PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z oknami - Gwarancja - POMOCY



danhill
04-12-2010, 17:39
Witam

Chciałbym się zwrócić do was (forumowiczów - ekspertów) z ogromną prośbą.
Zakupiłem okna PCV 5 komorowe - i mam z nimi ogromny problem.
W tamtym roku na oknach pojawiła się woda - nie tylko na dole ale dosłownie na całych, po nocy na parapetach były kałuże wody. Całe szyby okucia były w wodzie. Ściana przy oknie również oknie były mokre.
Przyjechał pan z firmy i stwierdził że to sprawa wentylacji choć ta przez rok chodziła dobrze.
Została poprawiona w tym roku - dostęp powietrza z zewnątrz i wyciągi (w kuchni i łazience wentylatory)

Teraz pojawił się kolejny problem przy oknach czuć zimno (oczywiście dalej są całe w wodzie) - pojawił się lód po stronie domu przy parapetach i na samych szybach. Temperatura w domu jest strasznie niska bo przy oknach wieje - podstawiłem świeczkę to aż ją zgasiło.

Z informacji zaciągnietych z internetu dowiedziałem się że może to być wina złego montażu - albo za słabo uszczelnione pianą albo coś innego.

Dodam że okna zostały wstawione tylko na piane bez żądnych foli paroizolacyjnych - moze to wina tego.

Jak teraz walczyć z firmą aby usunęła usterkę dali gwarancje 60 miesiecy na roboty budowlane - bo wydaje mi sie ze teraz w gre wchodzi jedynie demontaż i ponowny montaż okien bo moim zdaniem tworzą sie mostki termiczne i przemarza mur w miejscu łączenia z oknem.


Proszę o wasze wypowiedzi .


Dziękuje

chrisowaty
04-12-2010, 22:13
Najlepiej byłoby zrobić badanie termowizyjne i zmierzyć wilgotność w pomieszczeniach. Bo to że po oknach leci woda to ma związek z wentylacją i z temperaturą jakie osiągają okna.

danhill
05-12-2010, 07:53
Wilgotność jest mierzona cały czas - max jaki osiąga po nocy to 65% a w ciagu dnia spada do 50% - jest jest poprawna - a badanie termowizyjne kosztuje ponad 400zł w moich rejonach :/

danhill
05-12-2010, 08:44
Tak wygląda mój dom - piętro bo na nim mieszkam.
Teraz rano bez napalenia jeszcze temperatura 15 stopni wilgotność po nocy 60%

http://img153.imageshack.us/img153/2339/rysunekdom.jpg

lolek30
05-12-2010, 09:14
..jeśli masz drzwi zamknięte to przecież nie masz żadnej wentylacji i stąd problemy , w jednym pokoju nie masz w ogole wymiany powietrza ani nawiweu ani wywiewu. Zamontowałeś wentylator wyciagowy ale jesli nie jest to wysokowydajny wentylator kanałowy tylko jakiś dospelowski wiatraczek to w ten sposób tylko ograniczyłeś działanie wentylacji grawitacyjnej . Pomijam fakt że pewnie ten wentylator nie jest włączony cały czas tylko od czasu do czasu. Moim zdaniem trzeba usprawnic wentylacje grawitacyjną , nawiewniki juz masz , jesli działają i przepuszczają odpowiednią ilość powietrza (nie są przymkniete) to trzeba popodcinać drzwi ewentualnie jakies tuleje w nich zrobić wentylacyjne , wywalić wiatrak i grzać aby była wyższa temperatura. Im nizsza temperatura tym szybciej następuje wykraplanie wilgoci. Okna jeśli sa szczelne i maja szyby minimum 1,0 zostawił bym w spokoju.
Brak wentylacji i niska temperatura w mieszkaniu jest Twoim głównym problemem.

danhill
05-12-2010, 09:55
Powiem tak - pojawił sie efekt przemarzania scian wokó okien - a wyczytałem ze to błędy montażu okien. Jak przyłoze zaplaniczke pod zawias okna normalnie wieje.
Przy parapecie pojawił sie lod - to chyba jednak błędy montazu okien.

Drzwi sa podciete wszystkie wentylator w lazience pracuje w chwili odpalenia swiatła - tylko i wylacznie.

W duzym pokoju gdzie jest nawiew nad grzejnikiem jest tez kratka obok okna przy suficie pociagnety kanał na dach.

To co jest złe


OKNA SĄ U=1.0

lolek30
05-12-2010, 19:24
Powiem tak - pojawił sie efekt przemarzania scian wokó okien - a wyczytałem ze to błędy montażu okien. Jak przyłoze zaplaniczke pod zawias okna normalnie wieje.
Przy parapecie pojawił sie lod - to chyba jednak błędy montazu okien.

..to może być skutek a nie przyczyna, poprostu po oknach z powodu zbyt duzej wilgoci w pomieszczeniu, leje sie woda i od tego zamakaja szpalety a wilgoć na szpaletach i w piance uszczelniającej powoduje pogorszenie parametrów połączenia okna z murem (po to między innymi stosuje się obecnie montaż trójwarstwowy z taśmami paro-szczelnymi i paro przepuszczalnymi) i stąd te objawy przemarzania.. zresztą przy 15 st. nie wierze żeby grzejnik prawidłowo osuszał okno a po to on jest miedzy innymi pod oknem..



Drzwi sa podciete wszystkie wentylator w lazience pracuje w chwili odpalenia swiatła - tylko i wylacznie.

..no tak myślałem czyli generalnie ta wentylacja prawie nie działa , wentylator - sory- wiatraczek stanowi tylko ograniczenie wydajności takiego kanału grawitacyjnego a jeśli dodatkowo jest wyłączony to prezcież nie działa wogule...




To co jest złe


do dupy jest połączenie nowych szczelnych okien ze starym systemem wentylacyjnym który nie działa... takich zagrzybionych mieszkań / domów jest całe mnustwo. Pal licho jak ktos wietrzy i grzeje na tyle mocno że temperatura w domu oscyluje w okolicach 21-22st i dom jest wmiare dobrze ocieplony bez mostków termicznych to wtedy ta wilgoć się nie wykropli . Jeśli ktos mało wietrzy , sporo suszy na grzejnikach dom jest wilgotny ( w tym roku kazdy jest wilgotny) a temperatura spada poniżej 20 st to wg mnie siły nie ma - grzyb bedzie jak nie wszedzie to przynajmniej przy najzimniejszych fragmentach domu a niewatpliwie otwory okienne , niezaleznie od tego jak ciepłe by były okna , sa najzimniejszą częścią domu.

jareko
05-12-2010, 19:36
no i może być też inny powód
Złe spozycjonowanie okna w murze, jakie bylo stare okno? Jesli skrzynkowe i nowe wsadzone zgodnie z licem zewnetrznym starego okna moze okazac sie za punkt rosy w scianie wypada juz wewnatrz pomieszczenia

danhill
05-12-2010, 20:10
Panowie wilgoć to wilgoć ale przeciez przez okna wieje mi zimne powietrze widac jak sie ruszaja rolety to nie jest powodem złej wentylacji

T12345T
05-12-2010, 21:39
Przyjechał pan z firmy i stwierdził że to sprawa wentylacji

Dajesz się nabierać jak wielu nabywców okien. To, że jakiś Pan coś Ci powiedział, to nie znaczy, że tak jest. Jak ten Pan twierdzi, że masz niesprawny system wentylacyjny, to niech to udowodni. To jego sprawa, a nie Twoja. To raz

Dwa, jeśli ten Pan był u Ciebie na pomiarze i wiedział, że dom ma wentylację grawitacyjną nie miał prawa sprzedać Tobie okien z 4, a nawet 3 klasą infiltracji powietrza (chyba, że oświadczyłeś, że wiesz jakie mogą być konsekwencje takiego zakupu). Jak sprzedał, a później lała się woda, to jego problem, a nie Twój. Jeśli Ty płaciłeś za nawiewniki to zażądaj zwrotu pieniędzy i to zdecydowanie.



Teraz pojawił się kolejny problem przy oknach czuć zimno (oczywiście dalej są całe w wodzie) - pojawił się lód po stronie domu przy parapetach i na samych szybach. Temperatura w domu jest strasznie niska bo przy oknach wieje - podstawiłem świeczkę to aż ją zgasiło.

Niekontrolowana infiltracja w obrębie szczelin dylatacyjnych w 99 na 100 przypadków wynika z wad montażu. Jak walczyć z firmą? Po co od razu walczyć. Wyślij reklamację na piśmie poczekaj na odpowiedź, a dopiero jak ta będzie bzdurna, to szykuj się do wojny.
To, że wokół okna nie ma folii, to też raczej nie Twoja wina. Proponował Ci ktoś taki sposób montażu? Wyjaśnił co może się dziać jak go nie zastosujesz? Jak znam życie, to nikt Ci tego nie mówił, bo po co, a jak nie mówił, to... ma w buty jakby co.

Co prawda lolek słusznie mówi, że niska temperatura w pomieszczeniach przyspiesza wykraplanie wilgoci, ale jeśli jedną z przyczyn kłopotów z utrzymaniem właściwej temperatury jest niekontrolowana infiltracja wokół okien (a na to wskazuje lód), to jednak podstawowy problem tkwi w niewłaściwej technologii montażu i jego wykonawstwie.

IVO333
05-12-2010, 22:03
Niekontrolowana infiltracja w obrębie szczelin dylatacyjnych w 99 na 100 przypadków wynika z wad montażu.
To, że wokół okna nie ma folii, to też raczej nie Twoja wina. Proponował Ci ktoś taki sposób montażu? Wyjaśnił co może się dziać jak go nie zastosujesz?

Przy całym szacunku dla Testa, jego wiedzy o normach, cyferkach, instrukcjach . Owa niekontrolowana infiltracja owszem z wad montażu wynika głównie jeśli chodzi o styk okno-parapet. Trudno jest aż tak spieprzyć montaż i obróbkę pozostałego obwodu okna żeby wystąpiły przewiewy między ościeżnicą a murem.
A co do folii, nie zastosowanie ich może oprócz pewnych wręcz przewiewów (bo rolety się ruszają przecież) spowodować kaca moralnego u sołtysa, szczękościsk u inwestora, globusa u jego małżonki, pryszcze u dzieci a u psa inwestora (zwłaszcza jeśli to jamnik, podatne są biedactwa.....) chorobę wstydliwą. Każdy pracownik firmy Illbruck to potwierdzi klnąc się na swą teściową, zadzwoń jeśli mi nie dowierzasz.

Moja herezja brzmi tak; okna są nieszczelne, przewiewy występują między skrzydłem a ościeżnicą, dostające się tą drogą zimne powietrze powoduje zamarzanie wody która się wykrapla na ościeżnicach i murze.

Pozdrawiam

T12345T
06-12-2010, 08:14
Owa niekontrolowana infiltracja owszem z wad montażu wynika głównie jeśli chodzi o styk okno-parapet. Trudno jest aż tak spieprzyć montaż i obróbkę pozostałego obwodu okna żeby wystąpiły przewiewy między ościeżnicą a murem.

Może i trudno, ale bywa... zdjęcia możesz sobie u mnie obejrzeć.


Moja herezja brzmi tak; okna są nieszczelne, przewiewy występują między skrzydłem a ościeżnicą, dostające się tą drogą zimne powietrze powoduje zamarzanie wody która się wykrapla na ościeżnicach i murze.

IVO, to co piszesz ma jak najbardziej sens i wcale nie jest herezją. Obaj nie widzieliśmy tej "roboty" więc sobie gdybamy. Jeśli lód pojawia się na dolnym zawiasie, to prawie na 100% masz rację. (swoją drogą taka nieszczelność, to też niekontrolowana infiltracja wynikająca głównie z błędów okuwania). Jedno co pewne to, to, że zwalenie wszystkiego przez firmę na "wentylację" i użytkownika jest herezją. Pytał on nas jak z nią walczyć. Moim zdaniem nie pozostaje mu nic innego jak zrobić kilka ładnych ujęć wodno-lodowych. Opisać całość w pisemnej reklamacji, bez wdawanie się w poszukiwanie przyczyn (tak jak my), a z żądaniem usunięcia skutków w określonym terminie (np. pod rygorem odstąpienia od umowy) i poczekać co na to heretycy.

Pozdrawiam

danhill
06-12-2010, 08:17
Gwarancja została zgłoszona w czwartek na piśmie u nich w firmie. Pani powiedziała że ktoś w ciągu 30dni pojawi się zobaczyć co i jak - a w ciągu 30 dni nastepnych jesli wina nie jest moja (złe uzytkowanie - co dla mnie jest debilstwem) moze cos z tym zrobią.
Rozmawialem wczoraj z monterem z innej firmy niezaleznej i powiedział żeby teraz tu było dobrze nalezałoby wymontowac te okna i osadzac je na nowo

Charlie
08-12-2010, 08:39
jest przepis, że REKLAMACJA od daty zgłoszenia winna być rozpatrzona w cięgu 14 dni !

Jeśli termin ten zostaje przekroczony to REKLAMACJA rozpatryje się sama :) na korzyść wnioskującego !!

T12345T
08-12-2010, 10:21
Tylko i wyłącznie jeśli reklamacja zostanie złożona w trybie "niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową". Podstawa prawna, art.8 ust. 3 w związku z art.8 ust.1 Ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego.


Art. 8. 1. Jeżeli towar konsumpcyjny jest niezgodny z umową, kupujący może żądać doprowadzenia go do stanu zgodnego z umową przez nieodpłatną naprawę albo wymianę na nowy, chyba że naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów. Przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość towaru zgodnego z umową oraz rodzaj i stopień stwierdzonej niezgodności, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie naraziłby kupującego inny sposób zaspokojenia.

3. Jeżeli sprzedawca, który otrzymał od kupującego żądanie określone w ust. 1, nie ustosunkował się do tego żądania w terminie 14 dni, uważa się, że uznał je za uzasadnione.

Kłopot w tym, że uznanie żądania za uzasadnione w powyższym trybie nie oznacza "załatwienia sprawy". Niestety.

