PDA

Zobacz pełną wersję : dlaczego kominek z dpg nie ogrzewa parteru jotul harmony



ligolla
13-11-2010, 00:23
od tygodnia mam zamontowany kominek z wkładem jotul harmony 18 mam parę wątpliwości dlatego proszę o pomoc kominek jest z rozprowadzeniem ciepła grawitacyjnie do wszystkich pomieszczeń w domu czyli parter to 3 pomieszczenia po ok 17 m2 i 1 pomieszczenie 12m2 oczywiście w jednym z tych pokoi stoi kominek poddasze to na razie jedna otwarta przestrzeń 80m2 palę w kominku według mnie porządnie i nie mam problemów z rozpaleniem ani utrzymaniem ognia a następnie żaru a problem jest z temperaturą na parterze w jednym pomieszczeniu temp. w porywach osiąga 14 stopni długość rur nie przekracza 3 m i rura jest w linii prostej z kratki leci ciepłe powietrze a jest zimno dlaczego? najcieplej jest oczywiście w pokoju z kominkiem następnie zadowalająco jest na poddaszu trudno mi ocenić pokój sąsiadujący z pokojem kominkowym ponieważ są one na razie połączone szerokimi drzwiami jakieś 120 cm szerokimi i ciepłe powietrze wlatuje nie tylko przez kratkę ale rozchodzi się dzięki temu połączeniu
proszę o wszelkie sugestie co może być nie tak

an-bud
13-11-2010, 09:08
Potrzebne jest wygrzanie domu, poddasze to prawie szkielet - mała akumulacyjność szybciej "łapie" ciepło.

ligolla
13-11-2010, 09:37
oby tak było popalę dłuższy czas i zobaczę czy cos sie zmienia z temperaturą

ligolla
29-11-2010, 10:15
niestety nic sie nie zmieniło nadal ciepło na górze i w pokoju gdzie stoi kominek i w pokoju obok a w pozostałych pokojach na parterze jest zimno nie moge napisac dokładnie jakie sa temperatury w kazdym pomiesczeniu ale jutro kupie termometry i bedę robic pomiary bo może to jednak jest coś nie tak z tym rozprowadzeniem, może coś jest zamontowane nie tak albo trzeba zmienić zeby lepiej było jeżeli ktoś ma jakies pomysły to bardzo proszę pisać Jeżeli nic nie da sie zrobić i ogrzewanie domu tylko kominkiem to naiwność jak niektórzy mówią to ja sie poddaje ale CO i kaloryferów nie zamontuje i juz bo po prostu nie chcę prędzej zamontuje w każdym pokoju kozę

margod
29-11-2010, 12:48
Trudno coś doradzić tak w ciemno. Przyczyn może być wiele. Jeżeli wkład jest prawidłowo zabudowany (z zachowaniem odpowiednich powierzchni wlotu powietrza do "komory grzewczej" to może być problem z wymianą powietrza pomiędzy ogrzewanymi pokojami a salonem z kominkiem. Spróbuj pootwierać wszystkie drzwi w ogrzewanych pomieszczeniach i sprawdź czy będzie poprawa.

ligolla
29-11-2010, 12:58
w temacie 'kominki nasze" umieściłam zdjęcie kominka i tam też pisze o wlocie powietrza nie wiem czy to więcej rozjaśni sytuacje ale może a na razie pootwieram drzwi

margod
29-11-2010, 13:50
skoro "fachowiec" tak upiększył Ci kominek tym "wlotem powietrza" to nie nie zdziwię się, jeżeli DGP również będzie spartaczone.

ligolla
29-11-2010, 15:41
margod nie dobijaj mnie na etapie montażu nie przyszło mi do głowy że to będzie źle wyglądać masz jakieś pomysły co z tym teraz można zrobić a także jak można było to wcześniej zrobić żeby było pod względem estetycznym w porządku myślę, że zawsze coś można zmienić kwestia tylko ile w to trzeba włożyć pracy i pieniędzy
a jeżeli chodzi o DPG to masz pomysł co może być spartaczone fachowiec ma niedługo być u mnie co ja mam od niego wymagać czy może coś sprawdzić

an-bud
29-11-2010, 16:05
Masz może więcej zdjęć ? najlepiej z budowy kominka, wnętrza obudowy, rozprowadzenia ciepła.

