PDA

Zobacz pełną wersję : Przeczytałeś? Obejrzałeś? 12 pomp ciepła, na które cię stać - przegląd urządzeń



w_mdom
23-11-2010, 11:00
Szczerze polecamy: http://muratordom.pl/instalacje/kolektory-pompy-ciepla/12-pomp-ciepla-na-ktore-cie-stac-przeglad-urzadzen,30_5381.html?cat=30

i prosimy o wypowiedzi jakie są pompy ciepła wygodne i tanie w eksploatacji

anka1515
03-12-2010, 08:37
Zaczerpnęłam informacji u wielu producentów, wszędzie podobnie wypowiedzi:

- gruntowe pompy ciepłą są najefektywniejsze dla naszego klimatu
- pompa ciepła z poziomym kolektorem jest tańszą od kolektorów pionowych ( koszty odwiertów są znaczne)
- pompy ciepła w większości są na glikol który niestety trzeba wymieniać, tutaj jedna pompa w ogóle nie jest na glikol i cały obieg jest na R410a- pompa Natea firmy Sofath- podobno bardzo utytuowana- w tym zakresie informacji zaczerpnęłam ze strony
[ moderowano - reklama ]

- pompa ciepła nie wymaga żadnych dodatkowych podłączeń i wspomagania
- można zrezygnować całkowicie z gazu! a to przecież są koszta... doprowadzenie gazu, komin spalinowy, pozwolenia itp
- szkoda, że nie ma dofinansowanień, lobby na kolektory słoneczne jednak było mocniejsze, a to przykre bo kolektor jeśli już się na niego decydujemy powinien spełniać swoje zadanie przez cały rok a nie tylko latem

- gruntowe pompy ciepła to rewolucja w Europie od paru dobrych lat, a w Skandynawii już od 20! Tam 80% gospodarstw domowych jest zasilane na pompy ciepła- a przypomnę że w Finlandii i Szwecji zimy są mniej łagodne niż u nas.
- ceny za pompy są atrakcyjne i mocno konkurencyjne dla rozwiązań tradycyjnych

Polecam studiowanie tematu bo wybór centralnego ogrzewania gdzie przez 60% roku trzeba zapewnić ciepło w bydunku nie powinien być bagatelizowany. Prawda wygląda tak, że na rynku c.o. lobby gazowe i węglowe jest tak silne, że wszyscy idą jak te gęsi jedna za drugą bez pomyślunku...

Pozdrawiam

coulignon
04-12-2010, 18:26
i , utylizacji trującego glikolu wezmę na siebie

w zasadzie to wszytko prawda oprócz tego co zacytowałem. jakby glikol monopropylenowy (w zasadzie tylko taki jest stosowany w PCi) był trujący to już byś nie zył. Parę kilo go skonsumowałeś w ciastkach, napojach, lekerastwach i etc.

coulignon
05-12-2010, 06:36
jest prawie dwa razy drozszy. Sprzedaje klka ton miesiecznie glikolu propylenowego do firm wykonujacych DZ - ze wzgledu na toksyczność nikt nie chciał tego monoetylenowego. Jeden smakosz wolał etanol. Kalkulacja jest dośc prosta: mała nieszczelnośc DZ = skażenie wód na grom wie jakim terenie= kłopoty. Za glikol i tak płaci klient a nie firma instalacyjana więc po co ryzykować?

wjaz
22-12-2010, 11:20
A propos trującego glikolu: właśnie zaaplikowałem synkowi syrop na alergię.
Skład: glikol propylenowy, sorbitol - czyli słodzony glikol propylenowy!

am76
23-12-2010, 10:26
Zaczerpnęłam informacji u wielu producentów, wszędzie podobnie wypowiedzi:

- gruntowe pompy ciepłą są najefektywniejsze dla naszego klimatu
- pompa ciepła z poziomym kolektorem jest tańszą od kolektorów pionowych ( koszty odwiertów są znaczne)
- pompy ciepła w większości są na glikol który niestety trzeba wymieniać, tutaj jedna pompa w ogóle nie jest na glikol i cały obieg jest na R410a- pompa Natea firmy Sofath- podobno bardzo utytuowana- w tym zakresie informacji zaczerpnęłam ze strony
[ moderowano - reklama ]

