PDA

Zobacz pełną wersję : Niprzekraczalna Linia zabudowy



biuro-max
10-12-2010, 13:17
Drodzy Państwo
Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy nie wydało mi pozwolenia na budowę ponieważ we wniosku o pozwolenie na zagospodarowaniu działki przekroczyłem NLZ.
1. Czy tej lini nie może przekroczyć taras ?
2 czy tej lini nie może przekroczyć okap dachu ?

rafal190
12-12-2010, 11:37
Tą linię może przekraczać ogrodzenie. Nic więcej. Jeżeli przekracza taras - usuń go na projekcie.. Potem na własną odpowiedzialność możesz go wybudować (oczywiście bezprawnie). Jeżeli okap - przesuń budynek lub zmniejsz okap.

sSiwy12
12-12-2010, 11:51
Moim zdaniem, jeśli zapisy MPZP nie ustaliły precyzyjnie co rozumie się pod pojęciem, „linia zabudowy” (do czego się odnosi) i wobec braku ustawowej definicji tejże – może być różnie.
W zasadzie, niestety, obowiązywać będzie interpretacja „właściwego” urzędnika.
Może on (urzędnik) przyjąć, ze linia zabudowy odnosi się do lica ściany (elewacji) frontowej. A równie dobrze może przyjąć, że odnosi się do najbardziej wysuniętej części budynku.

ProMyst
12-12-2010, 12:12
Zgadzam się z przedmówcą że wszystko zależy od urzędnika. Dla jednego będzie to lico ściany, dla innego słup ale tylko jeśli wspiera konstrukcję dachu. Według mnie taras niezadaszony już nie podlega pod linię zabudowy. Myślę, że ten link powinien pomóc: http://www.abc.com.pl/pytanie/779/4 Pozdrawiam

biuro-max
12-12-2010, 18:47
a czy jest jakaś tolerancja przekroczenia tej lini żeby nie spotka się z zadnymi konsekwencjami np 10 cm ??

biuro-max
12-12-2010, 18:48
Moim zdaniem, jeśli zapisy MPZP nie ustaliły precyzyjnie co rozumie się pod pojęciem, „linia zabudowy” (do czego się odnosi) i wobec braku ustawowej definicji tejże – może być różnie.
W zasadzie, niestety, obowiązywać będzie interpretacja „właściwego” urzędnika.
Może on (urzędnik) przyjąć, ze linia zabudowy odnosi się do lica ściany (elewacji) frontowej. A równie dobrze może przyjąć, że odnosi się do najbardziej wysuniętej części budynku.

Nie mylcie lini zabudowy od nieprzekraczalnej lini zabudowy.

wick
12-12-2010, 18:57
biuro-max wysil się i opisz dokładniej sytuacje
np. jak urzędnik uzasadnił odmowę

sSiwy12
12-12-2010, 18:59
A kto myli?
Jest linia zabudowy i może ona być np, nieprzekraczalna lub obowiazkowa.

biuro-max
13-12-2010, 12:45
biuro-max wysil się i opisz dokładniej sytuacje
np. jak urzędnik uzasadnił odmowę

W MPZP jest wyznaczona od lini lasu 20 m NLZ. Taras i dach wystawał poza tę linię. Urzędnik: "żadne elementy budynku nie mogą wychodzić poza NLZ (okap, tarasy)"
Moje pytanie co się stanie jeśli dach na odcinku 7 m bedzie wystawał 20 cm poza tę linię ?

sSiwy12
13-12-2010, 13:30
Dokładnie to samo, co w przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości, np. o 2 km/h przy nieprzekraczalnej np.130 km/h (przy obecnych zapisach KD) – zależy od urzędnika.

