PDA

Zobacz pełną wersję : Polskie tanie pompy ciepła



PiotrTok
23-11-2010, 08:07
Cały czas biję się z myślami czy zaryzykować założenie pompy ciepła a do tego dochodzi jeszcze wybór producenta do budynku w którym w 100% będzie podłogówka powierzchnia ok 250m2. Przyznam że dość ciekawe oferty otrzymałem od PPC i Ecopol Sytem oraz od firmy sprzedającej pompy HITACHI/Siemens różnica w cenie to ok 15-20 tys. zł czy może mi ktoś napisać jak sprawują się te pompy i czy warto "przepłacać". A może ktoś napisze jak długo takową użytkuje jak wyglądała współpraca i ewentualny serwis?.

photos
23-11-2010, 09:39
Kolega Liwko Ma PPC a np Henok Ecopol z tego co piszą chwala je sobie, Ale te firmy nie istnieja zbyt długo także o długich doswiadczeniach na pewno nikt Ci nie napisze, a możesz wrzucic dla potomnych wyceny tych firm i porównanie z Hitachi??

PiotrTok
23-11-2010, 11:05
A oto wyceny:
1. Ecopower C 11( sprężarka typu scroll, wymienniki płytowe SWEP, osprzęt Danfoss, z regulatorem pogodowym RX77 ) – cena netto 15300 + 7500 kotłownia (zasobnik 400 litrów, zbiorniki wyrównawcze, pompki obiegowe, zawory)

2.Pompa ciepła PSPC-13ZH – cena netto 15.390zł + 9.500 kotłownia (montaż, zasobnik 300 litrów i cały osprzęt kotłowni),

3. Pompa ciepła model EXT12G (12KW) HITACHI/Siemens - cena netto 15 860 + 6950 kotłownia (zbiornik CWU 300 litrów, stal nierdzewna, montaż, cena nie obejmuje kosztu dodatkowych materiałów),

photos
23-11-2010, 11:28
No właśnie to mi trochę nie pasuje....skąd te wysokie ceny kotłowni??? polscy producenci dają niskie ceny na same urządzenie ale już oprzyrządowanie jest bardzo drogie, za ta kwotę to zrobisz sobie kolektor poziomy.

PiotrTok
23-11-2010, 12:37
No właśnie to mi trochę nie pasuje....skąd te wysokie ceny kotłowni??? polscy producenci dają niskie ceny na same urządzenie ale już oprzyrządowanie jest bardzo drogie, za ta kwotę to zrobisz sobie kolektor poziomy.

teraz zauważyłem że źle opisałem.
W wycenie jest że w cenę kotłowni wliczone są zasobniki. Dzięki za spostrzegawczość już poprawiłem błąd.

photos
23-11-2010, 13:11
I tak to nie wychodzi mocno tanio ale zawsze. Ja np za Pompę Vissmanna 7,7 z wbudowanym zbiornikiem CWU 170 ltr, kotłownia, montaż i uruchomienie - zapłaciłem 22,5 tys.
Moim zdaniem o ile same pompy Polskich producentów są tańsze o tyle Ekipy montujące zbyt duzo naliczają za peryferia , montaż kotłowni.
Np Ecopower podobnej wielkości do mojej to 13,5 plus 7,5 kotłownia to daje 21. ok zgodze sie ze jest większy zbiornik na CWU ale to jest różnica około 1-1,5 tys. Tak więc 2,5 tys mniej za Podobny polski zestaw to dla mnie za mało abym sie przekonał do naszych producentów

PiotrTok
23-11-2010, 14:03
I tak to nie wychodzi mocno tanio ale zawsze. Ja np za Pompę Vissmanna 7,7 z wbudowanym zbiornikiem CWU 170 ltr, kotłownia, montaż i uruchomienie - zapłaciłem 22,5 tys.
Moim zdaniem o ile same pompy Polskich producentów są tańsze o tyle Ekipy montujące zbyt duzo naliczają za peryferia , montaż kotłowni.
Np Ecopower podobnej wielkości do mojej to 13,5 plus 7,5 kotłownia to daje 21. ok zgodze sie ze jest większy zbiornik na CWU ale to jest różnica około 1-1,5 tys. Tak więc 2,5 tys mniej za Podobny polski zestaw to dla mnie za mało abym sie przekonał do naszych producentów
tylko, że Twoja ma 7,7 a ja potrzebuję ok 13 kW

photos
23-11-2010, 14:11
Ni czytałeś uważnie ja cenę podałem za 7 z kawałkiem firmy ecopower.. To ze potrzebujesz wiekszej to fakt ja tylko dałem przykład na podobnych pompach. Większe są już droższe i tu faktycznie polski producent moze miec pole do popisu.

am76
23-11-2010, 22:55
Trzeba by porównywać rzeczy porównywalne. Na allegro ecopol-system 8kW kosztuje 11,2 tyś z 7%VAT. Zasobnik do 200l ze zwykłej stali (taki jak w viessmanie) to ok. 2tyś, tzw. kotłownia i uruchomienie to około 3tyś. Różnica w cenie więc jest dość spora.

Liwko
24-11-2010, 09:07
Tak jak am76 napisał, koszt kotłowni z zasobnikiem 200l to około 5 tyś i to z dobrą górką dla instalatora (zależy od zbiornika). Natomiast ty masz wycenę PPC na zbiornik 400l i pytanie jaki i jakiej firmy. Dowiedz się bo cena może być bardzo dobra.
A co z dolnym źródłem?

PiotrTok
24-11-2010, 10:03
Jeżeli chodzi o dolne źródło to wyceny są różne ale za:
1. pionowy na gotowo ok 270mb cena netto to ok19 - 22 tys. zł
2. poziomy cena netto to ok 15-16 tys. zł tylko z racji usytuowania budynku na działce oraz drzewa przy jednej z wycen powiedziano mi, że raczej nie będzie możliwe jego wykonanie

Liwko
24-11-2010, 10:12
Na odwierty masz dobre ceny a co do poziomego to faktycznie trzeba by było tą działkę zobaczyć. Myślę że oferty dość dobre. Za bardzo nie przeginają.
Ja mam PPC od ponad roku i jak na razie wszystko ok. Teraz mają jeszcze ciut lepszy sterownik. Pamiętaj jeszcze o dobrym instalatorze bo z tym bywa różnie.

photos
24-11-2010, 11:07
kotłownia i uruchomienie to około 3tyś. Różnica w cenie więc jest dość spora.

Ok Ale jak widzisz w wycenach koledze za kotłownię policzyli trochę inaczej. Zgodzę sie pompa 11,2 plus zbiornik 2 to daje 13,2 tys. Ale jak W Ecopolu policzyli mu za kotłownię 9,5 tys ze zbiornikiem 300l (nie wiem czy netto czy brutto bo kolega ujął to tak jakby to było netto...ale przyjmijmy ze to już z VATem|). wartość tego zbiornika nie wiem 3-3,5 tys. Czyli wynika że koszt kotłowni to 6 tysiecy plus 13,2 to 19,2 tys tak więc wcale nie taka duza różnica. Ecopower juz lepiej ale maja droższą pompę bo na stronie jest 12 cos netto plus 7%VAT to wychodzi 13 tys pompa plus 2 tys zbiornik 200l czyli 15 tys plus kotłownia, Któą wycenili na 7,5 tys minus zbiornik 400l a taki zbiornik to pewnie juz ponad 4 tys kosztuje czyli sama kotłownia powiedzmy ze te 3 tys to pompa plus zbiornik i kotłownia wychodzi w cenie 18 tys czyli juz różnica wieksza bo około 4tys miedzy moja instalacją a Ecopower...i tu juz można sie zastanawiac.
Wnioski są takie ze Ecopol sprzęt ma może i tani ale za instalacje juz za dużo sobie licza. Ecopower pompe ma troche drozszą ale za to kotłownia jest z dużym zbiornikiem i w dużo niższej cenie...tak więc wiadomo co wybrac jezeli decydujesz sie na Polskiego producenta.
A i Liwko mówił cos ze lepiej wziąć ten miekki start czyli dopłata coś koło 700 zł netto ba jednak troche komfort się polepsza.
Tak więc ceny przy i tak drogiej inwestycji nie powalają ale zawsze to kilka tys. które na pewno znajdą swoje miejsce w innym punkcie domu

tak na boku to tylko takie moje przyrównanie...mojego zakupu do Twojej wyceny...nie wiem moze jak podpisywali ze mna umowe mieli mało roboty i dlatego tak mi zeszli z ceny, bo teraz znajomy robił wycene i nie chca juz tak tanio zrobic więc różnica miedzy tymi co wypisałem a Vissmannem bedzie napewno większa.
I myslę ze jak teraz bym szukał sprzętu dla siebie to postawiłbym na ecopower.
No ale jest jak jest i mam w bardzopodobnej cenie Viessmanna. A ze do Białegostoku mam ok 70 km to i serwis blisko a to tez ważne.

photos
24-11-2010, 11:20
Jeżeli chodzi o dolne źródło to wyceny są różne ale za:
1. pionowy na gotowo ok 270mb cena netto to ok19 - 22 tys. zł
2. poziomy cena netto to ok 15-16 tys. zł tylko z racji usytuowania budynku na działce oraz drzewa przy jednej z wycen powiedziano mi, że raczej nie będzie możliwe jego wykonanie

Kolektor pionowy dobra cena tylko zapytaj jak z Vatem bo mi np zrobili w cenie netto, bardzo podobnej do twojej. A brutto to chcieli 22 % Więc upewnij sie jak to wygląda.
a za poziomy to jakos tak duż mi się wydaje...nie jest az taka duza roznica miedzy pionowym. Ale jak wielu pisze zrobiłoby sobie teraz poziomy, wiec znowu kilka tys do przodu. Jak robiłem Wycene w Ecopolu to tez mnie namawiali na pionowy a nie poziomy wiec pewnie i u Ciebie Może to być "niemożliwe" :)

waz_2000
24-11-2010, 17:22
photos a jak sprawuje się ta pompa bo jest to jeden z moich faworytów do instalowania w przyszłym roku. Ten zbiornik nie za mały 170l?

photos
24-11-2010, 18:16
heh pogadamy za 2 lata bo ja jestem na etapie montazu...takze niestety nie pomoge...zostalo tylko wpiac pompe i gotowe ale jako ze w tym roku nie dam rady zakonczyc reszty postanowilem zaczekac z jej montazem

PiotrTok
25-11-2010, 08:13
W wycenie PPC policzono zasobnik 400l emaliowany, natomiast Ecopol-system w wycenia kotłowni uwzględnił zasobnik 300l ze stali nierdzewnej.

Liwko
25-11-2010, 08:21
W wycenie PPC policzono zasobnik 400l emaliowany, natomiast Ecopol-system w wycenia kotłowni uwzględnił zasobnik 300l ze stali nierdzewnej.

Dowiedz się jakie to zbiorniki i jakich firm.

sledz98
25-11-2010, 08:29
Jeżeli chodzi o dolne źródło to wyceny są różne ale za:
1. pionowy na gotowo ok 270mb cena netto to ok19 - 22 tys. zł
2. poziomy cena netto to ok 15-16 tys. zł tylko z racji usytuowania budynku na działce oraz drzewa przy jednej z wycen powiedziano mi, że raczej nie będzie możliwe jego wykonanie

Jak dla mnie to cena za kolektor poziomy jest z kosmosu. Ja mam pompe bezpośredniego parowania, gdzie są rury z miedzi i za całość kolektora zapłaciłem 7500 pln.
Nie bardzo chce mi się wierzyć, że drzewa (no chyba, że masz las na działce) mogą aż tak podnieść cenę kolektora. Usytuowanie budynku też nie jest chyba problemem.