Więcej na ten temat:

Niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową (http://www.oknotest.pl/1/zaliczka_zadatek_umowa/niezgodnosc_towaru_konsumpcyjnego_z_umowa.php)
Gwarancja jakości i komercjalna gwarancja jakości (http://www.oknotest.pl/1/zaliczka_zadatek_umowa/gwarancja_jakosci.php)
Gwarancja i rękojmia wykładnia Sądu Najwyższego (http://www.oknotest.pl/1/zaliczka_zadatek_umowa/gwarancja-i-rekojmia.php)

Charlie
08-12-2010, 10:45
Bardzo dobrze, że Kolega T... udziela się na forum.

Pisząc, że "reklamacja po 14 dniach załatwia się sama" miałem na myśli fakt, że osiąga status WADY z winy dostawcy. De facto podlega naprawie na koszt dostawcy - czy to się komu podoba czy nie.
Tak to traktują sądy z tego co wiem i zwykle wyroki zapadają w trybie zaocznym :)

T12345T
08-12-2010, 11:52
Pisząc, że "reklamacja po 14 dniach załatwia się sama" miałem na myśli fakt, że osiąga status WADY z winy dostawcy. De facto podlega naprawie na koszt dostawcy - czy to się komu podoba czy nie.
Tak to traktują sądy z tego co wiem i zwykle wyroki zapadają w trybie zaocznym :)

Powiedzmy raczej, że towar konsumpcyjny (niekoniecznie rzecz art. 6 Ustawy) był niezgodny z umową w chwili jego wydania konsumentowi. Tryb zaoczny, czyli co? Orzeczenie bez rozprawy? Nie sądzę. To nie nakaz zapłaty. A nawet gdyby, to i tak zawsze istnieje tryb odwoławczy. Cały cymes z tym wyrokiem ( jak i z każdym innym) polega nie na jego posiadaniu, a na jego dobrowolnym wykonaniu przez zobowiązanego lub egzekucji. Nie słyszałem o czynnościach komorniczych w sprawie przymuszenia do wykonania świadczenia z tytułu "niezgodności", z tytułu gwarancji lub rękojmi zresztą też.

danhill
08-12-2010, 18:39
Dziś przeglądałem jeszcze raz dokumenty od okien - i okazało się że pisząc w siedzibie firmy od okien reklamacje pomyliłem sie z data i zamiast 3.12.2010 wpisałem 3.11.2010 czyli na dobra sprawe juz miesiac minał :]
Tylko czy przez taki błąd nie będe miał problemów

subfosylny
08-12-2010, 19:16
14 dni ma na odpowiedź a nie na załatwienie sprawy. To po pierwsze.
Kolego prześlij fotki tego problemu, bo na razie to szkoda naszego czasu.
Poza tym jest urząd pt. rzecznik praw konsumenta. Ci ludzie są zobowiązani do udzielenia Ci pomocy bezpłatnej. Nie kieruj się opisami z internetu. Wielu jest tam znawców. Idź do rzecznika, on Ci pomoże. Zwykle będziesz potrzebował pomocy w rodzaju opinii kogoś, co się zna na oknach. Wejdź na stronę PIH i weź rzeczoznawcę. Poza tym w PIH jest stały polubowny sąd konsumencki. Ci ludzie też wiele wiedzą na temat reklamacji. Na nich płacimy podatki, więc nie krępuj się i korzystaj.......
Możesz także przez internet zakupić w Instytucie Techniki Budowlanej instrukcje nr 421/2010 część b, "montaż okien i drzwi balkonowych" i zobaczysz, jak powinny być montowane okienka.
Proces w sądzie zwykle trwa w takich sprawach 2 lata.
[ps. a może zatkały ci się odwodnienia? Czekam na foty - okno zamknięte i otwarte. Czy się lekko zamyka? Czy nic nie trze? Inne objawy? Czy jest ocieplenie szpaletu ?

danhill
08-12-2010, 22:08
Jeśli chodzi o zdjecia to teraz mamy temperature około 0 wiec problem nie występuje - jak mam pokazać że z okien wieje ? na zdjęciach będzie mi ciężko. Okna zamykają się lekko. Dzis zrobiłem test dostałem się do pianki (zrobiłem dziurę od strony domu pod parapetem pianka wygląda dziwnie, kruszy się i mozna normalnie palcem ja wyjmowac. Co to jest ocieplenie szpaletu ??

subfosylny
09-12-2010, 19:26
Ocieplenie szpaletu to zwyczajowa nazwa wnęki przy oknie - czyli czy we wnęce przykleili ze 2 cm styropianu od frontu.?
Bez fotek nic więcej nie będę pisał, bo nie jestem wróżką 0700 009999999999.

danhill
16-12-2010, 17:41
Witam

Powracam do tematu 15.12.2010r. odwiedzili mnie panowie z owej firmy. Na wejście zaczeli biegać ze sprzętem do mierzenia wilgotnosci - z tego co zrozumialem wyszlo ze mam miedzy 58 a 60%.

Pozniej wzieli sie za ogladanie - i tu zaczeły sie jaja.

Na poczatku usłyszałem ze to normalne ze z okien wieje - pozniej ze parapety powinny sie uginac pod pianką - jeden prawie wyjasc moge.
Pozniej ze oni nie widza błędu, tylko troche sie przy laczeniu okno obruszyło (tak jest w kazdym pokoju)
Okazało sie ze firma biorąc pieniadze powinna obrobic okna z obu stron oni to zrobili tylko od wewnatrz - sami sie wkopali
Pozniej usłyszałem ze oni juz wiedza co i jak nic mi nie powiedzieli co dalej i powiedzieli ze ktos sie odezwie..


Zdjecia okien u mnie

1. Dzisiejszy wieczór. - zrobione przed chwila - widac normalnie lód zamarznięty na oknie - Na zdjęciu pięknie widać co sie ze sciana dzieje i jaka szczelina jest miedzy oknem dokładka plastikowa która mi zamontowali bo okna były nie wymiarowe

http://img256.imageshack.us/img256/5789/dsc2511v.jpg

http://img696.imageshack.us/img696/6232/dsc2512q.jpg

Tu zaznaczylem gdzie jest lod

http://img130.imageshack.us/img130/4536/dsc2512.jpg

T12345T
16-12-2010, 21:03
danhil napisz proszę, które firemki mają problem z dojściem do jedynie słusznego wniosku, że to TY, tylko TY jesteś winny tego co widać na tych zdjęciach?!:-). Nie miałbyś problemu jakbyś u nich nie kupił, czyż nie tak? No to jesteś winny. Kropka i koniec.
A tak poważniej, to sprawa jest ewidentna i powodowana wadliwym montażem, tak samego okna jak i jego elementów konstrukcyjnych. Napisz, kto Cię tak robi w bambuko!!!

danhill
16-12-2010, 21:49
A czy kazdy człowiek musi znac sie na wszystkim ??

Co moge z tym teraz zrobic ? - moze inaczej - co ma ta firma zrobić żeby było dobrze ?

FIRMA TOP-PLAST ROGÓW



Co oni teraz moga z tym zrobić ? bo zapewne beda chwieli zeby skonczylo sie na piance wokoło - ale moim zdaniem te okna sa do wyjecia i do ponownego montazu - tylko nie wiem czy sie beda nadawac do tego.

T12345T
16-12-2010, 22:24
Nie było moim zamiarem Ciebie irytować. Masz prawo się nie znać! Niestety, chyba masz rację, bez ponownego montażu się nie obejdzie, ale to nie Twój kłopot. Jak spieprzą okno przy demontażu, to muszą zrobić nowe i tyle. Piszę chyba, bo jedno zdjęcie to za mało, aby coś mądrego wymyślić. Ciekawi mnie tylko ten fikuśny kątownik? To firmowy, czy prywatny?

jareko
16-12-2010, 22:35
zapewne firmowy gdyż nie było wymiany parapetów wewnętrznych (jak sądzę) i wyszła różnica w poziomach ale... ale to może też sugerować niedokładne lub wręcz brak piany pod oknem, poza tym jak widzę poszerzenie są "zabite" bez uszczelnienia (na styku z ościeżnicą chyba widzę ogniska lodu - czyli jest przewiew, biorąc pod uwagę takie połączenie) to sądzę, że stare okna mogły być oknami skrzynkowymi..... - czy tak?

danhill
16-12-2010, 22:37
Kątownik zakładałem sam - bo powiedzili że czasem wieje miedzy oknem a parapetem i kazali założyć - a ja głupi ich posłuchałem i tak zrobiłem.
Ale jestem zły - nie wiem czy sie zgodzą aby zakładac te okna jeszcze raz - a poza tym w domu mam wymalowane itd to ciekawe co z tym zrobią - jak rozwala wszystko wokoło.

jareko
16-12-2010, 22:39
Kątownik zakładałem sam - bo powiedzili że czasem wieje miedzy oknem a parapetem i kazali założyć - ....Przepraszam, że zapytam, ale zapewne jak większość ludzi coś kupujących robiłeś rozeznanie - co skłoniło Cie do wyboru tej a nie innej firmy?
Proszę o szczerą odpowiedź

danhill
16-12-2010, 23:27
w tej firmie pracuje mozna powiedziec znajomy. u kilku znajomych ta firma zakladala okna i jest ok tylko u mnie sa jaja. zastanawiam sie co robic dalej aby bylo dobrze. obawiam sie ze owa firma jakos sie wykreci a ja z tym zostane. co robic teraz aby doprowadzic do wymiany tych okien lub ponownego montazu? jutro wrzuce zdjecia jak wyglada okno balkonowe i reszta w domu. okna kosztowaly 9000tys zl i do dzis place raty za nie. pomocy.

danhill
17-12-2010, 08:10
Reszta okien w domu - chyba komentowac nie muszę - każdy kto to zobaczy pewnie złape sie za głowe.

Ogolnie jest wielka kicha :/ nie moge doprowadzic do ogrzania domu mam temperature około 15 stopni przy ostrym paleniu.
Na oknach widac normalnie lod zamarznięty

W niektorych oknach pchałem siliklon bo wiało jak cholera.

http://img214.imageshack.us/img214/9571/dsc2514.jpg

http://img411.imageshack.us/img411/9586/dsc2515c.jpg

http://img33.imageshack.us/img33/8355/dsc2516j.jpg

http://img252.imageshack.us/img252/5785/dsc2518.jpg

http://img191.imageshack.us/img191/3145/dsc2517j.jpg

http://img96.imageshack.us/img96/20/dsc2519s.jpg

WODA Z BALKONY WLEWA SIE NA PARKIET

http://img253.imageshack.us/img253/4474/dsc2520a.jpg

http://img190.imageshack.us/img190/1169/dsc2521c.jpg

T12345T
17-12-2010, 08:45
danhill, to nad czym Ty się właściwie zastanawiasz? Sprawa jest oczywista. Okna, czyli towar konsumpcyjny jest nie zgodny z umową ponieważ nie nadaje się do celu, do jakiego tego rodzaju towar jest zwykle używany, a jego właściwości nie odpowiadają właściwościom cechującym towar tego rodzaju. Wysyłasz pismo (listem poleconym za potwierdzeniem odbioru) z takim zdaniem do firmy, żądając wymiany towaru na towar zgodny z umową oraz żądaniem naprawy wszystkich uszkodzeń mieszkania powstałych w wyniku zamontowania tego badziewia. Wyznaczasz termin powiedzmy 21 dni. Czekasz. Jeśli nic nie zrobią, nie masz wyjścia idziesz z nimi do sądu żądając w pozwie jak wyżej. Pamiętaj o szkodach jakie ponosisz i jakie jeszcze poniesiesz! Doradzam wynajęcie fachowej papugi, Na oknach to się taki nie zna, ale jak się dokształci na forum :-) to napisze co trzeba i jak trzeba. Przygotuj do pozwu materiał zdjęciowy (dobrze jak na zdjęciach będą daty), od razu żądaj powołania biegłego. Sąd pozew przyjmie, a że na oknach też się nie zna biegłego powoła. Na oględzinach pokaż biegłemu co i jak, powołaj na stosowne dokumenty w sprawie właściwości okien i wytycznych montażu i .... po 8 miesiącach udasz się "do kasy" jeśli mieszkasz w małym mieście. W dużym są większe odległości do kas.

Nie od rzeczy byłoby też wciągnięcie do roboty właściciela systemu. Możesz napisać do firmy systemowej z żądaniem przyjazdu osoby kompetentnej do oceny, czy okna zostały wykonane i zamontowane zgodnie z wytycznymi systemu. Taka opinia może się przydać na później, jeśli bezpośredni wykonawca będzie wierzgał.

IVO333
17-12-2010, 09:43
Abstrahując od wad montażu; 60% względnej to dużo, nawet jeśli montaż byłby OK to wykraplało by się .
A co do montażu, przy tak grubej ścianie trudne jest prawidłowe zapianowanie i uszczelnienie dołu ramy i styku z parapetem, podparcie parapetu, nie da się tego zrobić szybko i wielu montażystów na tym się wykłada. Dziwnie duże szpary są też na łączeniu ościeżnicy i poszerzeń, powinny być takie jak na widocznych też łączeniach między poszerzeniami.
Zresztą patrząc na tą całą konstrukcję to chyba więcej pracy i dokładności trzeba włożyć w prawidłowe zmontowanie i uszczelnienie tego z oknem niż w montaż całości (styk poszerzeń pionowych i poziomych).

Pozdrawiam

T12345T
17-12-2010, 12:16
IVO i taka jest prawda. Jak to mówią: Kto szybko robi, dwa razy robi. Szkoda tylko, że to danhillowi w chałupie wieje i marznie, a firma "myśli". Chciałbym wiedzieć o czym i widzieć jak się prężą te zwoje muskowe w celu... . No właśnie w jakim celu?

danhill
17-12-2010, 13:33
No dobrze panowie to co teraz na dobra sprawe robic ? Czy aby pozbyc sie tego problemu okna musza zostac zdjete i zalozone ponownie ? Przypuszczam ze cale sciany wokoło okien sa w srodku mokre widac to zreszta przy parapecie.
Zastanawiam sie czy te okna zle zalozone beda sie nadawac do ponownego zalozeina ? jak to sprawdzic ?
Wiem ze zly montaz powoduje tz. mostki termiczne i to moze wlasnie dlatego tak duza ilosc wody znajduje sie na oknach - pokoje sa wietrzone dodatkowo - w piecu palone na maxa a temperatura w domu nie jest za ciekawa.


