PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy Ciepła kontra tradycyjne ogrzewanie



anka1515
03-12-2010, 10:13
Zacznę od tego, że nie wyobrażam sobie domu energooszczędnego na gaz czy węgiel...
Dlaczego?
Bo definicja domu energooszczędnego zawiera w sobie odpowiedź.

Ceny paliw tradycyjnych: gaz E, węgiel, olej, propan butan stale rosną i będą rosnąć bo jako paliwa kopalne i nieodnawialne ich zapas się wyczerpuje.

Ponadto Unia Europejska nakłada na wszystkie państwa członkowskie limity związane z emisją zanieczyszczeń do atmosfery. Tym samym zachęca do stosowania źródeł odnawialnych, a co więcej obliguje, bo jeśli nie spełnimy norm do 2018 roku obciąży nas karami. Warto zauważyć, że 40% zanieczyszczeń atmosfery pochodzi z gospodarstw domowych.

Przed wyborem instalacji centralnego ogrzewania zwracamy uwagę na zastosowane materiały, dobrą izolację, najlepiej rekuperacje, ale także liczmy się z kosztami eksploatacyjnymi.

Warto skorzystać z kalkulatorów porównujących koszty użytkowania instalacji c.o. na gaz, węgiel, olej czy propan butan.

Gruntowe Pompy Ciepła obecnie są najnowocześniejszymi i najbardziej oszczędnymi systemami grzewczymi na rynku. Deklasują ogrzewanie na gaz czy węgiel pod względem oszczędności użytkowania. Przewidywany okres użytkowania to 25 i więcej lat...

KrzysztofLis2
03-12-2010, 11:09
Mamy wybór i korzystajmy z niego MĄDRZE!

Koszt ogrzewania domu to nie tylko koszt comiesięcznej opłaty za zużycie ciepła czy nośnika energii. To też koszt inwestycyjny.

Chętnie zobaczę obliczenia, w myśl których dla domu 3-litrowego (30 kWh/m2a) pompa ciepła opłaca się bardziej, niż elektryczne ogrzewanie akumulacyjne. Tylko żeby wszystkie założenia były ładnie opisane, a nie że ktoś ukryje gdzieś 20% wzrost kosztów prądu co roku. :)

j-j
03-12-2010, 16:34
Ano dalej, czekamy bo my swoje programy tyż mamy i wiemy.
I te 40% zanieczyszczeń hmm, ja znam całkiem inne emisje CO2 tylko nie mogę wpisać tylu zer przed i po przecinku zanim wpiszę jedynkę ;).

pzdr

krycha_6661
03-12-2010, 18:34
Koszt ogrzewania domu to nie tylko koszt comiesięcznej opłaty za zużycie ciepła czy nośnika energii. To też koszt inwestycyjny.


Myśle, że osoby które chcą korzystać z OZE, znają koszty inwestycji i esploatacji. Jeśli ktoś chce korzystać z pompy ciepła, to wie w jakim czasie mu się bądź nie. Poza zwykłą ekonomią, trzeba liczyć się z ekologią, myślę że czyste środowisko ciężko przeliczyć na gotówkę, i to przemawia za OZE najbardziej. Pompa ciepła zużywa energie elektryczna, w mniejszym stopniu niż ogrzewanie elektryczne, a jak wiadomo w Polsce energia elektryczna z ekologia nie ma nic wspólnego, więc samo ograniczenie jej zużycia jest pozytywne.

O ile ogrzewanie w domku na wsi węglem, nie jest odczuwalne w jakiś specjalny sposób. O tyle w wielkich aglomeracjach było to odczuwalne, najlepszym tego przykładem jest Kraków. Chodź tam też fatalny wpływ miała Huta Sędzimira.

Może trochę chaotycznie i nie wszystko, ale taki już jestem. :)

KrzysztofLis2
03-12-2010, 21:53
O ile ogrzewanie w domku na wsi węglem, nie jest odczuwalne w jakiś specjalny sposób. O tyle w wielkich aglomeracjach było to odczuwalne, najlepszym tego przykładem jest Kraków. Chodź tam też fatalny wpływ miała Huta Sędzimira.
Najlepszym przykładem był Londyn:
http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/wielki-smog-londynski-ogrzewanie-na-wegiel-i-12-000-ofiar/ :D

krycha_6661
03-12-2010, 21:56
Czy ciepłą wodę również ma z prądu? Temat j-j jest długi, byłbym wdzięczny za skierowanie do odpowiedniego postu lub strony. Czytałem cześć tego tematu.

krycha_6661
04-12-2010, 18:08
PCi chodzi na trującym glikolu, który z biegiem lat się starzeje i trzeba go wymieniać, pytam więc jak koszty utylizacji tego maja się do ekologii ? czy aby przypadkiem nie zamieniamy siekierki na kijek ?

Jeśli chodzi o glikol etylenowy, to owszem nie mogę zaprzeczyć jest trujący i szkodliwy, ale są firmy które utylizacja glikolu się zajmują, zazwyczaj jest to sam producent. Powinno się stosować glikol propylenowy, który nie jest toksyczny, jest biodegradowalny, ale napewno też nie powinno się go wylewać byle gdzie chyba jest to oczywiste.


Najlepszym przykładem był Londyn:
http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/wielki-smog-londynski-ogrzewanie-na-wegiel-i-12-000-ofiar/ :D

No tak, ale to tyle kilometrów od nas. :D Kraków blisko :)

krycha_6661
04-12-2010, 19:41
to wskaż mi teraz palcem kto konkretnie użył u siebie tego o 30% droższego glikolu propylenowego ?

Może nie glikolu propylenowego ale skażonego spirytusu użył nasz kolega z forum, który zresztą mase pracy wykonał sam. Odsyłam do tematu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?152498-Instalacja-pompy-ciep%C5%82a-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiona

Trochę wiary w ludzi. :) Myślę, nasz naród zaczyna bardziej zwracać uwagę na aspekty ekologiczne nie tylko ekonomiczne.

subfosylny
04-12-2010, 20:05
Pompa ciepła nie jest nowością. Na początku lat 90-tych bez problemu można było już taki cudo sobie sprowadzić ze Szwecji. Ja sprowadziłem blachę na dach :).
Obliczałem na studiach rentowność pompy ciepła w zastosowaniu do ogrzewania suszarki do drewna. Niestety nakład inwestycyjny przewyższa zyski . Jeszcze jak ktoś ma jezioro pod nosem i nie musi wiercić kosztownych "dziur" w ziemi to może, może...... A tak z ciekawości, jaka jest żywotność pompy i sprężarki? 10 - 15 lat?
Lekko licząc 60 000 zł podzielić nawet przez 20 lat = 3000 zł/rok samej amortyzacji. Ja mam 125 m2 i płacę w tej chwili za gaz max 450 zł/ mies. 450 x 6 mies = 2700 zł. Rachunek jest prosty. Oczywiście koszty płynów eksploatacyjnych i energii elektrycznej pomijam. Moim zdaniem firmy oferujące pompy zawyżyły ceny. Podobnie było na początki z zawiasami do mebli. W roku 1993 płaciłem za Bluma 7,5 zł !!!! a w tej chwili za taki sam zawias (tej samej klasy ) max 3,2 zł. A gdzie inflacja ????
Nie jestem wrogiem nowego. Sam zajmuje się fumigacją drewna w azocie i argonie, badaniami rezystografem oraz innymi innowacjami. Gdyby pompy się zwracały, to już cała Polska była by obstawiona. Najlepszy przykład - instalacje LPG w samochodach.

photos
08-12-2010, 14:36
Pompa ciepła nie jest nowością. Na początku lat 90-tych bez problemu można było już taki cudo sobie sprowadzić ze Szwecji. Ja sprowadziłem blachę na dach :).
Obliczałem na studiach rentowność pompy ciepła w zastosowaniu do ogrzewania suszarki do drewna. Niestety nakład inwestycyjny przewyższa zyski . Jeszcze jak ktoś ma jezioro pod nosem i nie musi wiercić kosztownych "dziur" w ziemi to może, może...... A tak z ciekawości, jaka jest żywotność pompy i sprężarki? 10 - 15 lat?
Lekko licząc 60 000 zł podzielić nawet przez 20 lat = 3000 zł/rok samej amortyzacji. Ja mam 125 m2 i płacę w tej chwili za gaz max 450 zł/ mies. 450 x 6 mies = 2700 zł. Rachunek jest prosty. Oczywiście koszty płynów eksploatacyjnych i energii elektrycznej pomijam. Moim zdaniem firmy oferujące pompy zawyżyły ceny. Podobnie było na początki z zawiasami do mebli. W roku 1993 płaciłem za Bluma 7,5 zł !!!! a w tej chwili za taki sam zawias (tej samej klasy ) max 3,2 zł. A gdzie inflacja ????
Nie jestem wrogiem nowego. Sam zajmuje się fumigacją drewna w azocie i argonie, badaniami rezystografem oraz innymi innowacjami. Gdyby pompy się zwracały, to już cała Polska była by obstawiona. Najlepszy przykład - instalacje LPG w samochodach.

Nie możesz liczyć że koszt instalacji CO za pomocą pompy ciepła to 60 tys.
Idąc z duchem czasu a co za tym idzie zwiększając komfort życia montuje się ogrzewanie podłogowe lub scienne, sufitowe. Ale zostawmy podłogówkę.
Do gazu czy do pompy ciepła podłogówka będzie kosztować tyle samo. A pompa i odwierty to w moim przypadku 36 tys zł. Robiąc kolektor poziomy to koszt około 30 tys.
Kocioł na gaz to oko 10 tys. zbiornik na CWU 3 tys. Kotłownia i montaż około 2-3 tys. Przyłącze gazy na pewno z 5 tys. Razem 21 tys. czyli o 9 tys mniej....Czyli na 3 sezony grzania gazem. Pompa zyżyje w tym czasie na ogrzewanie około 4 tys. Czyli max 5 lat i zrównasz się w kosztach z instalacja gazu..
A cała Polska nie robi instalacji z Pompa ciepła bo jednych na to nie stać a inni są mniej swiadomi, a jeszcze inni nawet nie wiedzą co to jest pompa ciepła.
Porównanie z LPG uważam ze jest nie na miejscu. Raczej wiecej jest diesli niż aut na LPG

dekar
08-12-2010, 16:06
to wskaż mi teraz palcem kto konkretnie użył u siebie tego o 30% droższego glikolu propylenowego ?

Np. ja mam glikol propylenowy. Generalnie firmy nie ryzykują z etylenowym ze względu na ryzyko skażenia.

dekar
08-12-2010, 16:32
A tak z ciekawości, jaka jest żywotność pompy i sprężarki? 10 - 15 lat?.
Raczej 20-25 lat

Lekko licząc 60 000 zł.
Chyba raczej 35-45 tysięcy i to licząc za komplet DZ+pompa+zbiornik CWU+instalacja

podzielić nawet przez 20 lat = 3000 zł/rok samej amortyzacji. Ja mam 125 m2 i płacę w tej chwili za gaz max 450 zł/ mies. 450 x 6 mies = 2700 zł
A ile kosztowała Ciebie cała kotłownia i przyłącze za gaz, ile zapłaciłeś za komin do odprowadzania spalin?

photos
08-12-2010, 21:55
kociolek za 2,5 tys nie ogrzeje domu 200 m2 za 400 zl miesiecznie...ja nie napisalem ze to jest CO dla kazdego...niektorzy kupuja dzialke juz z przylaczem....a przylacze za 900 zl..szczesciarz jetes...chyba juz nieosiagalne...

aadamuss24
08-12-2010, 22:52
Trudno wyliczyć, że pompa jest opłacalna jak się ją porówna do kotła kondensacyjnego za 4000 pln, a takich coraz więcej. W tej kwocie to niektóre firmy sprzedają studzienkę rozdzielaczową do pompy ciepła :) pozdr adam
też mam propylenowy :)

orko
09-12-2010, 09:32
GJ kosztuje po jesiennej podwyżce 48zł brutto, lub jak kto woli 17zł/kWh
Raczej 0,17 zł/kWh :)

photos
09-12-2010, 10:29
Wiesz ale jak dobrzy fachowcy to doradzą jak zejść z wydatków wcale nie kosztem jakości . Ja np nie mam studzienki.
Kociołek można kupić za 4 ale można też za 10. Pompę można za 12 ale można też za 30. Nie można porównywać systemów opartych na tanich urządzeniach z tymi z wyższej półki. Co by jednak nie mówić pompa wyjdzie drożej. Są jednak wyjątki. Mojemu wujkowi w centrum miasta za przyłącze gazu na działkę policzyli 30 tys. I tak jest w wielu miejscach. I wtedy mówi się ze pompa nie wychodzi drożej w instalacji. A z kolei następny z rodziny ma 20 ha lasu iglastego. I jego ogrzewanie kosztuje 200 zł rocznie...bo trzeba to czymś przywieźć...

Pompa jest bardzo tania w eksploatacji ale instalacja kosztuje wiecej - U mnie np w ogóle nie ma gazu...lasu tez nie mam więc wybór był prosty. Pompa najbardziej mi się opłaca
Gaz w większości przypadków jest tańszy w instalacji ale za to drożej wychodzi eksploatacja - ale jak ktos ma kocioł za 4 tys i przyłącze za 900 zł to w jego przypadku gaz jest najrozsądniejszym wyjsciem
A piec na drewno jest tani i w instalacji i jak widać dla niektórych w eksploatacji - mając tyle swojego lasu i będąc rolnikiem, czyli czas na przywózkę i sprzęt jest...w tym przypadku to jest najbardziej opłacalny wybór

Dlatego dla każdego co innego wychodzi bardziej opłacalne i nie można powiedzieć z ktoś jest ciemny bo kupuje pompę. Bo ktoś się może Śmiać, że ktoś inny ogrzewa gazem lub prądem i płaci po 400-600 zł za miesiąc a on ma za free. O tym decyduja indywidualne czynniki

dekar
09-12-2010, 23:42
Oczekuję podobnego podejścia zwolenników PC, a z tym jest bardzo różnie.
Prawda jest taka, że neofitów różnych rozwiązań jest na tym forum pełno i akurat pod tym względem zwolennicy pomp ciepła wcale negatywnie się nie wyróżniają, wręcz przeciwnie.
Aby zdecydować się na pompę która inwestora kosztuje sporo trzeba naprawdę temat przeanalizować i przeliczyć dlatego zazwyczaj ci co się zdecydowali na to źródło są bardziej świadomi zalet i wad innych rozwiązań.

j-j
10-12-2010, 07:12
Prawda jest taka, że neofitów różnych rozwiązań jest na tym forum pełno i akurat pod tym względem zwolennicy pomp ciepła wcale negatywnie się nie wyróżniają, wręcz przeciwnie.
Aby zdecydować się na pompę która inwestora kosztuje sporo trzeba naprawdę temat przeanalizować i przeliczyć dlatego zazwyczaj ci co się zdecydowali na to źródło są bardziej świadomi zalet i wad innych rozwiązań.

PCi należy zawsze przeanalizować pod względem opłacalności a jeśli sporo kosztuje to taka analiza nie jest potrzebna dla kogoś kto taką analizę robił bo już wie że PCi
może być opłacalna tylko wtedy gdy jest tania.
A co do tej świadomości to owszem właściciele PCi są świadomi ale wad innych rozwiązań i zalet PCi.
Taka jest moja prawda inna od Twojej :).

A ponadto, aby zrobić taką opłącalność to trezba mieć w miarę trafne szacunki alternatywnych rozwiązań zamiast PCi (dla swojego domu!) ale nie brać- tanią PCi i drogi kocioł dla porównania bo tak robią tylko Ci którzy chcą na siłę udowodnić że PCi jest opłacalna.

pzdr

photos
10-12-2010, 09:59
I znowu wojna o to samo :) J-J ja pisałem że każdemu co innego może sie opłacać. Ja mam pompę vissmanna (nie zamontowana jeszcze ale mam :) ) za 19 tys z wbudowanym zbiornikiem wody...Nie uważam tego za sprzęt z najniższej półki i dlatego pisałem że jakbym miał gaz to kociołek kosztowałby mnie 10 tys, plus zbiornik na CWU 3 tys, bo też brałbym z tej wyższej...sprawność i energooszczędność i wygoda obsługi jest tu priorytetem... czyli 13 tys vs 19... Różnica nie powala...zgoda że dochodzi dolne źródło i i tu robi nam się już różnica w systemach 20 tys...warto byłoby policzyć na ile lat grzania mi to wystarczy, ile przez ten czas zużyje pompa...podejrzewam że zrównanie się w kosztach zajęłoby około 7 do 10 lat...mało dużo...kwestia indywidualna jak i kogo na co stać...ale ja najzwyczajniej w świecie nie mam gazu i nie będę miał...powód?? na wiosce której stawiam dom nie ma nawet kanalizacji...wiec o gazie nie ma co myśleć...Lasu jak wcześniej wspominałem nie mam wiec darmowe grzanie też odpada...
Jedyna alternatywą byłby ten prąd jak to opisuje ProStas ale niestety nie zainteresowałem się tym w porę i nie mam o tym bladego pojęcia...dlatego padło na pompę ciepła
Ja nie chcę nic nikomu udowadniać...Ja opisuję tylko swoją sytuację i na chwile w której podejmowałem decyzję o sposobie ogrzewania uważam że podjąłem słuszną decyzję...bo nie było innej alternatywy...dla mnie powtarzam...dla mnie.
Zgodzę się z Waszymi stwierdzeniami że nie można komuś wmawiać ze Pompa to jedyne opłacalne źródło ciepła, ale nie można też mówić ze pompa jest nieopłacalna bo to są uogólnienia, które mają się nijak do konkretnych przypadków...
Przykład:
Kolega który wyżej pisał ze ma ciepełko z miejskiej sieci może się z nas wszystkich śmiać...bo on może uważać ze i gaz i pompa i prąd to inwestycję które nigdy się nie zwrócą...Może mieć rację??? i tak i nie...na jego terenie tak na moim nie!!!

j-j
10-12-2010, 10:36
... i i tu robi nam się już różnica w systemach 20 tys...warto byłoby policzyć na ile lat grzania mi to wystarczy, ile przez ten czas zużyje pompa...podejrzewam że zrównanie się w kosztach zajęłoby około 7 do 10 lat...mało dużo...kwestia indywidualna jak i kogo na co stać...

Liczyłem juz wiele opłacalności w zależności od różnych rozwiązań i ich kosztów z uwzględnianiem wzrostu cen co roku paliw i z oprocentowaniem itd.
20 tys. różnicy to nic nie mówi bo ważna jest wielkość domu, ilość osób ocieplenie itd.
Wieczorem coś jeszcze odnośnie tego wklepię.

pzdr

photos
10-12-2010, 11:28
Ja piszę o swoim konkretnym przypadku przypadku dom 170 m2 po podłogach, różnica wyniosłaby 20 tys....Nie porównuje dwóch innych domów. Ja pisze o różnicach w moim domu, ocieplenie zostaje takie jak miało być i nie ważne czym będę ogrzewał...tu chodzi o sam system.

dekar
10-12-2010, 12:22
Ja wiem jedno po przeanalizowaniu moich wymagań co do systemu grzewczego, warunków środowiskowych w jakich stawiam dom oraz po przeliczeniu spodziewanych kosztów, zarówno inwestycyjnych i eksploatacyjnych opcją najpełniej spełniającą moje oczekiwania okazała się pompa ciepła.

Wbrew temu co wielu próbuje wmówić nie ma jednej recepty na najlepszy sposób ogrzewania jak i na najgorszy. Wszystko zależy od preferencji użytkownika i warunków w jakich się buduje.

Akurat w przypadku domu pasywnego najbardziej opłaca się wybrać źródło najtańsze w inwestycji a za to niekoniecznie w eksploatacji, bo z definicji zapotrzebowanie na ciepło takiego budynku jest niskie, więc ewentualna różnica na rachunkach będzie niewielka, no chyba, że ktoś ma jeszcze dodatkowe wymagania jak bezobsługowość czy sterowalność itp.

j-j
10-12-2010, 14:14
Ja piszę o swoim konkretnym przypadku przypadku dom 170 m2 po podłogach, różnica wyniosłaby 20 tys....Nie porównuje dwóch innych domów. Ja pisze o różnicach w moim domu, ocieplenie zostaje takie jak miało być i nie ważne czym będę ogrzewał...tu chodzi o sam system.

Dla Ciebie wyliczyem i przy uwzględnieniu korzystania TYLKO WYŁĄCZNIE (sic!) z taniej taryfy dla PCi dla c.o. i cwu (sic!) przy wzroście kosztów co roku 4% i stopie dyskontowej 5% + ok 100l cwu dziennie przez cały rok i średni roczny COP=3, miałbyś zwrot bez psucia się PCi po ok 11 latach. Alternatywą byłby gaz przy cenie jego (w pierwszym roku) 0,2 zł/1 kWh a dla PCi 0,25 zł (tanie taryfa). ALE to tylko gdy PCi będzie pracować bez ŻADNYCH WIĘKSZYCH AWARII!
Domek masz duży więc różnica 20 tys. jest w miarę OK. Ale kocioł za 8 tys. to nie mało spokojnie można mieć za 4-5 i to niezły. no ... ale niech zostanie te 20 tys. :).

