PDA

Zobacz pełną wersję : Podział działki - droga



xxxxxx666
11-11-2010, 20:48
Po długich poszukiwaniach w końcu znalazłem idealną działkę. Z działką jest wszystko ok. Problem jest ze statusem prawnym drogi. Sama droga jest całkowicie ok, na całym odcinku utwardzona. Niestety jest prywatna.

Sytuacja schematycznie jest następująca:

http://oi51.tinypic.com/20jpvtv.jpg

Fizycznie 8, 7 i 6 to drogi utwardzone. Na działkach 1, 3 i 5 stoją domy z wyjazdem na powyższą drogę.

Ja planuję kupić fragment działki nr 2 (dopiero w trakcie wydzielenia - zaznaczyłem schematycznie jako 9, na czerwono).

Stan prawny jest taki, że 8 to droga gminna, zaś 6 i 7 to ziemia prywatna (dwie różne osoby).

Obecnie jestem w trakcie ustalania numerów KW dla 6 i 7, więc nie mam dokładnych informacji co do służebności, ale puki co chciałbym ustalić jakie mam opcje.

Trapią mnie następujące pytania:

1. Czy w przypadku, gdyby okazało się, że wydzielona dla mnie działka nie ma dostępu do drogi publicznej, to czy faktycznie jestem w stanie zgodnie z prawem ją kupić (czyli ani geodeta, ani notariusz nie podważy zgodności wydzielenia i transakcji z prawem) i zostanę z ręką w nocniku, czyli z działką bez dojazdu?
2. Czy w przypadku, gdy obecnie 7 ma służebność dojazdu do 2, to czy ta służebność automatycznie przechodzi na wszystkie działki powstałe po podziale 2?

Proszę bardzo o pomoc osoby, które widzą coś na ten temat.

Dodam, że znalazłem następującą regulację:

USTAWA, z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity)
Art. 93. 1. Podziału nieruchomości m[...]
3. Podział nieruchomości nie jest dopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej; za dostęp do drogi publicznej uważa się również wydzielenie drogi wewnętrznej wraz z ustanowieniem na tej drodze odpowiednich służebności dla wydzielonych działek gruntu albo ustanowienie dla tych działek innych służebności drogowych, jeżeli nie ma możliwości wydzielenia drogi wewnętrznej z nieruchomości objętej podziałem. Nie ustanawia się służebności na drodze wewnętrznej w przypadku sprzedaży wydzielonych działek gruntu wraz ze sprzedażą udziału w prawie do działki gruntu stanowiącej drogę wewnętrzną.

Czy stąd faktycznie wynika, że sprzedający nie może mi sprzedać działki bez dojazdu? A jeśli sprzedający, świadomie lub nie, chciałby coś takiego zrobić, to na jakim etapie transakcji powinno to być weryfikowane?

zip20
12-11-2010, 21:10
do usunięcia

xxxxxx666
13-11-2010, 17:26
Dziękuję za odpowiedź.

Mam dodatkowe częściowe dane na temat stanu prawnego.

Otóż podobno (jeszcze niepotwierdzone) na działce nr 7 jest ustanowiona służebność dojazdu do działki nr 2.

Chciałbym się zatem dowiedzieć, że ta służebność w jakiś sposób zostanie przeniesiona na działkę 9 po wydzieleniu? Czy to się dzieje automatycznie, czy też ja muszę z tym przeniesieniem coś zrobić? Czy ten proces generuje jakieś koszty?

lasagna
15-11-2010, 13:58
Jak my kupywaliśmy działkę to poprzedni właściciel przed sprzedażą musiał zadbać o to żeby była służebność, oczywiście potwierdzona notarialnie i tak jak ktoś już wspomniał w akcie musi być zawarta informacja że służebność dotyczy przejazdu, przechodu i podciągnięcia mediów bo inaczej okaże się że drogą możesz chodzić ale jeżdzić już nie. Najlepiej służebnością zająć sie od razu przy podziale.

Katarzyna Przygoda
15-11-2010, 14:10
mam pytanie ;)
mam potwierdzone notarialnie prawo służebności do drogi wpisane do ksiąg wieczystych
czy przed utwardzeniem drogi muszę mieć zgodę od właścicieli drogi na utwardzenie tej drogi?
Bo utwardziłem, nie zapytałem o zgodę i jest "wojna"

aglig
15-11-2010, 14:41
A służebności tyle już było. Tu masz wyjaśnione
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?168755-służebnosć-przechodu-i-przejazdu

xxxxxx666
15-11-2010, 17:47
Szanowni Państwo. Bardzo serdecznie dziękuję za wszelkie informacje. niewątpliwie są one pomoce. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na to, że sedno przedstawionego problemu jest w nieco innym miejscu.

Otóż z tego co Państwo pośrednio stwierdziliście, to wynika, że właściciel działki nr 2 po podziale powinien do KW działek 6 i 7 wpisać służebności wobec działki 9. Biorąc pod uwagę sprawność działania sądów oraz fakt, że działka nie jest jeszcze wydzielona to oznacza czas około 3-6 miesięcy na realizację?

Czy zatem dobrze rozumiem, że faktycznie powinienem wymagać, aby w odpowiednich KW pojawiły się odpowiednie służebności wobec działki 9 i dopiero potem notarialnie kupić działkę? Czy też może praktyka jest inna, tzn. czy z istnienia w KW służebności wobec 2 wynika, że wszystko można załatwić jednym aktem?

Czy mam rozumieć, że jedyną i ostateczną weryfikacją całej sprawy jest osobiste zajrzenie do KW 6 i 7 przed transakcją i tylko to zabezpiecza przed pomyłką?

zip20
19-11-2010, 23:48
do usunięcia