PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z nowymi oknami PCV?



Martino84
05-12-2010, 21:21
Witam serdecznie,
Mieszkam w starym pałacyku, dwa tygodnie temu wymieniłem okna z drewnianych na plastikowe pięcio-komorowe z podwójnymi szybami na pierwszym piętrze. Gdy miałem stare okna, przy wietrze firany się poruszały, temperatura przy -20 C na dworze, przy gorących grzejnikach i osuszaczu powietrza wynosiła w pokoju 18 C, a najniższa jaką zanotowałem była 9 C przy zimnych grzejnikach i -20 C na dworze (rano). Zdecydowałem się na wymianę okien z myślą iż wreszcie będę miał ciepło, niestety tak się nie stało. Przy wietrze na dworze, firany się nie poruszają, nawet sprawdzałem świeczką czy gdzieś nie wieje, płomień nawet nie drgnął, ale temperatura zamiast się podwyższyć, zmalała o parę stopni, temperatura przy zimnych grzejnikach (rano) i przy temperaturze na zewnątrz -7 C, w pomieszczeniu wynosiła tylko 8,4 C! Przy gorących grzejnikach i osuszaczu powietrza, max temperatura wynosi 17 C gdy na dworze -7, -10 C. Ściany mam grubości 40 cm, i nie są zimne, powietrze w pomieszczeniu mam suche.
Co jest nie tak? Co powinienem zrobić?
Z góry dziękuję za każdą sugestię.
Pozdrawiam
Marcin

T12345T
06-12-2010, 08:37
Martino, myślę, że jako pierwszy nabywca okien przeprowadziłeś na tym forum dowód, że okna (nawet te pięciokomorowe) nie są grzejnikami:-). Wymiana okien i ich właściwe osadzenie i uszczelnienie w ościeży jak sam sprawdziłeś zdecydowanie poprawia szczelność na styku okna z murem nie koniecznie jednak musi wpłynąć na realną zmianę temperatur w pomieszczeniu. Nie kwestionuję poprawności Twoich pomiarów, ale sądzę, że to w nich jest "pies" pogrzebany, a dokładniej w "porównywalności" warunków, w których dokonałeś pomiaru. Wystarczy, że przy wyższej temperaturze na zewnątrz ograniczyłeś/zmieniłeś poziom grzania na innych kondygnacjach i w innych pomieszczeniach, a już Twoje wyniki mogą się zasadniczo różnić. Nie wiadomo jak wyglądała sytuacja na poddaszu i dachu w czasie pomiarów. Swoją drogą 9 stopni w pomieszczeniu... rano... brrrrr.

Pozdrawiam

ketiw86
06-12-2010, 12:10
9stopni jak wstajesz rano? to do pracy az sie pewnie chce isc:)

Martino84
06-12-2010, 22:11
http://img151.imageshack.us/img151/9259/03122010128.jpg
Dowód :]
Zdjęcie wykonane 3 grudnia 2010 z godziny 06:41
Tylko co poradzić na to?

darek63
06-12-2010, 22:14
Drewno ma mniejsze przewodnictwo cieplne niż profile PCV.

Nie chce kwestionować Twoich pomiarów ...... ale nie ma dwóch identycznych sytuacji.
Na pomiar temperatur może mieć wpływ słońce, wiatr, usytuowanie termometru, bliska obecność osoby przy termometrze.
Zapewne wymiana okien coś tam pomogła, ale może na więcej oczekiwałaś .........
Ściany 40 cm - to nie jest grubo. Może przyczyną strat ciepła są ściany. Z czego masz te ściany?

darek63
06-12-2010, 22:22
http://img151.imageshack.us/img151/9259/03122010128.jpg
Dowód :]
Zdjęcie wykonane 3 grudnia 2010 z godziny 06:41
Tylko co poradzić na to?

Chyba masz bardzo "zimne" ściany. Czy to jest zamek z kamieni ?