Poczekam grzecznie do 29 grudnia i sam pojade do tej firmy dowiedziec sie co dalej bo chyba dokladnie 29 grudnia mija termin 14 od ich przyjazdu do mnie,

Prosze o porady :(

chrisowaty
17-12-2010, 15:05
Ze swojego doświadczenia polecę Ci badanie termowizyjne. Jest idealna pogoda na taki pomiar, wyjdą wszelkie niedoskonałości stolarki, oraz montażu. Dobrze by pomiar zrobił ktoś niezależny i dał protokół z badania. Pomoże Ci on w późniejszych starciach z wykonawcą. Przy wygranej sprawie kosztem badania możesz obciążyć wykonawcę.

Kosiarz-pl
17-12-2010, 16:27
Abstrahując od wad montażu; 60% względnej to dużo, nawet jeśli montaż byłby OK to wykraplało by się .[...]

Moim zdaniem nie można tak pisać. Tak tego uogólniać. Ponieważ należy wziąć jeszcze po uwagę temperaturę powietrza w pomieszczeniu.
Poza tym - nie wiem czy ktoś to zauważył - owy user napisał, że w pomieszczeniach ma tylko 15 st C*. Powierzchnia na której skropli się para wodna musi mieć wtedy nie więcej niż 7 C*. I jeżeli w takich warunkach wystąpił z tym problem, to i np. przy ~40% z temp ~22 C* będzie to samo.

ps. ogólnie zgadzam się, chciałem tylko zwrócić uwagę na zacytowany fragment.

danhill
17-12-2010, 17:15
No tak mam 15 stopni jak na dworze jest zimno. Dzis mamy - 15 stopni i mam w domu 15 stopni. Wieje z okien jak sie dolozy reke to strasznie zmino czuć. I standardowo mam lod na oknach jak chcecie moge zdjecia wyslac.

60% wilgotnosci moze byc spowodowane wada wokół okien - zgodze sie ale jak by nie przenikała przez mur do domu to by tego nie bylo :./ tak mi powiedzial facet z renomowanej firmy od wentylacji

chrisowaty
17-12-2010, 17:22
Jeżeli temp w powietrzu wewnątrz pomieszczenia wynosi 15 st C to przy wilgotności 60% skraplanie wystąpi przy temp. poniżej 7,4 stopnia. Czysta fizyka. Jesteś z Koluszek. Mogę Ci podać namiar na firmę która robi badania termowizyjne. Firma jest z Bełchatowa.

danhill
17-12-2010, 17:31
Ciekawe ile za takie badanie sobie życzy :/ nie należę do osób wybitanie bogatych :/

chrisowaty
17-12-2010, 17:35
Skorzystałem z ich usług na początku roku. Badanie kosztowało 450zł, ale opłaciło mnie się, gdyż dzięki temu miałem twarde argumenty które wykorzystałem.

T12345T
17-12-2010, 17:35
chrisowaty, ja tam rozumiem, że termowizja, to Twoje hobby, ale niby po co danhillowi takie badania, jak lód na oknie "gołym" okiem widać? Że niby u danhilla zamarza w innej temperaturze niż ogólnie przyjęte? Temperatura na wewnętrznej powierzchni okna, nie jest normatywnie określona. 60% wilgotności to sporo, ale też nie przestępstwo.
Skopana jest konstrukcja i montaż, więc nie ma o czym dyskutować.
danhill pyta czy okno może ulec uszkodzeniu przy demontażu. Może. Oby tak było. Moim zdaniem zasłużyłeś na nowe:-).

chrisowaty
17-12-2010, 17:46
->T12345T
Ty to wiesz, ja to wiem, ale okiem drugiej strony lód na oknie nie musi oznaczać wad okna. Być może pomieszczenie nie jest grzane, albo za wysoka wilgotność itd.
Termowizja to nie moje hobby, w firmie od kilku miesięcy mamy kamerę, ale do badania wziąłem osobę która się znała i potrafiła poprawnie zinterpretować wyniki. Bo sam sprzęt to nie wszystko. I to, że wziąłem firmę spowodowało że badanie miało wiarygodność.
U siebie walczyłem z zarządcą budynku, bo na ścianie która miała 8st C wyskoczył grzyb. Ściana zewnętrzna po termomodernizacji, więc administracja przysyłała kominiarza, bo pewnie wentylacja nie działa poprawnie. A kominiarz stwierdzał za szczelne okna i przy -16st kazał rozszczelniać okna, gdzie w pomieszczeniu było 17-18st, grzejnik ustawiony na maks miał 47st, a wilgotność powietrza 54%. Badanie zakończyło dywagacje i przepychanki. Wiosną "docieplona" ściana została poprawiona bez szemrania.

danhill
17-12-2010, 19:51
Panowie wilgotnosc przy ostrym napaleniu spada do około 53% - wiec to nie wina wentylacji.
Jesli chodzi o termowizje to nie bede w stanie jej zamowic - problemy gotowkowe - jeszcze mam okna w ratach a tu taka porażka :/ - znajac zycie i moje szczescie skonczy sie na tym ze nic nie zrobia a ja z tym zostane

T12345T
17-12-2010, 20:14
chrisowaty, trzeba było od razu, że Ty ścianę badałeś, a nie okno:-).

danhill, jeśli zostaniesz, to tylko "na chwilę". Sprawa naprawdę nie jest trudna, tylko zamiast pisać na forum, zacznij pisać tam gdzie trzeba i o tym co trzeba. Naciskaj! To Twój interes. Racja jest po Twojej stronie i nie ma o czym dyskutować. Jeśli potrzebujesz wsparcia w jakichś działaniach, pisz co potrzebne, tylko nie pisz, żeby za Ciebie pisać:-). A swoją drogą z jakiego profila są te okna? Może trzeba poruszyć sumienie jakiegoś systemodawcy?

danhill
17-12-2010, 20:25
System okien to ROTO 5 komorowe

chrisowaty
17-12-2010, 20:40
chrisowaty, trzeba było od razu, że Ty ścianę badałeś, a nie okno:-).

ściany badałem, ale przy okazji na moje nieszczęście (finansowe) zobaczyłem w jakim stanie jest stolarka okienna i bardzo szybko dojrzałem do wymiany.



A swoją drogą z jakiego profila są te okna? Może trzeba poruszyć sumienie jakiegoś systemodawcy?

Firma którą podał danhill chwali się na swojej stronie Aluplastem. Więc najprawdopodobniej on jest dostawcą systemu.

T12345T
17-12-2010, 21:15
chrisowaty, sądzisz, że nie sprawdziłem? :-) Tylko jak widzę takie strony, to ich jakość i aktualność przypomina mi mieszkanie danhilla:-).

danhill okna o jakich piszesz nie istnieją!!! Chyba, że na dachu:-)

Roto to firma produkująca okucia okienne, a 5 komór... hm... pytanie który system ich nie ma:-). Tyś jest danhill prawdziwy "tajemniczy klient":-). Znaczy dla mnie tajemniczy. Ten co ci sprzedawał miał dobrze.

jareko
17-12-2010, 21:46
a ja w dalszym ciągu nie dostałem odpowiedzi czym się kierowałeś w wybofrze dostawcy swoich okien

danhill
17-12-2010, 22:21
Jareko - przegladałem internet odnosnie okien i wykonania - pozniej pytałem znajomych kto im zakładał - pozniej spotkałem sie z człowiek z tej firmy - pogadałem powiedział jakie moze zaproponowac, pojechałem do innej firmy tam wyszły o 600zł taniej wiec doszedlem do wniosku ze lepiej dac to 600zł bo znajomy mnie w kanał nie wpusci.

A na oknach znam sie słabo to prawda

jareko
17-12-2010, 22:28
OK - dzięki za info.
A teraz weź ich za mordę i niech naprawiają co spieprzyli
ma byc dobrze i tyle
Argumenty są po twojej stronie i tyle
Do boju na szpadle i widły i nie poddawaj się - wygrasz
Jak się będą opierać - do sądu, nie patyczkować się
A przede wszystkim rób im reklamę - taką wiesz.... skuteczną :) może jakiś bilboard na mieście? Gdzieś w kraju widziałem wyznanie miłości do jakiejś dziewczyny - więc wyznaj cała prawdę o tym jak patałachy schrzanili ci okna i montaż - to naprawdę skuteczna reklama ;)

Poszedł ostatni łyk - na dziś konieć - dobranoc

danhill
18-12-2010, 19:34
Czyli reasumując wszystko:

Mam walczyc o to żeby zdjeli te okna i zalozyli ponownie lub wymienili je na drugie - TAK

Bo wydaje mi sie ze dopuszczenie pianki tu nic nie da

jareko
18-12-2010, 19:38
tak masz uczynić :)

Pawel78
18-12-2010, 20:21
Wilgotność w mieszkaniu jest za duża. Temperatura utrzymywana w pomieszczeniu za mała. To,że wieje może być przyczyną braku regulacji stolarki. Zdjęcia nie pokazują wszystkiego i nie można określić czy są dobrze zamontowane czy źle. Zlecenie termowizji przy braku znajomości podstaw fizyki budowli jest bezcelowe i szkoda kasy. Trzeba przed wykonaniem zdjęcia zrobić kilka ustawień a tego 95% osób posiadających kamery tego nie robi. Wystarczy skorzystać z pirometru ( termometr bezstykowy) i on wykaże czy są błędy przy wstawieniu okien. Patrząc na zdjęcia i czytając posty są błędy w użytkowaniu mieszkania.

T12345T
18-12-2010, 21:57
Tak jest, i w wyniku "błędów w użytkowaniu mieszkania" woda zamarza na wewnętrznej powierzchni okien:-). Do namiotów z takim użytkownikami!!! :-)

chrisowaty
18-12-2010, 22:18
Masz rację, to wina użytkownika. W nieodpowiedniej strefie klimatycznej ma postawiony dom. ;)

Wilgotność do 60% jest jak najbardziej OK. Temperatura jest niska, ale jak sam lokator opisuje grzeje jak tylko się da. A pirometrem sobie można zmierzyć... grzejnik czy jest ciepły i pomiar zachować dla siebie, bo każdy taki pomiar może obalić. Z termowizją jest inaczej. Można zarejestrować pomiary, ustalić punkty pomiarowe, wysłać pomiary do kogoś kto potrafi je fachowo odczytać i napisać wnioski, zalecenia. A z pirometrem co zrobisz? Zrobisz zdjęcia wyświetlacza i wyślesz do firmy montującej okna?

A firma o której pisałem ma pracowników którzy posiadają fachową wiedzę i doświadczenie w takich pomiarach. A ustawić kamerę wcale nie jest trudno, wystarczy trochę wiedzy i czasu na poznanie sprzętu. Tym bardziej jeśli kamera jest za kilkadziesiąt tysięcy złotych.

lolek30
19-12-2010, 07:14
..okna, oknami bo tu po zdjęciach widać, że montaż nie najwyższych lotów ale... jakie te nieszczelności muszą być duże, że temperatura w pomieszczeniach przy "ostrym" paleniu nie przekracza 15st. Dla mnie jest to nie wiarygodne, że biorąc pod uwagę parametry cieplne nowych szyb i pewnie nie najgorsze parametry futryny/skrzydła , nawet biorąc pod uwagę te nieszczeności , nie można osiągnąć wyższej temperatury. Stare okna skrzynkowe przecież nie były bardziej szczelne a do tego posiadały pewnie 2 zwykłe szyby więc w porywach Ug tego pakietu to jest 3,0 jak nie gożej bo po miedzy kwaterami przestrzeń na tyle duża, że dochodzi do konwekcji powietrza i ochładzania wewnętrznej szyby.

Więc powiedz mi, czy z Twoim ogrzewaniem jest wszystko w pożądku ? może coś zmieniłeś w ogrzewaniu od zeszłej zimy -zmiana pieca, założenie jakiś zaworów , jakieś prace przy kominach , może opał o jakiejś kiepskiej kalorycznosci? przecież 15 stopni to ja mam w garażu w takie mrozy a mam tam tylko lekko odkrecony mały grzejnik , srednio szczelną bramę garażową i podłoge na gruncie bez ocieplenia...

jareko
19-12-2010, 08:57
jest możliwe lolek30
takie sytuacje są możliwe gdy skrzynka jest szeroka i nowe okna wstawia się do lica zewnętrznego starej skrzynki
wtedy nie wiem ile byś grzał w mieszkaniu będzie zimno - potwierdzeniem tej tezy będzie grzyb jaki pojawi się za mniej więcej pół roku
ale i tak póki co to spekulacje i tyle

danhill
19-12-2010, 09:45
Ogrzewanie nie jest zmienione - 2 lata temu założyłem nowy grzejnik PURMO u siebie w pokoju (ogrzewa powierzchnie do 30m2, a ja mam 20 - temp na piecu do 90stopni) - grzyb na scianach i wokól okien jest. A temp 15 stopni to norma - jak bys dolozyl zaplaniczke do okna i by ci zgasła to ostro musi wiac..

W kazdym pokoju na scianie obok okna widac normalnie krople wody :/

IVO333
19-12-2010, 09:58
Na fotkach widać że przynajmniej balkon jest ustawiony do wewnętrznego lica starego, reszta pewnie tak samo więc to chyba nie to. Pztrząc na ten lód to nie obejdzie się bez zdemontowania całości, rozkręcenia, dobrego uszczelnienia wszystkich łączeń poszerzeń (zwłaszcza w górnych narożach tam gdzie łączą się pod 90"), ponownego zamontowania ze szczególnym naciskiem na przwidłowe zapianowanie i uszczelnienie styku rama-parapet. Danhill, parapet nie opiera się tylko na pianie, powinien być wsparty na klinach i nie może się uginać. Przy ścianie tej grubości trzeba się postarać żeby wyszło to OK a bywają magicy którzy montują ramę, ustawiają parapet i dopiero wtedy "pianują" dół. okna. Szybko,łatwo i przewiewy gratis.

