PDA

Zobacz pełną wersję : Dom 150m pod Warszawą. Porównanie dwóch projektów



Kamienios
12-12-2010, 14:20
Witam,

Rozmyślam nad budową domu pod Warszawą, za Pruszkowem. Budowała może najwcześniej ruszyć na wiosnę. W tej chwili wybieram projekt. Wybór uzależniony jest... a jakże - od pieniędzy :)

W związku z tym zwracam się do Was z pytaniem - jakie mogą być realne koszty wybudowania domów z projektów:

http://www.z500.pl/projekt/z49,Przestronny,i,praktyczny,projekt,domu,z,lukarn ami,i,garazem,od,frontu.html
http://www.z500.pl/projekt/z124,kompaktowy,dom,garazem,i,wykuszem,Ekonomiczny ,w,budowie,dach,dwuspadowy.html

Budowa metodą pół gospodarczą, sam będę kupował materiały, ale z robocizną gorzej. Wiele sam nie zrobię bo majster ze mnie średni.
Jak duża może być różnica w koszcie dachu przy tych dwóch projektach?

Budowa będzie nieco rozbita w czasie. W 2011 roku realnie będę w posiadaniu 150 tys. zł. Chciałbym zrobić ile się da za tą kwotę, a potem przeczekać zimę. W 2012 na wiosnę kolejny spory zastrzyk gotówki (+ ewentualnie kredyt) i wtedy już robota na całego aby było ogrzewanie przed zimą.

Teraz pytanie - z czym do ludzi, czyli co mogę zrobić za 150 tysi? Czy lepiej robić aż się kasa skończy i potem zostawić na zimę jak jest, czy np. kwota jest na tyle mała, że lepiej same fundamenty zrobić i niech one zimę przeczekają?

Dzięki za odpowiedzi,
Pozdrawiam

beton44
12-12-2010, 15:11
z pierwszym Gargamelem to nawet nie zaczynaj...

z tym drugim - zastanów się czy koniecznie dla ukochanego autka należy zbudować 1/3 rzutu budynku ?

Kamienios
12-12-2010, 15:16
Ad1. - Jakieś szersze uzasadnienie? :)
Jaki jest Twoim zdaniem zatem realny koszt budowy takiego domu?

Ad2. - hhhm, ale bez garażu w zasadzie wiele z tego domu nie zostaje jeśli chodzi o górę. Tak czy owak raczej mi na garażu zależy. Bo to nie tylko auto, też kosiarka, rowery etc.

Dzięki,
Pozdrawiam

Puffy
12-12-2010, 15:33
Dla mnie porównywanie tych dwóch projektów to jak porównywanie gruszek z jabłkami. Generalnie raczej zastanów się, który styl do Ciebie bardziej przemawia i jak wygląda okolica tzn. jaki styl przeważa. Pierwszy jest dość "zróżnicowany" a drugi raczej prosty (bez obrazy). Koszty z pewnością będą większe w pierwszej wersji. Mi jest bliższy nr 1.

78mysz
12-12-2010, 15:52
Myśle, ze drugi będzie tańszy, ladniejszy, prostszy w budowie i łatwiej będzie uniknąc błedy.Taki dom zawsze prezentuje się ladnie.
Pozatym zdecydowanie mniej skosów na poddaszu,które jest typowo mieszkalne.Wizualnie dom jest piękny i funkcjonalny . Zrób tylko większe okno w salonie. Prostszy dom to też prostsza i szybsza robota, łatwiejsza do wykonania i z reguły sprawniej i taniej idzie. Po co więc kombinować? Lepiej dobrze ocieplić potem dom, zamiast rzeźbić dekoracyjne dachy i daszeczki
Fundamenty bedą troche kosztowały, zwłaszcza, ze masz pewnie działke na glinie i wysoki poziom wód gruntowych.

