PDA

Zobacz pełną wersję : Powierzchnia zabudowy działki a odstępstwo budowlane



maciejjakub
14-11-2010, 08:37
Witam Szanownych Forumowiczów,

Mam dylemat natury prawno-formalnej. Posiadam dom jednorodzinny, który planuję rozbudować w dwóch etapach. Pierwszy etap (w przyszłym roku) polegać będzie na podniesieniu zadaszenia, adaptacji poddasza na samodzielne mieszkanie oraz dobudowie klatki schodowej. Drugi etap (za kilka lat) to dobudowa niezależnej części domu do istniejącej ślepej ściany w głębi działki.

Powierzchnia działki wynosi 1516 m2. W okolicy nie obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), a urząd gminy narzuca wszystkim wnioskującym o wydanie warunków zabudowy limit powierzchni zabudowy wynoszący 15%.

Obecnie powierzchnia zabudowy wynosi 108 m2. Po dobudowie klatki schodowej wyniesie 120 m2. Ponieważ 15% z 1516 m2 to 227 m2, na rozbudowę w drugim etapie pozostanie mi więc tylko 107 m2 powierzchni.

W związku z powyższym mam następujące pytania:
1. Jak wnioskować do gminy, aby uzyskać w warunkach większy limit powierzchni zabudowy np. 20%?
2. Co zrobić, aby móc przekroczyć wyznaczoną powierzchnię zabudowy o kilkanaście-kilkadziesiąt metrów?
3. Czy lepiej będzie wnioskować o wydanie warunków zabudowy od razu z myślą o drugim etapie rozbudowy?
4. Czy i jak można załatwić taką sprawę na drodze odstępstwa budowlanego?

Zaznaczam, że wszystkie pozostałe wymogi prawne i techniczne (odległość od granic działki itd.) będą zachowane.

Czekam na Wasze rady i pomysły, jak najlepiej postąpić.

sSiwy12
14-11-2010, 12:35
Możesz mieć większy problem, niż ten opisywany.

Budynek jednorodzinny, to taki, który posiada nie więcej niż dwa wydzielone „samodzielne mieszkania”.

maciejjakub
15-11-2010, 21:25
Dziękuję za zwrócenie uwagi na ten problem. Na szczęście w kwestii samodzielności wyraziłem niezbyt precyzyjnie:) Wprawdzie powstanie osobna klatka schodowa, ale adaptacja poddasza nie spełni kryterium samodzielności, czyli braku konieczności korzystania z urządzeń znajdujących się w innym samodzielnym lokalu. W tym przypadku wszystkie media i liczniki, tak jak i ogrzewanie będą wspólne. Ten sam będzie również właściciel.

Byłbym zatem wdzięczny za podpowiedzi dotyczące ww. kwestii powierzchni zabudowy.