ligolla
29-11-2010, 20:36
to sa jedynre zdjęcia jakie mam z kominka przed zabudowaniem a same rury z rozprowadzeniem sa jeszcze nie zabudowane gips-kartonem tylko opatulone taka wełna z folia srebrną mogę im zrobić jutro fotki jezeli to może pomóc w oględzinach co by nie było dziękuję wszystkim za zainteresowanie

an-bud
29-11-2010, 22:52
wygląda na zbyt małą średnicę rur idących do pomieszczeń na parterze, jaką mają średnicę? chyba wszystkie rury są tych samych wymiarów?? Podaj długość odcinków.

ligolla
01-12-2010, 20:55
rury na parter maja śrenice 120 mm i mają następujące długości:
1. najkrótsze połaczenie z sasiadującym pojem tyle co grubość ściany
2. połaczenie w lini prostej 210 cm
3. tutaj rura skręca i długość połaczenia 170 cm
i dwie rury na poddasze o średnicy 150 mm i długości 330 cm

an-bud
02-12-2010, 00:17
rury na parter maja śrenice 120 mm i mają następujące długości:
1. najkrótsze połaczenie z sasiadującym pojem tyle co grubość ściany
2. połaczenie w lini prostej 210 cm
3. tutaj rura skręca i długość połaczenia 170 cm
i dwie rury na poddasze o średnicy 150 mm i długości 330 cm

1. Bym zrobił odwrotnie tzn. 150mm na pater, na piętro min. 125mm
2. Mała powierzchnia wlotu powietrza z pomieszczenia
3. Aż prosi się o nadstawkę odzyskującą ciepło ze spalin

Jak rozwiązane jest powietrze do spalania?

omega54
02-12-2010, 07:36
1. Bym zrobił odwrotnie tzn. 150mm na pater, na piętro min. 125mm
2. Mała powierzchnia wlotu powietrza z pomieszczenia
3. Aż prosi się o nadstawkę odzyskującą ciepło ze spalin

Jak rozwiązane jest powietrze do spalania?

Nie zmienisz praw fizyki, dopóki kominek będzie na piętrze, choćbyś nie wiem jak pierdział to parter będzie ledwie ciepły

an-bud
02-12-2010, 08:01
Nie zmienisz praw fizyki, dopóki kominek będzie na piętrze, choćbyś nie wiem jak pierdział to parter będzie ledwie ciepły


:) mam na parterze 10 metrowe odcinki i bez problemów leci grawitacyjnie ciepło. Trzeba tylko myśleć, nosi się głowę aby jej używać :yes:

omega54
02-12-2010, 08:11
Ludzie, jak można Mercedesa zapakować w gips ?
Ligolla , masz rację, na parterze postaw kozę w której będziesz palić a ten kominek potraktuj jako wymiennik ciepła, w którym palić będziesz tylko okazyjnie dla przyjemności.

omega54
02-12-2010, 08:15
an bud od kiedy to ciepło grawitacyjnie opada w dół, nie znam takiego prawa jak zyję długo i szczęśliwe,

orko
02-12-2010, 08:35
A od kiedy to ciepło ma masę?
Masę ma tylko powietrze które jest jednym z nośników energii w formie ciepła.
Oj spało się na lekcjach a teraz takie babole się wypisuje.

an-bud
02-12-2010, 08:46
an bud od kiedy to ciepło grawitacyjnie opada w dół, nie znam takiego prawa jak zyję długo i szczęśliwe,

Widocznie mało znasz, często spotykam się z artykułami przepisujące brednie że grawitacją można do 3, 4mb, wymuszonym do 10mb :D
Przypadkiem robię to zawodowo, robiłem działające grawitacją odległości przekraczające 10m, a wymuszone nawet 30mb, i o dziwo bez zasilania dmuchało ciepło grawitacją na około 25 mb. Tylko wyjście 30m "stało" Cuda czy coś :)

omega54
02-12-2010, 09:24
pisanie skrótem myslowym, to jedno a rozumienie to drugie, aczkowiek mc2 = E, mimo to masz racje, dzieki

omega54
02-12-2010, 09:28
robić cóś zawsze można chodzi o efekt , że ciepłe powietrze nawet wdmuchane na siłę pozostanie u góry i pajączkom będzie ciepło a stopy ludzkie będą zimne jak nic.