- pompa ciepła nie wymaga żadnych dodatkowych podłączeń i wspomagania
- można zrezygnować całkowicie z gazu! a to przecież są koszta... doprowadzenie gazu, komin spalinowy, pozwolenia itp
- szkoda, że nie ma dofinansowanień, lobby na kolektory słoneczne jednak było mocniejsze, a to przykre bo kolektor jeśli już się na niego decydujemy powinien spełniać swoje zadanie przez cały rok a nie tylko latem

- gruntowe pompy ciepła to rewolucja w Europie od paru dobrych lat, a w Skandynawii już od 20! Tam 80% gospodarstw domowych jest zasilane na pompy ciepła- a przypomnę że w Finlandii i Szwecji zimy są mniej łagodne niż u nas.
- ceny za pompy są atrakcyjne i mocno konkurencyjne dla rozwiązań tradycyjnych

Polecam studiowanie tematu bo wybór centralnego ogrzewania gdzie przez 60% roku trzeba zapewnić ciepło w bydunku nie powinien być bagatelizowany. Prawda wygląda tak, że na rynku c.o. lobby gazowe i węglowe jest tak silne, że wszyscy idą jak te gęsi jedna za drugą bez pomyślunku...

Pozdrawiam

Ja też zaczerpnąłam informacji u wielu producentów i wnioski są właściwie takie, że każdy chwali swoje:
- producencji pomp powietrznych mówią że powietrzne są najlepsze bo nie wymagają kosztownego kolektora gruntowego a przecież i tak średnia temperatura w sezonie grzewczym jest dodatnia
- producenci bezpośredniego parowania mówią, że glikolowe są beznadziejne bo trzeba co 3 lata wymieniać glikol a powietrzne też są bez sensu bo co to za pompa która nie działa w najzimniejsze dni
- producenci glikolowych mówią że te są najlepsze, nie wymagają serwisowania a ich trwałość oceniają na 30 lat
- wykonawcy posiadający wiertnice uważają że odiwerty są niewiele droższe od kolektora poziomego a są o wiele bardziej ewektywne i na dodatek można sadzić drzewa
- co do gazu to gazownia robi we własnym zakresie projekt i przyłącze, komin wcale dużo nie kosztuje, można powiedzieć że jest w cenie domu
....

Tak więc od producentów dowiedzieć się zbyt wiele nie można.

Jastrząb
23-12-2010, 10:58
reasumując proszę mi dać 80 tyś bezzwrotnej darowizny a z przyjemnością zamontuję sobie nawet 2 PCi
A co, Gozdzikowa mowila pod warzywniakiem, ze te pompcy ciepla "to panie to 80tys kosztuja"?

marcin
P.S.
Nie neguje Twojego wyboru domu b. cieplego, ktory mozna ogrzac byle czym.
Ale jak dom nie jest mega prezcyzyjnie ocieplony to PC system do grzania jak kazdy inny. Ma walety ma i zady. Czasem sie oplaca, czasem nie.
Ale te 80tys za PC to troche malo obiektywny glos w dyskusji. Moja PC byla jedno z drozszych. Kosztowala .... 35tys. SA tez takie po 20tys. A polskich producentow mozna kupic i za 15tys.

Liwko
26-12-2010, 10:11
400 metrowy dom a na PC cię nie stać? Dziwak jesteś i tyle. Delikatnie mówiąc.

rzufik1
27-12-2010, 09:52
Liwko.. przestań naciskac:)
niech grzeje czym chce:)

Liwko
27-12-2010, 11:25
Twój dom zasila Dalkia Łódź więc sobie odpuść człowieku.

Jastrząb
27-12-2010, 13:04
nie no masz rację 100m2 klitę sobie zbuduję żeby wydawać 20 zł rocznie mniej na ogrzewanie
Czekaj, czekaj. Skoro wedlug Ciebie koszt pompy ciepla to koszt budowy 300m2 domu, (bo z 400 zrobilo Ci sie 100) to Ty musiales albo duzy wigwam (400m2) albo jakas lepianke zbudowac ze slomy i blota wybudowac.

marcin