PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator + kominek



Darek Opole
07-03-2004, 12:59
Witam!
Czy ktoś z szanownych forumowiczów ma w domku rekuperator połączony z instalacją ogrzewania kominkiem?
Ja będę budował domek około 100m użytkowej i jestem ciekaw jak sprawuje się taka instalacja, jakie były koszty zbudowania tego wynalazku i jakie są koszty eksploatacji.
Będę wdzięczny za wszelką pomoc!

07-03-2004, 14:13
moze ktos pomoze?

07-03-2004, 18:52
Czy naprawdę nikt nie ma rekuperatora połączonego z ogrzewaniem kominkowym?

07-03-2004, 19:47
Sporo już było na ten temat dyskusji. Zachęcam do przejrzenia starszych wątków.

bws22
14-03-2004, 21:40
ja o tym myślałem , ale ostatecznie robię dwie oddzielne instalacje

BK
15-03-2004, 07:40
Ja właśnie sporo się dowiedziałam o połączeniu rekuperatora z DGP - mianowicie że nie opłaca się robić samej instalacji rozprowadzenia powietrza z kominka- bo muszą być specjalne rury, specjalnie ocieplone (dokładnie nie pamiętam :oops: ) a w tym celu wykorzystać instalację (rury) rekuperatora - masz jednocześnie wentylację i ciepło (ta instalacja jest mniej kosztowna i wymagająca, a przy okazji nie brudzą ci się wyloty kratek wentylacyjnych).
My prawdopodobnie tak zrobimy. Wiem że są strony -
http://www.rekuperatory.pl/
Zajrzyj tam no i na targi we Wrocku w najbliższą sobotę!

BK
15-03-2004, 07:47
Aha no i koszty - koszty rekuperatora to parę tysięcy złotych, na pewno się zamortyzują no i możesz wtedy tańszy wkład kominkowy i jak łączysz z kominiem to nie robić rozprowadzenia powietrza - to też mniejsze koszty.
Najlepiej będzie przyjechać do Wrocławia, to bliziutko, a porozmawiasz z fachowcami to ci wszystko powiedzą, naprawdę warto.

literad
15-03-2004, 08:01
witam,
miałem ten sam problem jakiś czastemu. I zrobiłem następująco:
zrezygnowałęm z DGP
zamontowałem rekuperator z wentylację wymuszoną
ponieważ przyjąłem założenie że reku i tak odzyska częśc ciepła z kominka gdyż wystepują ruchy powietrza pomiedzy pomieszczeniami. Rozprowadzenie ciepła nastąpi tylko z opóźnieniem. Ciekaw jestem czy to się potwierdzi i czy ktoś może ma taki układ.\
pzdr

Darek Opole
15-03-2004, 08:21
Literad jeszcze tego nie wypróbowałeś?

bws22
15-03-2004, 19:57
Literad, a nie masz nadmiaru ciepła w salonie?

M@M
16-03-2004, 08:24
Mam tego typu instalację. W pomieszczeniu , gdzie zamontowany jest kominekjest kanał, który pośrednio zasysa ciepłe powietrze do instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem, pobierającym świeże powietrze z GWC żwirowego. Przy większych przymrozkach -7-10 st przy zamkniętych drzwiach do pokoi słabnie wydajność ogrzewania w pomieszczeniach najbardziej odległych i spada tam temperatura do ok 18 - 19 st, podczas gdy w salonie jest ok 23. Ponieważ domek jest parterowy wystarczy otworzyć drzwi i temperatura tam podnosi się do ok 19-20 st. Planuję więc wykonanie dodatkowo skrzyni mieszającej powietrze z kominka z powietrzem czystym ale umieszczoną za rekuperatorem ( ktoś opisywał taki sposób ) aby w ten sposób zwiększyć wydajność ogrzewania.

16-03-2004, 08:28
A czy dawałeś instalację DGP czy samą instalację do rekuperatora?
Bo dla mnie atrakcyjne jest to ze mogę sobie kupić najtańszy wkład, bez tej całej instalacji DGP któa musi być droga żeby była dobra, ale w zamian kupuję instalację rekuperatora która aż tak droga nie ejst.
Proszę, potwierdź że mój tok rozumowania jest słuszny.
Pozdrawiam
BK

M@M
16-03-2004, 18:33
Jest tylko jedna instalacja: do rekuperatora. Częścią DGP ma być tylko odcinek : kominek - turbina - zawór zwrotny - trójnik - na połączeniu z instalacją rekuperatora. Nie wiem z czego wnosisz gościu, że instalacja do rekuperatora jest tańsza niż DGP. W praktyce na to samo wychodzi , tu czy tam musisz stosować izolowane kanały i praktycznie te same kształtki. Oszczędność jest tylko wtedy, kiedy chcemy mieć i połączyć dwa systemy Wentylację i DGP wykorzystując jeden ciąg kanałów.

