PDA

Zobacz pełną wersję : Ciąg wsteczny a fragment rury PCV w kanale wentylacyjnym - czy tak można?



Kirk
03-12-2010, 22:05
Witam.
Postaram się obrazkowo przedstawić sytuację

http://www.star.net.pl/~krzych/komin1.jpg

Na powyższym obrazku (przepraszam wszystkich grafików ;) ), przedstawiony jest fragment mojej łazienki. Kolorem brązowym zaznaczony jest kanał wentylacyjny który nie jest w całości zakryty kratką, powyżej sufitu podwieszanego jest kilka cm przestrzeń niczym nie zasłonięta. W chwili obecnej pojawił się problem ciągu wstecznego, który nawiewa zimne powietrze do łazienki, pozostałe dwa kanały wentylacyjne mają prawidłowy ciąg. Łazienka ma otwarty (otwory w drzwiach) dostęp do pomieszczeń posiadających nawiewniki, w tym salon z kominkiem - łącznie 3 nawiewniki. Po otwarciu dowolnego z okien w pobliżu łazienki ciąg w łazience zmienia się na właściwy, zdaję sobie sprawę, że to kwestia rozszczelnienia, jednakże nie wiem czy montaż kolejnych nawiewników w jakimkolwiek stopniu pomoże.
Zastanawiam się nad montażem wentylatora z timerem i blokadą ciągu wstecznego i tu mam pytanie odnośnie obrazka poniżej

http://www.star.net.pl/~krzych/komin2.jpg

Czy można i czy w ogóle jest sens wkładać w ten kanał wentylacyjny rurę PCV (na obrazku zielona) o długości ok. 40 cm i uszczelnienie jej wokół tak, aby powietrze nie cofało się w przestrzeń między sufitem podwieszanym a stropem żelbetowym? Czy to w ogóle ma jakikolwiek wpływ na moją sytuację biorąc pod uwagę wydmuchiwanie powietrza przez wentylator?

Z góry dziękuję za pomoc.

KrzysztofLis2
04-12-2010, 10:39
Łatwiej będzie wykonać obrzęd gromniczny i doprowadzić do wnętrza domu świeże powietrze w dostatecznej ilości, by ciąg wsteczny nie występował.

Kirk
04-12-2010, 19:52
Dziękuję za radę, ale świeczkami to ja już po domu latałem, czasem używam do tych eksperymentów jednego listka papieru toaletowego (nie ma ryzyka pożaru ;) ), jeśli trzyma się na kratce to - rzecz jasna - dobry ciąg. Co ciekawe dzisiaj mam ciąg prawidłowy, z tą różnicą, że nie paliłem w kominku więc można podejrzewać, że kominek ciągnie powietrze z domu pomimo, że ma dociągniętą rurę z "lewym" powietrzem pod wylewką. Chyba, że jeszcze może to być kwestia warunków atmosferycznych, wczoraj było ok. -1 st. teraz jest ok. -10 st.
Bardzo prosiłbym kogoś o sugestie w kwestii tego wentylatora czy rozwiązanie z tą rurą w kanale wentylacyjnym (rysunki powyżej) jest dopuszczalne i sensowne mając na uwadze to, że bez tej rury wentylator będzie wdmuchiwał powietrze w szczelinę pomiędzy sufitem podwieszanym a stropem.
Z góry dziękuję.

Konto usunięte_12*
05-12-2010, 16:58
Bardzo prosiłbym kogoś o sugestie w kwestii tego wentylatora czy rozwiązanie z tą rurą w kanale wentylacyjnym (rysunki powyżej) jest dopuszczalne i sensowne

1. to, czy kominek bierze, czy nie, powietrze z pomieszczenia, to musisz wiedzieć, aby coś dalej robić
2. wentylator może tylko pogorszyć sprawę, bo jego wydajność może przekroczyć wydajność nawiewników i zacznie się "cofka" w innym kanale wentylacyjnym
3. nie napisałeś, jak wysoki jest ten kanał wentylacyjny (ponad stropem) i czy jest jakoś ocieplony? Aby cofka nie występowała, słup zużytego ciepłego (a przez to lżejszego) powietrza w tym kanale wentylacyjnym musi być odpowiednio wysoki, aby miał odpowiednią siłę wyporu.

M K
05-12-2010, 17:11
Kirk najlepiej zamuruj ten otwór w kominie, powyżej sufitu podwieszanego lub wstaw rurę, chyba lepsza będzie spiro
Zrobiłeś coś w rodzaju korka, powietrze nad sufitem podwieszanym blokuje odpływ powietrza z pomieszczenia poniżej, do komina.
Dodatkową przyczyną słabszego ciągu może być za krótki komin lub nie prawidłowo zakończony ponad dachem.

Twój kominek czerpie sporo powietrza do spalania z wewnątrz budynku, pomimo doprowadzenia nawiewu.
Niestety nawiew nie jest podpięty bezpośrednio do kominka i dlatego tak się dzieje.
Musisz pamiętać o rozszczelnieniu okien podczas palenia w kominku, jeden nawiewnik to trochę przy mało.