Przy alternatywie z prądu za 0,25 zł/kWh w pierwszym roku zwrot masz po ok 15 latach. Uwzględniłem (przy alternatywie z prądu) dla PCi górne źródło np. podłogowe za ok 15 tys zł i że inwestycyjnie w prąd wszedłbyś za ok 10 tys. (a moznaby i taniej) więc w sumie byłąby to różnica ok 38 tys.
20 tys.+(13tys-10tys)+15tys.=38 tys.

Tak więc nawet przy taniej PCi kupionej przez Ciebie przy alternatywie z prądu taniego masz zwrot sam oceń jaki.

A ja mam przed sobą parę wycen PCi gdzie kosztuje one same za powyżej 30 tys. zł .

pzdr
i życzę bezawaryjnej pracy PCi przez 15 lat :).

photos
10-12-2010, 14:39
sorry ale zupełnie nie rozumiem o czym do mnie rozmawiasz :)
skąd te 38 tys.??
Zupełnie nie znam systemu ogrzewania prądem...o to Ci chodzi??

dekar
10-12-2010, 15:18
(...) ALE to tylko gdy PCi będzie pracować bez ŻADNYCH WIĘKSZYCH AWARII!
(...)
i życzę bezawaryjnej pracy PCi przez 15 lat :).
Masz dostęp do jakichś tajemnych statystyk z których jednoznacznie wynika, że pompy są aż tak awaryjne? Jeżeli dysponujesz takimi danymi to podziel się nimi proszę, bo jestem ich ogromnie ciekawy.
Szczególnie, że do tej pory żyłem w przeświadczeniu, że głównym czynnikiem determinującym żywotność pompy jest żywotność sprężarki którą szacuje się na około 25 lat źródło: http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=6234&cms=274

A ja mam przed sobą parę wycen PCi gdzie kosztuje one same za powyżej 30 tys. zł ..
A ja mam przed sobą kilka cen samych pomp poniżej 15 tysięcy...

j-j
10-12-2010, 18:04
Masz dostęp do jakichś tajemnych statystyk z których jednoznacznie wynika, że pompy są aż tak awaryjne? Jeżeli dysponujesz takimi danymi to podziel się nimi proszę, bo jestem ich ogromnie ciekawy.
Szczególnie, że do tej pory żyłem w przeświadczeniu, że głównym czynnikiem determinującym żywotność pompy jest żywotność sprężarki którą szacuje się na około 25 lat źródło: http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=6234&cms=274
.

Skoro artykuł jest dla Ciebie taki wiarygodny to weź też pod uwagę też ceny za system z PCi pod uwagę tam podane bo może to dla tych cen ta żywotność jest podana a nie dla tych za 14 tys.
Poza tym kotły też niby działają bezawaryjnie 20 lat, jeśli przeżyjesz 25 lat ciągłej bezawaryjnej pracy kotlowni z PCi bądź z kotłem to "daj Ci boże".
I, jeśli myślisz że w urządzeniu takim jak PCi może się popsuć tylko sprężarka i to dopiero po 25 latach to powodzenia...




A ja mam przed sobą kilka cen samych pomp poniżej 15 tysięcy...

No i co z tego? Czy ja pisałem ze takich nie ma?, nie przypominam sobie.



sorry ale zupełnie nie rozumiem o czym do mnie rozmawiasz :)
skąd te 38 tys.??
Zupełnie nie znam systemu ogrzewania prądem...o to Ci chodzi??

Porownywałem koszty:
c.o. i cwu- inwestycja i eksploatacja.
PCi vs gaz
i PCi vs prąd
dla Twojego domu
20 tys.(obecna różnica w inwestycji w stosunku do gazu podana przez Ciebie)+(13tys(Twoja cena inwestycji przy gazie)-10tys(cena inwestycji za c.o i cwu tylko elektrycznego))+15tys(cena inwestycji za górne źródło).=38 tys.

pzdr

aadamuss24
11-12-2010, 09:48
Czarno widzę brak awarii pompy ciepła, sprężarki czy jakiegokolwiek inneg źródła ciepła przez 25 lat :)) Jeśli jakiekolwiek urządzenie grzewcze będzie działało bezawaryjnie przez 5 lat to już jest sukces. Starsze urządzenia mogły działać bezawaryjnie przez całe lata ale to były inne konstrukcje. Mam pompę bo głównym założeniem były tanie koszty przyszłej eksploatacji. Nawet jeśli nie wydałbym tej kasy co wydałem na pci to ona i tak by nie leżała tylko poszłaby na inne pierdoły. Nie wiem jak duża jest różnica pomiędzy podłogówką wodną a kablami elektrycznymi ale próbowałem grzać grzałką elektryczną i wcale nie wychodziło jakoś bardzo tanio. W przyszłym roku spróbuję włączyć np. na tydzień grzałkę i porównam zużycie z pompą ciepła i sie okaże jaka będzie rzeczywista różnica.
Gdybym miał gaz zdecydowanie wolałbym piec gazowy, mały, prosty w obsłudze i szybki w naprawie. Naprawa pompy ciepła to już jest bardziej czasochłonna i dochodzi problem szybkiego dogrzania po awarii - nie ma takiej możliwości.
j-j czy taki kominek jak Ty masz to jakaś specjalna konstrukcja czy wystarczy kawałek blachy do której wlewa się paliwo ? można coś takiego zrobić we własnym zakresie ? pozdr adam

j-j
11-12-2010, 13:06
Nie wiem jak duża jest różnica pomiędzy podłogówką wodną a kablami elektrycznymi ale próbowałem grzać grzałką elektryczną i wcale nie wychodziło jakoś bardzo tanio. W przyszłym roku spróbuję włączyć np. na tydzień grzałkę i porównam zużycie z pompą ciepła i sie okaże jaka będzie rzeczywista różnica.
Gdybym miał gaz zdecydowanie wolałbym piec gazowy, mały, prosty w obsłudze i szybki w naprawie. Naprawa pompy ciepła to już jest bardziej czasochłonna i dochodzi problem szybkiego dogrzania po awarii - nie ma takiej możliwości.


Nie możesz tego porownywać bo zawsze eksploatacja PCi będzie tańsza od prądu inaczej się nie da.
Te róznica o których pisalem wyżej to odnoszą się do bardziej złożonego problemu opłacalności.



j-j czy taki kominek jak Ty masz to jakaś specjalna konstrukcja czy wystarczy kawałek blachy do której wlewa się paliwo ? można coś takiego zrobić we własnym zakresie ? pozdr adam

Dajcie spokój z biopaliwem :)
1 koszt kWh to ok. 2-3 zł. A te tańsze śmierdzą jak cholera i dają na pewno mniej ciepła.
Ja dogrzewam bo i tak mało ciepła potrzebuję a bardziej też dla testów tej zimy aniżeli dla kasy.
A wlać sobie możesz do czegokolwiek co wytrzyma wysokie temp. i się nie spali :).


pzdr

kempess74
11-12-2010, 13:26
I znowu wojna o to samo :) J-J ja pisałem że każdemu co innego może sie opłacać. Ja mam pompę vissmanna (nie zamontowana jeszcze ale mam :) ) za 19 tys z wbudowanym zbiornikiem wody...Nie uważam tego za sprzęt z najniższej półki i dlatego pisałem że jakbym miał gaz to kociołek kosztowałby mnie 10 tys, plus zbiornik na CWU 3 tys, bo też brałbym z tej wyższej...sprawność i energooszczędność i wygoda obsługi jest tu priorytetem... czyli 13 tys vs 19... Różnica nie powala...zgoda że dochodzi dolne źródło i i tu robi nam się już różnica w systemach 20 tys...warto byłoby policzyć na ile lat grzania mi to wystarczy, ile przez ten czas zużyje pompa...podejrzewam że zrównanie się w kosztach zajęłoby około 7 do 10 lat...mało dużo...kwestia indywidualna jak i kogo na co stać...ale ja najzwyczajniej w świecie nie mam gazu i nie będę miał...powód?? na wiosce której stawiam dom nie ma nawet kanalizacji...wiec o gazie nie ma co myśleć...Lasu jak wcześniej wspominałem nie mam wiec darmowe grzanie też odpada...
Jedyna alternatywą byłby ten prąd jak to opisuje ProStas ale niestety nie zainteresowałem się tym w porę i nie mam o tym bladego pojęcia...dlatego padło na pompę ciepła
Ja nie chcę nic nikomu udowadniać...Ja opisuję tylko swoją sytuację i na chwile w której podejmowałem decyzję o sposobie ogrzewania uważam że podjąłem słuszną decyzję...bo nie było innej alternatywy...dla mnie powtarzam...dla mnie.
Zgodzę się z Waszymi stwierdzeniami że nie można komuś wmawiać ze Pompa to jedyne opłacalne źródło ciepła, ale nie można też mówić ze pompa jest nieopłacalna bo to są uogólnienia, które mają się nijak do konkretnych przypadków...
Przykład:
Kolega który wyżej pisał ze ma ciepełko z miejskiej sieci może się z nas wszystkich śmiać...bo on może uważać ze i gaz i pompa i prąd to inwestycję które nigdy się nie zwrócą...Może mieć rację??? i tak i nie...na jego terenie tak na moim nie!!!

photos
bardzo zainteresowal mnie twój watek. jestem w podobnej sytuacji - działka na terenie wiejskim: brak dostepu do gazu, kanalizacji itp. stawial będę w przyszłym roku dome z kolekcji muratora promień słońca M75a i rozważam w nim PC. zaintrygowałeś mnie swoim kosztem pompy bo ja dowiadywałem się (obecnie w 1 firmie) i otrzymałem taki kosztorys:
Koszt wykonania instalacji wynosi:
Do ogrzania Pańskiego domu należy zastosować pompę ciepła
IVT Greenline HT+ C7 lub NIBE Fighter 1240-8 (obie z wbudowanym zasobnikiem na c.w.u.), jako dolne źródło 2 kolektory pionowe po 80 mb kazdy, ze względu na instalację mieszaną (grzejnikowo – podłogową) zawór mieszający i zbiornik buforowy o poj. 300 litrów
1. pompa ciepła, odwierty, armatura, montaż, uruchomienie: 48.900,- zł
2. instalacja c.o. (podłogówka, grzejniki, rury, robocizna): 16.500,- zł
3. instalacja wodno – kanalizacyjna (materiały i robocizna): 5.300,- zł

Łączna wartość inwestycji: 70.700,- zł

Do podanych cen należy doliczyć podatek VAT w wysokości 7% tj. 4.949,- zł

Łączna wartość brutto: 75.649,- zł
I W TYM MOMENCIE UPS :sick:.
bardzo chętnie skorzystam z oferty tej samej firmy co Ty na wykonanie instalacji CO:cool:. bedę wdzięczny za uwagi i porady w tym zakresie
pzdr. Tomasz
priv.: [email protected]

photos
11-12-2010, 14:03
wyceniales w jednej firmie i wybrales jedna z najdrozszych na naszym rynku...wiesz dzis nie mam za bardzo czasu i pisze z telefonu ale jutro zrobie skan mojej ofety i wysle Ci na maila...70 tys jest nie do przyjecia...
Viessmann przekieruje Cie do ich przedstawiciela w Twoim regionie...a w tym przypadku ceny moga roznic sie diametralnie...ale wymienimy się ofertami i bedziesz wiedzial ile co jest warte

kempess74
11-12-2010, 16:40
wyceniales w jednej firmie i wybrales jedna z najdrozszych na naszym rynku...wiesz dzis nie mam za bardzo czasu i pisze z telefonu ale jutro zrobie skan mojej ofety i wysle Ci na maila...70 tys jest nie do przyjecia...
Viessmann przekieruje Cie do ich przedstawiciela w Twoim regionie...a w tym przypadku ceny moga roznic sie diametralnie...ale wymienimy się ofertami i bedziesz wiedzial ile co jest warte

photos
z góry dzieki za pomoc w tej sprawie:cool:. ja osobiscie jestem bardzo zainteresowany PC w swoim domu, chyba ze koszty mnie przerosną.
a jeżeli chodzi o krytyków to nie mam nic przeciwko nim, bo np. jedni kupuja samochód za 30 tys. a inni za 500 tys.:bash: a i ten ma koła i tamten i służą do tego samego czyli przemieszczenia się z punktu a do punktu b:confused: i co tu wybrać. tak samo jest z PC - służy do ogrzania domu podobnie jak piec na paliwo stałe, gaz, olej opałowy. wybór zawsze zależy od inwestora:bye:.
czekam photos na maila
pzdr, 3maj się:popcorn:

aadamuss24
11-12-2010, 17:25
j-j możesz polecić jakieś paliwo do biokominka które nie śmierdzi ? albo mało śmierdzi :) co do opłacalności to grzanie pompą ciepła też jakoś takie powalająco oszczędne nie jest :( Jeszcze nie przesądzam bo grzeję pierwszy sezon i parę braków w izolacji mam ale gazowe może wyjść porównywalnie. Pod warunkiem, że się gaz ma :) I dużo taniej inwestycyjnie.

j-j
11-12-2010, 17:25
a jeżeli chodzi o krytyków to nie mam nic przeciwko nim, bo np. jedni kupuja samochód za 30 tys. a inni za 500 tys.:bash: a i ten ma koła i tamten i służą do tego samego czyli przemieszczenia się z punktu a do punktu b:confused: i co tu wybrać. tak samo jest z PC - służy do ogrzania domu podobnie jak piec na paliwo stałe, gaz, olej opałowy. wybór zawsze zależy od inwestora:bye:.


kempes, podany przez przykład świadczy o tym, że nic nie rozumiesz ale owce są po to aby je strzyc.

pzdr


j-j możesz polecić jakieś paliwo do biokominka które nie śmierdzi ? albo mało śmierdzi :) co do opłacalności to grzanie pompą ciepła też jakoś takie powalająco oszczędne nie jest :( Jeszcze nie przesądzam bo grzeję pierwszy sezon i parę braków w izolacji mam ale gazowe może wyjść porównywalnie. Pod warunkiem, że się gaz ma :) I dużo taniej inwestycyjnie.

Nie śmierdzi tylko to co firmowe i kosztuje 10 i więcej zł za 1 litr :(. Reszta co tańsza to mniej lub więcej śmierdzi.

pzdr

photos
11-12-2010, 17:29
arturo72 musialbym zgladnac do wyceny albo wczesniejszych postow ale mniej wiecej przedstawia to sie tak....
Odwierty 160 mb 13,5 tys
Pompa viessmann 222g z wbudowanym zbironikeim na cwu, kotlownia, montaz wszystkiego, napelnienie glikolem i uruchomienie 22,5 tys.
Podlogowka na calosci ok 170 m2 i inastalacja wod-kan w calym domu 20 tys... To sa ceny brutto
Jezeli tam jest 70 netto czyli okolo 75 brutto... 20 tys wiecej... No dla mnie to za duzo

A tak troche jeszcze z drugiej strony "wyargumentuje" swoj wybor...Otoz mialem do wyboru...albo zatraudniam ekipe i do niczego w budowaniu domu sie nie dotykam, albo buduje dom wraz z pomoca moich braci i kupuje sobie wygodny sysem ogrzewania...stanelo wiadomo na czym...nie mowie ze bylo to tanie i koszty sie nie liczyly...ale w tym momencie najbardziej liczylo sie to ze jak za 10 lat bede mial nie daj Bog prace mniej "pieniedzodajna" to przynajmniej utrzymanie domu nie bedzie mnie wiele kosztowac....teraz dzieki innym oszczednosciom stac mnie na taki wydatek ale moze byc czas ze bedzie ciezko z tym np 600 zl za miesiac ogrzewania...albo i wieksza cena...roznie bywa...

photos
12-12-2010, 08:51
jakby to bylo to samo to mialbys pompe...nie masz czyli to nie jest to samo...
Tlumaczylem juz ze wasze argumenty sa poronione...ja nikogo nie namawiam...stac mnie i kupilem...
Jak ktos kupil bardzo drogie auto to tez argumentujesz mu ze ty za to samo bo tez da sie tym jezdzic zaplaciles 3x mniej...??albo jak ktos wybuduje dom 600 m za milion zl tez powiesz mu ze tty za to samo zaplaciles powiedzmy 400 tys Jestes pewny ze to jest to samo??...dla mnie priorytetem sa niskie rachunki...i to najbardziej sie liczy...i nic nie bylo w stanie mi tego zagwarantowac oprocz pompy...nic w moim zasięgu

Liwko
12-12-2010, 11:20
Pompa ciepła kontra tradycyjne ogrzewanie. Jakie tradycyjne? Obsługowe czy bezobsługowe?
Bezobsługowe? Pompa ciepła bije wszystkie na głowę. Można się kłócić jedynie co do gazu. Dlaczego waszym zdaniem nie powinno się porównywać drogiego kotła na gaz z tanią pompą cierpła??? Przecież nawet najgorsza pompa jest 100 razy lepsza od najlepszego kotła!
Obsługowe? Nawet nie chcę o tym pisać.
No to zaraz się zacznie:)

photos
12-12-2010, 12:14
eeee no to jak tak bedziemy liczyc to po co sie budowac...mozna na lokate wrzucic 500 tys...i co ja bede zarabial a Ty bedziesz tracil na utrzymanie domu...
A tych 40 tys i tak bym, nie wrzucal na lokate tylko kupil albo np auto, albo jakies dodatkowe wyposazenie do domu.
inwestycja w pompe to nie tylko niskie rachunki...chodzi tez o postep, o wygode itd

photos
12-12-2010, 12:22
mpoplaw powiedz mi z czego masz zrobione pokrycie dachowe i ile Cie kosztowalo...?? Chodzi mi o to ze wiele osob ktore chca te wspomniane 46 tys wplacac na lokate zamiast na pompe napewno ma dachy zrobione z ceramiki...ja mam z blachy a reszte wplace na lokate...i jak ma sie to do wartoaci pieniadza...?? Bo ja roznice w pompie po kilku latach zniweluje za pomoca niskich rachunkow...a wasze dachy sa od poczatku skazane na strate kasy...
Przyklad banalny ale wlasnie odzwierciedla porownania pompy do ogrzewania tradycyjnego

j-j
12-12-2010, 13:22
mpoplav, ech nie ma sensu pisac chyba dalej.
"Owce są .....", to jedyny warty uwagi komentarz.

photos
12-12-2010, 13:33
Ok to może trochę inaczej...Mój wujek ogrzewa dom drewnem. Ma dużo swojego lasu jedyny koszt to około 200 złza sezon na ON do ciągnika którym zwozi sobie to drewno. Jak mu mówię że ktoś ogrzewa dom prądem i płaci po 500 zł za miesiąc to się smieje mi mówi ze owce są po to aby je strzyc... :)

1igor1
12-12-2010, 13:54
A pocięcie, porąbanie składowanie i przynoszenie tego drewna do domu to za darmo ma?? Bo jak to wszystko policzysz to wtedy już taka duża rożnica nie wychodzi. Sam osobiście mam pompe powietrze-powietrze i kominek, i gdyby nie to że mam duży zapas drzewa to bym chętnie z drzewa zrezygnował. Jak dzisiaj w tej śnieżycy mialem iść po drzewo uff, a jak sobie pomyśle o tym cięciu i rąbaniu to powoli odechciewa mi się kominka, No i kotlownia w salonie ..., prawdą jest to że drzewo jest tanie jak się nie liczy swojej pracy do przygotowania tego drzewa. Ale grzanie PCI wcale nie wychodzi tak drogo ...

photos
12-12-2010, 14:05
NIe ma 3 nastoletnich synów...którzy te pracę wykonują :)

Sam się smieję ale taka jest prawda....
Jeżeli ktoś będzie rzucał stwierdzeniami że pompa jest do bani podpierając się przykładem lokaty to ja mogę smiało podawać taki przykład. i Wychodzi że gaz i prąd też są do niczego...

dekar
12-12-2010, 15:06
kempess74 poczytaj sobie np. ten wątek http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169601-Polskie-tanie-pompy-ciepła zobaczysz, że można mieć system ogrzewania pompą ciepła w zdecydowanie niższej cenie niż tą którą tobie zaproponowano.
Generalnie cała sekcja o pompach ciepła http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?73-Pompy-ciepła to dużo informacji o cenach, zużyciach i praktycznych doświadczeniach użytkowników, a nie tzw. "kulturystów teoretyków".
Poczytaj, policz i sam zobaczysz czy taki system ogrzewania tobie odpowiada.

Liwko
12-12-2010, 15:28
o cieple miejskim zapomniałeś, i oczywiście o elektrycznym
Co do ciepła miejskiego się zgodzę ale niestety niewielki procent forumowiczów ma taką możliwość.
Co do grzania prądem.
Owszem można nim grzać i to dość tanio ale budowanie domu mocno energooszczędnego nie idzie w parze z komfortem mieszkania w takim domu i to j-j dość dobrze opisał. Mnie osobiście szlag trafia jak na dworze są temp 5-10oC. Przy domu bardziej zaizolowanym ten okres się jeszcze wydłuża. W tym czasie ja przepalam od czasu do czasu kominkiem ale budowanie go w domu energooszczędnym jest trochę nieporozumieniem. Osobiście moim zdaniem lepiej grzać ale za to tanio i w tym momencie pompa jest The Best. No i pamiętajmy o CWU.

j-j
12-12-2010, 19:23
Co do ciepła miejskiego się zgodzę ale niestety niewielki procent forumowiczów ma taką możliwość.
Co do grzania prądem.
Owszem można nim grzać i to dość tanio ale budowanie domu mocno energooszczędnego nie idzie w parze z komfortem mieszkania w takim domu i to j-j dość dobrze opisał. Mnie osobiście szlag trafia jak na dworze są temp 5-10oC. Przy domu bardziej zaizolowanym ten okres się jeszcze wydłuża. W tym czasie ja przepalam od czasu do czasu kominkiem ale budowanie go w domu energooszczędnym jest trochę nieporozumieniem. Osobiście moim zdaniem lepiej grzać ale za to tanio i w tym momencie pompa jest The Best. No i pamiętajmy o CWU.


