PDA

Zobacz pełną wersję : Nagrzewnica wstępna do rekuperatora - KOSZTY



domosz00
02-12-2010, 11:46
Witam,

Jakie są koszty stosowania nagrzewnicy?

Mój sprzedawca mówi o 100zł / sezon w co mi się NIE CHE WIERZYĆ.

Co do mojego domku:

Mam entaliptyczny rekuperator 350 od rekuperatory.pl.
To cudo zwalnia nawiew (antyzamrażacz) około temperatury zew. 0st.
Skutek? Zaduch w domu, żeby nie powiedzieć smród, woda cieknie po oknach.
Czuje się nabity w butelkę...

Cudo jest na gwarancji do lutego (obecnie 3 sezon - dom suchy) więc firma zaproponowała po kosztach zamontować nagrzewnicę.
Ma to uzdrowić system.

Domek 130m2 użytkowej, ocieplony 12cm styropian, poddasze 20cm wełny, dach 15cm wełny.
Centrala na poddaszu.
Piec na pellet, średni koszt miesięczny ogrzewania+ciepłej wody w sezonie ok 300zł.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie. Jestem załamany... Miały być oszczędności szykują się koszty...

kangaxx
02-12-2010, 12:50
nagrzewnica mówisz? entalpiczny mówisz? ta firma to kompletni dyletanci, nikt tam nie wie jak działa rekuperator a chcą uzdrawiać...
masz tu cytat z ich strony, zakładka "cała prawda o rekuperatorze entalpicznym" i ich konkluzja na ten temat:

"brak ryzyka oszronienia wymiennika, co zapewnia stałą wentylację i mniejsze zużycie energii przez rekuperator,"

jeśli masz entalpiczny to co ich zdaniem ta grzałka miałaby rozmrażać, zamrożony dwutlenek węgla?jeśli z nadmiarem wilgoci nie radzi sobie 1) entalpiczny reku, 2) układ anty-zamrozeniowy w formie modulacji obrotów, to albo oni kłamią na swojej stronce albo źle wykonali instalację albo obie te rzeczy razem, stawiam na tą trzecią opcję

pomyśl nad jedną rzeczą, jeśli w domu masz temp 20 a na zewnątrz -10 to średnio wyjdzie +5, wymiennik entalp[iczny który nie radzi sobie z takimi warunkami to bubel a jeśli nie bubel to bublem jest instalacja, po prostu ilość ciepła docierająca z twojego domu do reku jest zbyt mała by utrzymać go w ruchu a ciepło ucieka tam gdzie izolacji brakuje, sprawdź kanały


to co proponują to jest maskowanie jednej choroby wywoływaniem drugiej, poczytaj tu na forum co napisałem w kwestii wstępnego grzania, jeśli chcesz już to grzanie to oddaj im ten reku i załóż samą grzałkę bo ciepło które ona wytworzy reku wywali na zewnątrz z powrotem ale za to nie zamarznie, tylko po co wtedy reku...

uczucie nabicia w butelkę trafia tych inwestorów którzy zlecili robotę firmie nie mającej bladego pojęcia o tym co robi...

domosz00
02-12-2010, 16:04
Doceniam wypowiedź ale dla mnie nic z niej nie wynika.

Stoję przed decyzją kupić/nie kupić i potrzebuję konkretnej odpowiedzi, dlatego ponawiam pytanie:

jakie są koszty stosowania nagrzewnicy?

Nie zamierzam toczyć dyskusji, interesują mnie wypowiedzi osób, które mają / miały lub orientują się w kosztach zastosowania nagrzewnicy w podobnym do mojego rekuperatorze.

majki
02-12-2010, 20:20
domosz00 - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169757-rekuperator-nagrzewnica-wstępna
Wątek na TEJ samej stronie zakładany przez mnie ...

Ja ogólnie jeszcze nie wiem czy kupię, choć jestem zadowolony z reku, tylko trwa walka z ocieplaniem kanałów. Ale to historia juz opisywania w różnych miejscach....

pozdrawiam, majki

domosz00
03-12-2010, 07:54
Ludzie... Czy na tym forum nie ma nikogo kto używa nagrzewnicy wstępnej?!?

kangaxx
03-12-2010, 16:51
nikt ci nie powie bo nikt nie wie jaką zamontujesz u siebie i jak często i długo będzie ci pracować, każdy kto udzieli ci odpowiedzi na tak niesprecyzowane pytanie nie ma pojęcia o czym gada lub poda ci wielkości oparte o swój indywidualny przypadek lub jest sprzedawcą tychże nagrzewnic...

