PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła(powietrze-woda)Nibe Split TM-wymiana doświadczeń



aslom1
05-12-2010, 18:27
Hej!Czy któryś z forumowiczów taką PCi posiada?Wiem,że trzeba czasu,by wyregulować cały system.Zamontowałem pompę 29-11 2010.Tak się złożyło,mamy już niskie temp.,a chciałbym optymalnie dobrać ustawienia.Dom jest wciąż w budowie,tzn,jego część.W użytkowaniu obecnie ok.160M2.Świeże tynki,ok2 tyg.,podłogówka ok2m-ce.Ogólnie masa wilgoci, a mieszkać trzeba...

Grem
10-12-2010, 19:19
Przy tej ilości wilgoci zapomnij w tym sezonie o regulacjach. Ustaw niską krzywą, pompę obiegową na 100% i poodkręcaj rotametry na maxa. Pompa ma inverter i automatyka sobie poradzi. Tobie pozostaje tylko zadbać o wentylację. Ewentualne regulacje komfortu tylko przesunięciem krzywej. Nie przejmuj się też załączającymi się grzałkami. Na odparowanie takiej masy wody potrzeba więcej mocy niż daje sama sprężarka przy tych temperaturach otoczenia. Tej zimy musisz liczyć się z większymi kosztami ala po wysuszeniu budynku wszystko wróci do normy.

aslom1
12-12-2010, 11:59
Przy tej ilości wilgoci zapomnij w tym sezonie o regulacjach. Ustaw niską krzywą, pompę obiegową na 100% i poodkręcaj rotametry na maxa. Pompa ma inverter i automatyka sobie poradzi. Tobie pozostaje tylko zadbać o wentylację. Ewentualne regulacje komfortu tylko przesunięciem krzywej. Nie przejmuj się też załączającymi się grzałkami. Na odparowanie takiej masy wody potrzeba więcej mocy niż daje sama sprężarka przy tych temperaturach otoczenia. Tej zimy musisz liczyć się z większymi kosztami ala po wysuszeniu budynku wszystko wróci do normy.

Dzięki!Też jestem tego zdania,na tą chwilę mam inny kłopot,tzn.alarmy,i mimo ustawionych parametrów ,gotowanie CWU.Czekam na specjalistę z serwisu,prawdopodobnie poważniejsza awaria elem.zewnętrznego..Maszyna nowa...ale bywa.Dam znać co i jak.Pozdrawiam!

aslom1
12-12-2010, 14:40
Przy tej ilości wilgoci zapomnij w tym sezonie o regulacjach. Ustaw niską krzywą, pompę obiegową na 100% i poodkręcaj rotametry na maxa. Pompa ma inverter i automatyka sobie poradzi. Tobie pozostaje tylko zadbać o wentylację. Ewentualne regulacje komfortu tylko przesunięciem krzywej. Nie przejmuj się też załączającymi się grzałkami. Na odparowanie takiej masy wody potrzeba więcej mocy niż daje sama sprężarka przy tych temperaturach otoczenia. Tej zimy musisz liczyć się z większymi kosztami ala po wysuszeniu budynku wszystko wróci do normy.

Witam!Mam jeszcze jedno pytanie,czy użytkujesz taką PCi,w jakich kosztach miesięcznych się zamykasz?

aslom1
14-12-2010, 18:31
Witam.Był serwisant.Po wymianie jakiegoś czipa,poprawieniu zasilania,korekcie ustawień,oraz co najważniejsze( ! )odpowietrzeniu układu,maszyna działa prawidłowo.Najważniejsze,że ciepło w domu,no i grzałki nie załączają się( ! )mimo niskich temperatur,sprężarka w module zewnętrznym, sprawuje się znakomicie.Jeszcze trudno coś powiedzieć na temat kosztów funkcjonowania Nibe TM Split,ale w niedługim czasie dam znać.Pozdrawiam.

aslom1
15-01-2011, 20:39
:)Hej!Długo mnie nie było...Swięta....Nowy Rok,a ja po powrocie do kraju,po okresie gorączkowej pracy,nie miałem weny",by usiąść do kompa.Tak więc:)Pompa działa nadal:wave:,mimo chwilowych zaników napięcia(było tak w wielu miejscach w kraju)pompa uruchamiała się samoczynnie.Nie dziwię się mocno,bo powinna,ale po wcześniejszych akcjach niczego pewnym być nie można.Tak więc działa bez zarzutu.Grzałki nie załączają sie,bo temp.nie są za niskie.Byłbym całkiem zadowolony,gdyby nie fakt,że zużycie prądu....:(wydaje się być za wysokie.20-25KW na dobę.Nadmienię,że budowa świeża,choć mieszkać trzeba,oraz CWU używać też:)Na tą chwilę,tak musi zostać,gdyż przyszło mi znów wyjechać za chlebem...ale myślę,że muszę jeszcze pomieszać w ustawieniach,oraz zmienić co nieco w instalacji,oczywiście jak wrócę:stirthepot:.Pozdrawiam zainteresowanych!:goodnight:

rzufik1
15-01-2011, 23:42
hm 20-25 kWh na dobę i tobie wydaję się dużo...
no powiem ci że niejeden z glikolem pewnie ma podobny wynik.nie narzekaj:))

aslom1
16-01-2011, 10:16
Muszę dodać,że na tą chwilę,grzeję tylko jedną część domu,tj.ok.82m2 w posadzkach,+ręcznikowiec w tym samym obiegu+dołączony bufor 300L,celem zwiększenia ilości wody w układzie CO.Wszystko na jednym poziomie,otwarta kuchnia 6m2,łazienka 6m2,reszta to salon,otwarty wejściem 2X2,na poddasze,z 3 pomieszczeniami dogrzewanymi w tej chwili,jedynie kominkiem(ciepłym powietrzem)+w razie potrzeby grzejnikami elek.Góra to następne ok 80m2.Zrobię tam może później odrębne zasilanie(grzejniki).Pozostaje jeszcze do ogrzania druga część domu...jakieś 300m2,z wysokimi przestrzeniami:)I to mnie martwi,gdyż zapotrzebowanie na prąd na pewno wzrośnie.Myślę,że i bufor będzie też już nie potrzebny.Oczywiście wszędzie ogrzewanie podłogowe+garaż i pom.techniczne grzejniki.No ale to później...Acha,wszystkie stropy drewniane:)

