PDA

Zobacz pełną wersję : rekuperator a piwnica. Pomocy



ProMyst
09-12-2010, 16:49
Witam:welcome:
Zamierzam mieć WM i dom podpiwniczony. W piwnicy planuję kotłownie na paliwo stałe, coś w stylu pralni, siłownię i ewentualnie tzw. "brudną" kuchnię.
Proszę o pomoc i poradę jak rozwiązać sprawę wentylacji piwnicy szczególnie kotłowni jeśli planuję WM. Jak Wy to rozwiązaliście lub czy się z czymś takim spotkaliście?:confused:
Pozdrawiam

kangaxx
09-12-2010, 20:51
będzie ci potrzebna dość mocna centrala, pomieszczenia piwniczne w zasadzie będą mieszkalne, tam zrób normalnie wm, jeśli nie wiesz jeszcze jaki sprzęt postawisz w kotłowni to oddziel to pomieszczenie dobrymi i szczelnymi drzwiami od reszty domu i zrób tam konwekcyjną, kratka w dole ściany koło pieca i tradycyjnie kanał nad dach tak jak i spalinowy

ProMyst
09-12-2010, 21:14
będzie ci potrzebna dość mocna centrala, pomieszczenia piwniczne w zasadzie będą mieszkalne, tam zrób normalnie wm, jeśli nie wiesz jeszcze jaki sprzęt postawisz w kotłowni to oddziel to pomieszczenie dobrymi i szczelnymi drzwiami od reszty domu i zrób tam konwekcyjną, kratka w dole ściany koło pieca i tradycyjnie kanał nad dach tak jak i spalinowy

Dzięki! A czy wtedy rekuperator będzie mógł stać w tej kotłowni? Chyba nie ma to żadnego wpływu na jego pracę chyba że jakieś pyły i kurz może źle działać na jego wentylatory? A i jeszcze jedno: co to znaczy mocna centrala? Dom mniej więcej 14x10m, piwnica, parter, poddasze

kangaxx
10-12-2010, 20:20
reku może stać w kotłowni, nic mu nie będzie, żadne pyły tam występujące nie zaszkodzą, licz kubiki pomieszczeń użytkowych i do tego dobierz centralkę

edde
10-12-2010, 20:32
mam też piwnicę i też będzie reku z WM tyle, że ja całą piwnice oddzielam od reszty domu szczelnie: mieszkalne parter i poddasze to WM z reku, a gospodarcze piwnica oraz garaż wentylacja grawitacyjna

ProMyst
10-12-2010, 21:42
mam też piwnicę i też będzie reku z WM tyle, że ja całą piwnice oddzielam od reszty domu szczelnie: mieszkalne parter i poddasze to WM z reku, a gospodarcze piwnica oraz garaż wentylacja grawitacyjna

To też jest dla mnie wyjście ponieważ będę miał niestety dwa kominy ( kominek, kotłownia) więc mam taką możliwość dlatego muszę się dobrze zastanowić. Dzięki za odpowiedzi. A powiedzcie jak planujecie poprowadzić przewody WM na parterze bo na poddaszu to wiadomo.
Pozdrawiam

kangaxx
11-12-2010, 08:42
jeśli piwnica ma robić za piwnicę to wm jest wg mnie nie wskazana, piwnica ma swój mikroklimat, korzystny z "piwnicznego" punktu widzenia :), ale jeśli w piwnicy ma być np siłownia, pralnia czy inny pokój bilardowy to wm obowiązkowo jeśli mamy ją i tak w domu robić

ProMyst
11-12-2010, 09:38
Zanotowałem :) dzięki ! :)

orko
14-12-2010, 06:11
jeśli piwnica ma robić za piwnicę to wm jest wg mnie nie wskazana, piwnica ma swój mikroklimat, korzystny z "piwnicznego" punktu widzenia :), ale jeśli w piwnicy ma być np siłownia, pralnia czy inny pokój bilardowy to wm obowiązkowo jeśli mamy ją i tak w domu robić

Ups
A od kiedy to montuje się WM w jednym pomieszczeniu z kotłem na paliwo stałe, który wymaga wentylacji grawitacyjnej?

