PDA

Zobacz pełną wersję : centralny mieszacz termostatyczny



wg
06-03-2004, 11:29
Witam,
Można by dać za bojlerem, w którym woda ma np. temp. 60 stopni mieszacz termostatyczny dający wodę np. 40 stopni, która następnie płynie do wszystkich kranów z ciepłą wodą. Czy to ma sens? Czy ktoś tak ma?
Można by przyoszczędzić na drogich bateriach dając nawet zwykłe z dwoma pokrętłami.

Wojciech Tymowicz
09-03-2004, 13:17
Cześć Włodku !

Podniosę ten temat bo ludziska kupują wielgachne zasobniki do wody zamiast kupić coś co kosztuje z 300 zł a może zaoszczędzić od 30 -50 % wody.
Biedni ci ludzie że mają przy sobie nie chcących się uczyć instalatorów ja te zawory stosyję od 4 lat w swojej pracy i sprzedawałem nawet takie duże jak średnica 80 mm i wszystkie pracują super i nie mam klienta któryby nie dostrzegł ich korzyści.
Ludziska na forum walczą o kotły a nie wiedzą gdzie można naprawdę łapać duże oszczędności.
Taki zawór to same plusy - oszczzedza pobór wody, reguluje precyzyjnie temperaturę ciepłej wody i dlatego z małego baniaczka możemy zrobić naprawdę fajną rzecz.
Baterie termostatyczne nie są potrzebne - koniec.
Jak ktoś będzie potrzebował pomocy to służe i powiem wam już 4 lata na hotelu w Bieszczadach dałem 200 litrów zasobniki gdzie konkurencja celowała klienta na 300 -500 ltr na 11 pokoi z prysznicem i umywalką każdy + kuchnia i gośćiowi nigdy nie brakło wody.

Pozdrawiam Wojtek.

tom soyer
09-03-2004, 13:42
wojtku
czy mozesz podac konkretniej jakie stosujesz zawory? czy mozna je sterowac?

Wojciech Tymowicz
09-03-2004, 16:08
Ja stosuję parę rodzai - najwięcej idzie z ESBE, są też Afriso, Presto, Leonard są nieraz firmowe producentów kotłów.

tom soyer
09-03-2004, 16:45
bardzo fajna rzecz te zaworki, maja nawet silowniki do nich. cena moze nie zachwyca ale ... . Obawiam sie tez ze nie zawsze zastosowanie tych zaworow zastapi dzialanie baterii termostatycznych (indywidualny komfort w kazdym miejscu poboru wody).
do tej pory stosowalem opaskowe czujniki temperatury. Ich dokladnosc jest b. dobra. Powiedz Wojtku jak to jest w przypadku zaworow np. ESBE, sprawdzales to?

Jezier
09-03-2004, 16:58
Mam taki mieszacz. Był w komplecie z zasobnikiem. Jeszcze nie używam ale fajnie przeczytać, że to przydatny element.

paj^
09-03-2004, 19:36
mam mieszacz i jestem zadowolony

wg
09-03-2004, 19:44
Ha, widzę, że to co uważałem za genialny pomysł jest standardem :wink: Jakie macie baterie? Jaką temp. wody i czy musicie ją regulować odkręcając kran?

09-03-2004, 19:50
ustawiony mam na 45 stopni wiec do regulacji nie mam za duzo:)

Wojciech Tymowicz
10-03-2004, 16:27
Witajcie!

TOM - ja nie używam siłowników elektrycznych bo jak się przytnie to klient miałby kłopot - daję zwykłe recznie ustawiane dobrej firmy w zależności oczywiście od potrzeb bo robię różne budowy.

Cieszę się że wszyscy jesteście z nich zadowoleni - naprawdę fajna rzecz.

WG - zdziwisz się ale na podkarpaciu to wcale nie jest standard bo 75% instalatorów o tym nie ma pojęcia to i klienci ich biedni o tym nie wiedzą.

Pozdrawiam Wojtek.

krzy
11-03-2004, 12:49
Ciekawe rozwiązanie z tym mieszaczem. Nie mogę tylko sobie wyobrazić jak przy takim rozwiązaniu (w którym miejscu) ma być podłączona pompa cyrkulacyjna i w jaki sposób odbywa się cyrkulacja? Może ktoś umieścić jakiś schemacik lub obrazowo :) opisać?
Krzy.

filips
11-03-2004, 14:11
Ciao 8)