hydraulik_
16-01-2011, 14:11
Muszę dodać,że na tą chwilę,grzeję tylko jedną część domu,tj.ok.82m2 w posadzkach,+ręcznikowiec w tym samym obiegu+dołączony bufor 300L,celem zwiększenia ilości wody w układzie CO.Wszystko na jednym poziomie,otwarta kuchnia 6m2,łazienka 6m2,reszta to salon,otwarty wejściem 2X2,na poddasze,z 3 pomieszczeniami dogrzewanymi w tej chwili,jedynie kominkiem(ciepłym powietrzem)+w razie potrzeby grzejnikami elek.Góra to następne ok 80m2.Zrobię tam może później odrębne zasilanie(grzejniki).Pozostaje jeszcze do ogrzania druga część domu...jakieś 300m2,z wysokimi przestrzeniami:)I to mnie martwi,gdyż zapotrzebowanie na prąd na pewno wzrośnie.Myślę,że i bufor będzie też już nie potrzebny.Oczywiście wszędzie ogrzewanie podłogowe+garaż i pom.techniczne grzejniki.No ale to później...Acha,wszystkie stropy drewniane:)
Ale w reszcie domu też jest ciepło .Może mniej , grzejesz trochę resztę domu.Inna rzecz to moc pompy dla tak dużego domu 300 m2+80 +80m2
Obawiam się ,że bedzie pan niezadowolony z tej pompy.Ale to nie wina pompy

hydraulik_
16-01-2011, 14:13
I jeszcze ten bufor .Bez sensu chyba dla kominka albo kotła na wegiel.Pompa ma falownik i nie potrzeba bufora

aslom1
16-01-2011, 14:20
Ale w reszcie domu też jest ciepło .Może mniej , grzejesz trochę resztę domu.Inna rzecz to moc pompy dla tak dużego domu 300 m2+80 +80m2
Obawiam się ,że bedzie pan niezadowolony z tej pompy.Ale to nie wina pompy
Nie,w tej chwili nie ogrzewam "reszty" domu,gdyż jest jakby odrębna(budynki równoległe połączone na poziomie poddasza,w tej chwili odcięte izolacją)Mieszkam w mniejszej części.Co do pompy...to obserwuję podejscie do tematu wydolności,pracując na budowach w Szwecji.W każdym przypadku ,jak mniemam,moc o dziwo jest za mała,a jest ciepło.Myślę,że i u mnie da radę...może się mylę,czas pokaże.:)

aslom1
16-01-2011, 14:32
I jeszcze ten bufor .Bez sensu chyba dla kominka albo kotła na wegiel.Pompa ma falownik i nie potrzeba bufora

Co do bufora...też mi się wydaje,że nie potrzebny.Kazali zamontować,ze względu na małą ilość(narazie)wody w układzie.Jest teraz ok.30l w rurach podłogi +grzejnik+magistrala do "kotłowni"ok10l,+oczywiście to co w PC(70l).Na tą chwilę wygląda to tak,że dogrzewam 300lbufor,jak frajer:bash:

aslom1
16-01-2011, 14:35
A o co chodzi z tym falownikiem?Przyznam się,że nie rozumiem...:(

hydraulik_
20-01-2011, 15:39
A o co chodzi z tym falownikiem?Przyznam się,że nie rozumiem...:(

FAlownik to urządzenie sterujące prędkością obrotową sprężarki .Czyli wytwarza tyle ciepła ile trzeba .Bufor magazynuje nadmiar ciepła i po wyłączeniu sprężarki oddaje .

W wyjątkowych sytuacjach daje się bufor 30 litrów Konieczny do odszraniania ,jeżeli PC jest z wymiennikiem płytowym.

aslom1
20-01-2011, 22:29
FAlownik to urządzenie sterujące prędkością obrotową sprężarki .Czyli wytwarza tyle ciepła ile trzeba .Bufor magazynuje nadmiar ciepła i po wyłączeniu sprężarki oddaje .

W wyjątkowych sytuacjach daje się bufor 30 litrów Konieczny do odszraniania ,jeżeli PC jest z wymiennikiem płytowym.

Witam.To chyba nie całkiem tak...W moim przypadku,bufor włączony jest w obieg CO,szeregowo.Agregat-sprężarka zewnętrzna,wytwarza ciepło,przekazując je do wymiennika ,wewnątrz budynku.ten z kolei,przekazuje część ciepła na CWU,oraz CO.Oczywiście wg.zaprogramowanych parametrów(które mają wpływ na pracę agregatu zewnętrznego).Koło się zamyka.Tyle na temat pracy urządzenia w skrócie.CWU pomińmy,skupiając się na grzaniu CO,które powiedzmy chcemy uzyskać na poziomie krzywej grzania 0"Temp.ok 36 na wejściu / ok.34 na wyjściu.Muszę nadmienić ,że nie zainstalowałem czujnika wewn. jedynie zewnętrzny.Scenariusz-temp.zewn.-5.Zakończony kolejny cykl pracy,agregat w trakcie odszraniania....temperatura powrotu spada o kolejne 2stC.SPADA!!!w całym układzie CO,komputer rejestruje temp.powrotu,no i zaczyna grzać...CAŁĄ wodę w układzie CO,w tym +300L BUFOR!!!.Przyznaję,że nie miałem czasu bliżej zapoznać się z działaniem mojej PC,może wpływając na ustawienia?Myślę jednak,że czas pracy,potrzebny na ogrzanie mniejszej ilości wody w CO,wpłynął by znacznie na ekonomię (czas pracy urządzenia,ew.jego efektywność)Co najważniejsze...ciągle nie rozumiem...co ma z tym wspólnego "falownik"Myślałem,że prędkością obrotową sprężarki steruje komputer(zadane parametry)w maszynie wewnętrznej.A...bufor,jest jedynie ,podłogą której jeszcze nie mam.