WVIP
11-12-2011, 22:25
Witam co do problemu zamarzania REKU, nie ma reku ktory nie zamarza (skropliny, punkt rosy itp.). Dlatego centrala musi wspolpracowac z GWC glikolowym badz rurowym czy zwirkowcem co jest pewnym rozwiazaniem ale wedlug mnie zlym bo nie zapewnia sterylnosci powietrza, bakterie, robactwo, nigdy bym tego tak nie zmontowal. No chyba ze GWC glikolowy wlasnej konstrukcji okolo 4000zł, troche drogo, duzo roboty. Dlatego polecam zastosowanie wstępnej nagrzewnicy elektrycznej do podniesienia temperatury do zaluzmy -3 stopni i wtedy Reku grzeje w góre. Pytanie ile zje prądu? wedlug obliczen nie dużo. Załużmy 3 miesiace temperatura srednia -8 stopni. Ogrzanie 1m3 powietrza o 1 stopien potrzeba 0,00032Kwh zaluzmy wydajnosc centrali przeplyw 250m3 na godzine. A więc {{{[0,00032kwh*5 stopni*250m3]*24godziny na dobe}*28dni w miesiącu}}*koszt KWh 0,2703zł===72zł/miesiąc grzewczy. Następnie mnożymy przez 3 miesiące w ktorych temperatury sa ujemne i wychodzi okolo 217zł na sezon grzewczy. Tyle zaplacimy za dogrzewanie grzalka elektryczna sterowana termostatem w najczarniejszym scenariuszu poniewaz srednia temperatura ujemna bedzie najprawdopodobniej wyzsza okolo -6. Rozwazmy koszt zwrotu inwestycji dla GWC glikolowego wlasnej konstrukcji okolo 4000zl do inwestycji w dogrzewanie nagrzewnica wstepna reku. Instalacja nagrzewnicy 3KW z termostatem okolo 450zł (wlasnej konstrukcji), zuzycie pradu na dogrzewanie okolo 217zl/rok. 4000-450=3550zl roznica ceny inwestycji. 3550/217=16lat. Pomijam zuzycie pradu przez glikolowca. zatem inwestycja w GWC glikolowy zwroci się po 16 latach w porównaniu do elektrycznej nagrzewnicy wstępnej. Pytanie co się lepiej komu oplaca? dodam ze podobno nowoczesne centrale z odpowiednio zaprogramowane na wstępne dogrzewanie powietrza zuzywaja okolo 100zł rocznie... (nie wykluczam pomyłki w moich obliczeniach). Jeszcze taniej bedzie jezeli nagrzewnice wstepna wepniemy w uklad CO, przy koszcie 1KWh dla pelletu 0,12zl wyniesie okolo 100zl w sezonie grzewczym. pozdrawiam.:rolleyes:

kangaxx
12-12-2011, 08:52
ile kosztuje tak inteligentny układ sterujący do grzałki by ta zachowywała sie dokładnie wg twoich wyliczeń?

orko
12-12-2011, 14:06
Trochę dziwię się niektórym wypowiedziom.
Przy wyłączonym nawiewie zaduch?
Od czasu do czasu daję wywiew na full i wyłączam nawiew - w efekcie: powietrze wpada do domu wszystkimi szparami a zwłaszcza rurami od nawiewu.

kangaxx
12-12-2011, 15:34
jeśli dom jest szczelny to nic nie wpadnie

orko
19-12-2011, 13:53
Zauważ, że są anemostaty od nawiewu, więc gdzie tu szczelność?

kangaxx
20-12-2011, 06:42
ooo tak, tylko po kiego w takim razie wentyl nawiewny hę?
i jakim cudem reku się rozmraża jeśli ten wentyl przestaje się kręcić

swistak81
20-12-2011, 09:49
GWC glikolowy wlasnej konstrukcji okolo 4000zł, troche drogo, duzo roboty.

