PDA

Zobacz pełną wersję : Podatek od sprzedaży działki ...



leniin
03-12-2010, 22:09
Witam. Niedawno nabyłem działke po dość okazyjnej cenie i w związku z tym mam pare pytań.

1. Jesli ja chciałbym sprzedać w ciagu roku to jaki zapłace podatek (ile procent)

2. Jeśli np działke kupiłem za 50tyś a sprzedaje ją za 90tyś to podatek płacę od zysku czyli 40tyś czy może od całej kwoty?

3. Powyżej 5 lat (od kupna) jeśli sprzedaję działkę nie płace podatku?

Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi.

Margoth*
03-12-2010, 22:46
Odp. 1.: 19%
Odp. 2.: od 90 tys.
Odp. 3.: Po upływie 5 lat nie zapłacisz podatku.

leniin
04-12-2010, 08:25
Dzięki za szybką odp.

leniin
04-12-2010, 12:49
Działkę kupiłem dopiero parę dni temu a dokładnie 2 działki koło siebie bo była cena bardzo atrakcyjna. Mam zamiar budować pod koniec 2011 lub poczatątek 2012 i jeśli byłaby możliwość sprzedaży działki i uniknięcia podatku przez przeznaczenie pieniędzy na budowę byłoby super. Byłbym kilkadziesiąt tysięcy do przodu.
Musze sie przejść di US i dopytać sie.

kasia28
04-12-2010, 18:04
Matilde1 ma rację, jeśli sprzedasz działkę teraz to będziesz miał chyba 2 lata na wydanie tych pieniędzy na cele mieszkaniowe (budowa domu, zakup mieszkania, spłatę kredytu zaciągniętego na budowę, itp), tylko musisz to mieć udokumentowane np. rachunkami.

Margoth*
04-12-2010, 18:58
Matilde1 ma rację, jeśli sprzedasz działkę teraz to będziesz miał chyba 2 lata na wydanie tych pieniędzy na cele mieszkaniowe (budowa domu, zakup mieszkania, spłatę kredytu zaciągniętego na budowę, itp), tylko musisz to mieć udokumentowane np. rachunkami.

Tak, zgadzam się, natomiast Matilde nie ma racji, jeśli chodzi o kwotę, od której trzeba by było zapłacić podatek. Jest to kwota 90 tys., a nie 40, ponieważ zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podlega PRZYCHÓD (NIE DOCHÓD) ze sprzedaży nieruchomości, czyli cała kwota, która wpadła do kieszeni. Odwróćmy sytuację: co by było, gdyby kupić za 100 tys., a sprzedać za 50? Fiskus zwróci 19% od 50 tys.? Tak jak Matilde pisze, czyli podstawa opodatkowania od dochodu, obowiązywała do 2007 r.

naan5
05-12-2010, 06:25
Margoth proponuję zajrzeć do przepisów bo źle mówisz. Podatek od przychodu płaci się tylko w przypadku nabycia do 2006r. Zarówno od 2007 jak i od 2009 podatek placi sie od dochodu. Natomiast wydatkować na cele mieszkaniowe trzeba cały przychód ze sprzedaży (oczywiście od 2009). Mówi o tym art.30e najnowszej ustawy:

Art. 30e.
1. Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10
ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
2. Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący
różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw
określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i
6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h
ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

A w przypadku gdy ktoś sprzeda za taką sama kwotę co kupił albo taniej to poprostu nie ma dochodu i z takiej sprzedaży w ogóle nie rozlicza się z US tzn. nie płaci podatku ( bo nie ma od czego) ani nie musi wydatkować przychodu na cele mieszkaniowe.

leniin
06-12-2010, 15:14
Byłem w US i dowiedziałem się ze...

1. Jeśli sprzedam działkę w ciągu 5 lat od kupna płace podatek 19% ale od dochodu.
2. Jeśli np sprzedam działkę w 2011 roku to moge przeznaczyć całą kwote dochodu na budowe domu. Musze te pieniądze wydać do 2013 roku i mieć na cala sume faktury vat.
Acha po sprzedaży musze złożyc w US pit 36 (chyba ten) i w nim zanaczam ze chce pieniądze przeznaczyć na budowę.

PS. Faktury trzeba trzymać przez 5 lat

naan5
07-12-2010, 07:22
Byłem w US i dowiedziałem się ze...

1. Jeśli sprzedam działkę w ciągu 5 lat od kupna płace podatek 19% ale od dochodu.
2. Jeśli np sprzedam działkę w 2011 roku to moge przeznaczyć całą kwote dochodu na budowe domu. Musze te pieniądze wydać do 2013 roku i mieć na cala sume faktury vat.
Acha po sprzedaży musze złożyc w US pit 36 (chyba ten) i w nim zanaczam ze chce pieniądze przeznaczyć na budowę.

PS. Faktury trzeba trzymać przez 5 lat

Dobrze Ci powiedzieli. Tylko nie PIT-36 a PIT-39 :)

yavol
06-05-2011, 19:04
mam nadzieję że nikt się nie obrazi ale podbije temat i zapytam:
działka rolna,powierzchnia 1ha,otrzymana w spadku po rodzicach w 1996r.
mam zamiar sprzedać, rozumiem że nie zapłacę podatku, ze względu na te 5 lat?
czy dobrze rozumuję? jeśli tak to gdzie znajdę ten zapis o 5 latach?
z góry dziękuje i pozdrawiam