Liwko, masz raczej niewielką wiedzę odnośnie całości zagadnienia systemu grzewczego, opłacalności, fizyki budowli itp. więc proponuję powstrzymywać sie od stwierdzeń typu:
PCi jest THE BEST,
Bo jest THE BEST tylko wtedy gdy się to pozytywnie przekalkuluje a z tym niestety to różnie bywa.

I nawet pisanie że:
...prąd to warto tylko w super energooszczędnych domach w których się źle mieszka (bo jest tam nie tak oczywisty komfort opisany na podstawie 1,5 rocznych moich subiektywnych odczuć w domu typowo pasywnym), wiec trzeba budować bardziej energożerne domy i kupować PCi, świadczy o Twoim zapatrzeniu w swoją PCi i o braku obiektywnego spojrzenia.
Zapamiętaj, że to problem bardziej złożony i podlega rozpatrywaniu indywidualnemu i niekoniecznie dom musi być superoszczędny aby prąd się kalkulował.

Owce są po to ....
...
jeśli ktoś płaci 500 zł za miesiac grzejąc prądem to jest owcą i jeśli przepłacił za PCi to również, tak jak przy gazie i każdych innych produktach spełniających podobne funkcje.
A że to forum budowlane i najdrożesze u większości producentów są na razie PCi to na nich najłatwiej przeplacić stąd warto czasem ludziom doradzić jeśli chcą sluchać.

Jeśli Liwko kupileś swoją prawie za darmo i będzie Ci chodziła dlugo bezawaryjnie to Twoje szczęscie ale doradzaj rozsądnie.

W tym miejscu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153597-JAK-M%C4%84DRZE-I-TANIO-OGRZA%C4%86-MA%C5%81Y-DOM&p=3958612&viewfull=1#post3958612
trochę o oplącalności też było.
Przypominam go bo szkoda pisać za dużo na nowo.

pzdr

Liwko
12-12-2010, 19:41
Chodzi mi o to że tzw okresy przejściowe są niekomfortowe. Chyba się z tym zgodzisz, chociaż u ciebie ten okres trwa przez całą zimę;) Ja osobiście wolę mróz bo wtedy mam w domu odczuwalne ciepło a rachunki małe. Dla mnie to jest komfort.

dekar
13-12-2010, 00:07
I jeszcze jedno, cały czas czekam, aż ktoś wykaże błąd w moich wyliczeniach.

pzdr
Poczułem się wywołany do odpowiedzi, chociaż nie uważam się za typa "pompa ciepła is the best". Po prostu jak widzę tak amatorski model finansowy to aż mnie trzęsie...
A więc do rzeczy, błędy w metodyce i wyliczeniach:
1. Błąd zasadniczy. Porównujesz nieporównywalne. Dwa różne budynki, różne technologie, różne projekty, różne warunki geolokalizacyjne, różne okresy budowy, różne ceny robocizny, materiałów. Chcesz uzyskać miarodajne porównanie? Przyjmij jeden obiekt bazowy dla którego będziesz "podstawiał" wartości dla wybranego wariantu. W przeciwnym razie im słabiej będziesz znał uwarunkowania drugiego obiektu, tym model będzie obarczony większym błędem.

Dałeś 40 kPLN za PC wraz z podłogówką. Załóżmy, że obaj wydaliśmy na WM tyle samo. Załóżmy, że za 3 szybę w oknach zapłaciliśmy tyle samo (notabene rzeczywiście 2000 zł.dopłaciłem). Za wełnę zapłaciłem mniej niż ty, bo moje 40 cm. wełny w granulacie kosztowało 50 zł./m.sześć i to na pow. 140 m.kw. (tyle grzeję), ty masz dachu coś ok. 200 m.kw., może trochę mniej. Nie sądzę byś zakupił wełnę w rolce w cenie poniżej 100 zł./m.sześć. U mnie efektywny m.kw. ocieplenia stropu ok. 30 zł./m.kw. (granulat nie był tak wydajny jak oczekiwałem, przyjąłem więc ok. 6,3 zł./m.kw./10cm x 4 = 25 zł. + 5 zł. jej rozsypanie). 140 x 30 = 4200 zł.
U Ciebie (nie wiem jaka wełna, jaki koszt ułożeni i jaka pow.) SZACUNKOWO: 180 m.kw. dachu x 25 zł./m.kw. (to bardzo tania wełna) = 4500 zł. + ok. 10 zł./m.kw. (ułożenie) = 6300 zł.
Na wełnie jestem 2000 zł. na plusie.
2. Błędy w wyliczeniach jakie znalazłem: "Załóżmy", "Nie sądzę ", "SZACUNKOWO". Aby nie być gołosłownym. Modele finansowe faktycznie często opierają się na założeniach, ale jeżeli porównujesz dwie rzeczy to nie możesz dla jednej robić wyliczeń precyzyjnych opartych na faktach a dla drugiej coś zakładać. Chcesz aby było to porównywalne to musisz stosować takie same założenia i takie same wartości dla obydwu przypadków lub przynajmniej być w 100% pewnym ich charakterystyk, w przeciwnym razie wracamy do punktu 1 czyli porównywania nieporównywalnego.


Ocieplenie ścian zewn.Gdybyśmy mieli tą samą pow. - u mnie ok. 200 m.kw. - różnica na mają niekorzyść wyniosłaby 5400 zł. .
3. Błąd w powyższym tkwi w pominięciu danych na bazie których wyliczono tą różnicę. Niby skąd mamy wiedzieć jak to wyliczyłeś? I jak wyszedłeś na tą liczbę?

Ocieplenie podłogi: różnica na moją niekorzyść ok. 2200 zl..
4. To samo co wyżej. Skąd ta liczba?

Perlit: ok. 500 zł. (zasypałem nim I-szą warstwę pustaków)
5. Podejrzewam, że to wymóg wybranej technologii, patrz punkt 1.

Dodatkowe ocieplenie garażu od wewn. ok. 2000 zł. - na moją niekorzyść,
6. Jesteś pewnien, że ten koszt nie pojawił się w drugim porównywanym przypadku? Przecież ocieplanie garaży często ma miejsce. Ponadto skąd taka a nie inna liczba?

Ocieplenie ściany fundamentowej - nie napisałeś ile jej masz i jaki użyłem styro - ja mam 15 cm. EPS 100. Mam też większy, co zrozumiałe, fundament. Niech będzie, że tutaj wydałem o 1000 zł. więcej niż Ty.
7. "Niech będzie"? A co to za założenie?

Za ogrzewanie i PC do CWU wydałem ok. 16000 zł. z robocizną.
8. W końcu jakiś konkret, ale dobrze gdybyś podał o jakim ogrzewaniu mówisz, bo nie każdemu będzie się chciało przekopywać przez forum aby to wyłapać, a bez tej informacji to ta liczba jest bezużyteczna. No i to około. Jakie zaokrąglenie przyjąłeś? W dół czy w górę?

Liczymy Pomijam ten fragment bo jak dla mnie te obliczenia są zmanipulowane. Zamiar podejrzewam miałeś dobry ale wykonanie...


Różnica 18.840 zł.
No i tu się zaczyna jazda. Bo można na różne sposoby. Tak jak chce mpoplaw: robimy lokatę 4,86% (efektywne z kapitalizacją dzienną, bez podatku Belki) = 915 zł./rok
i tą kwotę będziesz musiał dodać do swoich kosztów eksploatacji.
9. Typowa zabawa z liczbami. Model może być typowo teoretyczny i faktycznie wtedy takie założenie z lokatą ma sens, albo mieć wymiar praktyczny i wtedy założenie nierealne biorąc pod uwagę, że osób które jakąkolwiek zaoszczędzoną kwotę na instalacji ogrzewania wrzuciłyby na lokatę można uznać za pomijalny promil (ale może warto np. założyć taki wątek w "Sondażach" aby mieć lepiej weryfikowalne dane).

Można inaczej. Daj mi te 18.840 zł. Zrobię ze swojej chałupy pasywniaka. I będę płacił mniej niż Ty.
10. Stwierdzenie było by prawdziwe, gdybyś podał wyliczenia bazujące na wycenie prac i materiałów, bez tego to tylko pobożne życzenie.

Na koniec aby nie być mylnie zrozumiany, nie neguję twojego zamiaru czy celu jaki chciałeś osiągnąć. Być może gdybyś zrobił to porównanie właściwe to wyszły by liczby jeszcze lepiej pasujące do Twojej teorii (chociaż jako posiadacz pompy ciepła mam nadzieję, że nie;)), ale jeżeli chcesz być traktowany poważnie to nie szafuj tymi obliczeniami bo mają tyle dziur metodycznych, że nie nadają się jako argument w jakiejkowiek sprawie.

Liwko
13-12-2010, 08:19
a co powiesz na grzanie prądem w duże mrozy, a w okresach przejściowych zwykłą tanią PCi powietrzną która przy okazji daje też CWU

znacznie taniej w inwestycji a w użytkowaniu tylko trochę drożej, więc suma sumarum i tak efektywniej
Znajdź dobrą tanią powietrzną. Już kiedyś o tym pisaliśmy ile by musiała być tańsza od gruntowej aby się opłacała. W moim przypadku musiała by kosztować poniżej 10tyś. One i tak zazwyczaj mają grzałki więc i tak w duże mrozy grzeją COP 1

Liwko
13-12-2010, 09:53
W moim przypadku wymiana wszystkich okien na energooszczędne kosztowała by tyle więcej ile DZ do pompy. Nie mówię tu już o dużych drzwiach bez wiatrołapu. Trzeba by było również kombinować przy projekcie a tego nie chciałem robić. Nie ma sensu więc porównywanie bo indywidualnie trzeba się nad tym pochylić. Przy drugim domu pewnie mniej błędów budowlanych by wyszło ale w pompę znowu bym zainwestował ale DZ zrobił bym poziome i samemu.

dekar
13-12-2010, 12:11
No dekar naprzód pokaż lepsze, realne, wyliczenia, pochylimy się, popatrzymy. Zobaczymy nie "amatorski model finansowy".
Twoja wypowiedź świadczy, że przeczytałeś mojego posta bez zrozumienia. Niestety tak to jest jak spotyka się z krytyką, górę biorą emocje i tylko niewiele osób jest w stanie obiektywnie podejść do swojej oceny.
Napisałem prawdę, wyliczenia są obarczone dużym błędem bo są oparte na zmanipulowanych założeniach (nie w znaczeniu złośliwie tylko nie zgodnie z zasadami tworzenia modeli porównawczych).
Argument o tonie jest co najmniej niepoważny, wyskakujesz z żądaniem weryfikacji pełen samouwielbienia to uzyskałeś odpowiedź. Nie taka jak się spodziewałeś? No trudno takie życie. Nie sztuką jest coś wyprodukować, sztuką jest wyprodukować coś dobrze.
Przyjmij krytykę jak mężczyzna i następnym razem zrób to lepiej...

Zrobienie modelu finansowego i to jeszcze porównawczego to przeciętnie tydzień intensywnej pracy (bywa i dłużej), tyle trwa zrobienie profesjonalnego modelu. Nie widzę powodu dla którego miałbym poświęcać tyle czasu aby tylko zaspokoić twoją urażoną dumę. Poza tym gdybyś czytał uważnie to byś zauważył, że podstawą opracowania dobrego modelu jest całkowite zrozumienie obiektu/tematu modelowania, ja takiej wiedzy w tym konkretnym przypadku nie posiadam dlatego nie podejmę się zrobienia modelu "na czuja".

Liwko
13-12-2010, 12:39
Dzisiaj ProStaś ktoś nam wyjaśnił jak to wygląda to grzanie tylko w taniej taryfie. 18oC w domu przy dużych mrozach nie jest chyba zbyt komfortowe. O tym też trzeba pamiętać bo między 18 a 21 to niby tylko trzy stopnie różnicy ale lata świetlne w opłatach.

photos
13-12-2010, 12:40
ProStaś. Zaznaczam że nie znam systemu ogrzewania prądem. Ale skoro podajesz przykład z użyciem 2 taryfy to znaczy chyba że też musisz uzywać podłogówki... Która odda ciepło dopiero w dzień...I co to są jakieś maty elektryczne?? chyba nie bo one szybko by się nagrzały ale też szybko oddały ciepło...nie wiem napisz jak to się odbywa

Liwko
13-12-2010, 13:06
No właśnie o to chodzi. Ciężko cokolwiek porównywać bo wystarczy że średnia temp. w domu będzie się różniła o 1st. i już wyjdą spore różnice. Nawiasem mówiąc zaczynam mieć te szukanie optymalnego ustawienia swojego systemu gdzieś. Ma być ciepło i już, nie ważne czy zapłacę za całą zimę 1000 czy 1200zł. W salonie minimum 21 (w weekendy 22), w sypialni 20,5 a w łazience 23-24. Tak ma być i tak jest. Ostatni raz w kominku palone we wrześniu.
Pzdr

Liwko
13-12-2010, 13:24
:) Ja w zeszłym roku kupiłem dwa metry drogiego wysuszonego buka i pewnie mi jeszcze na ze dwa lata starczy. Chyba że latem jakieś ognisko zrobię.
Pzdr

ZW
13-12-2010, 13:31
ProStaś nie zapłacisz 1300 zł przez sezon przy 21 stopniach. Zależy jeszcze w którym ZE ale tak ze 2 wypada przemnożyć. Skądś ciągniesz "lewe" ciepełko

Ja też chodzę na prąd i mam dobre ocieplenie.

lukep3
28-12-2010, 17:56
koledzy dom to nie tylko zużycie (choć w moim osiągnąłem ok 65 kwh na metr kwadratowy)- ale także wyglad, architektura; bez wlasnie tych balkonow, lukarn, załamań, podcieni to jest stodoła..ja mam 18 metrow balustrad, facjaty..pewnie bez tego mostków byłoby mniej ale budzic się rano i nie moc spojrzec na budynek..albo niemoc wyjsc na balkon rano i podrapac sie po...jesli buduje sie dla siebie to musi sie podobać a jesli do tego jest tani w eksploatacji to wtedy jest super (no ale jak słysze kogoś z forum żeby zlikwidować okna ze ściany frontowej aby zmniejszyć ucieczkę ciepła..ludzie - nie popdadajcie w skrajności bo to też swego rodzaju zboczenie) pozdrawiam

Liwko
28-12-2010, 19:17
O tym niedawno pisałem w innym temacie. Mój dom od strony północnej ma prawie 13m2 okien razem z drzwiami bez wiatrołapu i za nic nie chcieliśmy z nich rezygnować więc kupiliśmy PC i mamy i okna i tanio;)

tutiturumtu
28-12-2010, 20:08
Witam, przepraszam, że tak troszkę obok tematu, lecz proszę o jednozdaniową odpowiedź, jak się liczy "litraż" domu, bo juz się pogubiłem:

Założenia:
okres: 1 rok
powierzchnia ogrzewana: 120m2
zużycie prądu na ogrzewanie: 9000kWh/rok
zużycie prądu na CWU: 1200kWh/rok

Czy poniższe równanie jest prawidłowe?
(9000kWh+1200kWh) / 120m2 = 85kWh/m2 = 8,5l?

Liwko
28-12-2010, 20:18
Kucze, ProStaś, weź telefon i śmignij kilka zdjęć twojego domu od każdej strony.

tutiturumtu
28-12-2010, 20:29
Liwko, widze, ze jesteś na forum - jednym zdaniem - prooooszę!

Witam, przepraszam, że tak troszkę obok tematu, lecz proszę o jednozdaniową odpowiedź, jak się liczy "litraż" domu, bo juz się pogubiłem:

Założenia:
okres: 1 rok
powierzchnia ogrzewana: 120m2
zużycie prądu na ogrzewanie: 9000kWh/rok
zużycie prądu na CWU: 1200kWh/rok

Czy poniższe równanie jest prawidłowe?
(9000kWh+1200kWh) / 120m2 = 85kWh/m2 = 8,5l?

Liwko
28-12-2010, 20:59
Liczysz tylko ogrzewanie przez metry bo przecież wcale nie musisz używać wcale CWU a możesz 3x więcej.

jerrasek
29-12-2010, 20:20
Mam ten sam problem, obecnie czekam na wycenę - będzie jutro. Dom 150mk koło Bydgoszczy
IVT Greenline HT+ C7 z wbudowanym zasobnikiem na c.w.u.), jako dolne źródło 2 kolektory pionowe po 75 mb każdy.
1. pompa ciepła, odwierty, armatura, montaż, uruchomienie
2. instalacja c.o. (podłogówka, grzejniki, rury, robocizna)
3. instalacja wodno – kanalizacyjna (materiały i robocizna)
ponad 70000 to kosmos. Chętnie obejrzę pana kosztorys z oferty Viessmanna.
Pozdrawiam Jerzy z Bydgoszczy.

Liwko
29-12-2010, 21:25
Jak widzę to temat "Pompa ciepła kontra tradycyjne ogrzewanie" więc Arturo72 wybacz ale wynocha ze swoimi teoriami. Jak się wybudujesz i zamieszkasz wtedy ewentualnie daj znać jak masz bardzo tanio.

jerrasek, tu na forum wszyscy wszystkich do czegoś i przeciw czemuś przekonują. Prawda jest taka że IVT to droga pompa. Poproś o wyceny na poszczególne elementy to będzie łatwiej coś doradzić. Fajnie że będziesz kolejnym który nie smrodzi;)

jerrasek
29-12-2010, 22:01
Na wycenę poczekam do jutra. W TVN-ie tego nie znajdę.

jerrasek
29-12-2010, 22:10
A ja czekam na wycenę. W TVN-ie tego nie znajdę

photos
30-12-2010, 11:33
Prawda jest tak ze IVT jest bardzo dobra marka ale też i bardzo droga. Wielu instalatorów wychodzi z załozenia że skoro stać Cię na IVT to i za robocizne musisz zapłacić więcej....Ja za podobny Komplet ale w Viessmannie zapłaciłem 56 tys brutto
- podłogówka 170m2
- sondy pionowe 2x80 mb
- instalacja wod-kan
- pompa 7,7 kw z wbudowanym zasobnikiem
Montaż tego wszystkiego i uruchomienie.
A jak znajdziesz tańszego producenta pompy to możesz zejść z całości jeszcze około 5-6 tys zł

lukep3
30-12-2010, 16:58
koledzy mam kominek z płaszczem - jestem bardzo zadowolony - pale góra 3 dni w tygodniu, napewno dużym minusem jest koszt kominka - ja wybralem sobie ładny wkład, a że mam wymagający gust więc troszke kosztował, do tego regulator, sprzęgło hydrauliczne, przepustnica no i obudowa kominka..uff - troche się nazbierało..mysle ze jesli mial bym robić kominek zrobilbym znowu z plaszczem - przede wszystkim duży komfort ciepła - cały budynek dobrze dogrzany, długi czas spalania, brak efektu nadmiernego ciepła w jednym pomieszczeniu a w innych zimno.
wentyl mech. z gwc wykonywałem i przeciwieństwie do przedmowcow uważam iż nie nalezy łaczyc wentylacji z ogrzewaniem - to sa 2 odrebne instalacje. Mam alergika w domu wiec dgp i powietrzne ogrzewanie definitywnie odpada, zreszta malowac scian też nie lubie.
Drugim źródłem ogrzewania jest piec gazowy kondensacyjny z zasobnikiem warstwowym - ciepła woda od razu dostępna z duża wydajnościa, koszt podgrzewu 110 l wody ok 0,48 zł wiec nie wiele (gaz z sieci).
Jesli macie dostep do gazu - to gaz, jesli nie to wybralbym PC. Uwaga przy gazie i d. ocieplonym budynku mamy szanse spokojnie osiagnac taryfę W2 a wtedy koszty stałe to ok.20 paru złotych na m-c.

jerrasek
30-12-2010, 20:48
Dostałem wycenę na dom ok.150mk
Pompa IVT Greenline HT+ C7 z wbudowanym zasobnikiem na c.w.u.), jako dolne źródło 2 kolektory pionowe po 75 mb każdy.
1. pompa ciepła, odwierty, armatura, montaż, uruchomienie
2. instalacja c.o. (podłogówka, grzejniki, rury, robocizna)
3. instalacja wodno – kanalizacyjna (materiały i robocizna) - 2400
Za całość z Vatem 58 600zł - a nie 70 000 nie jest tak źle ale szukam dalej.

Liwko
30-12-2010, 20:54
Niech rozbiją ci to na poszczególne elementy bo może się okazać że ta cena PC nie jest taka zła, albo duża za to co innego tanio policzyli.