Mój koszt glikolowca:
- rura PE 350zł
- koparka 80zł
- wymiennik 900zł
- glikol 300zł
- pompa 350zł (lub 520zł jeśli wrzucę tam Alphę2)
- trochę pexa, złączek, zaworów - 150zł
CAŁOŚĆ 2130zł
Trochę daleko do 4tyś..
A co do zysków - a co z latem?

asolt
20-12-2011, 11:36
Mój koszt glikolowca:
- rura PE 350zł
- koparka 80zł
- wymiennik 900zł
- glikol 300zł
- pompa 350zł (lub 520zł jeśli wrzucę tam Alphę2)
- trochę pexa, złączek, zaworów - 150zł
CAŁOŚĆ 2130zł
Trochę daleko do 4tyś..
A co do zysków - a co z latem?

Koparka tylko 80 zł ?, u nas koszt 1 godz. to 90 zł
Raczej niemozliwe aby koparka wykopała i zasypała w niecałą godzinę

swistak81
20-12-2011, 11:56
Ach tak masz rację.
Było to 2 razy po 80zł.
Ale - było to też przy okazji kopania przyłącza wody.
Więc powiedzmy - że był to w połowie koszt na przyłącze wody, a w połowie koszt do GWC.

Wykopanie trwało 45 minut. 15minut wzięli za dojazd. U mnie godzina kosztowała właśnie 80zł.

orko
21-12-2011, 20:47
Napisałeś

jeśli dom jest szczelny to nic nie wpadnie
w sytuacji kiedy uruchomiony jest wentylator wywiewu a wentylator nawiewu stoi.
U mnie nawiewa wówczas przez anemostaty nawiewu i przez rozmaite inne szpary.
Rzecz jasna idealnie szczelny dom nie istnieje dzięki czemu wymiennik ma szansę na rozmrożenie.

orko
21-12-2011, 20:51
przy koszcie 1KWh dla pelletu 0,12zl
A po ile pellet kupujesz, że tak tanio to wychodzi?

WVIP
02-01-2012, 12:02
Wartosc 0,12groszy na 1kwh ze spalania pelletu wziolem z tabeli znalezionej w internecie, przejrzalem kilka tabel i podobny tyle wynosi wytworzenie 1KWH ze spalania pelletu...

WVIP
02-01-2012, 12:52
Mój koszt glikolowca:
- rura PE 350zł
- koparka 80zł
- wymiennik 900zł
- glikol 300zł
- pompa 350zł (lub 520zł jeśli wrzucę tam Alphę2)
- trochę pexa, złączek, zaworów - 150zł
CAŁOŚĆ 2130zł
Trochę daleko do 4tyś..
A co do zysków - a co z latem?


Koszty zaleza oczywiscie od wykonania kolektora poziomego, z 1m2 gruntu mozna pobrac srednio 30W. więc jeżeli masz 100mb kolektora moc wyniesie 3Kw, a taka moc do chlodzenia domu jednorodzinnego to za malo, nie wiadomo jak szybko temperatura gruntu bedzie się zmieniala. Natomiast wykonanie GWC 200mb to sa 2 szerokie wykopy duza koparka (120zl/h) po 50m tak aby w 1 wykopie zmiescia sie 1 petla 100m, wtedy mamy moc TEORETYCZNA 6KW. Nie nalezy takze wykonywac GWC pod budynkiem i w zacienionym miejscu poniewaz cieplo do gruntu przedostaje się poprzez promieniowanie sloneczne oraz opady atmosferyczne.

WVIP
02-01-2012, 19:16
A więc chcialem podsumowac wątek kosztu eksploatacji REKU ze wstępną nagrzewnicą elektryczną. Zakladam zuzycie pradu przez wentylatory 80W=0,08KW*24h na dobe * 28dni w miesiącu* 12 miesiecy w roku* 0,39zł za kwhw= 250zl + cena energii na dogrzewanie wstępne okolo 300zl więc sumujac otrzymuje okolo 550zl rocznie. Zakladajac ze na ogrzewanie wydaje 3000zl a dzieki rekuperacji odzyskuje 30% energii cieplnej oszczedzam rocznie 1000zl a wiec po odliczeniu kosztu pradu na prace rekuperatora zostaje 450zl zysku. Czyli nie dosc ze w domu mamy ciagly doplyw czystego przefiltrowanego powietrza to jeszcze oszczedzamy pieniadze, nie wyobrazam sobie jak mozna zrezygnowac z wentylacji mechanicznej ktora zapewnia zdrowy mikroklimat w domu, oczywiscie nie wszystkich na to stac.