Grem
21-01-2011, 06:35
Z tą ekonomią to troszkę nie tak. W czasie odtajania na pewno nie spada temperatura o 2 stopnie w caym ukadzie lecz tylko w miejscu pomiaru. Dzieje się tak ponieważ w agregacie zewnętrznym zmienia się kierunek przepływu. W związku z tym wymiennik zostaje schodzony ale od drugiej strony. Poza tym gdyby bylo tak jak myślisz i w czasie odtajania 300l wody schładzało o 2 stopnie to przy 30 litrach przy odbiorze tej samej ilości ciepła temperatura spadłaby o 20 stopni a im niższa temp. wspomagająca odtajanie tym dłużej ono trwa. Nie wiem czy ekonomicznie by było: godzina pracy i godzina odtajania. Jednostka zewnętrzna w czasie odtajania jest wspomagana ciepłem z układu by maksymalnie ograniczyć czas odtajania. Widzę jak te urządzenia pracują w górach i nawet sceptycy są zaskoczeni jak znakomicie sobie radzą. W końcu producent urządzenia ma kilkadziesiąt lat doświadczeń w projektowaniu pomp ciepła i jeśli można było coś poprawić to na pewno już to zrobił. I jeśli nawet odpalisz podłogę bufor możesz zostawić. Na pewno więcej z niego korzyści niż strat.

aslom1
21-01-2011, 17:26
Z tą ekonomią to troszkę nie tak. W czasie odtajania na pewno nie spada temperatura o 2 stopnie w caym ukadzie lecz tylko w miejscu pomiaru. Dzieje się tak ponieważ w agregacie zewnętrznym zmienia się kierunek przepływu. W związku z tym wymiennik zostaje schodzony ale od drugiej strony. Poza tym gdyby bylo tak jak myślisz i w czasie odtajania 300l wody schładzało o 2 stopnie to przy 30 litrach przy odbiorze tej samej ilości ciepła temperatura spadłaby o 20 stopni a im niższa temp. wspomagająca odtajanie tym dłużej ono trwa. Nie wiem czy ekonomicznie by było: godzina pracy i godzina odtajania. Jednostka zewnętrzna w czasie odtajania jest wspomagana ciepłem z układu by maksymalnie ograniczyć czas odtajania. Widzę jak te urządzenia pracują w górach i nawet sceptycy są zaskoczeni jak znakomicie sobie radzą. W końcu producent urządzenia ma kilkadziesiąt lat doświadczeń w projektowaniu pomp ciepła i jeśli można było coś poprawić to na pewno już to zrobił. I jeśli nawet odpalisz podłogę bufor możesz zostawić. Na pewno więcej z niego korzyści niż strat.

:)Witam.Przyznaję,że Twoja odpowiedź trafia do mnie.Z tym odtajaniem jest rzeczywiście tak jak piszesz,tzn ok.30-40minut pracy agregatu,a następnie krótki,bo ok3-4min.czas odtajania.I znowu praca:)Tak na marginesie to z samym odtajaniem mam mały problem:(Chodzi o wodę spływającą z maszyny,która przy niskich temp.zamarza.Tworzy się skorupa lodu pod agregatem,do tego stopnia gruba,że sięgnęła samej maszyny.Muszę dodać,że posadowiłem agregat na tzw.plintach",mniej więcej 20cm nad poziomem gruntu.Z obawy całkowitego zalodzenia agregatu ,zmuszony więc byłem nieco skuć ten lód,młotem udarowym:(.Później było cieplej ,więc po problemie),jednak muszę dźwignąć nieco wyżej sam agregat,by więcej nie wracać do tematu.Co by się stało jednak,gdybym powiesił go na ścianie budynku?Skuwałbym lód ze ściany?:)Pozdrawiam.

hydraulik_
27-01-2011, 20:21
Jednostkę zewnetrzną montuję się na wysokości powyżej 70 cm od gruntu .Nie montować do ściany ,bo przenosi drgania .Nie ustawiać w miejscu narażonym na silny wiatr .
Niekturę firmy mają problem z odszranianiem .Można zamontować kabel grzewczy ,ale uruchamiany ręcznie lub raz na dobę na 15 min.

aslom1
11-02-2011, 22:05
Hej.Po dłuższej przerwie,muszę dodać co nieco.Byłem ostatnio w kraju...no w moim ciągle budowanym domu,aż cały tydzień.Miałem więc okazji trochę przyjrzeć się PC.Jak dotąd działa bez zarzutu.Temperatury ostatnio dodatnio sprzyjające,więc tylko się cieszyć z niskich przyszłych rachunków.Zamontowałem podlicznik energii zużywanej przez PC,jak na razie,200kWprzez tydzień CO,oraz CWU w nie małej ilości.Chyba można być zadowolonym?Muszę stwierdzić z przykrością,że do poprawki mam spaprane izolacje na poddaszu,w dwóch pokojach podczas mojej nieobecności,"fachowcy"olali temat!!!Wieje jak diabli,każdą szparą między panelami.Przyszły zjazd,poświęcić więc muszę na docieplenie,gdyż spadek temp.jest duży,aż 4*C,w stosunku do 21*C,w innych pom.Co zaś do agregatu zewn.problemy z odszranianiem nie występowały nigdy.Jedynie miałem kłopot z wodą pod jednostką,tzn na ziemi tworzyła się skorupa lodowa,z czasem narastając.Już jest po kłopocie.Miałem źle wyspadowany teren.Pozdrawiam.:bye:

aslom1
23-02-2011, 20:18
Witam.W okresie ostatnich mrozów,-10,-15 w dzień,oraz do -25 w nocy,zużycie energii w okresie 7-dniowym przez PC PW 350kwh.Ogólnie ok.2kw na godz.Myślę, że nie jest to zły wynik.Żonka nie zaobserwowała załączania się grzałek....no ale,jak sama mówi -nie mieszka przecież w garażu.:rolleyes:Najważniejsze,że ciepełko w domu:D.Pozdrawiam.

aslom1
25-02-2011, 12:19
:(Już nie jest tak różowo...mróz trzyma jak diabli...no a zużycie energii...ok3kw na godz.To już druga doba,pompa sama na wskutek niskich odczytów temp.zewn.podniosła temp.COna wyjś.do42"C.:(Dodam,że w domku ciepło 21-22"C.Trzeba przetrzymać...niedługo wiosna!:bye:

