PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ktoś ogrzewa dom pompą ciepła?



biuro-max
26-11-2010, 18:00
Drodzy państwo.
Zaczynam budowę domu i stoję przed dylematem wyboru ogrzewania. poważnie rozważam instalację z PC. Czy ktoś z Państwa używa PC do ogrzewania domu i CWU ?? i czy taka pompa daje radę.

Jednocześnie proszę o nie zabierania głosu przez sprzedawców innych żródeł ogrzewania, oraz tych którzy z pompami nie mieli do czynienia.

z góry dziekuję

rwxw
26-11-2010, 18:47
A czemu ma nie dawać rady ? W czym problem ? Pytaj, a uzyskasz odpowiedź. Żeby dawała radę i nie zżerała dużo prądu potrzebna jest podłogówka, najlepiej wszędzie, choć ja mam górę w grzejnikach, a dół w podłogówce i jest ok. To tak w skrócie...

piotrmak
26-11-2010, 19:49
Było już mnóstwo podobnych tematów. Najpierw trochę poczytaj, tym bardziej, że jesteś nowy

Arturo72
26-11-2010, 20:24
Drodzy państwo.
Zaczynam budowę domu i stoję przed dylematem wyboru ogrzewania. poważnie rozważam instalację z PC. Czy ktoś z Państwa używa PC do ogrzewania domu i CWU ?? i czy taka pompa daje radę.

Jednocześnie proszę o nie zabierania głosu przez sprzedawców innych żródeł ogrzewania, oraz tych którzy z pompami nie mieli do czynienia.

z góry dziekuję
Przed pytaniem powinieneś zadać sobie trochę trudu i przestudiować forum na temat pomp ciepła,żeby umiejętnie sformułować pytanie...
Po pierwsze jaka pompa ciepła Cię interesuje.
Po drugie jaka powierzchnia domu.
Po trzecie jakie zapotrzebowanie na ciepło.
Po czwarte jaka działka.
Po piąte jak długo zamierzasz korzystać z domu ;)
Po szóste czy pompa ciepła ma być dla własnego ego i dla "sąsiadów i znajomych" czy ma być opłacalna ekonomicznie i być konkurencją ekonomiczną wobec innych bezobsługowych źródeł ciepła.

Porady zależą m.in od odpowiedzi na takie pytania.
I tak dalej :)

biuro-max
27-11-2010, 16:27
Nie interesuja mnie parmetry techniczne bo ja się na tym nie znam tym będzie zajmował sie instalator. Zadając pytanie czy PC daję radę pytałem czy przy ogrzewaniu podłogowym dół + grzejniki góra dom 166 m2 + CWU bedę jeszcze potrzebował jakiegoś innego żródła ciepła.
Pompe bede uzywał w domu w którym mam zamiar sie zestarze nie dla własnego ego, ale jako alternatywa dla węgla, elekrtryki, czy propany 9nie ma sieci GZ)

PS
a'propos innych formum na podbny temat czytałem i zauważyłem, że najwięcej do powidzenia mają forumowicze, którzy nie mieli z PC do czynienia - dltego też pozwoliłem załozy nowy wątek z prośbą o nie zabieranie głosu przez w/w osoby
dziękuję.

Arturo72
27-11-2010, 16:38
Nie interesuja mnie parmetry techniczne bo ja się na tym nie znam tym będzie zajmował sie instalator.
Zadając pytanie czy PC daję radę pytałem czy przy ogrzewaniu podłogowym dół + grzejniki góra dom 166 m2 + CWU bedę jeszcze potrzebował jakiegoś innego żródła ciepła.

Jeśli wystarczy Ci odpowiedź "PC daje radę" i "nie będziesz potrzebował innego źródła" to proszę bardzo.
I życzę powodzenia :)

RJjr
27-11-2010, 22:55
Arturo gość tu grzecznie pyta a Ty mu gburowato odpowiadasz, z tego co pamiętam nie masz pompy i sie wypowiadasz kiedy on nie kierował wyraźnie do Ciebie pytania!
Ja też nie mam sieci gazu i nie chce sie babrać z węglem bo to cofanie sie wstecz. Wszelkie informacje na temat pomp sa mile widziane. Najbardziej interesuja mnie wyceny na sredniej wielkosci dom bo wiadomo ze firmy na niewiedzy proboja zbijac majatki, a ponoc trzeba z nimi dobrze negocjowac i wstrzymywac az do skutu zejda z cenami.

