PDA

Zobacz pełną wersję : System AMR zdalny odczyt liczników



rhino
09-12-2010, 14:20
Witam wszystkich, uruchomiliśmy nowe forum na którym będą udzielane informacje na temat systemów zdalnego odczytu, zapraszam serdecznie do korzystania www.zdalnyodczyt.fora.pl

Pozdrawiam

pawgar
10-12-2010, 06:29
Bardzo ciekawe zagadnienie ale owiana nutką tajemnicy. po wejściu na w/w forum czytam:


Witam, polecam wszystkim system zdalnego odczytu RhinoAMR firmy Rhino z Wrocławia.

Mam tez katalog produktu, zainteresowani pisać na priva.


Proszę o informację ile kosztuje zdalny odczyt jednego licznika dla domu jednorodzinnego:
Jak on jest realizownay, czy jest to specjalny podlicznik czy tez, dodatkowe urządzenie za licznikiem.
Co jest potrzebne do odczytywania stanu licznika?
Czy można ustawić automatyczny odczyt danych np: co min. 5 min. 1 godz, 1 dzień?

magicc
12-12-2010, 19:10
nie znam systemu AMR.Ale zdaje się najtańszy licznik z możliwością zdalnego odczytu to ok. 300 zł. ma wyjście RS lub impulsowe. To połowa sukcesu. Następnie potrzebujesz odbiornika -np komputer z odpowiednią kartą i oprogramowaniem. To nie jest tak wprost dostępne w sieci, ale wytrwali znajdą, casami czeba jakiś skrypt samemu napisać. A potem- hulaj dusza.
Oczywiście stosując odpowiednie odbiorniki i nadajniki można odczytywać radiem ( RFID lub inny), ale podstawą jest licznik z wyjściem, i odpowiednio dobrany odbiornik.

Są też specjalizowane systemy np. M-bus. Niestety wszystko w cenach nie dla domowego użytkownika. Dlatego zapaleńcom pozostaje rzeźba z tanich, dostępnych elementów.
Jak się domyślam, rhino pewnie ma dotację z EU na innowacyjność i stara się propagować nowe trendy w automatyce domowej.

I dobrze.

rhino
19-12-2010, 20:53
Witam, przepraszam że tak późno odpisuje.

Jeżeli chodzi o jeden dom to odczytywanie z takiego systemu jest dość sporym obciążeniem finansowym. Jest to dość dobre rozwiązanie dla zarządców nieruchomości, spółdzielni.

Ogólnie przy opomiarowaniu 100 mieszkań koszty systemu kształtuję się od 100 do 140 zł na licznik plus zakup licznika. Licznik musi posiadać wyjście impulsowe.

W skład takiego systemu wchodzą następujące urządzenia:

- licznik (wodomierz, ciepłomierz, gazomierz, licznik en. elektrycznej) z wyjściem impulsowym,
- moduł telemetryczny ( licznik impulsów - nadajnik )
- kolektor ( koncentrator danych) - odbiornik zbierający dane z modułów telemetrycznych
- komputer, palmtop lub tel komórkowy (windows mobile) z oprogramowaniem do odczytu

Komunikacja:

- Pomiędzy modułem telemetrycznym a kolektorem drogą radiowa ( transmisja 433 MHZ)
- Pomiędzy kolektorem danych a komputerem bluetooth/Gsm/ Ethernet.

W ramach jednego mieszkania do 1 modułu telemetrycznego można podłączyć 4 dowolne liczniki (np 2 wodomierze, licznik en. elektrycznej, ciepłomierz).

Odczyt danych może być dokonywany wedle życzenia odbiorcy tzn. co 5, 10 , 60 minut. System zasilany jest poprzez bateria, która wytrzymuje około 10 lat ( w zależności od ilości odczytów).

Z ciekawostek:
- systemy AMR w przyszłości będą wykorzystywane do ustawiania taryf energii elektrycznej. Tzn komunikacja jest dwustronna- system odczytuje pomiary oraz pozwala na konfigurowanie licznika. Dzięki temu w przyszłości operatorzy będą mogli zdalnie zmieniać taryfy.
- zgodnie z Dyrektywą UE do 2020 r wszystkie liczniki en. elektrycznej oraz do 2022 liczniki gazu musza być odczytywane zdalnie poprzez systemy ARM>

Zastosowanie takiego rozwiązania przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim eliminuje potrzebę wchodzenia do mieszkań lokatorów w celu dokonania odczytu urządzenia pomiarowego, co :
- poprawia poczucie bezpieczeństwa i prywatności domowników,
- pozwala na dokonanie odczytu nawet podczas nieobecności mieszkańców,
- obniza koszty związane z pomiarem zużycia mediów,
- umożliwia odczyt liczników zlokalizowanych w trudno dostępnych miejscach,
- skraca czas odczytu wszystkich urządzeń pomiarowych objętych systemem,
- eliminuje ryzyko pomyłki odczytu związane z czynnikiem ludzkim,
- umożliwia monitorowanie różnych parametrów systemu, a także prób ingerencji zewnętrznym polem magnetycznym na licznik.

pawgar
20-12-2010, 07:51
Witam, przepraszam że tak późno odpisuje.

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź.

W zasadzie brakuje mi tylko jednej jedynej malutkiej informacji.


Proszę o informację ile kosztuje zdalny odczyt jednego licznika dla domu jednorodzinnego:

rhino
20-12-2010, 11:20
Tak jak napisał magicc:
dla indywidualnego odbiorcy jest to dość duży koszt:( niestety nie opłaca się w przypadku domku jednorodzinnego...
Koszt urządzeń czyli licznika , modułu i odbiornika to ponad 2 tys. zł. w przypadku posiadania własnego komputera.
Oczywiście mówimy o systemie zakupionym od producenta.
Zarządcy opłaca się to bardziej bo może koszty rozbić na wiele mieszkań.

pawgar
20-12-2010, 11:40
2 tys to zbyt duże koszty na "bajer" dla domu jednorodzinnego.
Ja jak na razie kupiłem dwa liczniki z wyjściami impulsowymi.
Myślę nad rejestratorem ale nie za takie pieniądze. Bardziej skłaniam się nad zwykłym PC z prostym programem zliczającym a do tego prosta karta I/O.
Pozdrawiam ,dziękuję.

rhino
20-12-2010, 13:03
Dokładnie, cena jest jak narazie mało atrakcyjna dla indywidualnego klienta.
Dlatego takie systemy skierowane są jako oferta dla wspólnot, spółdzielni, zakładów produkcyjnych.
pozdrawiam:)

lkula
13-03-2012, 21:37
Ja jak na razie kupiłem dwa liczniki z wyjściami impulsowymi. Myślę nad rejestratorem ale nie za takie pieniądze.
Kolego sprawdź ofertę firmy Numeron z Częstochowy (http://numeron.pl), a dokładniej pytaj o urządzenie iKoncentrator i oprogramowanie Energia. Hardware zliczy Ci impulsy i udostępni np. poprzez sieć komputerową, a soft pozwoli Ci uruchomić z tego odczyt online i wygenerować prosty raport. Być może uda Ci się zrobić to taniej. :-)