margod
02-12-2010, 10:21
rury na parter maja śrenice 120 mm i mają następujące długości:
1. najkrótsze połaczenie z sasiadującym pojem tyle co grubość ściany
2. połaczenie w lini prostej 210 cm
3. tutaj rura skręca i długość połaczenia 170 cm
i dwie rury na poddasze o średnicy 150 mm i długości 330 cm
Dokładnie tak, Dodatkowo sprawdziłbym izolację rur. Zastanawia mnie jedno - w takim przypadku przy ostrym hajcowaniu na poddaszu powinno dmuchać BARDZO gorącym powietrzem. Obawiam się, że coś może być spartolone wewnątrz obudowy - źle wykonana izolacja kominka.
Wniosek z tego taki, że nawet najprostsze rzeczy można spartolić. Może w końcu ludzie nauczą się, że czasem warto zapłacić trochę więcej grosza sprawdzonej i solidnej firmie i cieszyć się z dobrze zbudowanego kominka.
ps.
a jaki jest stop pomiędzy parterem a poddaszem. Spotkałem się z przypadkiem, że w domu było zimno a okazało się, że klient nie zdążył z ociepleniem sufitu i cale ciepło spierniczało na nieogrzewany strych.

an-bud
02-12-2010, 10:49
robić cóś zawsze można chodzi o efekt , że ciepłe powietrze nawet wdmuchane na siłę pozostanie u góry i pajączkom będzie ciepło a stopy ludzkie będą zimne jak nic.

Moje "podstawowe" ogrzewanie to jeden elektryczny grzejnik w łazience, "dodakowe" to kominek. Tak mam w kolejnych miejscach od 20 lat, zmenia się tylko ilość drewna spalanego w następnym miejscu na mniejszą :) Kominek trzeba dopasować do domu, a dom do kominka.

ps. lubię chodzić w domu tylko w skarpetkach, bawię się tym ponad 30 lat

an-bud
02-12-2010, 11:02
Dokładnie tak, Dodatkowo sprawdziłbym izolację rur. Zastanawia mnie jedno - w takim przypadku przy ostrym hajcowaniu na poddaszu powinno dmuchać BARDZO gorącym powietrzem. Obawiam się, że coś może być spartolone wewnątrz obudowy - źle wykonana izolacja kominka.
Wniosek z tego taki, że nawet najprostsze rzeczy można spartolić. Może w końcu ludzie nauczą się, że czasem warto zapłacić trochę więcej grosza sprawdzonej i solidnej firmie i cieszyć się z dobrze zbudowanego kominka.
ps.
a jaki jest stop pomiędzy parterem a poddaszem. Spotkałem się z przypadkiem, że w domu było zimno a okazało się, że klient nie zdążył z ociepleniem sufitu i cale ciepło spierniczało na nieogrzewany strych.
To co pisałem wcześniej +
Rozebrać górę obudowy, wywalić "dystrybutor", zmienić rury. Obudowa może pełnić tę funkcję


albo :)



















zrobić jak "myślący inaczej"















znaczy tak:




Ludzie, jak można Mercedesa zapakować w gips ?
Ligolla , masz rację, na parterze postaw kozę w której będziesz palić a ten kominek potraktuj jako wymiennik ciepła, w którym palić będziesz tylko okazyjnie dla przyjemności.


:D:D:D

ligolla
04-02-2011, 15:36
wreszcie kominek działa tak jak powinien wszędzie jest ciepło a czasem nawet za bardzo a tak dokładniej to pisałam ze kominek został zainstalowany w listopadzie na poczatku i na parterze poza pokojem kominkowym było zimno pod koniec listopada bez zmian za to od grudnia jest w porzadku może to rzeczywiście kwestia wygrzania domu i regularnego palenia bo nic się w samej instalacji nie zmieniło a jest w porzadku temperatury sa następujące
24-26 kominkowy
22 gabinet
20 pozostałe pokoje na parterze
20-22 poddasze

eniu
04-02-2011, 17:08
wreszcie kominek działa tak jak powinien wszędzie jest ciepło a czasem nawet za bardzo a tak dokładniej to pisałam ze kominek został zainstalowany w listopadzie na poczatku i na parterze poza pokojem kominkowym było zimno pod koniec listopada bez zmian za to od grudnia jest w porzadku może to rzeczywiście kwestia wygrzania domu i regularnego palenia bo nic się w samej instalacji nie zmieniło a jest w porzadku temperatury sa następujące
24-26 kominkowy
22 gabinet
20 pozostałe pokoje na parterze
20-22 poddasze

Dobrze że mnie tu jeszcze nie było ,gdy zgłaszałaś problem ....:)
Fajnie że działa !

natannatan
18-03-2011, 08:53
Czy taki kominek z blaszanym pudłem na powietrze może działać z wentylatorem ? Jak jest z hałasem który powstaje od pracy wentylatora ? Czy można takie rozwiązanie ,wkład - pudło-wentylator połączyć z piecem gazowym ogrzewającym powietrze , tak aby w zimie można było wyskoczyć na kilka dni ? Kto z piszących na Forum ma takie doświadczenia ?