Liwko
25-11-2010, 08:35
Jak dla mnie to cena za kolektor poziomy jest z kosmosu. Ja mam pompe bezpośredniego parowania, gdzie są rury z miedzi i za całość kolektora zapłaciłem 7500 pln.
Nie bardzo chce mi się wierzyć, że drzewa (no chyba, że masz las na działce) mogą aż tak podnieść cenę kolektora. Usytuowanie budynku też nie jest chyba problemem.

A ile masz metrów tego kolektora bo on pewnie potrzebuje ich z 800 albo lepiej a najdroższa w tym wszystkim jest koparka.

sledz98
25-11-2010, 08:49
Może masz rację, bo u mnie jest raptem 210m. Koparkę będzie miał drożej, bo zamiast w jeden dzień zrobi to w 4 dni. Z drugiej strony, jego rura jest zdecydowanie tańsza od mojej.

Liwko
25-11-2010, 08:59
Może masz rację, bo u mnie jest raptem 210m. Koparkę będzie miał drożej, bo zamiast w jeden dzień zrobi to w 4 dni. Z drugiej strony, jego rura jest zdecydowanie tańsza od mojej.

Ale za to glikol drogi. Tak czy siak niewiele chyba można by było zjechać z tego poziomego. No chyba że znajomy z koparką...

am76
25-11-2010, 23:17
Kto ma pompę ecopol-system? Jak się sprawuje?

photos
26-11-2010, 06:02
henok. Ale coc go nie widac, napewno nie narzekal, poszukkaj jego postow albo napisz na pw

Liwko
26-11-2010, 09:29
A wymiennik mam z tej firmy
http://www.chelchowski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=57

Kiedy ją uruchomiłeś i jakie wrażenia? Napisz który model tego wymiennika.
Pzdr

TypeR
26-11-2010, 10:05
Cześć,
u mnie Ecopol drugi sezon. Pompa nie sprawia problemów, jedynie zbiornik z nierdzewki był wymieniany, taki z wężownicą nie do końca się sprawdził, nie dogrzewał wody, teraz jest dwupłaszczowy i problem rozwiązany. Inna sprawa że ten na podmianę przyjechał z firmy Chełchowski uszkodzony i w pewnym momencie miałem 3 zbiorniki CWU :).
Pompa może nie wygląda jak zachodnie produkcje, ale podzespoły ma te same. Sterownik bardzo prosty, podstawowe ustawienia bez wodotrysków. Pompa również steruje pompką cyrkulacji CWU, więc można sobie ustawić w jakich dniach w jakich godzinach ma pracować. Godzinami pracy pompy i temperaturami steruje Auraton 3000 (pokojowy sterownik). Jeżeli macie poddasze użytkowe to pan Marek zaproponuje dwa oddzielne obiegi, na parter i górę (2 Auratony do zarządzania temperaturami). Czyli będą cztery pompki obiegowe, od DZ, CWU, grzania parteru i poddasza. Pracą pompek również steruje pc, więc nie ma możliwości ręcznego ustawiania biegów.
Co do kosztów to mam II taryfę, pompa 10 KW (2,5 KW poboru), od września praca tylko w II taryfie, średnie zużycie do dzisiaj 12 kw na dobę. Nie mam podlicznika, można od tego odjąć reku i akwarium, reszty nie liczę (zmywarka, komp itp.). Wszędzie podłogówka, ok. 180 m2 po podłogach, dom ytong 40 cm, dach 30 cm wełny, w podłodze 17 cm styro, okna stadardowe. Kominek mam, ale jeszcze nie paliliśmy w tym roku.
Co do kosztów zakupu i montażu to w moim przypadku tylko Zirius wychodził podobnie (8 kw), ale wtedy prawie cała działka kolektorem przykryta, więc woleliśmy odwiercić i mieć miejsce na drzewka itp.
Pozdrawiam - Daniel

PiotrTok
26-11-2010, 10:48
Pompa może nie wygląda jak zachodnie produkcje, ale podzespoły ma te same. Sterownik bardzo prosty, podstawowe ustawienia bez wodotrysków. Pompa również steruje pompką cyrkulacji CWU, więc można sobie ustawić w jakich dniach w jakich godzinach ma pracować. Godzinami pracy pompy i temperaturami steruje Auraton 3000 (pokojowy sterownik). Jeżeli macie poddasze użytkowe to pan Marek zaproponuje dwa oddzielne obiegi, na parter i górę (2 Auratony do zarządzania temperaturami). Czyli będą cztery pompki obiegowe, od DZ, CWU, grzania parteru i poddasza. Pracą pompek również steruje pc, więc nie ma możliwości ręcznego ustawiania biegów.
Co do kosztów to mam II taryfę, pompa 10 KW (2,5 KW poboru), od września praca tylko w II taryfie, średnie zużycie do dzisiaj 12 kw na dobę. Nie mam podlicznika, można od tego odjąć reku i akwarium, reszty nie liczę (zmywarka, komp itp.). Wszędzie podłogówka, ok. 180 m2 po podłogach, dom ytong 40 cm, dach 30 cm wełny, w podłodze 17 cm styro, okna stadardowe. Kominek mam, ale jeszcze nie paliliśmy w tym roku.


Czy mógłbyś napisać jaką kwotą za prąd (wszystko razem) zamknął Ci się pełen rok

TypeR
26-11-2010, 11:16
Czy mógłbyś napisać jaką kwotą za prąd (wszystko razem) zamknął Ci się pełen rok

cześć,
będę musiał poszperać bo nie zliczaliśmy.
W okresie letnim (jeszcze nie mieliśmy drugiej taryfy) za dwa miesiące coś ok. 180-200 zł płaciliśmy.
Pisząc 12 kW/doba miałem na myśli tylko II taryfę, w pierwszej ~ 7 kw/ doba.
Z tego co pamiętam to zeszłej zimy, kiedy były te największe mrozy (chyba styczeń-luty) coś ok. ponad 1000 zł było, ale nie mieliśmy jeszcze drzwi wewnętrznych więc ciepełko miało jak do gospodarczego uciekać i potem do garażu. Marzec-kwiecień - z 600 zł.
Zobaczymy jak będzie teraz bo już dzisiaj rano było -5 C, więc pewnie w nocy pompa będzie więcej pracować.
W tej chwili mamy ustawione grzanie w nocnej do 21,75 C, w dziennej do 20,50 C, jak na razie temperatura nie spada w dzień do tych 20,5 C, więc pompa tylko w godzinach 14-16 (w łódzkim można takie godziny wybrać) jeszcze dogrzewa do tych 21,75C.
Z takich moich obserwacji to przy jednej taryfie ustawiałem pracę pompy w godzinach 9-18, więc po powrocie z pracy było max. nagrzane.
Przy dwóch taryfach najcieplej jest rano jak wstajemy, najchłodniej przed 22.00.
Pozdrawiam - Daniel

HenoK
26-11-2010, 17:52
henok. Ale coc go nie widac, napewno nie narzekal, poszukkaj jego postow albo napisz na pw
Owszem mam i rzeczywiście nie narzekam. Szczegół odnośnie pracy pompy ciepła, jej rodzaju a także kosztów eksploatacji można znaleźć w moim dzienniku budowy :).
W skrócie, samo ogrzewanie kosztuje mnie 1100-1300 zł rocznie. Nie potrafię podać precyzyjnie kwoty, bo wcześniej nie miałem podlicznika na pompę ciepła. Przy obecnych temperaturach pompa ciepła zużywa tylko w 2 taryfie 10-15kWh/dobę (ogrzewanie i ciepła woda).

am76
26-11-2010, 22:24
u mnie Ecopol drugi sezon. Pompa nie sprawia problemów, jedynie zbiornik z nierdzewki był wymieniany, taki z wężownicą nie do końca się sprawdził, nie dogrzewał wody, teraz jest dwupłaszczowy i problem rozwiązany. Inna sprawa że ten na podmianę przyjechał z firmy Chełchowski uszkodzony i w pewnym momencie miałem 3 zbiorniki CWU :).
A który dokładnie masz ten zbiornik. Oni tam na swojej stronce pokazują że do pomp ciepła jest zbiornik dwupłaszczowy ale jeszcze z dodatkową wężownicą - nie bardzo wiem po co miałbym płacić za niepotrzebną wężownicę. Mają też po prostu dwupłaszczowe tylko nie wiem czy też są OK do pompy - nic o tym nie piszą.

TypeR
27-11-2010, 10:35
A który dokładnie masz ten zbiornik. Oni tam na swojej stronce pokazują że do pomp ciepła jest zbiornik dwupłaszczowy ale jeszcze z dodatkową wężownicą - nie bardzo wiem po co miałbym płacić za niepotrzebną wężownicę. Mają też po prostu dwupłaszczowe tylko nie wiem czy też są OK do pompy - nic o tym nie piszą.

Cześć,
ten z płaszczem bez wężownicy. Wydaje mi się że weżownica dodatkowodo solarów.....
Pozdrawiam - Daniel

k***a*z
03-12-2010, 09:29
Ja mam Ekontech 14kw za 15tyś netto + zbiornik Galmetu 400L z dwiema wężownicami za 2400netto , kolektor poziomy 1000mb rury '40' - 2000zł brutto (kupiłem bezpośrednio od producenta) , koparka już nie pamiętam ale coś około 1500-2000zł , kotłownie zrobiłem sam + koszty materiałów . Pompa pracuje 3 tydzień i narazie odpukać chodzi bez problemu .

PiotrTok
03-12-2010, 10:35
Wczoraj rozmawiałem z wykonawcami Ecopol'u i przyznam że jestem pod wielkim wrażeniem wiedzy obu Panów. Widziałem również ich robotę wczystko wykonane bardzo estetycznie.
Co do ceny są w pewnych granicach elastyczni i na dzień dzisiejszy zamierzam podpisać umowę na wykonanie odwiertów oraz montaż pompy ale dopiero nie wcześniej jak na wiosnę 2011.
Co do aspektów technicznych to niestety wybór padł na kolektor pionowy, na poziomy jest trochę mało miejsca. Odwiertów ma być ok 300m po dobrej cenie, w sumie trzy oddalone od siebie o minimum 10m.
W cenie zaproponowano mi również założenie wymiennika płytowego do chłodzenie w lecie.

ThermalEnergy
03-12-2010, 11:19
Witam!
Zmienię troszkę temat. Mam na sprzedaż powietrzną pompę ciepła Hewalex PCWU3,8. Pompa jest nowa prosto od producenta. Mogę ją sprzedać za 2990 zł brutto. Gdyby był ktoś zainteresowany proszę o kontakt.

kamyk68
18-12-2010, 22:20
Wczoraj rozmawiałem z wykonawcami Ecopol'u i przyznam że jestem pod wielkim wrażeniem wiedzy obu Panów. Widziałem również ich robotę wczystko wykonane bardzo estetycznie.
Co do ceny są w pewnych granicach elastyczni i na dzień dzisiejszy zamierzam podpisać umowę na wykonanie odwiertów oraz montaż pompy ale dopiero nie wcześniej jak na wiosnę 2011.
Co do aspektów technicznych to niestety wybór padł na kolektor pionowy, na poziomy jest trochę mało miejsca. Odwiertów ma być ok 300m po dobrej cenie, w sumie trzy oddalone od siebie o minimum 10m.
W cenie zaproponowano mi również założenie wymiennika płytowego do chłodzenie w lecie.



