PDA

Zobacz pełną wersję : Jedna działka - dwa domy / bliźniak



Marcin K-ce
05-11-2010, 16:55
Najpierw serdecznie witam. Dopiero zaczynam moją przygodę z budową więc proszę o wyrozumiałość:)

Opiszę sytuacje o którą mi chodzi:

Działka nie objęta planem zagospodarowania przestrzennego w chwili obecnej należy do mojej mamy.
Mama ma zamiar przepisać ją na mnie i siostrę, a my zamierzamy postawić tam swoje domy (Ona za gotówkę, my w przewadze kredyt)
działka ma kształt w przybliżeniu prostokąta z dostępem do drogi od strony krótszego boku.
Nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego.

tutaj moje dylematy:
czy jest możliwe aby na jednej działce wybudować dwa osobne domy? (ze względu na różne projekty)
czy ewentualne różne projekty domów mogą być połączone jedną ścianą?
Od czego lepiej będzie zacząć: od wystąpienia o warunki zabudowy; od podziału działki; czy od przepisania na nas.

i jeszcze jedno czy droga dojazdowa do działki (tej podzielonej - oddalonej od drogi głównej) musi być osobną działką czy może funkcjonować na zasadzie służebności przejazdu.

Mam nadzieje że to co napisałem jest w miarę czytelne. W razie potrzeby rozwinę kwestie.

Z góry dziękuję za zainteresowanie.

pjr
05-11-2010, 21:58
Najpierw serdecznie witam. Dopiero zaczynam moją przygodę z budową więc proszę o wyrozumiałość:)

Opiszę sytuacje o którą mi chodzi:

Działka nie objęta planem zagospodarowania przestrzennego w chwili obecnej należy do mojej mamy.
Mama ma zamiar przepisać ją na mnie i siostrę, a my zamierzamy postawić tam swoje domy (Ona za gotówkę, my w przewadze kredyt)
działka ma kształt w przybliżeniu prostokąta z dostępem do drogi od strony krótszego boku.
Nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego.

tutaj moje dylematy:
czy jest możliwe aby na jednej działce wybudować dwa osobne domy? (ze względu na różne projekty)
czy ewentualne różne projekty domów mogą być połączone jedną ścianą?
Od czego lepiej będzie zacząć: od wystąpienia o warunki zabudowy; od podziału działki; czy od przepisania na nas.

i jeszcze jedno czy droga dojazdowa do działki (tej podzielonej - oddalonej od drogi głównej) musi być osobną działką czy może funkcjonować na zasadzie służebności przejazdu.

Mam nadzieje że to co napisałem jest w miarę czytelne. W razie potrzeby rozwinę kwestie.

Z góry dziękuję za zainteresowanie.
Najpierw trzeba mieć koncepcje co chcesz wybudować ( powinno być coś podobnego do okolicznej, istniejacej zabudowy) następnie wystąpić o warunki zabudowy, później w zależności czy warunki na to pozwalają podzielił bym działkę lub przyjął darowiznę całej działki (udział po 1/2 dla Ciebie i siostry). Później projekt, pozwolenie na budowę, budowa do stanu zamkniętego i zniesienie współwłasności. Droga dojazdowa może być też służebnością na cudzym gruncie.

rafal190
06-11-2010, 11:09
Można na jednej działce wybudować dwa obiekty. Jednakże najprościej robi się to składając jeden PB domu bliźniaka. Można np. zbydować na współwłasności. A działkę podzielić już po wybudowaniu domu po przez wyodrębnienie. Taką procedurę stosuję się najczęściej gdy w WZ określona jest minimalna powierzchnia działki. Jednakże na początek proponuję zacząć od WZ gdzie będzą określone wszystkie wymogi dla działki. Potem proponuję wizytę u architekta. On powinien już zadecydować o najlepszej drodze postępowania. Dróg jest wiele i w zależności od tego czy chcecie budować razem czy osobno.. czy na wspólnej działce czy zależy wam na wyodrębnionej własności (pod kredyt).. czy też od tego jakie domy chcecie.