Tom OP
25-02-2011, 15:39
Wychodzi średni pobór mocy 3kW. Czy sprężarka działa non-stop i nic się nie dogrzewa grzałką?
Jaka jest moc znamionowa? Na stronie producenta jest podane -> 12kW. Czy to nie jest za mało na Twój dom?
Czy temperatura wewnątrz pomieszczeń spada czy rośnie?

aslom1
25-02-2011, 18:50
Wychodzi średni pobór mocy 3kW. Czy sprężarka działa non-stop i nic się nie dogrzewa grzałką?
Jaka jest moc znamionowa? Na stronie producenta jest podane -> 12kW. Czy to nie jest za mało na Twój dom?
Czy temperatura wewnątrz pomieszczeń spada czy rośnie?

Wszystkie dane jakie podałem ostatnio,wynikają z rozmów z małżonką,na temat pracy,jak i pozostałych danych Nibe Split TM,jaki posiadamy.Zakupiłem PC, bezpośrednio,tzn.w Stockholmie.Cenę jaką uzyskałem,bardzo mi odpowiadała.Czy moc pompy jest za mała...na pewno teraz jest nawet przewymiarowana,80M2w podłogach+drugie tyle górna kondygnacja-otwarta przestrzeń.Jeśli chodzi o temp.wew.pom. ROŚNIE!....Żonka,przerażona poniekąd wzrostem zużycia energii-ustawiła nawet krzywą na -2,wczoraj wieczór!!!.Temperatura na zasilaniu CO nadal ponad 40"C,sprężarka działa pełną parą,jak mówi,a włączania grzałek nie zauważyła,choć przebywała w "kotłowni" kilka razy.CWU na przyzwoitym poziomie 55"C,dzieci są na feriach....może zwiększone pobory CWU,mają wpływ tak znaczny , na zużycie energii?

aslom1
25-02-2011, 19:40
:)Uściślę dane(po rozmowie z małżonką),od27sty/11-do dzisiaj,tj.25lut/11-zużyto energii 1049kWh,w obydwu taryfach razem. Na dziś...tempCWU na poź-52"C,w domu ~21"C.:bye:

hydraulik_
25-02-2011, 20:41
Wychodzi średni pobór mocy 3kW. Czy sprężarka działa non-stop i nic się nie dogrzewa grzałką?
Jaka jest moc znamionowa? Na stronie producenta jest podane -> 12kW. Czy to nie jest za mało na Twój dom?
Czy temperatura wewnątrz pomieszczeń spada czy rośnie?

12 dla +7/+35C
Traz to ona ma 6-7 kW i cop 2 , ale to relatywnie krótkie okresy zaraz wróci do cop 3-3,5

Tom OP
25-02-2011, 22:22
To niezły wynik.
Przy jakiej temperaturze wypada zacząć się martwić?

aslom1
26-02-2011, 15:28
To niezły wynik.
Przy jakiej temperaturze wypada zacząć się martwić?

;)Aż tak bardzo się nie martwię....no może długotrwałych mrozów się obawiam ,ale chyba już tylko cieplej będzie:yes:Ważne jest,że bez obsługowo,bo inaczej CZARNO,bym to widział.Co do martwiących temperatur-ostatecznie automatycznie załączą się grzałki,(są aż 3 szt. stopniowanej mocy),wspomagając CO i CWU. Jest to nasza pierwsza zima i jak na razie jeszcze nie jest tak strasznie jeśli chodzi o rachunki,zwłaszcza że dom świeży.Pozdrawiam:bye:

hydraulik_
01-03-2011, 06:26
Wychodzi średni pobór mocy 3kW. Czy sprężarka działa non-stop i nic się nie dogrzewa grzałką?
Jaka jest moc znamionowa? Na stronie producenta jest podane -> 12kW. Czy to nie jest za mało na Twój dom?
Czy temperatura wewnątrz pomieszczeń spada czy rośnie?

To PC z falownikiem więc sprężarka działa maxymalnie długo ale z rózną mocą.W PC P-W moc jest zmienna - Typ 12 to nie moc urządzenia to moc w pewnym punkcie pracy.
Skoro ma ciepło w domu to moc jest odpowiednia

aslom1
12-03-2011, 20:26
Witam.Jestem w domu.Pompa działa,a właściwie działa na 1/3mocy.Po prostu jest ciepło.Od ostatniego podanego odczytu z 25 lut. do dziś 450kWh.Prawie trzy tygodnie!Wychodzi średnio ~26kWh/dzień.Pozdrawiam.

surgi22
13-03-2011, 16:19
Czy obserwowałeś czy były różnice w pracy pompy w ciągu dnia i w ciągu nocy. Jak często się zalącza w ciągu dnia a jak to wygląda w nocy?

aslom1
14-03-2011, 22:18
Czy obserwowałeś czy były różnice w pracy pompy w ciągu dnia i w ciągu nocy. Jak często się zalącza w ciągu dnia a jak to wygląda w nocy?

Witam.Wreszcie mam chwilkę...Tak więc,w ciągu dnia,temp.~8*C,pompa załącza się rzadko,tzn.długie są okresy postoju.W nocy zaś,gdy temperatura jednak spada do~0*C,pompa chodzi w zasadzie na okrągło,jednak co zauważyłem,z dużo mniejszą mocą.Obroty wentylatora na ok.1/3.Zużycie energii~~30kWh,2-doby,temp.zasilania podłóg ok.26*C,temp.CWU 48*C.Pozdrawiam.

surgi22
15-03-2011, 11:16
Dzięki , chodzi o to że zastanawiam się nad wielkością bufora do PC pw aby wykorzystać wyższe COP w dzień( wyższa temperatura powietrza ) i zmniejszyć częstość załączeń w nocy ( gorsze COP i wiekszy chałas - bardziej słyszalny ).

hydraulik_
25-03-2011, 06:27
Dzięki , chodzi o to że zastanawiam się nad wielkością bufora do PC pw aby wykorzystać wyższe COP w dzień( wyższa temperatura powietrza ) i zmniejszyć częstość załączeń w nocy ( gorsze COP i wiekszy chałas - bardziej słyszalny ).