To się uśmiałem !!!!!!!!Prawie się popłakałem!!!!!!!!

grregg
30-05-2011, 08:50
Czy oprócz tu wymienionych polskich producentów pomp, może są jeszcze jacyś godni polecenia?
Wycena ecopol'u trochę mnie zabiła. Za komplet (wszystko, wszystko) do domu o powierzchni użytkowej około 150m2, po podłogach jakieś 170m2 wyszło do zapłaty ponad 65tys!! W skrócie DZ kolektor pionowy 200m (rurami fi40), kotłownia z rozdzieleniem dwóch kondygnacji, pompa 9kW, podłogówka wszędzie i wszystko co tam jeszcze trzeba.

Na wycenę PPC czekam, ale z tego co widzę w innym wątku, to wyjdzie z 10-20tys taniej.
A może czymś jeszcze warto się zainteresować?

Liwko
30-05-2011, 08:57
Rozbijaj zawsze cenę na poszczególne elementy. Nie wiemy z czego można by było coś zjechać.

photos
30-05-2011, 10:31
W Ecopolu to będzie ciężki temat ze zjechaniem. Urządzenia to fakt maja nie drogie w stosunku do innych ale za robociznę kroją grubo

grregg
30-05-2011, 19:55
To tak, podaję cenę brutto, bo tą płacę.

1. DZ pionowe 200m rurą fi40 odwiert + wszystkie materiały, łącznie z glikolem - 20800zł
2. Podłogówka 150m2 - rurki, rozdzielacze + robocizna 16200zł. W skład robocizny wliczone zostało ułożenie styropianu, ale sam styropian po mojej stronie. Projekt, montaż rozdzielaczy itp. Zaproponowali też tańszą wersję podłogówki - mniej rurek, ale wtedy trzeba będzie zasilać podłogówkę wyższą temperaturą - 12960zł
Podłogówkę pozwalają zrobić inwestorowi. Także myślę, że hydraulik mógłby mi to zrobić za dużo mniej.
3. Pompa ciepła 9kW z montażem - 15900zł
4. Kotłownia 10260+ druga kondygnacja około 1000zł, czyli razem 11260zł
5. Jakieś tam inne duperele 1000zł

czyli razem trochę ponad 65tys zł (w wcześniejszym poście trochę się machnąłem ale już poprawiam;) ) Tak czy inaczej trochę drogo.

kamyk68
30-05-2011, 21:10
grregg rozumiem że Ecopolu już nie rozpatrujesz jako wykonawcy???

rydzadam
31-05-2011, 05:58
To tak, podaję cenę brutto, bo tą płacę.

1. DZ pionowe 200m rurą fi40 odwiert + wszystkie materiały, łącznie z glikolem - 20800zł
2. Podłogówka 150m2 - rurki, rozdzielacze + robocizna 16200zł. W skład robocizny wliczone zostało ułożenie styropianu, ale sam styropian po mojej stronie. Projekt, montaż rozdzielaczy itp. Zaproponowali też tańszą wersję podłogówki - mniej rurek, ale wtedy trzeba będzie zasilać podłogówkę wyższą temperaturą - 12960zł
Podłogówkę pozwalają zrobić inwestorowi. Także myślę, że hydraulik mógłby mi to zrobić za dużo mniej.
3. Pompa ciepła 9kW z montażem - 15900zł
4. Kotłownia 10260+ druga kondygnacja około 1000zł, czyli razem 11260zł
5. Jakieś tam inne duperele 1000zł

czyli razem trochę ponad 65tys zł (w wcześniejszym poście trochę się machnąłem ale już poprawiam;) ) Tak czy inaczej trochę drogo.

Jeśli można z czegoś zejść, to pewnie z odwiertów, ale niewiele - kilka tys. Można nieco zejść z podłogówki, też parę do pięciu tysięcy. Sama pompa - cena jest jaka jest, tu wiele nie zadziałasz. Straszny jest za to koszt "kotłowni". On podbija ofertę w zasadzie nie wiadomo czym. Zasobnik i posklecanie rurek nie powinno tyle kosztować, zwłaszcza, że przy pozycji "pompa c." masz już wliczony montaż.

photos
31-05-2011, 06:55
A mnie sie wydaje ze Pan Marek z Ecopolu pragnie sprzedawac tylko same urzadzenia. Ale ze przy pompach ciepla wypada miec w ofercie usluge to tez tak czyni...ale za male pieniadze nie bedzie robil tego czym nie jest zbytnio zainteresowany. To jest chyba wyjasnienie cen robocizny

grregg
31-05-2011, 15:41
Na razie zaczynam od zbierania ofert i porównuję wyceny różnych wykonawców, producentów itp.

Odnośnie wyceny z ecopolu, to w cenie kotłowni jest też zasobnik 300l i cała armatura (pompki, zawory bezpieczeństawa i co tam jeszcze może być)

Wczoraj dostałem wycenę od innego polskiego producent pomp TAZO. Kurcze... cena końcowa jest praktycznie taka sama. Z tą różnicą że pompa jest 13kW.
W skrócie wycena Tazo:
1. kompletna podłogówka 16,2tys zł
2. kompletne DZ pionowe (200mb) 17,3tys zł
3. Pompa 13kW z kotłownią (zasobnik 250l) 32,4tys zł

Rozmawiałem też z instalatorem pomp Nateo i za to samo zapłaciłbym to samo ;) też około 65tys zł

Najlepszą cenę zaproponował mi jakiś instalator na pompę vatra (czy jakoś tak). Pod koniec tygodnia mam dostać ofertę. Wstępnie telefonicznie dostałem takie ceny.
1. Kompletna podłogówka 15tys zł
2. DZ pionowe kompletne (200mb) 14tys zł
3. Kotłownia z pompą 20-30tys zł ...czekam jeszcze na szczegóły.
Z tego co z nimi rozmawiałem to mogą mi zainstalować dowolną pompę. Zazwyczaj instalują vratne albo ivt czy nibe. Zobaczymy jak dostanę ofertę.

kamyk68
31-05-2011, 16:03
Na razie zaczynam od zbierania ofert i porównuję wyceny różnych wykonawców, producentów itp.

Odnośnie wyceny z ecopolu, to w cenie kotłowni jest też zasobnik 300l i cała armatura (pompki, zawory bezpieczeństawa i co tam jeszcze może być)




To jest zasobnik o pojemności tak naprawdę 100u kilku litrów .To co oni podają CWU 300l jest to pojemność zasobnika dwupłaszczowego czyli wody użytkowej jest 100 litrów z małym haczykiem.;)

wibart
31-05-2011, 18:09
A mnie sie wydaje ze Pan Marek z Ecopolu pragnie sprzedawac tylko same urzadzenia. Ale ze przy pompach ciepla wypada miec w ofercie usluge to tez tak czyni...ale za male pieniadze nie bedzie robil tego czym nie jest zbytnio zainteresowany. To jest chyba wyjasnienie cen robocizny

Zastanawiam się nad tym czy instalować PC czy inne źródło ogrzewnia. Standardowe wyceny "zachodnich" procucentów ok 80kPLN sa dla mnie nie do przyjecia. Polskie pompy (ze wszystkim) to jak piszecie ok 60kPLN. Duzo....

Skoro instalatorzy pomp tak sie cenią to czy instalator/hydraulik posiadajacy doswiadczenie w robieniu kotłowni na ekogroszek, pieców kondensacyjnych - nie zrobi tego taniej? Czy taki instalator na podstawie materiałów producentaów jest w stanie sam zainsatlowac pompe i ją odpalić? Oczywiscie zakładam, ze chce to zrobic zgodnie ze sztuką.
Przeciez wypozyczenie wiertnicy, wywiercenie otworów i wprowadzenie sondy (to chyab nie ejst jakas wiedza tajemna) nie musi kosztować az 20000 pln za 200m,
Zrobienie podłogówki nie musi kosztowac 120pln za m2 ale np 60pln za m2
Montaż kotłowni to kilka tysiecy plus osprzet.

Czy zatem ma sens szukanie "chetnego do nauki czegos nowego instalatora", który zamontuje swoja pierwsza pompe u mnie?

rwxw
31-05-2011, 18:35
Skoro instalatorzy pomp tak sie cenią to czy instalator/hydraulik posiadajacy doswiadczenie w robieniu kotłowni na ekogroszek, pieców kondensacyjnych - nie zrobi tego taniej?
Jeśli będzie rozgarnięty i będziesz go pilnował, to zrobi, skoro ja sam zrobiłem, a była to moja pierwsza hydrauliczna praca (zerknij do opisu w stopce). Powinien zwrócić uwagę na postawową różnicę związaną z wielkością wymaganego przepływu wody i zamontować grubsze rury od pc do rozdzielaczy niż robi to zwykle dla kotła węglowego.

rwxw
31-05-2011, 18:41
1. DZ pionowe 200m - 20800zł
2. Podłogówka 150m2 - rurki, rozdzielacze + robocizna 16200zł. ... Zaproponowali też tańszą wersję podłogówki - mniej rurek - 12960zł
3. Pompa ciepła 9kW z montażem - 15900zł
4. Kotłownia 10260+ druga kondygnacja około 1000zł, czyli razem 11260zł
5. Jakieś tam inne duperele 1000zł
1) jeśli musisz mieć odwierty, bo nie masz miejsca, to poszukaj tańszego wiertacza, może znajdziesz.
2) sam (lub za pomocą zwykłego hydraulika) spokojnie zrobisz to o połowę taniej
3) do zakceptowania
4) kosmos - chyba instalują złote zawory. Co to jest kotłownia ? to pc z instalacją (pkt 3), zasobnik na cwu za od 1000 do kilku jeśli z nierdzewki, zawór trójdrożny za 1000zł, obiegówka za 500 i trochę rurek + 2 dni pracy dla hydraulika. To tyle, za co oni chcą tyle kasy...
5) zawsze wyjdą jakieś duperele

Matilde1
31-05-2011, 19:09
Jeśli można z czegoś zejść, to pewnie z odwiertów, ale niewiele - kilka tys. Można nieco zejść z podłogówki, też parę do pięciu tysięcy.

Zejście na podłogówce 5 tys. dałoby 74 zł brutto za m2. Mało realna do osiągnięcia cena w wykonaniu firmy instalacyjnej.

Z polskich pomp jest jeszcze Gejzer.

Matilde1
31-05-2011, 19:16
Czy zatem ma sens szukanie "chetnego do nauki czegos nowego instalatora", który zamontuje swoja pierwsza pompe u mnie?

Może lepiej zdecydować się na tańszą instalację c.o. ale mieć ją zrobioną dobrze.

wibart
31-05-2011, 19:56
Może lepiej zdecydować się na tańszą instalację c.o. ale mieć ją zrobioną dobrze.