Swego czasu (teraz w zasadzie nie wykonuje tych prac) zamontowalem kilka termostatow centralnychi wszyscy sa do dzisiaj zadowoleni (minelo 8/15 lat),
z pompa cyrkulacyjna szczeze mowiac nie robilem ale nie wydaje mi sie zeby zaklucaly sie wzajemnie :o

paj^
11-03-2004, 14:28
pompka cyrkulacyjna nie przeszkadza, po prostu do rurek dopuszczona jest woda o nie wyzszej tempeteraturze, ktora zadasz na mieszaczu, nie mam jeszcze pomki, lae wszystko mam pod nia przegotowane, tylko wpiac .... tak jest u mnie

krzy
11-03-2004, 14:34
Właśnie w cyrkulacji widzę problem. Jeżeli dobrze myślę to cyrkulować będzie tylko woda z zasobnika, więc zapewne o wyższej temp. (tj takiej jaką aktualnie mamy w zasobmniku np. 70 stopni. Do obniżenia temp. nie dojdzie bo nie ma jak zmieszać z zimną wodą. Nie może zwiększyć przecież pojemności obiegu. Istnieje więc ryzyko że nawet przy zastosowaniu mieszacza termostatycznego za zbiornikiem poparzymy się wodą która sobie cyrkuluje. Tak więc dalej czekam na dobrą duszę, która wytłumaczy jak to pogodzić lub wyprowadzi mnie z błędu :wink: .
Krzy.

krzy
11-03-2004, 14:39
Do paj^.
Czyli jeśli na zasobniku mam wodę o temp 70 stopni, a na zaworze termostatycznym chcę 37 st. to pompa cyrkulacyjna nigdy mi się nie załączy ponieważ gorąca woda nie zostanie dopuszczona?
Krzy. :roll:

Wojciech Tymowicz
11-03-2004, 14:42
Hej Mieszajcy!

KRZY - pompę cyrkulacyjną możesz podłączyć w dwa sposoby do małych odległości - domki na obwodzie wody gorącej,

Pozdrawiam Wojtek.

filips
11-03-2004, 14:45
Ciao 8)


Właśnie w cyrkulacji widzę problem. Jeżeli dobrze myślę to cyrkulować będzie tylko woda z zasobnika

Zle myslisz, zasilanie obwodu (powrotu) cyrkulacji znajduje sie przy odbiornikach (kranach) ktore w takim przypadku pobieraja wode za posrednictwem termostatu centralnego (40/45°) wiec niczego to nie zmienia :roll:

krzy
11-03-2004, 14:55
Zle myslisz, zasilanie obwodu (powrotu) cyrkulacji znajduje sie przy odbiornikach (kranach) ktore w takim przypadku pobieraja wode za posrednictwem termostatu centralnego (40/45°) wiec niczego to nie zmienia
Dzięki filips!
Chyba powoli zaczynam to rozumieć :lol:
krzy.

filips
11-03-2004, 15:12
Ciao 8)

Tak sobie teraz myslalem ze pompa cyrkulacyjna moze jednak miec problemy, na pewno nie jest mozliwa stala praca takiej pompki, ale to jak juz pisalem wczesniej sa rozwazania teoretyczne bo w praktyce tego nie stosowalem :cry:

Dave
11-03-2004, 15:46
Rozwiazanie z mieszaczem jest korzystne z 2 wzgledow:
1. Daje wiekszy zasob wody niskim kosztem (wiecej wody 45C niz ma zasobniik)
2. Pozwala na utrzymywanie 60C w zasobniku (likwidacja legionelli) bez mozliwosci poparzenia sie.
Cyrkulacje w takim ukladzie podlacza sie bez problemu - mam ja dzialajaca. Jedyna roznica sa wieksze straty na cyrkulacji (do zasobnika wraca chlodniejsza woda).
Mieszacz nie zastapi baterii termostatycznych bo temp. zalezy np. od odleglosci od mieszacza. Dlatego ja baterie mam niezaleznie.
Rozwiazanie z mieszaczem warto stosowac zawsze.

D.

paj^
12-03-2004, 08:56
Krzy
zapomnialem na wsi popatrzec jak to mam zainstalowane, w kazdym razie teraz zadzwonilem do Makrotermu z pytaniem czy moze wystapic problem, ktory probujemy rozwiazac .... zapewnili mnie, ze wode bede miec o temperaturze zadanej w mieszaczu .... wiec jak wystapi problem to chlopaki beda skrobac sie po glowach instalujac pompke

czakur
12-03-2004, 10:42
Coś nie do końca rozumiem z tym mieszaczem i cyrkulacją
miszacz robi wodę o zadanej temp ciepła i zimna do 45 stopni pompka ją zbiera do zasobnika w zasobniku jest podgrzana do 60 stopni gdzie się podziewa ten dozatek zimnei wody gdy nie ma rozbioru wody
rozumiem samą cyrkulację, rozumiem sam mieszacz ale tego nie mogę zaskoczyć

filips
12-03-2004, 15:01
Ciao 8)

Tak sobie teraz myslalem ze pompa cyrkulacyjna moze jednak miec problemy, na pewno nie jest mozliwa stala praca takiej pompki, ale to jak juz pisalem wczesniej sa rozwazania teoretyczne bo w praktyce tego nie stosowalem :cry:

No wlasnie dlatego napisalem ze to nie moze dzialac :( w szybkim czasie cisnienia w calym obwodzie, kotle i na wejsciu zimnej wody sie wyrownaja termostat zamknie doplyw cieplej wody i pompka bedzie mielila wode bez sensu :roll:

Dave
12-03-2004, 15:04
To dziala. Po prostu termostat przepuszcza wowczas tylko goraca wode.