Bufor nie jest dobrym pomysłem.500 l rozładujesz w max 1h .A jak chcesz nabić na wyzsze parametry to stracisz trochę COP.A bufor drogi.

aslom1
25-03-2011, 20:35
:)Witam.Na dziś pompa zużyła 650kWh ,okres-1miesiąc,od 25 lutego.Od początku zainstalowania licznika,1700kWh,tj.od 27 stycznia.;)Wynik nie najgorszy,zważywszy na mroźny i wietrzny często, okres zimy.Pozdrawiam.

aslom1
17-04-2011, 17:43
Witam.Od 27stycz-do dzisiaj PC zużyła 2080kWh.To razem 80 dni,co daje ogólny wynik średnio 26 kWh na dobę.:)W tej chwili pompa produkuje praktycznie tylko CWU.Zastanawiam się,czy nie należy ustawić/przestawić w menu,czas letni?Czy w ogóle się to robi samemu,czy może samo ustawia się samo,automatycznie...Chodzi mi o to,czy konieczna jest praca pompy obiegowej CO,gdy wskazania temp.zaś. podłogówki,przy krzywej -2,wynosi na dzisiajok21"C?Muszę doczytać...sprawdzę to na pewno,jak już wrócę do kraju.Pozdrawiam

plawgo
08-11-2013, 22:19
Witam!
Odświeżę trochę temat pompy Nibe Split. A mam pewien problem z moją PC Nibe 12 kW . 2 dni temu włączyłem ją na cele CO ( w domu tylko podłogówka) i zaobserwowałem ciągłe włącznie grzałek ( I/ II ) temp. na zewnątrz > 5* C. Zapodana temp wody na podłogówkę 30*C, temp. CWU 42* -46 *C. Po kilku godzinach temperatura cwu spadła do ok. 25-26 *C i taka była do rana. Pompa cały czas przełączała się to na I to na II grzałkę ( nadmieniam że nie było sygnalizacji o awarii na wyświetlaczu). W instrukcji doczytałem ,że może zadziałał wyłącznik różnicowo-prądowy lub są jakieś przepalone bezpieczniki obwodowe i sieciowe , dlatego też nie dogrzewa cwu i cały czas włączają się grzałki ( dzisiaj nawet przy 16 *C na zewn.). Po przełączeniu pompy na ogrzewanie tylko cwu, grzałki wyłączyły się i szybko pompa podgrzała wodę do 46 *C. Macie jakieś sugestie?!

Pozdrawiam

plawgo
09-11-2013, 10:27
Witam!
Odświeżę trochę temat pompy Nibe Split. A mam pewien problem z moją PC Nibe 12 kW . 2 dni temu włączyłem ją na cele CO ( w domu tylko podłogówka) i zaobserwowałem ciągłe włącznie grzałek ( I/ II ) temp. na zewnątrz > 5* C. Zapodana temp wody na podłogówkę 30*C, temp. CWU 42* -46 *C. Po kilku godzinach temperatura cwu spadła do ok. 25-26 *C i taka była do rana. Pompa cały czas przełączała się to na I to na II grzałkę ( nadmieniam że nie było sygnalizacji o awarii na wyświetlaczu). W instrukcji doczytałem ,że może zadziałał wyłącznik różnicowo-prądowy lub są jakieś przepalone bezpieczniki obwodowe i sieciowe , dlatego też nie dogrzewa cwu i cały czas włączają się grzałki ( dzisiaj nawet przy 16 *C na zewn.). Po przełączeniu pompy na ogrzewanie tylko cwu, grzałki wyłączyły się i szybko pompa podgrzała wodę do 46 *C. Macie jakieś sugestie?!

Pozdrawiam
Nikt się nie wypowie w tym temacie?

aslom1
10-11-2013, 18:54
Nikt się nie wypowie w tym temacie?

Witam.Dawno nie zaglądałem...Z całą pewnością coś jest nie w porządku z pompą,lub z jej ustawieniami.Myślę,że to drugie.Sprawdź po kolei zgodnie z instrukcją,(dostępną w necie)ustawienia fabryczne,i ewentualnie je później koryguj wg.potrzeb.W mojej pompie nawet podczas mrozów grzałki się nie załączają.Pozdrawiam,Andrzej

plawgo
12-11-2013, 21:08
Witam.Dawno nie zaglądałem...Z całą pewnością coś jest nie w porządku z pompą,lub z jej ustawieniami.Myślę,że to drugie.Sprawdź po kolei zgodnie z instrukcją,(dostępną w necie)ustawienia fabryczne,i ewentualnie je później koryguj wg.potrzeb.W mojej pompie nawet podczas mrozów grzałki się nie załączają.Pozdrawiam,Andrzej


Dzięki za odpowiedź!
Dzisiaj dzwonił do mnie mój serwisant i mówił , że ten "typ tak ma" i potrzebuje trochę dogrzać budynek 2-3 dni i będzie ok. Jutro odpalę pompę i zobaczymy>>>

marcinpab
02-12-2013, 19:47
Dzięki za odpowiedź!
Dzisiaj dzwonił do mnie mój serwisant i mówił , że ten "typ tak ma" i potrzebuje trochę dogrzać budynek 2-3 dni i będzie ok. Jutro odpalę pompę i zobaczymy>>>