Pozdrawiam

Pawel78
19-12-2010, 10:00
Wszyscy skupiają się na oknach a to może być inna przyczyna. Zrób zdjęcia budynku, pokaż jak okno zamocowano w murze napisz jaki jest sufit i jak docieplony.

IVO333
19-12-2010, 10:10
Na pewno okna to nie wszystko tym niemniej lód na łączeniach wskazuje na ewidentne wady montażu. A na sufitach się nie znam :-(

Pozdrawiam

chrisowaty
19-12-2010, 11:02
Wszyscy skupiają się na oknach a to może być inna przyczyna. Zrób zdjęcia budynku, pokaż jak okno zamocowano w murze napisz jaki jest sufit i jak docieplony.

Kolega Paweł78 stara się odwrócić nasz kierunek patrzenia. Im dalej od okien tym lepiej. Czyżby dobrze znał te okna?

jareko
19-12-2010, 11:06
jedno jest pewne
Badanie termowizyjne da odpowiedz na 99% pytań
Pamiętam jednego ze swoich klientów - po badaniu wyszło że ekipa montująca parapety wewnętrzne tak sobie ułatwiła pracę że w narożu jednego okna wydłubała pianę - i taki duperel wyszedł na zdjęciu, u innego, jeszcze przed zamieszkaniem, wyszło obsunięcie się jednego skrzydła wymagające regulacji, ta technika ułatwia wyłapanie każdego, nawet najmniejszego błędu, niewidocznego gołym okiem

Pawel78
19-12-2010, 12:12
Pewnie ,że to wina okien temperatura na kotle 90 stopni a w domu 15. Nawet w Malborku mieli cieplej mimo braku okien.

jareko
19-12-2010, 13:52
to wywal te okna - na co ci one? I Przenieś się do Malborka ;)

Pawel78
19-12-2010, 14:11
Bardzo konstruktywna odpowiedz i wiele pomogła koledze , który ma problem ze stolarką.

jareko
19-12-2010, 14:26
Paweł - a jakiej odpowiedzi oczekujesz?
Może mam wsiąść w samochód, zabrać od kumpla kamerę i postawić diagnozę a najlepiej wywalić okna i zamontować na nowo ?
Czego Ty oczekujesz? Diagnozy na odległość bez wizji lokalnej?
Spekulujemy co może być przyczyna i realnie wszystko już zostało powiedziane
Klient dalej zamiast lamentować musi wziąć dostawcę za pysk i ma mieć zrobione dobrze
Dalsze dywagacje co może być przyczyną nie mają najmniejszego sensu
Lub jak zasugerował Chrisowaty masz coś na sumieniu ;) i szukasz innych wytłumaczeń na spaprana robotę przy oknach ;) niż same okna i ich montaż
Teraz to już tylko trzeba wyjąc to wszystko, rozebrać na czynniki pierwsze, uszczelnić nabite poszerzenia - albo stosując taśmę rozprężną albo pianę, zamontować poprawie, obrobić i tyle

Pawel78
19-12-2010, 15:19
"Spekulujemy co może być przyczyna i realnie wszystko już zostało powiedziane "

Oto chodzi próbuję aby gość sprawdził inne elementy nie tylko okna. Zostałem jednak wyśmiany, bo wszyscy przyczepili się okien i na nie zwalają. Przyczyn może być wiele.
Ale skoro większość wie lepiej. No cóż życzę powodzenia.

IVO333
19-12-2010, 15:31
Bo to dział o oknach i pytanie ich dotyczyło. Na pewno są też wady montażu (lód) wymagające poprawienia. Nie znaczy to że to jedyna droga ucieczki ciepła z chałupy, ale na pewno istotna. Z tego co rzuca się w oczy jest jeszcze przemarzająca płyta balkonu.

Pozdrawiam

subfosylny
22-12-2010, 09:05
Coś z tym grzaniem na maxa to chyba ściema. Powietrze w zimie przy minus 20 ma średnio około 95% wilgotności. Po wpuszczeniu go przez szczelinę do mieszkania i ogrzaniu do plus 20' jego wilgotność spadnie drastycznie. W pomieszczeniu po wymieszaniu się mas powietrza , powinno być w zimie około 35- 40%. Jeżeli jest 60% to coś tu nie gra. W blokach z płyty wilgotność powietrza potrafi spaść nawet poniżej 30%, wszystkiemu winne nieszczelności. Mogę to przedstawić na wykresie.
Co do okien, to nie ma co deliberować, nie powinno być przedmuchów w okolicy parapetu. Jaki tu macie mostek cieplny wokół ramy okiennej? Przecież tam może jedynie nie być ocieplenia. No chyba , że napchali zaprawy albo gipsu w przestrzeń pomiędzy ościeżnicę a mur. Polecam wyskoczenie z kasy i zakup przez internet w Instytucie Techniki Budowlanej instrukcji nr 421/2010 "montaż okien i drzwi balkonowych" lub zaproszenie rzeczoznawcy PIH. Kamera termo też jest bardzo dobrą podpowiedzią. Poza tym musi być mały przedmuch, bo Ci świeczki na choince zgasną z braku tlenu. A może masz kalafiory zapowietrzone albo obieg zakamieniony. Zgadzam się z Jareko ! Dość gadania, czas na działanie. Kolego udaj się do najbliższego biura rzecznika praw konsumenta, tam Ci pomogą napisać odpowiednie pismo. To jest za nasze podatki, więc nie wahaj się skorzystać z ich usług, bo Ci się należą. Adresy znajdziesz w necie.

danhill
23-12-2010, 10:12
W dniu dzisiejszym pojawiła się ekipa montująca okna - firma chciała usunąć problem wiercąc dziury w oknach i wpuszczajac piane miedzy poszerzenia co jest totalna głupotą - jak zapytałem jak zaslepią dziury powiedzili ze silikonem sie przeleci białym i nie bedzie widać.

Wydaje mi sie że skonczy sie na tz. udry - bo firma albo robi ze mnie debila albo ja juz wogole nic nie wiem o oknach

finlandia
23-12-2010, 10:37
Może nie powinienem się odzywać, bo wątek przeczytałem tylko "z grubsza" ale w nawiazaniu do wytypowania producenta tych okien : czy to nie jest listwa przyszybowa pewnego producenta na literkę D... i systemu A.. ?

danhill
23-12-2010, 10:54
a co to oznacza producent D i system A

_FIX_
23-12-2010, 12:34
Na 99,9 % to nie jest Do........ system Av........ ...

Ci "fachowcy" zepsuliby każdy montaż, bez względu na producenta - system.
Okna zostały źle zwymiarowane, i jeszcze gorzej zamontowane.

Tak jak ktoś pisał wcześniej: zgłoś pisemną reklamację z tytułu "niezgodność towaru z umową" dołącz zdjęcia, kopie dowodu zakupu, po jednej kopii listu dla siebie, sprzedawcy i do najbliższego rzecznika praw konsumenta, wyślij pocztą listem poleconym.
W ciągu 2 tygodni muszą dać Ci odpowiedź czy uznają reklamację czy nie. Brak odpowiedzi - czyli uznają. A dalej to Ci już rzecznik pomoże.

jareko
23-12-2010, 13:24
W dniu dzisiejszym pojawiła się ekipa montująca okna - firma chciała usunąć problem wiercąc dziury w oknach i wpuszczajac piane miedzy poszerzenia co jest totalna głupotą - jak zapytałem jak zaslepią dziury powiedzili ze silikonem sie przeleci białym i nie bedzie widać.

Wydaje mi sie że skonczy sie na tz. udry - bo firma albo robi ze mnie debila albo ja juz wogole nic nie wiem o oknach
Zakończ już tą zabawę z tymi "fachowcami"
Zdjecie, pismo, listy za potwierdzeniem odbioru i powodzenia w walce z patałachami - wygrasz, tego bądź spokojny
I jużź nie dopuszczaj ich do swoich okien lub raczej wyroby oknopodobnego

danhill
23-12-2010, 14:38
Ustaliłem jedno z człowiekiem który zajmuję się gwarancjami w tej firmie - poprosiłem o dokładny opis procesu naprawy jaki oni widzą. Boje się trochę tego że owa firma zapewne jest bogatsza od zwykłego szarego człowieka i pewnie wymyślą jakis przepisc z kodeksu ktorego ja osobiscie nie bede umiał podważyć.

Poza tym sprawy sądowe to dodatkowe koszta i też nie wiem kto byłby nimi obciążony - i przypuszczam że załatwienie tego przez sąd to około 2 lat mozna powiedziec.

finlandia
23-12-2010, 15:56
Masz normalne obawy - tak jak większość klientów miałaby na Twoim miejscu.
Dlatego warto wesprzeć się "autorytetem" lokalnego rzecznika praw konumenta, bo naprawa faktycznie może okazać się próbą łatania sita. .

danhill
02-01-2011, 11:40
Witam wszystkich w nowym roku :) i oczywiscie zycze wszystkiego najlepszego !! - to na początek


Zaczynam walkę z firmą od okien - do obecnej chwili dowiedziałęm sie od owej firmy że naprawią produkt poprzez wyjęcie okien i zamontowanie ich ponownie - tylko tu pojawia sie pytanie - czy takie okna zle zamontowane nadaja sie do ponownego montrazu - czy nie.
Zastanawiam sie w jaki sposob żądać od nich wymiany towaru na nowy wolny od wad, mysle tez o tym w jaki sposob załatwic sprawe z uszkodzonym parkietem oraz tym ze jak wyjma okna to niestety bede mial znow malowanie i obróbke gipsowa a kto za to zapłaci ??

Za to że przez pół zimy koszt ogrzewania domu poszedł prawie x2 do gory aby utrzymac temp znośną w domu też bym ich chętnie ścignął tylko prosze o porady jak to mądrze zrobic.


Z góry dziękuje

Michał P.

subfosylny
25-01-2011, 20:57
Przecież na początku wątku dostałeś instrukcję , co z tym zrobić. Rzecznik praw konsumenta jest instytucją do prowadzenia tego typu spraw. Jego usługi są bezpłatne.
Chcesz pomocy czy współczucia? Bo jak pomocy, to idź do rzecznika, a jak współczucia to.......... Rzecznik napisze odpowiednie pisma oraz pomoże odpowiedzieć na pisma strony przeciwnej. Poza tym będzie cie reprezentował w sądzie. Jak masz małe dochody, to sąd może odstąpić od wyznaczenia wpłaty za pozew. Może być sytuacja, iż rzecznik jako laik będzie potrzebował opinii rzeczoznawcy żeby wszcząć procedurę. pozdrawiam i życzę powodzenia.

numer11
28-01-2011, 21:39
danhil,


pisz co dalej się dzieje.

czytam ten wątek jak dobrą książkę sensacyjną...:)

danhill
30-01-2011, 20:13
Ogólnie sprawa trochę stoi - udało mi się ściągnąć do siebie właścicieli firmy - cały czas mowili ze to nie wina okien a wentylacji.... tak gadali mi przez 30 min - po czym ja przedstawiłem im nieoficjalne informacje od Sądownego Biegłego Budowlanego z jakim miałem przyjemnosc sie spotkac.
Olali moje słowa i powiedzieli ze mogą nawiercic dziury troche odkuc i dopuscic piane.

W między czasie skonczył im sie termin odpowiedzi pisemnej na moje pismo zostawione u nich w firmie :) uprzejmie poinformowałem ich o tym fakcie listownie i napisałęm że maja wymontować okna naprawić bądz wymienic. Napisałem rowniez ze jesli naprawia to prosze o przedstawienie certifykatu że okna spełniaja swoje własciwosci i zachowują normy.
W pismie napisałem rowniez ze musza doprowadzic wnętrze do stanu poprzedniego - gips / wymalowane sciany. itd itd

Zobaczymy co zrobią.

numer11
30-01-2011, 20:49
BRAWO!!!

Trzymam kciuki!

danhill
02-02-2011, 19:05
Owa firma siedzi cicho - zero odpowiedzi.
czekam do pierwszego cieplejszego dnia - pewnie około połowy MARCA i dzwonie sie dowiedziec co i jak :]

danhill
11-04-2011, 07:36
Witam

Trochę czasu mnie nie było ale są już postępy.
Firma pojawiła sie tydzień temu i zerwała większość okien, we wszystkich oknach przy parapetach została zastosowana taśma rozprężna i ponowne pianowanie oraz montaż. W poszerzenia zostały zamontowane wsporniki wewenątrz i została wpuszczona piana. W domu zrobiło sie dużo ciszej teraz tylko kwestia odzyskania pieniedzy za zniszczenia ktore miały powstały. Uszkodzonony parkiet oraz uszkodzenia gipsu i malowania. I mam nadzieje ze to juz koniec.


Dla ciekawych jak wygladał pierwszy montaż wrzucam 3 przykładowe fotki jak on niepowinien wygladac.

http://img541.imageshack.us/img541/9062/dsc3831.jpg

http://img560.imageshack.us/img560/1848/dsc3804.jpg

http://img684.imageshack.us/img684/9493/dsc3807.jpg

lolek30
11-04-2011, 12:57
..masakra , już się nie dziwie czemu nie mogłeś dogrzać pomieszczeń...

timmy
28-05-2011, 21:26
Witam
Czeka mnie kapitalny remont domu w tym, wymiana stolarki okiennej i już mi słabo jak widzę takie "cuda". Prześledziłem cały wątek i brak mi słów ....

jareko
29-05-2011, 08:00
Ta zanim zaczniesz remont podpytaj u znajomych którzy mają za sobą wymiane i skorzystaj z ich wiedzy przy wyborze oferty. I najważniejsze. Nie kieruj się tylko cena.

witek86
29-05-2011, 09:24
jarku ale przecież "CCC" no chyba że się aż tak zmieniło odkąd mnie nie było:)
pozdrawiam

kalinowscy
30-05-2011, 15:19
Niestety może to być też problem z szybami, mogły się rozszczelnić.

danhill
03-02-2012, 07:09
Witam

To znów ja :) - temat okien wrócił jak bumerang ale wydaje mi sie że jeszcze w gorszym stanie :/ teraz pojawił sie lod na całych dosłownie oknach od dołu szyby na jakies 15cm do góry i dodatkowo są całe zaparowane - calutkie ... gdzie lezy problem

Charlie
03-02-2012, 08:57
weź kartkę paieru, otwórz okno i połóż kartkę tak żeby po zamknięciu kartka wystawała i następnie staraj się ją wysunąć. Kartkę połóż w miejscu gdzie masz lód -oczywiście lód dobrze oczyść przed próbą.

