PDA

Zobacz pełną wersję : Warunki zabudowy - szanse?



Bananoju
03-12-2010, 19:18
Witam,

Jestem właścicielem działki rolnej, która ma dostęp do drogi ale bezpośrednio nie graniczy z innymi zabudowanymi działkami. Działka nie jest objęta żadnym planem zagospodarowania. Do działki istnieje możliwość doprowadzenia prądu oraz wody. Chciałbym wystąpić o warunki zabudowy. Jak oceniacie moje szanse na przychylne rozpatrzenie wniosku? Poniżej zamieszczam link do mapki sytuacyjnej

http://picasaweb.google.com/106016249097194651749/Ziemia?authkey=Gv1sRgCMaZj6f6tpL0TQ#55465304014809 06962

KrzysztofLis2
03-12-2010, 20:14
A w dalszej okolicy zabudowane działki są?

Przepraszam, nie spojrzałem na mapkę. Trudno oceniać na podstawie takiego otoczenia, co postanowi urbanista...

cyma2704
04-12-2010, 10:57
Miałam dokładnie taką samą sytuację. Dwie działki przed moją jest dom, a wokół puste pola. Żadnych problemów nie miałam, ale to Polska więc urzędnik decyduje.

sSiwy12
04-12-2010, 11:37
Do ustalenia „dobrego sąsiedztwa” analizowany jest obszar wokół działki w odległości nie mniejszej niż 3 krotna szerokość frontu działki, nie mniej jednak niż 50m.
Biorąc to pod uwagę, najbliższa działka (zabudowana) jest w tym minimalnym obszarze analizowanym – czyli to wymaganie będzie spełnione.

Bananoju
04-12-2010, 15:36
Do ustalenia „dobrego sąsiedztwa” analizowany jest obszar wokół działki w odległości nie mniejszej niż 3 krotna szerokość frontu działki, nie mniej jednak niż 50m.
Biorąc to pod uwagę, najbliższa działka (zabudowana) jest w tym minimalnym obszarze analizowanym – czyli to wymaganie będzie spełnione.

Istotnie w obszarze analizowanym mojej działki jest działka zabudowana budynkiem mieszkalnym jednak po wstępnych wywiadach w urzędzie powiedziano mi że obszar analizowany jest potrzebny urbaniście do wyznaczania charakteru zabudowy (szerokość i wysokość elewacji frontowej, wys. i kierunek kalenicy itp.) i ew. zagospodarowania terenu natomiast dobre sąsiedztwo ma miejsce gdy wnioskowana działka ma jedną wspólną granicę z działką zabudowaną dostępną z tej samej drogi. Dla mnie jest to nieco restrykcyjne pojmowanie treści ustawy w ten sposób.

sSiwy12
04-12-2010, 19:44
Rób swoje - wystąp o WZ.
Urzędnicy nie zawsze wiedzą co mówią, ale przed wydaniem decyzji, już się dobrze zastanawiają, tak więc zapewne zmienią swoje zdanie w tym zakresie.

Crazy
04-12-2010, 21:03
Witam,

Jestem właścicielem działki rolnej, która ma dostęp do drogi ale bezpośrednio nie graniczy z innymi zabudowanymi działkami. Działka nie jest objęta żadnym planem zagospodarowania. Do działki istnieje możliwość doprowadzenia prądu oraz wody. Chciałbym wystąpić o warunki zabudowy. Jak oceniacie moje szanse na przychylne rozpatrzenie wniosku? Poniżej zamieszczam link do mapki sytuacyjnej

http://picasaweb.google.com/106016249097194651749/Ziemia?authkey=Gv1sRgCMaZj6f6tpL0TQ#55465304014809 06962

Mam sporo doświadczenie w tej kwestii, ponieważ ponad 2 lata walczyłem z gminą o WZ. Cztery raz odwoływałem się do SKO i raz do WSA. W końcu wygrałem z gminą i gmina z braku argumentów do odmowy musiała wydać mi WZ. Wracając do tematu, moim zdaniem powinieneś bez łaski dostać WZ. Po pierwsze działka nie musi graniczyć bezpośrednio z działką zabudowaną, po drugie w ustawie jest mowa jedynie o minimalnym (3x50m) obszarze analizowanym i urbanista ma wręcz obowiązek szukać "dobrego sąsiedztwa" w rozumieniu sąsiedztwa urbanistycznego, czyli na większym obszarze. Poza tym kluczowym w twoim przypadku jest dostęp do drogi publicznej. To że droga należy do gminy, nie oznacza że jest ona drogą publiczną w rozumieniu ustawy. Natomiast urbanista opracowujący decyzję o WZ musi analizować działki w obszarze analizowanym, ale dostępne pośrednio lub bezpośrednio z tej samej drogi publicznej. Zrób tak jak radzi sSiwy, wystąp o WZ i zobaczysz co gmina ci odpowie.

Bananoju
08-12-2010, 16:52
Serdeczne dzięki wszystkim za postronną interpretację ale podczas składania wniosku jeden z załączników traktujący o koncepcji architektonicznej zagospodarowania działki jest wg mnie lekko przesadzony ale to już offtop.
Pozdrawiam

piotri
09-12-2010, 14:46
Witam,

Co do dobrego sąsiedztwa itp to poznański urząd nawet przygotował przykłady. Może się przyda.
http://bip.city.poznan.pl/bip/public/bip/sprawy.html?co=show&sp_id=1784&type=doc