PDA

Zobacz pełną wersję : rekuperator - nagrzewnica wstępna



majki
25-11-2010, 09:19
Hej

Tak na razie sobie kombinuję ;)
Czy macie, albo czy jest sens stosowania nagrzewnicy wstępnej powietrza pobieranego z zewnątrz do reku ?
Chodzi mi o to, ze takie powietrze będzie już wstępnie podgrzane i inną temperaturę też będzie miało powietrze nawiewane do pomieszczeń ?

Jak by ktos miał jakieś przemyślenia to z chęcią pewno nie tylko ja posłucham ;)

dzięki, pozdrawiam, majki

MORHOT
25-11-2010, 10:12
Zastanów się jak działa rekuperator - przekazuje ciepło z powietrza wyrzucanego powietrzu zasysanemu. Podgrzewając powietrze zasysane skazujesz się na wyrzucanie na aewnątrz powietrza zużytego o temperaturze CO NAJMNIEJ takiej, jak ogrzane powietrze zasysane, a w praktyce przy sprawności wymiennika 80%, będzie to temperatura powietrza ogrzanego wstępnie + 20% delta T, czyli pewnie + jakieś 4-5 stopni C.
WNIOSEK: stosując nagrzewnice przed pekuperatorem większość wyprodukowanego ciepła wywalisz z powrotem na zewnątrz.
IMO: Jeśli nagrzewnica przed reku, to tylko jako antyzamrożeniowa z automatyką sterującą. Jeśli do podgrzewania powietrza, żeby z anemostatów wiało ciepełko, to nagrzewnica kanałowa ZA rekuperatorem.

majki
25-11-2010, 10:19
MORHOT - wiesz, właśnie po napisaniu postu zacząłem się zastanawiać i to jest racja. Oczywiście za reku, żeby dodatkowo podgrzać powietrze nawiewane. Ktoś coś takiego stosował / stosuje ? Jakieś wrażenia ? ;)

pozdrawiam, majki

bdan
25-11-2010, 10:32
majki

A jak w ogóle wrażenia po zainstalowaniu reku, zadowolony? odczuwasz różnicę?

Liwko
25-11-2010, 10:35
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85
Tu znajdziesz masę informacji na ten temat

majki
25-11-2010, 10:47
majki

A jak w ogóle wrażenia po zainstalowaniu reku, zadowolony? odczuwasz różnicę?

Wiesz ... na razie jakoś szału nie ma ...
Na pewno parowanie łązienki mniejsze ( szybsze odparowanie ) po prysznicu.
Musze dziś pomierzyć jaką mam temp na wylotach w domu, ale odczuwalne - "zimno".
Na pewno ma na to wpływ nieocieplenie kanałów reku do końca na strychu ...
I tak właśnie kombinuje coby podnieść temepraturę nawiewu, tylko musze jakoś policzyće czy to się będzie w ogóle opłacało ... ?

pozdrawiam, majki

bdan
25-11-2010, 11:05
Kiedyś pisałam do Ciebie jak masz rozwiązaną wentylację w domu i twierdziłeś, że wen. grawitacyjna to jedna z rzeczy, która Cę gryzie. Mam jeszcze trochę czasu, co do wyboru wentylacji, choc pewne kroki juz zostały podjęte (brak jednego komina, w konsekwencji brak kominka - ale mozna jeszcze dostawić) i będe śledzić Twoje "wrażenia" . Tez buduję parterówkę.

