PDA

Zobacz pełną wersję : Przepływowy podgrzewacz wody, czy bojler gazowy??



alonenote
16-12-2010, 08:22
Witam :)
Zabieram się powolutku za remont nowo-nabytego mieszkania, w zasadzie na 1-wszy ogień idzie łazienka z kuchnią. Chciałbym przeprowadzić ten remont sensownie, dlatego chciałbym zapytać, co wybrać. Obecnie w łazience wisi stary Predom-Termet typ G17-20-GZ-50. Myślę, że przy okazji remontu, warto by go zmienić. Zastanawiam się nad bojlerem gazowym (myślę o Ariston SGA Micro 45, bo łazienka malutka). Mieszkanko jest małe, M3, ~50M2. W łazience chciałbym postawić tylko kabinę prysznicową. Stąd moje pytanie...co lepiej?? Narazie będziemy mieszkać tylko we 2 osoby, lecz z nadzieją na kolejne 2 małe istotki :D Średnia ilość wody, jaką żona zużywa na prysznic, to ~30l. Planuję oszczędność, nie zamierzam korzystać w kuchni z ciepłej wody (będzie zmywarka), ewentualnie myślę także o jakimś malutkim bojlerku lub podgrzewaczu przepływowym elektrycznym, no chyba że ten bojlerek z łazienki uciągnie łazienkę i kuchnię razem i nie odbije się to drastycznie na rachunkach. Obecnie w 3 osoby (ja, żona i teść który najwięcej zużywa gazu poprzez zmywanie pod ciepłą bierzącą wodą) płacimy ~220 zł za gaz. Strasznie mnie to wkurza, bo wiem, że można oszczędniej...no ale nie przegadasz...(zanim ciepła woda doleci z łazienki do kuchni..potem jeszcze teść 3 razy lata zmieniać temperaturę, bo raz parzy, a raz woda za zimna, a ona sobie leci i leci...Tj wcześniej pisałem, chciałbym oszczędniej. Zastanawiałem się, aby w łazience postawić bojler elektryczny, ale musiałbym przerabiać instalację elektryczną. Macie może jakieś pomysły?? Co ekonomiczniejsze?? Ma ktoś z Was może ten bojlerek?? W poprzednich postach czytałem, że posiada on niezłe właściwości grzewcze :D..aczkolwiek nie chciałbym płacić wysokich rachunków. Przeglądałem dużo postów na forum, lecz nie znalazłem zbyt wiele. Mam nadzieję, że pomożecie ;) To jak?? Pomożecie?? :D ;)
Pozdrawiam :)

KrzysztofLis2
16-12-2010, 09:33
Bojler elektryczny od gazowego przepływowego raczej nie będzie tańszy...

aadamuss24
16-12-2010, 10:25
Czas nagrzewania wody w boilerach jest raczej długi. Przepływowe są bardziej komfortowe. pozdr adam
Krzysztof Lis elekryczny bojler ok 60 litrów będzie dużo tańszy niż podgrzewacz przepływowy gazowy.

orko
16-12-2010, 11:24
elekryczny bojler ok 60 litrów będzie dużo tańszy niż podgrzewacz przepływowy gazowy.
Ale tylko w instalacji. Potem nie jest już tak różowo.

alonenote
16-12-2010, 12:30
Dziękuję Panowie za odpowiedzi :)
Bojler elektryczny wg mnie odpada...zastanawiam się nad komfortem/zużyciem gazu pomiędzy bojlerem gazowym a przepływowym podgrzewaczem wody (też gaz). W kuchni zdecyduję się chyba na malutki 10l bojlerek elektryczny pod zlewem. Zresztą sam już nie wiem...wczoraj wziąłem się za obliczenia (taka mała prognoza :D ). Wypiłem 3 kawy, potem jeszcze 2 piwa, a wyniki nie chciały mi wyjść jakoś... :D Wyszła jedynie roczna oszczędność ~ 120 zł w porównaniu "bojler gazowy vs junkers", oczywiście na stronę bojlera gazowego...ale nie jestem pewien czy dobrze liczę...
Pozdrawiam :)