Różnica 20cm na odległości 20m mieści się chyba w granicach „błędu”.

wick
13-12-2010, 13:53
Różnica 20cm na odległości 20m mieści się chyba w granicach „błędu”.
pod warunkiem że będzie w zgodzie z nauką zwaną; matematyka

wick
13-12-2010, 14:02
gdybyś graniczył z drogą to istniałaby możliwość zmiany nlz ale ty graniczysz z lasem...hmmm...

ale urzędnik nie może odmówić wydania PnB gdyż obowiązuje art 35 ust 3 Prawo Budowlane


W razie stwierdzenia naruszeń, w zakresie określonym w ust. 1, właściwy organ
nakłada postanowieniem obowiązek usunięcia wskazanych nieprawidłowości,
określając termin ich usunięcia, a po jego bezskutecznym upływie wydaje decyzję
o odmowie zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę.

biuro-max
13-12-2010, 14:17
gdybyś graniczył z drogą to istniałaby możliwość zmiany nlz ale ty graniczysz z lasem...hmmm...

ale urzędnik nie może odmówić wydania PnB gdyż obowiązuje art 35 ust 3 Prawo Budowlane


W razie stwierdzenia naruszeń, w zakresie określonym w ust. 1, właściwy organ
nakłada postanowieniem obowiązek usunięcia wskazanych nieprawidłowości,
określając termin ich usunięcia, a po jego bezskutecznym upływie wydaje decyzję
o odmowie zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę.


A co w przypadku gdy pozwolenie na budowę było wydane bo urzednik wydając pozwolenie nie zauważył, że NLZ jest przekroczona w projekcie o 20 cm ??

wick
13-12-2010, 14:24
biuro-max czym się zajmuje twoje biuro ?
pytam bo jakieś dziwne myśli mnie nachodzą :confused:

biuro-max
13-12-2010, 14:33
podatki

sSiwy12
13-12-2010, 14:46
Tak się zastanawiam, o co chodzi.
Jaka matematyka – no chyba, że średnia z pomiarów.
Jak obliczyć i z jakiej mapy różnicę 20cm?
A legalizowana miarką, a raczej suwmiarką, mierzył?
Przy skali mapy 1:500 jest to 0,4mm, a przy skali 1:1000 jest to 0,02mm !!!!!!

wick
13-12-2010, 15:10
nlz(droga) + nlz(las) + budynek <= wymiar działki

lub jeśli aa wyraznie zaznaczył odległośći budynku od granic plus dodatkowo wymiary innych elementów(np.taras/okap) lub urzędnik zernął na projekt budynku no to chyba gołym okiem widać że coś jest nie tak

ot,cała matematyka

sSiwy12
13-12-2010, 15:36
Wykonanie osnowy mapy jest obarczone dopuszczalnym błędem pomiarowym.
Odczytywanie z mapy jest obarczone błędem (też pomiarowym).
20cm „w terenie” , to od 0,02mm do 0,4mm na mapie (w zależności od skali mapy).
Nie ma takich możliwości aby urzędnik „z mapy” stwierdził, że „nie trzyma” tych 20cm i to jeszcze od okapu dachu.
Na tym etapie nie jest to możliwe – nawet jeśli w bezpośredniej odległości od planowanego obiektu, są „punkty” odniesienia.
To mogą stwierdzić tylko pomiary w terenie.

wick
13-12-2010, 16:53
Twój wywód nijak się ma do przykładu drugiego który podałem a także nieprzeczy istnieniu mapy z wymiarami działek(niekoniecznie do celów projektowych) z której mógłby skorzystać ów urzędnik

sSiwy12
13-12-2010, 17:17
Ja tylko podaję w wątpliwość, podstawy decyzji podjętej przez urzędnika, podając powody.
Bez pomiarów w terenie, taka decyzja nie jest miarodajna.
Równie dobrze może być tak, że budynek będzie miał zapas kilkudziesięciu centymetrów, jak i to, że będzie brakowało ponad te 20cm – po pomiarach w terenie.
Nie bez znaczenia jest tu też rzeźba terenu .

rafal190
13-12-2010, 20:24
Tolerancja wykonania i pomiarów jest nie bez znaczenia jednakże urzędnik ma do dyspozycji projekt budowlany, który powinien być zgodnie z wytycznymi tj. przygotowany tak aby okap nie przekraczał tej linii. Za projekt odpowiada architekt. Natomiast za wykonanie zgodnie z projektem kierownik budowy. Geodeta za wyznaczenie posadowienia budynku. Tyle na ten temat.

sSiwy12
14-12-2010, 09:34
Chcę być dobrze zrozumiany.
Nie znamy szczegółowych podstaw tej decyzji urzędnika.
Nie znamy uwarunkowań „terenowych”.