Pozdrawiam

majki
25-11-2010, 11:41
Wiem, wiem :)
Tak, to fakt, mam "wywalone" 2 kominy z cegły pełnej, piękne ...
Będę na razie stał na stanowisku, że w szczelnym domu, went grawitacyjna nie działa. Ameryki nie odkryłem.
Szkoda tylko, że do tego faktu doszedłem po czasie ... :(
Generalnie na razie nie jest tak, ze kolejna wentylacja tym razem mechaniczna to pieniądze w błoto ... Czuć inny "klimat" w domu, parowanie mniejsze, zapachy z kuchni szybciej uciekają, nie używam już zawsze odświeżacza w ubikacji ;)
Ale opócz tego, ze wieje "świeżym" - wieje chłodem ... Wiem. rekupracja to nie system ogrzewania. Ale wolałbym żeby wiało cieplej ;)
Jak na razie wiem co muszę : podocieplać do końca kanały reku i ocieplić sam reku dodatkowo. A że włny na to mi idzie sporo ... musze to rozłożyć na pewien okres ( kasa :( )
Kolejny temat do obserwacji to jak ciepłem powietrze powstałe po napaleniu w kominku a gromadzące sie u mnie pod wysokim sufitem wpływa na "dogrzewanie" powietrza nawiewanego. Mam u samej góry salonu czerpnię i tam po drugiej stronie to kanał jest wyrażnie ciepły jak napalę. Teoretycznie powinno coś dogrzewać.
Też musze pomierzyć termometrem taki wpływ.
Ciągle coś ... ;)

pozdrawiam, majki

PS. jak jesteś na etapie budowy to pewno lepiej poukrywać kanały od reku w warstwach ocieplenia. No i znów po fakcie ... ;)

bdan
25-11-2010, 11:55
testuj i pisz, tym bardziej, ze tez myśle o Brinku

majki
25-11-2010, 21:19
Hej :)

No więc jest tak :)
- z wilgotnością od ponad roku nie mam problemu, mam cały czas od 45-55%, mam higrometr ;)
- obecnie przy -3 na zewnątrz na nawiewie mam +10, latam cały czas z termometrem ;) :)
No i teraz mam zagwozdkę : jesli teraz przy -3 nawiewa mi +10, to przy -15 będzie mi nawiewało 0 ? ;) !
Ja wiem, że działa, bo podnosi temperaturę od -3 do +10 ale jakoś tak chciałbym więcej ;)
A jak jest u Ciebie ? Ile leci z anemostatów ? Tylko Ty masz pewno jakieś GWC chyba ?

pozdrawiam :) majki

Liwko
25-11-2010, 21:25
Prawdopodobnie będzie niewiele powyżej O bo sprawność u ciebie widać wynosi około 50%. Jeżeli chcesz mieć więcej to trzeba zainwestować w GWC.
Pzdr

majki
25-11-2010, 21:46
Zdaję sobie sprawę, ze moge mieć spore straty na kanałach na nieocieplonym stychu ... Mam na nich tylko 2 cm wełny, jestem dopiero w takcie ich ocieplania ...
Dobrze kombinuję, ze jak podocieplam porządnie to zyskam parę stC ?
A tak się Brink chwali, ze sprawność do 90% ...

pozdrawiam, majki

majki
25-11-2010, 21:56
Dobra, Panowie, drobna errata ;)
Badałem nawiew ostatni na długim kanale. Na nawiewie pierwszym od początku mam +16 stopni. :) :) :)
Czyli ewidentne straty na słabo ocieplonych rurach ?
Czyli jesli wciąga mi 21C a nawiewa 16C to mam sprawność 76% ? Dobrze liczę ?

pozdrawiam, majki

PS. dlaczego ja w tym wieku musze się zacząć uczyć fizyki, ja nieeeeeeee chcę ... ;)

kangaxx
25-11-2010, 22:08
jeśli wymiennik ci nie zamarza to gwc temperatur nie poprawi

majki
25-11-2010, 22:17
Nie powinien zamarzać, bo ten Brink posiada bypass i ma go w tym celu chronić ...

pozdrawiam, majki

majki
26-11-2010, 08:26
Nic bardziej mylnego. Bypass nie służy do ochrony wymiennika przez zamarzaniem. Jeśli dobrze pamiętam Brink ma system odszraniania polegający na stopniowym spowalnianiu wentylatora nawiewnego względem obrotów wentylatora wywiewnego. Tym samym ciepłe powietrze z domu ma zapobiec zamarznięciu wymiennika.

