PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja wymuszona mechanicznie i cofka z kanału wentylacyjnego.



W_I_T_E_K
16-12-2010, 06:27
Witam serdecznie i z uwagi na mój pierwszy post na forum chciałbym się przywitać.
Problem mam dość denerwujący bo co bym nie zrobił to ciągle źle.
Kupiłem niewielkie mieszkanie na parterze w kamienicy ok 50m2 , które pierwotnie było bez łazienki.
Poprzedni właściciel z obszernej kuchni wydzielił kilka metrów na łazienkę i wybił otwór wentylacyjny fi 110 na zewnątrz budynku przez który wiało do wewnątrz. Ja postanowiłem zamontować w tą rurę wentylacyjną zamontować wiatrak z klapą zwrotną silentub. Niby wszystko ładnie i pięknie ale gdy wentylator pracuje to dzieje się rzecz nie chciana a mianowicie wyciąga mi z kuchennego kanału wentylacyjnego nie świeże powietrze z piwnicy.
Gdy próbuję w jakiś sposób ten kanał zatkać (co na dłuższą metę jest nie możliwe) to czuję że wyciąga mi zapach z piwnicy jakimiś szparami gdzie doprowadzane są rury od CO do mieszkania. Co robić drodzy forumowicze ? Okna plastikowe z 99r gdy je rozszczelnię to zimno wieje gdy zamknę to właśnie problem z wentylacją.
Czy mogę podłączyć rurą pcv łazienkę z przewodem w kuchni? Chociaż ze względów estetycznych wolał bym tego uniknąć.

ProStaś
16-12-2010, 07:54
Okna plastikowe z 99r gdy je rozszczelnię to zimno wieje gdy zamknę to właśnie problem z wentylacją.

Jak rozumiem po rozszczelnieniu okien problem z wentylacją znika ?
Boję się, że sam sobie odpowiedziałeś. Musisz rozszczelnić okna, wentylacja ruszy.
Gdzieś powietrze musi wejść, gdzieś wyjść - ot najprostsza definicja wentylacji - jeśli się tak nie dzieje to jest skis i zaciąganie powietrza z zewn. (takiego czy innego).

Pozdrawiam.

W_I_T_E_K
16-12-2010, 08:08
Tak. Dokładnie. Czy nawietrzaki sprawdziły by się w takiej sytuacji? Czy one też wychładzały by pomieszczenia?
Chyba żeby zmniejszyć obroty wyciągającego wentylatora?

KrzysztofLis2
16-12-2010, 09:06
Każde źródło powietrza z zewnątrz będzie Ci wychładzać pomieszczenie.

No, za wyjątkiem instalacji wentylacji rozproszonej z rekuperacją.

W_I_T_E_K
16-12-2010, 09:28
Czyli co Panowie proponujecie?
Może na próbę powycinać po ok 5-10cm uszczelek z okien?
Ręce opadają.

ProStaś
16-12-2010, 11:57
Czyli co Panowie proponujecie?
Może na próbę powycinać po ok 5-10cm uszczelek z okien?
Ręce opadają.

Nie przesadzaj i nie nie wycinaj.
Naucz się swojego mieszkania. Popatrz kiedy dochodzi w zimę do cofki powietrza (zapewne mycie, kąpiele, konkretne gotowanie, duża ilość osób w domu itp.) i WYPRZEDZAJ te zdarzenia rozszczelniając okno. Nie musi być stale w takim stanie.
Unikniesz w ten sposób nadmiernego wychłodzenia (zresztą można klamką nieco zdusić samo rozszczelnienie) i zawilgocenie oraz duszności.

Jeżeli chcesz zainwestować w pewną automatykę tego procesu to trzeba by kupić nawietrzniki i je zainstalować.

Możesz się pocieszyć, że problem ten występuje na mniejszą lub większą skalę także w blokach, gdzie wymieniono stolarkę okienną.

pzdr

rwxw
16-12-2010, 13:51
Czyli co Panowie proponujecie?
Cudów nie ma, jeśli powietrze jest wysysane przez wentylator, to skądś musi napływać. Proponuję poczytać:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek!
Świeże powietrze zimą będzie zimne. Jeśli chciałbyś zmniejszyć nawiew zimnego powietrza, to można zastosować wentylator z odzyskiem ciepła, np coś w tym stylu:
http://www.alertelectrical.com/uploads/asset_image/2_567.jpg
http://www.alertelectrical.com/prod/1656/windsor-lo-watt-domestic-heat-recovery-unit-twin-speed-with-pullcord

Konto usunięte_12*
16-12-2010, 18:45
Czyli co Panowie proponujecie? Ręce opadają.

A musisz używać wentylatora?? Wentylator ma spory wydatek, co sprawia, że ma duże zapotrzebowanie na nawiew. Zamiast niego zainstaluj w tym otworze duży anemostat w rurze PCW i wyreguluj jego wydatek tak, aby ten stały wypływ powietrza wystarczał do prawidłowej wentylacji. Wentylator w tym otworze przyda ci się dopiero latem. Możesz też zastosować nawietrzak z grzałką: http://www.darco.com.pl/aktualnosci/nowosci-produktowe/art,24,nawietrzak-z-grzalka-110mm.html

Pozdr.

W_I_T_E_K
17-12-2010, 05:18
A musisz używać wentylatora??

Muszę i nie muszę , z łazienki trzeba odprowadzić np. parę wodna po kąpieli i inne nie świeże powietrze. Anemostat mi tego nie wyciągnie.( chyba - nie znam się)
W tej łazience po wyłączeniu wentylatora nie ma żadnego ruchu mas powietrza.
Na malunku widać jak wygląda rozkład moich pomieszczeń. Można rurą pcv połączyć komin wentylacyjny z łazienką?

Konto usunięte_12*
17-12-2010, 08:12
Można rurą pcv połączyć komin wentylacyjny z łazienką?

Pierwszym warunkiem wypływu zużytego powietrza na zewnątrz jest wyższa temperatura w łazience (w stosunku do tej zewnętrznej). Poziomymi kanałami nie zmusisz powietrza do jakiegokolwiek ruchu. Jeśli boisz się anemostatu, to pozostaje jedynie zastosować znacznie trudniejszą do uzyskania płynną regulację obrotów (typowego) wentylatora.