PDA

Zobacz pełną wersję : Niestandardowa brama garażowa



mysiul
14-12-2010, 16:34
Moje wymiary bramy garażowej wynoszą od góry do chudziaka 5002 cm szerokości i 2550 cm wysokości. Czy w takim otworze uda się zamontować bramę Wiśniowskiego 5000 x 2250 cm? Coś mi wyglada na to, że wykonawca trochę spieprzył robotę, bo po wylaniu posadzki + 10 cm styropian wychodzi, że otwór w pionie będzie wynosił 2400 cm. Czy wchodzi jakies inne rozwiązanie, aby uniknąć zakupu niestardowego, a przy tym droższego rozmiaru ?

finlandia
14-12-2010, 17:42
Hmm.. nie wiem jak sobie wyobrażasz zamontowanie bramy o wysokości 225cm w otwór 255? Brama nie jest z gumy, by ją rozciągnąć. Te 30 cm możesz zmienić:
- wylewajac nowe nadproże,
- robiąc duuużą wylewkę,
- robiąc wyższą bramę
Rozmiar 500x225 - cena katalogowa 4600zł (złoty dąb).
brama 500x240 - 6100
Ten sam rozmiar w Krispolu 5400zł.
ceny netto, katalogowe za samą bramę.
Policz czy taniej będzie kupić dopasowaną bramę, czy może.. kombinować?

mysiul
14-12-2010, 17:58
Hmm.. nie wiem jak sobie wyobrażasz zamontowanie bramy o wysokości 225cm w otwór 255?

10 cm + 5 cm wylewka = 240 cm

Czy można założyć z 15 cm styropianu na górę ? W jaki sposób mocowana jest brama ?

Zbigniew100
14-12-2010, 18:39
10 cm + 5 cm wylewka = 240 cm

Czy można założyć z 15 cm styropianu na górę ? W jaki sposób mocowana jest brama ?

5 cm w garażu to mało.
Według mojej oceny nie będzie żadnego problemu z montażem bramy, a nawet przeciwnie będzie prawidłowo docieplone nadproże.
Bramę montuje się od środka, na otynkowane ściany.
Uwaga!!
Niezbędna jest określona wysokość od spodu nadproża do sufitu.
To zależy od typu i producenta .Trzeba to sprawdzić.

mysiul
14-12-2010, 18:50
No właśnie planuję ocieplenie 15 cm......., a posadzkę zrobi się na 5 cm styropian i 10 wylewka (2 samochody)
Ok czyli mogę w ciemno jutro podpisywać umowę na wykonanie bramy 5000 x 2250 mm
Dzięki .

bwojtek
14-12-2010, 19:01
No właśnie planuję ocieplenie 15 cm......., a posadzkę zrobi się na 5 cm styropian i 10 wylewka (2 samochody)
Ok czyli mogę w ciemno jutro podpisywać umowę na wykonanie bramy 5000 x 2250 mm
Dzięki .
Brama 225 w otwór 240? A podporę wału i napęd zamontujesz do styropianu?

_FIX_
14-12-2010, 19:33
Aby prawidłowo zamontować bramę z prowadzeniem standardowym oraz automatyką musisz mieć min.25cm nadproża i tak jak napisał bwojtek - nie może to być styropian !!!
Niech ten co Ci "spieprzył robotę" bierze się do poprawki, najtańsza opcja.

bwojtek
14-12-2010, 19:38
Pytanie jaki rozmiar bramy był w projekcie?
Są firmy, które mają do takiego otworu (5000x2400) bramy typowe.

mysiul
14-12-2010, 19:48
Aby prawidłowo zamontować bramę z prowadzeniem standardowym oraz automatyką musisz mieć min.25cm nadproża i tak jak napisał bwojtek - nie może to być styropian !!!
Niech ten co Ci "spieprzył robotę" bierze się do poprawki, najtańsza opcja.

Poprawki ? Proszę o dokładny opis co ma zrobić....

marmax
14-12-2010, 19:53
Według mojej oceny nie będzie żadnego problemu z montażem bramy, a nawet przeciwnie będzie prawidłowo docieplone nadproże.
Bramę montuje się od środka, na otynkowane ściany.