pzdr

OK, ja tak dokładnie jeszcze nie doczytałem ;)
Ale generalnie ma system, który ma sprawiać, żeby nie zamarzał.
Możesz mi napisać jakie Ty masz temperatury nawiewu ? Tylko tak jak pisałem Ty masz chyba GWC ?

pozdrawiam, majki

/edit/
Tak, masz rację.
Cytat ze strony brinka

Zabezpieczenie przed oszronieniem
System zabezpieczenia przed szronieniem zapewnia optymalną ochronę przed zamarznięciem. Pozwala to na zachowanie wysokiej wydajności nawet w ekstremalnych warunkach. W momencie wystąpienia szronienia wymiennika , urządzenie automatycznie obniża obroty wentylatora świeżego powietrza , aż do momentu rozmrożenia wymiennika .

majki
26-11-2010, 08:55
No czyli to by się zgadzało ... Wczoraj przy -3 nawiewało mi +16, przy wywiewie +21 i temp w pomieszczeniu +21.
Czyli też tak około 80% sprawności ...
Muszę powalczyć z ociepleniem kanałów szybciej ...
A moje urządzenie pomiarowe to najprostszy termometr. Tylko ma taką fajną właściwość, że gdzie bym go nie psrawdzał z innymi ( sterownik od CO, term. elektroniczny, inny termometr ) zawsze pokazuje zgodnie z innymi :)

dzięki, pozdrawiam, majki

bdan
26-11-2010, 09:10
majki jak ja się ciesze, że przerabiasz ten temat przede mną; mam nadzieję, że fotorelacja w dzienniku z opisami jak zwykle sie pojawi (proszę w szczegółach, grubości wełny, itd., wszystko co istotne :))

majki
26-11-2010, 10:02
majki jak ja się ciesze, że przerabiasz ten temat przede mną; mam nadzieję, że fotorelacja w dzienniku z opisami jak zwykle sie pojawi (proszę w szczegółach, grubości wełny, itd., wszystko co istotne :))

Fajnie, że się cieszysz ;)
Relacje na pewno będą :)

pozdrawiam, majki

kangaxx
26-11-2010, 10:22
coś tu napiszę, stosując grzałkę do wstępnego podgrzewania powietrza nie dość że obniżasz sprawność wymiennika to jeszcze za to płacisz (prąd), tego już nie skomentuję, z gwc jest to samo dlatego będę twierdził ze przydaje się w lecie a w zimie tylko do ratowania zamarzających central ... uzysk energetyczny wygląda w przypadku nikola i bartosza następująco i zaznaczam że tłumaczę tylko poglądowo bo rzucanie wzorami i równaniami tylko zaciemni sprawę, wewnątrz mamy 20stC a na zewnątrz -20stC ciągniemy takie zimne powietrze przez wymiennik i nagrzewa się ono od wywiewanego, nagrzeje się tyle na ile pozwoli sprawność wymiennika, przykładowo jak u mnie nawiew w podobnych warunkach mam 17stC (czujniki temperatury kalibrowałem wiec raczej mało kłamią), gdzieś w wymienniku w strefie jeszcze dodatnich temperatur kondensuje się para oddając olbrzymią cześć ciepła i ścieka ogrzewając się do tych 20stC do kanalizy, ogrzanie jej do 20 pobiera niewielkie ilości ciepła w stosunku do tego jakie mamy z kondensacji, nie mniej jednak tracimy je, im większa wilgoć w domu im więcej ciepła tracimy w kanale ale i uzyskujemy z kondensacji wiec ten stosunek przyjmijmy jako const. powietrze po oddaniu wilgoci do wymiennika idzie sobie dalej oddając nadal ciepło i przyjmuje wartości minusowe lecz nie zamarznie bo jest suche, na wyrzutni może mieć nawet -15stC więc im niższa temperatura tym sprawność wymiennika rośnie