Czyli uwazasz, że montaz pompy - to jednak wiedza tajemna.....
Zejście ponizej 74m2 mało realne? Co to własciwie oznacza "firma instalacyjna"?
Koszt materiału to ok 30pln na m2, czy robocizna 30 pln za m2 to mało? Dla domku 170m2 to dwa dni pracy .... i zarobke ok 5000 PLN (wychodzi niezła dniówka).

Czy ktos sie orientuje jaki jest koszt materiału do sondy 200m? (rurki i czynniki)

grregg
31-05-2011, 23:54
Czyli uwazasz, że montaz pompy - to jednak wiedza tajemna.....
Zejście ponizej 74m2 mało realne? Co to własciwie oznacza "firma instalacyjna"?
Koszt materiału to ok 30pln na m2, czy robocizna 30 pln za m2 to mało? Dla domku 170m2 to dwa dni pracy .... i zarobke ok 5000 PLN (wychodzi niezła dniówka).

Czy ktos sie orientuje jaki jest koszt materiału do sondy 200m? (rurki i czynniki)

Z tego co widzę w moich wycenach to prawie wszyscy zalecają powierzenie im wszystkich prac. Niektórzy pozwalają wykonać tylko podłogówkę. Ale są firmy, które nawet zachęcają do wzięcia dowolnego hydraulika - ekontech - szczegóły w sąsiednim wątku ;).

Jak się orientowałem na znanym portalu aukcyjnym na literkę a ;) to bez problemu znalazłem firmę, która wykona mi odwiert 200mb z materiałem (rury, glikol) w cenie 13-14tys brutto. Czyli na samych odwiertach jestem już około 7tyś do przodu :) i chyba taniej już nie będzie.

grregg
31-05-2011, 23:56
Z polskich pomp jest jeszcze Gejzer.

Dzięki! Do tej firmy jeszcze nie dotarłem. Chociaż już wysłałem zapytania pewnie do dziesięciu polskich producentów pomp ciepła ;)

wibart
01-06-2011, 06:09
Dzięki! Do tej firmy jeszcze nie dotarłem. Chociaż już wysłałem zapytania pewnie do dziesięciu polskich producentów pomp ciepła ;)

Mozesz podac nazwy tych firm... Ja mam chyba tylko 5 :)

grregg
01-06-2011, 10:11
Mozesz podac nazwy tych firm... Ja mam chyba tylko 5 :)

Podaje z pamięci, bo mam specyficzny dostęp do poczty i za bardzo teraz nie mogę sprawdzić.

1. ecopol
2. ekotech (czy jakoś tak)
3. tazo
4. insole(czy jakoś tak)
5. ppc
6. nateo
7. vatra (albo vratna)
8. octopus
9. alterma (czy jakoś tak)
więcej nie pamiętam.

Wieczorem poprawie nazwy. Do dnia dzisiejszego dostałem tylko dwie oferty i z dwie przybliżone wyceny przez telefon.
Kurcze tak się zastanawiam, czy jednak nie pomyśleć o jakiejś skandynawskiej pompie. U znajomych moich znajomych w podobnym domu pracuje jakaś norweska albo szwedzka pompa o mocy niecałych 8kW. Mają odwiert sumarycznie na jakieś 150m. Mają jakąś specyficzną gwarancję, którą przedłużają co rok. W 2009r za kompletną instalację zapłacili coś około 60tys. Pompa jak na razie na przestrzeni dwóch sezonów się sprawdzała dobrze. Jedynie co mnie martwi to do wspomagania cwu montują jakieś dodatkowe grzałki w buforze. Po weekendzie będę wiedział coś więcej.

grregg
01-06-2011, 10:35
To jest zasobnik o pojemności tak naprawdę 100u kilku litrów .To co oni podają CWU 300l jest to pojemność zasobnika dwupłaszczowego czyli wody użytkowej jest 100 litrów z małym haczykiem.;)

O ile dobrze mi się obiło o uszy, to przy standardowym prysznicu zużywamy około 70l wody, przy kąpieli grubo ponad 100l

... czyli w przypadku trzy osobowej rodziny (w tym dwie kobiety) trzeba ustalić grafik... córka myje się o 19, mamusia o 22, a tatuś o po północy ;) Kurcze a jak urodzi mi się jeszcze z jedna córka ;), albo przyjadą dziadkowie, wujkowie...

No dobra może trochę przesadziłem, ale na pewno trzy osobowa rodzina nie umyje się na jednym zbiorniku.

Liwko
01-06-2011, 10:37
Grzałki są do przegrzewania CWU raz w tygodniu do wyższej temperatury w celu wyeliminowania bakterii legionelli. Gwarancje im przedłużają zapewne dzięki corocznemu serwisowi za który trzeba zapłacić. Odradzam.
Jak szukasz pompy to pytaj z jakich podzespołów jest budowana. Ja osobiście mam PPC i wiem że wszystko oprócz obudowy jest markowe. Nawet jak się kiedyś coś popsuje to nawet serwisu nie będę wzywał tylko zadzwonię do kolegi od lodówek;) Drogie pompy mają zazwyczaj drogi serwis:(

photos
01-06-2011, 10:38
A ja w starym domu mam 140 ltr. Tyle że woda grzana jest do około 70 stopni, więc jest mieszana. Ale 4 osoby spokojnie bierze prysznic.

Liwko
01-06-2011, 10:41
O ile dobrze mi się obiło o uszy, to przy standardowym prysznicu zużywamy około 70l wody, przy kąpieli grubo ponad 100l

... czyli w przypadku trzy osobowej rodziny (w tym dwie kobiety) trzeba ustalić grafik... córka myje się o 19, mamusia o 22, a tatuś o po północy ;) Kurcze a jak urodzi mi się jeszcze z jedna córka ;), albo przyjadą dziadkowie, wujkowie...

No dobra może trochę przesadziłem, ale na pewno trzy osobowa rodzina nie umyje się na jednym zbiorniku.

W tym czasie gdy się jedna osoba kąpie i następuje spadek temperatury w podgrzewaczu pompa ma priorytet grzania CWU więc podgrzeje następną porcję ciepłej wody. Mieszkamy w trójkę i jeszcze nam się nie zdarzyło by wody zabrakło;). Mam dwa zbiorniki z płaszczem po 120l

Matilde1
01-06-2011, 10:41
Czyli uwazasz, że montaz pompy - to jednak wiedza tajemna.....
Zejście ponizej 74m2 mało realne? Co to własciwie oznacza "firma instalacyjna"?
Koszt materiału to ok 30pln na m2, czy robocizna 30 pln za m2 to mało? Dla domku 170m2 to dwa dni pracy .... i zarobke ok 5000 PLN (wychodzi niezła dniówka).

Czy ktos sie orientuje jaki jest koszt materiału do sondy 200m? (rurki i czynniki)

Nie jest wiedzą tajemną, dla kogoś kto zrobił już takie instalacje. Trzeba porozmawiać z kilkoma wykonawcami, różnicę w znajomości tematu można poznać od razu. Po co wybierać wykonawcę który nigdy nie instalował pompy ciepła? Z takim nawet nie da się ustalić szczegółów wykonywanych prac, on nie wie o co się go pytasz, tym samym nie wiesz za co płacisz. Dla jakiego rzędu oszczędności? To już chyba lepiej samemu.

kamyk68
01-06-2011, 16:16
A ja w starym domu mam 140 ltr. Tyle że woda grzana jest do około 70 stopni, więc jest mieszana. Ale 4 osoby spokojnie bierze prysznic.




i tu właśnie jest małe ale bo pompą do 70 stopni(bez użycia grzałki ) nie dogrzejesz ,dlatego trzeba pytać dokładnie jaki jest zasobnik bo żeby nie obudzić się z ręką w nocniku


Np.Ecopol podaje że woda użytkowa grzeje się do 48 stopni i jest jej 300l i oba te stwierdzenia są nieprawdą!!!!!!!!!:yes:

rwxw
01-06-2011, 20:27
Zejście na podłogówce 5 tys. dałoby 74 zł brutto za m2. Mało realna do osiągnięcia cena w wykonaniu firmy instalacyjnej.
Co znaczy mało realne ? Oszacujmy ile to powino kosztować. Podłogówka to rura w wylewce. Rura kosztuje od 1.5 do powiedzmy 5 zł /mb. Załóżmy że kupimy za 3zł, do tego rozdzielacze z przepływomierzami jakaś taśma na dylatacje, trochę otuliny izolacyjnej, spinki do przytrzymania rury. Czy o czymś zapomniałem ? Załóżmy dla równego rachunku 100m2 z pesymistycznymi odstepami 10cm między rurkami. Tak zagęszczone 100m2 wymaga 1km rury, a więc 10 sekcji. Rozdzielacz 1000zł, spinki 50zł, otulina 100zł, rura 3000 zl, jakies drobiazgi. Materiały wychodzą za koło 5000zł. Ułożenie takiego czegoś zajmie dla mało wprawnych osób ze 2-3 dni robocze dla 2 osób po 8h, a wiec 48 roboczogodzin. Ile kosztuje roboczogodzina robotnika? 30zł (5000zł/miesiąc to więcej niż średnia krajowa) ? Daje to 1500zł. W sumie 6500 za 100m2 Bez styro i wylewek, a więc 65zł za podłogówke na przyzwoitych matriałach. Mozna taniej.

Matilde1
02-06-2011, 09:07
Co znaczy mało realne ? Oszacujmy ile to powino kosztować. Podłogówka to rura w wylewce. Rura kosztuje od 1.5 do powiedzmy 5 zł /mb. Załóżmy że kupimy za 3zł, do tego rozdzielacze z przepływomierzami jakaś taśma na dylatacje, trochę otuliny izolacyjnej, spinki do przytrzymania rury. Czy o czymś zapomniałem ? Załóżmy dla równego rachunku 100m2 z pesymistycznymi odstepami 10cm między rurkami. Tak zagęszczone 100m2 wymaga 1km rury, a więc 10 sekcji. Rozdzielacz 1000zł, spinki 50zł, otulina 100zł, rura 3000 zl, jakies drobiazgi. Materiały wychodzą za koło 5000zł. Ułożenie takiego czegoś zajmie dla mało wprawnych osób ze 2-3 dni robocze dla 2 osób po 8h, a wiec 48 roboczogodzin. Ile kosztuje roboczogodzina robotnika? 30zł (5000zł/miesiąc to więcej niż średnia krajowa) ? Daje to 1500zł. W sumie 6500 za 100m2 Bez styro i wylewek, a więc 65zł za podłogówke na przyzwoitych matriałach. Mozna taniej.

"Mało realne" oznacza, że ja pomimo zebrania X ofert - nie uzyskałam nigdy takiej ceny. Ale nie szukałam firm "garażowych" i nie chciałam się kulać z samodzielnym zakupem materiałów. Chcę mieć całość zrobioną przez wykonawcę, dobrze zrobioną :-), umowę, gwarancję, wyliczenia i projekt.