I jak u Ciebie? Ja odpaliłem moją pompę tydzień temu. Na początek wygrzewanie podłogówki przez 3 dni do 30 potem 2 dni do 40. 30 stopni uzyskała trzeciego dnia ciągłej pracy z czego 15 h pracy grzałek. Od tego momentu grzałki już się nie włączyły (nawet do odszraniania). Pompa dobiła do 40 stopni w domu 21. Po zakończeniu programu wygrzewania pompa zaczęła pracować według krzywej ustawionej na 3. Sprężarka działa bez przerwy z różną częstotliwością (temp na zewnątrz ok 0). Cały czas pracuje też pompa obiegowa nawet przy rozmrażaniu (czy to normalne). Czy to prawidłowo, że sprężarka działa na okrągło ? Zaznaczam, że na razie tam nie mieszkam więc w ogóle wyłączyłem grzanie CWU

plawgo
03-12-2013, 21:09
I jak u Ciebie? Ja odpaliłem moją pompę tydzień temu. Na początek wygrzewanie podłogówki przez 3 dni do 30 potem 2 dni do 40. 30 stopni uzyskała trzeciego dnia ciągłej pracy z czego 15 h pracy grzałek. Od tego momentu grzałki już się nie włączyły (nawet do odszraniania). Pompa dobiła do 40 stopni w domu 21. Po zakończeniu programu wygrzewania pompa zaczęła pracować według krzywej ustawionej na 3. Sprężarka działa bez przerwy z różną częstotliwością (temp na zewnątrz ok 0). Cały czas pracuje też pompa obiegowa nawet przy rozmrażaniu (czy to normalne). Czy to prawidłowo, że sprężarka działa na okrągło ? Zaznaczam, że na razie tam nie mieszkam więc w ogóle wyłączyłem grzanie CWU

Po kilku dniach po włączeniu pompy rzeczywiście wspomagała się grzałkami. Po wygrzaniu podłogi i podniesieniu temp wewn. od ok 21* zaczęła pracować bez grzałek. 2 dni temu zmniejszyłem temp. zapodaną do podłogówki na 28* ( bo było za gorąco!) i włączyłem reku na 30 % , Zobaczę jutro jaki klimat mam w domu?! Przez dobę wczoraj pobrała mi ok. 30 kW .Krzywą grzania mam ustawioną na 6.Podczas wygrzewania podłogi ponad 267 m2 ( marzec 2013 ) zużyłem przez miesiąc ok 2200 kW . Pompa niestety na początku chodzi cały czas...teraz to wiem- "płać i płacz!"
pozdr

marcinpab
06-12-2013, 07:26
A jak pompa zachowywała się później też takie duże zużycie prądu czy było już lepiej?

plawgo
12-12-2013, 21:48
A jak pompa zachowywała się później też takie duże zużycie prądu czy było już lepiej?

Teraz jest znacznie lepiej...przez ostatną dobę zużyła jakieś 26 kW (co+cwu) przy temp w domu ok.19-20*C.

pozdrawiam

plawgo
24-01-2014, 22:57
Teraz jest znacznie lepiej...przez ostatną dobę zużyła jakieś 26 kW (co+cwu) przy temp w domu ok.19-20*C.

pozdrawiam

No i masz "babo placek" !
Myślałem że problemy z pompą mam już z głowy... a tu zaczynają się dopiero schody...To ,że jest to w zasadzie pierwszy sezon grzania to jedno (montaż PC 03.2013 z wygrzewaniem wylewki do końca 04.13). Grzeję od drugiej połowy 11.2013...i do tej pory było w miarę ok.Mieszkam od 3 tyg. Od kilku dni ( wiadomo spadła temp znacznie poniżej 0*C) pompa nie daje rady zagrzać cwu więcej niż 28-29 *C. Temperatura zadana na ogrzewanie podłogowe ( wczoraj ok.31*C ). Dzisiaj włączył się algorytm antyzamrożeniowy na max. 28 *C ( -12,4*C). Temp. ciepłej wody (cwu) jest mniejsza niż 27*C .
Wczoraj jeszcze wyłączając PC na noc zagrzałem wodę na rano...no ale chyba nie tędy droga?!
Dość,że mam w domu dość chłodno( 19*C) to jeszcza ta woda...
Próbowałem różnych nastaw - np. zwiększenie zadanej temp grzania cwu z 42*C na 48*C, zmiana krzywej grzania z 6 na 1 i nic.W domu tylko podłogówka + 2 drabinki w łazienkach + reku.
Dzisiaj dobił mnie mój drugi instalator twierdząc ,że mam dobraną za słabą pompę ( Nibe Split 12kW, ozc 7,5 kW obciążenie cieplne budynku, 267 m2 ogrzewanych podłóg przy zapotrzebowaniu na ogrzewanie budynku 37,4 kW/m2.rok ) i dlatego przy takich temp. pompa nie pociągnie!!!
Najpierw mówił coś o dodatkowym buforze, później o dodatkowym źródle ciepła ( np piec gazowy , czy też dołożeniu drugiej PC)!

Normalnie masakra!

wihajster
24-01-2014, 23:06
Najciekawsze jest to, że ta Nibe Split kosztowała Cię tyle co gruntowa (prawdopodobnie)...... Masz rację, to jest masakra.

plawgo
24-01-2014, 23:22
Najciekawsze jest to, że ta Nibe Split kosztowała Cię tyle co gruntowa (prawdopodobnie)...... Masz rację, to jest masakra.

Mądry Polak po szkodzie!
Ktoś mi ją tak dobrał?!
Miało być wspaniale a wyszło ...cóż jak zawsze czyli do d...y!

Tylko co teraz?!

wihajster
24-01-2014, 23:34
Zadzwoń do Karola z Nibe (numer w dziale serwis na stronie) On poradzi jak zdiagnozować przyczynę tych problemów. I podpowie jak sądzę optymalne rozwiązanie.

mkm silesia
24-01-2014, 23:35
Ta pompa przy -15 powinna mieć z 9kw zawołaj kogoś kumatego do tej instalki

plawgo
24-01-2014, 23:40
Mój serwisant ma autoryzację Nibe. Da to coś jak zadzwonię do centrum serwisu?!

plawgo
24-01-2014, 23:43
Ta pompa przy -15 powinna mieć z 9kw zawołaj kogoś kumatego do tej instalki

Dzisiaj mi obliczali przez telefon (przy temp. -11,4 *C) ,że ma ok. 5,4 kw...no chyba ,że obliczenia obliczeniom nierówne! ?

mkm silesia
24-01-2014, 23:43
Może masz np. nieszczelność na inst. freonowej itd itp

Vld
24-01-2014, 23:46
Ta pompa przy -15 powinna mieć z 9kw zawołaj kogoś kumatego do tej instalki
znów??
-15/35 moc min 3,23 kW, nom 4,51, max 6,62

mkm silesia
24-01-2014, 23:46
A Nibe 12kw ma dwa wentylatory?