sytuacja z tradycyjnymi wymiennikami przeciwprądowymi i krzyżami wygląda inaczej, wewnątrz mamy 20stC a na zewnątrz -20stC ciągniemy takie zimne powietrze przez wymiennik i nagrzewa się ono od wywiewanego, nagrzeje się tyle na ile pozwoli sprawność wymiennika, przykładowo też do tych 17 stC, w wymienniku kondensuje wilgoć lecz cieknie w strefę niższych temperatur i zamarza, to jaką drogę musi pokonać zależy od temperatury zewn i wewnętrznej, im zimniej tym dłuższą, wydłużyć się może na tyle, ze woda nie zdąży ścieknąć i zamarznie, zamarzając znowu oddaje ogromną ilość ciepła ale lód blokuje nam wentylację i robi się duszno, na razie mamy przez to większą sprawność niż nikola i bartosza bo uzyskaliśmy ciepło ze schłodzenia kondensatu do 0stC i przemiany w lód, niestety ciepło przemiany musimy oddać by stopić lód więc nic nam z niego, pomijam sprawność wymiany odwrotnej by nie gmatwać tematu, sprawa oddawania tego ciepła wygląda kiepsko, albo są to grzałki wstępne albo modulowanie stosunku naw/wyw. podgrzewając wstępnie powietrze zasysane powodujemy ze powietrze wywiewane nie osiągnie wartości minusowych i drastycznie obniżamy sprawność naszego wymiennika na dodatek płacąc za to bo obniżając sprawność właśnie powodujemy pogorszenie parametrów wymiany na tle by była tak ułomna ze nie jest w stanie zamrozić wody, tak to niestety wygląda, w przypadku modulacji jest lepiej, tyle ze tracimy ciepło które mamy w domu na rzecz tego które uzyskaliśmy z zamrożenia kondensatu, jednak sprawność tego procesu jest słaba wiec tez dużo tracimy, nieporównywalnie jednak mniej niż grzejąc wstępnie powietrze grzałką, możemy jednak tą wadę tradycyjnych central poprawić stosując gwc który (zamiast grzałki) tak nam upośledzi sprawność wymiennika by ten nie zamroził wody, i to jest cały uzysk z gwc zimą ,

wybór należy do inwestora, jeśli chce robić gwc to bartosza i nikola odradzam bo ich zalety zostaną właśnie przez gwc pogrzebane, polecałbym każdy inny z wymiennikiem przeciwprądowym i modulacją naw/wyw, odradzam wszelkie krzyżowe również duo (nawet widziałem takie w prowencie łączone o zgrozo szeregowo (!) jak również takie gdzie producent jako zabezpieczenie poleca i stosuje grzałkę, świadczy to tylko o tym ze koń mojego pradziadka miał o tym większe pojęcie niż tenże producent

kerado28
26-11-2010, 11:18
Uzysk z GWC mozna łatwo policzyć z niektórych programów.
Jeden z takich programów ma REHAU, gdzie dobiera długość i rodzaj ułożenia kolektora ziemnego, pokazuje także ilość kWh jakie uzyskujemy dzięki GWC
I tak dla przeciętnego domku ok. 150-160mkw uzysk jest na poziomie ok. 1400-1800Kwh rocznie.

majki
26-11-2010, 12:28
Cytat piwopijcy z innego wątku :


Podczas mrozow przy -27*C z GWC dawalo mi z GWC 0*C i teraz 80% odzysku (podobno wiecej, ale nie szalejmy) z wywiewanego powietrza o temp. 20*C daje nam obliczeniowo 16*C.
Bez GWC mialbym obliczeniowo nawiew do domu o temp. 10,6*C.
Oczywiscie zmienia sie to wraz ze wzrostem temperatur zewnetrznych, roznica jest mniejsza.
Przy -20*C na zewnatrz mamy nawiew 12*C a z GWC uzyskamy podobnie jak w poprzednim przypadku, ok. 16*C.


