PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja grawitacyjnawieje do środka



Pensjonat Topiło
28-11-2010, 09:19
Witam,mam taki problem.W łazience przy remoncie został komin wentylacyjny zasypany gruzem i przebiłem się przez ścianę i włożyłem w otwór rurę pcv 80mm.a na zewnątrz kolanko i "daszek".Ściana ma grubość 50cm.,a problem jest taki że powietrze zamiast wylatywać na zewnątrz to wlatuje do środka(teraz to dmucha zimnym bardzo...).Jaki błąd popełniłem ?Za krótka rura?Pozdrawiam

KrzysztofLis2
28-11-2010, 11:54
A dlaczego miałoby uciekać na zewnątrz? Przecież to, co zrobiłeś, to nawet nie przypomina komina wentylacyjnego, tylko zwykłą dziurę w ścianie. Ucieka innym kanałem i nawiewa tędy.

Pensjonat Topiło
28-11-2010, 13:32
A dlaczego miałoby uciekać na zewnątrz? Przecież to, co zrobiłeś, to nawet nie przypomina komina wentylacyjnego, tylko zwykłą dziurę w ścianie. Ucieka innym kanałem i nawiewa tędy.
Myślałem że będzie ponieważ wewnątrz jest cieplej i otwór jest przy suficie...Jeśli ucieka to tylko przez uchylone okno.Więc co mam zrobić,żeby to działało?

Konto usunięte_12*
28-11-2010, 18:04
Więc co mam zrobić,żeby to działało?

Aby powietrze z ciepłego pomieszczenia chciało wychodzić na zewnątrz, musi być pionowy, odpowiednio wysoki i ocieplony kanał wentylacyjny. Wtedy siła wyporu tego ciepłego, lżejszego powietrza nie pozwoli na wchodzenie zimnego. Dodatkowo może to też być strona nawietrzna i ściana, na której występuje nadciśnienie od wiatru. Jeśli tak, to pomóc mógłby jedynie wentylator kanałowy z zaworem zwrotnym (z "klapką") zamontowany w tym odcinku poziomym w ścianie (lub tak, jak pisałem wyżej - wysoki i ocieplony kanał wentylacyjny). Doraźnie mógłby też pomóc anemostat zainstalowany w tej rurze, aby można było zamknąć ten napływ zimnego powietrza wtedy, gdy występuje (bo pewnie stale nie występuje?).

M K
29-11-2010, 09:18
Myślałem że będzie ponieważ wewnątrz jest cieplej i otwór jest przy suficie...Jeśli ucieka to tylko przez uchylone okno.Więc co mam zrobić,żeby to działało?

A masz zamontowane nawiewniki lub ponacinane uszczelki w górnej części okien?
Jak dom jest szczelny to z kratek wentylacji grawitacyjnej będzie dmuchać.
To co zrobiłeś w łazience to jest nawiew.
Komin trzeba oczyścić z gruzu i sprawa będzie rozwiązana.

Pensjonat Topiło
29-11-2010, 15:04
[QUOTE=M K;4413585]A masz zamontowane nawiewniki lub ponacinane uszczelki w górnej części okien?
Jak dom jest szczelny to z kratek wentylacji grawitacyjnej będzie dmuchać.
To co zrobiłeś w łazience to jest nawiew.
Komin trzeba oczyścić z gruzu i sprawa będzie rozwiązana.[/QUOTE
Żadnych uszczelek nie nacinałem...,a tak się robi?Dom jest szczelny,ale tam gdzie wentylacja jest podłączona do komina to działa jak należy.Chyba wentylator wstawię z klapką i po sprawie,albo 1m.wyżej na zewnątrz ocieplonej rury,ale to niezbyt ładnie wyglądać będzie...Dzięki za pomoc!

M K
30-11-2010, 10:56
Żadnych uszczelek nie nacinałem...,a tak się robi? Chyba wentylator wstawię z klapką i po sprawie,albo 1m.wyżej na zewnątrz ocieplonej rury,ale to niezbyt ładnie wyglądać będzie

Przy wentylacji grawitacyjnej, dom musi być rozszczelniony.
Podwyższenie tej rury o metr nic nie poprawi.

Pensjonat Topiło
30-11-2010, 13:09
O kej,to wentylatorek montuję:yes:

Konto usunięte_12*
30-11-2010, 18:46
O kej,to wentylatorek montuję:yes:

...ale też i zapewnij dopływ powietrza, bo on ci będzie "zaciągać" to powietrze skąd się da. Najlepiej więc dostarczyć mu to powietrze w sposób przewidywalny (choćby tak, jak ci radzą powyżej).