PDA

Zobacz pełną wersję : Z 113 -----dom energooszczędny w rozsądnych pieniądzach



kropekkkk
06-11-2010, 19:41
Witam wszystkich.

Przymierzam się do budowy domu.

Prawdopodobnie będzie to projekt Z115 lub Z128. Zmiana bo wielu bojach, czytaniach przeróżnych forum.

Małżonka nie zadowolona z z115...twierdzi że stodoła, a że jedną już ma na działce to drugiej nie chce.

Postawiła warunki...

Zrobienie zadaszonego tarasu nad wejściem głównym i od strony południowej.
Powiększenie domu tak by kuchnia miała co najmniej 10-11 metrów i salon co najmniej 26 metrów. + przydałaby się kotłownia troszkę większa tak z 7 metrów.

Nie wiem który lepszy w wykonaniu i bardziej nadaje się na energooszczędny.

Już niedługo wybieram się do architekta. który mam nadzieje powie dokładne koszty obu projektów.

Miejmy nadzieję że usłyszę coś co mnie ucieszy.

Pozdrawiam

KrzysztofLis2
06-11-2010, 22:23
Za dużo pytań jak na jeden wątek, wiele z nich zostało już poruszonych wielokrotnie na łamach forum.

Dom dobrze zaizolowany to dom, do którego nie ma sensu pakować ani kotła kondensacyjnego, ani pompy ciepła. Najlepiej zapakować tam ogrzewanie elektryczne -- piece akumulacyjne. Niski koszt inwestycji, duży koszt ogrzewania, ale wyjdzie Ci, że oszczędzisz 50k po stronie inwestycji a rocznie za ogrzewanie płacić będziesz 1k drożej. Prąd jednak będzie drożeć, alternatywą byłaby wodna podłogówka wszędzie i bufor z elektrycznymi grzałkami. Jak prąd mocno podrożeje, to sobie kociołek jakiś wstawisz. Tylko że w tym wypadku musisz mieć w domu komin, co też za darmo nie jest.

Jeśli chodzi o różnice w ociepleniu, to np. dla okien 1,1 poprawiając je do U=0,8 na każdy m2 okna oszczędzasz mniej więcej 0,1 GJ rocznie, czyli jakieś 2-10 PLN rocznie (zależnie od kosztu ciepła).

Gdzie jesteś zlokalizowany?

kropekkkk
08-11-2010, 20:59
Wiem że dużo wątków na forum i bardzo wiele ich już przeczytałem.

Nie ma jednak jako takiego porównania.

Moja lokalizacja to woj. świętokrzyskie pow. buski.


Co do ogrzewania to cały czas myślę o drewnie z uwagi na to, że popiołu dużo nie ma i nie będę musiał słono płacić za jego wywóz, tak jak to mam teraz w domu u rodziców.

Jak pisałem nie mam jeszcze badań gruntu i nie wiem czy będę mógł zrobić piwnice.
Dlaczego zapytałem o koszt piwnicy płyty i tradycyjnych fundamentów?

Podejrzewam, że może być tak, iż będę musiał robić wysokie fundamenty, co jest plusem do ewentualnego dołożenia kilku bloczków i zrobienia piwnicy. Jednak będzie ją trzeba bardzo dobrze zaizolować styro jak i zabezpieczyć przed wodą.

Dlatego chciałem otrzymać jakieś porównanie czy płyta a fundament to duża różnica kosztów i jak to się ma do zysków(strat) na parametrach cieplnych.

Domek to Z113 lub tokio więc ani duży ani mały.
Przy wentylacji mechanicznej nie wolno jest jej stosować w kotłowni, wobec czego chciałem dostawić pomieszczenie o szerokości około 3metry na całej długości ściany zachodniej, nie połączone z domem i tam wstawić cały sprzęt CO i opał na zimę + jakieś inne graty.

Z kotłowni do budynku ( 2-gie pom gospodarcze ) dałbym rurę ocieploną i tam wstawił bufor.

