PDA

Zobacz pełną wersję : Niwelacja skarpy



rydzadam
13-11-2010, 12:53
Zacytuję poniżej pismo, które wysłałem do starostwa i poniżej odpowiedź na nie:

"... Uprzejmie prosimy o wyrażenie zgody na niwelację terenu znajdującego się na działkach:

....(tu cztery działki i ich właściciele)...

Powyższe działki kupiliśmy od Urzędu Gminy ...... Położone są na terenie wyrobiska nieczynnej żwirowni. Znajduje się na nich skarpa (urwisko) o wysokości dochodzącej do 10 metrów i nachyleniu do około 75 stopni. Urwisko to jest niestabilne i po każdych większych opadach deszczu osuwa się powodując dodatkową degradację terenu w jego obrębie. Planowany zakres prac to przede wszystkim zmniejszenie kąta nachylenia skarpy do maksymalnie 45 stopni oraz ścięcie jej wierzchołka w najwyższym punkcie tak, aby wysokość od podstawy skarpy wynosiła maksymalnie 8-9 metrów, następnie – wyrównanie na działkach pozostałego terenu za pomocą uzyskanej ze ścięcia wierzchołka skarpy ziemi. Prace są niezbędne do wykonania w celu umożliwienia budowy domów na powyższych działkach oraz wykonaniu do nich dojazdu (drogi wewnętrzne). W chwili obecnej jest to utrudnione lub wręcz niemożliwe. Niwelacja terenu nie spowoduje zmiany kierunku przepływu wód opadowych. Działki są objęte Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jako tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.
Planowany termin wykonywania prac, ze względu na duży koszt inwestycji, zostanie rozłożony w czasie: od grudnia 2010 r. do końca 2011 roku. W załączeniu szkic z zaznaczonym terenem, który ma zostać objęty niwelacją oraz kopie wypisów Aktów notarialnych posiadaczy wymienionych działek. "

i odpowiedź ze starostwa:

"... w związku z .......... , Starosta nie znajduje podstawy prawnej do wydania takiej zgody......... jak wynika z pisma, prace miałyby być przeprowadzone w celu przygotowania terenu pod budowę domów oraz dojazdu do nich................. Podsumowując, Starosta stoi na stanowisku, że wszelkie prace ziemne, które mają na celu przygotowanie terenu pod zabudowę winny być uwzględnione w projekcie budowlanym sporządzonym dla tej zabudowy i mogą być przeprowadzone dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę. "

Z powyższej interpretacji wynika, że bez pozwolenia na budowę nie można ruszać skarpy, ale przecież niwelacja terenu to nie prace budowlane, tak mi się wydaje. W sumie niepotrzebnie pisałem do Starostwa, mogłem to zrobić bez papierów, ale chciałem być "porządny". Poza tym jeśli będę miał pozwolenie na budowę, a sąsiedzi jeszcze nie (skarpa przebiega przez 4 działki, to niby jak zniwelować tylko "kawałek" skarpy. Sensowne jest zrobić wszystko za jednym zamachem...

Pytanie: czy popełnię wykroczenie/przestępstwo niwelując skarpę oczywiście nie łamiąc prawa o ochronie środowiska - cieki wodne, degradacja terenu, itp. Teren po pracach będzie na pewno "ładniejszy" niż teraz. Obecnie wygląda jak na poligonie wojskowym :).

Pozdrawiam.

sSiwy12
13-11-2010, 13:15
Niwelacja terenu, to są roboty budowlane (przygotowawcze) i podlegają procedurze pozwolenia na budowę (Art.41.2.2 PB)

rydzadam
14-11-2010, 07:55
Faktycznie, jest ujęta niwelacja terenu. Tylko że żaden z nas póki co nie chce budować domu w najbliższym czasie. Dopiero za jakieś dwa lata, a teren chcieliśmy przygotować, żeby za czymś działki wyglądały no i po to, żeby skarpa dalej nie "spływała" z deszczem. Wygląda na to, że teoretycznie potrzebne jest kompletne pozwolenie na budowę domu, chociaż jednego dla tych działek i podciągnięcie niwelacji całej skarpy pod to jedno pozwolenie. To jakaś bzdura, powinno się takie sprawy załatwiać prostszą drogą.

sSiwy12
14-11-2010, 12:23
Moim zdaniem.

Z formalnego punktu wiedzenia niwelacja terenu, to nie są roboty budowlane, ale ustawodawca „zaliczył” je do prac przygotowawczych, a w związku z tym są „integralną” częścią robót na które wymagane jest pozwolenie na budowę.
Dotyczy to tylko i wyłącznie działek budowlanych – przy działkach nie przeznaczonych pod zabudowę ten zapis nie obowiązuje.

Wasze pismo, jednoznacznie określa, że zakres prac jest „czynnościami” przygotowania terenu pod zabudowę – zwłaszcza akapit:


...... Prace są niezbędne do wykonania w celu umożliwienia budowy domów na powyższych działkach oraz wykonaniu do nich dojazdu (drogi wewnętrzne). W chwili obecnej jest to utrudnione lub wręcz niemożliwe. .

W takiej sytuacji, nie daliście „wyboru” urzędnikom. Musieli odpisać tak, jak odpisali.

Istnieje szansa na wykonanie tych prac i to w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Można wystąpić do urzędu ze zgłoszeniem prac związanych z utwardzeniem powierzchni gruntu na tych działkach (Art.29.2.5. PB).
W zakresie prac podać likwidację istniejącego zagrożenia dla życia w postaci „ruchomego” i niestabilnego osuwiska (można napisać, że jest to jedyny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa osób postronnych, które mogą w sposób nieuprawniony, wejść na działkę).

Nigdzie nie może wystąpić określenie „niwelacja”.

Do zgłoszenia dołączyć oświadczenie lub „ekspertyzę”, że zakres prac nie narusza stosunków wodnych.

Takiego zgłoszenia powinien dokonać każdy właściciel działki – osobno, a nie razem.

rydzadam
14-11-2010, 12:45
I za to właśnie lubię Forum Muratora. Zawsze jakieś pomysły podpowiecie. Jak będę miał chwilę, to przemyślę taką drogę działania i coś naskrobię do Urzędu. Dziękuję za porady.

Aedifico
24-08-2012, 20:33
Mam podobny problem co kolega z tym, że ja szukam już firmy która się takim problemem zajmie – najlepiej z dolnego śląska. Widziałem, że jakaś firma Janicki Wrocław (http://www.zumi.pl/1189394,Karol_i_Tomasz_Janicki_Sp.J.,Wroc%B3aw,fir ma.html) zajmuje się takimi rzeczami. Czy korzystaliście może z usług tak owej? Czy orientujecie się jakie są koszty niwelacji skarpy?

Nie da rady odpowiedzieć bez zakresu bo skarpa może mieć 20 m3 i 10 000 ....a Janickiego znam i generalnie jest ok.