PDA

Zobacz pełną wersję : Szukam dobrych fiksów



pawelpiwowarczyk
13-11-2010, 21:20
Przybyłem drogę, od całkowitej negacji fanaberii zwanej fiksem, do decyzji o zamontowaniu, poza dwoma drzwiami tarasowymi, samych fiksów.
Rodzina miała wątpliwości, ale szybko zaakceptowała.

Interesuje mnie aspekt techniczny tego rozwiązania.
Na FM jest dużo o klasycznych oknach, ale nie ma zbyt wiele o fiksach.
Google też niespecjalnie szczodry w tym temacie.

Czym się kierować szukając fiksów? Na co zwrócić uwagę?
Czy profil okienny jest we fiksie mniej istotny, niż przy "klasycznych" oknach?
Jakie są praktyczne ograniczenia wielkości pojedynczej kwatery okna (dwa okna mam 1,4m x 1,8m)?
Jak przebiega montaż? Okna przywożone są gotowe, czy montuje się szybę w uprzednio zamontowaną ramę?

Mam wycenę fiksów na profilach pasywnych i buźka mi się śmieje, jak widzę przenikalność cieplną i jednocześnie cenę.

Przeciwnikom fiksów dziękuję.
Chciałbym, aby ten wątek rozwinął się w dyskusję techniczną na ich temat, a nie w odpowiedź na pytanie "warto / nie warto".

Charlie
13-11-2010, 21:44
jak planujesz AC to tylko fix-y.

T12345T
13-11-2010, 23:15
Interesuje mnie aspekt techniczny tego rozwiązania.
Na FM jest dużo o klasycznych oknach, ale nie ma zbyt wiele o fiksach.
Google też niespecjalnie szczodry w tym temacie.

Czym się kierować szukając fiksów? Na co zwrócić uwagę?
Czy profil okienny jest we fiksie mniej istotny, niż przy "klasycznych" oknach?
Jakie są praktyczne ograniczenia wielkości pojedynczej kwatery okna (dwa okna mam 1,4m x 1,8m)?
Jak przebiega montaż? Okna przywożone są gotowe, czy montuje się szybę w uprzednio zamontowaną ramę?
.

Cóż, jeśli to klasyczny fix, czyli rama ościeżnicy + szyba, to właściwie nie ma na co zwracać technicznej uwagi. Profil stanowi tu znikomy procent powierzchni całkowitej, więc dla przenikalności cieplnej nie ma większego znaczenia. Dla statyki konstrukcji również nie, bo tu newralgicznym zagadnieniem są skrzydła okien i słupki. Chyba, że będziesz łączył fixy w zestawy. Wymiar 1,4 x 1,8 jest bezproblemowy dla wszystkich systemów kształtowników nawet w dwustronnym kolorze. Jeśli szyba nie jest wklejana (a tak może być w kształtownikach pasywnych) i nie jest to fix ze skrzydłem, przyjeżdża to to raczej w całości. Na budowie montażyści wyjmują szybkę, montują ramę w sposób zgodny z zasadami sztuki, (czyli z taką samą starannością jak okno otwierane), dokonują ponownego szklenia i... w zasadzie po robocie.