PDA

Zobacz pełną wersję : ocieplenie ścian na zewnątrz-mokre ściany wewnątrz.



drewniany111
15-12-2010, 15:39
Witam. Wiosną tego roku ocieplono mi dom drewniany na zewnątrz płytami styropianowymi osadzonymi na kołkach. Po opadach śniegu zauważyłem mocne zawilgocenie ścian wewnętrznych wokół okien. Prosze o pomoc ,czy problem wynika z wadliwego sposobu izolacji?

maciej74
15-12-2010, 19:53
masz mostek termiczny między styropianem a ścianą powinna być szczelina wentylacyjna wilgoć jest wchłaniana przez drzewo i zatrzymuje się na styropianie i stąd prawdopodobnie ta wilgoć , potęguje to też brak lub wadliwa wentylacja w domu
Czy w domu robione były wylewki , lub inna mokra robota?

drewniany111
16-12-2010, 08:34
Tak,mostek termiczny jest i wentylacja także.Nic na mokro nie było Ponieważ problem dotyczy tylko jednej jak na razie ściany:confused: na piętrze(poddaszu),podpowiedziano mi,że przyczyną może być jakaś nieszczelność w dachu. Ma już kilkanaście lat. Może macie jeszcze inne sugestie. Będę wdzięczny bo zima dopiero się rozkręca.

la***is
27-12-2010, 15:29
Witam. Wiosną tego roku ocieplono mi dom drewniany na zewnątrz płytami styropianowymi osadzonymi na kołkach. Po opadach śniegu zauważyłem mocne zawilgocenie ścian wewnętrznych wokół okien. Prosze o pomoc ,czy problem wynika z wadliwego sposobu izolacji?

No cóż, miałeś "świetny" pomysł na drewniany dom w styropianie, jak dalej pójdziesz tą drogą, to pozostanie Ci tylko styropian, on wolniej gnije niż drewno....

drewniany111
06-01-2011, 17:36
No cóż, miałeś "świetny" pomysł na drewniany dom w styropianie, jak dalej pójdziesz tą drogą, to pozostanie Ci tylko styropian, on wolniej gnije niż drewno....


A dlaczego tak uważasz?:confused: Ocieplanie domów drewnianych styropianem często się stosuje. U mnie przyczyną zawilgocenia było powstanie mostka termicznego na styku dachu i ściany spowodowane ubytkiem miejscowym termoizolacji. Po zaizolowaniu problem jak ręką odjął:D Poza tym wszelkie reguły ocieplania drewna styropianem jak choćby wytworzenie szczeliny wentylacyjnej miedzy ścianą a ociepliną zostały uwzględnione.:yes:

andstach1
05-02-2011, 13:13
Witam. Wiosną tego roku ocieplono mi dom drewniany na zewnątrz płytami styropianowymi osadzonymi na kołkach. Po opadach śniegu zauważyłem mocne zawilgocenie ścian wewnętrznych wokół okien. Prosze o pomoc ,czy problem wynika z wadliwego sposobu izolacji?

Musisz napisać coś więcej o wykonaniu na etapie szkieletu wykończenia okien. Jak masz położoną wiatroizolację, jak masz paroizolację ? To że wilgoć pojawia się wokół okien - gdzie? na szpaletach? na samej ścianie?
Może być wiele czynników m.in.
- wspomniane mostki termiczne - które rzadko na to wpływają .... - w przypadku okna mogą wystąpić tylko na nadprożu okiennym - jeżeli jest puste w środku i nie ocieplone
- źle zamocowana i wykończona wiatroizolacja lub paroizolacja ... - wilgoć pojawia się na szpaletach wokół okna
- źle osadzone okna podczas montażu ... - jak wyżej
- brak wentylacji - będzie się pojawiać para na oknach
- duża przenikalność szyb okien - wilgoć będzie się pojawiać na szybach - i spływać na parapet
- duża przenikalność ram okien - wilgoć będzie się pojawiać na ramie - i spływać na parapet
- nieszczelność okna - wilgoć będzie się pojawiać na krawędzi szyb, lub na krawędzi skrzydła okiennego - i spływać na parapet

Jak widać, przyczyn może być wiele wszystko zależy od konkretów .....
Czasami również zdarza się, że wilgoć się sama pojawia i z niewiadomych przyczyn znika - albo wydaje się nam, że coś zrobiliśmy - ale powraca ... szczególnie przy długotrwałych opadach ... nie wolno tego bagatelizować ! Kończy się to nie tylko tzw pleśnią, ale kręceniem konstrukcji i rozchodzeniem się ścian!!!
pozdrawiam