Arturo72
27-11-2010, 23:13
Arturo gość tu grzecznie pyta a Ty mu gburowato odpowiadasz, z tego co pamiętam nie masz pompy i sie wypowiadasz kiedy on nie kierował wyraźnie do Ciebie pytania!
Ja też nie mam sieci gazu i nie chce sie babrać z węglem bo to cofanie sie wstecz. Wszelkie informacje na temat pomp sa mile widziane. Najbardziej interesuja mnie wyceny na sredniej wielkosci dom bo wiadomo ze firmy na niewiedzy proboja zbijac majatki, a ponoc trzeba z nimi dobrze negocjowac i wstrzymywac az do skutu zejda z cenami.
RJjr-gość się grzecznie pyta a ja mu grzecznie odpowiadam :)
Po pierwsze jaka pompa ciepła Cię interesuje-gość mieszka w najcieplejszym rejonie Polski i co ?
Po drugie jaka powierzchnia domu-gość ma 98m.kw powierzchni i co ?
Po trzecie jakie zapotrzebowanie na ciepło-gość ma 10kW na m2 i co ?
Po czwarte jaka działka-gość ma 500m.kw i co ?
Po piąte jak długo zamierzasz korzystać z domu-gość pomieszka 5 lat i co ?
Po szóste czy pompa ciepła ma być dla własnego ego i dla "sąsiadów i znajomych" czy ma być opłacalna ekonomicznie i być konkurencją ekonomiczną wobec innych bezobsługowych źródeł ciepła-bez odpowiedzi :)
Bez odpowiedzi na te wszystkie pytania można grzecznie odpowiedzieć:

Jeśli wystarczy Ci odpowiedź "PC daje radę" i "nie będziesz potrzebował innego źródła" to proszę bardzo.
I życzę powodzenia :)
Jeśli gościa nie interesuję tamat związny pobocznie z PC to idzie do instalatora i montuje PC bez mrugnięcia oka za np.60tys.zł zamiast 20tys.zł,czyż nie ?
Inne odpowiedzi przy tak sformułowanym pytaniu

Drodzy państwo.
czy taka pompa daje radę.

można uzyskać tylko od przedstawicieli handlowych ;)

Dla Ciebie specjalnie jeszcze raz bardzo grzecznie odpowiadam, pompa ciepła daję radę jako źródło ciepła do c.o i cwu i nie koniecznie trzeba instalować inne źródła ciepła.
Jakim kosztem i czy akurat w jego przypadku to chyba gościa nie interesuje ;)
P.S.
Pompa ciepła to nie jest jedyna alternatywa dla GZ a tym bardziej dla węgla(tutaj nie ma o czym mówić) :)

Arturo72
27-11-2010, 23:36
Najbardziej interesuja mnie wyceny na sredniej wielkosci dom bo wiadomo ze firmy na niewiedzy proboja zbijac majatki, a ponoc trzeba z nimi dobrze negocjowac i wstrzymywac az do skutu zejda z cenami.
Dlatego zamiast oskarżać o gburowatość odpowiedzi zajmij się czytaniem forum,bo widzę,że jesteś zielony w temacie...
No i wstrzymuj się do skutku ;)

Grem
27-11-2010, 23:39
Najbardziej interesuja mnie wyceny na sredniej wielkosci dom bo wiadomo ze firmy na niewiedzy proboja zbijac majatki, a ponoc trzeba z nimi dobrze negocjowac i wstrzymywac az do skutu zejda z cenami.

Na pytanie o wycenę średniej wielkości domu żaden z instalatorów Ci nie odpowie. Powierzchnia to tylko częć danych do kosztorysu. Są domy 200 metrowe z OZC 8kW i domy 120 metrowe z zapotrzebowaniem 12 kW. Poza tym do kosztorysu niezbędne są wszystkie dane, o których wspomniał Arturo72.
Jeśli chodzi o zbijanie majątków na niewiedzy inwestorów, to możliwe było kilka lat temu. Dzisiaj przy dostępności informacji nie ma na to szans. Po jednym takim numerze wypada się z rynku. Poza tym co to znaczy dobrze negocjować? Dzisiaj możesz miec pompę za kilkanaście tysięcy lub za kilkadziesiąt. Twój wybór. Ale na pewno nie jest to to samo. Nikt Ci nie zamontuje urządzenia wartego 35 tys. za 15 i odwrotnie.