Opisałeś, że w drzwiach łazienkowych jest kratka a w pokojach (chyba obok?) nawiewniki. Tylko, że te kratki czasami są za małe dla swobodnego przepływu powietrza z innych pomieszczeń. Według norm kratka powinna mieć przekrój 0.022 m2 dla swobodnego przepływu powietrza. Przepływ ogranicza również brak podcięcia drzwi do pokojów. Powinny być podcięte ok 1,5 cm od podłogi. Można również wstawić kratki lub zrobić otwory.


jeżeli

Kirk
05-12-2010, 19:08
sobieradek i M K: dziękuję za zainteresowanie tematem.

Dzisiejsza obserwacja jeszcze bardziej gmatwa sprawę.
Dla ułatwienia dodam poglądowy rzut mojego parteru z zaznaczonymi nawiewnikami, kominkiem i omawianym kanałem wentylacyjnym.
http://www.star.net.pl/~krzych/komin3.jpg

sobieradek:
Dzisiaj zapaliłem w kominku i jakby nigdy nic ciąg w łazience jest prawidłowy zarówno przy otwartym dostępie powietrza (do kominka) z salonu jak i bez, w efekcie nic już z tego nie rozumiem. :/
Co do wysokości komina to ma on ok. 8,5 m. wysokości od fundamentu do szczytu, oczywiście kanał wentylacyjny jest trochę krótszy ponieważ zaczyna się przy suficie w tej łazience. Na zewnątrz (ponad dachem) jest wykonany z klinkieru, wewnątrz z cegły czerwonej. Na parterze jak i na poddaszu jest nieocieplony, ale to są pomieszczenia mieszkalne więc ocieplenie chyba nie ma sensu w tym przypadku, ponadto nad poddaszem jest jeszcze strych, który coprawda jest chłodniejszy ale dach jest ocieplony wełną, więc mrozu na tym strychu nie ma (ok. kilkanaście st. C). Z zewnątrz dom też jest ocieplony styropianem 12 cm, chociaż nie wiem czy to już w tej kwestii ma jakiekolwiek znaczenie. W tym kominie znajdują się 3 kanały: kotłownia parter, łazienka górna, no i omawiana łazienka dolna przy czym w dwóch pierwszych ciąg jest prawidłowy.

M K:
Faktycznie brałem pod uwagę "zalepienie" tej szczeliny ponad sufitem podwieszanym bo chyba jest to prostsze rozwiązanie na początek niż zabawa z tą rurą. :)
Co do szczelin w drzwiach to są jak najbardziej w tym jednym pokoju, pozostałe pomieszczenia, w których znajdują się nawiewniki są pomieszczeniami otwartymi jak widać na obrazku. W drzwiach łazienkowych są na dole 4 standardowe (wykonane fabrycznie) otwory o łącznej powierzchni ok. 0,03 m2.

Dziękuję póki co za zainteresowanie tematem, spróbuję podziałać coś najpierw z zatkaniem tego fragmentu wlotu do kanału wentylacyjnego, znajdującego się nad sufitem podwieszanym.

M K
05-12-2010, 19:25
Oddzielenie otwartego kanału wentylacyjnego od pustki nad sufitem podwieszanym, powinno rozwiązać problem.

Powodzenia:)

Konto usunięte_12*
05-12-2010, 20:50
sobieradek: Dzisiaj zapaliłem w kominku i jakby nigdy nic ciąg w łazience jest prawidłowy zarówno przy otwartym dostępie powietrza (do kominka) z salonu jak i bez, w efekcie nic już z tego nie rozumiem

Ciekaw jeszcze jestem, jak są wykonane otwory w tym kominie wentylacyjnym na dachu: czy są przelotowe, czy nie.

Kirk
05-12-2010, 21:44
Komin jest zamurowany od góry, otwory są przelotowe (ozdobne kratki z obydwóch stron).

Konto usunięte_12*
06-12-2010, 10:25
Komin jest zamurowany od góry, otwory są przelotowe (ozdobne kratki z obydwóch stron).

No, to wyeliminowaliśmy jeszcze jedno podejrzenie - nawiewu wiatru do otworu bocznego ("ślepego") w kominie. Jeśli nie pomogą zabiegi dotąd ci proponowane (powyżej), to pozostanie tylko założenie (na kominie) jakiejś wywiewki poprawiającej ciąg.

Pozdr.

rwxw
10-12-2010, 21:57
Dzisiaj zapaliłem w kominku i jakby nigdy nic ciąg w łazience jest prawidłowy zarówno przy otwartym dostępie powietrza (do kominka) z salonu jak i bez, w efekcie nic już z tego nie rozumiem. :/
Nie traktuj domu jak szczelnego słoika, bo znając dokładność wykonawców dom ma wiele nieszczelności, np. szczeliny dookoła okien i drzwi, parapetów, same okna (zwłaszcza dachowe) i drzwi, płyty gips-karton itd. Weź to pod uwagę szukając rozwiązań. Cudów nie ma, jeśli ciągi masz dobre, kominek działa, to skądś powietrze musi napływać. Skoro piszesz, że nie zawsze jest dobrze, to może czasem (może jak wieją wiatry) powietrze ucieka innymi dziurami ? Spróbuj zaobserwować, czy da się znaleźć jakieś prawidłowości pomiędzy dobrym/złym ciągiem, a warunkami na zewnątrz (temperatura, siła i kierunek wiatru).