PDA

Zobacz pełną wersję : Termowizja - metody chałupnicze



duplikat
13-12-2010, 14:29
Pytanie jak w temacie. Zwiewa mi ciepło a powinno być wszystko ok. Jak sprawdzić którędy ? Fotka kamerką kosztuje ładne parę zł. , może jakieś domowe sposoby ?
I pytanie dodatkowe : Czy to, że część dachu jest niezaśnieżona a cześć przykryta śniegiem świadczy o ucieczce ciepła przez dach ?

78mysz
13-12-2010, 15:23
Po pierwsze pokaż dach.
Są metody pozwalające chałupniczo wychwycić drogę ucieczki ciepła z domu -np opisywana tu obszernie i ciekawa opowieść o teście gromnicznym-poszukaj na forum. Pozatym termometr.Można takze obliczyć zapotrzebowanie na ciepło i porównać z rachunkami-można zrobić samdzielnie pod warunkiem, ze ma się duzo samozaparcia;) Oczywiście to wszystko obarczone jest jakimś błędem i nie koniecznie wykryjesz w ten sposób małe straty.Jeśli jednak zimą widzisz, ze na dachu masz nierówną powierzchnię sniegu, to na kamerze nic więcej nie zobaczysz oprócz zbliżonej temperatury powierzchni dachu- w tych miejscach, w których jest nieszczelność, albo slaba izolacja temperatura będzie wyższa.Znając temperatury po zewnętrznej i wewnętrznej stronie przegrody można już coś tam obliczyc, ale tak naprawdę, to dla uzytkownika liczy się to, żeby znaleźc i poprawić izolację, a nie liczyć ciepło idące w kosmos

chrisowaty
13-12-2010, 22:42
Tak pisałeś badanie termowizyjne kosztuje parę złotych, ale szybko może się zwrócić, jeśli usuniesz znalezione usterki. Wiem co piszę, bo walczyłem ze zarządcą budynku dwa lata, po badaniu w ciągu pół roku naprawił większość usterek. Bo badaniu zresztą dojrzałem do wymiany stolarki okiennej.

darek63
14-12-2010, 14:48
Pytanie jak w temacie. Zwiewa mi ciepło a powinno być wszystko ok. Jak sprawdzić którędy ? Fotka kamerką kosztuje ładne parę zł. , może jakieś domowe sposoby ?
I pytanie dodatkowe : Czy to, że część dachu jest niezaśnieżona a cześć przykryta śniegiem świadczy o ucieczce ciepła przez dach ?

Alternatywnie można "odstrzejać" chatę pirometrem nabytym w drodze kupna za 200-400 zł.

Sławek...
29-12-2010, 21:10
...niby można pirometrem ale to nie to samo co kamera....raczej nic nie zastąpi zdjęcia termo....

t_ku
31-12-2010, 20:30
Witam.
Odpowiedź jest jedna :)
www.termodom.waw.pl

Sławek...
01-01-2011, 13:47
...coś czuję, że jak będziesz tak obiektywnie odpowiadał to moderator też da Ci jedyną słuszną odpowiedź - ban .... będziesz miał wtedy wiele czasu na przemyślenia na tematy filozoficzne np takie : do czego służy forum i gdzie umieszczamy reklamy własnych firm... hehe

adam_mk
01-01-2011, 15:36
Kamera termowizyjna to matryca pirometryczna.
Taki prostokąt z pirometrów, na który przez obiektyw rzucamy obrazek domu... ( na przykład domu)
Reszta - jak w telewizji.

Rozważacie metody chałupnicze....
JEDEN pirometr (zamiast matrycy) i dużo pomiarów a jeszcze więcej myślenia...
Adam M.