Na której ścianie wisi ten termometr? Co jest za ta ścianą ?
Jeśli na tzw. "zewnętrznej" ścianie to nie jest doby pomiar - mierzysz temp. ściany (powietrza przy samej ścianie) , która ma różne temperatury zależnie od warunków na zewnątrz (mrozy, słońce, wiatry). Ten termometr prawdopodobnie ma czujnik z tyłu obudowy.
Odczep ten termometr i odsuń metr od ściany - poczekaj 10-20 minut i zapisz, podaj różnice pomiarów.

Połóż jakiś inny termometr na stole lub innym meblu ..... nie za blisko ściany i nie za blisko grzejników i porównaj wyniki pomiarów.
Temperatury powinno mierzyć się w okolicach środka pokoju, nie bliżej niż 2 m od okien i grzejników, na wysokości ok. 120-150 cm od podłogi, ewentualnie na ścianach sąsiadujących z wnętrzem budynku.

Martino84
06-12-2010, 23:47
Chyba masz bardzo "zimne" ściany. Czy to jest zamek z kamieni ?

Na której ścianie wisi ten termometr? Co jest za ta ścianą ?
Jeśli na tzw. "zewnętrznej" ścianie to nie jest doby pomiar - mierzysz temp. ściany (powietrza przy samej ścianie) , która ma różne temperatury zależnie od warunków na zewnątrz (mrozy, słońce, wiatry). Ten termometr prawdopodobnie ma czujnik z tyłu obudowy.
Odczep ten termometr i odsuń metr od ściany - poczekaj 10-20 minut i zapisz, podaj różnice pomiarów.

Połóż jakiś inny termometr na stole lub innym meblu ..... nie za blisko ściany i nie za blisko grzejników i porównaj wyniki pomiarów.
Temperatury powinno mierzyć się w okolicach środka pokoju, nie bliżej niż 2 m od okien i grzejników, na wysokości ok. 120-150 cm od podłogi, ewentualnie na ścianach sąsiadujących z wnętrzem budynku.

To nie jest zamek z kamieni, to pałacyk z cegieł, termometr wisi i wisiał w tym samym miejscu od dobrych 5 -6 lat, 1 m od grzejników i 1 m od okna. Za ściana jest komórka, ściana zrobiona jest z regipsu, drewna i pustaków (5-6 lat temu była burzona i postawiona na nowo). Na drugim końcu pokoju jest termometr alkoholowy temperatura na nim to +-0,5 inna temperatura niż na cyfrowym.
W pokoju czuć zimno, ale nie wieje. W domu ogólnie temperatura jest w granicach 21 C (parter) przy drewnianych , starych i mało szczelnych oknach. W tej chwili gdzie na dworze panuje +1 C u mnie w pokju jest 16,8 C! Przy czym kaloryfery (600 x 1200 mm, dwa w pokoju) mam ciepłe, oraz ogrzewcz powietrza 2kW ustaiony na max. Pokój ma wymiary 4,5m x 5,5m.

Charlie
07-12-2010, 09:11
Jak masz dużą wilgotność wewnątrz to nie nagrzejesz pomieszczenia.
Idealny poziom to 50% - dąż do tego wietrząc systematycznie, szczególnie przed załączeniem się ogrzewania ( 5 minut wystarczy ale musisz wymusić przeciąg między pokojami ).
Rób tak przez tydzień i zobaczymy czy poprawi się sytuacja.
P.S. jeśli masz wilgotną ścianę pod oknami i/lub nad oknami to jest to sygnał złego uszczelnienia okna pianką lub jej brak między ramą ościeżnicy a ścianą ościeża. Mokra ściana jest oznaką mostka termicznego czyli miejsca gdzie spotyka się ciepłe powietrze z zimnym - efektem tego zjawiska jest kondensacja pary wodnej. Tak mniej więcej tworzą się chmury :)