PDA

Zobacz pełną wersję : Parapety kamienne montarz



andre128
24-11-2010, 13:24
witam mam takie pytanie na co lepiej zamontować parapet wewnętrzny kamienny na piankę czy klej (zaprawa)

T12345T
24-11-2010, 17:39
Pianka PUR jest wyłącznie produktem termoizolującym. To, że ten i ów wykorzystuje ją tak albo siak nie uczyni z niej tego, czy owego.

bwojtek
24-11-2010, 19:22
Pianka PUR jest wyłącznie produktem termoizolującym. To, że ten i ów wykorzystuje ją tak albo siak nie uczyni z niej tego, czy owego.
Czyli wg ciebie przy montażu drzwi wewnętrznych z ościeżnicami opaskowymi (np. Porta) pianka służy izolacji termicznej?
A w temacie:
Kamienny parapet lepiej zamontować na piance bo nie przeniesie ona pracy ściany na parapet i nawet jak ściana pęknie to parapet będzie cały. Przy zastosowaniu kleju mamy trwałe połączenie - pęknięcie na ścianie pod parapetem spowoduje pęknięcie parapetu.

edde
24-11-2010, 19:40
Pianka PUR jest wyłącznie produktem termoizolującym. To, że ten i ów wykorzystuje ją tak albo siak nie uczyni z niej tego, czy owego.

a producenci łżą jak psy pisząc na opakowaniu "pianka montażowa" :)

T12345T
24-11-2010, 22:16
Czyli wg ciebie przy montażu drzwi wewnętrznych z ościeżnicami opaskowymi (np. Porta) pianka służy izolacji termicznej?
A w temacie:
Kamienny parapet lepiej zamontować na piance bo nie przeniesie ona pracy ściany na parapet i nawet jak ściana pęknie to parapet będzie cały. Przy zastosowaniu kleju mamy trwałe połączenie - pęknięcie na ścianie pod parapetem spowoduje pęknięcie parapetu.

bwojtku ja bym montował na dwuskładnikowej:-), ale generalnie, to ja jestem legalista, jak producent drzwi w instrukcji mi napisze, że można takie drzwi, z taką ościeżnicą wyłącznie na piankę i nawet na jednoskładnikową, to tak zrobię. Przyznaję drzwi wewnętrzne, to nie mój resort, dlatego głosu w tych sprawach nie podnoszę.

W pytaniu pytającego rozchodziło się o parapety kamienne. Same w sobie one trochę ważą jak to normalne 3 cm. Standardowe "wydry" tak na 5 cm po bokach same tego nie utrzymają przy większej rozpiętości, a przy dodatkowym obciążeniu, to może być już bardzo różnie. Trzeba by jeszcze wiedzieć jakie głębokie, ile wejdą pod ościeżnicę, ile wyjdą poza ościeże, czy w zamyśle montującego staną się "klockiem podporowym dla okna" i takie tam duperele. Wybrałbym zaprawę,bo po pierwsze jak wyrównuję podłoże pod parapet zaprawą, to po co mieszać materiały? Pianka na mokre podłoże? Chyba, że to montaż standardowy. Pianka w dziurę jakby nie wyglądała, byle dużo. Nacisk parapetu wyrówna co będzie rosło, co wylezie na pokój to się przytnie i po sprawie. Ja bym robił na zaprawie, być może nawet na zaprawie + siatka, bo nie wiem ile cm do wyrównania, ale rozumiem pośpiech, czas, kasę i to że będzie tak jak będzie. W końcu nie mój parapet, okno i dom.

T12345T
24-11-2010, 22:21
a producenci łżą jak psy pisząc na opakowaniu "pianka montażowa" :)

Panie kolego, za mojej młodości krążył taki dowcip na temat dosłowności:-). W sztachecie płota była dziura. Ktoś nad nią napisał pi...da . Nieostrożny acz dosłowny facet skorzystał... drzazga mu wlazła i skończył w szpitalu. Może z tą montażowością pianki jak z tą sztachetą dziurawą, co? A tak poważniej, posadzisz Pan okno w okiennej dziurze na samą piankę, jak ona taka montażowa? Nie? No to po się czepiać?

