyjną. 2 działki ewidencyjne złożą sie na 1 budowlaną która wystarczy na dom z projektu.
Tak mi to przedstawił urzędnik z dzielnicy bo mam 2 działki koło siebie z tym że jedna jest szerokości 15-40 cm (sic!) Pytałem czy szerokości można zsumować bez żadnych kombinacji ze scaleniami żeby mieć szerszą działkę budowlaną i uzyskałem odpowiedź że można.

Claudii
05-11-2010, 11:40
a może pomożemy wybrać jakiś podobny projekt ... moja propozycja
http://www.domyzwizja.pl/
projekt Praktyczny 1 , niestety nie idzie tego skopiować

Jopasek
08-11-2010, 00:18
jeszcze raz dzięki za cenne info...
Co do domu mamy ściśle określone cele rodo 6n je spełnia: kuchnia z widokiem na ulice i ze spiżarnią, salon na ogród na północny wschód, pokój na dole, łazienka z prysznicem, nad garażem powierzchnia użytkowa...
Macie jakieś propozycje...
Ja wpadłem na taka zostawić rodo 6n ale przegadałem katalog archon+ wpadł mi w oko rodo4 (pod względem wymiarów pasujących do działki) i tak sobie pomyślałem:
luxfery na ścianie garażowej i garaż węższy o 30cm wykusz węższy o 40cm daje nam brakujące 170cm ...

Poprawcie mnie jak się mylę, dużo zachodu z tym będzie? przeróbek?

bowess
08-11-2010, 07:27
Ogólnie takie zmiany typu poszerzenia, zwężenie wydają się niewielkie, bo co to jest 30cm, ale architektonicznie i konstrukcyjnie często są to zmiany dużej wagi, bo zmieniają się proporcje budynku, układ okien w stosunku do wymiarów domu, strop, rozmieszczenie krokwi i inne jeszcze.

Rozważana przez Ciebie zmiana z rodo6 na rodo4 wizualnie bardzo duża, bo rodo4 ma wejście od szczytu, więc z ulicy zupełnie inny wygląd budynku.
Proponuję raczej rodo14 - równo 13m, więc luksfery w garażu i wszystko gra. Wykusz spory - jeżeli chcesz może być prostokątny. Brak lukarny od podwórza, ale o ile dobrze rozumiem od tamtej strony jest północny wschód lub zachód.
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-rododendronach-14/m4b016bb535a52

TomekBudujeDomek
08-11-2010, 08:57
Witam.
Ja mam podobny problem.
Po przejżeniu tysięcy projektów zakrzyknąłem bingo!
Projekt z Archonu: http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-tabasko/m4aae37476cf86
Jednak mam działkę szeroką 20 m (taka jak Wasza) i podobny problem, gdyż brakuje mi 1,5 m.
Myślę nad następującym rozwiązaniem:
1. Okna w garażu i nad garażem zostawiam bez zmian, chcę zachować tutaj 4m od granicy, żeby umożliwić wjazd samochodem na podwórko.
2. Zmniejszam o 50 cm wykusz i projektuję go tak, żeby można zachować odległość 3m od granicy.
Zmiany w wykuszu polegają na zastosowaniu pustaków szklanych oraz zamontowaniu okna narożnego (jak na poniższych rysynkach)
http://www.odnowa.pl/bud/front_v2.jpg

http://www.odnowa.pl/bud/wykusz_rozwiazanie.jpg

Co o tym myślicie?

Jopasek
08-11-2010, 14:59
TomekBudujeDomek Domek naprawdę extra ten wasz... ale za duży dla nas... chcemy czegoś max do 140m2.

Bowess Właśnie pokazuje żonie projekt który zaproponowałeś dla mnie dobry na pierwszy rzut okiem... brakuje tylko spiżarki w kuchni... trzeba pomyśleć by jak i gdzie by ją zaadoptować tak jak to w innych rodach jest....

Jopasek
08-11-2010, 15:16
straszny mętlik w głowie...
a jak by zlikwidować wykusz w rodo 6? Czy dom straci dużo na uroku osobistym? Lub zostawić tylko 40cm - ale czy jest sens taki mały (spieram się z żoną), słucham waszych rad...
Bowess czy aby na pewno takie problemy będą z dachem? Przecież dach jest tylko i wyłącznie nad garażem ... (laik jestem proszę o wyrozumiałość...)
Żonie nie podoba die bryła rodo14...

TomekBudujeDomek
08-11-2010, 16:09
Jopasek: Właśnie chciałem Ci zasugerować, żebyś zrezygnował w wykuszu z przeszklenia od strony granicy, zostawiając w nim tylko okna boczne.
Możesz mieć wtedy 3m do granicy, więc zyskujesz pierwszy metr. Drugi metr zyskujesz likwidując okno w garażu i w pokoju nad garażem (3m do granicy).
Możesz zamiast okna w garażu dać pustaki szklane (luksfery) a w pokoju nad nim okna dachowe.
Teraz masz 30cm luzu. Możesz o tyle poszerzyć wykusz dzięki czemu zyskasz więcej miejsca w salonie, więcej światła przez szersze okna boczne wykuszu oraz większy balkon.
Koszt adaptacji przy zmianach proporcji bryły domu może faktycznie być większy. Rozwiązanie, które Ci proponuje nie wymaga dużych zmian projektowych.

bowess
08-11-2010, 18:22
Ja bym ucięła wykusz i wstawiła jakieś ładne okno w zamian. Do tego trochę drewna, jak na froncie i cud-malina. No ale ja po prostu nie lubię wykuszy. ;)

Zmiana szerokości dachu pociągnie za sobą przesuwanie krokwi - dach nad garażem też ma taką konstrukcję, choć mniejszy i ktoś będzie musiał trochę przerysować i przeliczyć więźbę. :)

Jeżeli żonie rdo14 tylko z zewnątrz się nie podoba to nie ma wyjścia - musisz usiąść z jakimś fotoszopem i przerobić na styl rodo6 elewację. :) Zaznaczam, że nie ma z tym naprawdę najmniejszego problemu - usuwasz kamień, kwiatki z balkonu i ozdoby więźby i wychodzi nowocześnie. Gdyby ekipie od elewacji pokazać wizualki rodo6, to zrobią tak, jak rodo6 i pewnie nawet nie zauważą, że to inny projekt. No chyba, że żonie chodzi głównie o lukarnę od podwórza, jeżeli tak to gorsza sprawa, choć bez były tańszy dach.