ProStaś
30-12-2010, 21:34
Dostałem wycenę na dom ok.150mk

Za całość z Vatem 58 600zł - a nie 70 000 nie jest tak źle ale szukam dalej.

Możesz pokazać projekt domu ?

Liwko
30-12-2010, 21:34
Ty Arturo naprawdę masz jakieś kompleksy. Viagra nie pomaga? Łyka się podobno całą a nie pół bo tak taniej.
Grzej prądem Arturo grzej, sąsiedzi pewnie będą mieli radochę bo na twoim liczniku będą noże ostrzyć:D
Jak nie potrafisz uszanować innych tutaj to forum chłopie nie dla ciebie, zabieraj zabawki i na plac zabaw. Co za k...

Liwko
30-12-2010, 22:16
A wiesz za co ta cena? Doczytałeś wszystko czy tylko o pompie? Jeżeli będzie taką chciał to taką sobie założy a jeżeli wyjdzie mu za drogo to pomożemy my znaleźć tańszą. Znasz jego projekt? Znasz jego działkę? Wiesz gdzie mieszka? Wiesz jakie będzie zapotrzebowanie na CO i CWU? Wiesz czy nie wiesz? Bo ja nie.
Ja nie nabijam się z ludzi którzy grzeją prądem choć często jest to jazda bez trzymanki ale ty musisz, po prostu musisz.
Opanuj się chłopie i zacznij pisać w tematach które cię interesują.
Koniec tematu.

photos
31-12-2010, 01:28
cena ktora kolega podal jest razem z gornym zrodlem...czyli komplet CO...odejmujac koszt wod kan masz kwote 56 tys...moim zdaniem jak szukasz wsrod markowych producentow to taniej nie bedzie no moze tysiac gora dwa ale raczej nie w IVT...
Popros ich o szczegolowa wycene co i za ile...
Poma + kotlownia i montaz tyle i tyle
Dolne zrodlo
Gorne zrodlo...
Ale tak z tego co piszesz to za dolne masz pewnie w granicach 13- 14 tys, za gorne z 15 to daje kwote 29 tys i pompa wraz z kotlownia montazem i uruchomieniem 27 tys...
I teraz pomysl sobie sam...za odwierty i podlogowke raczej na mniej nie masz co liczyc...normalne stawki
Wkladajac pompe krajowego producenta, czyli jedna z najtanszych na rynku urwiesz z tych 27 tys maksymalnie 10 tys...
Reasumujac ciezko bedzie Ci zejsc ponizej 50 tys...ale nie jest to niemozliwe

photos
31-12-2010, 07:59
no piec powiedzmy na ekogroch z zasobnikiem z 6 tys...grzejniki zalezy od marki ale tak do okolo 10 tys...zbiornik na Cwu 3 tys kotlownia i montaz wszystkiego okolo 5-6 tys...razem 25 tys...czyli o 30 mniej...
koszt ogrzewania...Liwko ma podobny metrazem dom i placi 1200 za sezen. groszku potrzeba okolo 6 ton *750 - 4500 zl...czyli 3200 wiecej...okolo 10 lat zwrot inwestycji

Liwko
31-12-2010, 08:57
Ale tu nie tylko chodzi o zwrot ale jeszcze o to by się z tym domem nie srać i nie być na jego usługach.
photos, nie policzyłeś komina i dodatkowych metrów kotłowni i na opał.

j-j
31-12-2010, 08:58
no piec powiedzmy na ekogroch z zasobnikiem z 6 tys...grzejniki zalezy od marki ale tak do okolo 10 tys...zbiornik na Cwu 3 tys kotlownia i montaz wszystkiego okolo 5-6 tys...razem 25 tys...czyli o 30 mniej...
koszt ogrzewania...Liwko ma podobny metrazem dom i placi 1200 za sezen. groszku potrzeba okolo 6 ton *750 - 4500 zl...czyli 3200 wiecej...okolo 10 lat zwrot inwestycji

photos, takie wyliczanie zwrotu to między książki włożyć- za dużo uogólnień. A uwierz, że końcowa ilość lat może znaaacznie odbiegać od tego co wyszacowałeś.
A wycena jest sporawa, no ale czego się spodziewać po PCi o normalnej jakości- wlaśnie takiej ceny.

pzdr

photos
31-12-2010, 09:29
o zwrocie moze i miedzy bajki bo w przeciagu 10 lat ceny znaczaco sie zmienia...ale wiem ile ton wegla idzie moim rodzicom na sezon...i to nie jest z kosmosu tylko z wlasnych doswiadczen...i tak jak Liwko pisze codzienne ranne rozpalanie w piecu...idz dorzuc bo chyba wygaslo, wynies popiol, ach szkoda gadac...wole rano wypic kawke a zamiast wizyty w kotlowni pobawie sie z moim malym synkiem

j-j
31-12-2010, 10:45
photos, nie wątpę że wiesz ile idzie, po prostu kazde uogólnienie rodzi kolejny błąd szacowania i w ostatecznym rozrachunku 10 lat to prawie jak losowa liczba. Dobre wyliczenie zwrotu to nie taka prosta sprawa.
A tradycyjne ogrzewanie to nie tylko węgiel, stary kocioł i dawanie do pieca 1-2 razy dziennie.
PCi to nie jedyne bezobsługowe ogrzewanie, podawanie tego jako jakiś argument przez kogokolwiek jest dla mnie wręcz kompletnym nieporozumieniem.

pzdr

photos
31-12-2010, 11:25
Zgoda to nie tylko stary kocioł...ale zauważ ze bardzo często jest to koronny argument na anty...czyli porównywanie nowoczesnego systemu z pompa ciepła do ogrzewania śmieciuchem za 3 tys zł i na koniec stwierdzenie ze "mam to samo ale dużo taniej" A jesli chcemy juz jakiś lepszy kociołek z dozownikami i troche elektroniki sterującej, jesli na gaz to oczywiście z kondensatem to robi nam sie kwota kilkunastu tysięcy zł....i wtedy zgadzam się w 100 % porównujmy to z pompa ciepła...Wyjdzie i tak taniej ale kwoty juz nie będą takie szokujące dla niektórych...Różnica może okazać się żedu 5 do 10 tys miedzy pompa a właśnie równie nowoczesnym kotłem i dochodzi koszt dolnego źródła od 6 do 14 tys. Przykłady kwotowe dla budynku o w/w powierzchni czyli około 150 m2. Czyli tak naprawdę cała inwestycja może różnić się kwotami rzędu 11-24 tys zł...A jak ta droższa opcja daje nie tylko nadzieje ale wrecz argumanty że bedzie to bardziej ekonomiczny spsób ogrzewania domu wielu się na to może zdecydować....Ale tu ktoś nazwie ich jeleniem i baranem którego można strzyc
j-j powinieneś się zgodzić trzeba porównywać równie nowoczesne systemy, wówczas otrzymamy większe prawdopodobieństwo słusznej oceny naszego wyboru.

justka&radzio
31-12-2010, 16:36
No to porównaj photos równie nowoczesny system,w pełni bezobsługowy który ma np. Marcin Cetera za ok.10tys.zł na dom 152m2,z równie nowoczesnym systemem z PCi za 58tys.zł
...normalnie ręce opadają...

I tak i nie .Dom to nie tylko system grzewczy.Oba fajne bo bezobsługowe ,różnica zaczyna się w domach gdzie ten system ma działać.
Trzeba wziąć pod uwagę i wyrażnie napisać że dom do pompy może być standardowo ocieplony a dom pod kable musi mieć inne "standarty ociepleniowe".Tu przykładem jest właśnie dom Marcina.Pzdr.

Liwko
01-01-2011, 13:16
No to porównaj photos równie nowoczesny system,w pełni bezobsługowy który ma np. Marcin Cetera za ok.10tys.zł na dom 152m2,z równie nowoczesnym systemem z PCi za 58tys.zł
...normalnie ręce opadają...

pierwszy z brzegu
http://projekty.muratordom.pl/rodzina-na-swoim/projekt_reprezentacyjny-wariant-ii,1312,1,93.htm?nr=355
Napisz do muratora że zbudujesz tanio taki dom i będziesz tanio ogrzewał prądem. Będą mieli na pewno ubaw.
A jeszcze żeby było trudniej taras znajduje się od północy a od południa las albo dom.
Do tego mieszkać będzie 6 osób i chcą mieć dużą wannę z jacuzzi.

Liwko
01-01-2011, 13:19
ergo odsetki od tego 30 tyś ponadnormatywnego kredytu zjedzą w przedbiegach wszystkie oszczędności i PCI nigdy się nie zwróci
O jakim kredycie ty człowieku mówisz? System na paliwa stałe często więcej kosztuje niż z PC i na tym forum jest multum tego przykładów więc nie pisz znowu bzdur. Właśnie przy kopciuchach jest wiele owiec które dały się wystrzyc!

Liwko
01-01-2011, 13:52
więc przestań się ukrywać, przyznaj wreście że twój fanatyzm ma jakiś związek z odpłatnym marketingiem PCi
:D Chyba będę musiał rzeczywiście o tym pomyśleć bo PC w porównaniu do kopciuchów to przyszłość.

zacznij od udowodnienia że domek o OZC 32MWh/rocznie da się ogrzać PCi za mniej niż 10 tyś inwestycji + 1200zł/rocznie kosztów
Nigdy tego nie powiedziałem, ale dla takiego zapotrzebowania kopciuch to zupełna pomyłka. Jednak pytanie brzmi ile kosztuje doprowadzenie domu do takiego zapotrzebowania i jakie będzie zapotrzebowanie na CWU?

Liwko
01-01-2011, 14:55
Fakt, nie doczytałem. Ale czy ktoś jeszcze buduje takie domy?

Liwko
01-01-2011, 16:16
Ale po co robić WM? Przecież ona się nigdy nie zwróci. Nie lepiej te 10-20tyś. na lokatę do banku?
Prawda jest taka że system z kopciuchem często jest droższy niż system z PC ale nie można wszystkiego generalizować i twoje ataki na PC są po prostu głupie. Cały świat idzie w kierunku i ocieplania i PC, takie są fakty. Nawet jeśli zejdziemy z zapotrzebowaniem domu do 15W/m2 więc zbudujemy pasywniaka wydając przy tym sporo więcej pieniędzy to CWU nadal będziemy mieli drogie. PC jest rozwiązaniem i na jedno i na drugie. Nie ma potrzeby kombinować z projektem, kłaść 20-30 styropianu, kupowania drogich okien itd, itd bo ekonomicznie nie ma to większego sensu. WM przy PC też raczej się nigdy nie zwróci ale robimy ją przede wszystkim dla komfortu! A dlaczego mamy mieć komfort świeżego powietrza a nie mamy mieć komfortu bezobsługowego CO? Bardzo trudno przy większości projektów zejść do zapotrzebowania poniżej 50W/m2 i też dużo to kosztuje, więc gdy nie ma gazu przy płocie PC jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Nie prawda?

jerrasek
01-01-2011, 19:58
Projekt vis-avis c126a z Muratora z małymi zmianami!!

jerrasek
01-01-2011, 20:10
Ma być wygodnie i tanio w eksploatacji. Oczywiście z kosztów można jeszcze zejść wkładając polski produkt ale czy to watro ryzykować. Szwedzi mają większe doświadczenie. Nie będę nawet próbował udowadniać za ile się zwróci, bo i może się nie zwróci. Wliczam tę inwestycje w koszt budowy i tyle. Dzisiaj odwiedziłem dobrych znajomych, którzy zdecydowali się na ogrzewanie gazowe z butli + kominek z płaszczem wodnym + solary, rekuperator, elektroniki sporo - pełen wypas i...... koszt 70tys. Rachunki za listopad za gaz 700zł za grudzień pewnie sporo więcej. Pompa wydaje mi się że jest lepszym rozwiązaniem i nawet tańszym w naszym kraju (jeśli chcesz mieć wygodę).
Pozdrawiam wszystkich.

jerrasek
01-01-2011, 22:40
Przeczytaj uważnie a potem komentuj. To że w pompach polskich środek jest nie nasz to wiedzą prawie wszyscy, Nie chodzi o to aby się chwalić ile się wydało. To ma służyć lata. Moim zdaniem warto budując dom dla siebie zrobić dobrą izolację, dobry dach i przede wszystkim dobre ogrzewanie. Celem było porównanie wydatków instalacji ogrzewania gazowego i PC a nie chwalić się kto wyda więcej. Ja chyba jak większość internautów liczę każdą złotówkę, która przy budowie się przyda. Można oczywiści kupić najtańszego kopciucha i spędzać miło czas w kotłowni ale mi to nie pasuje. Cóż myślę, że lepiej będzie dla forum jak Pan się przeniesie i nie będzie tylko krytykował ubliżając innym, bo tutaj ludzie szukają pomocy, opinii, doświadczeń itp.
Pozdrawiam

ProStaś
01-01-2011, 23:09
jerrasek

Nie wiedząc na jakim jesteś etapie inwestycji oraz jakimi środkami $$$$ dysponujesz masz 2 wyjścia - zakładając bezobsługowy system grzewczy (bo rozumiem, że rury z gazem przy działce nie masz) możesz wybrać 2 sensowne - moim zdaniem - opcje:
1. pójść drogą prądową (tak jak np. ja, czy Marcin Cetera - przywołuję akurat nas bo Twój projekt jakoś szczególnie nie odbiega od naszych) i max. ocieplić, zatopić w wylewce kable grzejne (ewent. w pokojach piece akumul.)
2. pójść drogą PC godząc się na większe nakłady finansowe na wstępie, niskie koszty eksploatacyjne później oraz na problematyczny tzw. zwrot inwestycji (tu uwaga: od zasobności portfela zależy jak tą PC zrealizujesz:
a. droga PC i <standardowe> ocieplenie
b. tania PC i duuuuużo lepsze ocieplenie (i to za różnicę pomiędzy tanią a drogą PC, a uwierz mi jak będziesz miał prawidłowo dobrane DZ i GZ, to sama PC to pikuś, najłatwiej ją wymienić_

Wybór Twój.
Ja bym w te kable poszedł. Do tego ze 30 cm. styro, WM, 3 szyby itd.

Pozdrawiam, życząc udanych wyborów.

MWM
02-01-2011, 10:25
Ja np. jestem świadomy, że PC jest w tej chwili za drogim rozwiązaniem, szczególnie jeżeli mamy ogrzewać mały dom np 100-120m2.
W związku z tym chętnie poszedłbym w kable elektryczne, jednak jest jeszcze jedna rzecz która wyraźnie nie daje mi spokoju.
Kable to na bardzo długą metę droższe rozwiązanie w sęnsie comiesięcznych opłat niż np PC, czy piec kondensacyjny na gaz.
Generalnie dywagacje w sensie.... zaoszczędzę 30 000 teraz wsadzę je na konto i będą procentowały niwelując straty ja osobiście wkładam głeboko w bajki bo mnie np. nie udao mi się nigdy wykazać tak daleko idącym samozaparciem. Zawsze znajdą się później rzeczy w domu, które warto zrobić, zmienić i na 99% ta kasa rozpłynie się na inne inwestycje.

Nieważne.
Chciałbym wrócić do pierwszego zdania i mojej wątpliwości.
Otóż, jak w domu ogrzewanym podłogówką z zatopionymi kablami przygotować się na przyszłość i np radykalny spadek cen PC za np 10 lat??
Wiadomo, że można zdublować ogrzewanie ale to już szczególnie nie ma sensu, czy jedyną opcją jest potem kucie podłogi w całym domu??
A może moje wątpliwości biorą się jedynie z faktu, że nie potrafię jeszcze obliczyć jak mała jest różnica pomiędzy miesięcznymi kosztami ogrzewania PC i kablami elektr?? Jaka to może być różnica w parterowym domu np 120m2 ?? (oczywiście zakładając, że dla kable grzeją w domu który jest dodatkowo docieplony jak opisane powyżej)
Pozdrowienia.

Liwko
02-01-2011, 10:37
Tak mpoplaw, tak, ty masz najlepsze rozwiązanie bo domek grzeje ci ciepłociąg. Też byśmy tak chcieli, ale niestety tylko ułamek ludzi ma tak fajnie jak ty. Ja obrażam? Czy ja piszę ciągle o jakichś owcach? Jesteś wielkim obrońcom śmieciuchów, czy czasem nie masz w tym interesu? Tak po za tym panowie to nie jest wątek o grzaniu prądem, prąd nie jest tradycyjnym chyba rozwiązaniem? Takim rozwiązaniem są śmieciuchy i wszelkiej innej maści piece na paliwa stałe. Często nakłady finansowe by doprowadzić budynek do zapotrzebowania poniżej 50kWh są wyższe niż instalacja PC a nadal mamy drogą CWU. OZC to jest to co każdy powinien zrobić na początku by się dowiedzieć ile te nakłady będą wynosić. ProStaś podajesz przykład Marcina ale sprawdziłem w ostatnim tygodniu temperatury w Ustce i u mnie i było to tak że jak u niego było -4 to u mnie było -8, jak u niego było -8 to u mnie -16 więc znowu porównanie traci sens. OZC to jest to co każdy powinien zrobić i wtedy podejmować decyzję.

Liwko
02-01-2011, 10:43
"Otóż, jak w domu ogrzewanym podłogówką z zatopionymi kablami przygotować się na przyszłość i np radykalny spadek cen PC za np 10 lat??"
Dla domu z niskim zapotrzebowaniem i podłogówką wodną pomyślałbym o czymś takim.

http://allegro.pl/pompa-ciepla-18kw-copeland-kociol-piec-pow-woda-i1379068353.html

MWM
02-01-2011, 11:01
Szybkie pytanie. Jakiego freeware audytora OZC używacie (właściwie to który najłatwiej pojąć laikowi) i gdzie go można pobrać?
Pozdrowienia.

MWM
02-01-2011, 11:05
"Otóż, jak w domu ogrzewanym podłogówką z zatopionymi kablami przygotować się na przyszłość i np radykalny spadek cen PC za np 10 lat??"
Dla domu z niskim zapotrzebowaniem i podłogówką wodną pomyślałbym o czymś takim.

http://allegro.pl/pompa-ciepla-18kw-copeland-kociol-piec-pow-woda-i1379068353.html

Myślałem o pompie powietrze-woda. Tylko co tu zrobić w zimie, chyba trzeba będzie jakieś drogie w użytkowaniu grzałki zamontować.
Kto z użytkowników na forum tak już ogrzewa??

Liwko
02-01-2011, 11:14
Myślałem o pompie powietrze-woda. Tylko co tu zrobić w zimie, chyba trzeba będzie jakieś drogie w użytkowaniu grzałki zamontować.
Kto z użytkowników na forum tak już ogrzewa??

Takie pompy pracują nawet do -15, -20 z COP wyższym niż 1 ( ta akurat co link podałem jest nieco gorsza)więc w porównaniu do zwykłego grzania domu prądem zawsze będzie taniej. Po niżej tych temp. grzeje już tylko grzałka więc dopiero od tego momentu będziesz miał tak samo co grzejący prądem ale o to że będziesz mieć zimno w domu nie musisz się martwić.

Liwko
02-01-2011, 11:17
Niewiele drożej wyjdą te pompy G-W jeśli samemu wykonasz kolektor poziomy. Cena wyjdzie wyższa ale średnioroczny COP na poziomie 4 masz niemal pewny.
http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html
http://ppcpompy.eu/page13.php

MWM
02-01-2011, 12:17
I tu się mylisz,przy zapotrzebowaniu domu na ciepło rzędu 50kWh/m2 rachunek za ogrzewanie kablami grzejnymi wyjdzie ci 1500zł przy PCi 500zł.Czy różnica 1000zł na rok warta jest inwestycji ok.50tys.zł ? Druga sprawa to oszczędność 30tys.zł,to nie jest odłożenie takiej kasy do banku.Większość buduje z kredytu i prawdopodobnie większość finansuje PCi z tegoż kredytu.A więc te 30tys.zł może pójść na naszą ekupę budowalną i mamy robociznę gratis,nie prawdaż ?
Mamy o ok.10% mniejszy kredyt a to się wymiernie przekłada na mniejszą miesięczną ratę,być może niwelującą do miniumu różnicę między grzaniem prądem a PCi.
Tutaj matematyka się kłania :)
Są tacy inwestorzy, którzy nie boją się takich zestawień i nawet w domu 5L instalują kable godząc się na 1000 PLN więcej na rok.
Ja osobiście mam nadzieję, że różnica będzie mniejsza np około 600 PLN na rok / 50PLN na miesiąc. Wtedy śmiało mogę dopłacać.
Ja będę celował w dom około 3L, 120m2, parterówka. Muszę nauczyć się OZC i obliczyć wszystko w programie inaczej nigdy nie znajdę się blisko prawdy.
Jak z doświadczenia już praktykujących wychodzą obliczenia OZC w stosunku do już realnych kosztów w przyszłości?? (Tolerancja błędu)

MWM
02-01-2011, 12:49
Najprościej i najłatwiej tutaj:
http://www.elektra.pl/pdf/content/vademecum_elektra.pdf
str.12,13,14.Wstaw sobie tabelkę do excela,podstaw swoje dane i porównaj z aktualnymi cenami,zrób symulację lepszego ocieplenia i wyjdzie :)

Dzięki za ten materiał, jest dobrze i zjadliwie napisany i rzeczywiście stanowi dobre podstawy przed wejściem w szczegóły OZC.
Obawiam się zawsze tylko jednego w wypadku takich tekstów pisanych przez producenta albo dostawcę wybranej technologii, że są niestety stronnicze, mocno sugestywne itd.

