PDA

Zobacz pełną wersję : Wspólna droga a media?



lukiasz
12-12-2010, 14:44
hej, potrzebuje pomocy.
Mamy działkę z dojazdem wydzielonym geodezyjnie, w sumie są 4 działki, my mamy ostatnią. Na drogę ustalona jest współwłasność, każdy ma 1/4 tej drogi. W tej chwili trwają prace związane z wybudowaniem budynku mieszkalnego oraz przygotowania do przeprowadzenia mediów- prąd, gaz, woda.
Dostaliśmy z elektrowni i gazowni pisma o zgodę 2 pierwszych właścicieli działek (3 jeszcze pusta) o podłączenie się do tego co oni w 2004 roku zrobili,
poszliśmy do sąsiadów (miesiąc temu) i daliśmy im dokumenty do podpisania, Ci od miesiąca próbują się naradzić i "wymusić" od nas pieniądze. Bo jak twierdzą ponieśli ogromne koszty. Szkodą że nie zdają sobie sprawy że my też te koszta ponieść musimy aby doprowadzić media do naszej działki.

Pytania nasuwają się takie:
1. Czy mają prawo do żądania od nas zapłaty w zamian za zgodę?
2. Jakie sa przepisy na to?
3. Czy skoro mamy przestrzenny plan zagospodarowania na kanalizację, gaz itp. to nie mogę wykopać sobie studni, zrobić szamba i wstawić pieca na np eko groszek?
4. Co jak ja im zapłacę a po 3 latach 4 sąsiad zacznie coś robić? my mamy ostatnią działkę wiec ciągniemy do końca wszystkie media, też będą mógł się nie zgodzić i zażądać od niego zwrotu?

Prosze o pomoc i poradę prawną, dziękuję

wick
12-12-2010, 19:31
hej, potrzebuje pomocy.
Mamy działkę z dojazdem wydzielonym geodezyjnie, w sumie są 4 działki, my mamy ostatnią. Na drogę ustalona jest współwłasność, każdy ma 1/4 tej drogi. W tej chwili trwają prace związane z wybudowaniem budynku mieszkalnego oraz przygotowania do przeprowadzenia mediów- prąd, gaz, woda.
Dostaliśmy z elektrowni i gazowni pisma o zgodę 2 pierwszych właścicieli działek (3 jeszcze pusta) o podłączenie się do tego co oni w 2004 roku zrobili,
poszliśmy do sąsiadów (miesiąc temu) i daliśmy im dokumenty do podpisania, Ci od miesiąca próbują się naradzić i "wymusić" od nas pieniądze. Bo jak twierdzą ponieśli ogromne koszty. Szkodą że nie zdają sobie sprawy że my też te koszta ponieść musimy aby doprowadzić media do naszej działki.

Pytania nasuwają się takie:
1. Czy mają prawo do żądania od nas zapłaty w zamian za zgodę?
2. Jakie sa przepisy na to?
3. Czy skoro mamy przestrzenny plan zagospodarowania na kanalizację, gaz itp. to nie mogę wykopać sobie studni, zrobić szamba i wstawić pieca na np eko groszek?
4. Co jak ja im zapłacę a po 3 latach 4 sąsiad zacznie coś robić? my mamy ostatnią działkę wiec ciągniemy do końca wszystkie media, też będą mógł się nie zgodzić i zażądać od niego zwrotu?

Prosze o pomoc i poradę prawną, dziękuję

pozwoliłem sobie pogrubić zdania które mi się najbardziej "podobają"

lukiasz
12-12-2010, 19:34
pozwoliłem sobie pogrubić zdania które mi się najbardziej "podobają"

wiem do czego zmierzasz potrafię i pisać i czytać ze zrozumieniem
1. nie wniosłeś nic co mogło by się przydać i mi i innym użytkownikom forum
2. Głównie chodzi o to że jak będę MUSIAŁ zapłacić im "haracz" to sam też będę chciał kiedyś odzyskać swoje pieniacze, normalne, chyba że są jakiś konkretne przepisy na taką sytuację

sSiwy12
13-12-2010, 08:50
hej, potrzebuje pomocy.
Pytania nasuwają się takie:
1. Czy mają prawo do żądania od nas zapłaty w zamian za zgodę?
2. Jakie sa przepisy na to?
3. Czy skoro mamy przestrzenny plan zagospodarowania na kanalizację, gaz itp. to nie mogę wykopać sobie studni, zrobić szamba i wstawić pieca na np eko groszek?
4. Co jak ja im zapłacę a po 3 latach 4 sąsiad zacznie coś robić? my mamy ostatnią działkę wiec ciągniemy do końca wszystkie media, też będą mógł się nie zgodzić i zażądać od niego zwrotu?




Ad. 1. Tak, ale to nie jest opłata za zgodę, tylko zwrot części poniesionych przez nich kosztów – teoretycznie w 1/4 wysokości.
Ad. 2. Przepisy o własności i współwłasności.
Ad. 3. To zależy od szczegółów zawartych w MPZP
Ad. 4. Tak – patrz Ad.1 i Ad. 2. – przy czym, Tobie 1/2 Twoich kosztów + 1/4 2 pozostałym współwłaścicielom tej „sieci”.

lukiasz
13-12-2010, 09:44
a to nie jest tak że media po 5 latach przechodzą na spółki które się tym zajmują, czyli na wodociągi, gazownię i elektrownię?
i wtedy potrzebna jest jedynie zgoda na rozkopanie drogi?

sSiwy12
13-12-2010, 10:40
Widzę, ze wyznajesz prawo Kalego.:rotfl:
Na pocieszenia – zawsze możesz sobie podciągnąć od „początku”.
Jeśli droga prywatna, to i to co w niej jest umieszczone, też jest prywatne – chyba, że wolą wszystkich współwłaścicieli zostanie (zostało) to komuś odsprzedane (przekazane).