Piotr_Bodnar
03-12-2010, 19:15
ja montowalem 3 cm granit na pianke. Parapet ani drgnie i jest cieply, nie przenosi zimna. Jest osadzony rowniutko co do milimetera, nic sie nie rusza.

jareko
03-12-2010, 20:07
i tak należy montować parapety, kamienne, z konglomeratu czy inne
Piana w zupełności wystarczy - zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne

bwojtek
03-12-2010, 20:16
i tak należy montować parapety, kamienne, z konglomeratu czy inne
Piana w zupełności wystarczy - zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne
No to się TEST zaraz z nami nielegalistami rozprawi ;)

jareko
03-12-2010, 20:21
a co mi tam ;) niech się rozprawia, może nawet pluton egzekucyjny... a ja i tak będę trzymał się tego co powiedziałem ;)

T12345T
03-12-2010, 20:58
A nie, właśnie, że nie:-). Nie moje parapety więc róbta co chceta, o! :-)

bwojtek
04-12-2010, 06:56
A nie, właśnie, że nie:-). Nie moje parapety więc róbta co chceta, o! :-)
Zabarwienie twojej wypowiedzi sugeruje, że robimy źle. Wytłumaczysz dlaczego?

T12345T
04-12-2010, 09:36
No to się TEST zaraz z nami nielegalistami rozprawi ;)

bwojtku moja odpowiedź odnosiła się do tego wpisu i braku chęci do rozprawiania się z kimkolwiek w tej sprawie:-).
W okiennym wykonawstwie liczy się skutek i czas w jakim trwają jego następstwa. Mówicie pianka. Niech będzie pianka. Gdyby te kamienne parapety były montowane u mnie miałbym też inne pomysły na taki montaż i tyle.

bwojtek
04-12-2010, 10:15
Gdyby te kamienne parapety były montowane u mnie miałbym też inne pomysły na taki montaż i tyle.
Strzelaj! Chętnie się uczę.

T12345T
04-12-2010, 12:00
Strzelaj! Chętnie się uczę.

Pif, paf:-).

Mam ścianę wentylowaną 3W, za dużo pisania. Może kiedyś przy okazji:-).

Darpiot
05-12-2010, 12:03
Wszystkie parapety- marmur wewnątrz i piaskowiec na zewnątrz mam zamontowane na pianie montażowej i żaden ani drgnie.

edde
05-12-2010, 12:17
a poprawnie to ustalające kliny montażowe powinny być wyjęte po montażu czy zostają na stałe?

jareko
05-12-2010, 12:42
zostają tylko te pod parapetem

Piotr_Bodnar
05-12-2010, 13:29
Dodatkowo mogę powiedzieć, że na każdym z zamontowanych przeze mnie parapetó kamiennych na piankę, 48 h po tym fakcie stanalem i przespacerowalem sie po kazdym ( 90 kg żywej wagi) i nic. Nic sie nie ugieło, nic nie popękało. Teraz w do0mu grzeję, chodziłem z kamera termowizyjna i nie ma mostków.
CZyli wszystko gra.

ketiw86
06-12-2010, 12:33
90kg zywej wagi? to chyba stare zdjecie masz albo w ciuchach:P hehe
pozatym parapety nie do spacerów ale tez mam na pianke :)

panfotograf
20-12-2010, 12:35
Ja mam parapety kamienne (marmur/granit) większość ponad 2 m długości (25 cm szerokości i 3 cm grubości).
Kleiłem na zaprawę bo pianka jest elastycznym izolatorem termicznym, a kamień jest kruchy. Mostków termicznych nie mam bo niby dlaczego?

Piotr_Bodnar
02-03-2011, 21:21
90kg zywej wagi? to chyba stare zdjecie masz albo w ciuchach:P hehe
pozatym parapety nie do spacerów ale tez mam na pianke :)

haha na tym zdjeciu to ważyłem 95, kwestia ustawienia, ale do grubasów ni należe, ćwicze sobie na siłowni a przy 180 wzrostu to nie jest źle z taka wagą.