Jeśli wyjdzie tzn., że masz szparę pomiędzy ramą skrzydła i ościeżnicy. Jest duże prawdopodobieństwo, że szpara/ szczelina powstała z powodu wyboczenia plastikowych ramiaków z powodu wysokich mrozów. Tak już jest z plastikiem - niestety. Drewno nieporównywalnie lepiej pracuje w tak niskich temperaturach.

Mróz potrafi tak wykręcić profil plastikowy, że szyby pękają !!!

jareko
03-02-2012, 09:07
Ale ty głupoty tu wypisujesz.

danhill
03-02-2012, 09:44
Okna które posiadam to Ideal 4000
Dzis przyjada nowe uszczelki do okien - wiem ze sa 2 rodzaje jedne na rame a drugie na okno. Co zauwazylem okna sie lekko zamykaja nie ma docisku - jak je sie poprawnie reguluje ?

witek86
03-02-2012, 09:57
w zaleznosci od okuć mozna regulować docisk skrzydła do ramy
http://www.google.pl/search?q=regulacja+okien&hl=pl&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Ma8rT9OBG873sgba3Mj_DA&sqi=2&ved=0CFYQsAQ&biw=1280&bih=661
masz fotki powinienes w nich znalesc swoje okucia :)

danhill
16-02-2012, 08:21
Witam

Zauwazyłem jedną sprawę - za oknami mamy piękną zime wszystko zasypane śniegiem - i tu własnie jest ta sprawa

Okna od zewnątrz mam zasypane (cały parapet + troszke ponad ramke dolną) mieszkam na piętrze - i moje zdziwienie jest taki że przez okna nie wieje nie ma takiej ilosci wody i pary.
Może ktoś mi podowiedziec czego tu jest wina ? :)

jareko
16-02-2012, 08:50
kołderki ze śniegu :)
jaki wniosek?
Utrzymywać śnieg przez cały rok na oknie ;)

danhill
16-02-2012, 09:07
A tak serio co to może oznaczać źle zamontowany jest parapet zewnętrzny ? bo juz głupi jestem

jareko
16-02-2012, 09:49
oznaczać może wiele, bez sekcji zwłok tego miejsca można dywagować co jest tego przyczyną
Jest zimno i nieszczelnie i trzeba znaleźć tego przyczynę - a to niestety załatwi tylko sekcja zwłok ;)
albo nie masz wogóle wentylacji, poduszka ze śniegu ociepliła ci okno i podniosła jego temperaturę na tyle, że para ci się już nie wykrapla

danhill
16-02-2012, 10:35
No rozumiem a czy jest pan w stanie zrobic taka sekcje za odpłatą bo mam juz tego dość :/

jareko
16-02-2012, 11:02
prosektorium to nie ten adres ;)
Ale dość żartów, najpierw trzeba wykorzystać wszelkie możliwości naprawy przez tego co to potencjalnie schrzanił
Najsmutniejsze jest to, że po sekcji zwłok może okazać się, że montażowo nie ma się do czego przyczepić i wina tkwi w braku wentylacji, za niskiej temperaturze w pomieszczeniu, kwiatkach, wywieszanym praniu czort wie czym jeszcze
Wentylacja jak mniemam grawitacyjna, wietrzymy często? nawiewniki mamy? Rozszczelniamy? Jak korzystaliśmy z okien jak na zewnątrz było minus 10 i mniej? Zeznawać dokładnie :P

witek86
16-02-2012, 14:09
jeszcze czarne okulary i lampka z zarówka "100" znaczy sie ledową po oczach:)

danhill
16-02-2012, 16:43
Wentylacja grawitacyjna - okna są uchylane na mikro - wietrzone jest raz dziennie - nawiewników nie mam - nie mogę dogrzać pomieszczeń to prawda (przy grzejniku jest gorąco a na środku pokoju juz lodówka).
Może to właśnie wentylacji problem a ja sie dalej czepiam tych okien :/
Miałem ocieplać węglarki od zewnątrz styro 2cm i chyba to zrobie jak będzie ciepło ale czy to coś da :)

jareko
16-02-2012, 16:50
??? sorki, to w tej chwili masz okno w licu ściany i styro tylko do ościeżnicy bez węgarków?
Chłoooopie ;) , jesteś tu już ponad rok i co? nie czytałeś jeszcze o ociepleniu i wykończeniu zewnętrznej obróbki okien?
Nie masz nawiewników, niby rozszczelnione okna choć wątpię zwłaszcza gdzy -15 na zewnątrz, i zapewne masz jeszcze jedno zjawisko wprawiające cię w osłupienie - dlaczego jest jedna kratka wentylacyjna która zimno zapeir...la do środka tak, że aż głowę urywa - czyż nie jest tak?

Ale spoko, przyjdzie Franz i zrobi tu porządek ;)

danhill
16-02-2012, 16:53
Dom nie jest ocieplony - węglarki tez nie. Przy nawet -15 jest wietrzone, a to z tymi kratkami to prawda w 100% w łazience działa w kuchni pcha na razy do środka

jareko
16-02-2012, 17:03
Chłooooopie, odpuść sobie z tymi oknami póki co. Ty chałupy jeszcze nie masz a już boisz się że coś ci się leje
Pierwsza zima chałupy, wilgoci technologicznej z 10 ton czystej wody, brak nawiewników i występuje zjawisko przeciągania się wentylacji - co po części dobrze świadczy o szczelności domu
Zapomnij o oknach, ciesz się że mieszkasz i myśl jak ocieplić by było dobrze ładnie i na lata

danhill
16-02-2012, 17:57
Nie bardzo rozumiem twoją odpowiedz. Dom posiadam :) jest to piętrowy budynek 2-rodzinny (ok 100m2) - dom jest stary budowali go dziadkowie mojego św. p. Ojca. Tylko co tu ocieplać ? sciany węglarki ? strop ? - montować te nawiewniki czy wycinac uszczelki czy otwierać okna ?

jareko
16-02-2012, 18:02
to opisz dokładniej tą swoją chałupę
Dziadkowie Twojego Ojca? Sorki, nie chcę Cie postarzać ale kiedy powstała chałupa? Poprzednie okna jakimi były? "Skrzynkowe" czy "szwedzkie" ?

danhill
16-02-2012, 18:10
Przejęzyczyłem się trochę - moi dziadkowie (rodzice mojego ojca)
Okna wcześniej były skrzynkowe - drewniane.
Dom piętrowy metrarz około 100m2. Dół i góra takie same jeśli chodzi o rozkład pomieszczeń - zdjęcia zewnętrzne domu mogę wykonać jeśli coś ci to da.

http://img193.imageshack.us/img193/3560/domwentylacja.png

jakie jeszcze info potrzebujesz :)

jareko
16-02-2012, 18:35
w trzech pomieszczeniach nawiewniki lub wycięte uszczelki - to pierwsze
kolejne pytanie - grubość ściany - na 1 1/2 cegły czy na 2 cegły, inaczej ok 38 czy 50 cm grubość muru ?

danhill
16-02-2012, 18:42
Grubość ściany to ok 50cm - czy przez te wycięte uszczelki nie będą się za potężnie wyziębiały pomieszczenia ?? bo ja mam problem z dogrzaniem tego domu

T12345T
16-02-2012, 19:07
czy przez te wycięte uszczelki nie będą się za potężnie wyziębiały pomieszczenia ??

Zanim cokolwiek bym wyciął, sprawdziłbym jaka ilość powietrza (wpuszczona legalną drogą:-) przez okna:-)) spowoduje, że obie kratki wentylacyjne staną się wywiewne. Druga rzecz, to sprawdzenie prędkości przepływu powietrza w pomieszczeniach. To powinno dać wskazówki do walki z wyraszaniem pary wodnej.

Przemarzanie w obrębie szczeliny dylatacyjnej, to już z pewnością wina błędów w montażu. Szczegółowe ustalenie przyczyn ich powstania wymaga poważnej demolki w obrębie ościeży, o czym pisał już jareko. Poważna ocena sposobu wykonania tego montażu, to poważne pieniądze. Do tego ocena wykonana przed procesem na Twoje życzenie będzie przez każdy sąd traktowana jako opinia prywatna, czyli od uznania sądu zależy, czy zostanie dopuszczona jako dowód w sprawie.

jareko
16-02-2012, 19:18
Grubość ściany to ok 50cm - czy przez te wycięte uszczelki nie będą się za potężnie wyziębiały pomieszczenia ?? bo ja mam problem z dogrzaniem tego domuNo i mamy kolejnego klienta, któremu wymieniano okna skrzynkowe na nowe i zrobiono jak zawsze, jak robili od lat, tyle tylko że znów dom specyficzny, mur na dwie cegły, okna na 100% dosunięte do zewnętrznego lica starych okien, punkt rosy zamiast w obrębie okna pojawił się wewnątrz glifu i kicha, choćbyś nie wiem jak się napinał nie zwyciężysz , zimno w mieszkaniu, woda leje się po najzimniejszym miejscu wnęki okiennej czyli tuz przy ościeżnicy, i co zapewne zaskakujące najpierw krople wody pojawiają się na ścianie lub ościeżnicy zamiast na szybie - znów tych słów będę pewny na 100%

proponuję zacząć od lektury wątku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?195775-Monta%C5%BC-okien-a-punkt-rosy...-Bardzo-zimne-o%C5%9Bcie%C5%BCa...-wieje-z-wn%C4%99k-okiennych! i tam już masz podane co i jak należy zrobić

danhill
16-02-2012, 20:44
Jareko jak mam sprawdzić ten punkt rosy ? u mnie krople pojawiają sie na oknie lub pod skrzydłem pózniej oczywiscie na parapecie co za tym idzie na ścianach :/ co zrobić bo mam już tego po prostu dość.

jareko
17-02-2012, 06:57
nie musisz sprawdzać, tak to realnie wygląda, wyliczany punkt wypada w połowie grubości ściany takiej konstrukcji, czasem, przy użyciu ciepłych tynków zewnętrznych przesuwa się na zewnątrz ale... ale przy murze na dwie cegły niestety i tak zawsze jest to w środku pomieszczenia gdy okno zlicowane jest zewnętrznie ze starym oknem
Podobna rada jak w tamtym wątku - styropian i zabawa na wiosnę

danhill
17-02-2012, 07:11
to teraz tak w niektórych oknach mam założone poszerzenia :) są one zabudowane od srodka własnie styropianem 10cm ale tylko w 3 oknach reszta nie posiadam poszerzeń.
Czy z zewnątrz też dać styropian jakies 2cm ?

jareko
17-02-2012, 08:54
porównaj - jaki masz odczucia przy oknach z styropianem a jakie przy inych ?

danhill
17-02-2012, 09:30
Styropian jest od wewnątrz (od zew. jeszcze nie ma) - odczucia są takie same - tak samo zimne parapety i tak samo pojawia sie lod i woda

lolek30
17-02-2012, 09:53
Styropian jest od wewnątrz (od zew. jeszcze nie ma) - odczucia są takie same - tak samo zimne parapety i tak samo pojawia sie lod i woda

..no i Jaro cały misterny plan w pi...u - to tylko potwierdzenie tego co próbowałem Ci powiedzieć w innym wątku . Odpowiednia TEMPERATURA a co za tym idzie odpowiednia CYRKULACJA powietrza w obrębie wnęki okiennej to podstawa bo punkt rosy jak wiesz zależy od temperatury. Więc im niższa temperatura wewnatrz wnęki okiennej (bo słabe ogrzewanie , bo oszczędności , bo zła cyrkulacja powietrza) tym szybciej takie kwiatki - sorki - grzybki wyrosną. Jak widać styropian i poszerzenia nie wiele tutaj wnoszą...

sprawa jest prosta sprawdzić jaka temperatura jest w obrębie tych skroplin i popatrzeć na wykres punktu rosy , następnie tak zrobić żeby powietrze miało taką wilgotność i temperaturę żeby taki erzeczy się nie działy.

jareko
17-02-2012, 10:37
mylisz sie lolku. Misterny plan byl tylko wykonany po lebkach. Cala wneka musi byc potraktowana a tu pod parapetem pozostelo bez zmikian.

jareko
17-02-2012, 10:44
spojrz na podane w tamtym watku temperatury zpojrz i postaraj sie je zinterpretowac. Tu nie ma takiej wneki jak tam. Tu juz nie mozna zrzucic na sposob ogrzweania. Wiem ze to bardzo trujdno zrozumiec ze wymiana skrzynek na nowe okna moze zamiast poprawic tylko oogorszyc sytuacje w miesxxKaniustropian pod parapet i bedzie juz dpbrze. Pozniej wentylacja. sama Wentylanja tego co tu sie dzieje nie usuniesz

danhill
17-02-2012, 10:50
Jarek jak styropian pod parapet ? na sciane pod parapetem ? czy bezpośrednio ? nie moge na sciane bo wisi tam grzejnik

lolek30
17-02-2012, 11:17
Tu juz nie mozna zrzucic na sposob ogrzweania.