Co do ogrzewania domu to myślałem o podłogówce na dole i ewentualnych dodatkowych wyjść w salonie, pokoju i łazience pod grzejniki, na górze same grzejniki.
Jednak naczytałem się że niby podłogówka jest ok, ale jest niezdrowa w dłuższym kontakcie z nogami (żylaki i coś tam jeszcze z krążeniem) Czy to mity to nie wiem.
Z jednego artykułu trudno mieć rozeznanie.


Zainstalowałem demo OZC ale niestety to nie dla mnie. Ja po prostu nie wiem co tam powpisywać.
Gdyby ktoś mógł pomóc z tym programem byłbym wdzięczny.


Dlaczego też tak pytam o ilość ciepła jaką taki domek potrzebuje (24BK 400 + 20cm styro 0,036 lub 0,032 tak chyba będę robił).
Nie chcę ładować dużej kasy w CO skoro może okazać się, że jest to niepotrzebne.
Wybudowanie komina w domu tak na sprawdzenie czy np gazem dam rade czy nie mija się z celem, skoro i tak chcę i potrzebuję pomieszczenia gospodarczego i balkonu.
Mogę to połączyć i dobudować do domu lub obok niego i tam zrobić komin.

Nie znam kosztów więc niestety nie mam rozeznania w tej sprawie co lepiej.
Dom który budowaliśmy już kilkanaście lat temu to były inne czasy, wtedy materiał się załatwiało po znajomościach i nie był on aż tak drogi jak były dojścia. dziś tego nie ma.

A kosztorysy na stronach projektów są kosmiczne i nie obrazują kosztów faktycznych.


Co do materiałów i wody.
Właśnie się jej obawiam i muszę wybrać najlepsze rozwiązanie i pewne. Próba zaoszczędzenia może okazać się tragiczna szczególnie jeśli chodzi o BK.

Czy można łączyć różne gęstości BK lub nawet inne materiały?
ściany zewnętrzne z BK cieplejszego 300 lub 350, a np ściany nośne wewnętrzne z odmiany 600 lub np z ceramiki.
Czy w ogóle można np wybudować dom z odmiany 300 przy grubości 24cm?

asolt
09-11-2010, 08:02
Brukbet Tarnów http://termalica.pl/a9/index/

kropekkkk
10-11-2010, 09:34
Dokłądnie BK 300 to www.termalica.pl


Palić mogę i drewnem i węglem jeśli mowa o CO.
Może zamiast kotła zgazowującego wezmę jakiś w którym i drewno i miał i węgiel. Widziałem jakieś z podwójnym systemem spalania.
Tylko że suche drewno się pali, a miał i węgiel można kupić do niczego (bardziej miał) i tylko wsypuje i wyciągam a ciepła prawie nic.

Dokłądnie jeszcze nie zdecydowałem, gdyż nie wiem co lepsze w sensie inwestycji i późniejszych kosztów, jest masa rozwiązań o których dopiero czytam i nie mogę stwierdzić które lepsze dla mnie. Bo oprócz pieca, podłogówki, grzejników i rurek potrzeba całą masę innych rzeczy (zawory, laddomaty itd itp.)

Nie chcę się uzależniać od jednego źródła tj. drewna.
Myślałem że kocioł zgazowujący drewno i węgiel jest dobrym rozwiązaniem + do tego bufor myślałem właśnie o 1000L, jednak gdzieś na forum (nie pamiętam czy to był FM) ktoś obliczał na podstawie zapotrzebowania na ciepło domu i w zależności od pieca i kaloryczności paliwa jaki potrzebny jest bufor aby zgromadzić ciepło z jednego zasypu pieca. Wychodziło wtedy że bufor 2000L również jest za mały.

Nie spotkałem się żeby ktoś robił większy niż 1000L. Właśnie szukam informacji na ten temat.

Kominka w domu nie chcę. Nie wiem czemu ale zapach i drewno w salonie mi nie odpowiada. Za dużo łażenia w tą i s powrotem po drewno. Ja pracuję na zmiany i w sumie bardzo rzadko jestem w domu, a jak jestem to przychodzę się przespać, budzę i wychodzę do pracy. Z małżonką się mijam. Więc dom będzie często pusty i nikt nie dorzuci mi wtedy do pieca.