Czyś ty zwariował, a do czego zamocuje wałek ze sprężynami, uszczelkę górną i prowadzenie napędu, do styropianu?! Nie wprowadzaj ludzi w błąd, górą brama musi mieć porządne mocowanie.

Mysiul jak już chcesz kombinować, to musisz wylać niżej nowe nadproże, albo awaryjnie np. imregnowana kantówka zamocowana porządnie pod nadproże. Brama pod wymiar to wyższy koszt, ale też wyższy wjazd go garażu.

finlandia
15-12-2010, 09:07
To fakt, że z tej sytuacji mogą wyniknąć zalety.
Kiedyś też myślałem, że da się zamontować bramę niższą niż otwór (i nawet niedawno widziałem takie "cudo" - piszę to z drwiną), ale po całym nadprożu "idzie" mocowanie górnej belki. Przy tak szerokich bramach powinno to być trwałe mocowanie. Na moje oko brama niższa od otworu może być do max 3-5 cm.
Oczywiście w grę wchodzą różne patanty, ale ja się na bramach nie znam, wiec nie będę fantazjował..

Zbigniew100
15-12-2010, 11:53
Już wyjaśniam.
Po wizycie u przedstawiciela bram Wiśniowski.
Brama jaką ja widziałem i o jakiej ja pisałem to bram segmentowa , z automatyk, TYP SN
Jest to rozwiązanie standardowe ,ze sprężynami naciągowymi po bokach.
Na środku bramy nie są mocowane sprężyny. Dużo wyżej mocowany jest napęd podnoszenia.
Uszczelka jest mocowana po bokach do blachy i ściany , u góry do ostatniego panela. Uszczelka dochodzi do ściany.
Rozwiązanie TYP SN jest w cenie standardu opcjonalnie do TYP SSP, sprężyny skrętne z przodu.

marmax
15-12-2010, 12:57
Zbigniew, tylko sprężyn naciągowych nie stosuje się przy bramach powyżej szerokości 300cm (przynajmniej tak jest w Krispolu). Takie rozwiązanie jest najtańsze, najgłośniejsze i najmniej precyzyjne do ustawienia.

Zbigniew100
15-12-2010, 13:16
Brama 5 m będzie na pewno z automatyką, więc z ustawieniem nie sądzę aby były problemy.
Hałas , nie wiem.

Ale tak sobie myślę ,że bez problemu można zamontować bramę ze sprężynami skręcanymi .
Na środku mocuję coś takiego, SST E203/025
http://www.technox.pl/cms/files/Simpson.pdf
1,2,3 szt ile trzeba, do tego uchwyt sprężyn, uszczelka do panela.
Osobiście uważam ,że lepiej mieć ocieplone nadproże i takie rozwiązanie, niż goły beton i wygoda dla montażysty.

mysiul
15-12-2010, 16:20
Jestem po rozmowie z jednym z dealerów Wisniowskiego, gdzie poinformowano mnie, że można założyć jakies sruby i sprezyny (jestem laikiem w tych sprawach) zamiast z przodu na tyl. Koszty będą zwikększone o 190 zł netto (sama brama z montazem 6300 zł. Rozmawialem również z innym, chyba bardziej doswiadczonym sprzedawcą bram garazowych, który zaproponował bramę o wymiarach 5000 x 2400 w cenie 7000 zł brutto z montażem. Prawdopodobnie zdecyduję się na to drugie rozwiązanie.