NOTO
03-01-2011, 14:04
"Otóż, jak w domu ogrzewanym podłogówką z zatopionymi kablami przygotować się na przyszłość i np radykalny spadek cen PC za np 10 lat??"
Dla domu z niskim zapotrzebowaniem i podłogówką wodną pomyślałbym o czymś takim.

http://allegro.pl/pompa-ciepla-18kw-copeland-kociol-piec-pow-woda-i1379068353.html

Dom z niskim zapotrzebiowaniem do pompy 18kW :)

Liwko
03-01-2011, 14:22
Otóż tak, jest to pompa P-W i nie trzeba robić DZ więc by lepiej wykorzystać tanią taryfę zainwestowałbym w większą moc. Różnica w cenie jest stosunkowo niewielka a oszczędności mogą być znaczne. No może nie te 18 ale na pewno bym przewymiarował.
To był bardziej przykład jak tanio można dostać już dzisiaj pompy.

NOTO
03-01-2011, 15:08
Tylko że to jż inna kategoria PC. W szczególnie ciężkie zimy można się zdziwić jeśli projektant nie przestrzegłby przed tym.
Jestem za PC .... ale do ich stosowania jest mało miejsc.
Ciekawe, że duże obiekty tak rzadko korzystają z PC. A może się mylę ?

Nadmiar mocy powoduje że trzeba mieć sporo miejsca (bufor) aby zmagazynować ciepło (o niskiej temp.) to istotnie podnosi koszt instalacji.

Liwko
03-01-2011, 16:07
Tylko że to jż inna kategoria PC. W szczególnie ciężkie zimy można się zdziwić jeśli projektant nie przestrzegłby przed tym.
Jestem za PC .... ale do ich stosowania jest mało miejsc.
Ciekawe, że duże obiekty tak rzadko korzystają z PC. A może się mylę ?

Nadmiar mocy powoduje że trzeba mieć sporo miejsca (bufor) aby zmagazynować ciepło (o niskiej temp.) to istotnie podnosi koszt instalacji.

W zimniejszej od nas Szwecji większość montowanych pomp to powietrze-woda. Przy takiej pompie trzeba niestety pamiętać już o bardzo dobrym ociepleniu ale przy niskiej cenie i podłogówce wodnej jest to rozwiązanie godne uwagi.
Co do bufora to dobrze wykonana podłogówka jest wystarczającym buforem choć dla wykorzystania tej większej mocy można w późniejszym czasie przeliczyć i sprawdzić ewentualną opłacalność zakupu.
Co do dużych obiektów to u mnie ogrzewany PC jest kościół;) Bardzo dobrym rozwiązaniem jest ogrzewanie hal produkcyjnych a dolnym źródłem jest ciepło technologiczne.

eprestige
05-01-2011, 11:20
Pompa ciepła to nic innego jak wspomaganie ogrzewania elektrycznego. Jak na razie do domów jednorodzinnych rzadko stosowana ze względu na koszty. Jak kogoś stać to powinien ją zastosować. Ale najważniejsze to zainwestować w dom energooszczędny lub pasywny. Mam na myśli sam budynek. Jeżeli wybudujemy dom w którym roczne ogrzewanie gazem ziemnym będzie wynosiło 700 zł rocznie to pompa ciepła będzie tylko dodatkowym atutem.
Pozdrawiam

Liwko
05-01-2011, 11:26
Jeżeli wybudujemy dom w którym roczne ogrzewanie gazem ziemnym będzie wynosiło 700 zł rocznie to pompa ciepła będzie tylko dodatkowym atutem.
Nigdy nie wybudujesz takiego domu. Same koszty przesyłowe i CWU wyjdą wyższe niż 700zł.

eprestige
05-01-2011, 11:59
CWU to nie jest ogrzewanie domu.
Ja mieszkam w domu energooszczędnym 200m2. Koszt roczny ogrzewania gazem propan=1750 zł. Gaz ziemny jest 50% tańszy. Jaki jest koszt przesyłu gazu ziemnego? Sprawdzę.
Pozdrawiam

NOTO
07-01-2011, 12:32
W taryfie W-2 abinament ok 12 zł netto. W wielu przypadkach wystarczy.

NOTO
07-01-2011, 12:45
W zimniejszej od nas Szwecji większość montowanych pomp to powietrze-woda. Przy takiej pompie trzeba niestety pamiętać już o bardzo dobrym ociepleniu ale przy niskiej cenie i podłogówce wodnej jest to rozwiązanie godne uwagi.
Co do bufora to dobrze wykonana podłogówka jest wystarczającym buforem choć dla wykorzystania tej większej mocy można w późniejszym czasie przeliczyć i sprawdzić ewentualną opłacalność zakupu.
Co do dużych obiektów to u mnie ogrzewany PC jest kościół;) Bardzo dobrym rozwiązaniem jest ogrzewanie hal produkcyjnych a dolnym źródłem jest ciepło technologiczne.

Szwecja jest niezbyt dorym przykładem. Do dobrego działania PC powietrzej bardzo ważna jest wilgotność. Dodatkowo trzeba by sprawdzić ile rzeczywiście ogrzewania jest z PC a ile ze zwykłych elektrycznych grzałek. (analogia - stawiam tezę że samochód Dacia jest bardzo dobrym samochem i nie rdzewieje. Dlaczego ? Bo w Niemczech jak ktoś kupuje taki samochó to używa o jako 4 w rodzienie i raz w roku jedzie z nim na zlot pasjonatów a przez cały rok stoi u niego w garażu). Nie znam realiów Szwedzkich (ceny nisników - ale to trochę demagogia , inny przykład to że w czechach dopłacają do kolektórów , czyli kupują tego sporo tzn że są opłacalne ... a u nas nie zawsze :()

Co do pojemności podłogówki to schody zaczynają się w przypadku wysokich pomiesczeń lub nieocieplonych. Podłogówka nie wyrabia i musi pracować na dużo wyższych parametrach.

Co do kościoła - to jest to złe rozwiązanie - temperatura wysoka potrzebna jest najczęściej 2 razy dziennie (msza rano i wieczorem). Natomiast PC+podłogówka grzeje non stop. Po co ? Co projektant miał na mysli ? Chyba że PC pokrywa tylko np. 30% mocy aby kafle nie były zimne. Ale Oparcie całego zapotrzebowania ciepła na PC w kościele to nieznajomość tematu. Jako system pomocniczy to OK. Po co grzać wnętrze przez 21 godzin gdy w kościele nikogo z ludzi nie ma ?

NOTO
07-01-2011, 12:48
Ostatnio wielka brytania zaczła chyba dopłacać do PC. Czy będzie znaczyło że PC jest tak dobre ?
Inne pytanie na czasie.... AOW we Wrocku ma być płatne :( Jeśli tak będzie to ruch może być tam mały, założmy że będzie mały. Czy to znaczy że budowanie obwodnic nie ma sensu bo samochody tam nie jeźdzą ?

Jodan
07-01-2011, 13:15
Piszę z firmy Danfoss. Kalkulator na porównania kosztów ogrzewania przy różnych źródłach jest tu: http://www.pl.pompyciepla.danfoss.com/Content/0018D0DC-E647-4921-B759-CF8AD104526C_MNU17440808_SIT447.html
Na dniach będzie zaktualizowany o nowe ceny i będzie można wrzucić więcej zmiennych. Pewnie, że pompa ciepła to duży wydatek, szczególnie te o dobrej jakości. Jeśli się o tym pomyśli na początku to dużo szybciej się zwróci a porównując do całkowitego wydatku np na kociol kondensacyjny (pomieszczenie, komin, etc) to jeszcze szybciej. Wszysko zależy od podejścia inwestora, jego możliwości.
Co do kosztów użytkowania. Na youtube: http://www.youtube.com/watch?v=05Mu22Z7AZc jest wywiad z ludźmi, którzy od ub. roku - października mają powietrzną pompę ciepła w nowym domu (150 m pow. użytkowej) Przez rok - pierwszy rok dla domu - użytkowania robili wyliczenia, łącznie z temperaturami na zewnątrz (był tydzień z -20 w nocy i -10 zimą) i wewnątrz domu (+20,5 dzień; +19 noc). Zużycie roczne dla cwu i co 8518 kWh (na podstawie zainstalowanego oddzielnego licznika). Zdaje się, że to jakieś 300 pln miesięcznie.

Liwko
07-01-2011, 13:48
NOTO, w tym kościele jest tylko nie zimno, tu nie chodzi o grzanie ale o lekki podgrzanie w II taryfie. Ludzie przecież do kościoła chodzą w kurtkach, płaszczach, ciepłych butach. To by dopiero były jaja jakby w kościele było zimą 21oC.
Co do do tego czy PC jest dobre to wszyscy co choć w minimalnym stopniu ruszyli temat potwierdzą że jest dobre. Czasami niestety są tylko za drogie, czasami.

NOTO
07-01-2011, 14:38
Co do kościoła to myślę, że koszt i nstalacji do uzyskacnych efektu komfortu ludzi w kurtkach jest bardzo wysoki. Wysokokubaturowe pomieszczenia na 1 -3 godziny ekonomicznie dogrzewa się w inny sposób ( i oczywiście nie do 21C). To PC to dolne żródło to powietrze czy grunt ?

KrzysztofLis2
07-01-2011, 14:42
Ostatnio wielka brytania zaczła chyba dopłacać do PC. Czy będzie znaczyło że PC jest tak dobre ?
Nie, oni po prostu traktują PCi jako możliwość globalnego obniżenia emisji gazów cieplarnianych. Bo zamiast ogrzewać dom gazem (ze spalania powstaje CO2), będą ogrzewać go ciepłem przepompowanym przez PCi (zasilaną z elektrowni jądrowej).

Liwko
07-01-2011, 14:47
Co do kościoła to myślę, że koszt i nstalacji do uzyskacnych efektu komfortu ludzi w kurtkach jest bardzo wysoki. Wysokokubaturowe pomieszczenia na 1 -3 godziny ekonomicznie dogrzewa się w inny sposób ( i oczywiście nie do 21C). To PC to dolne żródło to powietrze czy grunt ?

Mają odwierty. Najciekawsze jest to że dla takich obiektów jest duża dotacja z Unii. Ostatnio gdzieś do basenu zasilanego PC unia dopłaciła 1mln zł. Nie pamiętam gdzie to było ale mówili o tym w TV

NOTO
07-01-2011, 15:14
Nie, oni po prostu traktują PCi jako możliwość globalnego obniżenia emisji gazów cieplarnianych. Bo zamiast ogrzewać dom gazem (ze spalania powstaje CO2), będą ogrzewać go ciepłem przepompowanym przez PCi (zasilaną z elektrowni jądrowej).

:). Tak ja to wiem.
Ale przyznaj że nie znając powodów tylko patrząc kiedyś na liczbę instalacji będzie można wysnuś taki mylny wniosek że jest to extra rozwiązanie. (nie mówię że jest złe, ale trzeba patrzeć na cały układ).

NOTO
07-01-2011, 15:17
Mają odwierty. Najciekawsze jest to że dla takich obiektów jest duża dotacja z Unii. Ostatnio gdzieś do basenu zasilanego PC unia dopłaciła 1mln zł. Nie pamiętam gdzie to było ale mówili o tym w TV

O właśnie. Coś zaczyna być fajne jak ktoś obcy do tego dopłaci ! Ach ta "porąbana" Unia ze swoimi nakrytycznymi rozwiązaniami. Nie lubię pojęcia dopłat.

Dojdzie do tego że wybudują basen po to żeby potem tą ciepłą wodę z basemu podawać na ogrzewanie podłogowe i ... wyjdzie najtaniej bo unia dała 98% na ogrzewanie basenu.

Aczkolwiek w tym przypadku do baseny który ma duże zapotrzebowanie na ciepło jest to rozwiązanie rozsądne i polecane !!! Gorzej by było gdybyśmy to obwarowali wymaganiem, że woda zawsze (nawet w największe mrozy ma mieć 30 stopni).

Liwko
07-01-2011, 15:22
:). Tak ja to wiem.
Ale przyznaj że nie znając powodów tylko patrząc kiedyś na liczbę instalacji będzie można wysnuś taki mylny wniosek że jest to extra rozwiązanie. (nie mówię że jest złe, ale trzeba patrzeć na cały układ).

Trochę cię nie rozumiem. Trzeba patrzeć na cały układ? Że co, że drogo? Czy lepiej co innego? Wyjaśnij.

Liwko
07-01-2011, 15:25
O właśnie. Coś zaczyna być fajne jak ktoś obcy do tego dopłaci ! Ach ta "porąbana" Unia ze swoimi nakrytycznymi rozwiązaniami.
Dojdzie do tego że wybudują basen po to żeby potem tą ciepłą wodę z basemu podawać na ogrzewanie podłogowe i ... wyjdzie najtaniej bo unia dała 98% na ogrzewanie basenu.

Skoro dają, trzeba brać i płacić małe rachunki bo do basenów to się najczęściej dopłaca i to jest między innymi powód dlaczego jest ich tak mało. Gminy niechętnie chcą brać na siebie koszty utrzymania więc ogrzewając PC te koszty są redukowane i może bilans strat i zysków wyjdzie na 0.

NOTO
07-01-2011, 15:37
Co do sameo kościoła to patrząc na to że nie ma tam wymagań odnosnie komfortu to budując tanią PC można tam yztskać wyższą temperaturę niż beż żadnego ogrzewania. A czy wyjdzie +5 czy +15 to jest to istotne . I z tego powodu tanie PC będzie tu miało sens. T
Ale ciekawym jakim kosztem to uzyskali.

NOTO
07-01-2011, 15:40
Trochę cię nie rozumiem. Trzeba patrzeć na cały układ? Że co, że drogo? Czy lepiej co innego? Wyjaśnij.

Odnosiłem się do stwierdzenia że jeśli PC instalują. Szwedzi to znaczy że jest to dobre rozwiązanie. Podobnie brytyjczycy będą instalować. Ale nie dlatego że jest to dobre tylko argumentem głównym będzie dopłata. Dlatego trzeba patrzeć całościowo na rozwiązanie dlaczego ktoś je wybrał. Tu wybrał dlatego bo uzyskał dopłatę i tylko dzięki tej dopłacie uzwględniał to rozwiązanie.

Liwko
07-01-2011, 15:58
Ile kościół wydał a ile dostali tego nie wiem. Dwa dni temu miałem kolędę, mogłem zapytać.
Co do tej Szwecji to to pewnie że masz rację. W grudniu Polska miała przyjąć dyrektywę UE nakazującą traktowanie PC jako źródło energii odnawialnej więc i u nas w tym temacie się coś powinno ruszyć. Powinni dopłacać do dolnego źródła bo inaczej producenci PC zaczną windować ceny, i oby nie było tak jak z tymi sławnymi dotacjami do solarów.

eprestige
10-01-2011, 11:24
W taryfie W-2 abinament ok 12 zł netto. W wielu przypadkach wystarczy.
Skoro 12 zł to dom z Thermomuru 45 cm o powierzchni 140 m2 z rekuperatorem i GWC, odpowiednimi oknami i drzwiami, pilnując zasad budowy domu energooszczędnego, koszt roczny ogrzania takiego domu gazem ziemnym to 700 zł.
Pozdrawiam

Liwko
10-01-2011, 11:33
Proponuję twoje wyliczenia opisać w tym temacie
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48844-Ile-gazu-posz%C5%82o-Wam-juz-w-tym-sezonie&p=4496734#post4496734
Może do ogrzania i starczy a co z CWU i gotowaniem?

eprestige
10-01-2011, 21:54
Proponuję twoje wyliczenia opisać w tym temacie
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48844-Ile-gazu-posz%C5%82o-Wam-juz-w-tym-sezonie&p=4496734#post4496734
Może do ogrzania i starczy a co z CWU i gotowaniem?
Mam zbiornik na CWU 300 litrów, który stoi w pomieszczeniu ogrzewanym, mieszkamy 4 osoby( kąpiel co dziennie pod prysznicem + 2 razy w tygodniu wanna),toaleta poranna normalnie- koszt miesięczny 130 zł .Gotowanie nie wiem mam płytę elektryczną.

Liwko
11-01-2011, 09:58
Proponuję ci podać te wyliczenia w tamtym temacie co ci podałem.
Te 1750zł co pisałeś jest więc na CO i CWU z przesyłowym czy jak?

subfosylny
27-01-2011, 17:55
Wracając do początku tematu. W zeszłym tygodniu byłem u klienta w Rzeszowie. Założył sobie PC z odwiertami - koszt całkowity przekroczył 70 tys.
Dom około 400 m2.

Liwko
27-01-2011, 19:12
Wracając do początku tematu. W zeszłym tygodniu byłem u klienta w Rzeszowie. Założył sobie PC z odwiertami - koszt całkowity przekroczył 70 tys.
Dom około 400 m2.

Jak w zeszłym tygodniu to na początku trochę poklnie. Pewnie jeszcze prąd budowlany. Ale cena na taką chałupę bardzo dobra.

j-j
27-01-2011, 19:27
Wracając do początku tematu. W zeszłym tygodniu byłem u klienta w Rzeszowie. Założył sobie PC z odwiertami - koszt całkowity przekroczył 70 tys.
Dom około 400 m2.

Cena godna PCi, hehe, ... ech

pzdr

Liwko
27-01-2011, 19:33
Cena godna PCi, hehe, ... ech

pzdr

To teraz ociepl te 400m i grzej prądem. Powodzenia życzę.
A i jeszcze napisz ile to dodatkowe ocieplenie tych 400m będzie kosztować by rachunki za prąd nie doprowadziły do zawału i ile system grzania prądem.

j-j
27-01-2011, 19:47
To teraz ociepl te 400m i grzej prądem. Powodzenia życzę.
A i jeszcze napisz ile to dodatkowe ocieplenie tych 400m będzie kosztować by rachunki za prąd nie doprowadziły do zawału i ile system grzania prądem.

Prawie do zawału doprowadza ta cena.
Czy ja coś pisałem o prądzie (?), czy masz zwidy.... chyba już rozmawiasz ze swoją PCi skoro czytasz coś czego nie ma.

pzdr

Liwko
27-01-2011, 19:53
Prawie do zawału doprowadza ta cena.
Czy ja coś pisałem o prądzie czy masz zwidy?

pzdr

Nie napisałeś ale zapewne o to ci chodziło. Ta cena jest ceną bardzo dobrą dla tak dużego domu. A może twierdzisz inaczej? Jeżeli tak to co ty byś tu zaproponował? Widziałeś projekt, wiesz cokolwiek o tym domu i ich mieszkańcach? Czym ty byś chciał ogrzewać taki dom?

j-j
27-01-2011, 20:01
No Ty już zaproponowałeś najlepsze rozwiązanie wiedząc wszystko na temat tego domu i jego kosztów.

pzdr

Liwko
27-01-2011, 20:39
Ja nie zaproponowałem chciałem zauważyć.
A jaki przyświecał ci cel to pisząc?



Cena godna PCi, hehe, ... ech

pzdr

Odpuść sobie

j-j
27-01-2011, 21:23
Ja nie zaproponowałem chciałem zauważyć.
A jaki przyświecał ci cel to pisząc?


Odpuść sobie



J Ale cena na taką chałupę bardzo dobra.


Ja też nic nie zaproponowałem chciałem zauważyć.
A jaki Tobie przyświecal cel pisząc to powyżej?
Odpuść sobie.

Liwko
28-01-2011, 08:13
daj mi 70 tyś bezzwrotnej darowizny a w praktyce udowodnię ci że mój domek 440m2 da się taniej ogrzać prądem

Ty zawsze chcesz od kogoś bezzwrotnej darowizny. Nie każdy projekt to bunkier i nie każdy lubi 17oC w domu.

HenoK
28-01-2011, 09:00
Skoro 12 zł to dom z Thermomuru 45 cm o powierzchni 140 m2 z rekuperatorem i GWC, odpowiednimi oknami i drzwiami, pilnując zasad budowy domu energooszczędnego, koszt roczny ogrzania takiego domu gazem ziemnym to 700 zł.


odnośnie gazu jest też inny kwiatek, mianowicie po jakim zużyciu gazu rocznie dostawcy w różnych regionach pozwolą wyrównać różnicę w cenie miedzy W3 i W2 wraz z kosztami stałymi (pola czerwone) jak widać "niechlubnie" przewodzi dolnośląska - tu odpowiedź brzmi - nigdy, bo po zużyciu 8000 m3 wpadamy w W4
http://img255.imageshack.us/img255/6223/capturefi.jpg
Jak widać koszty stałe przy taryfie W2 nie wynoszą 12zł, tylko np. 19,50zł/miesiąc (dla pomorskiego). Tak wiec zamiast 700zł będzie pewnie to 790zł.
Jeżeli chciałbyś osiągnąć takie koszty musiałbyś zużywać nie więcej niż 370m3 gazu rocznie, co przy jego kaloryczności 9,6kWh/m3 i sprawności 100% (dobry kocioł kondensacyjny) oznacza zużycie energii 3552kWh. Taki dom musiałby więc zużywać 25kWh/m2 rocznie.
W takim domu należałoby się zastanowić nad celowością inwestycji w instalację ogrzewania gazowego (projekt, przyłącze, kocioł gazowy, komin). Alternatywą dla takiego ogrzewania byłoby ogrzewanie elektryczne w 2 taryfie, gdzie nakłady inwestycyjne byłyby niższe, a koszt roczny koszt ogrzewania nie przekraczałby 1100zł.

