PDA

Zobacz pełną wersję : Okna połaciowe - klamka dolna czy górna



salik
06-11-2010, 11:02
Jesteśmy w przededniu zamawiania okien połaciowych i z każdą chwilą nachodzą mnie coraz większe wątpliwości.
Pierwotnie wybieraliśmy okna Veluxa z górną klamką, ale potem policzyliśmy że w naszym przypadku klamka górna byłaby na wysokości.. 2.4m :(
(ścianka kolankowa ma 120cm, krokwie 24cm, wychodzi że przy kącie dachu 40 stopni i długości okna 140cm, górna krawędź okna wypada właśnie na 2.4m)
Skierowaliśmy się więc w kierunku okien z dolną klamką, wybraliśmy wstępnie modele, po czym jeden sprzedawca zasiał znowu cień niepewności.
Stwierdził że z dolną klamką jest też problem, bo jak się takie okno otworzy, to trzeba je zamknąć.
Ale wydaje mi się że tutaj strasznego problemu nie będzie, bo oś obrotu wypadnie na wysokości ok. 1.8m (interesują nas tylko okna uchylno obrotowe).
Podobno do okien z górną klamką można też kupić jakiś specjalny 'kij' do otwierania i zamykania, ale przecież to nie o to chodzi...
Z drugiej strony - mając wentylację mechaniczną, za często tych okien połaciowych nie będziemy raczej otwierać.
Macie jakieś dobre rady i ewentualne wnioski z użytkowania?

edde
06-11-2010, 17:04
mam okna fakro uchylno- obrotowe i obrotowe z klamkami u dołu, innych sobie nie wyobrażam (ani też latania z kijem do okna, czy też wieszanie kija obok okna :) ),

ktosiek
06-11-2010, 17:49
Mam Velux z klamką u dołu. Wcześniej miałem w mieszkaniu u góry. Nie było źle, ale żona już miała problem z otwarciem. A klamka była na ok 2m.
Zapomnij o jakichś kijach. Takie coś to najwyżej gdzieś na klatce schodowej, przy doświetlaniu jej, a nie w pokoju.

TINEK
06-11-2010, 20:26
mam okna fakro uchylno- obrotowe i obrotowe z klamkami u dołu, innych sobie nie wyobrażam (ani też latania z kijem do okna, czy też wieszanie kija obok okna :) ),

mam okna z klamką u góry, innych sobie nie wyobrażam :D


a generalnie chodzi o to, że nie ma recepty, czy lepiej na dole, czy na górze, to zależy od wysokości zamontowania okna (która wynika z wysokości ścianki kolankowej)
u mnie klamka u góry jest na wyskości około 180 cm, jeśli by była na dole, musiałbym się schylać i wchodzić niemal pod okno

pozdrawiam

zeusik6
09-07-2022, 13:31
wszystko przeciez zalezy od scianki kolankowej, jesli polożona jest na wysokości 80-90 cm to lepszym rozwiazaniem bedzie gorne otwieranie , jesli wyzsza to dolne z klamka. Ladnie przedstawil to film samego producenta okien

https://www.youtube.com/watch?v=ZYGau5mektg

P.S. dostanę łopatę roku?

Mareks77
10-07-2022, 14:57
Jeśli górna krawędź okna wypada na wysokości 2,4m to zdecydowanie wybierajcie dolną klamkę.

Przy dachu 45* i typowych oknach 140 x 78 będzie ona na wysokości 140cm od podłogi.
Nie wiadomo nic o wzroście przyszłych mieszkańców ale jeśli nie będzie to akurat to na pewno rozwiązanie typu " mniejsze zło"

Jeśli kąt dachu i wymiary okna są inne to przypomnienie matematyki, Twierdzenia Pitagorasa itp i wszystko można policzyć.