_FIX_
15-12-2010, 17:38
Jeśli chodzi o przeróbki to można:
- wylać nowe nadproże (koniecznie zbrojone),
- konstrukcja drewniana (np. krokiew) podczepiana pod istniejące nadproże, mocowanie na łączniki

A jeśli nie chcesz na siłę wpychać typówki to brama na wymiar (tak jak pisałeś) koszt większy ale mniej problemów.
Wg podręcznego cennika max wymiar bramy segmentowej to właśnie 5000x2400 . Powyżej to już tylko bramy przemysłowe.

finlandia
15-12-2010, 18:09
Dokładnie.
przeróbki nie muszą wyjść taniej. Pozostaje zaakceptować wysokość i cieszyć się, bo antena od CB nie będzie zaczepiać o bramę ;)

_FIX_
15-12-2010, 19:55
I Żukiem będzie można wjechać bez problemów.

friedmar
05-01-2011, 14:30
Moje wymiary bramy garażowej wynoszą od góry do chudziaka 5002 cm szerokości i 2550 cm wysokości. Czy w takim otworze uda się zamontować bramę Wiśniowskiego 5000 x 2250 cm? Coś mi wyglada na to, że wykonawca trochę spieprzył robotę, bo po wylaniu posadzki + 10 cm styropian wychodzi, że otwór w pionie będzie wynosił 2400 cm. Czy wchodzi jakies inne rozwiązanie, aby uniknąć zakupu niestardowego, a przy tym droższego rozmiaru ?

Nadproże w bramie służy wyłącznie jako przestrzeń ukrycia łuku i mechanizmu równoważenia. Jeżeli wybierzesz Wiśniowskiego UNIPRO to masz tam typówkę o wysokości 2500 ale jeżeli nie planujesz wysokiego otworu możesz go pomniejszyć czymkolwiek. Żeby nie montować np. stalowej konstrukcji dla sprężyn skrętnych w tym wypadku doradzam sprężyny naciągowe.

Małosia*1
16-01-2011, 18:21
A co zrobić w sytuacji, gdy nadproże ma tylko 17 cm (wewnątrz, od końca otworu do sufitu w garażu). Jestem kompletnym laikiem w tematach technicznych, zamówiłam bramę segmentową z automatyką wayne dalton 4500x2125 i w specyfikacji wyczytałam, że minimalna wysokość nadproża to 25cm. Czy da się jakoś zamontować tą bramę?

bwojtek
16-01-2011, 18:43
A kto robił pomiary?

Małosia*1
17-01-2011, 07:51
moje majstry, z moim udziałem zresztą

Zbigniew100
17-01-2011, 08:28
A co zrobić w sytuacji, gdy nadproże ma tylko 17 cm (wewnątrz, od końca otworu do sufitu w garażu). Jestem kompletnym laikiem w tematach technicznych, zamówiłam bramę segmentową z automatyką wayne dalton 4500x2125 i w specyfikacji wyczytałam, że minimalna wysokość nadproża to 25cm. Czy da się jakoś zamontować tą bramę?

Niestety mogą być problemy.

38640

Zgodnie z tą tabelką można zamontować ale zależy od rodzaju mechanizmu.
Należy wybrać sprężynę skrętną z tyłu i będzie po problemie.
Wtedy minimalne nadproże to 13 cm.
To dokładnie powinien wytłumaczyć handlowiec.
Można pewnie jeszcze kombinować z obcięciem panela dolnego od spodu i przełożenie uszczelki , ale to już zależy od przetłoczenia i to już poważniejsza kombinacja.

mado1980
17-01-2011, 08:52
Sprobuj zamienic prowadzenie bramy z tego ktore masz na prowadzenie do niskich nadprozy bo maja takie w ofercie.
Pozdrawaim i zycze [powodzenia

_FIX_
17-01-2011, 09:16
moje majstry, z moim udziałem zresztą
Kiedy było złożone zamówienie ? Może da się jeszcze je wstrzymać - kontaktuj się szybko z sprzedawcą.
Montaż segmentu nie jest taki łatwy, jeśli chcesz to zlecić swoim "majstrom" to tylko pogratulować "odwagi". Skoro nie mają pojęcia o prawidłowym zwymiarowaniu, to co będzie z montażem ?
A jeśli montować miał dystrybutor to on powinien wykonać pomiary.

W najlepszym przypadku nie będzie miejsca na napęd.

ketiw86
23-01-2011, 13:54
mam sąsiada który ma brame ręczną i jak wraca do domu to tak mniej wiecej 50metrów przed brama otwiera okno w aucie i krzyczy "zośka brama!!" i brama sie otwiera.hahaha
p.s. brama nie ma na imie zoska:P