Z materiałów jeszcze - folia pod rurki, szafki na rozdzielacze; z robocizny - kilka dojazdów, ułożenie folii i styropianu, próba szczelności, wyregulowanie układu, wcześniej projekt jeśli ktoś się upiera, podłączenia do ewentualnych grzejników.

wihajster
02-06-2011, 22:04
Nie wiem jak inni, ale ja nie bawię się w proponowane przez Was "rozbijanie" ceny na poszczególne składowe. Wyceniam i wykonuję instalację jako całość i nie mam nawet czasu i ochoty bawić się w takie wyceny ;) Oczywiście mówię o kompletnej PC z dolnym źródłem, kotłownią i uruchomieniem. Podłogówka to już inna sprawa, tu jest duże pole manewru.

wihajster
02-06-2011, 22:06
i tu właśnie jest małe ale bo pompą do 70 stopni(bez użycia grzałki ) nie dogrzejesz ,dlatego trzeba pytać dokładnie jaki jest zasobnik bo żeby nie obudzić się z ręką w nocniku

Jakże się mylisz ;)

kamyk68
02-06-2011, 23:02
Jakże się mylisz ;)


są jakieś wysokotemperaturowe pompy które dogrzeją ,chodziło mi o pompę firmy której zasobnik wymieniałem (żle to trochę napisałem) ;)

wibart
03-06-2011, 01:43
Podaje z pamięci, bo mam specyficzny dostęp do poczty i za bardzo teraz nie mogę sprawdzić.

1. ecopol
2. ekotech (czy jakoś tak)
3. tazo
4. insole(czy jakoś tak)
5. ppc
6. nateo
7. vatra (albo vratna)
8. octopus
9. alterma (czy jakoś tak)
więcej nie pamiętam.

Wieczorem poprawie nazwy. Do dnia dzisiejszego dostałem tylko dwie oferty i z dwie przybliżone wyceny przez telefon.
Kurcze tak się zastanawiam, czy jednak nie pomyśleć o jakiejś skandynawskiej pompie. U znajomych moich znajomych w podobnym domu pracuje jakaś norweska albo szwedzka pompa o mocy niecałych 8kW. Mają odwiert sumarycznie na jakieś 150m. Mają jakąś specyficzną gwarancję, którą przedłużają co rok. W 2009r za kompletną instalację zapłacili coś około 60tys. Pompa jak na razie na przestrzeni dwóch sezonów się sprawdzała dobrze. Jedynie co mnie martwi to do wspomagania cwu montują jakieś dodatkowe grzałki w buforze. Po weekendzie będę wiedział coś więcej.

Podobno w TAZO nie ma grzałki i potrafi podgrzac wode do wysokiej temp. bez dodatkowego wspomagania.
Czy słyszeliście coś na temat pomp Pamar z sochaczewa.
Ja też słyszałem o tej przedłuzonej gwarancji. Ale czy to nie ejst tak, że wymaga ona corocznego serwisu, który chyba kosztuje kilka ładnych stówek - czyli znowu 5000 do zapłaty przez 10 lat.

Matilde1
03-06-2011, 07:05
Podobno w TAZO nie ma grzałki i potrafi podgrzac wode do wysokiej temp. bez dodatkowego wspomagania.
Czy słyszeliście coś na temat pomp Pamar z sochaczewa.
Ja też słyszałem o tej przedłuzonej gwarancji. Ale czy to nie ejst tak, że wymaga ona corocznego serwisu, który chyba kosztuje kilka ładnych stówek - czyli znowu 5000 do zapłaty przez 10 lat.

Dodatkowa gwarancja wymaga opłaty, i obiło mi się o uszy właśnie około 350-500 zł rocznie.

No właśnie "podobno" ;), nie wiadomo jakiej mocy ta pompa i jak bardzo przewymiarowane dolne źródło.

wihajster
03-06-2011, 21:43
są jakieś wysokotemperaturowe pompy które dogrzeją ,chodziło mi o pompę firmy której zasobnik wymieniałem (żle to trochę napisałem) ;)
Nie, nie chodziło mi o wysokotemperaturowe!
Zwyczajną PC można wykonać w wersji wysokiego dogrzewania c.w.u., w seryjnych pompach znanych producentów wymaga to ingerencji w układ chłodniczy. Ale da się.

wihajster
03-06-2011, 21:45
Dodatkowa gwarancja wymaga opłaty, i obiło mi się o uszy właśnie około 350-500 zł rocznie.

Chyba też wprowadzę taką opcję do standardowej 5-letniej skoro tak to cieszy klienta ;)

adam_mk
03-06-2011, 23:27
Poczytałem i połowy nie rozumiem...
Do tego - nie tej technicznej!
Ludzie jednak naprawdę mają narąbane we łbach, jak się biorą za przemiany fazowe substancji...
Szkodzi im jakoś...
wihajster - podnoś te ceny!
Adam M.

rwxw
04-06-2011, 10:20
nie chciałam się kulać z samodzielnym zakupem materiałów.
Jak wolisz, żeby rabat skasował wykonawca i naliczył swoją prowizję, to musisz więcej zapłacić - nie ma nic darmo. Skoro wolisz zapracować na to niż poświęcić chwilę na "pokulanie się" na np. aledrogo, żeby zaoszczędzić parę godzin swojej pracy zarobkowej, to Twoja sprawa. Każdy robi to, co mu się bardziej opłaca, może płacą Ci 1000zł/dniówkę, nie będę w to wnikał, lecz jeśli tak jest to szczerze gratuluję i w takim przypadku nie dziwię się, że nie chcesz się z tym wszystkim kulać. Jeśli jest nieco inaczej, to życzę Ci, żeby budżet się nie skończył i żebyś nie musiała oszczędzać na wykończeniu, które daje końcowy efekt.
Z materiałów to jak piszesz szafki 400zł, folia 150zł. Dojazdy załóżmy 200zł, próba w tych roboczogodzinach o których pisałem. I tak wszystko liczyłem z bardzo dużym nadmiarem, np. rurki możesz kupić za 1.5zł/mb, czy położyć co 12-15cm i będzie taniej.

vega1
09-06-2011, 11:07
do Polskich tanich pomp ciepła, należało by dodać Exotherm:
http://exotherm.pl/index-2a.html

Jeszcze jedno słowo na temat pomp TAZO. Są niewiarygodnie drogie. Być może mają pozłacane końcówki kabli. Nie wiem.

HenoK
09-06-2011, 11:33
do Polskich tanich pomp ciepła, należało by dodać Exotherm:
http://exotherm.pl/index-2a.html
Pod jednym względem są wyjątkowe - posiadają :

zawór czterodrożny do rozmrażania gruntu ;).
Ciekawe, do czego to a służyć?
Najpierw zamrażają grunt, żeby go potem rozmrozić ?
No i gdzie wyczytałeś to, że są to "Polskie" pompy ciepła?

vega1
09-06-2011, 11:42
są składane w Polsce. Wiadomo że cały osprzęt jedzie z CHRL. Ale z drugiej strony, kto dziś produkuje pompy bez części wyprodukowanych w CHRL?

HenoK
09-06-2011, 12:05
są składane w Polsce.
Skąd masz taką informację? Gdzie konkretnie znajduje się montownia?
Jeszcze niedawno na ich stronie internetowej robotnicy na taśmie montażowej mieli zamazane oczy. Ciekawe dlaczego?

Liwko
09-06-2011, 12:09
Jeszcze niedawno na ich stronie internetowej robotnicy na taśmie montażowej mieli zamazane oczy. Ciekawe dlaczego?

Gadasz?:D Ale numer...

vega1
09-06-2011, 12:14
wiem to z ich aukcji. Tak tam piszą o sobie, że sprzedają Polskie pompy ciepła. Ile w tym prawdy - nie wnikam. O ile się nie mylę, istnieje prawo które mówi o tym, kiedy można nazwać coś Polskim produktem.

Pompy prezentują się ok. Markowe podzespoły. Cena przystępna (nawet bardzo).

karpiel
19-06-2011, 07:49
wiem to z ich aukcji. Tak tam piszą o sobie, że sprzedają Polskie pompy ciepła. Ile w tym prawdy - nie wnikam. O ile się nie mylę, istnieje prawo które mówi o tym, kiedy można nazwać coś Polskim produktem.

Pompy prezentują się ok. Markowe podzespoły. Cena przystępna (nawet bardzo).

To kupuj :) Dolaczysz do paru osob ktore sie naciely

http://www.forumbudowlane.pl/vt/26759/0/pc-oferowane-przez-firme-exotherm-z-gdanska-ostrzezenie?postdays=0&postorder=asc

HenoK
19-06-2011, 09:31
To kupuj :) Dolaczysz do paru osob ktore sie naciely
http://www.forumbudowlane.pl/vt/26759/0/pc-oferowane-przez-firme-exotherm-z-gdanska-ostrzezenie?postdays=0&postorder=asc
We wskazanym przez Ciebie wątku wypowiadają się dwie niezadowolone osoby. Przynajmniej w jednym przypadku prawdopodobną przyczyną problemów jest zły dobór pompy ciepła do starej wysokotemperaturowej instalacji.
Fakt, że reakcja firmy sprzedającej (produkującej ?) te pompy ciepłą jest co najmniej niezadowalająca, ale właściwie nie znamy prawdy, bo co innego mówi niezadowolony klient, a co innego dostawca pompy ciepła. Sprawa zapewne skończy się w sądzie, który w tej sytuacji wydaje się najwłaściwszy do rozstrzygania tego typu sporów.
Jaka rada na tego typu problemy?
Przede wszystkim odpowiednio przygotować inwestycję. Najlepiej, jeżeli instalacja pompy ciepłą przewidziana jest już na etapie projektu. Nawet wtedy warto posłuchać krytycznych uwag co do projektu ze strony firmy oferującej montaż pompy ciepła. Firmy te mają przeważnie spore doświadczenie praktyczne i ich uwagi mogą pomóc wyłapać ewentualne problemy. Warto o wyjaśnienie tych uwag poprosić projektanta. Być może pewien swojej wiedzy i projektu je zignoruje, ale może też wykorzystać do poprawienia projektu.
Następnym etapem jest precyzyjnie spisana umowa, która określa prawa i obowiązki dostawcy pompy ciepła jak i inwestora.
Po zakończeniu montażu oprócz przekazania instrukcji obsługi powinno odbyć się także przeszkolenie użytkownika i dopiero wtedy podpisany protokół odbioru.

Te zasady dotyczą zresztą prawie każdego elementu inwestycji jaką jest budowa domu.
Czy ustrzegą one przed każdym problemem? Z pewnością nie, ale poważnie ograniczą ich ilość :).

karpiel
19-06-2011, 16:21
We wskazanym przez Ciebie wątku wypowiadają się dwie niezadowolone osoby. Przynajmniej w jednym przypadku prawdopodobną przyczyną problemów jest zły dobór pompy ciepła do starej wysokotemperaturowej instalacji.
Fakt, że reakcja firmy sprzedającej (produkującej ?) te pompy ciepłą jest co najmniej niezadowalająca, ale właściwie nie znamy prawdy, bo co innego mówi niezadowolony klient, a co innego dostawca pompy ciepła. Sprawa zapewne skończy się w sądzie, który w tej sytuacji wydaje się najwłaściwszy do rozstrzygania tego typu sporów.
Jaka rada na tego typu problemy?
Przede wszystkim odpowiednio przygotować inwestycję. Najlepiej, jeżeli instalacja pompy ciepłą przewidziana jest już na etapie projektu. Nawet wtedy warto posłuchać krytycznych uwag co do projektu ze strony firmy oferującej montaż pompy ciepła. Firmy te mają przeważnie spore doświadczenie praktyczne i ich uwagi mogą pomóc wyłapać ewentualne problemy. Warto o wyjaśnienie tych uwag poprosić projektanta. Być może pewien swojej wiedzy i projektu je zignoruje, ale może też wykorzystać do poprawienia projektu.
Następnym etapem jest precyzyjnie spisana umowa, która określa prawa i obowiązki dostawcy pompy ciepła jak i inwestora.
Po zakończeniu montażu oprócz przekazania instrukcji obsługi powinno odbyć się także przeszkolenie użytkownika i dopiero wtedy podpisany protokół odbioru.