literad
17-03-2004, 09:33
HEJ,
Kolejne terminy mojej przeprowadzki oddalają się :evil: :evil: :evil: :evil: więc nie wiem jeszcze jak to będzie działać, ale powracając do dyskusji powtórze raz jeszcze i proszę mnie poprawiać jak coś plotę. Cipeło wytworzone w kominku będzie zalegać w pomieszczeniu gdzie stoi kominek w przypadku:
1. szczelnego termicznie pokoju kominkowego
2. braku jakiejkolwiek wentylacji
Takich termosów się nie buduje bo i trudno technicznie i dla domów mieszkalnych bez sensu.
Jeżeli pokój kominkowy jest otwarty na inne pomieszczenia, dodatkowo mamy sprawną wentylację wymuszoną to następuję wymiana ciepła pomiędzy pomieszczeniami głównie zgodnie z ruchem powietrza nawiewanego do pomnieszczenia kominkowego ( kanały wyciągowe to kuchnia, pomiszczenie gospodarcze, łazienki i kibelki ). Dodatkowo jak się zainstaluje sprawny reku to ciepło pobrane z powietrzem z pomieszczenia kominkowego zostanie częściowo odebrane na rekuperatorze i przekazane do pozostałych pomieszczeń. Zgadzam się że ciepło będzie najbardziej odczuwane w pobliżu kominka ale jakiś tam procent ciepła zostanie po pewnym czasie odzyskany i przekazany do pomieszczeń zgodnie z rozdziałęm strumienia świeżego powietrza.
Czyż się mylę?
pzdr
ps
i nie mam nic przeciwko DGP choć słyszałem parę złych opinii albo bardzej plotek.

17-03-2004, 10:42
Jest tylko jedna instalacja: do rekuperatora. Częścią DGP ma być tylko odcinek : kominek - turbina - zawór zwrotny - trójnik - na połączeniu z instalacją rekuperatora. Nie wiem z czego wnosisz gościu, że instalacja do rekuperatora jest tańsza niż DGP. W praktyce na to samo wychodzi , tu czy tam musisz stosować izolowane kanały i praktycznie te same kształtki. Oszczędność jest tylko wtedy, kiedy chcemy mieć i połączyć dwa systemy Wentylację i DGP wykorzystując jeden ciąg kanałów.
Z tego wnoszę że rury do reku mają mniejsze wymagania niż te do DGP, mogą być gorszej jakości - tak słyszałam moze coś pokręciłam :oops: No i dodatkowa oszczędność też wynika z tego, że wkład kominkowy może być tańszy.
Correct me if I'm wrong

BK
17-03-2004, 10:44
ten gość powyżej to ja tylko się niezalogowałam. :)

Proszę o info osoby któe mają DGP+reku czy faktycznie można przyoszczędzić na jakości wkładu kominkowego

KP
17-03-2004, 10:59
Ptrzeprowadziłem niedawno próbę z rozwiązaniem jakie proponuje Literad.
W pomieszczeniu kominkowym miałem 23 stopnie, w innym, oddalonym i w danym momencie nieogrzewanym było 18 st. Po włączeniu rekuperatora do drugiego pomieszczenia napływało powietrze o temp. blisko 20 st. Była to zdecydowanie za mała różnica żeby podnieść temp. w tym pomieszczeniu. Po godzinie, przy 18 st odsłoniłem kratkę z DGP, mam dwie niezależne instalacje. Po kwadransie temp. w pokoju wzrosła do 20 st.

BK
17-03-2004, 11:19
Czyli sugerujesz że sama instalacja rekuperatora to za mało żeby skutecznie grzać - i trzeba mieć obie niezależne instalacje żeby to miałos ens?

A czy to zdjęcie obok to z twojego salonu? Bo jest super!!

17-03-2004, 12:35
ludziska słyszałem że ciepłe powietrze z kominka doprowadza się do instalacji reku i podłącza za nim poprzez komorę mieszającą i działa!!!
Czyste powietrze pompowane do pomieszczeń przez reku miesza się w specjalnej komorze z ciepły powietrzem z kominka :lol:

KP
17-03-2004, 12:39
Rekuperator jest urządzeniem wentylacyjnym. Jeszcze gdyby pobierał powietrze np. z salonu znad kominka byłaby szansa na jakieś funkcje grzewcze. Żal byłoby mi natomiast straty 30% ciepła kominkowego traconego na wymienniku.
Można pomyśleć o połączeniu obu systemów za wymiennikiem, jednak jeśli miałoby to być zrobione ze względów oszczędnościowych to chyba nie warta skóra wyprawki.
Jak wspomniałem mam oba systemy niezależne. Dzięki temu oprócz wentylacji kuchni czy łazienek mogę je równocześnie dogrzewać powietrzem z kominka. Mogę również niezależnie jedne pomieszczenia bardziej dogrzewać inne przewietrzać chłodniejszym powietrzem.
Do BK
Tak, to zdjęcie jest z mojego salonu. Dziękuję za miłą ocenę. Również od blisko 3 lat jestem pod ciągłym wrażeniem tego widoku.

Darek Opole
18-03-2004, 19:18
Użytkownicy reku czy budowaliście kominy wentylacyjne?

M@M
19-03-2004, 08:20
W projekcie miałem kominy wentylacyjne, ale ze względów estetycznych i ekonomicznych zamiast nich są prawie nie widoczne i mniej kosztowne kratki wentylacyjne czerpni i wyrzutni w ścianach garażu.

bws22
01-04-2004, 22:23
ja zlikwidowałem prawie wszystkie kominy, ale pozostały cztery kanały w kwadracie i dwa w innym miejscu, na razie wykorzyztam je jako przepusty przez strop i wyrzutnię dachową ale zawsze będę mógł podłączyć piec gazowy po wprowadzeniu rury w kanał.