jasiek71
03-01-2012, 07:36
Zakladajac ze na ogrzewanie wydaje 3000zl a dzieki rekuperacji odzyskuje 30% energii cieplnej oszczedzam rocznie 1000zl a wiec po odliczeniu kosztu pradu na prace rekuperatora zostaje 450zl zysku.

w bilansie całego roku to będzie dobrze jak wyjdziesz na zero...
korzyść jest jedynie z kontroli nad ilością powietrza a więc mniej energii na jego podgrzanie...

WVIP
03-01-2012, 10:11
w bilansie całego roku to będzie dobrze jak wyjdziesz na zero...
korzyść jest jedynie z kontroli nad ilością powietrza a więc mniej energii na jego podgrzanie...

Obliczalem jakis zysk bedzie napewno, bedzie zysk finansowy oraz zysk ekologiczny w postaci mniejszej ilosc opalu za czym idzie mniejsze zanieczyszczenie srodowiska ( mniejsze zuzycie medium grzewczego o 1/3). Sporo kosztuje elektryczne dogrzewanie powietrza. Jestem przeciwnikiem GWC rurowego z racji rozwoju w nim organizmow obcych, mozna kombinowac montujac w nim bakteriobojcze lampy uv-c na obu koncach GWC z odpowiednimi zwierciadlami aby oswietlaly caly GWC wewnatrz. (UWAGA NA LAMPE UV-C W CZASIE PRACY NIE MOZNA WYSTAWIAC SIE NA JEJ PROMIENIOWANIE) Jednak lepszym rozwiazaniem bedzie GWC glikolowy, sterylnosc mniejsze opory przeplywu. Jednak czy oplaca się inwestowac w system 3000zl ktory zapewnia marne 3KW energii?? a moze zainwestowac w REKU z elektryczna wstepna nagrzewnica elektryczna, oczywiscie z czerpnia od strony polnocnej w scianie, a zamiast GWC zamontowac klimatyzator (efekt znacznie lepszy niz GWC)

kangaxx
04-01-2012, 08:28
...mozna kombinowac montujac w nim bakteriobojcze lampy uv-c na obu koncach GWC z odpowiednimi zwierciadlami aby oswietlaly caly GWC wewnatrz....
o mamusiu... n.c.

...zamiast GWC zamontowac klimatyzator (efekt znacznie lepszy niz GWC)
bez urazy ale doradzaj w temacie w którym coś wiesz :)

WVIP
04-01-2012, 15:58
o mamusiu... n.c.

bez urazy ale doradzaj w temacie w którym coś wiesz :)

O BOże i tlumacz takiemu co wyrwie kilka slow z kontekstu i wysnowa swoje dywagacje
Ale sprostuje: napisalem ze MOŻE (czyli jedno z wyjsc): zamiast wydawac kupe forsy na GWC lepiej zamontowwac nagrzewnice antyzamrozeniowa a za zaoszczedzone pieniadze np kupic klimatyzator.
W GWC rurowym napewno rozwijaja sie bakterie i grzyby, wiec jak chcesz to zamontuj sobie taki a po kilku latach ci grzyb na glowie urosnie, moze jadalny to sobie pierogi zrobisz. Dlatego zaproponowalem lampy bakteriobojcze. KPW?

edde
04-01-2012, 16:41
.........
W GWC rurowym napewno rozwijaja sie bakterie i grzyby, wiec jak chcesz to zamontuj sobie taki a po kilku latach ci grzyb na glowie urosnie, moze jadalny to sobie pierogi zrobisz. ....
i powiedz to tym, którzy od kilku lat użytkują gwc rurowe (tak, są tacy, na tym forum też), a po grzyby są zmuszeni niestety do lasu chodzić i pleśń znają tylko z sera :(

to tez niezłe:) : "Jestem technikiem budowlanym, zlata raczka, ekspert w dziedzinie nowoczesnego budownictwa pasywnego minimalnym kosztem, moge poprowadzic budowe zachecam do wspolpracy :)"