biuro-max
28-11-2010, 14:59
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, widzę, ze niepotrzebnie wzbudzam w niektórych emocje. Wystarczy mi odpowiedź, że PC daje rade ogrzac dom oraz ogrzac CWU. Jednak wolałbym, zeby zapewnił mnie o tym ktoś kto używa PC na co dzień + jeszcze koszty używania tego cuda.
Wracając do parametrów technicznych - te wcale mnie nie interesują jak również cena jaką za to ustrojswto zapłacę - to zadanie instalatora.
Więc jeśli mógłbym prosi użytkowników PC lub osoby którzy maja znajomych uzywajacych tego źródła ciepła proszę o odpowiedź na dwa proste pytania:
1. czy PC ogrzeje mi dom i wode bez dodatkowych źródeł energii.
2. jakie są roczne koszty uzywania PC.
pozdrawiam i dziekuję

TypeR
28-11-2010, 17:29
1. czy PC ogrzeje mi dom i wode bez dodatkowych źródeł energii.
2. jakie są roczne koszty uzywania PC.
pozdrawiam i dziekuję

Cześć,
tak pc ogrzeje dom i cwu bez dodatkowych źródeł. Musisz wiedzieć jakie zapotrzebowanie na ciepło będzie miał Twój dom i do tego dobrać odpowiednią pompę. Zresztą nie tylko pompę, piec czy kominek również, tyle że przy pc trzeba to dość precyzyjnie określić.

Koszty ..... trudne pytanie, ale znowu jak będziesz wiedział jakie zapotrzebowanie domu na ciepło to i przybliżone koszty da się wyliczyć. Nikt Ci tutaj nie powie ile możesz zapłacić, zobacz arkusz użytkowników PC, tam są dokładne dane, wielkości domów, docieplenia, moce pc, dolne źródła itp.
Niestety bez poświęcenia kilkunastu godzin na studiowaniu wątków pc nic się nie dowiesz, a gotowej recepty na pc w domu nie ma......
Pozdrawiam - Daniel

biuro-max
28-11-2010, 18:33
Nie mam PC i mam głęboko w nosie Twój zakaz wypowiedzi.
Wolność rządzi.

Ad. 1. Czy Mercedesem dojedziesz do Hiszpanii ?
Odpow. Tak. O ile będziesz miał wystarczającą ilość paliwa, czyli energii

Ad. 2. Ile kosztuje piwo ?
Odpow. Jedno 2 zł, na całą imprezę ze 100 zł.

Takie są Twoje pytanie i takie bezsensowne otrzymasz odpowiedzi.

Czytaj.
Masz w wątku użytkownika rwxw
W stopce ma baaardzo dużo danych o PC i użytkownikach, poczytaj i zadaj tym osobom konkretne pytanie.
Otrzymasz konkretną, zrelatywizowaną odpowiedź.

Pytania kierowałem do uzytkowaników PC. Niczego nie zakazywałem to była zwykła prośba, oczywiście musiałeś cos napisac, żeby się pozbyc swoich ukrytych kopleksów. PISZESZ CO WIESZ, A NIE WIESZ CO PISZESZ.
Dlaczego odpowiedzi na moje pytania mają byc bezsensowne jeśli ktos kto użytkuje PC napisze, ze jego pompa daje rade a roczny koszt ogrzewania wynosi xxx. Nie trzeba tu uprawac żadnej filozofi z metaforami bo pytania były proste, na które można udzielic prostej odpowiedzi np: "moj mercedes dojechał do Hiszpani"

Pytania kieruje do użytkowników PC:
1 Czy Wasza pompa daje rade ogrzewac dom i wode bez innych źródeł
2. Ile płacicie za używanie PC za cały rok.

PS

Arturo72
28-11-2010, 18:42
Prostaś Czy moje pytania są bezsensowne czy Ty ich nie zrozumiałeś?
No widzisz,to Twoje pytania są bezsensowne.
Zadałeś pytanie- "...i czy taka pompa daje radę"-dostałeś odpowiedź-że daje radę.Także po postawieniu takiego pytania Twoje słowa pasują raczej do Ciebie :)

Gdyby głupota potrafiła fruwac na tym forum latał by wielki pterodaktyl.
Nie wiem czego więcej oczekiwałeś po pytaniu..."i czy taka pompa daje radę"
Na tak zadane pytanie były dwie możliwe odpowiedzi,daję radę lub nie daję rady...
Jeszcze jedno,zanim coś napiszesz to pomyśl czy jest to z sensem,bo jak widzę,to ciężko z tym u Ciebie :)

