PDA

Zobacz pełną wersję : kable od alarmu



ojciech
05-12-2010, 13:41
Mam takie pytanie związane z kablami w instalacji alarmowej.
Mianowicie mam w domu kilka czuje i jeden sygnalizator które muszę przesunąć, kable idące do tych urządzeń ułożone są w suficie między pietrem a strychem więc mam do nich łatwy dostęp od strony strychu. Jako że kable obecnie są na styk musiał bym je przedłużyć średnio o ok 1m. Czy mogę to zrobić za pomocą szybko złączek tego typu http://allegro.pl/szybkozlacze-telefoniczne-uy-zelowe-opak-10szt-i1342923003.html ?? Czy po przedłużeniu kabli z alarmem nie będzie się nic działo ?

Pawlo111
05-12-2010, 14:27
Nie jestem zwolennikiem złączek popularnie zwanych ''skoczlokami'' lutuje żyły i zakładam koszulki termokurczliwe ale jak poprawnie zaciśniesz to nic nie będzie się działo.

Wakmen
05-12-2010, 15:44
Złączki jak złączki sprawdzą się ale czy nie lepiej przedłużyć przewody przez lutowanie i zatopienie w koszulkach termokurczliwych? Wydaje mi się, że rozwiązanie przeze mnie zaproponowane jest bardziej "przypominające" naturalne przewody.

ojciech
05-12-2010, 19:38
powiem szczerze, że nie uśmiecha mi się lutowanie na strychu... mam tam mało miejsca (niski strych) wolał bym to zrobić szybko. No ale skoro odradzacie te szybko złączki to może kabelki po prostu łączyć w standardowej kostce elektrycznej 2,5mm2 a może skręcić jeden drucik z drugim i zaizolować koszulkami termokurczliwymi ?
No chyba że od dwóch powyższych "metoda" lepsze będą te szybko złączki :)

Pawlo111
06-12-2010, 05:48
Lepsze. Albo lutujesz a jak ma to być problem to faktycznie zaciśnij te znalezione kostki. One nie są złe mają żel w środku tylko poprawnie zaciśnij. Produkują do zaciskania ich specjalne nażędzie ale i kombinerkami powinno Ci się udać.

robertsz
06-12-2010, 08:33
Możesz wykorzystać zaciskane tulejki kablowe + koszulki termokurczliwe.

Możesz skręcić przewody + cynowanie + koszulki termo.
Samo skręcanie bez lutowania ma sens o ile ten przewód nie będzie narażony na naprężenia i ruch.

Możesz użyć szybkozłączek jakie znalazłeś na Allegro, narzędzie do zaciskania nie kosztuje majątku.
Zaciskanie kombinerkami może ale nie musi się udać. Szybkozłączki są dobre, używa ich telekomunikacja na zewnątrz więc ich jakość jest OK.

Darek_w
04-03-2011, 19:12
Mam takie pytanie związane z kablami w instalacji alarmowej.
Mianowicie mam w domu kilka czuje i jeden sygnalizator które muszę przesunąć, kable idące do tych urządzeń ułożone są w suficie między pietrem a strychem więc mam do nich łatwy dostęp od strony strychu. Jako że kable obecnie są na styk musiał bym je przedłużyć średnio o ok 1m. Czy mogę to zrobić za pomocą szybko złączek tego typu http://allegro.pl/szybkozlacze-telefoniczne-uy-zelowe-opak-10szt-i1342923003.html ?? Czy po przedłużeniu kabli z alarmem nie będzie się nic działo ?

Odradzam takie rozwiązanie, kable alarmowe są zbyt cienkie do zaciskania. Jeżeli zrobisz to nieumiejetnie kable Ci popękają.
Radze skręcić i polutować .
pozdr.

Jarek.P
04-03-2011, 20:51
Typowe alarmowe przewody YTDY mają żyłę 0,5mm, czyli dokładnie taką, do jakiej scotchlock jest przystosowany. Jeśli nieumiejętnie zaciśnie się scotchlocka, oczywiście może być różnie, ale równie dobrze można sobie problemów narobić nieumiejętnym lutowaniem, a ta czynność jest jednak sporo trudniejsza od zaciskania scotchlocka :)

J.

BasH
06-03-2011, 21:02
skotche występują przynajmniej w dwóch rozmiarach - te mniejsze dobrze łapią alarmówki i skrętki - mam awaryjnie prowizorycznie zaciśnięte w paru miejscach wilgociowych i mają się świetnie kolejny rok... Kombinerki krzywo zaciskają - skotchzaciskacz jest duuuuuuużo lepszy.

Jarek.P
06-03-2011, 21:27
skotche występują przynajmniej w dwóch rozmiarach.

A to ja w takim razie znam tylko te do zastosowań telefonicznych, innych nigdy nawet nie widziałem. Może poza złączkami używanymi w instalacjach samochodowych, ale te z kolei, to zupełnie co innego, one nawet nie wyglądają, jak scotche :)

J.

BasH
07-03-2011, 16:32
To masz wizualizację:

http://img828.imageshack.us/img828/6083/skotche.jpg

BasH
13-03-2011, 16:12
powiem szczerze, że nie uśmiecha mi się lutowanie na strychu... No ale skoro odradzacie te szybko złączki to może kabelki po prostu łączyć w standardowej kostce elektrycznej 2,5mm2 a może skręcić jeden drucik z drugim i zaizolować koszulkami termokurczliwymi ? No chyba że od dwóch powyższych "metoda" lepsze będą te szybko złączki :)

Jeśli jeszcze nie połączyłeś to naprawdę wypróbuj skotche. Kostka 2,5 do cieńkich przewodów kiepsko się nadaje, zamiast skręcać lepiej polutować, ale do tak małych prądów bardzo dobry jest właśnie skotch, którego pokazałem ci powyżej - żel dobrze zabezpiecza złącze. W upierdliwych warunkach są niezastąpione.

perkolator
27-04-2011, 15:50
Nie jestem zwolennikiem złączek popularnie zwanych ''skoczlokami'' lutuje żyły i zakładam koszulki termokurczliwe ale jak poprawnie zaciśniesz to nic nie będzie się działo.

Lutowanie jest najlepsze. Jedynie przy kablach 230V należy najpierw solidnie skręcić źyły aby się mocno na sobie zaciskały - przez polutowaniem.