Liczyłem że kocioł + bufor 1000L wystarczy i będzie efektywny.

Co do piwnicy i płyty, chyba więc będę musiał rozważyć taką opcję.
Jaki i ile styro powinienem w takim razie planować pod płytę oraz na boki piwnicy i jak ją zabezpieczyć dodatkowo przez wodą i wilgocią?
Jaka musiałaby być w takim razie ta płyta (grubość, beton jaki, zbrojenie) i z czego wtedy trzeba by wykonać tą piwnicę też z BK czy jakiś inny materiał?

Czy wtedy muszę tą piwnicę jakoś oddzielać od parteru (styro pod sufitem pewnie tak, ale chodzi o ściany?
Czy wtedy jest sens wogóle robić płytę czy piwnicę normalnie a tylko zabezpieczyć dobrze sufit?


Jak załatwić wtedy problem wentylacji, bo jakaś musi być?
Komin musi być zaizolowany do CO jednocześnie musi być dostęp powietrza do piwnicy, zarówno do pieca jak i ze względu na czad itp.
Dodatkowy komin wentylacyjny to chyba zły pomysł bo jeśli płyta a dam komin to czy to nie spowoduje nadmiernej wymiany powietrza i strat ciepła właśnie przez ten komin went?


Sory za dużą ilość pytań, zbieram informacje których muszę być pewien zanim pójdę i zapłacę architektowi i całej reszcie, a niestety u mnie mało nie biorą, bo i garstka ludzi od tego jest to ceny trzymają wywindowane.

robdk
10-11-2010, 10:36
...
Myślałem że kocioł zgazowujący drewno i węgiel jest dobrym rozwiązaniem + do tego bufor myślałem właśnie o 1000L, jednak gdzieś na forum (nie pamiętam czy to był FM) ktoś obliczał na podstawie zapotrzebowania na ciepło domu i w zależności od pieca i kaloryczności paliwa jaki potrzebny jest bufor aby zgromadzić ciepło z jednego zasypu pieca. Wychodziło wtedy że bufor 2000L również jest za mały.

Nie spotkałem się żeby ktoś robił większy niż 1000L. Właśnie szukam informacji na ten temat....


Ja mam bufor 1500l Kolega z forum buduje 3000l. w wątku o buforach http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a/page80 jest o tym mowa.
Problem większych buforów to jest ich wielkość, bo trzeba mieć gdzie to upchać.
Dlatego producenci swoje wyroby robią pod takie wymiary by było jak najbardziej uniwersalnie i optimum to właśnie 1000l.
I z tego powodu rzeźbimy sami większe bufory w niewielkich kosztach. Bo taki duży firmowy 1500l z dwoma wężownicami gdzieś widziałem za 12 000,00zł ;)

kropekkkk
16-11-2010, 15:27
Co do buforów to również o tym czytałem. prześledziłem już wiele ale to naprawdę wiele materiałów znajdujących się na tym forum. Pogląd jakiś już mam.

Teraz muszę to zebrać pod kątem osób które wiedzą więcej niż ja, bo niestety ja to tylko z opowieści a nie z praktyki i wyliczeń.

Co do wątku pasywny 3 litrowy lub 5 litrowy.
Czytałem go prawie całego bez ostatnich stron, nie zdążyłem.
Nie przypominam sobie żeby tam była odpowiedź na moje pytania. No przynajmniej nie tak dosłownie. Mogłem przegapić może przez zmęczenie bo zazwyczaj po nocach siedzę.

Ale żeby nie zaśmiecać. To rozmawiałem z projektantem adaptującym.
Powiedział że piwnica w moim rejonie to nie porozumienie. (woda jest wysoko i podobno nie raz wynosi nawet 1,5 do 1 metra.
Nie chcę ryzykować.

Stanęło dom i dołączony do boku garaż zamieniony na kotłownię i niewielką spiżarnię lub pom. gospodarcze.