Liwko
28-11-2010, 18:59
Pompa daje radę:) Pompą ciepła ogrzewa się nawet wielkie hale produkcyjne, co ciekawe DZ (dolne źródło) jest często zasilane ciepłem technologicznym.
Dom 133m2. Na CO i CWU 1500zł za cały rok.
Przy wyborze pompy musisz określić do jakich minimalnych temperatur zewnętrznych ma ta pompa wystarczać. Czasami jest to np. granica -20oC i do tej ma być komfort a poniżej tej granicy dogrzewa się grzałkami albo np. kominkiem. Można pompę przewymiarować (ja tak mam) i wtedy mrozy nawet 30 stopniowe nie są problemem ale przy tym godzisz się na minimalnie większe rachunki. Oczywiście wszystko jeszcze zależy od ocieplenia domu.

biuro-max
29-11-2010, 07:12
Liwko - dziękuję i to jest konkretna odpowiedź.
Po poprzednikach oceniam, że nie warto szukać pomocy na forum muratora.

Liwko
29-11-2010, 07:18
Liwko - dziękuję i to jest konkretna odpowiedź.
Po poprzednikach oceniam, że nie warto szukać pomocy na forum muratora.

Warto, warto. Gdyby nie to forum popełniłbym wiele błędów i prawdopodobnie nie miał bym pompy i wentylacji mechanicznej i za to muszę chylić czoła przed szanownym gronem:)

rwxw
30-11-2010, 07:09
Pytania kieruje do użytkowników PC:
1 Czy Wasza pompa daje rade ogrzewac dom i wode bez innych źródeł
2. Ile płacicie za używanie PC za cały rok.
1. Mam, działa, daje radę.
2 W stopce jest arkusz z kosztami różnych użytkowników. Ja za ubiegły sezon zapłaciłem koło 1100zł bez cwu, w stopce szczegóły.
Mam podłogówkę na dole a grzejniki u góry i odradzam taką konfigurację mimo, że daje radę. Jeśli nie możesz tego już zmienić, to trudno, też będzie działać ale nieco gorzej. Taki układ nie dyskwalifikuje jeszcze pc.

biuro-max
30-11-2010, 08:20
1. Mam, działa, daje radę.
2 W stopce jest arkusz z kosztami różnych użytkowników. Ja za ubiegły sezon zapłaciłem koło 1100zł bez cwu, w stopce szczegóły.
Mam podłogówkę na dole a grzejniki u góry i odradzam taką konfigurację mimo, że daje radę. Jeśli nie możesz tego już zmienić, to trudno, też będzie działać ale nieco gorzej. Taki układ nie dyskwalifikuje jeszcze pc.

dziękuję po 100-kroć jeszcze tylko jedno pytanko: jak bardzo przewymiarowałeś grzejniki i czy gdybym się zdecydowałał na górze mieć podłogówkę czy moze być na drewnianej podłodze (panele) czy lepiej jednak grzejniki??

Jastrząb
30-11-2010, 10:55
Pytania kieruje do użytkowników PC:
1 Czy Wasza pompa daje rade ogrzewac dom i wode bez innych źródeł
2. Ile płacicie za używanie PC za cały rok.
PS
To czy PC daje rade bez innych zrodel ciepla to jest kwestia mocy PC. Sa pompy male i duze. Jak wstawisz za mala, to nie da rady. Dosyc oczywiste.
Ale jak wstawisz do domu za maly piec spalajacy jakies paliwo, to...tez przeciez nie da rady.
KWh ciepla czy to ze spalania czegos czy to z PC grzeje tak samo :-) Przy liczeniu zapotrebowania na cieplo domu, warto wziasc taka PC, zeby nie grzala dluzej niz powiedzmy 12h na dobe. Wtedy wiekszosc czasu bedzie dzialac w nocnej trafie. Bezwladnosc podlogowki bedzie oddawla cieplo przez caly dzien.

Mam PC.Dom okolo 145m uzytkowej, okolo 160m podlogowki. W domu 21stopni.
Zuzycie pradu tylko na ogrzewanie, przez 6 miesiecy poprzedniej mroznej zime (pierwszy sezon grzeczy), wygladalo mniej wiecej tak:
300 - 600 - 900 -900- 600 - 300KWh.
Czyli razem 3600KWh za sezon grzewczy. Byl to pierwszy sezon grzewczy, ktory najczesciej jest ciut gorszy od nastepnych.
80%energi w taniej taryfie (0,33PLN) = 960PLN
20% w drogiej tarfyie. (0.59PLN) = 420PLN
Do kupy ~1400PLN za sezon grzewczy.