Kamienios
12-12-2010, 15:53
Projekt 1 bardziej odpowiada narzeczonej, projekt 2 bardziej odpowiada mi :)
Stąd takie 2 różnice. Ale jeżeli chodzi tylko o wygląd - możemy wybudować i ten i ten.
Ale teraz pytanie - jakie koszty?

jar.os
12-12-2010, 16:01
ten z dwuspadowym dachem śmiało możesz stawiać - 150 tyś powinno starczyć na SSZ , powodzenia

nazwa12
12-12-2010, 16:44
Witam zdecydowanie buduj ten drugi prosty ladny i dom który wchodzi w mode a dach to dach za rok to nawet nie będziesz zwracal na niego uwagę nie jeden inwestor chcialby teraz mieć prosty tani w budowaniu dom pozdrawiam

jareko
12-12-2010, 17:03
Z124 spokojnie wkomponuje sie zabudowę Brwinowa, Malanówka czy Grodziska i bez problemu uzyska akceptację gminy
Co do kosztów - Z 124 z racji prostszej bryły i będzie tańszy - wywaliłbym tylko wykusz jako element nie tylko generujący koszty ale miejsce gdzie nagminnie popełnia się ogrom błędów z ociepleniem. Garaż zamieniłbym na dodatkowe pomieszczenie zaś samochód trzymałbym pod jakąś wiatą w estetyczny sposób wkomponowaną w dom bądź obok niego jako wolno stojącą - odpadłaby mi konieczność dodatkowego ocieplania stropu nad garażem i ścian bo wątpię byś garaż miał ogrzewać tak samo jak resztę chałupy :)

Kamienios
12-12-2010, 17:04
Dzięki za podpowiedzi.
A pytanie o wyceny te które pojawiają się na stronie projektanta.
Różnica w cenie wdg. tych wycen to 30tys zł.
Czy te wyceny są w ogóle realne? I czy faktycznie prostrzy dach to aż 30tys różnicy?

basia z b.
12-12-2010, 17:04
Witam
Jeśli nie możecie się zdecydować to może lepiej poszukać trzeciego projektu, który będzie odpowiadał wam obojgu

Kamienios
12-12-2010, 17:23
Faktycznie projektów jest dużo, więc jak jeszcze poszukamy to coś na pewno znajdziemy.
Jednakże mi bardziej chodzi o nakreślenie różnicy w kosztach budowy domu prostego, a bardziej kombinowanego.

78mysz
12-12-2010, 17:31
może byz znaczna róznica związana i z kosztem metrów pokrycia i robocizny i dodatkowymi elementami typu gąsiory, kosze...
Jareko swietnie radzi wywal ten wykusz i wstaw piękną wielką witrynę okienną (moze być z wyjściem balkonowym na małe patio)

jareko
12-12-2010, 18:53
Jareko od ponad roku myśli nad swoją chałupą w dość specyficznym miejscu i usytuowaną względem sąsiadów stąd ma już pewne spostrzeżenia :)
Jak widzę - trafne ;)
Zanim pojawi się mój projekt pewnie jeszcze z rok upłynie ale wiem już - obserwując koszta Waszych budów, Wasze przemyślenia po roku czy więcej lat zamieszkiwania że pewne piękne zapewne rzeczy są praktycznie niepraktyczne i generujące zbędne koszty jak i kłopoty wykonawcze.
Jareko w swoim pierwszym domu miał garaż, korzystał z niego, ponosił koszty ogrzewania zupełnie niepotrzebnie, luksus wchodzenia do ogrzanego i odśnieżonego samochodu może zagwarantować webasto sterowane elektrycznie za maksimum 3 tyś złotych
Jareko od kilku lat stawia samochód pod wiatą i odpada mu odśnieżanie auta - co prawda webasto jeszcze nie ma - ale nie przeszkadza mi wchodzenie do zimnego auta - i tak jak wychodzę z pracy to i tak d.... mi do fotela przymarza ;)
Jareko widział wykusze które nic nie wnoszą do powierzchni domu ale generują koszt okien, kłopoty z ociepleniem i wogóle w mej ocenie są do d...., wymuszone jakimś pędem do komplikowania konstrukcji i bryły budynku
Jareko zaczął unikać jak ognia poddaszy użytkowych gdzie ściana kolankowa jest niska i skos realnie zajmuje ponad 50% powierzchni pokoju i z racji wzrostu obija sobie starą czachę o Wasze obróbki jaskółek - dla mnie to jest kolejne nabijanie się z nas, inwestorów, że niby mamy taką ogrooooooomną powierzchnię dzięki tym skosom do wykorzystania
Wyleczyłem się z okien dachowych, latem działają nawet z roletkami, jak niezły kaloryfer, zimą pokryte śniegiem g... dają poza generowaniem kosztów na straty jakie wywołują
Oj przerąbane będzie miał architekt który będzie musiał sprostać mym wymaganiom - swój projekt już prawie ukończyłem - zobaczymy co on na to powie :)

Kamienios
12-12-2010, 19:45
Jareko - widzę, że długa droga jeszcze przede mną :)
Dzięki za wskazówki.