Ja się aż tak dobrze na tym nie znam, ale tez mam wrażenie, ze GWC daje korzyści ...
Teraz jednak to już .... hmmm u mnie "po piwie" ;)

pozdrawiam, majki

majki
26-11-2010, 13:04
Ja nie mam GWC, czy będę żałował, pokaże zima.


No to najwyżej na wiosnę zaczniemy razem kopać GWC ;) :)

pozdrawiam, majki

/edit/
Ciągle gdybam ;) :
http://www.aqua-air.pl/download/bip_aqua-air_instrukcja.pdf
Ta najmniejsza, daje przy temp. zasialnia 35/45 i -15oC wlotowego powietrza +14oC ...
Kurcze, a jakby samemu taką nagrzewnice zmajstrować ... ?

pozdrawiam, majki

majki
26-11-2010, 13:22
Nie ma sprawy, ale mojej żonie Ty to zakomunikujesz...............

pzdr


... i vice versa ;) :) :) :)

pozdrawiam, majki

redlum
26-11-2010, 14:33
odnośnie GWC - to chodzi nam aby repuperator miał jak najwyższą wydajność - czy jak aby powietrze wwiewane do domu miało jak najwyższą temperaturę (mówię o zimie)? Ja wole miec GWC i niższa (liczoną) wydajość rekuperatora - ale np o 1C wyższą temperaturę wwiewana do domu.

kangaxx
26-11-2010, 19:35
nic staś nie olałem, chyba zapomniałem o tym, w zasadzie obaj piszemy to samo tylko ja walę z grubszej rury :), uzysk z gwc jest ale obniża sprawność reku więc sporo tracimy, zmierz sobie temperaturę na wyrzutni albo lepiej w tym kanale a zobaczysz ile ciepła w zimie marnujesz, robiłeś to?

te programiki do liczenia uzysku można o dupę rozbić, jeżeli jednak do obliczeń potrzebują temp powietrza wywalanego z reku do wyrzutni to cofam co powiedziałem, nie widziałem jednak takich

kerado28
27-11-2010, 11:12
Nie jestem zwolennikiem REHAU, ale chodzi o sam program.
Fajnie on wylicza korzyści z GWC (obojętnie jakie by nie było).

Pewien duuuży hipermarket w pewnej miejscowości zamontował GWC, solary, elektrownie wiatrowe, fotowotaiki.
Po roku liczyli, liczyli i sztab ludzi podjął decyzje o opłacalności TYLKO GWC, więc w następnych TESCO budowali tylko GWC, a Ty twierdzisz, że kilkadziesiąt osób, które zajmują się tylko tą tematyką się mylą.
Teraz nie tylko Tesco budują w każdym nowopowstałym markecie GWC do tego doszły Intermarsche, biedronki.
A logiką jest, że jeśli mamy wymiennik GWC to sprawność rekuperatora musi spaść.

kangaxx
27-11-2010, 12:01
niech sobie siedzi nawet tysiąc "fachowców" z kalkulaorami i niech sobie liczą, ale jeśli wylicza że piec co ma sprawność większą niż 100%, ba nawet 99 to będę twierdził że się mylą, liczyć można na różne sposoby czego dowody ustawicznie spotykamy w sklepach, uzysk z gwc liczony w relacjach bezwzględnych jest spory i wcale nie mówię że nie, jeśli jednak połączymy z tym reku to z całego ciepła które da nam gwc do domu doleci może z 15% bo resztę reku wywali ci na zewnątrz, wiec to co wyliczają pomnóż razy te 15% i wtedy zobaczysz jaki jest realny koszt i ilość każdego kw energii z gwc które dostarczysz do domu, całe szczęście ze gwc wcale dużo nie kosztuje,

powtarzam raz jeszcze, gwc jest zajebisty latem, zimą przydaje się do ratowania skóry zamarzającym rekuperatorom i jako dawca symbolicznej ilości ciepła do domu