plawgo
24-01-2014, 23:47
Może masz np. nieszczelność na inst. freonowej itd itp

Tylko , jak to sprawdzić?

mkm silesia
24-01-2014, 23:50
znów??
-15/35 moc min 3,23 kW, nom 4,51, max 6,62
Że co znów ?
mam pompy 12kw zamontowane w podobnych budynkach i jakoś telefon milczy

plawgo
24-01-2014, 23:50
A Nibe 12kw ma dwa wentylatory?

jeden

mkm silesia
25-01-2014, 00:01
jeden
No to faktycznie słabo może być
może ktoś wstawi tu jakąś tabelkę z mocą tych pomp

plawgo
25-01-2014, 00:09
http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/nibe-split/menu-id-648.html

map78
25-01-2014, 00:14
No jak za te pieniądze to nie powala:no:
https://imagizer.imageshack.us/v2/1051x383q90/13/m7ip.jpg

Vld
25-01-2014, 00:16
Że co znów ?
mam pompy 12kw zamontowane w podobnych budynkach i jakoś telefon milczy
Więc na jakiej podstawie stwierdziłeś że "Ta pompa przy -15 powinna mieć z 9kw"?

map78
25-01-2014, 00:22
Więc na jakiej podstawie stwierdziłeś że "Ta pompa przy -15 powinna mieć z 9kw"?

Pewnie myślał o każdej innej pompie 12kW, a nie o NIBE:)
Dobra wiadomość dla kolegi plawgo jest taka, że z pompą wszystko w porządku:yes: Ona po prostu nie ma prawa nagrzać mu domu przy obecnych temperaturach zewnętrznych:no:

plawgo
25-01-2014, 00:25
Pewnie myślał o każdej innej pompie 12kW, a nie o NIBE:)
Dobra wiadomość dla kolegi plawgo jest taka, że z pompą wszystko w porządku:yes: Ona po prostu nie ma prawa nagrzać mu domu przy obecnych temperaturach zewnętrznych:no:

Nie wiem ,czy śmiać się czy płakać?!

map78
25-01-2014, 00:30
Nie wiem ,czy śmiać się czy płakać?!

Nie, dlaczego od razu płakać:no: Odpal grzałki (masz tam chyba 9kW) i przeczekaj. Po prostu masz pompę niedobrana na 100%. Niestety wielu instalatorów tak robi. Na szczęście mówią, że tych mroźnych dni jest u nas nie wiele:rolleyes:

plawgo
25-01-2014, 00:31
Nie, dlaczego od razu płakać:no: Odpal grzałki (masz tam chyba 9kW) i przeczekaj. Po prostu masz pompę niedobrana na 100%. Niestety wielu instalatorów tak robi. Na szczęście mówią, że tych mroźnych dni jest u nas nie wiele:rolleyes:
Grzałki mi chodzą prawie non stop.

map78
25-01-2014, 00:38
Grzałki mi chodzą prawie non stop.

Ups... właśnie doczytałem, że masz tam grzałkę 4kW:( Niestety pozostaje płakać...
A nie masz kominka, albo innych alternatyw?

mkm silesia
25-01-2014, 00:39
A jaką masz pompę obiegową i jakie przepływy masz sprzęgło bo z tego co podają to chyba tam są pompki 6tki a to raczej na pompę i na instalację nie starczy

Vld
25-01-2014, 00:40
Próbuj kręcić krzywymi. obniżać zadaną CO/CWU na noce, a cisnąć maksymalnie w dzień gdy jest 5-7C cieplej.

plawgo
25-01-2014, 00:42
Ups... właśnie doczytałem, że masz tam grzałkę 4kW:( Niestety pozostaje płakać...
A nie masz kominka, albo innych alternatyw?
Kominek na szczęście mam...właśnie w nim palę.

plawgo
25-01-2014, 00:47
Zmieniłem krzywą grzewczą z 6 na 1 ( taka była sugestia serwisanta).

plawgo
25-01-2014, 00:48
A jaką masz pompę obiegową i jakie przepływy masz sprzęgło bo z tego co podają to chyba tam są pompki 6tki a to raczej na pompę i na instalację nie starczy
Tego dokładnie nie wiem, a nie mam już dzisiaj siły sprawdzać...

pozdrawiam

map78
25-01-2014, 00:50
Kominek na szczęście mam...właśnie w nim palę.

Ja na razie mam przygotowany:yes:
Ustaliłem sobie, że odpalę jak temp spadnie poniżej -15*C, a że się ociepliło i jest tylko -10 to sobie czeka.
Ale jak się zdecyduję na odpalenie to będę musiał wyłączyć pompę, bo u mnie teraz w domku 23,4*C w związku z taryfa weekendową:)
Pozdrawiam i dobrej nocy życzę.

plawgo
25-01-2014, 00:52
Aha jeszcze jedno, a może ktoś reflektuje na moją pompkę... mało śmigana,na gwarancji, normalnie igła!!!

Coś już chyba bredzę idę spać!

mkm silesia
25-01-2014, 00:57
Podaj przepływy jakie masz na rotametrach
U mnie dochodzi do -15
Jutro montuje w podobnym budynku z pompą 12kw moduł wifi ale ta pompa ma 9kw w tej temp.

plawgo
25-01-2014, 07:18
Podaj przepływy jakie masz na rotametrach
U mnie dochodzi do -15
Jutro montuje w podobnym budynku z pompą 12kw moduł wifi ale ta pompa ma 9kw w tej temp.
W tej chwili mam rotametry ustawione na 2. Część pętli zakręciłem w pomieszczeniach mało używanych. Niestety nie mam opisanych pętli na rozdzielaczach to nie wiem dokładnie jakie pomieszczenie zaopatrują.

map78
25-01-2014, 12:44
Aha jeszcze jedno, a może ktoś reflektuje na moją pompkę... mało śmigana,na gwarancji, normalnie igła!!!

Coś już chyba bredzę idę spać!