Osobiście poważnie zastanowiłbym się na likwidacją spiżarki w rodo6, bo moim zdaniem w kuchni jest mało blatów roboczych, spiżarka jet symboliczna i bardzo ciasna - w jej miejscu można o wiele pakowniejszą zabudowę wstawić i nie traci się miejsca na drzwiczki do tejże skrytki. Zlikwidowałabym też okno na ścianie z wykuszem - byłoby więcej możliwości ulokowania kuchenki i zlewozmywaka, bo ten w kącie uważam za wyjątkowo kiepski pomysł.

TomekBudujeDomek podsunął mi jeszcze coś - mianowicie w boczkach wykuszu okna a centralnie luksfery (okno kuchni już wyrzuciłam wcześniej) - też byłaby ściana, więc można zbliżyć na 3m.

TomekBudujeDomek - uważam, że Twoje zmiany w porządku. Luksfery są teraz piękne i tylko kolor wybierać.

TomekBudujeDomek
08-11-2010, 19:42
bowess: Dzięki :)
Jeśli zlikwidować by wykusz w rodo6, zrobi się trochę mało miejsca w salonie. Tak sądzę.

Jopasek
09-11-2010, 09:02
bowess ogólnie zależy nam na jak najmniejszym powierzchniowo domu, liczymy się z przyszłymi kosztami eksploatacyjnymi...
TomekBudujeDomek salon będzie mniejszy o 4m2 ale my aż tak dużego nie potrzebujemy, a poza tym czy 25m2 to za mało na salon bo nie wydaje mi się, czytałem na forum o tym domu że jak rodzina przychodzi to stół w salonie staje i tak od kominka po sofę wtedy mieści się spokojnie 12osób i jeszcze jest luz... A czy mi na co dzień potrzebny stół na 6 osób nie wydaje mi się.

Tak więc wymyśliłem sobie (idąc za myślą żony) żeby zmniejszyć wykusz o te 70cm co brakuje, dać stół na 4 stołki (z możliwością rozsuwania). Idąc dalej za propozycjami z forum (dzięki bowess) likwidacja okna w kuchni i montaż drzwi suwanych w schowku w kuchni, zmiana okna w garażu na luxfery i oto co powstało....
http://img574.imageshack.us/img574/7681/dpozmianach.jpg

bowess
09-11-2010, 14:20
Dla mnie takie zmniejszenie wykuszu ok, ale czy finansowo ma to sens trudno mi ocenić. Mam na myśli zestawienie kosztów wykonania tak małego wykuszu z kosztami umieszczenia tu okna lub drzwi tarasowych. No ale zawsze to te 40cm wgłębka będzie.

To, jaki duży ma być salon, to kwestia indywidualna. Wiadomo, że większy jest ogólnie bardziej reprezentacyjny, ale żeby w ogóle był reprezentacyjny, to trzeba te metry wykończyć i wyposażyć, a pod koniec budowy zwykle zaczyna się lekkie skąpienie kasy. Jeżeli gości przyjmuje się raz na ruski rok, albo zaprasza po jednej parze na jedno posiedzenie, to faktycznie niepotrzebny większy salon. Od wielkiego dzwonu typu jakaś tam komunia czy 50-lecie ślubu można się poświęcić i przestawić stół czy wynieść fotele. Moje własne wesele na 21 osób było u rodziców w pokoju tej wielkości, no ale tańczyliśmy w holu, bo jednak parkiet się już nie zmieścił. ;)

A stół na 6 osób był wrysowany, bo w tym domu tyle mogłoby spokojnie mieszkać - babcia na parterze, a rodzice i 3 dzieci na poddaszu. :)

Ze względu na przyszłe koszty utrzymania zdecydowaliśmy się na dom energooszczędny z elementami pasywnego - za rok będę mogła powiedzieć coś o kosztach ogrzewania. Też chcieliśmy dom niewielki, a w porównaniu do najczęściej wybieranych metraży wyszedł nam dom mały. :)

dwiemuchy
10-11-2010, 21:46
Doradzicie coś :bash: nie chcemy siedzieć znowu nad tymi projektami godzinami...
Pozdrawiamy i zapału do pracy życzymy.

Niestety, trzeba siedziec. Ja akurat szukalbym chyba innego projektu - byc moze takiego typu "Rododendrony 5" tzn. z garazem prostopadlym do bryly? Zmiana wymiarow budynku to jak ktos juz pisal sprawa bardziej skomplikowana - bo trzeba to wszystko przeliczyc. Podopnie niestety ze zmiana wymiarow/ksztaltu dzialki

U mnie bylo jeszcze gorzej - dzialka podobna wymiarami, natomiast dluzszym bokiem przylegajaca do ulicy - dopiero tu robia sie problemy....Na pocieche - zmienialismy praktycznie juz wybrany projekt ze 4-5 razy ;)