Nie kupiłem projektu jeszcze więc nie wiem jakie tam są fundamenty i jak to się ceni.

W projekcie garaż jest na wspólnej ścianie, więc dojdzie mi sporo styropianu na ocieplenie tego garażu (20 cm na domu) na garażu nie wiem.

Jeśli dom będzie na płycie to chyba błędne będzie zrobienie garażu razem z domem (wspólna ściana).
Jak ocieplę garaż od góry, nie dam przecież 20cm styro.

O ile jestem sobie w stanie policzyć koszt materiału potrzebnego na ściany zewnętrzne i styro, to niestety nie wiem jaki koszt może być fund i płyty, oraz strat ciepła dla poszczególnych rozwiązań.

Czy jest coś prostszego niż OZC.

Może jakiś artykuł jest o tym i go przeoczyłem.
Może ktoś mógłby to wyliczyć jeśli nie będzie to duży koszt dla mnie a pomoże mi podjąć słuszną decyzję to jestem w stanie za takowe wyliczenia zapłacić.

Lub po prostu ktoś na swoim przykładzie (wielkość pow zabudowy domu i garażu) może się wypowiedzieć.


Na razie mam problem z glebą, bo się okazało że na działce na której miałem stawiać dom jest gleba III kategorii, czyli jakaś dobra i nie chcą się zgodzić na budowę domu.
Podobno muszą być obie działki i I linia i II linia zabudowy o pow 30 arów każda.

Ktoś spotkał się z takim czymś? Niby zgodzili się na II linię a tu nagle po otrzymaniu wypisu gruntów już nie wolno.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Jeszcze nie zacząłem, a tu już same problemy aż się odechciewa

kropekkkk
10-12-2010, 15:06
Sprawa na dziś wygląda tak


Dom będzie na tradycyjnych fundamentach....nie ma w okolicy nikogo kto by zrobił dobrze taka płytę (przynajmniej nie znalazłem nikogo do tej pory).

Założenie dla domu: koszt ogrzewania CO był w kwocie około 1000,- zł

- powierzchnia domu 150 m2

150m x 40kWh = 6000 kWh (zapotrzebowanie CO na sezon grzewczy) - dom 4-litrowy czy dobrze wpisałem?

1kg węgla kamiennego posiada ok 26000 kJ/kg

zakładając sprawność kotła 80%

to z 1 kg węgla uzyskam 26000 * 0.8 = 20800 kJ / 3600s = 5,7 kWh

Otrzymuję więc 6000 / 5,7 = 1053 kg węgla x 750,-zł = 790 zł

Taki koszt to bajka dla mnie, tylko czy ja t o dobrze policzyłem?

Jeśli tak to jak teraz mam obliczyć ściany, podłogę , dach i okna aby te parametry spełnić.

Na pewno coś pójdzie nie tak więc lepiej trafiać w 3 litrowy bo ew. straty spowodują, że wyjdzie 4 lub 5 litrowy...i tak bym chciał się zmieścić

Ściana 24cm BK400 + styro 25cm 0,031 daje współczynnik U = 0,093

Są styropiany o grubości 25-30 cm czy trzeba dwie warstwy kleić do siebie?

Pod podłogę dam 20-30 cm styro ale niestety nie wiem jaki jeszcze on ma być i jak dokładnie będą zrobione fundamenty i podłoga więc nie umiem policzyć wartości U i strat na przejściu ścian fundamentowych z parterowymi.

Pozostają skosy poddasza i strop, nie wiem ile dać już naprawdę.


Jak powinienem wyliczyć straty przez przegrody znając u dla poszczególnych ścian,dachów itd, żeby zmieścić się w zamierzonych 6000 kWh?
Wtedy sam obliczę straty i będę mógł dalej walczyć z tematem, szczególnie CO i CWU.



Jakie okna powinny być w takim domku (pow. okien 30 m2) aby spełnić zamierzony cel (czy k=1 czy k=0,5 dla szyb?)

