PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja elektryczna przez poddasze



michal.bdg
09-12-2010, 00:14
Witam,
Mam pytanie czy wypuszczenie przewodów elektrycznych na poddasze domu parterowego i zejście do poszczególnych pomieszczeń to dobry pomysł (strop betonowy). Pytam bo mam pewne obawy o ewentualne awarie instalacji gdy przewodu będą częściowo przechodziły przez podłogę.
-Michał

Wakmen
09-12-2010, 16:58
Możesz bardziej wyjaśnić:

... mam pewne obawy o ewentualne awarie instalacji gdy przewodu będą częściowo przechodziły przez podłogę...

slawek1979
09-12-2010, 17:10
Część instalatorów wybiera taką opcję do zrobienia wypustów oświetleniowych np.na środku pomieszczenia. Jeżeli już takie rozwiązanie to proponuję przewód w rurce karbowanej utwardzanej plus zabezpieczenie jej betonem .

Wakmen
09-12-2010, 17:14
... to proponuję przewód w rurce karbowanej utwardzanej plus zabezpieczenie jej betonem .
I na to jeszcze kafle, dywan i chodniczek.
Według mnie propozycja całkowicie bez uzasadnienia technicznego, ekonomicznego ... Jeżeli rurka osłonowa to po co beton? Jeżeli beton to po co rurka?

slawek1979
09-12-2010, 17:31
Założyłem poddasze użytkowe oraz stan surowy w domu jednorodzinnym. Rura po to żeby była możliwość wymiany czegoś co będzie niedostępne ,pod warstwą wylewki.
A zabezpieczenie rury betonem ..... widziałem wiele razy peszle leżące właśnie w taki sposób które przeżyły najazd brygady np tynkarzy, zmasakrowane taczkami ,agregatem itp. Według mnie do wymiany.

do***al
09-12-2010, 20:46
W instalacjach jest nieuniknione przechodzenie przewodów przez ściany czy stropy, poza tym instalacja jest w tynku.
Więc nie rozumiem Twoich niepewności.
Jeśli przewody będziesz puszczał luźno na poddaszu, to przed ochrona mechaniczna warta zastosować peszel lub koryta kablowe.

robertsz
11-12-2010, 06:01
michal.bdg musiałby wyjaśnić co chce uzyskać?
1) Podejścia przez strop do lamp oświetlenia górnego.
2) Podejścia do wszystkich gniazd, wyłączników i lamp w danym pomieszczeniu?

Opcja nr 1 jest standardem i nie ma się co nad nią spalać.

Pytanie autora właśnie rozumiem jako opcję nr 2.
Wyjdzie z tego koszmarny pająk na ścianach!!