PDA

Zobacz pełną wersję : Czym najkorzystniej sfinansować budowę domu?



zabek
14-12-2010, 14:23
Witam
Mam zamiar rozpocząć budowę domu w 2011r.
Do tej pory nie brałem żadnych kredytów ani nie mam innych zobowiązań finansowych.
Działkę pod dom kupiłem za gotówkę ale na samą budowę będę potrzebował pieniążków z banku.
Od czego zacząć rozpoznanie finansowe?
Co jest lepsze kredyt mieszkaniowy/hipoteczny/budowlany/itp?
Czy mieszkanie własnościowe może stanowić np.wkład własny?

Vafel
14-12-2010, 15:29
Zacznij od przeczytania tego co znajdziesz tutaj: http://www.google.pl/search?client=opera&rls=pl&q=kredyt+na+dom&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8

Potem wróć do nas na forum z konkretnymi pytaniami.
Pozdrawiam,

zabek
14-12-2010, 16:58
Przeglądałem wcześniej te stronki i dostałem zawrotów głowy.
Zaraz na początku jest problem z definicją kredytu hipotecznego i mieszkaniowego
- nazwy używane są zamiennie nawet przez pracowników banków a okazuje się że nie znaczą tego samego.

Dlatego więc zapytałem:
Co jest lepsze kredyt mieszkaniowy/hipoteczny/budowlany/itp?
Czy mieszkanie własnościowe może stanowić np.wkład własny?

ba***l
14-12-2010, 19:28
Kredyt budowlany -Kredyt na finansowanie inwestycji mieszkaniowych udzielany na okres budowy.
Kredyt hipoteczny - Kredyt długoterminowy udzielany po zakończeniu inwestycji zabezpieczany hipoteką.
Kredyt mieszkaniowy- kredyt na kupno mieszkania (zabezpieczony hipoteką)
Mieszkanie może zostać obciążone hipoteką (jeśli chcesz wziąć pożyczkę hipoteczną -na dowolny cel-nie radzę, oprocentowanie jest spore) Myślę że bank może wziąć mieszkanie na dodatkowe zabezpieczenie kredytu budowlanego- powinieneś dostać mniejsze odsetki

Spirea
14-12-2010, 21:29
Skoro budujesz, to weźmiesz budowlany. Nie wiem na jakim etapie jesteś, ale przede wszystkim musisz mieć pozwolenie na budowę. Jak masz lub masz w toku, to zacznij szukać kredytu. Najpierw wybierz walutę i sprawdź jakie banki w niej dają. Zajrzyj też do wątku na forum - Wybrałem kredyt.

KrzysztofLis2
15-12-2010, 06:00
Z całą pewnością najlepiej w dużej części sfinansować budowę domu z oszczędności, byle nie spłukać się do zera, bo trzeba sobie pozostawić zapas gotówki na kilka miesięcy płacenia rat kredytu.

ba***l
15-12-2010, 08:16
Jeśli pytasz o to co ja bym zrobił gdybym ....
1. Kredyt w franku
2.Wciągnięcie mieszkania pod zastaw
3.Twarde negocjacje z bankiem o oprocentowanie-i zejście do 0 z prowizji za przyznanie
to są podstawy-musisz podać więcej szczegółów odnośnie kwoty kredytu i zarobków oraz wydatków-wtedy będziemy mieli pełniejszy obraz twojej sytuacji

Spirea
15-12-2010, 13:41
moim zdaniem branie hipoteki pod mieszkanie jest uzależnione od tego, co macie zamiar zrobić z mieszkaniem. Jeśli sprzedać, to zabezpieczenie na nim odpada. Jeśli zostawić i np. wynajmować, to można i banki (ale nie wszystkie) mogą potraktować to jako wkład własny, przez co masz szansę na niższą marżę. Wkłądem własnym będzie działka. Szukaj aktualnych promocji, gdzie już na wejściu dostaniesz prowizję 0, wtedy negocjacje będa dotyczyć marży czy innych opłat okołokredytowych. Zwróć uwagę od czego banki uzależniają niższe marże - przelewanie wynagrodzenia, karta kredytowa, regularne oszczędzanie, zagwarantowanie co miesiąc środków na określonym poziomie itp.
Podstawowe dane (kolejność przypadkowa):
1. Kwota kredytu
2. Waluta kredytu
3. Zdolność kredytowa
4. Okres kredytowania

Zacznij od kalkulatorów w necie - ehipoteka.com.pl czy comperia.pl. Będziesz miał ogólne rozeznanie. Jak masz czas, to przejrzyj oferty banków sam, jak nie masz - idź do doradcy. Ja byłam Open finance i Notusie na wstępnych rozmowach. Najbardziej odpowiadała mi rozmowa w Notusie. Miałam bardziej skomplikowaną sytuację i "typowe" rozwiązania nie sprawdzały się. W OF Pan proponował mi nierealne rozwiązania jak znalezienie mieszkania, na które mogłabym przenieść hipotekę z działki, a koledze, żeby wziął ślub z dziewczyną, choćby cywilny, bo będzie łatwiej. W Notusie pierwsze spotkanie dotyczyło mini wykładu na temat kredytów, w szczególności walutowych. Chociaż uważałam, że wiem już dużo, to spotkanie było dla mnie bardzo przydatne.

zabek
15-12-2010, 15:29
Wiem że zabezpieczeniem mojego kredytu będzie działka
(może i mieszkanie ale planuję je sprzedać by szybciej spłacić kredyt - więc założenie na nim hipoteki raczej odpada).

Czy jednak mieszkanie własnościowe może stanowić zabezpieczenie kredytu budowlanego (inne niż hipoteka na nim) i czy będzie wliczone do współczynnika LTV?

W chwili obecnej zbieram dokumenty do wystąpienia o pozwolenie na budowę.

Kwota kredytu jaka mnie interesuje myślę że na poziomie 290-330 tys. zł.

Okres spłacania max 20 lat ewentualnie szybsza spłata po sprzedaży mieszkania przy racie miesięcznej około 2200zł (chyba wydołamy).

Zdolność kredytowa (z kalkulatorów kredytowych) wychodzi mi od 270000 do 310000zł.

Jaką walutę na kredyt wybrać?

Murator FINANSE
15-12-2010, 15:57
Kwestia waluty to drażliwy temat, bo nikt Panu nie powie jaką wybrać.... Można jedynie wskazać plusy i munusy kredytów walutowych i w PLN.

Jeśli Pan chce moge przygotować już konkretne oferty banków, z dokładnymi kosztami kredytowymi etc.