WVIP
04-01-2012, 18:58
i powiedz to tym, którzy od kilku lat użytkują gwc rurowe (tak, są tacy, na tym forum też), a po grzyby są zmuszeni niestety do lasu chodzić i pleśń znają tylko z sera :(

to tez niezłe:) : "Jestem technikiem budowlanym, zlata raczka, ekspert w dziedzinie nowoczesnego budownictwa pasywnego minimalnym kosztem, moge poprowadzic budowe zachecam do wspolpracy :)"

Przyznam nie lubie sie chwalic ale co tu duzo gadac taka jest PRAWDAA:) zajmuje sie tematyka budownictwa odkad pamietam i jestem po ciezkiej szkole architektoniczno-budowlanej wiec prosze nie podwazac moich kompetencji.
JAK to nie ma bakterii i grzybow w GWC rurowym prze pana??
Grzyb na glowie to byla tylko przenosnia:) Ci ludzie nie zdaja sobie sprawy ze wdychaja zarodniki bakterii i grzybow ale to wyjdzie po latach (i albo wyjdzie albo i nie po prostu zwieksza sie prawdopodobienstwo zachorowania) a kto skojarzy fakt choroby na cos z GWC rurowym?? niewiadomo. Czy przeprowadzal ktos badanie powietrza ze zwyklego GWC rurowego?? hmmm... skoro w GWC rurowym panuje stala temperatura, wilgoc z kondensacji oraz przeplywaja nim duze ilosci powietrza(zwierajacego bakterie, zarodniki grzybow, pylki, kurz, pyly) napewno cos sie w nim rozwija (jakis obcy). Skoro nie ma bakterii to dlaczego orginalny firmowy wymiennik rurowy jest pokryty od wewnatrz tlenkiem srebra??? i zapewne tylko taki jest dopuszczony przez odpowiednie instytucje do instalowania. Ale nie wedlug Kowalskiego rura to rura po co srebro mozna dac zwykla a w srodku OBCY.

kangaxx
04-01-2012, 22:33
a co ty mi chcesz tłumaczyć, tytułem się nie chwal bo o niczym nie świadczy, jest tu na forum kilka osób z projektami wentylacji skopanymi przez takich inżynierków więc podważanie kompetencji jest jak najbardziej wskazane, bo papeirek który masz (albo nie) o nich nie świadczy,

...jestem po ciezkiej szkole architektoniczno-budowlanej...
pewnie stąd te grzybki na głowie co?
z biologii też ciężko ci szło ?

hajmal
05-01-2012, 07:13
widzę ze nie tylko ja się na Tobie kolego WVIP przejechałam

ps. powiedz co to za ciężka szkoła architektoniczno-budowlana bo bardzo jestem ciekawa ???

kangaxx
05-01-2012, 21:58
no ładny obrazek panie chwalipięto, o takich wentylacjach masz rację nie śniło mi się już od dawna bo dawno przestałem tak robić, domyślam się że tymi przechwałkami udowadniasz sam sobie że kasa na szkołę (mówisz o tym technikum?) nie poszła na marne co?
powodzenia życzę , dalsza dyskusja jest bezcelowa

WVIP
06-01-2012, 10:39
[QUOTE=kangaxx;5102656]no ładny obrazek panie chwalipięto, o takich wentylacjach masz rację nie śniło mi się już od dawna bo dawno przestałem tak robić, domyślam się że tymi przechwałkami udowadniasz sam sobie że kasa na szkołę (mówisz o tym technikum?) nie poszła na marne co?
powodzenia życzę , dalsza dyskusja jest bezcelowa[/QUOTE

Narazie technikum bo jeszcze studiujeee... (a tak na marginesie system wentylacji z rozprowadzaniem ciepla z kominka odradzam)

edde
06-01-2012, 13:25
.....
powodzenia życzę , dalsza dyskusja jest bezcelowa

zgadzam się, poziom tego eksperta widać po malunkach, nic dodać nic ująć, wielu amatorów z tego forum ma poziom wiedzy znacznie przekraczajacy tegoż eksperta, i wielu wstydziłoby się takie miernoty zamieszczać na forum... to się ekspert popisał...

