PDA

Zobacz pełną wersję : problem z rozprowadzeniem powietrza z kominka



bodal
13-11-2010, 20:12
witam, posiadam kominek Dovre i turbine z bypassem dospel 800, niestety powietrze wylatujące z anemostatów na pietrze jest chłodne. Co może byc przyczyną ?
W komorze obudowy kominka jest bardzo gorące powietrze i takie też zasysa rura od turbiny, a mimo to powietrze wylatujące z anemostatów jest ledwo ciepłe mimo całodziennego palenia w kominku. Bardzo prosze o jakies sugestie co można by poprawić żeby grzało :)

an-bud
13-11-2010, 20:50
Witam.
Mało danych, mam więcej pytań;) Troszkę duża turbina, może ucieka gdzieś ciepło na podaszu, gdzie turbina? docieplone rury? Jaki typ, moc paleniska, wielkośćdomu? Fajnie by było rzucić okiem na obudowę - zdjęcia!!!!

Trociu
14-11-2010, 06:35
A może zasysa bypassem i dlatego wychłada całe to ciepłe powietrze, co dolatuje do turbiny?
Zbadaj najpierw czy na wejściu do turbiny masz ciepłe powietrze? Wtedy będzie wiadomo czy po prostu nie ciągnie Ci ciepła z kominka, czy gdzieś je tracisz...

bodal
16-11-2010, 10:14
turbina umieszczona na strychu, rury flex 125ocieplone tylko standardowo tak jak są , do turbiny dołożyłem regulator obrotów ale po ich zmniejszeniu nic sie nie poprawia.wielkość domu to 165 m2

an-bud
16-11-2010, 17:23
turbina umieszczona na strychu, rury flex 125ocieplone tylko standardowo tak jak są , do turbiny dołożyłem regulator obrotów ale po ich zmniejszeniu nic sie nie poprawia.wielkość domu to 165 m2

połowa ciepła ucieka ;) do atmosfery.

bodal
16-11-2010, 21:46
połowa ciepła ucieka ;) do atmosfery.
czyli należy ocieplić wełną jaka grubość ??

Trociu
17-11-2010, 06:03
czyli należy ocieplić wełną jaka grubość ??Oczywiście im więcej tym lepiej...
Można wstępnie - tyle ile masz w skosach i suficie.

bodal
04-02-2011, 12:16
ociepliłem wełna niestety z anemostatów dalej leci chłodne powietrze, co jeszcze może byc przyczyną ?

Trociu
04-02-2011, 12:50
a bypassem nie zaciąga?

eniu
06-02-2011, 12:38
ociepliłem wełna niestety z anemostatów dalej leci chłodne powietrze, co jeszcze może byc przyczyną ?

Jak masz doprowadzone powietrze do spalania ?

bodal
07-02-2011, 08:50
powietrze z zewnątrz bezpośrednio do podejścia w kominku

margod
07-02-2011, 09:28
witam, posiadam kominek Dovre i turbine z bypassem dospel 800, niestety powietrze wylatujące z anemostatów na pietrze jest chłodne. Co może byc przyczyną ?
W komorze obudowy kominka jest bardzo gorące powietrze i takie też zasysa rura od turbiny, a mimo to powietrze wylatujące z anemostatów jest ledwo ciepłe mimo całodziennego palenia w kominku. Bardzo prosze o jakies sugestie co można by poprawić żeby grzało :)
A może palisz po prostu mokrym drewnem, bo stierdzenie że " ...w komorze obudowy kominka jest bardzo gorące powietrze" jest pojęciem względnym. Mierzyłeś temperaturę tego powietrza? Ustaw termostat turbiny na max wartość ( 90st.C) i sprawdź czy się włączy.

Michał Piotrowski CK
07-02-2011, 11:42
Witam
Sprawdź by-pass czy jest dobrze podłączony i co najważniejsze:
1. Czy rura zasysająca nie jest za wysoko wyprowadzona w okapie i nie zasysa powietrza przez kratki wylotowe co powoduje, że miesza się ciepłe powietrze z zimnym.
2. Sprawdź jakie powietrze wpada do turbiny - powiązane z pkt. 1
3. Trzeba obiektywnie ocenić temperaturę w okapie, bo może za słabo palisz i rzeczywiście jest za niska. Masz wkład który potrzebuje dużego załadunku i suchego drewna. To jest duże palenisko i może w tym jest problem.
Sprawdź powyższe uwagi i zobaczymy czy to rozwiąże problem.

Pozdrawiam

Michał Piotrowski CK
07-02-2011, 11:45
Jeszcze jedno - po jakim czasie palenia stwierdziłeś ten fakt i na jaką temperaturę masz ustawiony termostat turbiny?

pozdrawiam

PiotrŚwica
07-02-2011, 11:45
Pierwsze co przychodzi mi do głowy to sprawdź czy rura od DGP znajdująca się w okapie kominka jest opuszczona poniżej kratek nad wkładem kom. i druga rzecz to jakie masz rozszczelnienie poniżej paleniska.

bodal
07-02-2011, 14:04
Witam
Sprawdź by-pass czy jest dobrze podłączony i co najważniejsze:
1. Czy rura zasysająca nie jest za wysoko wyprowadzona w okapie i nie zasysa powietrza przez kratki wylotowe co powoduje, że miesza się ciepłe powietrze z zimnym.
2. Sprawdź jakie powietrze wpada do turbiny - powiązane z pkt. 1
3. Trzeba obiektywnie ocenić temperaturę w okapie, bo może za słabo palisz i rzeczywiście jest za niska. Masz wkład który potrzebuje dużego załadunku i suchego drewna. To jest duże palenisko i może w tym jest problem.
Sprawdź powyższe uwagi i zobaczymy czy to rozwiąże problem.

Pozdrawiam

rura na pewno jest poniżej kratki wylotowej, resztę sprawdzę jak będę w domu i rozpalę kominek

.............i druga rzecz to jakie masz rozszczelnienie poniżej paleniska. - pod paleniskiem nie mam jeszcze zabudowy z KG ale w planach aest duża kratka taka jak na górze

Michał Piotrowski CK
07-02-2011, 14:38
nie rozumiem tego".....pod paleniskiem nie mam jeszcze zabudowy z KG ale w planach aest duża kratka taka jak na górze " ?????
moze jakieś foto wrzucisz - będzie prościej ocenić sytuację i wyciągnąć wnioski.

pozdrawiam