D.

filips
12-03-2004, 15:17
To dziala. Po prostu termostat przepuszcza wowczas tylko goraca wode.

D.

No chyba masz na mysli taki dziurawy termostat - czyli taki ktory nie jest w stanie odciac calkowicie wejscia cieplej wody :-?

Dave
15-03-2004, 10:10
Mam na mysli fizyke zjawiska - pompa wymusza obieg wody a zimna woda nie wejdzie do zamknietego ukladu. Termostat w takiej sytuacji musi przepuszczac cieplejsza wode niz ma to w ustawieniach. Zrob test na baterii termostatycznej - zakrec zimna wode i zobacz czy odetnie wtedy goraca do 0....

D.

filips
15-03-2004, 12:05
Ciao 8)
Byc moze masz racje Dave, jak juz pisalem tego rozwiazania nie wykonalem wiec moje rozwazania sa troszke teoretyczne, jezeli to sprawdziles i dziala to znalezlismy rozwiazanie problemu. :P

czakur
15-03-2004, 13:19
To gdy nie ma rozbioru cyrkuluje woda o temperaturze takiej jaka jest w zasobniku czyli wyższej niż ustawiona na mieszaczu centralnym ( czyli tak jakby mieszacz nie działał) a dopiero po odkręceniu kranu woda ustabilizuje się na temperaturze tej z mieszacza.
tak??

filips
15-03-2004, 13:30
No tak na to wychodzi, ale jezeli pompka wlacza sie czasowo to bedzie troszke chlodniejsza bo w miedzyczasie rurki wystygna. Mysle ze wystarczy aby sie wlaczala co kwadrans na minute to wtedy prawie nic nie kosztuje :wink: - co o tym myslicie ???

aqwa
15-03-2004, 13:44
Nie montowałem zaworu termostatycznego ale może celowe byłoby zamontowanie termostatu do sterowania pomki cyrkulacyjnej np. 45 st. C. Zmiejszyło by się ryzyko poparzenia.
p.s. Jak czytam to naprawdę fajna rzecz. Szcególnie do węglówki.

ryniu
25-03-2004, 11:57
Jak zadziała zawór mieszający w przypadku, gdy jest ustawiony powiedzmy na 40 C a w obu dolotach jest 10 C? Zależy mi na tym, żeby woda mimo wszystko poleciała z tego zaworu, nawet zimna.

semp
25-03-2004, 13:09
Bedzie lecieć zimna woda. Zawór działa na zasadzie: WYZSZA temp. wody z bojlera niż ustawiona =włączenie podmieszania z zimnej wody. W przeciwnym przypadku woda leci tylko z bojlera tzn może mieć i tylko 5 st.tak jak w wodociągu.

ryniu
25-03-2004, 13:24
Dzięki semp, uspokoiłeś mnie.
Czy ten sposób działania dotyczy zaworów wszystkich producentów? W ręce wpadła mi akurat ulotka Honeywella (zawory TM). Zapytałem bo są tam dwa zdania, których nie zrozumiałem:

"...wejście zimnej wody jest automatycznie
odcinane, przy przerwaniu dopływu wody gorącej.."

"...zabezpieczenie przed poparzeniem - wejście
gorącej wody jest automatycznie odcinane,
gdy przerwany zostanie dopływ zimnej wody
pod warunkiem, że temperatura na wejściu
gorącej wody jest o co najmniej 10 K większa
niż temperatura wody zmieszanej..."

Bo co to znaczy "przerwanie dopływu"? Czy chodzi o fizyczny brak wody czy też o wodę o nieodpowiedniej temperaturze?

semp
25-03-2004, 13:40
Ogólna zasada działania zworów jest taka jak napisałem. A to co ty napisałeś to chodzi o fizyczny brak wody.

ryniu
25-03-2004, 14:07
Rewelacja te zaworki! :D

I mogą działać w drugą stronę! Tzn. wyjście MIX staje się wejściem i wówczas jeśli temp. jest większa niż zadana to woda jest kierowana do jednego wylotu, a jeśli mniejsza - to do drugiego. Można tym sterować np. powrót do kotła z c.o.