redlum
27-11-2010, 19:39
dla niektórych wystarczy ten jeden stopień więcej na nawiewie (oraz nie zamarzanie wymiennika) - aby zwróciło to roczne koszty użytkowania wentylacji - wtedy chłodzenie letnie ma się gratis

kangaxx
29-11-2010, 14:41
zaletom gwc latem nie mam zamiaru zaprzeczać :)

szymek.1
03-12-2010, 11:17
witam

a jak wyglada sprawa z nagrzewnica wodna?

mam przewidziana w projekcie WM

czy rowniez nie zadziala?

kangaxx
03-12-2010, 16:39
zależy gdzie ją umieścisz

szymek.1
03-12-2010, 19:34
umiescic chce przed reku

kangaxx
04-12-2010, 11:35
no to kicha będzie, prawie całe ciepło które ona wytworzy reku wywali na zewnątrz, jedynym sensownym rozwiązaniem jest taka automatyka która w momencie włączenia nagrzewnicy włączy też bajpas by ciepło nie szło przez wymiennik, w tym czasie wymiennik rozmrażałby się (o ile potrzebuje tego), zauważ że nie ma modulacji obrotów wentyli bo chodzą sobie jak powinny, dodaj do tego jeszcze zabezpieczenie przed zamarzaniem samej nagrzewnicy, taka opcja mimo że prosta i skuteczna bo oszczędniejsza od zwykłego wstępnego grzania prądem jest niestety niedostępna w aplikacjach firmowych

MORHOT
04-12-2010, 18:15
Aż miło poczytać taki wątek, gdzie wszyscy się ze sobą zgadzają :-)

kangaxx
04-12-2010, 18:28
arturo, ja piszę o przypadku rozmrażanie wymiennika, bo tylko wtedy działanie nagrzewnicy przed reku ma jakiś sens, w wypadku zamarznięcia wymiennika te 23 stopnie i tak wywalasz na zewnątrz więc do czego to piszesz?

kangaxx
05-12-2010, 06:31
nie ważne czy nagrzewnica czy gwc, zainstalowanie tego przed reku obniża sprawność tegoż której pogorszenie rekompensuje swoim działaniem i jakkolwiek montażu gwc nie neguję to nagrzewnica jest porażką, ale że rozmrozić reku trzeba to człowiek używa tego co ma pod ręka czekając na skutek, nie zastanawia się przy tym nad przyczyną,

przyczyną rozmrożenia wymiennika przez nagrzewnicę wstępną jest robienie z reku inwalidy do tego stopnia, że jego drastycznie ograniczona przez grzałką sprawność nie jest w stanie zamrozić wody, i jeszcze co za to płacić? gwc nawet najgorszy jest lepszy od takiej opcji mimo że robi dokładnie to samo co nagrzewnica

Tomi78__
10-12-2010, 07:02
Ale zamontowanie nagrzewnicy za reku spowoduje dogrzanie powietrza nawiewanego do pomieszczen i nieuposledza pracy reku.

Jesli mamy sprawne reku, ktore radzi sobie z odszranianiem wymiennika bez użycia nagrzewnicy wstepnej, to zastosowanie nagrzewnicy wodnej za reku podniesie temp. powietrza nawiewanego do pomieszczen, i o to niektorym z nas chodzi. Reku robi swoja robote, a nagrzewnica swoja, jesli zamienimy ta kolejnosc to uposledzamy oba te urzadzenia.

kangaxx
10-12-2010, 14:18
nagrzewnica za reku to całkiem inna bajka, pytanie tyczyło montażu przed do rozmrażania

kibito
29-03-2011, 14:50
witam wszystkich
pytanie co do wspomagania reku :
czy ktoś z was rozważał opcję wspomagania/podgrzewania powietrza wtłaczanego do budynku poprzez nagrzewnicę/grzałkę elektryczna - np na prąd stały z małej turbiny wiatrowej umieszczonej na dachy budynku - taki przykład tylko ( zimą zasila grzałkę za reku a latem C.W.U. ) jak wieje to grzeje - ciepła nie odbiera jak nagrzewnice wodne jedynie współdziała jak jest zasilana i ma temp. wyższą niż powietrze obiegające ???