Sławek...
01-01-2011, 17:30
...masz rację Adam...
tylko w praktyce pirometr nie zastąpi kamery.... po prostu nikt nie jest w stanie zbadać pirometrem tylu punktów i z taką dokładnością co kamera...
można przebadać jakieś typowe miejsca i rzeczywiście coś odkryć, ale można też wiele miejsc istotnych pominąć i dlatego pomimo, że zgadzam się, że oba badania są przeprowadzane "na podobnych zasadach" , bo to jest niepodważalne, to jednak przy badaniu budynków kamera bije na głowę pirometr....

adam_mk
01-01-2011, 17:37
Chałupniczo - NIE!
:lol:
To metoda o wiele sprawniejsza i doskonalsza, ale już nie CHAŁUPNICZA.
Fakt!
JEST lepsza.
Ale i ja (na razie) mam tylko pirometr, to puki co, muszę myśleć, jak mierzę...
:lol:
Oby ten rok był dla wszystkich lepszy!
Oby i Wam się te kamery, pirometry i inne potrzeby ziściły szybko i bez wysiłku!
Adam M.

Sławek...
01-01-2011, 18:01
..hehe... i samych ciepłych i energooszczędnych domków ;)

pawelpiwowarczyk
02-01-2011, 23:05
Czyto teoretycznie, można by taki pirometr zaprząc do maszyny stworzonej na wzór drukarki do murów (http://www.facadeprinter.org/en/index.php). Pozostaje kwestia oprogramowania tego oraz pokonania ograniczeń, typu niestała odległość od badanych punktów elewacji.
Lub jakiś rama na elewację, po której porusza się głowica z pirometrem (na wzór skanera komputerowego).
Robota dla tego co ojca i matkę...

Z pomysłów (może) bardziej sensownych.
Może można by do tego celu użyć odpowiednio spreparowanego aparatu fotograficznego?
Obraz termowizyjny to tylko obraz promieniowania elektromagnetycznego z określonego zakresu.
Większość aparatów fotograficznych posiada wbudowany filtr podczerwony, ale istnieją zapaleńcy, którzy wymontowują ów filtr z aparatu.
Istnieją także wersje specjalne aparatów, np. Canon 20Da ("astronomiczna" odmiana Canona 20D) fabrycznie pozbawiony tego filtra. Pozostaje pytanie, czy tak spreparowana matryca będzie czuła na interesujący zakres promieniowania? Jeśli tak, "wystarczy" już tylko stworzyć odpowiedni filtr na obiektyw.

pawelpiwowarczyk
27-01-2011, 22:47
Dziś znalazłem na "Gazeta.pl Technologie" ten artykuł:
DARPA chce smartfonów z termowizorami (http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,9004769,DARPA_chce_smartfonow_z_termowizo rami.html)

j-j
28-01-2011, 06:31
Kamera termowizyjna to matryca pirometryczna.
Taki prostokąt z pirometrów, na który przez obiektyw rzucamy obrazek domu... ( na przykład domu)
Reszta - jak w telewizji.

Rozważacie metody chałupnicze....
JEDEN pirometr (zamiast matrycy) i dużo pomiarów a jeszcze więcej myślenia...
Adam M.

Adamie z pirometrami nie jest tak różowo :(.
Sam się wachałem nad ich zakupem dla siebie ale
ich dokładność pomiaru jest o kant dupy rozbić więc nimi da się jedynie wykryć większe mostki ale mniejszych już nie.
Dokładność rzędu +-2oC (czyli w sumie 4oC) to już może być różnica temperatur między temp. pomieszczenia a temp. powierzchni ściany. Dodatkowo dochodzi powtarzalność np. co do 1oC i ta nasza metoda chałupnicza robi się naprawdę chałupniczą i to raczej do domu w stanie "chałupniczym".

pzdr

Zonzi
28-01-2011, 12:12
Mierzylem tanim (ok 400) pirometrem z roboty co sie u mnie dzieje. Generalnie sprawdza sie dobrze do badania czy na calej powierzchni jest taka sama temperatura. Za duzo jest zmiennych wsp. emisyjnosci zeby porownac rzetelnie np temp sufitu z KG i sciany.

Tak czy owak wyszlo ze straty w przewodach od rekuperatora na strychu nieogrzewanym oblozonych 15 cm welny (bez folii) to jakies 10 stopni. Do tego jeszcze narozniki przy sciance kolankowej znaczaco zimniejsze niz reszta sciany mimo 20 cm styro na zewnatrz ....