Liwko
28-01-2011, 12:48
nie wiem gdzie ty to wyczytałeś, ale ja jestem gorącym zwolennikiem PCi jeśli tylko na gotowo da się to zrobić w rozsądnych pieniądzach, (maksimum 20 tyś), bo jak słyszę że ktoś wydał na to 70 tyś i twierdzi że mu się to ekonomicznie opłaca to staję się bardzo sceptyczny do takiego kogoś

Aha, rozumiem, dla ciebie 20tyś to graniczna kwota niezależnie od wielkości domu, projektu, użytkowania, regionu i wielu innych czynników. Nie mam więcej pytań.

Liwko
28-01-2011, 15:17
do Liwko, za 20 tyś to można w dowolnym domku nawet w 600m2 wykonać tradycyjną kotłownię, na gotowo z pocałowaniem w rękę, bo ceny mocniejszych kotłów nie rosną tak lawinowo jak ceny PCi większej mocy
Można, tylko cały ten wątek jest bez sensu bo jak można porównywać rzeczy nieporównywalne. Jak można porównywać jazdę samochodem do jazdy rowerem gdzie sam musisz kręcić? Ktoś przecież nie umie i nie chce a czasami nie ma zdrowia lub czasu na pedałowanie.
Co do PC, zgoda da się tylko właśnie wszystko zależy od bardzo wielu czynników a najważniejszym z nich jest wiedza a tą nie wszyscy mogą a nawet chcą zgłębić. Ludzie mają inne rzeczy na głowie niż studiowanie praw chłodnictwa. Cena PC przy takiej powierzchni jak wyżej jest ceną dobrą zważywszy że takie ceny są proponowane często do domów o połowę mniejszych.

1igor1
28-01-2011, 18:31
proszę nie uogólniać, jest taki wątek o samodzielnej budowie poziomego DZ dla PCi własnymi rękami za parę zł, całość poniżej 16 tyś, i tam nie ma żadnych moich negatywnych wpisów, jest też dziennik HenoK gdzie też wyszło ładnie i zgrabnie i tam tez nie krytykowałem, i w wątku o powietrznej PCi za 3,5 tyś brutto też nic negatywnego nie pisałem itp itd

PS mój domek 440m2 ma OZC porównywalne do Liwko, i gdybym miał większą działkę o bagiennych warunkach to pewnie dał bym radę zrobić u siebie PCi za 20 tyś, ale ja mam domek na lokalnej górce, u mnie wody nie ma nawet przy wiosennych roztopach, więc poziome DZ u mnie to było by więcej warte niż dom, ale za to 500 metrów dalej mieszka sobie znajmy z PCi i sobie chwali bo ma wodę gruntową o każdej porze tuż pod trawnikiem

do Liwko, za 20 tyś to można w dowolnym domku nawet w 600m2 wykonać tradycyjną kotłownię, na gotowo z pocałowaniem w rękę, bo ceny mocniejszych kotłów nie rosną tak lawinowo jak ceny PCi większej mocy
Gdzie można kupić PC powietrzne za 3,5 tys??? kurcze moja kosztował prawie 4 razy tyle
A co do kotłowni za 20 tys?? hmm moi znajomi ostatnio bez szaleństw CO na drzewo i dali 30 a dom około 130 m2, skąd ty te ceny bierzesz??, ty mógłbyś fortunę zarobić jak masz dostęp do tak tanich metod, 20tys za całe CO do 600m2??

subfosylny
28-01-2011, 19:28
"Wracając do początku tematu. W zeszłym tygodniu byłem u klienta w Rzeszowie. Założył sobie PC z odwiertami - koszt całkowity przekroczył 70 tys.
Dom około 400 m2."

Ja nie twierdzę, że klientowi się to opłaci. Nawet hydraulik, który mu to montował, twierdził, że klient kupił wszystko z najwyższej półki i nie ma mowy, żeby mu się to zwróciło.
W ogóle to chciałem zwrócić uwagę na fakt podniesienia cen na urządzenia tz ekologiczne lub energooszczędne. To samo jest z konserwacją zabytków. Lampa na świetlówki o barwie światła 96% barwy światła słonecznego w sklepie dla konserwatorów kosztuje wg oferty otrzymanej wczoraj 2489 zł. Taka sama oprawa w hurtowni elektrycznej kosztuje 132 zł plus dwie świetlówki philipsa po 38 zł/sztukę = prosta sprawa, naciąganie klientów. Moim zdaniem podobnie jest w kwestii pomp ciepła i w kolektorach słonecznych. Dlaczego trochę szkła i blachy kosztuje tyle co mały samochód?

1igor1
28-01-2011, 19:57
Do cwu jak najbardziej :)
http://allegro.onet.pl/hewalex-pompa-ciepla-pcwu-3-8-i1430747761.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.onet.pl%2F hewalex-pompa-ciepla-pcwu-3-8-i1430747761.html)
Przy dobrych układach(dobrze ocieplony dom) 3,8kW mocy grzewczej można by było podpiąć nawet do c.o :)
Ale mowa była o pompach PC do grzania domu a nie CWU, więc dalej moje pytanie gdzie można taką pompę w tej cenie dostać

1igor1
28-01-2011, 20:26
Czy wy umiecie czytać ze zrozumieniem, chodzi o PC do grzania domu a nie CWU
A to co podałeś w linkach to pompa 3,5 kW za 4400 do grzania CWU, sorry ale domów z takim zapotrzebowaniem na ciepło jest raczej mało. mówmy o PCI przynajmniej tych 7 kW

1igor1
28-01-2011, 20:44
W okresach jesiennych i wiosennych jak jest w cytacie, ta pompa już nie działa gdy na polu jest poniżej 0 to co mi z dobrze ocieplonego domu skoro przy 0 wyłącza mi się ogrzewanie?? to po co takie PC, czy wy naprawde nie umiecie czytać ze zrozumieniem?? a mówią że polacy to wykształcony naród
Przeczytajcie sobie co napisał mpoplaw i adiqq kilka postów wyżej,
Mi cały czas chodzi o grzanie domu, a te pompy działają max do -5st. i dlatego mała pompa PC musi kosztować przynajmniej te 8-9 tyś żeby mogła ogrzewać dom. A większa to juz wydatek rzędu 12-15tys

1igor1
28-01-2011, 21:05
Widzisz teraz dopisałeś żę do grzania CWU, a tam była mowa o CO, to jest duża różnica, co do wydawania pieniędzy, to ciekawi mnie jak chcesz zrobić kompletną kotłownię dla domku o 600m2 jak napisałeś kilka postów wyżej. Nie rozumiem co miałeś na myśli pisząc to:" to trochę nieładnie że ty mi mówisz co ja konkretnie napisałem"

1igor1
28-01-2011, 21:10
Nie mam sił.
Działa do -5

Robisz wyrzut z reku połączonego z GWC na wymiennik i da radę do -7 może -10.
Później grzałka.
Za to latem ta - podobnie jak Twoja - pobije swoim COP na głowę gruntowe PC przy grzaniu CWU.

Ergo max. COP roczny na CO i CWU takiej pompy to 2. Maksimum 2.

Trzeba to po prostu wiedzieć.
Twoja będzie miał ciut lepszy ten współczynnik, co nie oznacza, że Chigo się nie nadaje.

Ta pompa co o niej pisał arturo72 działa do 0st. przynajmniej takki jest opis na allegro.
ProStać ale mowa caly czas jest o CO a wy kurczowo teraz trzymacie się CWU. czemu zmieniacie temat, mpoplaw dopiero post wyzej przyznał się że chodziło mu o CWU. Trochę nie rozumiem waszego rozumowania. Na siłę próbujecie udowodnić że za 3500 zł można ogrzać dom PC, tylko pytanie jak bardzo energooszczędny byłby to dom, i ile stopni by musiało być zimą? -5?

HenoK
28-01-2011, 21:15
Mi cały czas chodzi o grzanie domu, a te pompy działają max do -5st. i dlatego mała pompa PC musi kosztować przynajmniej te 8-9 tyś żeby mogła ogrzewać dom. A większa to juz wydatek rzędu 12-15tys
Jak dobrze poszukasz, to znajdziesz pompy ciepła powietrze-woda, które działają nawet do -25 st. C w przyzwoitych cenach. Np. za chwilę kończy się aukcja Allegro na PCi w cenie poniżej 4tys. zł (Urlich).
Inny przykład masz tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=4536893&viewfull=1#post4536893
Pompa glikol-woda 15kW, co prawda używana, ale za cenę 3500zł.

Ale oczywiście górna granica nie istnieje. Równie dobrze za PCi o mocy 6-8kW można zapłacić nawet 50tys. zł.

Oczywiście nie jest tak, że za tak niska cenę dostaniemy produkt o tych samych właściwościach. Różnice są w sprężarkach (tłokowe, rotacyjne albo scroll), sterownikach (bardzo proste lub full wypas z SMS-ami, internetem, itp), gwarancji, serwisie, itp.

1igor1
28-01-2011, 21:21
Ale nie bierzmy pod uwage używanych, bo tak dojdziemy do zdania że można ze złomu starą reanimować za 5 zł, co do pomp za 4tys i działajace do -25 st ... chciałbym w to wierzyć, ale pewnie już przy -15 działają same grzałki. ale to już jest moje gdybanie, dyskusja jest bez sensu, ja uważam że nie ma pompy do grzania CO poniżej 5 tyś działającej przy -20st, a każdy szukając PC sam dojdzie do tego czy kupi PC za 4 tys czy jednak nie kupi. To tak jak z autem niby istnieją takie za 10 - 15 tys ale czy to sa jeszcze auta - oczywiście mówimy o nowych

HenoK
28-01-2011, 21:26
Na siłę próbujecie udowodnić że za 3500 zł można ogrzać dom PC, tylko pytanie jak bardzo energooszczędny byłby to dom, i ile stopni by musiało być zimą? -5?
Akurat ta PCi, o której pisałem wyżej ma sprężarkę typu scroll. Z dobra efektywnością będzie pracowała do -5 st. C. Nawet gdy poniżej tej temperatury będą włączały się grzałki, uważam, że gra jest warta świeczki.
Oczywiście nie polecam tej PCi w IV, czy V strefie klimatycznej, ale w północno-zachodniej Polsce sprawdzi się bardzo dobrze. Warunkiem jest oczywiście dobrze ocieplony dom (zużycie ciepła do ogrzewania <50kWh/m2 rocznie) o niezbyt dużej powierzchni (do 130m2).
Za zaoszczędzone na instalacji PCi kilkanaście tys. zł można praktycznie każdy dom doprowadzić do takiego zużycia energii. 10tys. zł, to np. dodatkowe 100m3 izolacji.

HenoK
28-01-2011, 21:30
uważam że nie ma pompy do grzania CO poniżej 5 tyś działającej przy -20st,
Samą PCi za takie pieniądze można spokojnie dostać. Przy takiej temperaturze na pewno będzie działała PCi glikol-woda lub woda-woda, jednak wtedy dochodzi koszt wykonania odpowiednio wydajnego dolnego źródła.

1igor1
28-01-2011, 21:33
Ale czy nie jest tak że skoro do -5 grzejemy PC a poniżej grzałkami to chyba lepiej już cały dom grzać tylko prądem, przecież poniżej 0 dom potrzebuje więcej energii. powyżej zera dobrze ocieplony dom nie potrzebuje ciepła prawie wogóle, więc nie wiem jaki sens ma wtedy wogóle zakładanie PC

1igor1
28-01-2011, 21:42
Masz rację Arturo, ale wracając do setna sprawy, jak pisze mpoplaw nie ogrzejemy za 3,5 tys normalnego domu a tym bardziej domu 440m2.
Ale kończąc dyskusję tak jak planujesz ty zrobić domek + PC do CWU to faktycznie może mieć sens. Ale większość domków ma zapotrzebowanie znacznie większe na CO niż ty planujesz zrobić. Każdy woli co innego i to jest jego wybór ale trzeba jasno mowić, że to jest dobre do tego domu, a do drugiego domu jest lepsze co innego. Po prostu w wypowiedzi mpoplaw brakło mi tego stwierdzenia że owszem można grzać taką pompą ale dom zbliżony do pasywniaka.

1igor1
29-01-2011, 12:01
czemu tobie sie cały czas zdaje że ja wcześniej pisałem o czymś innym ?? możesz zacytować co mojego konkretnie ciebie skłoniło do takiego wrażenia ??

Przeczytaj sobie od postu z wczoraj o 12:41 i tam pisales o pc na co a skad tobie nagle sie wzięło pc na cwu to juz nie rozumiem . Przesledz sobie o czym wczoraj pisales z liwko to bedziesz wiedzał czemu twierdzilem że była mowa o pc do co

Liwko
29-01-2011, 14:06
http://biznes.interia.pl/news/placimy-juz-1000-zl-za-tone,1588447

1igor1
30-01-2011, 09:02
Nie chce mi się już z tobą pisać skoro nie wiesz o czym pisałeś. pisałeś z liwko o ogrzewaniu domu i pisałeś że nie rozumiesz wydawania na ten cel 70tys. i kilka postów dalej napisałeś jak ma się te 70 tys do 3,5 tys pompy powietrznej czyli porównałeś ogrzewanie CO pompą za 70 tyś do ... no właśnie skoro CO to myślałem że druga pompa też do CO - a tu wyszło że ty nagle porównałeś pompę CO do pompy CWU. cały czas przecież była dyskusja o CO. skoro uważasz że było inaczej... no cóż nie chce mi się już wiecej pisać na ten temat. Ostatnio zauważyłem że cięzko się tu dyskutuje z osobami które mają "OLIMP FORUM"

1igor1
30-01-2011, 09:06
proszę nie uogólniać, jest taki wątek o samodzielnej budowie poziomego DZ dla PCi własnymi rękami za parę zł, całość poniżej 16 tyś, i tam nie ma żadnych moich negatywnych wpisów, jest też dziennik HenoK gdzie też wyszło ładnie i zgrabnie i tam tez nie krytykowałem, i w wątku o powietrznej PCi za 3,5 tyś brutto też nic negatywnego nie pisałem itp itd

PS mój domek 440m2 ma OZC porównywalne do Liwko, i gdybym miał większą działkę o bagiennych warunkach to pewnie dał bym radę zrobić u siebie PCi za 20 tyś, ale ja mam domek na lokalnej górce, u mnie wody nie ma nawet przy wiosennych roztopach, więc poziome DZ u mnie to było by więcej warte niż dom, ale za to 500 metrów dalej mieszka sobie znajmy z PCi i sobie chwali bo ma wodę gruntową o każdej porze tuż pod trawnikiem


proszę o to post gdzie pisałeś. wyraźnie pisałeś o DZ dla PC (chyba nie dla CWU) i że henok wydał na to 16 tys, a potem napisałeś jak to się ma do PC powietrznej za 3,5 tys. I dalej uważasz że pisałeś o CWU. Wg mnie pisałeś w tym poście o CO i cały czas odnosiłem się do niego. Czyż się mylę?? albo masz problem z pamięcią, albo ja mam problem z czytaniem ze zrozumieniem, ale dla mnie to jest wpis dotyczący CO

1igor1
30-01-2011, 20:42
tak jak napisałem powyżej nie będę już na ten temat z tobą pisać, pozdrawiam i życzę więcej tak czytelnych postów

Piczman
03-02-2011, 15:33
Ostatnio zauważyłem że cięzko się tu dyskutuje z osobami które mają "OLIMP FORUM"

A zastanawiałeś się dlaczego ?
mpoplaw nerwowy jest i tyle, sam sobie tego nie napisał pod nickiem .

Tak w ogóle to dziś ostatnia głupotą jest budować zimną chałupę, po pierwszym sezonie każdy to zrozumie, niezależnie od tego czym grzeje.
Zakład ?

HenoK
21-02-2011, 05:23
Ja planuję wyłącznie kolektor pionowy - po prostu nie wiem jak zagospodaruję działke w przyszłości (nie chcę się ograniczać).
Od dłuzszego czasu szukam potencjalnego wykonawce PC i szczerze mówiąc jak dla mnie EcoPol po przedstawieniu swojej oferty :no: jest atrakcyjny cenowo, oj :no:.
Ale wiadomo nie można nikogo przekreślać na etapie wstępnej kalkulacji, zawsze trzeba spotkać i wtedy rozmawiać o inwestycji - wtedy więcej się zyskuje.
Zainteresowanym mogę przesłać oferty jakie otrzymałem :yes:.
Nie wiem na ile wnikliwie porównujesz te oferty i dlaczego twierdzisz, że akurat oferta Ecopolu nie jest atrakcyjna cenowo.
Widziałem jedną z tych ofert :


Do ogrzania Pańskiego domu należy zastosować pompę ciepła IVT Greenline HT+ C7 lub NIBE Fighter 1240-8 (obie z wbudowanym zasobnikiem na c.w.u.), jako dolne źródło 2 kolektory pionowe po 80 mb kazdy, ze względu na instalację mieszaną (grzejnikowo – podłogową) zawór mieszający i zbiornik buforowy o poj. 300 litrów.
Koszt wykonania instalacji wynosi:
1. pompa ciepła, odwierty, armatura, montaż, uruchomienie: 48.900,- zł
2. instalacja c.o. (podłogówka, grzejniki, rury, robocizna): 16.500,- zł
3. instalacja wodno – kanalizacyjna (materiały i robocizna): 5.300,- zł
Łączna wartość inwestycji: 70.700,- zł
Do podanych cen należy doliczyć podatek VAT w wysokości 7% tj. 4.949,- zł

Łączna wartość brutto: 75.649,- zł:jawdrop:

Jest ona może nie tańsza, ale porównywalna z ofertą Ecopolu. Ale ...
1. Przy ofercie Ecopolu nie podajesz już długości wielkości odwiertów.
2. Przy odwiercie Ecopolu jest wyceniona podłogówka na cały budynek (tutaj są grzejniki + bufor).
3. Nie podajesz jakiej wielkości podgrzewacz ciepłej wody został zastosowany.
Wszystkie te elementy mają wpływ nie tylko na koszt samej instalacji, ale także na późniejsze koszty eksploatacji.
Jeżeli więc na podobnej zasadzie zostały wycenione inne oferty, to nie są one w pełni porównywalne.

Proponuję więc Ci zrobić drugie podejście.
Na podstawie otrzymanych ofert zapewne orientujesz się jak mogłaby wyglądać Twoja instalacja grzewcza.
Czy chcesz mieć grzejniki? Ich obecność w układzie podwyższa temperaturę górnego źródła, komplikuje instalację (bufor, mieszacze) i pogarsza COP pompy ciepła.
Czy potrzebny jest Ci bufor? W instalacji z ogrzewaniem podłogowym można go spokojnie wyeliminować.
Jakiej wielkości zasobnik ciepłej wody chcesz zastosować i do jakiej temperatury go podgrzewać? Od tego będzie zależał komfort użytkowania i koszty eksploatacji.
Jakiej wielkości zaproponowano Ci DZ? Od długości odwiertów będzie zależała nie tylko ich cena, ale także temperatury jakich tam możesz się spodziewać, a to wiąże się z kosztami eksploatacji. Dodatkowo zbyt małe DZ może "odbić się czkawką" po kilku latach (systematycznie będzie spadała w nim temperatura).
Jakiej średnicy rury zastoswano w DZ? Można zaoszczędzić na DZ dając cieńsze rury (tańsze i mniej w nich glikolu), ale oznacza to pompy obiegowe o wiekszej mocy, czyli znowu koszty eksploatacji.
Jakiej średnicy, w jakim rozstawie i jak długie pętle mają rury ogrzewania podłogowego? Od tego zależeć będzie wielkość pomp obiegowych, a wiec znowu koszty eksploatacji.
Jak rozwiązane jest sterowanie? Czy dotyczy ono całej instalacji, poszczególnych kondygnacji (stref), czy indywidualnych pomieszczeń? Czy takie sterowanie będzie skuteczne? Przy ogrzewaniu podłogowym czas reakcji na zmianę nastawy może być bardzo długi, rzędu kilkunastu godzin.
Jakie są koszty serwisu? Część firm udziela gwarancji pod warunkiem dokonywania okresowych płatnych przeglądów. Niekiedy są to niemałe kwoty, porównywalne z kosztami energii zużywanej przez pompę ciepła.

Wszystkie te elementy są uniwersalne. Dotyczą one każdej pompy ciepła niezależnie od jej producenta.
Na podstawie ofert ustal jaką chcesz mieć instalację i daj taki opis do ponownej wyceny wszystkim firmom.
Opisz też zmiany jakie wprowadziłeś w stosunku do projektu (np. wentylacja mechaniczna, ogrzewanie garażu, okna trzyszybowe). Wszystko to ma wpływ na dobór pompy ciepła, a więc pośrednio także na koszt instalacji i późniejszej eksploatacji.