pytanie poza omawianymi sprawami ( temat o nagrzewnicy wstępnej) ale ... jeśli nie podejmujemy tego tematu to zawsze mogę "korektorem" wyczyścić post'a :D

k62
29-03-2011, 16:14
witam wszystkich
pytanie co do wspomagania reku :
czy ktoś z was rozważał opcję wspomagania/podgrzewania powietrza wtłaczanego do budynku poprzez nagrzewnicę/grzałkę elektryczna - np na prąd stały z małej turbiny wiatrowej:D
Do 100 m3/h potrzebujesz ok 500W mocy.
Z jakiej turbiny wiatrowej tyle uzyskasz?

kangaxx
29-03-2011, 18:10
Jesteś pewny ?

Na dworze + 2 st. C, w domu 21 st. C, początek jesieni.
Dwa takie same (hipotetycznie) systemy WM z tym samym reku. Jeden wspomagany GWC, drugi nie.
Uważasz, że w obu wypadkach temperatura nawiewana będzie taka sama ?

jestem pewny, różnica temperatur na korzyść układu z gwc wynika z niedoskonałej sprawności wymiennika w centrali, czyli im gorszy wymiennik tym korzyść większa z gwc


Do 100 m3/h potrzebujesz ok 500W mocy.
Z jakiej turbiny wiatrowej tyle uzyskasz?

wbrew pozorom nie trzeba do tego ani wielkiej turbiny ani prądu stałego, grzałka el. doskonale działa na każdym rodzaju zasilania, na dokładkę nie trzeba też do niej regulatora napięcia ani falownika, byle tylko nie zabić jej napięciem :) jest to najtańszy skuteczny sposób wykorzystania energii wiatru

k62
29-03-2011, 19:05
W innym wątku już to wklejałem, ale tutaj bardziej pasuje do tematu.
Kilka lat doświadczeń producentów rekuperatorów dowodzi, że kangaxx nie ma racji.

http://www.rekuperatory.pl/dowiedz-sie-wiecej/nagrzewnica-wstepna-tansza-niz-jej-brak

Indiana_
29-03-2011, 20:18
Jeśli mamy zaawansowane sterowanie w nagrzewnicy gdzie ktoś dobrze przemyślał temat i rzeczywiście nagrzewnica włącza się rzadko aby tylko nie zamarzł wymiennik to powinno jakoś to działać w miarę niedrogo, ale w typowym rozwiązaniu rekuperatora nagrzewnice wstępne po prostu załączają się na stałe przy np. 0'C i tak lecą całą zimę - ostatnio odłączałem całkowicie gościowi nagrzewnicę wstępną, bo miał ok. 3000 zł wyrównania do rachunku za energię :-) Jemu nie było do śmiechu...
Co gorsza, to ciepło za 3000 zł zostało całkowicie wywiane na zewnątrz...

Najlepiej zamontować rurowy albo glikolowy GWC, ewentualnie umieścić reku w jakimś ogrzewanym pomieszczeniu typu garaż i na kilka godzin nocnych ustawić przestój - ja tak miałem i cały lód zgromadzony przez dzień w wymienniku topił się nocą a od rana reku szedł odlodzony. W moim reku mieści się spokojnie, przy niewielkim wzroście oporów, ok. 2l lodu :-)

kangaxx
29-03-2011, 21:24
W innym wątku już to wklejałem, ale tutaj bardziej pasuje do tematu.
Kilka lat doświadczeń producentów rekuperatorów dowodzi, że kangaxx nie ma racji.