Takie same efekty/dokladnosc mozna uzyskac termometrem na podczerwien tylko ilosc pomiarow ciut wieksza. Tylko ze to nie rozwiazuje problemu co dalej z tymi mostkami :-)

Sławek...
28-01-2011, 19:29
...nawet kamera sama mostków nie usunie ;)

KrzysztofLis2
29-01-2011, 11:21
Mierzylem tanim (ok 400) pirometrem z roboty co sie u mnie dzieje. Generalnie sprawdza sie dobrze do badania czy na calej powierzchni jest taka sama temperatura. Za duzo jest zmiennych wsp. emisyjnosci zeby porownac rzetelnie np temp sufitu z KG i sciany.
A to pirometr nie pozwala zmienić współczynnika emisyjności?

Sławek...
29-01-2011, 12:32
...znowu się wtrącę na dwa słowa... Krysiek może i pirometr pozwala na zmianę współczynnika emisyjności, ale mimo tego nie zastąpi on nigdy kamery....
wiem, że moje zdanie może spotkać się z krytyką, ale uważam, jak już wcześniej pisałem, że nie da się pomiarami pirometrem uzyskać tego samego co kamerą....
każdy kto weźmie do ręki kamerę zrozumie to od razu...
po prostu jest chyba ludzką niemożliwością dokonanie takiej ilości pomiarów i przestawienie wyników w sposób tak czytelny jaki daje obraz z kamery....
przede wszystkim podczas dokonywania pomiarów pirometrem (które muszą trwać dość długi okres czasu) mogą się zmienić warunki co może mieć wpływ na wyniki.... w kamerze widzimy dany obszar z jego temperaturami w tym samym czasie i już samo to sprawia, że jest to pomiar o wiele bardziej przydatny do analizy....

DEZET
31-01-2011, 21:19
Niektóre zwykłe kamery video posiadają tzw. Nightvision pozwala to na nagrywanie w nocy jako film czarnobiały. To coś w rodzaju noktowizora- cieplejsze na obrazie jest jaśniejsze. Jakby sfilmować tym dom w zupełnej ciemności- może pokaże miejsca którymi ucieka ciepło ? Tylko nie krzyczcie mocno za ten pomysł ;-)

kalio
31-01-2011, 22:07
można kupić

http://cgi.ebay.com/AGEMA-THERMAL-CAMERA-THERMOVISION-880-/250762303544?pt=BI_Cellular_Optical_Television_Tes t_Equipment&hash=item3a62991838#ht_500wt_1156

Rom-Kon
01-02-2011, 08:22
Niektóre zwykłe kamery video posiadają tzw. Nightvision pozwala to na nagrywanie w nocy jako film czarnobiały. To coś w rodzaju noktowizora- cieplejsze na obrazie jest jaśniejsze. Jakby sfilmować tym dom w zupełnej ciemności- może pokaże miejsca którymi ucieka ciepło ? Tylko nie krzyczcie mocno za ten pomysł ;-)
mam taki aparacik sony h-50 z opcją nightshot i niestety aparacik ma zbyt słabą matrycę i nie zdaje egzaminu... ładnie widzi pilota od tv - świeci ładnie ale ciepło ma inną długość promieniowania i są mniejsze różnice

Mirasek66
01-02-2011, 17:21
Ale kombinacje, a jak sam napisałeś to badanie termowizyjne kosztuje parę złotych.
W jakiej okolicy ta chałupa stoi?

DEZET
03-02-2011, 16:03
można kupić

http://cgi.ebay.com/AGEMA-THERMAL-CAMERA-THERMOVISION-880-/250762303544?pt=BI_Cellular_Optical_Television_Tes t_Equipment&hash=item3a62991838#ht_500wt_1156

W takim razie kup, a chętni na pomiar dadzą po parę złotych ;-)

Mirasek66
05-02-2011, 13:35
Ja akurat mam, dlatego pytam gdzie ten dom stoi

CitroCerber
12-02-2011, 12:21
Niektóre zwykłe kamery video posiadają tzw. Nightvision pozwala to na nagrywanie w nocy jako film czarnobiały. To coś w rodzaju noktowizora- cieplejsze na obrazie jest jaśniejsze. Jakby sfilmować tym dom w zupełnej ciemności- może pokaże miejsca którymi ucieka ciepło ? Tylko nie krzyczcie mocno za ten pomysł ;-)


