PDA

Zobacz pełną wersję : Spalenie styropianu. Co zrobić ze styropianem, styropian pozostał po budowie



Anna Broc
11-11-2010, 16:51
Mam do pozbycia się kilka opakowiań styropianowych, czy można to spalic w kominku, widzę że stapia się ale po
1) czy emituje szkodliwe substancje do atmosfery?
2) czy wpływa szkodliwie na wnętrze kominka?
:eek:

KrzysztofLis2
11-11-2010, 18:39
A nie można tego po bożemu wywieźć z resztą śmieci?

j-j
11-11-2010, 19:53
Zetrzyj na kulki samo poleci w dal ;).

prawdziwy.anika
12-11-2010, 11:34
Przy spalaniu strasznie kopci. Jeśli w dobrym stanie to może oddaj komuś budującemu.


na co budujacemu moga sie przydac opakowania styropianowe :-?

KrzysztofLis2
12-11-2010, 19:45
Może sobie pokruszyć i z resztkami swojego styropianu zrobić jakieś styrobetonowe wylewki. :)

Anna Broc
14-11-2010, 14:27
Musze bo mam odpowiedzi (tez na innym forum) ze to trujace i brudzi kominek. Bede to musiala wyrzucac na kilka razy, bo zajmuje duzo miejsca, a nie mam w poblizu kontenera na plastik. Ten styropian to pozostalosc po opakownaiu np. telewizora, dwd, taka izolacja miedzy sprzetem a pudlem. Polamie i przez kilka tygodni do kosza. szkoda ze jeszcze tak malo stoi pojemnikow na odpady tego typu.

ANNNJA
15-11-2010, 15:36
ja dodaję pokruszony do ciężkiej ogrodowej ziemi (glina) i rozpulchniam w ten sposób trochę ziemię pod kwiatami- ale zawsze jest to pokruszony na drobno..- no i z umiarem!
spalanie w kominku poza osadzaniem się na ściankach kominka, osiada i w kominie i szkodzi atmosferze- moje zdanie.

Piwoslaw
24-11-2010, 09:47
Musze bo mam odpowiedzi (tez na innym forum) ze to trujace i brudzi kominek. Bede to musiala wyrzucac na kilka razy, bo zajmuje duzo miejsca, a nie mam w poblizu kontenera na plastik. Ten styropian to pozostalosc po opakownaiu np. telewizora, dwd, taka izolacja miedzy sprzetem a pudlem. Polamie i przez kilka tygodni do kosza. szkoda ze jeszcze tak malo stoi pojemnikow na odpady tego typu.
O ile mi wiadomo:
- Niepotrzebny styropian jest odpadem, nie paliwem, więc spalanie go (w kominku, piecu, za domem, etc.) jest nielegalne! Również dlatego, że spalanie go wydziela trujące substancje.
- Styropianu nie wrzuca się do pojemników na plastik, nawet jeśli się ma takowe w pobliżu. W Polsce rzadko (jesli w ogóle) przetwarza się inne tworzywa niż PET, może czasem LDPE. Polska to nie Zachód, tu HDPE, PP, PS, styropian, itp., lądują na wysypiskach, o ile ktoś ich wcześniej nie spali lub nie wyrzuci do lasu.
- Kilkanaście lat temu słyszałem, że ktoś w Polsce jednak zbiera styropian i go przetwarza. Po zbadaniu sprawy okazało się, że firma już się zwinęła. Jak jest teraz - nie wiem, ale wątpię by odzyskiwało się go choćby w tak śladowych ilościach jak np. opakowania po żywności płynnej (tzw. TetraPaki). Niedawno czytałem, że bodajże w Hollandii stary styropian podkłada się pod budowane drogi, dzięki czemu okolica mniej odczuwa drgania.

fubek84
15-12-2010, 20:14
Poszukaj kogoś kto w okolicy produkuje styropian lub ozdoby ze styropianu(np. listwy przyokienne i inne elementy na elewacje) z pewnością przyjmą bo przy produkcji wykorzystuje się też odpady styropianu. Absolutnie nie palić! Ewentualnie oddać do firmy która wywozi ci śmieci zazwyczaj przedsiębiorstwa komunalne odbierają takie czyste posortowane odpady za darmo. U mnie na budowach zbieram filie, styropiany, papy. segreguje i oddaje bo za darmo więc opłaca mi się jechać:):)

Arkaszka
19-12-2010, 17:16
Spalenie w kominku, to nie najlepszy patent, kominek strasznie sie brudzi.

adam_mk
20-12-2010, 09:36
Nie masz tego całego tira...
Kup trochę acetonu i wrzucaj do niego po kawałku.
Zrobi się całkiem fajny lakier.
Styropian to spieniony styren. Piana.
Zajmuje sporo miejsca. Jak pianę zgasisz zmieści się w butelce.
Nie masz nic do pomalowania? Kawałka płotu czy dech jakich w ogrodzie?
Fakt!
Zajęcie dla cierpliwych i nie na ilości wielkie.

Rozkruszony bardzo drobno może być dodawany do gliny w ogrodzie.
Można też zrobić gdzieś wylewkę ciepłochronną - styrobeton.
Adam M.

desmear
06-07-2011, 10:59
ja wrzuciłem w google "odpady styropianowe" i swoje miasto, wywaliło mi kilka linków. zawiozłem do jednej z firm, wzięła wszystko.

pawelpiwowarczyk
06-07-2011, 21:37
Tak, zrobili to przedmówcy.
Przed sześcioma miesiącami ;)