Jak już będziesz miał te poprawione oferty, to spotkaj się z kilkoma firmami, które oferują najlepsze warunki i negocjuj.
Możesz też skorzystać z wcześniejszych rad i część instalacji wykonać sam lub zlecić ich wykonanie miejscowym firmom (nie każdy dostawca pompy ciepła taką możliwość oferuje).

Po tym wszystkim, mam nadzieję, że pochwalisz się w tym wątku, ofertę jakiej firmy wybrałeś, jak wygląda Twoja instalacja i ile Ciebie to kosztowało.

subfosylny
24-02-2011, 21:29
Ile wynosi żywotność pompy cieplnej jako instalacji? 10 l?
Niech będzie 15 , w co nie wierzę. 70 tys/15 = 4600 zł na rok . Ja mam 125 m2 dom wolnostojący i za gaz maksymalnie płacę za sezon 3500 tys. ogrzewając wszystkie pomieszczenia - sterowane około 20'C w dzień i 16'C w nocy ( razem z ciepłą wodą). Budynek przedwojenny , ściany nie ocieplone. Po ociepleniu ścian, zejdę jeszcze z tej kwoty. I po co wywalać 70 patyków na taki bajer?
A ile wynosi koszt wymiany medium sprężarki i co ile trzeba go wymieniać?. Wszyscy milczą na ten temat. Tak jak z samochodem, każdy przegląd 800zł ?

ps. Prowadziłem badania nad zastosowaniem pompy ciepła do ogrzewania suszarki do drewna - totalna porażka ekonomiczna. Dopóki firmy nie zejdą z bandyckich poziomów cen, dopóty cały ten interes nie ma sensu. Podobnie jest z filtrami powietrza do zakładów drzewnych. Zwracają się po 15 latach a ich żywotność to11-13 lat.

piwopijca
25-02-2011, 07:55
"Ales Pan zablysnal" ...
Fajnie na szybko uzasadniles nieoplacalnosc PCi, prawie mnie przekonales, ze wywalilem kase na darmo :(
Tak powaznie to raczej jest jak manipulacja a nie miarodajne porownanie.
Zalozyles, ze instalacja gazowa jest za darmo -no coz moze u Ciebie i jest za darmo, ale w wiekszosci miejsc trzeba za nia zaplacic i to czasem sporo. Jesli doliczysz koszt pociagniecia rur do posesji to okaze sie ze PCi jest w sumie tansza w inwestycji niz gaz. No, ale to odbiega od Twoich stereotypow odnosnie pomp ciepla...
Nie rozumiem tylko dlaczego ludzie powielaja takie banialuki w internecie. Podkreslaja swoja niewiedze etc... a przynajmniej niekompletna wiedze.
Owe 70k zl jest zazwyczaj za kompletna instalacje co i PCi do co i cwu.
Ten cudowny gaz tez wymaga instalacji co w domu, kosztow podlaczenia i pieca zeby spelniaja swoja role -czyzbys zapomnial o tym?
Bo sadzac po porownaniu Twojej instalacji i instalacji PCi takie odnioslem wrazenie.

Wniosek:
------------ Instalacja z PCi to 70k zl a instalacja na gaz nic nie kosztuje -------------

Pzdr.

Liwko
25-02-2011, 08:31
Ile wynosi żywotność pompy cieplnej jako instalacji? 10 l?
Niech będzie 15 , w co nie wierzę. 70 tys/15 = 4600 zł na rok . Ja mam 125 m2 dom wolnostojący i za gaz maksymalnie płacę za sezon 3500 tys. ogrzewając wszystkie pomieszczenia - sterowane około 20'C w dzień i 16'C w nocy ( razem z ciepłą wodą). Budynek przedwojenny , ściany nie ocieplone. Po ociepleniu ścian, zejdę jeszcze z tej kwoty. I po co wywalać 70 patyków na taki bajer?
A ile wynosi koszt wymiany medium sprężarki i co ile trzeba go wymieniać?. Wszyscy milczą na ten temat. Tak jak z samochodem, każdy przegląd 800zł ?

:D

Liwko
25-02-2011, 08:46
a z tą żywotnością PC to też pojechał....;)
Ciekawe czym jest ogrzewana ta (...) z awatara:D

subfosylny
25-02-2011, 10:27
Mnóstwo przykrych uwag i żadnej merytorycznej odpowiedzi. Ani o kosztach przeglądu, ani o żywotności pompy. Nic.... Szkoda gadać .

Z pompami ciepła spotkałem się w Szwecji na początku lat 90ych. Tam mają dwa podstawowe warunki do montażu pomp - jezioro lub morze pod nosem oraz brak możliwości lub sensowności doprowadzenia rury z gazem lub dostarczania na wyspę gazu albo oleju. I to się im bardzo opłaca. Podobnie w Polsce, jest wiele miejsc, gdzie pompa jest idealnym rozwiązaniem i coraz bardziej popularnym w zakresie grzejnictwa. Potwierdzają to niektóre wpisy na tym forum i w pełni się z nimi zgadzam. Nie zgadzam się natomiast z generalizowaniem tematu i wyłącznym uwielbieniem graniczącym z obłędem odnośnie zalet pompy ciepła.
W moim przypadku, instalacja pompy grzewczej to strzał w kolano. Koszty wykonania wykopów lub odwiertów oraz zniszczenie ogrodu przewyższają zyski. Instalację mam w miedzi, kocioł Vaillant, grzejniki kermi z głowicami heimeier, sterowanie. Zapłaciłem za całość około 14 tys. Przyłącz już był i dodatkowo odeszły mi haracze dla Państwa i projektantów ( np. opłata za mapkę!!!! )

Tak , jak pisałem, prowadziłem badania nad zastosowaniem pompy ciepła do suszarek do drewna. Po przyciśnięciu przedstawiciela firmy produkującej urządzenie, podane przez niego koszty serwisów, akcesoriów i żywotność pompy nie były wcale małe. O tym nikt nie mówi.

Co do awatara. Was to śmieszy , a mnie smuci. Tak wyglądał dom polski na Litwie w 2009 roku. Ciekawe czy jeszcze istnieje, czy też podzielił los wielu polskich zabytków.

Zajmuję się najnowszymi technologiami. O niektórych, z całym szacunkiem, to nawet większość z Was nie słyszała. Np. rezystograf, fumigacja w azocie i argonie, ozonowanie drewna zabytkowego. Lubię nowe rozwiązania i jestem otwarty na nowe idee, ale wszystko na spokojnie analizuję i staram się chłodno (znowu pompa ciepła) podchodzić do tematu.

Liwko
25-02-2011, 10:35
Mnóstwo przykrych uwag i żadnej merytorycznej odpowiedzi. Ani o kosztach przeglądu, ani o żywotności pompy. Nic.... Szkoda gadać .

Z pompami ciepła spotkałem się w Szwecji na początku lat 90ych. Tam mają dwa podstawowe warunki do montażu pomp - jezioro lub morze pod nosem oraz brak możliwości lub sensowności doprowadzenia rury z gazem lub dostarczania na wyspę gazu albo oleju. I to się im bardzo opłaca. Podobnie w Polsce, jest wiele miejsc, gdzie pompa jest idealnym rozwiązaniem i coraz bardziej popularnym w zakresie grzejnictwa.



http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/445945,pompy_ciepla_nie_moga_sie_w_polsce_przebic. html

Liwko
25-02-2011, 10:40
Mnóstwo przykrych uwag i żadnej merytorycznej odpowiedzi. Ani o kosztach przeglądu, ani o żywotności pompy. Nic.... Szkoda gadać .



Wystarczy trochę poczytać bo wielokrotnie o tym pisaliśmy.
Zero kosztów przeglądów, żywotność sprężarki to około 100 000h. Moja pracuje około 2500h rocznie. Najdroższa naprawa za ileś tam lat to koszt 2-3tyś. Najstarsze pompy działają już ponad 30 lat, i nadal działają a technologicznie były gorsze od dzisiejszych;)

HenoK
25-02-2011, 10:45
Nie znam osoby w Polsce, która nie ma w domu pompy ciepła.
Ja też nie znam. Praktycznie każdy ma w domu lodówkę lub zamrażarkę, a to nic innego jak pompa ciepła.
Inne przykłady zastosowania pomp ciepła w naszych domach to : klimatyzatory, suszarki kondensacyjne, czy nawet zmywarki.
Do tego dochodzą pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody i do ogrzewania.
Jest więc tego całkiem sporo.

Liwko
25-02-2011, 11:34
Z tego przez 18,3 lat będę płacić rachunki o 1700 niższe/rok :no:
Raz zainwestowałeś, ale rachunki od razu będą niższe;)

Liwko
25-02-2011, 11:37
I jeszcze jedno, za dajmy na to 30 lat nadal będziesz miał DZ i GZ a pompy jak ktoś z fusów wróżył będą wtedy w cenie lodówki;)

piwopijca
25-02-2011, 12:00
No wlasnie to DZ i GZ, dobrze miec to na uwadze nawet gdy instaluje sie np. gaz. O ile z DZ bywa roznie to GZ moze byc to samo w wiekszosci przypadkow.

Pzdr.

Liwko
25-02-2011, 12:08
No wlasnie to DZ i GZ, dobrze miec to na uwadze nawet gdy instaluje sie np. gaz. O ile z DZ bywa roznie to GZ moze byc to samo w wiekszosci przypadkow.

Pzdr.

To jest właśnie bardzo dobra alternatywa dla tych co się podłączają do gazu. Kto wie co będzie za 10-20 lat.

subfosylny
25-02-2011, 13:40
Nie porównuję moich kosztów do Waszych realizacji. Nie pisze, iż ktoś zrobił źle czy dobrze, bo to nie jest moja sprawa.
Napisałem tylko swoje zdanie na ten temat, a niektórzy (chyba Ci, co przeinwestowali ) troch się zdenerwowali. I po co?

Temat tego forum przypominam brzmi : " Pompy Ciepła kontra tradycyjne ogrzewanie" . Napisałem wiec o moim rozwiązaniu i po co tyle szumu?

Poza tym - włożysz 70 tys. i czekasz aż Ci się zwróci? Przecież lepiej obracać np. srebrem i podwoić tę kwotę w rok. Każdy robi jak chce i to jest to!

Dokładnie zgadzam się z Liwko - nikt nie wie , co będzie za 20 lat. W 1994 zawias puszkowy Bluma kosztował 7,5 zł. Teraz o klasę lepszy jest bez łaski za 3,2zł .

Pompy powinny stanieć i stać się jednym z podstawowych źródeł ciepła. Też jestem tego zdania i tego się będę trzymał .

Mam pomieszczenie w którym mam klimatyzator z pompą ciepła. W lecie chłodek, w zimie ciepło. Doskonała rzecz. Jeszcze raz podkreślam, pompa ciepła jest jednym z najlepszych wynalazków ostatniego wieku, ale nie pasuje na razie do wszystkich obiektów i sposobów zarządzania funduszem. To dobrze, że każdy ma prawo mieć to, co chce, i ma możliwość nabycia wymarzonego urządzenia. W 1993 roku zapragnąłem mieć blachę dachówkową Lindab. I co? Trzeba było ruszyć 4 litery i pojechać do Szwecji. Potem prom itd. Masakra. W tedy wyniosła mnie około 31 zł/m2. Wiem, że to nie na temat, ale obrazuje to, jak zmienia się dostępność i cena.

subfosylny
25-02-2011, 13:55
Co do cytowanego wcześniej przez Liwko artykułu w gazecie. Prawda jest jak zawsze po środku. Szwedzi w większości przypadków mieszkają od siebie w odległości " lat świetlnych" i nikomu nie opłaca się ciągnąć w trudnym terenie rurociągów. Wielu mieszka na wyspach gdzie przez kilka miesięcy w roku nie ma dojścia - lód jest za cienki dla skutera a za gruby dla łodzi. Dowożenie oleju lub gazu jest także trudne i drogie. Wiem, bo mam rodzinę na takiej wyspie. Poza tym zasiłek dla bezrobotnych jest w Szwecji trochę wyższy a cena pompy niższa - zagadka?
Co do Czechów - nie mam informacji na tyle wiarygodnych, aby się na ten temat wypowiedzieć.
Abstrahując od tematu , to samo jest u nas z telewizją kablową w osiedlach willowych ( działki ponad 1000m) . Nikomu nie opłaca się ciągnąć kabli dla kilku odbiorców, nie to co w szesnasto-klatkowym bloku z płyty.

Liwko
25-02-2011, 13:58
Poza tym zasiłek dla bezrobotnych jest w Szwecji trochę wyższy a cena pompy niższa - zagadka?
Żadna zagadka, im coś popularniejsze tym tańsze.

piwopijca
25-02-2011, 13:58
Nie porównuję moich kosztów do Waszych realizacji. Nie pisze, iż ktoś zrobił źle czy dobrze, bo to nie jest moja sprawa.
Napisałem tylko swoje zdanie na ten temat, a niektórzy (chyba Ci, co przeinwestowali ) troch się zdenerwowali. I po co?

Temat tego forum przypominam brzmi : " Pompy Ciepła kontra tradycyjne ogrzewanie" . Napisałem wiec o moim rozwiązaniu i po co tyle szumu?

Poza tym - włożysz 70 tys. i czekasz aż Ci się zwróci? Przecież lepiej obracać np. srebrem i podwoić tę kwotę w rok. Każdy robi jak chce i to jest to! ...

Po coz ten sarkazm z przeinwestowaniem?
Przy wpisach tego typu od razu nasuwa sie podejrzenie o "dziadostwo", tzn. proby pokazania,ze Ci ktorzy zaplacili za cos wiecej niz my jestesmy w stanie zaplacic (bez wzgledu na powod) sa po prostu durniami i nie umieja rozporzadzac swoimi pieniedzmi.
Juz to kiedys przerabialismy w innych watkach, po coz do tego wracac ...

Masz te 70k zl to sobie nakupuj srebra czy czego tam chcesz i handluj tym. Ja i pewnie paru innych, nieznajacych sie na "interesach" forumowiczow chcielismy inaczej spozytkowac nasze pieniadze i chyba swiadomie zakupilismy PCi -przynajmniej ja :)

BTW: Podjac kwote za instalacje z PCi i wyliczajac zwrot nie podales zadnego kosztu innych instalacji tylko odnosiles to do zerowych kosztow w innym systemie.
Czy uwazasz ze to jest uczciwe podejscie?

Pzdr.

subfosylny
25-02-2011, 14:12
Proszę czytać ze zrozumieniem. Srebro, to był taki hipotetyczny przykład i trzeba mieć problem, żeby tego nie zrozumieć. Nie obchodzi mnie, czy ktoś tym handluje, czy też zakopuje w ogródku.
W żadnym miejscu nie napisałem, iż ktoś kto kupił pompę jest taki czy owaki, więc skąd ten nerwowy atak?

Jeżeli ktoś uważa , że przeinwestował, to jego sprawa. Mnie nic do tego.

piwopijca
25-02-2011, 14:22
Nadal nie rozumiem poprzedniego wpisu -cytowalem z wytluszczeniem.
Skoro nic Ci do tego to po "kiego" zaczynasz takie wycieczki?
Gdyby nie ten maly fragment to pewnie tak bym zrozumial jak napiales przed chwila...

Pzdr.

aadamuss24
25-02-2011, 14:23
Piwopijca ja to spokojnie mogę stwierdzić, że moje ogrzewanie są przeinwestowane :) Przeinwestowane na dzień dzisiejszy ale wszystko robiłem z myślą o emeryturze ( której pewnie miał nie będę ) i o tym, że z wielką niechęcią podchodzę do wszelkich zmian czy remontów po latach. Tym bardziej, że takie remonty, wymiany kosztują dużo czyli suma wydana będzie taka sama tylko rozłożona w czasie. Jedni mają dziś i wydają, inni dziś nie mają i wydadzą w przyszłości. Za 10-20 lat niskie koszty stałe utrzymania domu poprawią mi humor :) pozdr adam

piwopijca
25-02-2011, 14:38
Widzisz, takie buty.....
Dlatego napisalem, ze niektorzy z nas uwazaja inaczej.
Jak juz wielokrotnie wspominalem nie mialem wyboru.
Nie wiem co bym zrobil gdybym mial gaz przy ogrodzeniu czy bym nie skorzystal.
Jedno bylo pewne, zadnych kopciuchow nie planowalem, gaz lub inne zrodlo no i wyszlo to inne...
Nie uwazam zebym przeinwestowal, sam wszyastkiego nie bylbym w stanie zrobic jak co niektorzy sugeruja.
Ja wolalem pracowac zawodowo i zlecic prace na budowie tym, ktorzy z kolei robia to tez zawodowo.

Pzdr.

subfosylny
25-02-2011, 14:39
Aadamuss24 - Wczoraj przyszedł mi list z Zusu z wyliczeniem przyszłej emerytury. Zgroza. To podejście do sprawy - niskie koszty utrzymania na starość - przemawia do mnie w niebywały sposób.
I to chyba jest naprawdę sensowne zakończenie tej dyskusji. Jest piątek, koniec pracy , luuzik.
Piwopijca - bez urazy, nie bierz moich wypowiedzi do siebie. Forum jest po to, aby pokazać inne spojrzenie na tą samą sprawę a nie do ataków personalnych. Sam jak pisałem wcześniej wybuliłem za blachę taką kasę, że teraz miałbym ceramikę ( w przeliczeniu na wartość nabywczą złotówki ) ale mam prawdziwą, grubą szwedzką blachę, a nie te "folijki" co teraz produkują. Uważam także, że obniżenie cen pomp spowoduje w przyszłości obniżenie ich jakości ( tak jak to obserwuje z elektro narzędziami i samochodami, blachą ) i Ci co teraz kupili, będą dziękować Bogu, za to dobre posunięcie.

subfosylny
25-02-2011, 14:45
Piwopijca- Piszesz, że nie miałeś wyboru - to jest właśnie to, o czym ja piszę. Każdy dom jest w innym miejscu i koszty instalacji są inne. Ja miałem wszystko pod nosem, wiec nie widziałem sensu dodatkowego inwestowania. Zresztą , co tu ukrywać, u mnie jest może 1 m gruntu a potem skała, Jak mi wyliczyli koszty ziemne , to ........
Gdybym mieszkał w domu nad jeziorem, nie p....szył bym się z gazem, tylko rury do jeziora.......

piwopijca
25-02-2011, 14:52
Nigdy nie napisalem (tak mi sie wydaje) ze PCi to jedyne sluszne rozwiazanie.
Powtarzam wlasnie to co napisales, to zalezy od indywidualnych warunkow i nie nalezy sugerowac sie reklamami, ze zawsze i wszedzie PCi jest najlepsza.
To nie jest do konca prawda, nalezy brac pod uwage inne rozwiazania chociazby po to zeby miec jakies odniesienie a nie tylko slepe zaufanie do handlowca-instalatora.
Watek i przeinwestowaniu mozna chyba uznac za zamkniety.

Niestety nie mozna bezgranicznie ufac wykonawcy naszej instalacji.
Sa jednak wyjatki, np. firma ktora mi wykonywala instalacje PCi i GZ, dokladnie wlsciciel opowiedzial mi jeden przypadek. Mianowicie jakis klient chcial miec koniecznie zbiornik buforowy na cwu min. 300l, wolnostojaca PCi co wg. wykonawcy bylo ekonomicznie nieoplacalne. Zaproponowal klientowi PCi ze zintegrowanym zasobniekiem za sporo mniejsze pieniadze i odpowiednie ustawienie zeby cwu wystarczylo dla wszyskich domownikow. Klienet jednak uparl sie i wykonawca zrobil mu to. Jednak nadal uwazal, ze szkoda bylo przepacac bo jego propozycja spelniala wymagania klienta - no ale klient to Pan wiec...
Napisalem to po to, zeby nie wrzucac do jednego worka wszystkich wykonawcow.