Niestety nie zadziała - nightvision polega na tym, że sprzed matrycy jest usuwany filtr podczerwieni i włączany jest dodatkowo oświetlacz IR.
Noktowizor nie pokazuje cieplejszych obiektów - on wzmacnia natężenie światła - mylisz noktowizor z termowizorem. :) :)

DEZET
31-01-2013, 15:47
Niestety nie zadziała - nightvision polega na tym, że sprzed matrycy jest usuwany filtr podczerwieni i włączany jest dodatkowo oświetlacz IR.
Noktowizor nie pokazuje cieplejszych obiektów - on wzmacnia natężenie światła - mylisz noktowizor z termowizorem. :) :)

Chyba to nie do końca tak, jak piszesz - o wzmacnianiu natężenia światła, bo go w nocy nie ma, a cieplejsze przedmioty są przecież jaśniejsze.

CitroCerber
31-01-2013, 17:37
Chyba to nie do końca tak, jak piszesz - o wzmacnianiu natężenia światła, bo go w nocy nie ma, a cieplejsze przedmioty są przecież jaśniejsze.

Pisałem w uproszczeniu i może zostałem źle zrozumiany - chodziło mi o to, że przekształca niewidzialne dla ludzkiego oka odbite promieniowanie podczerwone w światło widzialne, co nie zmienia faktu, że z kamery IR nie zrobisz kamery do termowizji - jeśli byłoby to możliwe, to ludzie nie płacili by takich pieniędzy jakie płacą za flira o najmniejszej rozdzielczości, tylko przerabialiby masowo aparaty/kamery/webcamy. :). Nightvision nie ma niestety takiej szerokości pasma jak termowizja.

adkwapniewski
31-01-2013, 17:55
Chyba to nie do końca tak, jak piszesz - o wzmacnianiu natężenia światła, bo go w nocy nie ma, a cieplejsze przedmioty są przecież jaśniejsze.

Matryca z aparatu bez filtra IR "wyłapuje" nie to IR na którym nam zależy (~0,3-1um) ... matryce "wyłapujące" odpowiedni zakres są baaardzo drogie(~5um->14um).

Jest projekt na arduino taniej "taniej kamerki" termowizyjnej -> http://www.youtube.com/watch?v=iSTZ0l0vfvE (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2F watch%3Fv%3DiSTZ0l0vfvE) tylko szybkie to nie jest ;)

Podobny efekt uzyskasz ostrzeliwując pirometrem -> w starym domku pirometr się przydał - widać które szpalety są "ciepłe" a które do "naprawy"
"jedziesz" po ścianie i widać w którym momencie temp się zmienia

Zrobić badanko normalną kamerką - jak jest już po 150 zeta a resztę posiłkować się pirometrem jak ktoś ma ... w zimie "widać" mostki :)

DEZET
01-02-2013, 16:56
ND od poddaszy i DEZET jego uczeń :D takie pierdoły :lol:

A kto to ND, bo nie bardzo rozumiem Twój tok myślenia... chociaż sygnaturka wszystko wyjaśnia ;-)

Ja rzuciłem luźny pomysł- dobrze, że jest ktoś mający szerszą wiedzę na temat zakresu promieniowania IR i termowizji, bo i ja się czegoś dowiem.

owp
02-02-2013, 09:49
A czy jest sens pożyczyć taką kamerę (na allegro 350zł/dobę) w kilka osób i się pobawić, czy raczej trzeba 'się znać' ?

CitroCerber
02-02-2013, 18:04
A czy jest sens pożyczyć taką kamerę (na allegro 350zł/dobę) w kilka osób i się pobawić, czy raczej trzeba 'się znać' ?