Te zasady dotyczą zresztą prawie każdego elementu inwestycji jaką jest budowa domu.
Czy ustrzegą one przed każdym problemem? Z pewnością nie, ale poważnie ograniczą ich ilość :).

Zgadzam sie w 100%, ale nie uwazasz ze jak ktos sie przedstawia ze jest producentem to powienien byc, a nie ma slowa ze firma ta jest dystrybutorem pomp z Chin firm Siraq czy Heisser to jest wprowadzanie ludzi w blad....

vega1
19-06-2011, 20:17
tak po prawdzie to w tamtym wątku, żadna ze stron nie brzmi dość wiarygodnie...

Hugo1
29-07-2011, 12:59
Podaje z pamięci, bo mam specyficzny dostęp do poczty i za bardzo teraz nie mogę sprawdzić.

1. ecopol
2. ekotech (czy jakoś tak)
3. tazo
4. insole(czy jakoś tak)
5. ppc
6. nateo
7. vatra (albo vratna)
8. octopus
9. alterma (czy jakoś tak)
więcej nie pamiętam.

Wieczorem poprawie nazwy. Do dnia dzisiejszego dostałem tylko dwie oferty i z dwie przybliżone wyceny przez telefon.
Kurcze tak się zastanawiam, czy jednak nie pomyśleć o jakiejś skandynawskiej pompie. U znajomych moich znajomych w podobnym domu pracuje jakaś norweska albo szwedzka pompa o mocy niecałych 8kW. Mają odwiert sumarycznie na jakieś 150m. Mają jakąś specyficzną gwarancję, którą przedłużają co rok. W 2009r za kompletną instalację zapłacili coś około 60tys. Pompa jak na razie na przestrzeni dwóch sezonów się sprawdzała dobrze. Jedynie co mnie martwi to do wspomagania cwu montują jakieś dodatkowe grzałki w buforze. Po weekendzie będę wiedział coś więcej.

Czołem,

osobiście, ze słyszenia i dalekiego sąsiedztwa godne polecenia są tylko Nateo i Vatra. Obie w pełni produkowane w Polsce.
Wydaje się że Nateo produkuje raczej małe urządzenia, a Vatra obsługuje głównie duże inwestycje. Choć na ich stronce jest napisane że małe pompy też mają.

Liwko
29-07-2011, 14:20
Czołem,

osobiście, ze słyszenia i dalekiego sąsiedztwa godne polecenia są tylko...

Głupszej reklamy nie słyszałem.

Elfir
29-07-2011, 17:11
nie mam 100% pewności czy to reklama. Owszem, wpis jednopostowca wygląda podejrzanie, wiec osoby, które szukają wiarygodnych opinii powinny jednak ostrożnie podejść do takiego wpisu.

Tatarak
01-10-2011, 22:22
Ludzie, nie ogarniam już tego... i przestaję wierzyć we wszystko co o pompach i kolektorach słyszę od producentów i instalatorów. dotychczas wszyscy mnie namawiali na kolektor pionowy, a dziś razem z ofertą jednego z "polskich" producentów dostałam taką informację:

Oczywiście jeśli jest wolny teren to najlepszym rozwiązniem
będzie kolektor płaski, pod względem wydajności pracuje identycznie jak
odwiert.
Przy wykonaniu odwiertu o dł. sumarycznym 200m możemy otrzymać max.
25 W z 1 mb , więc otrzymamy tu tylko 5000W ( 5KW ), a pompa ciepła ma moc
chłodniczą , którą musi oddać do gruntu 8000W ( 8KW ).
Stąd i tak przechłodzimy odwiert i temperatury z gruntu będą się
kształtować na poziomie +2C...0C.
Praktycznie powinno sie wykonac większy odwiert, lub pozostac przy tej
dł. i pogodzić się z takimi wydajnościami.

Przy kolektorze płaskim jeśli wykonamy 600m to osiągniemy ok. 15W z 1mb,
czyli kolektor będzie miał moc ok. 8000W ( 8KW ),a temp. osiągane zimą od
+6C do 2C+.

Przy tak dużej działce miejsca wystarczy na wykonanie dowolnych prac.

Rzecz tych pompy EXT10G 10 KW (firmy, o której była tu mowa) dla domu o powierzchni ogrzewanej 155 m2.

Liwko
02-10-2011, 08:30
Ja mam odwierty. Powiem szczerze, że mając dużą działkę, dzisiaj samemu zrobił bym poziomy. To jest prościzna, a kasy bym trochę zaoszczędził;) Kolektor poziomy jest tani, więc można go nieco przewymiarować i sprawność roczna będzie porównywalna z pionowym. Masz miejsce, rób poziomy.

Liwko
02-10-2011, 08:50
Najniższą jaką zanotowałem przy długo trwałych mrozach to 1,5 stopnia. Moim zdaniem kolektor jak kolektor. Oczywiście nie można zapominać o warunkach gruntowych.

Liwko
02-10-2011, 09:19
no to zimą masz podobnie jak ja - za to latem pewnie masz sporo niższe niż ja...

Pewnie tak. Kolektor pionowy, ze względu na cenę, dobiera się na styk, poziomy można spokojnie, bez zbytniego uszczerbku w portfelu przewymiarować. Ot i cała tajemnica. Latem bym się w ogóle nie przejmował. CWU grzeje się tak szybko, że pewnie starcza pompie glikol znajdujący się w części pomieszczenia z PC:D

Elfir
02-10-2011, 19:43
Szkoda, że odwierty pionowe sa tak pieruńsko drogie...

Liwko
02-10-2011, 20:59
Szkoda, że odwierty pionowe sa tak pieruńsko drogie...

Ceny spadają. Kolega ma dogadany za 65zł/m, kompletny.

Elfir
02-10-2011, 21:31
jak PC z odwiertami będzie w cenie kondensacyjnego kotła na gaz z przyłączem to wchodzę w to ;)

Liwko
03-10-2011, 09:45
jak PC z odwiertami będzie w cenie kondensacyjnego kotła na gaz z przyłączem to wchodzę w to ;)

Każdy by tak chciał;) Ale nawet przepłacając, często to się nam opłaci.

Tatarak
03-10-2011, 10:05
Liwko, Adiqq - zainspirowaliście mnie :) Zaczynamy z mężem studiować temat samodzielnego wykonania kolektora poziomego. Czy możecie mi podesłać jakiegoś linka do strony, gdzie to będzie maksymalnie łopatologicznie opisane? najlepiej z dużą liczbą ilustracji. My jesteśmy totalni humaniści i trochę nas jednak temat przeraża, a oszczędności by się przydały.

tomek131
03-10-2011, 10:13
jak PC z odwiertami będzie w cenie kondensacyjnego kotła na gaz z przyłączem to wchodzę w to ;)

Pamiętasz jak telefon komórkowy kosztował 4 -5tys,za połączenia przychodzące trzeba było płacić,a wychodzące kosztowały majątek.Teraz taki Play za 60zł daje 500minut i telefon za 1zł i proszą się byś kupił.Taki sam los czeka pompy.Na początku zawsze jest kosmicznie drogo

Liwko
03-10-2011, 10:31
Pamiętasz jak telefon komórkowy kosztował 4 -5tys,za połączenia przychodzące trzeba było płacić,a wychodzące kosztowały majątek.Teraz taki Play za 60zł daje 500minut i telefon za 1zł i proszą się byś kupił.Taki sam los czeka pompy.Na początku zawsze jest kosmicznie drogo

Tyle, że pompy produkują już od ponad 40 lat. Ponoć te z pierwszych jeszcze pracują. Wątpię, że ceny spadną, raczej to nasze zarobki wzrosną.

Liwko
03-10-2011, 10:34
Liwko, Adiqq - zainspirowaliście mnie :) Zaczynamy z mężem studiować temat samodzielnego wykonania kolektora poziomego. Czy możecie mi podesłać jakiegoś linka do strony, gdzie to będzie maksymalnie łopatologicznie opisane? najlepiej z dużą liczbą ilustracji. My jesteśmy totalni humaniści i trochę nas jednak temat przeraża, a oszczędności by się przydały.

Na początek.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172149-Kolektor-poziomy

Wykonanie kolektora poziomego to nic trudnego. Wystarczy zakopać odpowiednią ilość rury na odpowiednią głębokość, napełnić roztworem glikolu, podpiąć, odpowietrzyć, podnieść ciśnienie i po robocie;)

Liwko
03-10-2011, 11:04
a ja myślę że i jedno i drugie. PC to nie telefon - nie ta skala. - dlatego to trochę jeszcze potrwa....

Robocizna u nas nadal jest stosunkowo tania w porównaniu z zachodem. Oczywiście znajdą się firmy i instalatorzy, którzy już zrównali swoje stawki:D

Tatarak
03-10-2011, 11:15
Na początek.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172149-Kolektor-poziomy


tak, to na początek już wzięliśmy na ruszt, ale jeśli znacie jeszcze inne, to poproszę :)

k***a*z
06-10-2011, 08:03
Nie tak zaraz hop siup z DZ, TATARAK a macie wstępnie policzone ile rury potrzebujecie ? jaki grunt ? sucho czy mokro ? jak sucho to pestka można układać samemu, gorzej jak rowy podejdą wodą a rura zacznie pływać, przy zakopywaniu będą potrzebne dodatkowe "ręce". Jak planujecie ułożyć rurę na prosto czy w spiralę rozciągając krąg z rurą ?

Tatarak
06-10-2011, 16:57
Kamieniarz, powoli... my dopiero zaczynamy rozgryzać temat :) mam badanie gruntu, ale nie mogę go wydobyć od kb. i nie umiem jeszcze udzielić odpowiedzi na żadne z Twoich pytań, ale myślę, że im dalej w las, tym więcej pytań ja będę tutaj zadawać :)

k***a*z
07-10-2011, 06:42
Tak czy inaczej musisz wiedzieć ile potrzebujesz rury, ja do pompy 14kw mam 1000mb rury pe40. Jakiej mocy będziecie mieć PC ? . Rura najczęściej sprzedawana jest w kręgach po 200mb. Ciężko tym manewrować ale jak się rozwinie to już jest dość łatwo. W twoim dzienniku znalazłem zdjęcie przepustu dla rur PC, jest 6 czyli możesz dać 3 pętle. Żeby upchać w rowie o szerokości około 1m dwieście metrów rury to rów powinien mieć jakieś 50mb (mniej/więcej u mnie tak wyszło), rowy wykop na szerokość 1 - 1.5m jeśli rurę będziecie układać tak jak na tym zdjęciu :
http://www.ekontech.pl/galeria_pliki/op17.jpg

Rozdzielacz będzie w budynku ?