Pzdr.

subfosylny
25-02-2011, 15:05
Prawdopodobnie z tym zbiornikiem to ktoś mu powiedział albo gdzieś przeczytał. Wiele artykułów jest wątpliwej jakości.
Miałem kiedyś klienta, który chciał, abym mu wysuszył drewno do poziomu 1,7% , gdyż miało być przeznaczone na schody. To właśnie była ofiara "prasy fachowej".
Wilgotność 1,7% odnosi się do betonu , a drewno powinno mieć 9% +/- 2. I weź mu wytłumacz.
Przepraszam za naruszenie głównego tematu :)

aadamuss24
25-02-2011, 15:07
Subfosylny i właśnie z tym zusem to o to mi chodzi :) nie liczę na emeryturę tylko na to, że jeszcze coś będę zarabiał i dobrze by było abym nie musiał zbytnio kombinować jak tu związać koniec z końcem.
Ani ja ani piwopijca gazu nie mamy więc pompa jest opłacalna, przy gazie ziemnym jak bym nie liczył to się nie opłaca. pozdr adam

Liwko
25-02-2011, 15:13
przy gazie ziemnym jak bym nie liczył to się nie opłaca. pozdr adam
A tam gadasz. Zależy jaki i za ile piec się kupi. I zależy czy samemu się DZ zrobi. W wielu przypadkach jest to opłacalne.

subfosylny
25-02-2011, 15:19
Co do wyliczeń. Nigdy nie uda nam się dojść do porozumienia. Ja nie robiłem projektów i nie kupowałem mapek. Ktoś inny niestety musiał. Itd. Trudno jest bezspornie porównać dwa budynki wyposażone w różne systemy. Wystarczy mieć przysłowiowe jeziorko pod nosem albo jak u mnie litą skałę. Popieram także piwopijcę za stwierdzenie, iż zajął się pracą zawodową a nie kopaniem . I tak powinno być. Ja mam jako takie pojęcie o lutowaniu rurek z miedzi (robię czasem jakieś innowacyjne, specjalne instalacje - temat nie do tego forum- i nie jest to bimbrownia ) ale moje luty są tragiczne przy tych, które wykonuje praktykujący hydraulik. Jednakże, jeżeli ktoś sam potrafi sobie założyć tą instalację, to gratuluję i przesyłam szacuneczek.

subfosylny
25-02-2011, 15:23
aadamuss - ZUS - no właśnie, Ja zainwestowałem w syna. Wysłałem go na UJ. Może w przyszłości zmięknie i od czasu do czasu odpali staremu parę stówek na gaz :) :)

aadamuss24
25-02-2011, 16:07
Obyś synowi nie musiał odpalać z emerytury :)

Liwko zależy jak to porównasz i czy zrobisz to sam czy firma. Przy założeniach że wszystko robi firma i na najtańszych produktach, gaz, pompa i tak różnica jest duża. Tym bardziej jak ktoś ma wyliczoną kasę na budowę. Trudno wydać więcej na pompę jak sie ma akurat tylko na tani kocioł gazowy. pozdr adam

subfosylny
25-02-2011, 16:48
No tak, o tym nie pomyślałem :))
Mam drugie wyjście !!! Z lumpeksu nakupię sobie futer po 5 zł i po założeniu 6-u par, jakoś dam radę bez gazu.....

subfosylny
25-02-2011, 17:08
Ale tak bez żartów. Jak zabraknie prądu, to nie będzie znaczenia, kto, co założył. Bez zapasowego pieca kaflowego albo kominka będzie z nami bieda.
Macie jakiś pomysł na awaryjne zasilanie? Ja zamierzam kupić Hondę. Będzie w lecie jako zasilanie 230V na działce a w zimie jako zabezpieczenie przed awarią linii energetycznej.
Może trochę panikuję, ale już miałem taką akcję.

Liwko
25-02-2011, 17:13
Macie jakiś pomysł na awaryjne zasilanie?

Na takie problemy najlepsza zawsze będzie dobra izolacja;)

subfosylny
25-02-2011, 18:01
Oczywiście! A uwzględniłeś ciepło wytwarzane przez człowieka? O ile dobrze pamiętam ,jest to dla jednej osoby około 301 kJ/h przy leżeniu via plazma i 1498 kJ/h przy marszu. Pozostaje jeszcze wymiana powietrza , ale to temat na pracę doktorską ( entalpia, mieszanie strumienia gazu wilgotnego itd) . To oczywiście taka wesoła dygresja.
Nie ulega wątpliwości , że ocieplony dom = oszczędny dom oraz wolno stygnący dom. Właściwe ocieplenie i dobrze dobrane źródło ciepła to ideał, do którego powinno się dążyć. No i w lecie jest w nim chłodno, klima to ledwo co się włącza.

Dejvidoss
02-03-2011, 21:05
Witam. Proszę o opinie na temat takiego zestawu PC:
1. Pompa ciepła Greenline HT Plus C9 z wbudowanym zbiornikiem cwu 185L
2. Rozdzielacz dolnego źródła (kpl)
3. Dolne źródło - kolektor poziomy
4. Instalacja kotłowni, rozruch, materiały instalacyjne
Ofert cenowe jakie otrzymałem na taki zestaw to przedział 50 - 54 tyś zł.
Ma to ogrzać dom 170 m2. Moje wiedza na temat PC jest tylko teoretyczna, w praktyce nie mam żadnego doświadczenia dlatego prosze o opinie bardziej rozeznanych w temacie.

kempess74
02-03-2011, 21:46
Witam. Proszę o opinie na temat takiego zestawu PC:
1. Pompa ciepła Greenline HT Plus C9 z wbudowanym zbiornikiem cwu 185L
2. Rozdzielacz dolnego źródła (kpl)
3. Dolne źródło - kolektor poziomy
4. Instalacja kotłowni, rozruch, materiały instalacyjne
Ofert cenowe jakie otrzymałem na taki zestaw to przedział 50 - 54 tyś zł.
Ma to ogrzać dom 170 m2. Moje wiedza na temat PC jest tylko teoretyczna, w praktyce nie mam żadnego doświadczenia dlatego prosze o opinie bardziej rozeznanych w temacie.

Witam
A czy możesz na priv. wysłać mi tę swoją ofertę?
pzdr.

Dejvidoss
02-03-2011, 21:55
mam to w pracy, postaram się jutro podesłać

Orlando
03-03-2011, 23:24
Niech dadzą ci na piśmie do jakich ujemnych temperatur pompa będzie działać, a od jakich będziesz miał ogrzewanie elektryczne.
No chyba że masz wystarczający kominek.

Spotkałem się z przypadkiem gdzie pompa działała do -5, a potem grzanie elektryczne.
Nie po to się wydaje tyle pieniędzy żeby się potem zdziwić.

Dejvidoss
04-03-2011, 08:31
Według wyceny którą otrzymałem pompa ma działać do -20.

Orlando
04-03-2011, 09:26
Według wyceny którą otrzymałem pompa ma działać do -20.

Przy tego typu pompach warto mieć potwierdzenie na piśmie a także dodatkowo poprosić wykonawcę o możliwość zapytania innych jego klientów.
Tj. sprawdzenia jak to teraz zimą się sprawuje i zobaczenia rachunków za prąd.
Za taką pompę płaci się duże pieniądze więc większość firm nie robi problemów.
Zadowolony klient też chętnie pokaże drugiemu potencjalnemu, jak się taka pompa się sprawuje.

Dejvidoss
05-03-2011, 23:17
Dzieki za podpowiedź. Tak też zrobię.

HenoK
05-03-2011, 23:28
Przy tego typu pompach warto mieć potwierdzenie na piśmie a także dodatkowo poprosić wykonawcę o możliwość zapytania innych jego klientów.
Tj. sprawdzenia jak to teraz zimą się sprawuje i zobaczenia rachunków za prąd.
To działa w obie strony. Doświadczony instalator bez problemu takie potwierdzenie podpisze, ale podając przy tym warunki eksploatacji.
Bardzo łatwo doprowadzić do takiej sytuacji jak opisana w ostatnim numerze Magazynu Instalatora (http://www.instalator.pl/) - "Zamarznięte pionowe wymienniki pompy ciepła - studium osobliwego przypadku. Efektywne ogrzewanie. ".

Orlando
05-03-2011, 23:54
To działa w obie strony. Doświadczony instalator bez problemu takie potwierdzenie podpisze, ale podając przy tym warunki eksploatacji.
Bardzo łatwo doprowadzić do takiej sytuacji jak opisana w ostatnim numerze Magazynu Instalatora (http://www.instalator.pl/) - "Zamarznięte pionowe wymienniki pompy ciepła - studium osobliwego przypadku. Efektywne ogrzewanie. ".

Tytuł dużo mówi...

Pompa da radę, pod warunkiem odpowiedniego doboru i wykonania instalacji.
Można się w jakimś stopniu przekonać chodząc po klientach i mając to na piśmie.

Przy takich kwotach ostrożności nigdy za wiele, szczególnie że technologia nie jest dość powszechna.

HenoK
06-03-2011, 00:46
Tytuł dużo mówi...Proponuję nie ograniczać się do przeczytania tytułu ;).
Treść artykułu jest zdecydowanie ciekawsza. Nie tylko dla instalatorów, ale także dla inwestorów.

ana-76
06-03-2011, 11:57
Witam. Proszę o opinie na temat takiego zestawu PC:
1. Pompa ciepła Greenline HT Plus C9 z wbudowanym zbiornikiem cwu 185L
2. Rozdzielacz dolnego źródła (kpl)
3. Dolne źródło - kolektor poziomy
4. Instalacja kotłowni, rozruch, materiały instalacyjne
Ofert cenowe jakie otrzymałem na taki zestaw to przedział 50 - 54 tyś zł.
Ma to ogrzać dom 170 m2. Moje wiedza na temat PC jest tylko teoretyczna, w praktyce nie mam żadnego doświadczenia dlatego prosze o opinie bardziej rozeznanych w temacie.

Rozważyłabym pompę PW, mam jako jedyne źródło ciepla ZUBADAN pracuje do -25st (SPRAWDZONE) i za 10kw płacilam 25tyś netto

subfosylny
13-03-2011, 10:47
Witam
Natrafiłem na takie coś : http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?t=6390
Facet przesadza czy jednak nie? Miał ktoś podobne problemy?
Czy to jest w ogóle możliwe?
Czy straty ciepła przez przegrody są główną przyczyną tego problemu ( zalecono pomiary termowizyjne)???

Liwko
13-03-2011, 13:15
Witam
Natrafiłem na takie coś : http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?t=6390
Facet przesadza czy jednak nie? Miał ktoś podobne problemy?
Czy to jest w ogóle możliwe?
Czy straty ciepła przez przegrody są główną przyczyną tego problemu ( zalecono pomiary termowizyjne)???

Za mało danych aby postawić jakąś diagnozę.

Tomasz Brzęczkowski
09-08-2013, 08:16
Przygotowanie ciepłej wody użytkowej (np. kąpiel, zmywanie naczyń) stanowi 5000 kWh rocznego zapotrzebowania na c.o. Sezonowe zapotrzebowanie na ciepło w opisywanym domu wyniesie rocznie 21600 kWh. Porównaliśmy koszty użytkowania różnych systemów grzewczych dla analizowanego domu (wykres).
To początek lat 90-tych - dom izolowany zużywa 30kWh/m2 rocznie - więc 150m2 - to maksymalnie 4500kW a z 5000kWh mamy 170m3 wody prysznicowej - to (uwzględniając urlop ) 530 litrów dziennie.

po prostu kogoś pogięło.

Oczywiście, że ogrzewanie elektryczne jest najtańsze i tak naprawdę jedyne w domach izolowanych, ale ani takich pomp się już nie stosuje, ani takich domów nie ma sensu budować.

plusultra
09-08-2013, 11:28
Jaki temacik ciekawy... ja mam takie zdanie: do domu szczelnego, dobrze izolowanego, ale bez hiperizolacji, bez mostków, na płycie z dużą masą akumulacyjną i oknami zwróconymi na południe, nie opłaca się ani tradycyjne ogrzewanie, ani pompa ciepła... Pompa ciepła to zabawka, droga zabawka. Uzasadnienie ma w hotelach,szpitalach, urzędach... Jak ktoś wyczai piękny dom z cegły i ciosanego kamienia, który ma 200 lat a murarz był mistrzem w swoim fachu i oblepienie chałupy styropianem byłoby zbrodnią - wtedy pompa ciepła to idealne rozwiązanie. Ale to dla koneserów. :)

andriuss
09-08-2013, 11:40
Jaki temacik ciekawy... ja mam takie zdanie: do domu szczelnego, dobrze izolowanego, ale bez hiperizolacji, bez mostków, na płycie z dużą masą akumulacyjną i oknami zwróconymi na południe,

Taa. Jak dostaniemy od kogoś w prezencie pasywny, to nie dokupujmy pompy ciepła. Jak na pewno sobie taki postawimy, bo tak i już, to pompa też nie ma sensu. Jeśli chcemy niskich rachunków, poza tym nie jesteśmy humanistami (humanista - osoba, która nie potrafi liczyć ;)) no to już trzeba zacząć się zastanawiać, co będzie tańsze, pewniejsze, łatwiejsze, bardziej przyjazne. Jest wątek kablarzy i cały dział pompiarzy, jedni i drudzy jak jeden mąż płacą gdzieś w granicach 3-4 KPLN za prąd rocznie, tyle że pompiarze (Liwko, Pyxis, rwxw i jeszcze 20 innych) mają normalne domy z 10-12 cm izolacji na ścianach.

Tomasz Brzęczkowski
09-08-2013, 11:51
Taa. Jak dostaniemy od kogoś w prezencie pasywny, to nie dokupujmy pompy ciepła. Też tak kiedyś myslałem, ale technologia poszła bardzo do przodu, a ceny bardzo w dół i dalej lecą. Instalacja za 8000zł zrobi nawet z 10-12 cm dom pasywny - pod warunkiem 30cm minimum w podłodze i reku.

plusultra
09-08-2013, 11:54
Jak mają połać dachu zwróconą na południe - to z tym 10 cm styro mogli wygrać bo do pompy ciepła w przyszłości podłączą sobie fotowoltaikę i będzie git.
Ale jak dom jest zwarty - więc powierzchnia ścian nie jest za duża to ile kosztuje te 5-10 cm styropianu więcej? Bez przesady 15 cm grafitowego styro, konstrukcja brak mostków i straty nie są na tyle duże by pchać się w c.o. i pc. ;] Drogie przyłącze gazu to też nie rozwiązanie. skoro to równowartość rachunków za prąd za kilka latek - nie mówiąc ile drewna czy brykietu do kominka... Moim z daniem biomasa powinna wrócić do łask bo przy małym zapotrzebowaniu na ciepło to nie uciażliwość a przyjemność. Centralnie ustawiony kominek i reku i ciepło rozchodzi się bez dgp po całym domku. Do tego na czas lenistwa nagrzewnica powietrza albo grzejniki elektryczne i mamy ciepełko. :) Zyski ze słoneczne powinny być głównym źródłem ciepła. Już fotowoltaika za 70 k na dachu lepsza niż pc - bo prąd można będzie sprzedać do sieci za 1,2 za kwh nadwyżkę, a z pompy ciepła nic nikomu nie opchniemy... Zresztą rozproszona energetyka to taka postać patriotyzmu:D a nie tylko w kółko ruski gaz... ;]

andriuss
09-08-2013, 12:33
Taaa. Już 2 lata stoję w blokach startowych z biogazownią oczekując na duży trójpak. Jestem w fazie: zwątpienie totalne. Gazu tu raczej nikt nie bierze pod uwagę, raczej tylko patriotyczny prund z wungla, z czarnej śląskiej ziemi. Różnica pomiędzy co a nco to taki bullshit potrzebny TB do rozważań w innej czasoprzestrzeni. Kable kosztują więcej niż rurki, żadne straty nie występują, bo wszystko jest tracone wewnątrz budynku, czyli termosu, a pchać się w pompę oznacza dzisiaj mniej więcej tyle co pchać się w klimatyzator. Jeśli się boisz takiego urządzenia, to trudno, większość "wstawia" sobie takowy tak samo jak lodówkę.

Tomasz Brzęczkowski
09-08-2013, 16:48
Kable kosztują więcej niż rurki, Z tym, że rurki nie grzeją, a różnica w cenie jest znikoma!

plusultra
10-08-2013, 10:02
Klimatyzator ? trzeba mieć zapotrzebowanie na chłodzenie;p a jak się dobrze zaprojektuje minimalizując zyski słoneczne latem - nie widzę sensu kupowania kolejnej zabawki. Zresztą pompa ciepła świetnie chłodzi... :]

מרכבה
10-08-2013, 11:55
Klimatyzator ? trzeba mieć zapotrzebowanie na chłodzenie;p a jak się dobrze zaprojektuje minimalizując zyski słoneczne latem - nie widzę sensu kupowania kolejnej zabawki. Zresztą pompa ciepła świetnie chłodzi... :] popieram :)
jedynie co to CWU tam pompa powietrzna sprzężona z wentylacją ma sens.
Ale stawiam bardziej na urządzenia bez prądowe i to minie ukierunkowuje... aby prądu było jak najmniej.

Zacznę od tego, że nie wyobrażam sobie domu energooszczędnego na gaz czy węgiel...
Dlaczego?
Bo definicja domu energooszczędnego zawiera w sobie odpowiedź.
Ale jedno drugiego nie wyklucza ... jak potrzeba spalić niech by 300 m^3 gazu to już jest sukces tak samo 300 kg węgla ... prąd do napędu pompy ciepła nie bierze się z wody ...
tylko z węgla ... ok elektrownia ma filtry odsiarczanie spalin .. tak skuteczne że padły kopalnie siarki .... chociażby.
Ale nic nie stoi na przeszkodzie aby węgiel spalać czysto ... po prostu jeszcze nie ten czas ... za bardzo ludzie nie są jeszcze przekonani do tego ... aby tak się działo ...
myślę jednak że to kwestia czasu.
Wyprodukowanie pompy ciepła i osprzętu też kosztuje ...
Koniec końców jeśli bilans miał by być jak najmniej CO2 to spalanie drewna pozostaje.
Lub pół na pół z kolektorów słonecznych ... choć wytop miedzi nie jest bez węglowy ...
to jakoś mały procent ... udziału w późniejszej produkcji kWh ... energii ...
Izolacja z biomateriałów kostka słomy np .

prazio
10-09-2013, 09:46
Witam,
W mojej opinii trochę za bardzo naciągnięte zostały ceny dla pompy ciepła.
Robiłem porównanie w zeszłym roku - październik 2012
Zastanawiałem się nad pompą ciepła ale wybrałem kocioł kondensacyjny i kolektory słoneczne.
Biorąc pod uwagę ceny brutto za jednostkę energii (kWh) w zależności od nośnika energii i sprawności urządzenia i pomnażając przez zużycie podane na tej stronie (26600kWh) powinno być:
Nośnik Cena Koszt
Gaz 90% 0,26 6 916,00 zł
Kondensat 109% 0,22 5 852,00 zł
Propan 90% 0,51 13 566,00 zł
Propan Kondensat 0,44 11 704,00 zł
Olej 0,42 11 172,00 zł
Węgiel 0,19 5 054,00 zł
Elektryczne 0,42 11 172,00 zł
PC Split 0,19 5 054,00 zł
PC Grunt 0,13 3 458,00 zł
PC powietrzna 0,16 4 256,00 zł
Drewno 0,18 4 788,00 zł

מרכבה
10-09-2013, 22:12
Liwko Liwko jest nieaktywny
Banned sprzedawca grzybków zbanowany ! yes yes yes :) nic tylko pisał dwa zdania już TB jest lepszy bo coś napisze.


26600kWh pierwsze by z tym zrobił porządek.
jest to dużo dla np budynku 150m^2 ... taką ilością energii w standardzie pasywnym można ogrzać 1770 m^2 powierzchni

sly1234
05-02-2014, 23:15
Pamiętacie czasy szału na olej opałowy. Wydaję mi się, że podobny los czeka węgla. Tak się składa , że UE stara sie zablokować wydobycie węgla u nas. Rząd Polski myśli o elektrowni atomowej. Cz do tego dojdzie? Nie mam pojęcia, ale sprawa wegla będzię przesądzona . Tak mi się wydaję. A jak znam życie, to po upadku naszych kopalni , zaczniemy sprowadzac go z chin ceny zmienią się diametralnie

gentoonx
06-02-2014, 00:44
Spisek?

będziemy sprowadzać z Australii - o niebo tańszy

מרכבה
07-02-2014, 15:44
Pod względem inwestycyjnym i ekonomicznym również są atrakcyjnym rozwiązaniem. Jeśli ktoś chce zejść jak najniżej z kosztami inwestycyjnymi to zdecydowanie pompa ciepła powietrze-woda. To tak odnośnie tematu czekanie aż pojawią się gruntowe o mocy 2-3kW.
Jeśli nie to samodiełka.

Pyxis
07-02-2014, 16:42
czekanie aż pojawią się gruntowe o mocy 2-3kW.
Jeśli nie to samodiełka.

A w jakim domu sprawdzila by sie pompa 2kW? Toz to ledwie na zagrzanie CWU w tanim pradzie by wystarczylo.

מרכבה
07-02-2014, 17:33
Pyxis no to może większa, ale ładujem bufor i tu jest problem większe straty, i lepiej było by dać taką 4 kW ? co ?


Sezon grzewczy 2012/2013 - 1350 zł (4215 kWh) przy temp. w domu 22*C grzanie druga taryfa i pompą pewnie.
1350 /0,305gr =4215 kWh ) prądu ... ? bo ciekawi mnie ten zapis .
zależy teraz od COP układu ... wyjdzie koło 14,7 MWh ... dobrze myślę ?
będzie to Eu

Pyxis
07-02-2014, 20:59
Jako bufor mozesz wykorzystac sama wylewke. Nie warto bawic sie osobny fizyczny bufor z woda, bo to same straty.
4kW ale zalezy do jakiego domu, ile CWU i czy znastawieniem na tani prad.

Tak, grzanie tylko w tanim pradzie. Z rachunkami tez jest OK. Na tyle wlasnie szacuje zapotrzebowanie domu.

margo_82
26-02-2014, 19:41
Polecam udział w II Forum Pomp Ciepła (http://www.inenerg.com/554.html), które odbędzie się 5 marca 2014 na Stadionie Miejskim we Wrocławiu (w ramach Międzynarodowych Targów Innowacji Energetycznych InEnerg). Zapowiada się interesująco. Wstęp jest bezpłatny, ale trzeba dokonać rejestracji.