Jak dla mnie jest sens - porobisz sobie fotki ze wszystkich stron i będziesz widział, gdzie jest "dziura" w izolacji. :)

Sławek...
02-02-2013, 19:03
nie do końca ;)

DEZET
03-02-2013, 10:42
elewacja cokół
https://lh5.googleusercontent.com/-HrHIJsrIXT0/UQ1bw1j4Q3I/AAAAAAAAO-8/qQSW14pXjv8/s240/IR_0004.jpg
czy tak być powinno?

To u Ciebie? Jakiej grubości ten cokół ma ocieplenie- jeśli w ogóle ma?

owp
03-02-2013, 10:51
Ale co z tego zdjęcia wynika, różnica 2 st? To chyba nie taka tragedia?

Sławek...
03-02-2013, 10:57
na moje oko bliżej 4 niż 2 , a skoro taki mostek to dla Ciebie nie tragedia to co nią jest?
pewnie, że wieszać się nie ma sensu, ale idealna robota to nie jest

xmsg
04-02-2013, 13:15
Pomiar kamerą termowizyjną (pirometrem także) jest pomiarem pośrednim.

Aby wykalibrować otrzymane fotki IR, należy wprowadzić kilka dodatkowych zmiennych:

- temperaturę powietrza,
- temperaturę otoczenia (i tu przydaje się trochę wiedzy i praktyki)
- wilgotność względną,
- emisyjność materiału,
- odległość od badanego obiektu.

Z tego co udało mi się sprawdzić, przesłana fotka nie było kalibrowana,
miała ustawione standardowe wartości (wykonana kamerą FLIR i3, matryca 60x60, czułość <150mK):
- temperatura powietrza i otoczenia +20C,
- wilgotność 50%,
- emisyjność 0,95
- odległość 1m,

Po kalibracji na wartości przybliżone, fotka wygląda tak:
167541

Aby wyciągnąć odpowiednie wnioski, potrzebna jest jeszcze fotka w świetle widzialnym,
oraz wiedza o konstrukcji budynku oraz warunków pogodowych (aktualnych i przeszłych).

Cieplejszy cokół może być efektem:
- "ciepłego cienia",
- wypromieniowywania zakumulowanego ciepła (ciemny kolor + słońce w dzień),
- cieńszej warstwy izolacyjnej,

Można zgadywać.

Pstryknąć fotkę jest łatwo, natomiast prawidłowa analiza wymaga trochę wiedzy, doświadczenia i masy informacji od inwestora dotyczących budowli.

Pozdrawiam
GREGOR

PS. Chętnie pomogę w analizie termogramów.

DEZET
04-02-2013, 13:29
Super dawka informacji :yes:.

owp
04-02-2013, 17:24
No dlatego pytałem przecież, nie każdy jest taki omnibus, jak Ty Flash.

Rom-Kon
12-04-2013, 20:01
Tu jest przykład chałupniczej termowizji: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.636428156373983.1073741828.593864663963666&type=1

_artur_
13-09-2015, 23:13
pozwólcie że odświeżę temat - czy ktoś może miał doczynienia z nowym produktem flir - Flir One - jako nakładka na iphone lub moduł doczepiany do iphonów albo androida.. koszt około 800-1200 zł więc już nie taki jak kamery bo tam za kamerę robi smartfon..

xmsg
30-05-2016, 15:16
pozwólcie że odświeżę temat - czy ktoś może miał doczynienia z nowym produktem flir - Flir One - jako nakładka na iphone lub moduł doczepiany do iphonów albo androida.. koszt około 800-1200 zł więc już nie taki jak kamery bo tam za kamerę robi smartfon..

Cena to mniej więcej parametry czujnika i urządzenia.

W środku jest czujnik "Lepton" o dosyć słabych parametrach:
- rozdzielczość 60x60 w podczerwieni,
- aparat do zdjęć w świetle widzialnym (MSX, PiP)
- zakres pomiaru temperatury 0-100C,
- czułość na poziomie 0,1C,
- temperatura pracy 0-35C,
- stała optyka, bez możliwości regulowania ostrości

Na zdjęciach z bliska jeszcze coś widać, z większej odległości to już tylko rozmyta plama.
Oczywiście funkcja MSX trochę pomaga w rozpoznaniu kształtów, ale rozdzielczości IR nie zmieni.