Ta PC nie grzeje mi CWU!


pozdrawiam
Marcin

Jastrząb
30-11-2010, 11:05
czy gdybym się zdecydowałał na górze mieć podłogówkę czy moze być na drewnianej podłodze (panele) czy lepiej jednak grzejniki??Ja mam plytki tylko w kuchni/wiatrolapie/lazienkach i holu. Reszta okolo 100m^2 to podloga drewaniana - 2 warstwowy parkiet (klejony) o grubosci 11mm.
Koszty za poprzedni sezon Ci podalem. Gdyby bylo wiecej plytek to by pewnie byelo ciut taniej. Ale o ile, o 200-300PLN na sezon? Wiecej przez zime na piwo wydaje ;-)

Na parkiecie sie pojawiala szczeliny podczas intensywnego grzania tak styczen/luty Ale mam ciemne drewno z gatunkow ktore sie malo kurcza. Do tego olejowany wiec, jak sie pojawiaja delikatne szczeliny to je szybko traktuje olejem i jest zdecydowanie lepiej :-)) Nie lubie terakoty w salonie.

marcin

Jastrząb
30-11-2010, 11:27
A w tym listopadzie PC spalila mi 300KWh.

marcin

piwopijca
30-11-2010, 12:22
Ja na dzien 29/11/2010 wlacznie mam zuzyte ok. 310 kWh pradu na ogrzewanie.
Temp. wewn. srednio 21*C, pow. podloig do ogrzania 215m2 (uzytkowej 175m2) a moc PCi 5,9kW
Drugi sezon dla pompy ale pierwszy dla mnie - zamieszkaly dom od lipca br
Dotyczy co + cwu (dwie osoby)

Pzdr.

wit74
30-11-2010, 12:31
Na dzień 29/11/10 dla 140 mkw. pow użytk.( 160mkw. po podłodze) na co i CWU 334 kWh, PCi 7KW

rwxw
30-11-2010, 13:19
jak bardzo przewymiarowałeś grzejniki i czy gdybym się zdecydowałał na górze mieć podłogówkę czy moze być na drewnianej podłodze (panele) czy lepiej jednak grzejniki??
Może być na podłodze z paneli, wiele osób tak ma. Na panelach powinno pisać czy się nadają do podłogówki. Trudno mi powiedzieć o ile przewymiarowałem grzejniki, mam 50x110 V22 Kermi dobrane tak trochę na pałę ;-) Wadą grzejników jest nie tylko wielkość i wymiarowanie, ale przede wszystkim to, że nie akumulują ciepła. Gdy pc się wyłączy, to podłogówka grzeje jeszcze kilka godzin, a grzejniki tylko kilka minut i trudno jest dobrze wykorzystać tanią taryfę, gdzie prąd jest 2x tańszy.

androzek
02-12-2010, 13:42
Na początku odpowiem na pytania.
Pompa jako samodzielne źródło daje radę.
Nie dziw się złośliwości innych bo pytanie jest naiwne po pierwsze świadczy o tym ,że nic nie poczytałeś wcześniej - fora i periodyki ostatnimi czasy są zasypywane artykułami o pompach ciepła .Gdybyś to zrobił to wiedziałbyś,że nikt nie kupuje pompy jako dodatkowego źródła ciepła ze względu na cenę.Z pewnościa mógłbyś się wtedy skupić na konkretnych wymogach energetycznych Twojego domu a nie pyatć się ile jest 2x2.Ja ten wątek przed zakupem pompy chłonąłem przez tydzień i dopiero zadawałem pytania już coś wiedząc.(.teraz trzeba z miesiąc ale warto)

Koszty roczne są różne i zależą od średniej temperatury w zimnych miesiącach,technologii wykonania domu i instalacji CO oraz powierzchni.W moim przypadku ( ok.220 podłogówki i 168 m2 powierzchni ) od 1300 - 2000 zł CO +CWU za rok.

Życzę wytrwałości w zgłębianiu wiedzy i nie chodź na skróty bo wtedy każdy instalator zrobi Tobie wodę z mózgu.Ja do budowy przygotowywałem się 2 lata i żaden majster ani instalator nie wcisnął mi ciemnoty.Jeśli myślisz,że w 1 dzień po zadaniu 1 pytania dowiesz się wszystkiego o pompach i będziesz mógł podjąc decyzję to się mylisz.