..no jak nie jak nie można dogrzać pomieszczeń...

danhill
17-02-2012, 11:26
No to panowie reasumując co moge zrobić ? przypominam że mieszkan na piętrze

lolek30
17-02-2012, 11:42
teraz nic raczej - wietrzyć częściej

jak będzie można robić takie prace, to trzeba ocieplić szpalety tak żeby wyszły na ramę okna po 1,5-2cm na stronę na całym obwodzie zwiększyć efektywność ogrzewania (dołożyć grzejnik , wymienić piec na wydajniejszy)

danhill
17-02-2012, 14:42
No to kupie styropian 2-3 cm zaprawe do styro i wkleje go od zewnątrz w okna zobaczymy :/

jareko
17-02-2012, 18:04
byłem w trasie i nie mogłem dokładnie pisać, a jak teraz czytam swoje słowa to sam ich nie rozumiem ;)
Lolek, nie można dogrzać pomieszczeń bo ogromnym radiatorem są okna którymi spiernicza ciepło uniemożliwiając nagrzanie wnętrza.
Człowiek się narobił, wydał kasę i dalej ma źle :(
co zrobić?
Skoro masz wnęki już obłożone styropianem to już tylko ocieplenie zewnętrznego glifu, dokładne wypełnienie przestrzeni pod parapetem zewnętrznym
Zapewne wnęka na kaloryfer wygląda typowo dla tamtych lat czyli zamiast 2 cegieł masz albo jedną albo półtorej, wiosną zdemontował bym kaloryfery i pod nimi dał co najmniej 5 cm styroduru by to ocieplić bo teraz grzejnik ogrzewa bardziej elewację niż wnętrze, na czoło zamiast tynku nakleiłbym folię aluminiową by odbijała promieniowanie
Miałbym prośbę, póki jest zimno na zewnątrz, zmierz dokłądnie temperaturę glifu wewnętrznego, poziomo co 10 cm od parapetu, co 2 cm od ościeżnicy
będę zobowiązany

danhill
17-02-2012, 18:26
Teraz tak zostawiłem na całą noc i dzień do teraz otwarte okno ma mikro w pokoju wilgotność ok 53% a temp w pokoju 14 stopni :/ po zamknięciu po 18 z pracy do teraz mam 16 stopni i 58% wilgotności. Jesli chodzi o grzejniki nie są we wnękach są na całej ścianie :) odnośnie wypełnienia pod parapetem zew. to nie rozumiem są zapianowane i pokryte tynkiem z tego co wiem.

O co chodzi z tą temperaturą która mam sprawdzić ? możesz opisać to trochę bardziej łopatologicznie :D

jareko
17-02-2012, 19:02
wnękę okienną, ścianę, dotykasz termometrem i mierzysz punkty
przy samym parapecie:
- tuż przy ościeżnicy
- 2 cm od ościeżnicy
- 4 cm od ościeżnicy
- 6 cm od ościeżnicy
- tuż przy początku wnęki
później robisz sobie delikatną kreskę na poziomie +10 cm od parapetu i powtarzasz pomiar,
później znów 10 wyżej, następne możesz już robić co 20 cm :) i wystarczy realnie do 2/3 wysokości okna

danhill
17-02-2012, 20:17
Jak znajde jakis termometr to to zrobie :)
Dziwie sie jednemy grzejnik mam tak gorący ze nie moge dotknąc a w pokoju 17 stopni

danhill
22-02-2012, 08:25
Mimo starań takim zwykłym termometrem tego nie zrobie :/ sory jareko

owp
22-02-2012, 19:13
Ciekawe skąd u Ciebie taka duża wilgotność powietrza - dom stary, nieszczelny, przez okna wieje, grzejnik grzeje, a tu 60%... Ja w mieszkaniu (budynek z lat 50, cegła nieocieplony), w mrozy z chodzącym nawilżaczem z trudem dobijałem do 40%, wspomagając się suszeniem prania :) U rodziców w domu (lata 80/90) wilgotnośc <30%. U teściów, świeżo po remoncie (styropian na elewacji) 30-40%.

danhill
22-02-2012, 19:44
Nie mam zielonego pojecia jest wietrzone w ciagu dnia. Co prawda w domu mieszka 5 osob + pies i duza ilość kwiatów :D

jareko
22-02-2012, 20:05
...Co prawda w domu mieszka 5 osob + pies i duza ilość kwiatów :Dto wystarcza by mieć i 80% zimą we wnętrzu

danhill
05-03-2012, 15:46
Jareko zobaczyłem jeszcze jedną rzecz przy oknach bo dalej szukam. Jak otworzymy okno to widzimy uszczelkę wokoło szyby - wydaje się ona być luźna - jak ja dotknąłem palcem to normalnie się ugina i jak by były małe szparki wokół - może ja już jestem przewrażliwiony

http://img826.imageshack.us/img826/8058/dsc00168q.jpg

http://img685.imageshack.us/img685/5314/dsc00167ez.jpg

danhill
21-07-2012, 16:27
Dzis przyjechał fachman z firmy od okien (innej) popatrzył na okna i stwierdził że przerazanie może byc spowodowane tym że szyby wcale nie są o współczynniku 1.0 tylko jakimś innym lub gaz z nich spierniczył - zasugerował zeby w jednym w pokoi wymienić pakiety i zobaczyć czy bedzie lepiej.

Prosze o podpowiedz czy to moze byc faktycznie problemem zimnych i mokrych cały szyb ?

jareko
21-07-2012, 16:35
i oczywiście łyknąłeś bajkę jak o żelaznym Wilku ;) Jednym słowem wszystkim, którzy mieli wymieniane okna do końca lat 90-tch woda leje się po wszystkim po czym można i wszyscy mają lód. A do tego czasu podstawowa szyba miała k=2,9 - i co Ty i Ten "szpenio" z innej firmy na to ?
Chłopie, już prawie wszystkie możliwe powody zostały ci Tu wyłuskane
Szukaj prawdziwego powodu a nie idiotyzmów wypowiadanych przez kolejnych "fachowców"
Ja pierdziele - czy naprawdę branża okienna to takie dno i niewiedza ?

danhill
21-07-2012, 19:26
Nie wiem czy dobrze rozumiem twoja wypowiedz jareko, ale owe szyby mam 1.0 - ponoc moze tak byc ze ulotni sie gaz - tak czytam o tym po necie ale wiem ze jestes specem dlatego pytam - czy to mozliwe i czy warto - bo sam nie wiem co robic

jareko
21-07-2012, 21:21
olać szyby jako powód - szukać powodu gdzie indziej

danhill
22-07-2012, 06:16
No dobra rozumiem

Powiem co zrobiłem i co zrobili fachowcy

1. Okna ponownie zamontowane nowa piana otynkowane taśma rozpręzna przy parapetach
2. Wyregulowane
3. Zmienione uszczelki na ramach i skrzydłach
4. Ocieplone węgarki (styropian 2cm wklejony na to siatka i klej do styropianu
5. Sprawdzona wentylacja przez 3 kominiarzy (z różnych miast wokoło mnie)

Problem jak był tak jest - gdzie szukać dalej ?

jareko
22-07-2012, 09:21
sprawdzanie wentylacji polega na zapaleniu w kanale gazety i sprawdzeniu czy poleci do góry - tak sprawdzali ?
Jeśli tak to daruj sobie.
Im dłuzej czytam ten wątek tym bardziej dochodzę do wniosku, zakładając ze już w oknach poprawiono wszystko, że pozostaje ci już tylko jedno. Wyprowadzić się ;)
A na serio
Powiedz mi jak wygląda parapet wewnętrzny nad grzejnikiem - patrząc z góry - zakrywa całkowicie grzejnik?
A najlepiej rb kilka zdjęć - widok od góry, pod kątem wnęki na parapet - musimy dalej szukać przyczyn

danhill
22-07-2012, 10:33
Nie miał takie urządzenie do sprawdzania ciągu - gazety nie wkładali do komina.
Parapet zasłania 75% grzejnika patrząc od góry, w innym pokoju zakrywa 100%, w kolejnym nie jest wogole pod oknem - nie ma takiej możliwości.

jareko
22-07-2012, 10:49
proszę, połóż miarkę na parapecie i rób fotki
Może okazać się że np. parapet za bardzo zakrywa grzejnik, tym samym jego moc maleje i np. jest za mały dla danej kubatury
Może być tak, ze parapet jest za szeroki i ciepłe powietrze z parapetu nie "opływa" okna - tak na pewno jest tam gdzie grzejnik jest na ścianie - tam parapet powinien wystawać poza lico muru na 2-4 cm
W jakich warunkach wyszedł im "cug" odpowiedni? Latem ? przy otwartych na oścież oknach ? ;)

finlandia
22-07-2012, 12:49
Nie wiem czy dobrze rozumiem twoja wypowiedz jareko, ale owe szyby mam 1.0 - ponoc moze tak byc ze ulotni sie gaz - tak czytam o tym po necie ale wiem ze jestes specem dlatego pytam - czy to mozliwe i czy warto - bo sam nie wiem co robic

Szyba 1,1 bez argonu ma współczynnik 1,3. Nadal to dobra szyba.

danhill
22-07-2012, 13:27
Dobra porobię dziś fotki wszystkich okien z grzejnikami jak to wygląda. Powiem tylko że na dniach ma przyjsc ekipa obniżyć mi sufit w kuchni i w pokoju pozniej drugi pokoj i łazienka zastanawiam sie jeszcze nad wełną ale nie wiem

danhill
29-10-2012, 07:25
Witam

Jak co roku ten sam problem zimowy - niektórzy z was pewnie już maja dosyć tych moich postów

Co zostało zrobione od poprzedniej zimy:
1. Dokładnie ocieplone węglarki
2. Obniżony sufit w kuchni, usunięte podłączenie pochłaniacza (okapu do komina) zostawiona tylko kratka wentylacji
3. Przegląd C.O
4. Po części ocieplony strop na nieogrzewanym strychu
5. W jednym z pokoi wymienione na próbę szyby ( 3szt )

I nadal dokładnie ta sama historia, okna są zaparowane i zlane wodą, wczoraj zauważyłem że jak w domu jest napalone i powiedzmy mamy 22 stopnie, i jak temperatura spadnie o 1-2 stopnie w doł (w piecu wygasło) to od razu pojawia się pasek wody na oknie na dole.
Oczywiście dziś się obudziłem i co zastałem - woda na parapecie i na połowie szyby
Co jeszcze taki biedny "kowalski" mogę zrobić ???

lolek30
29-10-2012, 08:29
..chciało by się powiedzieć a nie mówiłem... wróć do pierwszej strony, przeczytaj moje posty i napisz mi co zostało zrobione w sprawie wentylacji.

danhill
29-10-2012, 08:51
To teraz tak w kuchni i w łazience zostały kanały wentylacyjne duze bo mają 14cm wysokości 10 szerokości - ciągnął i to dobrze jak przyłoży się kartkę papieru do nich to nie spada.
Nie ma już wentylatora dospela - został usunięty prawie od razu po twoim poście - jak doprowadzić powietrze mądrze żeby nie wyziębiać mieszkania ?

MMichal
29-10-2012, 09:30
Witam

Wentylacja to oczywiście podstawa ale tak doraźnie możesz obniżyć wilgotność w pomieszczeniu stosując osuszacz powietrza, jeżeli masz czym to zmierz wilgotność.

Pozdrawiam

lolek30
29-10-2012, 11:05
Nie ma już wentylatora dospela - został usunięty prawie od razu po twoim poście - jak doprowadzić powietrze mądrze żeby nie wyziębiać mieszkania ?

..mądrze i bez wychładzania to chyba tylko wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła... ale tanio nie bedzie

IVO333
29-10-2012, 11:22
Ja bym tam zaprosił kogoś z pro higrometrem, jeśli kartka się trzyma to ciąg jest spory (czyli jakiś dolot jest) i tego rosienia nie powinno tyle być.

danhill
29-10-2012, 16:22
Teraz tak jeśli chodzi o pochłaniacze wilgoci - posiadam duże firmy Metylan na tabletki - nie daje to za dużo, ostatnio miałem pożyczony profesjonalny osuszacz FRAL SUPERDRYER 62 - przez 2 dni prawie ciągłej pracy nie ściągnął nic - okna były pozamykane.
Jeśli chodzi o higrometr posiadam 2 sztuki jedna zwykła za jakieś 50PLN druga pożyczona od brata dał za nią chyba 199zł oba pokazują prawie identycznie różnica 1-2%
Wilgotność w domu w zakresie od 52% do 69% po nocy.

lolek30
29-10-2012, 17:42
Wilgotność w domu w zakresie od 52% do 69% po nocy. ..no to nie rozumie czemu się dziwisz. Prawie 70% wilgotności po nocy to raczej nie za sucho. Podejrzewam że ta wentylacja to albo działa u Ciebie od czasu do czasu albo powietrze idzie najkrótszą drogą z nawiewnika do kratki wentylacyjnej nie zabierając ze sobą wilgoci.

danhill
29-10-2012, 20:43
To jest właśnie dziwne już robiłem tysiące rożnych prób z wentylacją - a objaw jest podobny jak pisałem w domu napalone ok 22 - 23 gaśnie piec (stary camino ale nadal dobrze pracuje) i dosłownie po 30minutach juz podnosi się wilgotność i pojawia się linia pary na szybach a rano to już mam prawie 40% szyby mokre i pół parapetu. Otwieranie okna na mikro nic nie daje tylko jeszcze bardziej wychładza mieszkanie ... dodam tylko że mieszkam na piętrze w domu jednorodzinnym

T12345T
29-10-2012, 21:05
To jest właśnie dziwne już robiłem tysiące rożnych prób z wentylacją - a objaw jest podobny jak pisałem w domu napalone ok 22 - 23 gaśnie piec (stary camino ale nadal dobrze pracuje) i dosłownie po 30minutach juz podnosi się wilgotność i pojawia się linia pary na szybach a rano to już mam prawie 40% szyby mokre i pół parapetu. Otwieranie okna na mikro nic nie daje tylko jeszcze bardziej wychładza mieszkanie ... dodam tylko że mieszkam na piętrze w domu jednorodzinnym

Zerknij w pierwszą lepszą tabelę punktu rosy, a sam odkryjesz powód zjawiska, o którym piszesz.

danhill
29-10-2012, 21:30
No to jak z tym walczyć - nie bardzo rozumiem te tabelki

finlandia
29-10-2012, 22:15
Tak by odciągnąć Was na chwilę od trudnego tematu: dziś usłyszałem pełną powagi odpowiedź: "mam super wentylację. Z jednej kratki nadmuchuje do środka że hoho!". Kolejne zdanie: "szyba na pewno jest coś nie taka, bo na zewnątrz pojawiła się rosa - ona na pewno przeszła ze środka przez szybę"...