Nie znalazłem jak policzyć różnice pomiędzy montażem w ociepleniu a na równo z licem ściany, ani jaka różnica zwykłego montażu, a I3.

Szczątkowe informacje na forum jeśli chodzi o montaż w styro 0,15 kWh straty na okno 1,5x15. co do samych szyb nie liczyłem.


Czy sensowne jest w przy takim zapotrzebowaniu wykonanie kotłowni, czy po prostu zamontować prąd.

Gazu nie mam i nie wiem kiedy będzie.
Pozostaje problem połączenia ogrzewania i CWU.
Kuchenkę gazową mogę mieć z butli i myślę, że jedna butla na dość długo wystarczy.

Jednak co z CWU, prąd, butla z gazem, pompa ciepła do niej?

Planowałem drewno i węgiel do CO i ew. CWU......drewno jest po 140 zł metr przestrzenny, a co u nie których jest nawet metr sześcienny.
Mam dostęp do tańszego drewna po 80 zł metr przestrzenny ale trzeba doliczyć koszt dojazdu.

Solary odpadają bo cena zabija, jednak przy dotacji w lato mam z głowy CWU, w zimie CWU szło by z pieca.

Albo cały rok rozpalać w piecu dla CWU, męczące i nie wiem czy opłacalne pod kątem zużycia drewna lub węgla.



W projekcie jest mała kotłownia 6,2 m2 , więc nie wiem czy nada się ona na zamontowanie pieca CO + bufora i innych rzeczy potrzebnych do tego.

Nie wiem czy są na to jakieś przepisy. Jeśli ne spełni wymogów to konieczne jest dobudowanie obok pom. gosp a to duży koszt, zyskuje tylko taras , który mogę zrobić z drewna.

Piwnica niet...woda choć w tym roku po powodziach jest najwyższa i najdłużej się utrzymuje, to geodeta powiedział, że lepiej nie ryzykować bo zna domki w okolicy które tyczył.




OZC niestety nie kumam nadal. walczę ale tego za dużo

beton44
10-12-2010, 16:50
ja bym jeszcze te okna na całą ścianę zamurował do połowy...

/to jeżeli chodzi o energooszczędność :-)/

asolt
10-12-2010, 20:57
kropekkkk napisz do mnie na [email protected] lub zadzwoń 506 060 832.
Jestem z sasiedniego powiatu (dąbrowski) mysle , ze moge Ci pomóc.

kropekkkk
15-12-2010, 20:13
no coś ten OZC nie hula..

jaką wersję mam mieć

Mogę prosić o link do tego programu który jest ok.


Nie było odpowiedzi czy jest styro o gr 25 cm? można gdzieś taki dostać?

Okien nie zabuduje wszystkich bo jak.

Obecnie mam u siebie jedno pomniejszone i mam ciemno jak nie wiem nawet w dzień :(


Prąd niby ok, ale drewno taniej. to jeszcze do uzgodnienia.

Jednak liczyłem na kartce straty np gruntu i wyszło mi około 2500 kWh na rok przy grubości 10 cm styro.

Czyli muszę do tych 6000 kWh doliczyć straty, na razie sama podłoga o ile oczywiście dobrze liczę

Pozdrawiam

Andrzej.K
03-12-2011, 15:27
ten pierwszy brzydszy ale praktyczniejszy bez skosów i łatwiejszy w budoawaniu jak i ocieplaniu bo niema wielu załamań. A z tarasów bym zrezygnował i poprostu powiekszył dom. ale myśle 1 wiersz z isomura na to gruba izolacja WM i dobre okna, to warto pomyśleć o c.o na prąd. Jak kotłownie to radzę juz podczas budowy fundamentów wyprowadz sibie pętle z pexa zawsze można sobie postawic garaż i w garażu miec kocioł np na biomasę albo najtańszy na wszystko. Ja tak zamierzam gdyby sie okazało że lepsza izolacja i te trele morele to bajki . A rurka pex to tylko parę złoty a przeróbki w dalszym etapie będą bardzo kosztowne

byry007
04-12-2011, 13:50
Witam co sądzicie o Z8 jak dom energooszczendny ??
http://www.z500.pl/projekt/z8,Latwy,i,tani,w,budowie,z,dachem,dwuspadowym,o,p owierzchni,uzytkowej,100m2.htmli,
tani,w,budowie,z,dachem,dwuspadowym,o,powierzchni, użytkowej 100m2
chciałbym miec mały dom , podłogówka po całości ,bufor ładowany piecem na wszystko, WM rekuperator , GGWC tylko mam problem gdzie umieścić kotłownie w takim domu ??

