PDA

Zobacz pełną wersję : Przyłączenie do istniejącej kanalizacji - koszty dodatkowe???



rafałek
07-12-2010, 17:57
Witajcie!

Moi rodzice mają pewny problem. W okolicy ich domu Gmina wykonała kanalizację. Przed domem poza ich działką ustawili takie mini szambo z pompą do nieczystości, bo instalacja jest ciśnieniowa, a nie grawitacyjna i ta beka służy do przyłączenia grawitacyjnej. Rodzice chcą się przyłączyć i liczą się że przyłączenie się do tej beczki to ich koszt tylko, że:
1. Mają ponieść koszty dozbrojenia owej beczki przez wykonanie do niej przyłącza elektrycznego zasilającego pompę.
2. Pompa ma być im darowana ale koszty napraw mają pokrywać z własnej kieszeni
3. Mają "dawać" prąd na zasilanie owej pompy.

Z tego co się informowałem ogólnie to jeśli owa beka byłaby umiejscowiona na ich działce to owszem owe roszczenia byłyby zasadne a nawet więcej powinni oni zainstalować ową bekę oraz uzbroić ją w pompę i dać prąd jednak beka i rura jest poza ich działką. Jak mają ponosić koszy naprawy pompy i dawać prąd do jej zasilenia ponosząc jednocześnie takie same koszty za m3 ścieków co inni. Czy są jakieś paragrafy które ich przed tym bronią lub które im to nakazują.
Na dzień dzisiejszy wiem, że owa kanalizacja wykonana z dopłatą środków z UE ma wiele takich kwiatków. Poradźcie co mają robić rodzice. Na razie złożyli papiery o przyłączenie i informacje o kosztach dostają ustnie i jakoś zakład boi się napisać do nich. Sam im radzę zachować formę pisemną i domagać się na wszystko podania paragrafu, jednak jeśli to możliwe chcę ich przygotować do tej walki.

Dziś rozmawiali z panem od kanalizacji i skończyło się na mąceniu z jego strony i chęci załatwienia sprawy "na gębę" czyli coś jest nie tak, ale czy mogą zażądać takiego dozbrojenia ich części. Przecież kosztem powinno być przyłączenie od domu do owej beczki a nie rozbudowa beki i ich (gminnej) instalacji.

Pozdrawiam