PDA

Zobacz pełną wersję : linia napowietrzna



szusto32
24-11-2010, 18:10
Witam! mam nie mały problem. Wybralem się wczoraj do energetyki o podpisanie umowy o przyłacze prądu. niby warunki spełniam ale okazało się po ogledzinach elektryka że słup może stanąć tylko i wyłacznie na środku naszego wjazdu , w połowie drogi między domem a słupem na ulicy. Żeby było śmieszniej energetyka postawiła by go za darmo, ale kiedy już postawić słup przy ogrodzeniu na nim zamontować skrzynkę a dalej pociągnąć kabel ziemią to musze za wszystko zaplacic sam. Powodem tego jest ponoc to ze slup przy ogrodzeniu(srodek wjazdu u mnie) moze stac tylko jakby to napisac w lini prostej miedzy slupem na ulicy a moim domem w polowie drogi. JAk to naprawde jest?

Łukasz80
25-11-2010, 18:56
Witam! mam nie mały problem. Wybralem się wczoraj do energetyki o podpisanie umowy o przyłacze prądu. niby warunki spełniam ale okazało się po ogledzinach elektryka że słup może stanąć tylko i wyłacznie na środku naszego wjazdu , w połowie drogi między domem a słupem na ulicy. Żeby było śmieszniej energetyka postawiła by go za darmo, ale kiedy już postawić słup przy ogrodzeniu na nim zamontować skrzynkę a dalej pociągnąć kabel ziemią to musze za wszystko zaplacic sam. Powodem tego jest ponoc to ze slup przy ogrodzeniu(srodek wjazdu u mnie) moze stac tylko jakby to napisac w lini prostej miedzy slupem na ulicy a moim domem w polowie drogi. JAk to naprawde jest?

logicznie rzecz biorąc, nie da się postawić słupa na środku wjazdu : ) Ja miałem hydrant na środku planowanej drogi do domu - przesunięty bez problemu...ale to woda, a nie prąd. Z tego co piszesz to słup będzie stał w połowie drogi między słupem na ulicy, a domem - powód? Czy po to żeby dwa odcinki kabla miały tą samą długość i ważyły tyle samo, nie obciążając słupa w jedną stronę? To chyba jedyne wytłumaczenie, którego i tak nie rozumiem, do mnie do domu wpięto się na słup tworząc węzeł na wygląd T i jakoś nie było problemu. Nie mogą postawić słupa obok Twojej drogi i zjechać po nim do ziemi i tamtędy już do domku?
Ogólnie zasada jest taka, że ZE robi wszystko do listwy zaciskowej przed licznikiem, później wszystko pokrywasz we własnym zakresie. Tak czy siak nic nie robią za darmo - za przyłącz też płacisz :)

photos
26-11-2010, 06:14
wez jakiegos znajomego elektryka dogadaj sie z nim...niech kombinuje jakis slup postawisz go na swojej dzialce gdzie chcesz...ja tak zrobilem, taki slup to koszt z postawieniem okolo 400 zl. A do elekteowni zlozylem wniosek o przylacze istniejacym na dzialce slupem...i skrzynka z licznikiem wisi sobie wlasnie na slupie, na moim slupie. A do domu mam doprowadzone juz w ziemi. Za przylacze i tak kasuja wiec nie mysl ze zrobia ci cos za darmo. U mnie akurat 1900 zl juz z licznikiem i skrzynka.

szusto32
26-11-2010, 07:03
ok wiem ze płaci się za każdy kW i to wyniesie mnie ok 1600. plus to karze elektryk zapłacic mi za postawienie słupa ktory moze stanac przy ogrodzeniu tylko w tedy jak zalpace a jeśli bym zdecydował się postawić go na wjezdzie ZE postawił by go we własnym zakresie. Po prostu wydaje mi się że chce wyciągnąć kase. Rozmawiałem też
tak jak napisał photos o ciągnięciu ziemią od płotu. gdzie byłby skrzynki na słupie. Facet powiedział mi 4000 jak dla mnie to przesada . Dom stoi od ulicy jakies 40 metrów więc nie jest to duża odległość i kabla dużo nie trzeba a tu taki koszt.

robertsz
26-11-2010, 07:41
szusto32, nie wiem gdzie się budujesz i jak wygląda lokalny rynek wykonawców.
Ale zmień elektryka, bo to co robi to zwykłe rżnięcie klienta.

Podobna sytuacja, tyle, że słup wychodził na środku wejścia do domu.
Odległość 40m od linii i 5m od tego słupa do domu.
Kąt między przewodami około 150 stopni.
Teren podbeskidzia, gdzie wiatr halny potrafi nieźle kołysać przewodami.
Słup stoi ponad 20 lat, wygiął się letko, ale stoi dzielnie.
Aha, energetyka nakazała zastosowanie słupa typu A, stoi pojedynczy bez linki odciągowej.
Wniosek: Jak elektryk chce to potrafi.

photos
26-11-2010, 09:32
robertsz On napisał wyraźnie ze to energetyka tak twierdzi. Moim zdaniem to naciągają sobie lekko przepisy, bo pewnie mają coś takiego że oni maja obowiązek doprowadzić ale w najprostszej i najkrótszej linii, a im wychodzi na wjeździe> Jak chcesz obok to musisz płacić. Ja zrobiłem po swojemu dorzuciłem pare stówek i mam tak jak chciałem

szusto32
26-11-2010, 15:26
i zadzwoniłem do energetyki skarżysko to mój rejon. Facet powiedział że nie ma czegos takiego że słup ma stać w lini prostej. Najwyżej dają mocniejszy słup. Na jutro umówiony jestem z innym szpecem.

energetyk74
11-12-2010, 12:06
Oczywiście, że tak. Wszystko zalezy od sytuacji w terenie, ale zawsze mozna postawić słup wirowany.