Indiana_
06-01-2012, 21:06
E tam, kiedyś skończy technikum, może potem studia (na razie po poziomie wiedzy mocno w to wątpię), potem kilka lat na budowie i coś będzie wiedział w końcu :-)
Rysunek z lampami UV po prostu mnie rozwalił, tym bardziej że dowodzi kompletnej nieznajomości tematu :-)
Ciekawe, czy nasz "ekspert" od budownictwa pasywnego policzył ilość energii zużywanej przez te lampy, koszt kilku studni, koszt specjalnych zwierciadeł (zwykłe szkło pochłania UV :-) ) .

WVIP
07-01-2012, 23:07
E tam, kiedyś skończy technikum, może potem studia (na razie po poziomie wiedzy mocno w to wątpię), potem kilka lat na budowie i coś będzie wiedział w końcu :-)
Rysunek z lampami UV po prostu mnie rozwalił, tym bardziej że dowodzi kompletnej nieznajomości tematu :-)
Ciekawe, czy nasz "ekspert" od budownictwa pasywnego policzył ilość energii zużywanej przez te lampy, koszt kilku studni, koszt specjalnych zwierciadeł (zwykłe szkło pochłania UV :-) ) .

Mam dosc uzerania sie z wami i tlumaczenia co i jak bo to jak grochem o sciane. A co mnie to obchodzi ile one zuzywaja pradu? ktos zrobil sobie GWC rurowy z normalnych rur (zamiast z antybakteryjnych) to niech ma zarodniki grzyba i bakterie w powietrzu, tam nie ma zadnych studni to sa zwykle plastikowe rury, ech nastepny humanista...(moj projekt lamp bakteriobojczych do zwyklych rur w GWC mial uratowac wasze zdrowie... i tak mi sie odwdzieczacie???) i prosze nie pisac ze sie nie znam bo to rusza moje EGO poniewaz jestem wykwalifikowanym technikiem budowlanym oraz studentem inzynierii produkcji!!!!!! oraz posiadam dlugi staz na budowie!!!!! A projekt tych lamp w GWC byl czysto teoretyczny...po prostu T E O R E T Y C Z N Y . . .A zamiast wykonywać GWC z rur antybakteryjnych juz lepiej sie oplaca wykonac GlikolowyGWC.

Indiana_
08-01-2012, 11:41
No widzisz, myślałeś że na forum sami dyletanci, a tu okazało się że dyskutują z Tobą mgr inż, po kursach audytorskich, którzy niejedno na budowie widzieli i od lat się dokształcają na podyplomowych studiach i różnych kursach. Zmień ton, to sobie podyskutujemy, bo na razie z tym technikiem budowlanym i inżynierią produkcji (?! :-) ) to zajechałeś tutaj jak Pafnucy Trabantem na pokaz Rolsów:-)

WVIP
08-01-2012, 12:08
No widzisz, myślałeś że na forum sami dyletanci, a tu okazało się że dyskutują z Tobą mgr inż, po kursach audytorskich, którzy niejedno na budowie widzieli i od lat się dokształcają na podyplomowych studiach i różnych kursach. Zmień ton, to sobie podyskutujemy, bo na razie z tym technikiem budowlanym i inżynierią produkcji (?! :-) ) to zajechałeś tutaj jak Pafnucy Trabantem na pokaz Rolsów:-)

DZiekuje za 1 czesc wypowiedzi, drugiej czesci juz nie czytalem, slucham pana jaki ma pan problem (budowlany) napewno zaraz zostanie przezemnie rozwiazany...

lesz
09-01-2012, 02:01
koszty:
srednie temperatury miesieczne z jakiejs stacji meteo/www dla danej lokalizacji, wyjdzie ile dni musimy srednio dogrzewac (i o ile stopni)
pomnozyc przez moc nagrzewnicy i koszt pradu

co do glikolowca:
mozna przyjac 100m, ale raczej przy niewielkim wzroscie kosztow mozna podwoic (lub powiekszyc do odpowiedniej wielokrotnosci) jego moc
raczej limitem jest miejsce na dzialce, jej obsada (np. duze drzewa), typ gleby, jak gleboko woda itd. niz niska wydajnosc ukladu.
pierwszy raz ukladalismy rure 1 dzien (150m+, skomplikowany zygzak), teraz to samo zrobilbym w 3-4h, wiec naklady pracy nie sa duze, a jak jest dzialka spora i mozna proste dlugie rowy kopac, to wogole poezja.