Tatarak
07-10-2011, 07:34
firmy, od których ma oferty na pc, proponoują mi 8 lub 9 kw (zależy, jakie mają w ofercie). myślimy o ppc 9kw. wstępnie byliśmy nastawieni na odwierty i firma, z którą się konsultowałam zaproponowała zrobić 6 przepustów, bo długość odwiertów mam (znowu wg różnych ofert) od 150 do 180 mb, ale podobno nie można u nas wiercić za głęboko, bo można trafić na wodę pod ciśnieniem. stąd 6 przepustów do 3 odwiertów (lub może 3 pętl). rozdzielacz (to jest to "spięcie" tych wszystkich rur do kolektora?) ma być w "pompowni", jakoś nie mam przekonania do instalowania elementów systemu ogrzewania na zewnątrz domu, jeśli nie jest to konieczne.

Podpowiedzcie mi, na jakiej głębokości zazwyczaj układa się kolektor płaski i jakie powinny być odległości między poszczególnymi nitkami/pętlami/rowami?

Tatarak
07-10-2011, 07:58
a jak to w końcu jest z tym sadzeniem roślin nad kolektorem? nie chodzi mi o to, żeby mieć nad nim las, ale krzaczki, kwiatki?

k***a*z
07-10-2011, 09:26
Ja mam taki rozdzielacz :
http://img7.imageshack.us/img7/2386/zdjcie084r.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/7/zdjcie084r.jpg/)


Rura w moim przypadku zakopana na głębokości około 1.8m (pod warstwą gliny mam kamyczki z których sączy się woda w bardzo dużych ilościach)

Jeśli dasz 3x200mb to będzie przewymiarowane do pompy 8kw, to nic nie szkodzi, to nawet lepiej, DZ zgromadzi więcej ciepła. Wejdzie więcej glikolu ale to groszowe sprawy .

Tatarak
07-10-2011, 11:21
super te zdjęcia, jak macie więcej - pompowni, rozdzielacza, kolektora... to ja poproszę :) jedno zdjęcie jest warte tysiąc słów :)

lazior
21-03-2013, 19:00
Stoje przed decyzją wyboru pompy ciepła.
i tu moje pytanie czy ktoś spotkał się lub ma jakies informacje takiej pompy ciepła podaje link http://www.nts.wroclaw.pl/pompy-ciepla-etna-bwb-bez-zasobnika-szczegoly-20.html
lub użytkuje jakąś inna tania i dobrą pompę ciepła około 8 kW.
Cenne będą wszystkie informacje.
I czy ktoś zna solidną firmę z małopolski która montuje pompy.:rolleyes:

oberwatorPC
21-03-2013, 19:14
Piękne chińskie pompy - cena zakupu 1500 usd jeszcze jakies pytania?

http://www.sero.com.cn/products.html

opisałbym więcej rzekomo "polskich" pomp ale po co :wiggle:

chcialbympompe
21-03-2013, 19:20
opisałbym więcej rzekomo "polskich" pomp ale po co :wiggle:
A kto twierdził, że "polska ci ona"?

oberwatorPC
21-03-2013, 19:23
a w jakim wątku piszesz inteligencie?

chcialbympompe
21-03-2013, 19:27
a w jakim wątku piszesz inteligencie?
A ty cwaniaczku z jakiej konkurencji jesteś, że tak "przypadkowo" wypływasz ze swoimi rewelacjami?

pitersson
21-03-2013, 19:54
Stoje przed decyzją wyboru pompy ciepła.
i tu moje pytanie czy ktoś spotkał się lub ma jakies informacje takiej pompy ciepła podaje link http://www.nts.wroclaw.pl/pompy-ciepla-etna-bwb-bez-zasobnika-szczegoly-20.html
lub użytkuje jakąś inna tania i dobrą pompę ciepła około 8 kW.
Cenne będą wszystkie informacje.
I czy ktoś zna solidną firmę z małopolski która montuje pompy.:rolleyes:

Wedlug mnie jesli to co jest opisane w linku i znajduje sie w srodku Pc to podzespoly sa ok. cena jak za 10kw tez spoko
firmy inst. kolo ciebie nie znam to nie polece

pitersson
21-03-2013, 20:05
opisz, opisz, chętnie poczytamy :)

Znajomy ogrzewa domek 140m2 Pc ktora skladaly,, male zolte raczki" od 4 lat , po 2 msc padla obiegowka od GZ , wymienil od razu dwie i jak dotad nie narzeka nie ma podlicznika ale za prund z calego domu placi 2000-2400 za rok to raczej spoko, kwestia wyboru

chcialbympompe
21-03-2013, 20:08
za prund z calego domu placi 2000-2400 za rok to raczej spoko, kwestia wyboru
I co to za wyznacznik? Ja przed* instalacją PC płaciłem 2400 rocznie na prąd :(

*ogrzewanie nie było elektryczne dla jasności

pitersson
21-03-2013, 20:13
I co to za wyznacznik? Ja przed* instalacją PC płaciłem 2400 rocznie na prąd :(

*ogrzewanie nie było elektryczne dla jasności

zaden wyznacznik, znam taki przypadek to podalem, osobiscie raczej bym sie nie decydowal na taki produkt ale jak napisalem to kwestia wyboru i nie ma co sie spinac

lazior
21-03-2013, 20:47
Więc chyba sobie odpuszczę tą pompę.
Choć na stronie firma afiszuje się jako producent pomp ciepła.
a jaką polecacie pompę ciepła w miarę nie drogą?

domekon
21-03-2013, 20:55
Piękne chińskie pompy - cena zakupu 1500 usd jeszcze jakies pytania?

http://www.sero.com.cn/products.html

opisałbym więcej rzekomo "polskich" pomp ale po co :wiggle:

To po co piszesz o tej ?

Powiedziałeś A to teraz powiedz F ;)

lazior
21-03-2013, 21:05
Ja tez jestem ciekawy które pompy są "niby polskie".

wihajster
21-03-2013, 21:13
Powietrznych polskich nie znajdziesz (przykład firma na "E"), - byłyby zbyt drogie.
Gruntowych jest za to dość dużo wytwarzanych w PL.

pitersson
21-03-2013, 21:13
Więc chyba sobie odpuszczę tą pompę.
Choć na stronie firma afiszuje się jako producent pomp ciepła.
a jaką polecacie pompę ciepła w miarę nie drogą?

ale ja nie twierdze ze ta pompa ktorej dales linka nie jest naszej produkcji, ja sie odnislem do posta ktory zareklamowal ta z chin
Ps. znam polskie firmy od Pc i sa to Nateo(moja) i Gejzer koledzy na forum tez uzywaja jeszcze innych marek

oberwatorPC
21-03-2013, 21:14
ktoś kiedyś już ten wątek poruszał, ale nie pamiętam o która firmę chodziło, ani w jakim to było wątku...ktoś wkleił zdjęcia PC "produkowanej w polsce" a na to ktoś w odpowiedzi wkleił identyczną z chińskimi napisami - jakoś tak to było, o ile dobrze pamiętam :D

Dobrze pamiętasz. Nie mam nic do chińskich pomp ale chyba należy klienta poinformować skąd pochodzi pompa - mam rację ?

lazior
21-03-2013, 21:27
Dobrze pamiętasz. Nie mam nic do chińskich pomp ale chyba należy klienta poinformować skąd pochodzi pompa - mam rację ?

Z całą pewnością TAK.

lazior
21-03-2013, 21:32
ale ja nie twierdze ze ta pompa ktorej dales linka nie jest naszej produkcji, ja sie odnislem do posta ktory zareklamowal ta z chin
Ps. znam polskie firmy od Pc i sa to Nateo(moja) i Gejzer koledzy na forum tez uzywaja jeszcze innych marek

N.T.S. Energy Sp. z o.o.
Fabryka Pomp Ciepła
http://nts-energy.pl/pompy-ciepla-etna-bwa-typu-solanka-woda-z-zasobnikiem-cwu.html

Morze po prostu zapytam tel. o kraj pochodzenia bo cena jest konkurencyjna.
Choc podzespoły z których jest złożona pompa sa podobne jak innych producentów polskich czy to zagranicznych.

pitersson
21-03-2013, 21:38
N.T.S. Energy Sp. z o.o.
Fabryka Pomp Ciepła

Morze po prostu zapytam tel. o kraj pochodzenia bo cena jest konkurencyjna.
Choc podzespoły z których jest złożona pompa sa podobne jak innych producentów polskich czy to zagranicznych.

Dokladnie tak, jeszcze lepiej podjechac i ,,oblukac" ja mialem taka przyjemnosc i bywalcy na FM tez;) zadzwon pogadaj, z Krk do wrocka fajna drozkA moze cos krakowskim targiem....;)

lazior
21-03-2013, 21:46
Otrzymałem nawet od nich oferte na montaż takiej pompy. Dodam że oferta rozsądna. Pomęczę ich troszke to coś morze "urwię" z ceny:)

oberwatorPC
21-03-2013, 22:02
Zapytaj dokładnie o model i symbol sprężarki - nie samo COPELAND -to samo z pomami obiegowymi wilo i wymiennikami dokładne symbole.

domekon
21-03-2013, 22:09
Znaczy się , że copeland , wilo i inni mają jakieś budżetowe linie produktów

lazior
21-03-2013, 22:10
Zapytaj dokładnie o model i symbol sprężarki - nie samo COPELAND -to samo z pomami obiegowymi wilo i wymiennikami dokładne symbole.

Dopytam.
Czekam na odpowieć odnośnie sterownika pompy, jak otrzymam odpowiec to napiszę na FM.:rolleyes:

pitersson
21-03-2013, 22:18
Dopytam.
Czekam na odpowieć odnośnie sterownika pompy, jak otrzymam odpowiec to napiszę na FM.:rolleyes:

zaraz bedziesz chlostany ;)

Pyxis
22-03-2013, 09:47
zaraz bedziesz chlostany ;)

Poczytaj wczesniejsze posty. To "nieuleczalny" przypadek ;)

domekon
25-03-2013, 01:14
www.exotherm.pl

Ladne swiecace, a podzespoly w sumie solidne... Ale nic nigdy o nich nie slyszalem....

Ktos cos ?

:)

To chyba o tej ktoś tu pisał , że z 中华人民共和国

jacekmaj
24-03-2016, 13:48
To ja może podepnę się pod temat: szukam właśnie POLSKIEJ pompy ciepła i zanim udam się do instalatorów czy salonów, chcę sprawdzić opinie ludzi, którzy takowych pomp używają. Wyszukałem trzy firmy: Gejzer, PPC i Galmet. Jeśli mam oceniać tylko po wyglądzie strony internetowej i prezentacji oferty, to dwie pierwsze wypadają słabo - tutaj duży plus dla Galmetu. Ale nie samą stroną człowiek żyje. Jeśli macie jakiekolwiek doświadczenia z tymi markami - będę wdzięczny.

okobar
24-03-2016, 17:41
to coś słabo szukałeś

topik dla PPC:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?106670-Polskie-Pompy-Ciep%C5%82a-Ecopower

galmet:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?194874-Pompa-Ciep%C5%82a-GALMET

ecopol:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172592-Pompy-Ciep%C5%82a-Ecopol-System

i to zajęło mi 20 sekund...
zacznij od przeczytania tych topików

mirek118
27-03-2016, 11:55
To ja może podepnę się pod temat: szukam właśnie POLSKIEJ pompy ciepła i zanim udam się do instalatorów czy salonów, chcę sprawdzić opinie ludzi, którzy takowych pomp używają. Wyszukałem trzy firmy: Gejzer, PPC i Galmet. Jeśli mam oceniać tylko po wyglądzie strony internetowej i prezentacji oferty, to dwie pierwsze wypadają słabo - tutaj duży plus dla Galmetu. Ale nie samą stroną człowiek żyje. Jeśli macie jakiekolwiek doświadczenia z tymi markami - będę wdzięczny.

