PDA

Zobacz pełną wersję : czy piankować otwory wokół płatwii?



papuch
02-12-2010, 20:45
Witam, mam takie pytanie. W miejscu gdzie płatew przechodzi przez mur ludzie zazwyczaj uszczelniają to miejsce całkowicie. Słyszałam teorie że w Skandynawii zostawia się nieuszczelnione miejsca przy zetknięciu płatwi z murem celem uzyskania tak zwanego zimnego poddasza gdzie powietrze cały czas dmucha i wywala wilgoć na zewnątrz. Nad sufitem i tak jest gruba warstwa waty więc to nie ochładza domu. Czy to prawda? Z tego co widzę to wszycy mają mocno uczczelnione te miejsca. Podobno wilgoć wówczas bardzo szybko wsiąka w krokwie i całą więźbę jeśli nie ma odpowiedniej cyrkulacji.

Andrzej Wilhelmi
04-12-2010, 11:11
Przez te szczeliny praktycznie żadnej wentylacji nie będzie. Jak masz poddasze użytkowe t w celu zachowania ciągłości izolacji cieplnej należałoby te szczeliny wypełnić pianką. Pozdrawiam.

szwagier2
04-12-2010, 22:49
Mam poddasze użytkowe. Nie mam jednak wentylowanej izolacji cieplnej (tzn. wełny mineralnej). Jako pokrycie mam gont bitumiczny a pod nim OSB. Gdy robiono elewację styropian i strukturę pociągnięto do samego dachu. Powiedziano mi że powinienem porobić otwory w elewacji pod dachem żeby wełna nie zamokła. Chciałbym się dowiedzieć czy faktycznie tak jest?

Andrzej Wilhelmi
06-12-2010, 00:12
Sprawna wentylacja warstwy izolacji cieplnej to podstawa dobrze funkcjonującego dachu. Sprawna wentylacja musi posiać: wlot jak najbliżej okapu, drożną szczelinę wentylacyjną o odpowiednim przekroju i wylot w kalenicy. Pozdrawiam.

szwagier2
07-12-2010, 09:09
Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Prosiłbym jeszcze o podpowiedź jaka powinna być średnica tej szczeliny wentylacyjnej wlotowej. Do jej zrobienia chciałem użyć kratek wentylacyjnych fi50. Połać dachu to ok 130m2.

Andrzej Wilhelmi
07-12-2010, 17:19
Pole wlotowe szczeliny to 200 cm2 na każdy 1 mb okapu czyli minimalna szczelina powinna mieć szerokość 2 cm. Najmniejsze kratki powinny mieć średnicę 10 cm i być zamontowane w każdym polu. Pozdrawiam.