Nie mniej jednak, 20cm na odległości 20m (bo ta odległość ma być zachowana, a nie od „elementów pośrednich” ), tak czy siak mieści się w granicach tolerancji błędów - nawet zakładając, ze wynosi ona 0,01m.
Dla jasności:

W MPZP jest wyznaczona od lini lasu 20 m NLZ. ?
Urzędnik może „liczyć” tą NLZ, tylko i wyłącznie od granicy ewidencyjnej działki leśnej, a nie od jakiś „pośrednich elementów”.
I takie pytanie. Jak grubą linią zaznaczona jest na mapie NLZ i jak przebiega w stosunku do naniesionego na mapę projektu budynku – czy styka się z nią, czy też przed, czy za jej grubością?
„Czepiłbym” się również dokładności „miarki”, którą posługiwał się urzędnik.

Jednak tyczenie budynku, w takiej sytuacji, przeprowadził bym nadzwyczaj starannie – tak aby ten okap nijak nie przekraczał tej NLZ.

biuro-max
14-12-2010, 12:34
Chcę być dobrze zrozumiany.
Nie znamy szczegółowych podstaw tej decyzji urzędnika.
Nie znamy uwarunkowań „terenowych”.

Nie mniej jednak, 20cm na odległości 20m (bo ta odległość ma być zachowana, a nie od „elementów pośrednich” ), tak czy siak mieści się w granicach tolerancji błędów - nawet zakładając, ze wynosi ona 0,01m.
Dla jasności:

Urzędnik może „liczyć” tą NLZ, tylko i wyłącznie od granicy ewidencyjnej działki leśnej, a nie od jakiś „pośrednich elementów”.
I takie pytanie. Jak grubą linią zaznaczona jest na mapie NLZ i jak przebiega w stosunku do naniesionego na mapę projektu budynku – czy styka się z nią, czy też przed, czy za jej grubością?
„Czepiłbym” się również dokładności „miarki”, którą posługiwał się urzędnik.

Jednak tyczenie budynku, w takiej sytuacji, przeprowadził bym nadzwyczaj starannie – tak aby ten okap nijak nie przekraczał tej NLZ.

Żeby była jasność projekt z naniesinym budynkiem bedzie ok, natomiasta w rzeczywistości budynek się przesunie o 20 cm. Moj problem to jakich konsekwencji mozna sie z tego tytułu spodziewać. zaznaczam ze te 20 cm dotyczy fragmetu dachu na odcinku 7 m.

sSiwy12
14-12-2010, 13:27
Cały czas marnotrawiłeś nasz czas, bo mieliśmy na uwadze stwierdzenia:

Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy nie wydało mi pozwolenia na budowę ponieważ we wniosku o pozwolenie na zagospodarowaniu działki przekroczyłem NLZ.



W MPZP jest wyznaczona od lini lasu 20 m NLZ. Taras i dach wystawał poza tę linię. Urzędnik: "żadne elementy budynku nie mogą wychodzić poza NLZ (okap, tarasy)"

Potem się pojawiło:

A co w przypadku gdy pozwolenie na budowę było wydane bo urzednik wydając pozwolenie nie zauważył, że NLZ jest przekroczona w projekcie o 20 cm ??

A teraz piszesz, ze w sumie chodzi o oszustwo – bo tak trzeba nazwać ten wpis.


.......natomiasta w rzeczywistości budynek się przesunie o 20 cm. Moj problem to jakich konsekwencji mozna sie z tego tytułu spodziewać. zaznaczam ze te 20 cm dotyczy fragmetu dachu na odcinku 7 m.

Jak dla mnie - FINITO

wick
14-12-2010, 14:45
tak to już jest z ... podatkami :confused:

biuro-max
14-12-2010, 17:45
Cały czas marnotrawiłeś nasz czas, bo mieliśmy na uwadze stwierdzenia:



Potem się pojawiło:


A teraz piszesz, ze w sumie chodzi o oszustwo – bo tak trzeba nazwać ten wpis.



Jak dla mnie - FINITO

formum muratora to był zły pomysł