sterylizacja uv:
przdmowcy sie wypowiedzieli wystarczajaco

GWC/zwirowiec:
osobiscie jestem przeciwnikiem robienia czegos, do czego nie bede mial wgladu (i bez mozliwosci ingerencji), ale DOBRZE przemyslany GWC powinien bezproblemowo dzialac. W rury bakteriobojcze nie wierze, na nich osadzi sie kurz/brud i po zabawie. moze to sie sprawdza w lodowce, ktora raczej jest czysta, a jak cos sie rozleje, itd to sie wymyje - tam jakies warstewki, dodatki srebra/itp moga pomoc, choc bardziej to marketing niz realna skutecznosc. W zwirowcu jak ktos zaplanuje z glowa system np zraszania zloza, to mozna potem wykorzystac go do dezynfekcji stosujac rozne preparaty. oczywiscie, nie wiem czy po jakis paskudztwach chemicznych nie zajdzie potrzeba krotkiego urlopu, by tego nie wdychac, ale w koncu raz na jakis czas wakacje sa potrzebne, a nie wierze, by nawet paranoik chcial czyscic zloze czesciej niz 1-2/rok. No i przed oraz za mozna bawic sie w filtry (od zwyklych, po weglowe jak kogos stac). pelna dowolnosc, sadze, ze podstawa to sensownie zaprojektowac i dobrze wykonac.

@WVIP
odgrzales kotleta(temat) po roku, pal licho, moze chciales dobrze. Ale niektore pomysly, komentarze i ta stopka... a wszystko od osoby po "ciezkiej szkole architektoniczno-budowlanej"... = banan od ucha do ucha :DDDDD

WVIP
09-01-2012, 19:21
@WVIP
odgrzales kotleta(temat) po roku, pal licho, moze chciales dobrze. Ale niektore pomysly, komentarze i ta stopka... a wszystko od osoby po "ciezkiej szkole architektoniczno-budowlanej"... = banan od ucha do ucha :DDDDD[/QUOTE]

Znalazl sie tanczacy z kotletami. Nie widze tu nic smiesznego pewnie smiejesz sie ze swej nie wiedzy. Widze ze zacofany narod potraktowal mnie jak ŚP KOPERNIKA który odkryl ze to ZIEMiA kreci sie wokol slonca a nie na odwrot i nikt mu nie uwierzyl. W stopce jest zawarta cala prawda a ten projekt obok to nie szopka tylko super nowoczesny budynek pasywny.

kangaxx
09-01-2012, 20:31
dajcie spokój ludziska, widzicie że ten technik mądrzejszy od wszystkich

edde
09-01-2012, 22:23
taki współczesny KOPERNIK, albo lepszy od Kopernika we własnym mniemaniu ;) grunt to dobre samopoczucie, ja chłop ma z tego radość to go w tym stanie pozostawmy, obawiam się tylko, żeby innych tym za bardzo nie skrzywdził...

swistak81
12-01-2012, 09:05
Dawno tu nie zaglądałem. Ale się uśmiałem :). Kolega chyba nie wie co to pokora...
Dyskutować można, ale nie w ten sposób.
Dodam tylko od siebie - ktoś mądry kiedyś powiedział "normą jest ogół, nie margines".
Słuchaj kolegów, bo to oni (nie ty) mają rację.
W dzisiejszych czasach nie ma już miejsca na ludzi pokroju pana Kopernika...
Ale formu jest od pomagania. Proszę bardzo. Życzę miłej lektury. Znajdziesz tam wszystkie odpowiedzi dotyczące GWC...
LINK (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85)

klaudiusz_x
21-01-2012, 20:55
O co tyle szumu? Taki grzybek (jeśli nawet powstanie) można bezproblemowo zneatralizować niezależnie od typu gwc. Dwie godzinki i sprawa załatwiona.

WVIP
26-01-2012, 23:20
Witam odradzam stosowania jakiejkolwiek chemii. Raczej dezynfekcja ozonem poprzez utlenianie.