Powiem szczerze, że mi również bardzo polecano tę pompę i to kilka firm. Mówili, że to mercedes wśród pomp i na pewno będę zadowolony. Ale ja trochę poczytałem i znalazłem taką informację, że ta PCi jest produkowana w niezmienionej niemal formie od 2007roku, więc dość leciwa już myśl techniczna. Jak powiedziałem to przedstawicielowi NIBE to się na mnie obraził, a jak dodałem, że zdecydowałem się na (7 tys. tańszego) Panasonica to się śmiał, że to klimatyzator, a nie żadna pompa ciepła. Może i klimatyzator;) ale przy -16*C nawet się nie zająknął:)
Jak chce Ci się z nimi walczyć, to możesz spróbować na drodze sądowej, że zostałeś wprowadzony w błąd przez przedstawiciela firmy. Chyba jest o co walczyć, bo pompa bardzo droga i pewnie liczyłeś na niezawodną z nią współpracę przez co najmniej najbliższe kilkanaście lat, a tu taki zonk:(

mar1973
25-01-2014, 14:11
W tej chwili mam rotametry ustawione na 2. Część pętli zakręciłem w pomieszczeniach mało używanych. Niestety nie mam opisanych pętli na rozdzielaczach to nie wiem dokładnie jakie pomieszczenie zaopatrują.

witam

czy Twoja pompa ciepła "walczy" 24 h na dobę, czy załącza się w określonych porach dnia?

pozdrawiam

plawgo
25-01-2014, 17:48
witam

czy Twoja pompa ciepła "walczy" 24 h na dobę, czy załącza się w określonych porach dnia?

pozdrawiam
Walczy 24 h/dobę.
Dzisiaj miałem sugestię,że może być problem z rozszczelnieniem instalacji freonowej w pompie.

mar1973
25-01-2014, 17:55
Walczy 24 h/dobę.
Dzisiaj miałem sugestię,że może być problem z rozszczelnieniem instalacji freonowej w pompie.

witam

popatrz, czy nie ma śladów oleju na połączeniach instalacji "freonowej"

pozdrawiam

plawgo
25-01-2014, 18:07
Śladów oleju nie ma ( jeśli chodzi o jednostkę wewnętrzną). Na zewnątrz jutro sprawdzę - chociaż przy tym mrozie to nie wiem , czy coś tam widać.

mkm silesia
26-01-2014, 11:25
Nibe chyba podobnie jak visman robi pompę pw chyba tylko po to by udowodnić że takie rozwiązanie wymaga wspomagania :)
W sobotę byłem u klienta 230m2 i antresola 25m2 pompa 12kw nie stwierdziłem pracy grzałki a pompa przez godzinę nie pracowała bo zakładałem wifi.
Temperatury jak na Śląsk ekstremalne były -12 dzisiaj już cieplej -9.
Szkoda że nie porównałeś parametrów przed zakupem z innymi pw

map78
26-01-2014, 12:38
Nibe chyba podobnie jak visman robi pompę pw chyba tylko po to by udowodnić że takie rozwiązanie wymaga wspomagania :)

Szkoda że nie porównałeś parametrów przed zakupem z innymi pw

I w cale się z tym nie kryją:no: Jak dla mnie wystarczyło przeczytać informację z ich oficjalnej strony, żeby podjąć decyzję o NIE zakupie tej pompy.
http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/pompy-ciepla-na-powietrze-zewnetrze/menu-id-34.html

plawgo
28-03-2014, 22:12
Odświeżę trochę temat...
Mam pytanie do fachowców, jakiej mocy powinna być dobrana pompa PW do mojego domu:
-wg ozc - zapotrzebowanie cieplne 37,4 kWh/(m2.rok), obciążenie cieplne 7,5 kW, kubatura 656m3, grzanych podłóg 267 m2 ( ozc by asolt)

Proszę o opinie...

mkm silesia
29-03-2014, 10:36
Odświeżę trochę temat...
Mam pytanie do fachowców, jakiej mocy powinna być dobrana pompa PW do mojego domu:
-wg ozc - zapotrzebowanie cieplne 37,4 kWh/(m2.rok), obciążenie cieplne 7,5 kW, kubatura 656m3, grzanych podłóg 267 m2 ( ozc by asolt)

Proszę o opinie...


Masz obciążenie 28W/m2?
jeżeli tak ja na Śląsku zaproponowałbym P 9kw 400V (8,3kw przy -15) z cwu 4osoby powinna dać radę bez grzałki do -15
12kw 230V (9kw przy -15) jest o 2k zł droższy

plawgo
29-03-2014, 21:26
Masz obciążenie 28W/m2?
jeżeli tak ja na Śląsku zaproponowałbym P 9kw 400V (8,3kw przy -15) z cwu 4osoby powinna dać radę bez grzałki do -15
12kw 230V (9kw przy -15) jest o 2k zł droższy

Tak, mam 28W/m2.

aslom1
01-11-2014, 15:31
Odświeżę trochę temat...
Mam pytanie do fachowców, jakiej mocy powinna być dobrana pompa PW do mojego domu:
-wg ozc - zapotrzebowanie cieplne 37,4 kWh/(m2.rok), obciążenie cieplne 7,5 kW, kubatura 656m3, grzanych podłóg 267 m2 ( ozc by asolt)

Proszę o opinie...

Czy ciągle są problemy z pompą?

plawgo
01-11-2014, 22:34
Czy ciągle są problemy z pompą?
A to ci odpowiem!

Na razie nie ma , bo temp. waha się w okolicy 0*C, ale dla niej - tj pompy to jest już jest "łabędzi śpiew"...
Wymieniam ją na "lepszy " model!

Pozdrawiam ... szczególnie : "największego fahofca od pomp i nie tylko p. MP", który mi idealnie "dobrał" pompę!!!

asaselllo
02-11-2014, 06:43
Co masz na myśli pisząc "lepszy" model?. Czy w kosztach wymiany będzie partycypował producent czy wszystko bierzesz na swoje barki?

plawgo
02-11-2014, 19:41
"Lepszy" model znaczy taki,który ogrzeje mój dom.
Co do producenta -umywają ręce, gdyż zakup był poza ich dystrybucją ... a mnie cóż , pozostanie droga prawna !