Kilka przykładów z kamery FLIR C2, w którym zastosowano ten sam czujnik:
357168357169357170357171357172

_artur_
30-05-2016, 16:37
piszesz o starszym modelu, aktualnie jest nowsza wersja - ten ma rozdzielczość termo 120x160, temperatura od -20 do 120 stopni..
kupiłem parę miesięcy temu i do moich celów rewelacyjnie się spisuje.. (dom i straty ciepła, rozdzielnie i instalacje elektryczne - bez problemu widzę co igdzie się grzeje)

xmsg
31-05-2016, 09:04
piszesz o starszym modelu, aktualnie jest nowsza wersja - ten ma rozdzielczość termo 120x160, temperatura od -20 do 120 stopni..
kupiłem parę miesięcy temu i do moich celów rewelacyjnie się spisuje.. (dom i straty ciepła, rozdzielnie i instalacje elektryczne - bez problemu widzę co igdzie się grzeje)

Oczywiście masz rację, powstała ostatnio wersja v2 o większej rozdzielczości i zakresie pomiaru temperatury.

Problem w tym, że dokładność 0,1C i temperatura pracy 0-35C pozostały bez zmian.

Czyli możesz robić pomiar obiektów o temperaturze -20C, ale tylko przebywając w temperaturze minimalnie 0C.
To jest chyba największe ograniczenie tego sprzętu.

Do wnętrza i z bliska jak najbardziej się nada.

Pozdrawiam
GREGOR

Odysss
04-02-2017, 16:52
czy do badania termowizja trzeba wylaczyc odpowiednio wczesniej ogrzewanie?

_artur_
04-02-2017, 17:03
czy do badania termowizja trzeba wylaczyc odpowiednio wczesniej ogrzewanie?

Włączyć chyba ;) przecież różnica musi być duża żeby wszystko wyszło

Tomaszs131
04-02-2017, 17:10
czy do badania termowizja trzeba wylaczyc odpowiednio wczesniej ogrzewanie?

Temperatura musi być stabilna we wszystkich pomieszczeniach 20*.
Godzinkę przed badaniem należy wyłączyć ogrzewanie

xmsg
06-09-2017, 21:14
Stabilna musi być temperatura wewnątrz badanego obiektu.
Stabilna musi być także różnica temperatur Tin-Tout i powinna wynosić 10-20K.

Ogrzewanie wyłącza się przede wszystkim w przypadku obecności grzejników pod oknami.
Chodzi o to aby konwekcja od grzejników nie zakłócała obrazu badanych pakietów szybowych.
Daje to możliwość oszacowania izolacyjności pakietów i weryfikacji występowania ew. wad produkcyjnych (zbyt mała ilość gazu) lub uszkodzeń (brak gazu).

Pozdrawiam
GREGOR

Myjk
03-10-2017, 11:09
piszesz o starszym modelu, aktualnie jest nowsza wersja - ten ma rozdzielczość termo 120x160, temperatura od -20 do 120 stopni..
kupiłem parę miesięcy temu i do moich celów rewelacyjnie się spisuje.. (dom i straty ciepła, rozdzielnie i instalacje elektryczne - bez problemu widzę co igdzie się grzeje)
Arturze, kupiłeś w końcu wersję podstawową czy PRO? Też chcę się zaopatrzyć do zbadania przecieków w moim starym, obecnym, domu -- bo chcę się przesiąść na PC PW. A i pewnie do zbadania przecieków w nowym domu się przyda.

_artur_
03-10-2017, 21:46
mam wersję drugą, do iphone
https://www.komputronik.pl/product/327241/flir-one-for-ios-apple.html?gclid=CjwKCAjw6szOBRAFEiwAwzixBesJGC0xT WAOFJIrQVjsXNNfXbNEI4QoJLMQWOs2toy42uPgrIvqWBoC2KA QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
ale rozdzielczość termiczna jest jak tej pro,
te o których piszesz to kolejna generacja

Robinson74
13-11-2022, 10:31
A jak sprawuje się FLIR ONE po 5 latach?
Czy znajdę coś podobnego, ale na Androida?