No, ale wracając do meritum - ile +/- trzeba szykować na taki dom w okolicach warszawy. Materiały kupuje sam - prace wykonują ekipy.

78mysz
13-12-2010, 12:32
znowu Jareko dobrze gada!Chyba zostane Twoją fanką ;)
Im dłużej myśli sie o własnym domu, tym do sensowniejszych wniosków się dochodzi i nagle pewne pierdolety, o których zawsze sie marzyło w stylu"domek z bajki" tracą swoje znaczenie. W prostocie siła! Z drugiej strony cieszę się, ze mam garaż w bryle. Nieogrzewany, dobrze zaizolowany, temperatura nie spada nizej jak do 7-miu stopni.
Kamienios ja ci mogę tylko powiedzieć tyle, ze buduj z taniego materiału i dobrze docieplaj. U mnie były silikaty-wydarłam je po 3.07 w zeszłym roku.Kasę dołozyłam do styropianu.Fundamenty miałam cholernie drogie jak na zwykłe fundamenty, a nie płytę, bo koszt był około 50 tysi. tylko moja powierzchnia na gruncie jest zdecydowanie wieksza od Twojej(pewnie ze dwa razy).Poszło piachu od groma, stroduru i betonu.Wszystko utopiło sie w tym g, na działce. Wydaje mi sie, ze 150 tysi styknie na sso, a jak bedziesz dobrze główkował to moze i na zamkniecie domu nr2
Słuchaj, jak masz problem z wyceną dachu to zadzwon sobie np do dachluxu, na Wale M. do pana Dąbrowicza i on ci oszacuje róznice w cenie dachu jednego i drugiego jak bedziesz grzecznie prosił;). cegly na sciany tez łatwo samodzielnie zliczyć. Pamiętaj dom ma na murach stać, a od trzymania ciepła jest izolacja.Od okien też tu sa fachowcy, choćby i ten śpioch co Ci sie tutaj wpisał;) Ufiksowić co się da, wybrać sensowny profil i sposób montażu, jak sie da, to zastąpić np dwa małe okna jednym większym itd.
Osobiście jesli zdecydowałabym sie na pokój nad garażem, czy też na pozostawienie garażu w bryle, to zastanowiłabym sie nad stropem drewnianym w garażu z dużą ilością wełny w środek.

jareko
13-12-2010, 14:08
myszko - nie zostawaj moją fanką bo moja żonka o mnie cholerycznie zazdrosna ;) i po cóż mi kłopoty ? ;)

78mysz
13-12-2010, 15:02
Twoja zona widać ma swe powody do zazdrości;). Dobra, powiem Ci prawdę, cała prawdę i tylko prawdę-jestem facetem:P

jareko
13-12-2010, 15:07
ach ty mały oszuście ;)
o ile wiem mysz jest rodzaju żeńskiego ;)

78mysz
13-12-2010, 15:26
ale, o którego mysza chodzi konkretnie;)?
A zmieniając temat to powiedz, jak teraz na rynku z oknami. Ile tam, tego maja na profilu i na szybach?Jakies nowe rekordy?

jareko
13-12-2010, 15:40
a niewiele się w oknach dzieje
w większości marketingowo udowadnia się wyższość jednych nad drugimi a architekci zapatrzeni w ciepłe kraje coraz większe głupoty wymyślają

adwersarz
13-12-2010, 15:45
Pierwszy projekt to wiocha, każdy porządny architekt ci to powie. Poza tym zastanów się czy masz zamiar resztę życia łatać dach i przywalać się głową w skosy.

78mysz
13-12-2010, 15:47
no tak niech zgadnę wielkie bezramkowe witryny, przepięknie to wygląda :) Sama bym takie chciała, znaczy chciał