PDA

Zobacz pełną wersję : zmiana mechanizmu rolet



carringtontomas
15-11-2010, 11:00
Mam u siebie w domku 3 okna balkonowe 1800x2000. Wraz z nimi kupiłem rolety zewnętrzne, którymi steruję manualnie za pomoca korbki.
Z biegiem czasu jednak zastanawiem się nad zamontowaniem ewentualnego mechanizmu sterującego roletami automatycznie za pomocą włącznika (nota bene pluję sobie trochę w brodę, że od razu się nie zdecydowałem na to rozwiązanie)

I teraz pytanie: czy mozliwy jest montaż ewentualnego silniczka lub innego mechanizmu np w komorze rolety?

Jesli tak - czy ktoś z Was korzystał z usług jakiejś specjalistycznej firmy lub może kogoś polecić?
Okna są z Oknoplastu Kraków.

maslak
16-11-2010, 12:38
montaż napędu jest możliwy i stosunkowo łatwo wykonalny - robiłem to u siebie samodzielnie na 12 oknach :-) wiekszy problem to doprowadzenie zasilania jesli go nie masz w okolicach skrzynki lub wyprowadzonego kabla w skrzynce.

carringtontomas
19-11-2010, 13:02
Dziękuję za informację - napisz proszę jakie mechanizmy u siebie zakłądałeś i generalnie na czym to polega - przyznam szczerze, że temat jest mi zupełnie obcy a zona wierci mi dziurę w brzuchu... :)
Co do zasilania - nie będzie problemu, gdyż na wiosnę planuję malowanie więc zasilanie pociągnę do skrzynek.

carringtontomas
07-02-2011, 09:20
odświeżam temat z uwagi na dość aktualną sprawę :)

carringtontomas
08-03-2011, 06:27
hmmm?

blokno
08-03-2011, 07:16
hmmm?

W Krakowie na ul.Zawiłej masz firmę SELVE (http://selve-polska.produktydlaarchitekta.pl/) która tym się zajmuje. Podjedź, zapytaj - na pewno cię poinstruują i doradzą co i jak... pzdr

stary
09-03-2011, 22:10
Mam u siebie w domku 3 okna balkonowe 1800x2000. Wraz z nimi kupiłem rolety zewnętrzne, którymi steruję manualnie za pomoca korbki.
Z biegiem czasu jednak zastanawiem się nad zamontowaniem ewentualnego mechanizmu sterującego roletami automatycznie za pomocą włącznika (nota bene pluję sobie trochę w brodę, że od razu się nie zdecydowałem na to rozwiązanie)

I teraz pytanie: czy mozliwy jest montaż ewentualnego silniczka lub innego mechanizmu np w komorze rolety?

Jesli tak - czy ktoś z Was korzystał z usług jakiejś specjalistycznej firmy lub może kogoś polecić?
Okna są z Oknoplastu Kraków.
No cóż ?
Prawie wszyscy, którzy kupili rolety bez silników dzwonią z takim samym pytaniem zaraz po przeprowadzce do nowego lokum.
Niejeden sobie pluje w brodę z tego powodu - mimo kilkakrotnie powtarzanych przestróg przy zakupie o tym, jakie to utrapienie.
Co do pytania? Jest to mozliwe, jak najbardziej - i właśnie w komorze rolety, nigdzie indziej. Wymaga jednak trochę pojęcia, paru niezbędnych gratów i zdolności manualnych.
Silnik do rolety montowany jest wewnątrz wałka do nawijania pancerza, nalezy więc zdemontowac przez rewizję cały pancerz i wałek nawojowy , włożyć w niego silnik, wyrzucic jeszcze kółko, sznurki i zwijacze, wszystko poskładać do kupy, pociągnąć elektrykę, wyregulować krańcówki i finito. :D
Bardziej tego uprościć nie mogłem, w rzeczywistości jest to znacznie trudniejsze.
Należy znać średnicę wałka i ciężar pancerza. Wybrać silnik zwykły lub sterowany radiowo, np. pilotem, z awaryjnym rozryglowaniem czy bez. Rozważyć sterowanie- pojedyncze czy także grupowo, a może jakiś sterownik czasowy przy okazji... Przy okazji także przydadzą się wieszaki - blokady jeżeli teraz ich nie ma.
Przy trzech roletach proponuje skorzystać z usług jakiejś firmy - jak radził wyżej blokno - niz samemu jeździc kilka razy,k tracić czas a może coś zepsuć przy okazji.
Przy większej ilości można rozważać taką przeróbke samemu.

carringtontomas
10-03-2011, 12:40
OK - dzięki za info.
Teraz już wiem, że zmiana mechanizmu jest do wykonania. Nie jest to może proste - fakt, ale namierzyłem kilka firm, które wykonują takie prac e wmoim regionie.

Z uwagi jednak na fakt, iż jest wielu producentów mechanizmów - napisz prosze jakich polecasz lub jakich należy omijać szerokim łukiem :)
Nie chciałbym za rok czy dwa wymieniać tego na nowo....

jareko
12-03-2011, 10:27
pomijając cenę polecam ci Somfy
A procedura jest dość prosta ;)
wyjąć cały mechanizm rolety - najpierw pancerz później sam wałek
zdemontować blachę mocującą od strony zwijacza i w to miejsce zamontować nową z gniazdem silnika - uwaga - koniecznie zachować centralne położenie osi silnika względem blachy mocującej. Przy Integro może być kłopot gdyż nitowane jest do boku obudowy
oddzielić wałek od rolety
dokładnie wymierzyć i skrócić go
włożyć w wałek silnik
zamocować całość w skrzynce
włożyć pancerz i zamocować go do wałka
podłączyć elektrykę
wyregulować krańcówki (niezła zabawa dla niezorientowanych ;) )

i na przyszłość - to przestroga dla innych - nie szukać oszczędności na siłę, bo w 99% wypadków napęd ręczny wcześniej czy później wymieniany jest na elektryczny i to kosztuje o wiele więcej niż decyzja podjęta od razu

witek86
14-03-2011, 13:44
jeśli rolety ci zakładał oknoplast to moze udaj sie do nich.nie powinni robić problemu.
oni maja pewnie rolety z krispolu no chyba ze już masz zamontowane te ich które sami robią to współczuje:P
pomyśl tylko czy chcesz na pilota czy przycisk !
bo później znowu zona ci bede truła:P
co do silnika ja bym wybrał nica z elektrycznymi krancówkami

carringtontomas
17-03-2011, 13:06
pomijając cenę polecam ci Somfy

i na przyszłość - to przestroga dla innych - nie szukać oszczędności na siłę, bo w 99% wypadków napęd ręczny wcześniej czy później wymieniany jest na elektryczny i to kosztuje o wiele więcej niż decyzja podjęta od razu

Dzięki za radę - czytałem o tych Somfach.... faktycznie jest wiele pochlebnych opinii na ich temat i chyba się na nie zdecyduję.

Co do decyzji o sterowaniu roletami.....na etapie zakupu okien nie myślałem o walorach użytkowych...NIESTETY!
Człowiek się cały czas uczy...