PDA

Zobacz pełną wersję : rekuperator - kilka pytań



ProMyst
07-12-2010, 08:08
Witam,
Mam pytanie dotyczące kominka. Skoro przy rekuperatorze potrzebuję kominka z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz czy może mi ktoś pokazać, powiedzieć jaki komin jest potrzebny do takiego kominka(sam dymowy czy może jakiś specjalny systemowy) i jak wygląda to doprowadzenie powietrza z zewnątrz? Poprzez tenże właśnie komin czy jeszcze inaczej? Ta informacja jest mi bardzo potrzebna. Dziękuję i pozdrawiam!

KrzysztofLis2
07-12-2010, 13:50
Doprowadzenie powietrza równie dobrze możesz zrobić grubą rurą PCV zalaną odpowiednio wcześnie w wylewce.

ProMyst
07-12-2010, 15:51
A czy są kominy systemowe przeznaczone dokładnie do tego celu ? Po drugie interesuje mnie ukrycie rur w wylewce. Co oznacza "gruba rura" i jak to by się sprawdziło na przykład przy rurach wentylacji mechanicznej (rekuperator) jakie średnice, kształt i grubości wylewki ?

kangaxx
07-12-2010, 22:01
rura z powietrzem do kominka powinna być ocieplona, nie musi iść pionowo, średnica najlepiej taka jak kanału spalinowego, wskazana wg mnie przepustnica by wyeliminować ciąg gdy kominek nie pracuje

ProMyst
08-12-2010, 08:52
a czy rury o przekroju prostokątnym który według mnie (wymiarami) bardziej pasuje żeby schować je w posadzce nadają się do tego pod względem wytrzymałościowym i czy nie będzie za słabo wtedy ocieplona? Chodzi mi zarówno o doprowadzenie powietrza do kominka jak również rozprowadzenia powietrza z rekuperatora.

kangaxx
08-12-2010, 11:54
doprowadzenie powietrza potrzebnego do spalania to co innego niż wm, albo ja nie rozumiem intencji twojego pytania albo ty mieszasz dwie rzeczy na raz,

kanał do kominka możesz wsadzić gdzie ci pasuje, zalanie go w posadzce jako nie ocieplonego spowoduje powstanie sporego mostka cieplnego, przecież w zimie będzie nim szło zimne powietrze, doprowadzić to może (co jest prawdopodobne) do zagrzybienia w tym miejscu

nie wiem o jakie rury pytasz więc nie odpowiem, ale w zasadzie każda rura się nada, byle nie z papieru czy innego "higroskopca" :)

redlum
08-12-2010, 17:08
zagrzybienie miejsca? Ale to w rurze - czy na zewnątrz w posadce?

U mnie hydraulicy położyli zwykłą rurę hydrauliczną. Kominek zamawiałem specjalnie do WM - czyli z takim wlotem powietrze z dołu bezpośrednio z tej rury. Połączenie tej rury z kominkiem musi być szczelne - aby powietrze nie mieszało się razem z powietrzem z pomieszczeń gdzie pracuje WM.

kangaxx
08-12-2010, 20:49
w rurze nic się nie zagrzybi bo będzie zimno i sucho, zagrzybić może się wokół kanału gdzie kondensować może para wodna,

ten kominek to niby dlaczego jest do wm, ma może dwa kanały dolotowe, jeden do spalania a drugi na powietrze z wm, czy też może jest to zwykły kominek ze zamkniętą komorą?

ProMyst
09-12-2010, 09:28
ten kominek to niby dlaczego jest do wm, ma może dwa kanały dolotowe, jeden do spalania a drugi na powietrze z wm, czy też może jest to zwykły kominek ze zamkniętą komorą?

a są takie specjalne go WM? nie słyszałem. Czy chodzi Ci o rozprowadzenie ciepłego powietrza przez WM z kominka? Bo takie coś mi się o uszy obiło.
Pozdrawiam

QBELEK
09-12-2010, 09:28
redlum chodzi pewnie o wklad kominkowy z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz, standardowo zalecane do domów z WM, by nie zakłócać działania zaplanowanej WM.
Istnieją rozwiązania kominów z kanałem powietrznym dla kominka w kanale dymowym. Pwietrze można ciągnąć też z piwnicy pod warunkiem że jest tam kratka wentylacji grawitacyjnej.

Trzeba jeszcze pamiętać by w pomieszczeniu gdzie znajduje się kominek oraz działa WM kominiarze mogą domagać się istnienia dodatkowego kanału grawitacyjnego. Jego zastosowanie z technicznego punktu nie ma żadnego sensu a nawet szkodzi instalacji WM ale w niektórych rejonach kominiarze ( w zależności od posiadanej aktualnie wiedzy ) bez owego kanału grawitacynego mogą nie odebrać budowy argumentując bezpieczeństwem przed zaczadzeniem w razie przerw w dostawie prądu. Najlepiej przejść się do swojego oddziału kominiarskiego i dowiedzieć się czego wymagają.

kangaxx
09-12-2010, 13:36
kominek ze zamkniętą komorą to mus przy wm, taki z otwartą pochłania zbyt duże ilości powietrza i do wm pasuje jak pięść do nosa, są różnorakie aplikacje włączające ciepło produkowane w płaszczu kominka do wm, ale komonka stricte do wm ciężko doświadczyć

bdan
11-01-2012, 08:53
Pytanie do specjalistów od wentylacji

Otwór do wentylacji mechanicznej mamy mniej więcej nad bidetem i w założeniu ta ścianka prysznicowa miała byc niższa. Teraz nam sie wydaje, że lepiej ją pociągnąć do sufitu. Tyle, czy ta wentylacja bedzie dobrze działać w prysznicu, czy jest niebezpieczeństwo, ze tam nie będzie się ta wilgoć wydostawać. Wielkość prysznica 120 cm, czyli 60 tej scianki i 60 we wnęce. Drzwi sa na przeciwko okna.
Nie ma opcji przełożenia wentylacji - juz wszystko podłączone

Mam nadzieję, że możemy murowac az do sufitu

A tak to wygląda
http://foto2.m.onet.pl/_m/d0e3c3bc392f4c0d723755eae4afae06,10,19,0.jpg

Piczman
11-01-2012, 09:50
Możecie :)

jasiek71
11-01-2012, 14:46
nie widzę problemu...

bdan
11-01-2012, 16:21
miałam obawy, czy nie będzie wyciągało głównie na odcinku drzwi - kratka, a w prysznicu wilgoć będzie pozostawać;

kangaxx
11-01-2012, 18:53
przepływ powietrza wysusza ale wysusza też różnica ciśnienia cząsteczkowego, jeśli więc przepływ powietrza ominie kabine to różnica wilgotności między kabiną a resztą pomieszczenia też spowoduje wysuszenie, albo jak kto woli entropia, natomiast mogą występować zastoiny powietrza ale nie wtedy gdy prysznic pracuje, dopiero gdy temperatury w pomieszczeniu się wyrównają, innymi słowy nie przejmuj się :)

bdan
11-01-2012, 19:51
innymi słowy nie przejmuj się :)


Dobrze, że to napisałeś bo kompletnie nic nie zrozumiałam :o

Dziekuję Wam bardzo

Indiana_
11-01-2012, 20:30
Potwierdzam - wszystko OK, wentylacja może zostać gdzie jest :-) Sam też bym tam wstawił, bo ważniejszy wyciąg smrodków z WC-ta, niż wilgoci z prysznica, która i tak sama rozejdzie się po pomieszczeniu i trafi do wyciągu.

bdan
11-01-2012, 20:46
Dzięki, że zajrzałeś