IVO333
29-10-2012, 23:00
Tak by odciągnąć Was na chwilę od trudnego tematu: dziś usłyszałem pełną powagi odpowiedź: "mam super wentylację. Z jednej kratki nadmuchuje do środka że hoho!". Kolejne zdanie: "szyba na pewno jest coś nie taka, bo na zewnątrz pojawiła się rosa - ona na pewno przeszła ze środka przez szybę"...
Podobnych tekstów świadczących o poziomie świadomości użytkowników okien słyszałem wiele ale mam taki kwiatek który przebija wszystko. Po długim wyjaśnianiu skąd ta rosa na szybach , jak działa poprawna wentylacja mechaniczna , skąd w ogóle się bierze wilgoć w powietrzu w pomieszczeniach pani okazała że nie jest w ciemię bita i zapewnia dolot powietrza bo kilkanaście razy dziennie otwiera drzwi wejściowe żeby wypuścić-wpuścić psa a żeby tej wilgoci za dużo nie produkować pierze pranie (w pralce) w temperaturze 40 *C. Alleluja.

danhill
30-10-2012, 06:54
Az takim głupcem nie jestem :) rozumiem że każdy człowiek produkuje wilgoć - tak samo jak kwiatki pranie gotowanie itd.... ale moje pytanie jest takie jak sobie z tym poradzić w moim przypadku

Charlie
30-10-2012, 07:20
Zerknij w pierwszą lepszą tabelę punktu rosy, a sam odkryjesz powód zjawiska, o którym piszesz.

...tu Ci muszę przyznać rację.

Oś punkltu rosy jest przesunięta.
Wyjściem jest przemontowanie okna.

Charlie
30-10-2012, 07:25
Słuchaj - zrób zdjęcia okna tak żebyśmy zobaczyli w którym miejscu jest zamontowane w stosunku do elewacji.

Przed zrobieniem foty otwórz skrzydło okienne, ustaw się z aparatem tak żebyś uchwycił pionową linię ościeżnicy i krawędź zewnętrzną elewacji . Dodatkowo zaznacz markerem (zmywalnym) na ościeżnicy miejsce gdzie zostało okno zamontowane. Dokładnie to chodzi o to gdzie konczy się ściana nośna a zaczyna się docieplenie.
Pod zdjęciem napisz jaka jest grubość ściany nośnej i warstwy docieplenia oraz z czego zostały one wykonane.

danhill
30-10-2012, 07:28
i wszystkie okna w domu mam źle wstawione ?? przeczytajcie cały wątek

lolek30
30-10-2012, 08:37
No to jak z tym walczyć - nie bardzo rozumiem te tabelki

Proponowałbym przemyśleć sprawę kwiatków - nie raz widzę u ludzi, że to nie jest jeden czy 2 kwiatki, tylko cały rząd na parapecie i jeszcze kilka na podłodze, po drugie okna porozszczelniać na stałe a nie tylko na chwilę , bo rozumiem, że jednak zamykasz jak się piec wygasza żeby się nie wychładzało. No i nie wiem czy jest taka możliwość żeby nie wygaszać, tylko cały czas palić nie wielkim ogniem tylko żeby temperatura jednak nie spadała poniżej punktu rosy.

danhill
30-10-2012, 09:33
Teraz tak - budynek nie posiada ocieplenia jedynie ma ocieplenie szpaletu wokoło okna - co do kwiatów to jest to bardzo mocno ograniczone na powierzchnię 100m2 mamy raptem 4 kwiatki i zaden nie stoi na oknie i sa to małe kwiaty typu FIKUS BENJAMIN.

2 okna są NON STOP na mikro jeden pokoj (sypialnia) i łazienka - drzwi są podcięte w łazienkowych są otwory 3sztuki w kuchni nie ma wogole drzwi - a drzwi prowadzące na klatkę schodową nie są idealnie szczelne

T12345T
30-10-2012, 11:02
No to jak z tym walczyć - nie bardzo rozumiem te tabelki

danhill tabela punktu rosy pokazuje Tobie prostą zależność. Jeśli przy danej wilgotności względnej podnosisz temperaturę w pomieszczeniu, to jednocześnie przesuwasz "do góry" temperaturę punktu rosy. Dla jasności: Wilgotność 50%, temp. 20 C punkt rosy 9,3 C. Wilgotność 50%, temp. 22 C, punkt rosy 11,1. Czyli jeśli w pomieszczeniach jest cieplej to przy danej stałej wilgotności względnej szybciej pojawi się na oknach rosa.

Nie sądzę żeby istota problemu polegała na nieprawidłowej pozycji okna w murze. Skłaniałbym się raczej do rozważań lolka. Wzrost wilgotności względnej pomiędzy porą dzienną, a nocną o 17% to raczej nie jest norma. Twierdzisz, że osuszacze nie zbierają wody. Przy 70% wilgotności, to aż niewiarygodne, ale jak tak twierdzisz, to pewnie tak jest. Twierdzisz, że okna masz rozszczelnione, drzwi podcięte lub z otworami wentylacyjnymi. Z tego wynikałoby, że i cyrkulacja powietrza w domu powinna być w miarę prawidłowa, ale to się daje zbadać. Spróbuj może na początek przy w miarę równej temperaturze zewnętrznej i wewnętrznej, na jedną czy dwie noce nie zamykać drzwi od pomieszczeń i zobacz, czy wyroszenia pojawiają się w tych samych punktach i w tej samej skali. Jeśli uznasz, że jest lepiej spróbuj nie zamykać drzwi na noc i w jednym z pomieszczeń nieużywanych w nocy (ale w takim bez kratki wentylacyjnej) manewruj ilością dostarczanego powietrza i obserwuj zmiany w miejscach i ilości wyroszeń. W jakichś warunkach musi nastąpić zmiana. To pozwoli zbliżyć się do znalezienia przyczyny Twojego problemu.

IVO333
30-10-2012, 11:33
Nie wiem czy to dobry pomysł (sam rozważam) ale może wentylator wyciągowy sterowany jakimś czujnikiem higro. Ty spisz, wilgotność rośnie a on robi swoje. Jak to wygląda w praktyce nie wiem, podpowiada mi coś takiego znajomy do łazienki bo wieczorne obrzędy z dziećmi robią niezłą saunę. I oczywiście jak podpowiedział Test dolot (mikrowentylacja) jak najdalej od niego. Wilgotność 70% to bardzo dużo, nawet górna granica zalecana dla pom. mieszkalnych czyli 60% skutkuje sporym rosieniem.
Odwołując się do troszkę innych danych; przy 20* wewnątrz a -10* na zewnątrz (czyli taka sobie zima) wyrosienie przy 60% względnej nastąpi na przegrodzie o U = 1,4 a przy 70% względnej już na przegrodzie o U=1,0 czyli środek standardowej szyby zespolonej.
Musisz mieć coś nie tak z wentylacją, ja mieszkam w kilkunastoletnim domu, wentylacja grawitacyjna , brak nawiewników i żeby osiągnąć 65% względnej muszę przez kilka godzin kilkanaście osób zamknąć na szczelno, święta czy inne zloty.

jareko
30-10-2012, 15:16
... w domu napalone ok 22 - 23 gaśnie piec (stary camino ale nadal dobrze pracuje) i dosłownie po 30minutach juz podnosi się wilgotność i pojawia się linia pary na szybach a rano to już mam prawie 40% szyby mokre i pół parapetu.....a jak za chwilę nam powiesz, że piec zasilany jest propanbutanem chyba nas oświeci ;)

danhill
30-10-2012, 19:19
Piec mam na węgiel :(

danhill
30-10-2012, 19:39
Co zauwazyłem podczas dzisiejszych testów - babcia gotowała cos w kuchni smierdzącego jak dla mnie i cały ten zapach miałem w pokoju a w kuchni jest kratka która ciągnie dość dobrze - czemu ?

surfi
30-10-2012, 21:26
Jeśli miałbym coś doradzić.

1) nawiewniki w pokojach (żadna kuchnia i łazienka - tam tylko wywiew)
2) w drzwiach łazienki konkretna kratka zamiast tajemniczych "3 otworów"
3) łazienkę wietrzyć i okno zamykać - nie zostawiać mikro.

Nie wierzę że po tym nie odczujesz spadku wilgotności w pokojach.
Przywracając wentylację będziesz musiał intensywniej grzać.
Jeśli powyższe nie pomoże - pozostaje przesunięcie osi okna, tak jak piszą koledzy.

jareko
30-10-2012, 21:53
3) łazienkę wietrzyć i okno zamykać - nie zostawiać mikro..
NIGDY nie wolno w pomieszczeniach gdzie jest kanał wentylacyjny pozostawiać rozszczelnienia lub - co woła o pomstę do nieba - dawanie tam nawiewników
Powietrze jest leniwe, cholernie leniwe i zamiast być ściągane z najdalszych zakątków mieszkania do kanału wentylacyjnego wybierze nawiewnik lub rozszczelnione okno najbliższe kanałowi i tym samym resztę domu odcinamy od wentylacji jakiejkolwiek

IVO333
30-10-2012, 21:58
Co zauwazyłem podczas dzisiejszych testów - babcia gotowała cos w kuchni smierdzącego jak dla mnie i cały ten zapach miałem w pokoju a w kuchni jest kratka która ciągnie dość dobrze - czemu ?

Gdzieś w innym dziale opisywany jest obrzęd gromniczy :-) do sprawdzania takich tajemnych zjawisk (bo wentylacja a raczej jej zachowanie potrafi takie być) i być może powinieneś poczytać i spróbować.

danhill
31-10-2012, 08:17
Jeśli chodzi o obrzęd gromniczny to już go wykonywałem i wychodziły cuda wianki - w niektórych pomieszczeniach płomień na górze i dole kładł się w tą samą stronę.
Pokombinuje na dniach jeszcze z tymi oknami rozszczelnionymi w pokojach gdzie nie ma kratek a zamknę w łazience

IVO333
31-10-2012, 09:12
Jeśli chodzi o obrzęd gromniczny to już go wykonywałem i wychodziły cuda wianki - w niektórych pomieszczeniach płomień na górze i dole kładł się w tą samą stronę.
Pokombinuje na dniach jeszcze z tymi oknami rozszczelnionymi w pokojach gdzie nie ma kratek a zamknę w łazience

I tak być zawsze powinno, kratka zapewnia sobie dolot z najbliższego okna i realnie tylko łazienkę masz wietrzoną.

danhill
31-10-2012, 16:23
Wykonałem przed chwilą obrzęd gromniczy ponownie i nie jest za dobrze płomień w pomieszczeniach gdzie nie ma kratek wogóle sie nie ruszał w drzwiach w łazience i kuchni pojawiły sie ruchy płomienia - czyli powietrze nie krąży po domu - a czuć zapach z kuchni w pokojach.
Robiłem obiad i dosłownie po 10minutach całe okno w kuchni było zaparowane - wskoczyłem na drabinke do kratki płomień aż gasł przy kratce to samo w łazience

danhill
31-10-2012, 17:42
145569

Pytanie za 100pkt czy mogę mieć w tym miejscu w jednym z pokoi nawiew powietrza ?? z dala od okien i grzejnika
Kiedy była to kratka wentylacyjna która własnie tylko nawiewała powietrze i została zatkana

jareko
31-10-2012, 18:05
odetkaj i obserwuj co się stanie
w Twoim wypadku pozostają już tylko działania empiryczne - teorię trzeba odłożyć na jakiś czas

danhill
01-11-2012, 16:39
Po jednym dniu mogę już coś powiedzieć - teperatura w domu spadła mimo ogrzewania o 3 stopnie wilgotnośc wcześniej przy napaleniu miałem ok 52% teraz mam non stop ok 60%. Stojąc przy wlocie czuć zimno i to bardzo.

Poszedłem do kuchni i łazienki sprawdzić ciąg i tu moje zdziwienie jest mniejszy

chrisowaty
01-11-2012, 22:32
Po jednym dniu mogę już coś powiedzieć - teperatura w domu spadła mimo ogrzewania o 3 stopnie wilgotnośc wcześniej przy napaleniu miałem ok 52% teraz mam non stop ok 60%. Stojąc przy wlocie czuć zimno i to bardzo.

Poszedłem do kuchni i łazienki sprawdzić ciąg i tu moje zdziwienie jest mniejszy

Po jednym dniu nie można wyciągać żadnych wniosków. Jeśli stan podwyższonej wilgotności utrzymywał się dość długo, to wilgoć weszła wszędzie i pozbycie się jej będzie wymagało długiego czasu.

Napływ świeżego powietrza reguluj, tak, aby im bliżej kratek wylotowych tym napływ mniejszy. Dodatkowo wietrz intensywnie pokoje (np rano przed wyjściem do pracy) po ok 10-15min. Ważne aby po wietrzeniu, nie grzać od razu na maksa. tylko pozwalać aby ciepło było odbierane ze ścian, mebli itp. Pozwoli to na migrację wilgoci z tych elementów do powietrza.