Pogadaj z Wihajstrem

Elfir
08-04-2016, 20:46
Teściowa ma piec na ekogroszek. Szuka jakiś rozwiązań na ogrzewanie wody w okresie letnim. Teraz używa do tego przepływowego Junkersa, z którego jest wybitnie niezadowolona.
Będzie kupować nowy piec + zasobnik (4 dorosłe osoby będą korzystać), ale podpowiedziałam jej PC powietrze-powietrze. Wstepnie jest zainteresowana, bowiem chce wywalić gaz z łazienki.

Czy moglibyście polecić coś niedrogiego tylko na cele CW z zasobnikiem?

photos
08-04-2016, 21:04
Teściowa ma piec na ekogroszek. Szuka jakiś rozwiązań na ogrzewanie wody w okresie letnim. Teraz używa do tego przepływowego Junkersa, z którego jest wybitnie niezadowolona.
Będzie kupować nowy piec + zasobnik (4 dorosłe osoby będą korzystać), ale podpowiedziałam jej PC powietrze-powietrze. Wstepnie jest zainteresowana, bowiem chce wywalić gaz z łazienki.

Czy moglibyście polecić coś niedrogiego tylko na cele CW z zasobnikiem?

Tez sie tym interesowalem dla brata. Ale to jest badziewie. Pompa do CWU ma bardzo mala moc. Zasobnik 300 L grzeje pol dnia. Koszt pompy okolo 6 tys jakies drobne materialy plus montaz zrobi sie 7 tys. Jak przeliczalem zuzycie energii to wychodzilo mi miesiecznie okolo 50-60 zl. Niech tesciowa przeznaczy to na prad do ogrzewania jakas termą. Bratu tez to doradzilem. Pompy do CWU sa po prostu kiepskie. Juz nawet kombinowalem jakiś zwykly zbiornik i spiac to z jakas wieksza powietrzna , tak aby byl szybszy czas nagrzewania zbiornika ale niestety koszta robia sie juz wysokie.

asaselllo
08-04-2016, 23:03
grzałka, zbiornik, II taryfa. Tanio i bezobsługowo

photos
09-04-2016, 05:17
grzałka, zbiornik, II taryfa. Tanio i bezobsługowo

Nie mozesz komus polecac przejscia na II taryfe tylko po to aby taniej ogrzewac CWU. Wowczas dzienna jest czasami nawet o 15 gr za kWh drozsza i moze sie okazac ze tylko na tym straci.

asaselllo
09-04-2016, 10:14
Tak jak napisałem, zużywam średnio 83% w taniej taryfie g12w tj. 10h w każdy dzień roboczy oraz 24h przez sobotę i 24h niedzielę. W ten sposób 1 kWh wychodzi mnie mniej niż 32gr brutto. Więc nie można stracić. Zresztą temat ten był już wielokrotnie poruszany na forum i wszyscy dochodzili do tych samych wniosków. I gwarantuje, że jedyną rzeczą jaką pilnujemy to włączanie zmywarki nocą.

ProStaś
09-04-2016, 11:47
Ale to jest badziewie. Pompa do CWU ma bardzo mala moc. Zasobnik 300 L grzeje pol dnia. (...) Pompy do CWU sa po prostu kiepskie. .

Urzekła mnie ta historia...

http://i.imgur.com/6MBm9lk.gif

photos
09-04-2016, 13:38
Tak jak napisałem, zużywam średnio 83% w taniej taryfie g12w tj. 10h w każdy dzień roboczy oraz 24h przez sobotę i 24h niedzielę. W ten sposób 1 kWh wychodzi mnie mniej niż 32gr brutto. Więc nie można stracić. Zresztą temat ten był już wielokrotnie poruszany na forum i wszyscy dochodzili do tych samych wniosków. I gwarantuje, że jedyną rzeczą jaką pilnujemy to włączanie zmywarki nocą.

Ale ja Ci wierze bo sam mam tak samo. Ale korzysc maja tylko Ci co duzo energii zużywają w taniej taryfie. Jeżeli ma przechodzić na II taryfe tylko do ogrzewania CWU a reszte energii zuzywa w dzien moze sie okazac ze sporo do tego dołoży

photos
09-04-2016, 13:39
Urzekła mnie ta historia...

jakiej mocy posiadasz pompe, w ile czasu i jakiej wielkosci zbiornik ogrzewa.

ProStaś
09-04-2016, 14:05
300 l, grzane do 45* C, 1,8 kW (w zapasie grzałka 1,5 kW), chodzi 2,2-2,4h co 16h, 3 osoby, koszt roczny 360 zł.

PC Dimplex (no nie jest polska)..

photos
10-04-2016, 08:32
300 l, grzane do 45* C, 1,8 kW (w zapasie grzałka 1,5 kW), chodzi 2,2-2,4h co 16h, 3 osoby, koszt roczny 360 zł.

PC Dimplex (no nie jest polska)..

Wydaje mi sie jakos malo godzin pracy twojej pompy ale moze malo zuzywasz.

Moja pompa ma powiedzmy stalą moc 7,7 kW. Na potrzeby CWU dla 4 osob pracuje okolo 6 godzin tygodniowo. Skoro powietrzna ma moc 1,8kW czyli ponad czterokrotnie slabsza, bedzie pracowała ponad cztery razy dlużej. tak wiec wyszlo by to 25,5godziny tygodniowo. Jako że u mojego brata jest 6 osob, powietrzna pompa pracowalaby 38,5 godziny. Co daje 5,5 godziny dziennie. Ma on tylko I taryfe gdyz prowadzi gospodarstwo rolno-hodowlane i energie zuzywa tylko i wylacznie w I. Przejscie na II nie wchodzi w rachube. Sredni pobor energii przez pompe to 0,6kWh, 0,6x5,5 godz = 3,3 kWh dzienniex 30,5 dnia = 100,65kWh miesiecznie x 0,6zł = 60,39 zł x 12 miesiecy = 724,68 rocznie. Jezeli przyjmiemy teraz ogrzewanie grzałką elektryczna o mocy 1,8 kWh x 38,5 godz tygodniowo x7 dni = 485 kWh miesiecznie x 0,6 = 291 zl miesiecznie Czyli o 230 zl wiecej. x pol roku (drugie poł CWU grzane z kotla do CO) daje kwote 1380zł rocznie wiecej od pompy ciepla. KOszt tego dimplexa to okolo 9 tys plus materialy przylaczeniowe i robota wyjdzie na pweno ponad 10 tys.

Czas zwrotu inwestycji okolo 7-8 lat. Wszystko jest liczone dla pelnej mocy pompy. A poniezej 7 stopni C jej moc spada, tak wiec okres zwrotu wydluża sie jeszcze i pewnie wynosi okolo 10 lat. Dopiero pompa zacznie oszczedzac nasze pieniadze.
Chcialem tez zauwazyc ze ten czas zwrotu jest obliczany dla duzej rodziny. Dla 3-4 osobowej (zuzywaja o polowe mniej wody) czas zwrotu znacznie sie wydluzy. A dla 1-2 osob tylko grzalka.
Sam mam pompe i uwazam to za spuer urzadzenie ale w tym przypadku nie jest to korzystne rozwiazanie.
Jesli gdzies sie myle w obliczeniach poprawcie mnie a od razu zweryfikuje swoje myslenie.

ProStaś
10-04-2016, 12:38
Jak ktoś chce to niech poszuka moich wcześniejszych postów z wyliczeniami i info skąd biorę powietrze.
Za PC dałem bodaj 4200 zł. netto + 23% VAT - zwrot VATu. Przyłączenie to ze 350 zł.

Pompa rozpoczęła 7 rok działania. Przyjmując skromne 500 zł./rok oszczędności przy jej stosowaniu, to 3000 zł. już "zarobiła".
I tyle.

Gos**c
10-04-2016, 12:50
Ale ja Ci wierze bo sam mam tak samo. Ale korzysc maja tylko Ci co duzo energii zużywają w taniej taryfie. Jeżeli ma przechodzić na II taryfe tylko do ogrzewania CWU a reszte energii zuzywa w dzien moze sie okazac ze sporo do tego dołoży

Też tak myślałem i zmieniłem zdanie. Mimo iż nie mam PC ani nie grzeje czystm pradem. Mam gaz.
Proponuje abyś 2 dni w tygodniu pomierzył zużycie energii: odczyty 6.00, 13.00, 15.00, 22.00. przy normalnym użytkowaniu.
Mi wyszło 25% w taniej taryfie a to jest minimum aby G12w zrównała się z G11. Teraz do tego dochodzą całe weekendy, święta i wystarczy abyś zmywarke lub suszarke puszczał w taniej taryfie i spokojnie 50% będziesz mieć.

jasiek71
10-04-2016, 13:16
Jak ktoś chce to niech poszuka moich wcześniejszych postów z wyliczeniami i info skąd biorę powietrze.
Za PC dałem bodaj 4200 zł. netto + 23% VAT - zwrot VATu. Przyłączenie to ze 350 zł.

Pompa rozpoczęła 7 rok działania. Przyjmując skromne 500 zł./rok oszczędności przy jej stosowaniu, to 3000 zł. już "zarobiła".
I tyle.

Hmm...
500zł oszczędności ...
Ja tyle płacę za podgrzewanie całej CWU rocznie grzejąc grzałką ...:)

surgi22
10-04-2016, 14:30
Hmm...
500zł oszczędności ...
Ja tyle płacę za podgrzewanie całej CWU rocznie grzejąc grzałką ...:)

Nie każdemu wystarcza wietrzenie :bye:
PS. zużycie CWU to drażliwa sprawa :rolleyes:

wihajster
10-04-2016, 17:47
Hmm...
500zł oszczędności ...
Ja tyle płacę za podgrzewanie całej CWU rocznie grzejąc grzałką ...:)
Upss, małżonka/partnerka/(...) bardzo wytrzymała na szerokie spektrum "atrakcji" ;)

Przepraszam, tym razem nie mogłem się powstrzymać!
;)

asolt
10-04-2016, 19:15
Upss, małżonka/partnerka/(...) bardzo wytrzymała na szerokie spektrum "atrakcji" ;)

Przepraszam, tym razem nie mogłem się powstrzymać!
;)

Jezeli ceny II taryfy z Duonu i 3-4 osoby, 500 zł grzałką wyłacznie w II taryfie to nic dziwnego, jezeli ceny normalne to ...?

jasiek71
10-04-2016, 20:00
Rozumiem że według norm forumowych trzeba wylać co najmniej 100L na łeb aby być czystym...;)
Akurat u nas nikt nie potrzebuje stać jak pierdoła kilkanaście minut pod prysznicem lub nalewać pełnej wanny aby sobie i innym coś udowodnić ...

jasiek71
10-04-2016, 20:02
Upss, małżonka/partnerka/(...) bardzo wytrzymała na szerokie spektrum "atrakcji" ;)

Przepraszam, tym razem nie mogłem się powstrzymać!
;)

Zawsze możesz wpaść i " powaniać " czy się myjemy czy nie ...;)