http://www.rekuperatory.pl/dowiedz-sie-wiecej/nagrzewnica-wstepna-tansza-niz-jej-brak

aleś przykład podał...
oni parę lat robią układy i ja też, tyle że po tym co odstawiają w moim rejonie widać że te parę lat to zbyt mało u nich na naukę, ale skoro uważasz że są super to proszę bardzo, zamów i zapłać, będziesz szczęśliwy


nie chce mi się tłumaczyć gdzie źle myślisz bo to długi wywód ale krótko skwitować można to tak, że kilka lat doświadczeń producentów rekuperatorów skutkuje sprawniejszym dojeniem klientów a nie zaawansowanymi układami automatyki, grzałka to najgorsze z możliwych rozwiązań rozmrażających, ale jak mówiłem jeśli ci się podoba to spoko kup i zamontuj nawet kilka na raz, twoje prawo

kerado28
29-03-2011, 21:47
Firma o której mowa - sama chyba nie montuje instalacji...

kerado28
29-03-2011, 21:48
Znaczy się przekazują prace podwykonawcą.

k62
29-03-2011, 22:08
aleś przykład podał...
Nie chodziło mi o firmę tylko o producentów reku.

Mały fragment z tamtego tekstu:
Okazuje się, że wbrew powszechnie panującemu przekonaniu użytkowanie rekuperatora z nagrzewnicą jest tańsze niż bez nagrzewnicy. Wynika to z faktu, że przy niskich temperaturach ujemnych system przeciwzamrożeniowy rekuperatora bez nagrzewnicy wstępnej powoduje zwolnienie lub najczęściej po prostu zatrzymanie wentylatora nawiewnego. Działający wentylator wywiewny powoduje powstawanie podciśnienia w domu i „zasysanie” zimnego powietrza z zewnątrz budynku przez wszelkie „otwory” i nieszczelności.

Myślisz tylko o Bartoszu i wprowadzasz ludzi w błąd.

kangaxx
30-03-2011, 07:47
nie myślę o żadnym bartoszu bo on nie ma grzałki, ja twierdzę że grzałka jest gorsza (droższa w użytkowaniu) od modulatora,

jeśli modulacja nie wystarcza to znaczy że jest źle zaprojektowana i producent posiłkuje się następnym wynalazkiem zamiast dopracować pierwszy bo tak mu taniej lub nie umie co na jedno wychodzi z punktu widzenia konsumenta bo ten ostatni i tak za to płaci

k62
30-03-2011, 10:28
kangaxx nie przeczytałeś artykułu !!!

Indiana_
30-03-2011, 15:16
Artykuł artykułem, autor ma swoje zdanie, a ja z Kangaxem inne. Praktyka pokazuje, że koszt podgrzewu powietrza przed reku jest "nieco" wyższy niż te wyliczone w artykule 100 zł :-) Pisałem poprzednio, że demontowałem nagrzewnicę wstępną u nie swojego klienta, bo koszt prądu za zimę wyniósł o 3000 zł więcej niż zwykle...
Jedyny przypadek, gdy ten artykuł trochę zbliży się do prawdy, to dom z ogrzewaniem elektrycznymi konwektorkami, bez akumulacji, bo powiedzmy że koszt nagrzewnicy wstępnej nie zawyży ogólnego rachunku. Ale przy gazie, oleju czy węglu nagrzewnica wstępna to absurd.
Ale z drugiej strony - jeśli ktoś koniecznie chce, to mogę mu zamontować i nagrzewnicę powietrza wylotowego - żaden problem :-)

kangaxx
30-03-2011, 20:16
kangaxx nie przeczytałeś artykułu !!!

ojej, czytałem, może nie przywiązywałem zbytniego znaczenia do tez stawianych przez tą firmę ale jak nabawiłem się uprzedzeń do tej firmy, tak ciągle je mam i jakoś nie widzę przesłanek bym się ich pozbył, więc wybacz proszę, to tylko moje zdanie