kangaxx
14-12-2010, 06:58
w tym samym klimacie i braku rozwinięcia tematu:

a od kiedy to kocioł na paliwo stałe wymaga wentylacji grawitacyjnej?

czytaj cały temat a nie wybrane posty, poczytaj na temat kotłów i wymagań im stawianych, gdy to zrobisz chyba nie będziesz już zadawał takich "ciekawych" uwago-pytań

orko
15-12-2010, 08:08
Skoro tak preferujesz WM nawet w kotłowni to ciekawy jestem w jaki sposób dokonałbyś regulacji wydajności WM do zmiennego zapotrzebowania na tlen np. kotła na ekogroszek?

ProMyst
15-12-2010, 09:13
nie rozumiem dlaczego centrala rekuperacyjna umieszczona w kotłowni ma mieć związek z kotłem na paliwo stałe skoro powietrze do centrali będę pobierał z zewnątrz z GWC? Chyba że chodzi Ci o doprowadzenie WM do kotłowni zamiast wentylacji grawitacyjnej. W takim razie czy to jest aż taka różnica z tymi kotłami że WM nie podoła? ktoś napisał że musi być oddzielna. Jak na razie jestem za tym żeby jednak w kotłowni zrobić wentylację grawitacyjną a ewentualnie tylko w pomieszczeniu umieścić centralę.

kangaxx
15-12-2010, 15:25
orko, napisałem byś poczytał coś w tym temacie, jak załapiesz to będziesz wiedział kiedy wm w kotłowni a kiedy nie, na razie nie wiesz

kangaxx
15-12-2010, 15:35
promyst, kominek weź z zamkniętą komorą, jest lepszy i sprawia mniej kłopotu, w pomieszczeniu gdzie taki jest kominiarz nie wymusi na tobie kanałów konwekcyjnych

orko
15-12-2010, 19:08
No kangaxx kominek z zamkniętą komorą spalania w piwnicy tylko po to aby uratować idee WM wszędzie gdzie się da.
Co raz lepsze masz te pomysły ależ ubaw :)
promyst - pomyśl chwilę.
Piec musi mieć dużo powietrza.
Daj wentylację grawitacyjną w kotłowni i oddziel ją szczelnie od reszty domu gdzie może hulać WM.
Druga rzecz:
Wbrew pozorom to gdzie stoi centrala może być istotne.
Bardzo często centrale nie są idealnie szczelne bądź z upływem czasu rozszczelniają się i łapią lewe powietrze a jeśli przy okazji w kotłowni będzie dym to resztę dopowiedz sobie sam.
Twoja piwnica to jak sądzę więcej niż jedno pomieszczenie, więc nie musisz pchać wszystkiego do kotłowni.

ProMyst
15-12-2010, 19:16
Wbrew pozorom to gdzie stoi centrala może być istotne.
Bardzo często centrale nie są idealnie szczelne bądź z upływem czasu rozszczelniają się i łapią lewe powietrze a jeśli przy okazji w kotłowni będzie dym to resztę dopowiedz sobie sam.
Jeśli tak jest to przyznaję rację, zresztą co do grawitacyjnej w kotłowni też. Myślałem że jak będzie w kotłowni to będzie lepsza sprawność ze względu na wyższą temperaturę w pomieszczeniu.
Dzięki za podpowiedzi.

kangaxx
15-12-2010, 19:37
No kangaxx kominek z zamkniętą komorą spalania w piwnicy tylko po to aby uratować idee WM wszędzie gdzie się da.
Co raz lepsze masz te pomysły ależ ubaw :)

ty nie dość że z wiedzy w tym temacie masz braki to jeszcze kłopoty z czytaniem

orko
15-12-2010, 20:06
ooooooooo nerwy puszczają.
Czyżbyś żył z WM?
aż boję się o klientów którzy dali się nabrać na twoje teksty :)
wyluzuj trochę w końcu z ciebie taki ekspert jak z mojego dziadka baletnica.

kangaxx
17-12-2010, 11:06
gratuluję dziadka