PDA

Zobacz pełną wersję : Koszty stanu surowego otwartego?! 132m



JLWW
07-11-2010, 18:04
Witam,

Na wiosnę planuję rozpocząć budowę domu wg projektu http://www.tooba.pl/projekt-domu-TK-23/a,s_pd,idp,8145.html.
Dom na bazie prostokąta z poddaszem użytkowym, bez piwnicy, dwuspadowy dach praktycznie zero udziwnień, 132m2 - prosta foremna bryła.

Jestem na etapie poszukiwania wykonawcy, czy ktoś może mniej więcej określić w jakiej kwocie powinienem się zamknąć za SSO?????

Na tą chwilę otrzymałem 4 wyceny za SSO 280tys, 200tys, 160tys oraz 150tys. (we wszystkich wycenach robocizna waha się od 55 do 60tys - budowane z Porotherm W 25). Każda z tych firm budował chociaż jeden dom znajomych - firmy z polecenia.

Dziwi mnie jedno - skąd taka różnica w cenie materiałów potrzebnych do budowy domu (skoro cena robocizny jest niemal identyczna)??? Jak sprawdzić czy firma wyceniająca na 150-160 nie "zapomina" o czymś budując, lub firma za 280tys nie przesadza!! Rozumiem że podczas wykańczania rozbieżność cenowa może być ogromna ale podczas budowania SSO z tego samego materiału!!! prawie 100tys różnicy!!!

Ile wg Was powinny kosztować materiały na SSO , dodam że nie mam zamiaru ani oszczędzać na materiałach (o robociźnie nie pisze cena identyczna, wszystkie ekipy z dużych firm budujące nie od dziś, materiały kupują w zaprzyjaźnionych hurtowniach w dobrych cenach) - ma być wszystko zrobione porządnie ale nie mam zamiaru również przepłacać!!!

P.S. Miejsce budowy Oświęcim/Małopolskie.

desmear
07-11-2010, 18:38
właśnie kończę SSO
dom na rzucie prostokąta 8,8m x 13m bez garażu
SSO wyniesie mnie jakieś 130 tysięcy (nie liczę przyłączy oraz spraw związanych z kompletem papierów : projektu i pozwolenia na budowę)
sama robocizna to 30 tysięcy (22 tys. fundamenty + mury + strop z więźbą + 8 tys. pokrycie dachu)
w kosztach nie ma schodów wewnętrznych które będą drewniane
ściany z silikatów, dach z dachówką ceramiczną (prosty dwuspadowy) - wszystkie materiały kupowałem sam.

materiały (z pamięci) na kolejne etapy:

stan zero ok 15 tys
silikat (ściany) ok 10 tys
strop (lany - zbrojenie + beton z gruchy) ok 10 tys
drewno na więźbę 6 tys
pokrycie dachu 20 tys ( w tym 5 tys. za 5 okien połaciowych)

więc tak:
oferta 150 tys - normalna
oferta 250 tys - na dojenie frajera

w obu przypadkach na materiały nie wydadzą więcej niż 100 tys, bo mają lepsze dojścia i rabaty niż ja

powodzenia

desmear
07-11-2010, 18:54
i jeszcze jedno,
super tanich materiałów nie miałem czasu szukać, wiele brałem z najbliższej hurtowni gdzie miałem ten plus że wpisywali wszystko w zeszyt do rozliczenia i przywozili na budowę w gratisie.
ekipa z polecenia z dużym doświadczeniem (i wieloma domami na koncie) na tyle znana, że następny rok już mają zajęty (tak więc nie przysłowiowy szwagier z kumplem)

EZS
07-11-2010, 19:23
Umów się na robociznę a materiały kup sam.
Mój domek 124 m2, bardzo podobny, choć bez lukarny, wyniósł 120 tyś ale za SSZ. W tym robocizna 20 murowanie, 4 wieźba, 9 dach=ok 35 tyś. Ale miałam taniego murarza, zaznaczam ;). Więc niech wyjdzie 45, to i tak dość.
W projekcie masz zestawienia materialów, powinno być wszystko, czego ci potrzeba. Idziesz do sympatycznej, niedalekiej hurtowni, umawiasz się, że biezesz materiał na dom od nich i negocjujesz ceny. Potem wklepujesz je do arkusza wraz z ilością i wychodzi ci taki prawie kosztorys. Zwykle umowa z hurtownią jest taka, że po pierwszych duzych zakupach (cement, bloczki) resztę masz już na telefon, płacone np raz w tygodniu.

JLWW
07-11-2010, 19:42
desmear dzięki wielkie za odpowiedź,


właśnie kończę SSO
dom na rzucie prostokąta 8,8m x 13m bez garażu
SSO wyniesie mnie jakieś 130 tysięcy (nie liczę przyłączy oraz spraw związanych z kompletem papierów : projektu i pozwolenia na budowę)
sama robocizna to 30 tysięcy (22 tys. fundamenty + mury + strop z więźbą + 8 tys. pokrycie dachu)


Możesz podać link do Twojego projektu? Gdzie budujesz?

JLWW
08-11-2010, 13:37
Gdybym w materiałach zmieścił się w 100k i robociźnie 50-60k byłbym zadowolony.

netbet
08-11-2010, 16:01
jak dobrze pokombinujesz to same materiały na SSO nie powinny przekroczyć 65-70 koła....i wcale nie z najniższej półki. ( tendencja na rynku ku 65 koła )
jak dobrze pokombinujesz to robocizna za SSO nie wyjdzie więcej jak 40-45 koła...i nie musisz trafic na paproków

wiem co piszę... budujemy bardzo podobny ...prosty jak cep konstrukcyjne dom

JLWW
09-11-2010, 12:50
Nie pozostaje mi nic innego jak szukać ekipy i dobrych tanich materiałów.

netbet W Twoim dzienniku widziałem że budowałeś z ceramiki Owczary poleciłbyś ją zamiast Porothemru Wienenberga?

netbet
09-11-2010, 16:59
..nie mam porównania z Winenbe.. cos tam...

owczar nie polecam - materiał dobry na utwardzenie drogi dojazdowej... co częściowo zrobiłem...
może i jest tani... ale
jak miałbym się z owczarami szarpać od fundamenty to pozagryzałbym ich... a że brakło na poddasze... zasisnąłem zęby i jakoś poszło..

ale zdecydowanie nie polecam.

JLWW
09-11-2010, 21:26
owczar nie polecam ......ale zdecydowanie nie polecam.

I sprawa jasna dzięki za wyjaśnienie :D, powodzenia na budowie...śledzę Twój dziennik :D

EZS
09-11-2010, 21:30
Podrzucię ci do przemyśleń Kozłowice. Mój murarz barzdo chwalił ;)

JLWW
10-11-2010, 08:20
EZS Dzięki wielkie ;)

Decyzja zapadła budujemy z porotherm wienerberger prawdopodobnie 25cm.