byry007
04-12-2011, 21:21
A jak to wygląda finansowo jak by zrobić ogrzewanie na prąd ?? ale podłogówkę i bufor i ładować go prądem ???

Arturo72
04-12-2011, 21:37
A jak to wygląda finansowo jak by zrobić ogrzewanie na prąd ?? ale podłogówkę i bufor i ładować go prądem ???
Piec elektryczy 2,5tys.zł+bojler 700zł :) Bez bufora ale z podłogówką.Ładujesz bezpośrednio w podłogę 30-35st.C i tyle,podłogówka ma dużą akumulację i bezwładność i to wystarczy.
Oszczędzasz na kominie,buforze,kotłowni :)

byry007
04-12-2011, 21:54
Tylko nie wiem czy bede w stanie osiągnąć te 50kWh/m2/ i dlatego myślałem o kotłowni i piecu no i buforze :)a prąd chyba nigdy nie bedzie tańszy tylko zawsze droższy według mnie to ogrzewanie na paliwo stałe jest najtańszym rozwiązaniem pomijając budowe kotłowni i komina

byry007
05-12-2011, 13:49
To jak mam wydać 10 tys na kominek to za 2 tys mam piec za 3 bufor i 5 zostaje na komin , a jak to wygląda jak bym miał samą grzałką ładować bufor tylko grzałką ??6x2 KW bufor 1000l

byry007
06-12-2011, 12:25
Żeby naładować bufor 1000l od 20 C do 80 C potrzeba około 70 KWH mówisz że taryfa nocna kosztuje 0,33zł to 70 x 0,33 = 23,1 zł jedno ładowanie gdzieś (zdzwoniłem do kolegi co spisuje liczniki i powiedział ze KWH kosztuje u nas 0,64 zł normalnie a 0,38 w taryfie to wychodzi 26,6 zł za sezon wychodzi 2660 zł i ma być podwyżka od nowego roku )wyczytałem ze sezon grzewczy ma około 200 dni jak by tak bufor wystarczał na dwa dni to wychodzi ze 23,2 x 100 = 2310 zł za okres grzewczy dobrze to rozumie ??
Rozmawiałem z kolegą to skończył budowę w tym roku mówi ze 1000 szt. cegły mi wystarczy na komin jedna sztuka kosztuję 0,58 zł to wychodzi 850 zł na komi plus minus jakiś klinkierowa na wykończenie to około 1000zł

Andrzej.K
06-12-2011, 12:58
Tylko nie wiem czy bede w stanie osiągnąć te 50kWh/m2/ i dlatego myślałem o kotłowni i piecu no i buforze :)a prąd chyba nigdy nie bedzie tańszy tylko zawsze droższy według mnie to ogrzewanie na paliwo stałe jest najtańszym rozwiązaniem pomijając budowe kotłowni i komina

Przy kupnie samochodu nie jest istotne jakie paliwo pali lecz ile i tak samo powinno być z domem

Andrzej.K
06-12-2011, 13:02
PS jeżeli ma być tylko elektryka to bufor kocioł komin całkiem zbędny, wystarczą kable grzejne w wylewce + bojler albo PPCi na CWU
No niewiem z buforem zawsze może sobie kiedyś podłączyć solarki lub np zasilać go elektrownią wiatrową gdy będzie to tańsze. Z kablami grzejnymi juz za dużo nie pokombinujesz.

