PDA

Zobacz pełną wersję : Jak wymusić na sąsiedzie poprawienie ogrodzenia.



nikertc
20-11-2010, 14:45
Witam. Mam problem z sasiadem. Nie jestem wstanie się z nim dogadac w kwestii poprawienia swojego ogrodzenia. Jego ogrodzenie nie jest w najgorszym stanie (tradycyjna siatka) tylko przewraca sie się góra wraz ze słupkami na moja posesje, tak na długości około 10m. Proponowałem ze wspólnymi siłami razem poprawimy to ogrodzenie, lecz bez odzewu. To juz trwa około 4 lat. Czy istnieje jakis sposób np. prawny żeby wymusic na sąsiedzie poprawienie owego ogrodzenia.
Za porade z góry dziekuje.

Pawel78
20-11-2010, 15:42
zgodnie z prawem jeśli remontujesz wspólne ogrodzenie to sąsiad powinien pokryć połowę kosztów. Z tego co pamiętam to mówi o tym Kodeks Cywilny.

nikertc
21-11-2010, 19:33
Ale Pawle 78 ja nie remontuje wspólne ogordzenie. To ogrodzenie jest jego i wali sie na moją strone, chodzi mi o to żeby żeby facio naprawił to co jego nawet przy mojej pomocy (w tym nie ma problemu) tylko żeby naprawił. O to mi chodzi.

aglig
22-11-2010, 08:43
Kodeks cywilny się kłania. Jesli ogrodzenie jest w granicy to nie ma znaczenia kto go postawił gdyż:

Art. 154. § 1. Domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy.
§ 2. Korzystający z wymienionych urządzeń obowiązani są ponosić wspólnie koszty ich utrzymania.

sSiwy12
22-11-2010, 10:06
Do wyjaśnienia jest podstawowa sprawa - dlaczego twierdzisz, że to jego ogrodzenie?
Istnieją 3 możliwości:
1. Jeśli jest w granicy – regulacje takie jak napisała aglig.
2. Jeśli jest na jego działce, to możesz jedynie „poprosić” (pisemnie) aby „przewalało się” na jego stronę, jak nie poprawi, to możesz równo ze swoja działką „podeprzeć” i postawić na swojej działce swoje ogrodzenie.
3. Jeśli jest na Twojej działce, to w zasadzie też jak pkt.2 – przy czym można również wezwać do usunięcia. W tej sytuacji możliwe jest również (po uprzednim zawiadomieniu) samodzielny remont ogrodzenia.

nikertc
01-12-2010, 18:23
Dziękuję za wyjasnienia w tym temacie.