Moim zdaniem temat powinien znajdować się w dziale wentylacja...

owp
05-11-2012, 14:17
Danhil - gdzie masz kocioł?
Kup sobie kadzidełka, zrób wloty powietrza (czyli rozszczelnij okna) w pokojach, w łazience i kuchni wyloty (kratki), zapal i zobacz czy kratki nawiewaja czy wywiewaja. Potem skąd/dokąd leci powietrze. Wilgotnością się na razie nie przejmuj - zmienia się przy zmianie temperatury.

danhill
18-11-2012, 08:53
Dom jest 2 piętrowy + strych nieogrzewany + piwnice - i własnie w piwnicach jest kocioł na paliwo stałe. Otwór w ścianie odetkany już dobre 2 tygodnie - duża zmiana jeśli chodzi o temperaturę w domu jest niższa bo jednak mocno wyziębia to mieszkanie. Na oknach nadal jest woda i nadal czuć zapach z kuchni w pokojach tak jak by kratka w kuchni wcale nie wyciągała :( jak dołoże do niej zapalniczkę to widać jak wciąga w stronę komina

asterii
20-11-2012, 12:44
witam.
Jakiś czas temu zostaly zamontowane u mnie okna, jedno z okien balkonowych ma odwodnienia ponizej tarasu co widac na zalaczonym zdjęciu. Czy moze mi ktos napisac jakie sa nastepstwa takiego zamontowania okien149620149621

MMichal
20-11-2012, 13:43
Witam


witam.
Jakiś czas temu zostaly zamontowane u mnie okna, jedno z okien balkonowych ma odwodnienia ponizej tarasu co widac na zalaczonym zdjęciu. Czy moze mi ktos napisac jakie sa nastepstwa takiego zamontowania okien149620149621

pytanie podstawowe czy to źle zamontowane okno? czy może źle wykonany taras - jego posadzka ?

co do efektów: woda opadowa, która ma prawo dostać się wnętrza okna, pomiędzy skrzydłem i ramą musi zostać odprowadzona na zewnątrz poprzez te właśnie odwodnienia jeżeli są one zasłonięte to woda będzie przesączała się pod okno i pod płytki tarasowe co już jest niekorzystne, dodatkowe pytanie jak masz wykonaną izolację pod tymi drzwiami ? jest jakaś folia ? co stanowi izolację termiczną pod oknem ? itd itp

efekty przyjdą po zimie, może nie po pierwszej ale przyjdą, woda nagromadzona pod oknem zamarza, zwiększa swoją objętość i działa destrukcyjnie dla połączenia.

Pozdrawiam

lolek30
20-11-2012, 14:55
Typowy błąd pomiarowy... ktoś zmierzył okno do podłogi wewnątrz a nie do balkonu. Jeśli drzwi są nie zadaszone i jest możliwe zacinanie deszczu to woda może dostawać się pod okno albo normalnie przelewać się do wewnątrz przez futrynę. Panele będą do wymiany po każdej ulewie. Jeśli okno zadaszone to problem może nie istnieć.

asterii
20-11-2012, 14:59
pytanie podstawowe czy to źle zamontowane okno? czy może źle wykonany taras - jego posadzka ?

Budownictwo nie jest najnowsze a taras lezy juz kilkanascie lat, w tym samym czasie bylo tez wymieniane drugie okno balkonowe i tam odwodnienia sa na odpowiedniej wysokosci

Pod okniem nie ma zadniej izolacji

MMichal
20-11-2012, 17:40
Witam


Budownictwo nie jest najnowsze a taras lezy juz kilkanascie lat, w tym samym czasie bylo tez wymieniane drugie okno balkonowe i tam odwodnienia sa na odpowiedniej wysokosci

Pod okniem nie ma zadniej izolacji

No więc skoro taras był jako pierwszy to pomiarowiec dał ciała zapewne, montażyście jeżeli by z góry było miejsce to by to okno osadzili wyżej, znaczy to, że raczej go nie było ale to też zapewne jest u Ciebie widoczne.

Jeżeli okno na gwarancji to każ to poprawić, choć z doświadczenia wiem, że takie reklamacje dość ciężko przepchnąć, będzie krzyk, że umowa podpisana z takimi wymiarami, że odbiór dokonany itp itd. Rozwiązanie są 2
- zmniejszyć ten balkon
- obniżyć poziom tarasu

Pozdrawiam

IVO333
20-11-2012, 18:03
Tak to z Drutem bywa, z jakiego segmentu okna z takiego pomiarowiec i reszta ludzi obsługujących klienta (najczęściej). Co do reklamacji, umowa owszem podpisana z wymiarami ale skąd klient ma wiedzieć jak wysoko w ościeżnicy są odwodnienia? Ma myśleć za pomiarowca i montażystę? Nie chcę przesądzać ale przy tak zmierzonym oknie poprawne podparcie i uszczelnienie dołu raczej trudne jest i nawet jeśli woda się nie będzie lała to inne atrakcje raczej masz są zapewnione. Wyż syberyjski w styczniu czy lutym pokaże.

witek86
20-11-2012, 20:11
gdzieś na jakimś szkoleniu usłyszałem że klient nie musi się znać to montażysta powinien zrobić tak by było zgodnie z fachurą ale jak to jest w dochodzeniu tego w sądzie nie wiem.

IVO333
20-11-2012, 21:03
gdzieś na jakimś szkoleniu usłyszałem że klient nie musi się znać to montażysta powinien zrobić tak by było zgodnie z fachurą ale jak to jest w dochodzeniu tego w sądzie nie wiem.
Nie wiem jak to by było w sądzie, Test mógłby coś na ten temat wiedzieć. Mnie kuźwica jasna bierze na tych wszelkich okiennych i innych fachmanów z bożej łaski. Sam staram się wiedzieć sporo i długo wszystko wyjaśniam z klientem żeby takich jaj uniknąć. Sam się sparzyłem i wiem jakie to wkuźwiające. Majstry którzy od kilkunastu lat robią remonty i wykończeniówkę zaczęli mi robić łazienkę od zera. Po 2 dniach połowa roboty była zrobiona (elektryka, hydraulika, płyty KG na ścianach, ocieplony i podwieszony sufit). Mieli pecha bo zajrzałem na strych jak to ocieplenie wygląda i po rozmowie zwinęli graty i z godnością się oddalili. Sufit rozwaliłem i sam ociepliłem, elektrykę ktoś inny poprawiał, płyty spierniczające do 9-10mm z pionu sam poprawiałem a hydraulik wywalił rurki do zimnej wody którymi puścili ciepłą, u mnie ciepła potrafi mieć i 70 stopni i te rurki kiedyś bym wydłubywał spod gresu. Najlepsza była odpowiedź na pytanie o spieprzone ocieplenie sufitu; no przecież tak się robi i będzie dobrze. Wiem że faktycznie mnóstwo robót zrobili przez wiele lat. Ręce opadają w poszukiwaniu scyzoryka.

asterii
21-11-2012, 05:38
Witam



No więc skoro taras był jako pierwszy to pomiarowiec dał ciała zapewne, montażyście jeżeli by z góry było miejsce to by to okno osadzili wyżej, znaczy to, że raczej go nie było ale to też zapewne jest u Ciebie widoczne.

Jeżeli okno na gwarancji to każ to poprawić, choć z doświadczenia wiem, że takie reklamacje dość ciężko przepchnąć, będzie krzyk, że umowa podpisana z takimi wymiarami, że odbiór dokonany itp itd. Rozwiązanie są 2
- zmniejszyć ten balkon
- obniżyć poziom tarasu

Pozdrawiam

Pomiar i montaz wykonywala ta sama osoba, a od gory jest co najmniej 2 cm luzu wiec okno moglo isc wyżej.
Okna na gwarancji wiec bede reklamował, tylko czy jak to tacy fachowcy to czy cos nie zepsuja przy demontarzu okna

finlandia
21-11-2012, 05:57
2 cm luzu to pewnie Tobie się tam wydaje. Nie sądzę, byś miał takich lekkomyślnych montażystów, by taki luz zostawili.
No chyba że ich zamiarem było postrawienia okna na podłodze, by mieć z głowy obróbkę przy progu. "Łatwość i taniość" wykończenia okna też potrafi -niestety-decydować o takim a nie innym sposobie wstawienia okna, co oczywiście jest wadą, ale niektórym się podoba.
WIdziałem sporo stolarki wstawionje bardzo krzywo, ale za to jak ładnie pasowała do ściany ;)

asterii
21-11-2012, 11:10
2 cm luzu to pewnie Tobie się tam wydaje. Nie sądzę, byś miał takich lekkomyślnych montażystów, by taki luz zostawili.


Lewa i prawa strona okna

149781149782

witek86
21-11-2012, 11:22
czyli wychodzi że druga opcja o której mówi finlandia dopasowali się do podłogi :)
jest jeszcze 3 opcja wstawiali tak by było równo z oknem 2(podobno 2 tarasy robili) a podłoga na tarasie ma spadek i tam wyszło ok a tu już nie

MMichal
21-11-2012, 16:42
Witam


Lewa i prawa strona okna

149781149782

po tych zdjęciach to bym powiedział, że góra jest OK, no może by dali 0,5 cm w górę i może by wystarczyło.
a tak na marginesie, po kolorze piany wnoszę, że i tak ponowny montaż by się przydał :) ta piana nie ma już za wielu właściwości termoizolacyjnych :/

Pozdrawiam

Charlie
22-11-2012, 07:14
O, właśnie - to kolejny problem na polskich budowach.
Okna wstawione,opianowane w listopadzie następnie przerwa zimowa i w maju startuje Inwestor z kolejnymi etapami budowy. Oczywiście Inwestor nie pomyślał o zabezpieczeniu piany przed UV, które degeneruje ją z szybkością "światła".

turalyon
22-11-2012, 09:37
A czym proponujesz zabazpieczyć? Własnie montuje okna, a ocieplenie bede robił własnie na wiosne

Charlie
22-11-2012, 12:39
A czym proponujesz zabazpieczyć? Własnie montuje okna, a ocieplenie bede robił własnie na wiosne

kup najtańszą farbę w Castoramie + zestaw najtańszych pędzelków i pomaluj piankę na zewnątrz i wewnątrz. Zabezpieczysz dostęp UV do piany i będzie jak w bajce :)

ClNEK
22-11-2012, 12:47
kup najtańszą farbę w Castoramie + zestaw najtańszych pędzelków i pomaluj piankę na zewnątrz i wewnątrz. Zabezpieczysz dostęp UV do piany i będzie jak w bajce :)

tylko farba "fasadową", żeby nie spłynęła przy deszczu :)

danhill
22-12-2012, 07:35
Witam

Niestety to znów ja i znów ten sam problem czyli okna
Mysle juz nad ich całkowitą wymiana bo wkur... się niesamowicie. Mamy godzinę 8:33 na dworzu jest - 15 stopni okna oczywiscie całe mokre + woda na parapecie postanowiłem zrobić test - postawiłem świeczkę przy samym oknie na parapecie i płomień biega we wszystkie strony okna są zamknięte w domu po nocy jest 15 stopni - co to moze być ??
Zrobine było ocieplenie szpaletu w oknie na którym był test wymienione pakiety szybowe dołozone dociski do okien a mimo tego słyszę każdy samochód przejeżdzający pod domem - mieszkam na piętrze

finlandia
22-12-2012, 08:51
Nie jest to pocieszające co piszesz. Ale zaczynam odnosić wrażenie, że poważną chorobę próbujemy leczyć poradami z internetu.
Obawiam się, że bez zwrócenia się do kogoś znającego się zawodowo na budowlance możesz tak dalej dreptać w miejscu.
Udaj się może do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego, pogadaj jak z ludźmi, nakreśl temat i może wskażą Ci osobę kompetentną, która zobaczy sprawę na miejscu i pomoże znaleźć przyczynę problemów.

lolek30
22-12-2012, 09:18
..dokładnie tak jak mówi fin... wróżenia z fusów już wystarczy to nie te święta.

Pewne jest jedno - masz za dużo wilgoci (okna mokre) , masz nie dogrzane pomieszczenia (15 st. po nocy). Najprościej grzej i wietrz, bo jak mówiłeś problem w ciągu dnia nie występuje w takiej skali jak po nocy. Jak mniemam będzie to tańsze niż wymiana okien - przynajmniej w krótkim okresie czasu. A i zdrowsze na pewno. Więc nie skupiaj się tak na doszczelnianiu okien bo Twój problem to wentylacja raczej.

Wesołych Spokojnych Świąt

Charlie
22-12-2012, 14:28
Napisz jaką szybę dźwiękochłonną masz zamontowaną - spisz z ramki dystansowej wszystko co tam jest napisane ( element który widzisz między szybami po całym obwodzie ), nastepnie zrób rysunek gdzie masz zamontowane w ościeżu okno podając grubośc docieplenia i grubość ściany i wklej go na Forum.

owp
02-02-2013, 20:35
Sorry, że się wcinam w temat, ale w jaki sposób promieniowanie UV wpływa na piankę? Czy zmniejsza się szczelność, czy zwiększa przewodność? Pytam, bo sam popełniłem taki błąd, styropian elewacyjny jest wysunięty na oknie, więc mam nadzieję, że trochę zniweluje osłabioną piankę...
Czy temperatura styku parapetu i ościeżnicy niższa o 2st C od ściany (12 vs 14) świadczy o błędzie montażowym, czy to normalne? Sciana ma 20cm styro.

jareko
02-02-2013, 21:09
pod wpływem UV piana zmienia kolor, staje się ciemnobrązowa, później zamienia się w pył i z czasem powoli znika
A co do tych dwu stopni - w tym miejscu zawsze jest chłodniej, nawet przy zastosowaniu słynnego ciepłego parapetu, dwa stopnie to suuuuuper wynik

owp
02-02-2013, 21:22
Dzięki za odpowiedź.
Trochę mnie zmartwiłeś tym pyłem, zobaczę jak będzie, każde okna było pianowane na styku styropian-okno, może to pomoże...
Te 2 st to przy temperaturze 15st wewnątrz domu, więc nie tak różowo...

jareko
02-02-2013, 21:41
ważniejsze jest jaka temperatura była z zewnątrz jak mierzyłeś

andrzejzms
06-02-2013, 08:12
Tak wygląda mój dom - piętro bo na nim mieszkam.
Teraz rano bez napalenia jeszcze temperatura 15 stopni wilgotność po nocy 60%

http://img153.imageshack.us/img153/2339/rysunekdom.jpg
Jeżeli są takie warunki temperatury i wilgotności to NA POWIERZCHNI OKIEN MUSI SIĘ WYKRAPLAĆ PARA WODNA takie są prawa fizyki i wszelkie inne rozważania są bez podstawne

danhill
06-02-2013, 18:24
Czyli twoim zdaniem co mam zrobić >

jareko
06-02-2013, 18:53
znam Twoją sytuację - niestety nic nie zrobisz :(
Niezbędne minimum to +20 stopni w Twoim mieszkaniu - może dodatkowe ogrzewanie tylko u Ciebie ?