michal_mlody
07-12-2011, 06:32
mam u siebie solarki i turbiny wiatrowe, z chęcią sprzedam ci je, żeby odzyskać pieniądze i w praktyce ciebie nauczyć jak mało jest to wydajne, i całkowicie nieekonomiczne

jedyny sensowny wariant dla małych energooszczędnych domków to tak jak u Njerzy: połogówka + bufor + kominek z PW i alternatywnie grzałki albo mała tania PCi do grzania CWU w lecie

A alternatywą dla kominka z PW jest zwykły tani piec na wszystko. Na pewno będzie taniej w wykonaniu takiej instalacji. Za cenę dobrego wkładu i ładnej obudowy można wyposażyć całą kotłownie :D

byry007
07-12-2011, 09:07
Materiał na komin tys zł piec niech kosztuje 3 tys zł bufor własnymi recami 3 tys zł to wychodzi 7 tys zł , znajomy wydał na sam kominek bez płaszcza wodnego około 5 tys oprócz tego ze jak napali to jest gorąco w salonie nic wiecej to ja wole mieć tą kotłownie piec za 7 tys

Andrzej.K
07-12-2011, 10:48
mam u siebie solarki i turbiny wiatrowe, z chęcią sprzedam ci je, żeby odzyskać pieniądze i w praktyce ciebie nauczyć jak mało jest to wydajne, i całkowicie nieekonomiczne

jedyny sensowny wariant dla małych energooszczędnych domków to tak jak u Njerzy: połogówka + bufor + kominek z PW i alternatywnie grzałki albo mała tania PCi do grzania CWU w lecie
Jestem zainteresowany płacę za każdy m2 solarki 250 zł Jak wykonać ją samemu to było by troszke taniej

Maron79
07-12-2011, 12:40
już lepiej dołożyć trochę i zainstalować małą glikolową PCi za 7 tyś + własnoręcznie zrobić do niej poziome DZ za 5 tyś

a kominek to jest prawie obligatoryjnie w każdym domku, więc wystarczy tylko za prząść go do pracy
Co to za PCi glikolowa za 7 tyś? Cena kusząca tylko to pewnie jakaś chinka. W tej cenie znalazłem tylko PC PW.

michal_mlody
07-12-2011, 15:31
mpoplaw
Myślałem o rezygnacji z kominka na rzecz taniego kopciucha. Nie jestem jakoś przekonany do robienia kotłowni z salonu :D No ale jak kto woli. Jak ktoś ma kaprys na kominek to z PW + bufor. Wtedy to dwie pieczenie na jednym ogniu: estetyka, klimat i do tego źródło ładowania bufora.

Piczman
04-01-2012, 08:21
Buforek + kocioł + komin systemowy = 7 tyś .
Palisz czym chcesz i KIEDY chcesz lub włączasz grzałkę !

Chyba nic prostszego, tańszego i bardziej uniwersalnego nie wymyślicie !!!

Piczman
04-01-2012, 08:45
To jest dodatkowo sprytne i bardzo dobre rozwiązanie problemu CWU .
Nie trzeba dodatkowego baniaka, grzanie przepływowe lub "zbiornik w zbiorniku" do wyboru .
Mamy również akumulację, uwarstwienie zładu ( bardzo ważne dla CWU ), możliwość łączenia kilku źródeł ciepła i używania ich jednocześnie ,,,

Na coś trzeba się zdecydować, jeśli ktoś bierze pod uwagę grzanie paliwem stałym lub prądem to bufor.
Jeśli nie ma mowy o węglu, drewnie to pompa powietrzna też głupia nie jest.

asolt
04-01-2012, 09:25
trzeba dobrze się rozglądać, czasami trafiają się okazję np: na allegro ktoś wystawia swoją bo się okazał za mała do jego domku i potrzebuje kupić większą, albo ktoś ma w promocji bo nie może sprzedać i mu w magazynie zalega, ale generalnie trzeba zaznaczyć że jeśli tania to na pewno jakaś mała moc w okolicach 7KW czyli domek musi być malutki i energooszczędny z OZC góra 5KW

Dom R&K nie jest malutki a jest energooszczędny nawet bardzo.