KrzysztofLis2
16-12-2010, 14:52
Jeśli napiszesz JAK liczyłeś, będziemy mogli to jakoś sprawdzić. :)

beton44
16-12-2010, 15:33
Teścia "parzy"

te nowocześniejsze odmiany podgrzewaczy przepływowych raczej tak nie mają....

ponadto jak ustawisz temperaturę wody to ona raczej taka będzie /w danym okresie, zależy
to od temperatury wody zasilającej/

A ten Twój jest jeszcze na "świeczkę", ona też sporo spala gazu....


Tyle że jest nieśmiertelny, a w tych nowych jak padnie elektronika, to trzeba kupić nowy
albo słynny "moduł" za pół ceny nowego, a kiedy padnie - nie wiadomo, czasem nigdy :-)

alonenote
16-12-2010, 16:08
Jeśli napiszesz JAK liczyłeś, będziemy mogli to jakoś sprawdzić. :)

A więc moje przybliżone obliczenia (uwaga :D):

Zakładam, że w ciągu jednego dnia, będzie podgrzewał wodę 4 razy: dzień=4x7,5min-->dzień=0,5h grzania
Zużycie gazu: 0,55m3/h
dzień = 0,5x0,55m3/h
miesiąc = 8,25m3/h
W przeliczeniu na PLN: 8,25 x koszty gazu za m3 (0,4480 + 4,30 + 4,05 + 0,5965) = ~ 77,5 PLN / mc
Za 2m-ce: ~ 155 PLN

Nie wiem tylko jak często bojler dogrzewa wodę z powodu utraty temp. (bez poboru wody, bo wiadomo, że dopływającą zimną musi nagrzać ;) ) Strata jest z tego co pamiętam ~ 170-180 W - Nie wiem czy to dużo czy mało...
Pozdrawiam :)

orko
16-12-2010, 20:33
Coś te straty masz za duże 180W daje 4,32 kWh na dobę co jest równoznaczne z podgrzaniem 105 litrów wody o 35 stopni.

alonenote
17-12-2010, 08:07
Coś te straty masz za duże 180W daje 4,32 kWh na dobę co jest równoznaczne z podgrzaniem 105 litrów wody o 35 stopni.

Dzięki za odpowiedź ;)

Bojlerek ma pojemność 42l. Ale przeliczę ;) I coś mi się wydaje, że zostanę przy "junkersie"

beton44 Wiem, że nowoczesne tak nie mają :) Ale z teściem już nie będę mieszkał ;)

Pozdrawiam :)

karolkak
17-12-2010, 10:18
do kuchni zdecydowanie polecam mały przepływowy podgrzewacz wody o mocy góra 5kW
najtańsze są polskie Dafi.
Sprzedawane z bardzo praktycznym perlatorem w komplecie
Ja mam od kilku dni taki w łazience o mocy 3,7kW i jestem bardzo zadowolona (szybko podgrzewa wode z ok -5 stopni do ok 30, strumień wody z użyciem perlatora choć niewielki ok 1,8l/min - zgodnie z instrukcją obsługi, jest bardzo wydajny)
rodzina używa takiego samego ok kilku lat i nadal bez awarii

jak kupisz zmywarke to teść się nauczy z niej korzystać, zwłaszcza jak zobaczy efekty - wiem z autopsji :)

Ponad to mały bojler będzie grzał wode w zbiorniku niezależnie czy będziesz z niej kożystał czy nie, przepływowy tylko jak odkręcisz wode - to jego duża zaleta. Zgodnie z instrukcją ogrzewacze dafi o mocy 3,7; 4,5; 5,5 i 7,3kW pracują na prądzie 230V

ja do prysznica mam przepływowy piec gazowy dwufunkcyjny, tobie wystarczy jedno funkcyjny. Piec na cwu mam ustawiony na 26kW mocy i na jeden prysznic (napewno nie krótki i pewnie z użyciem nieco więcej niż 30l wody) teraz w grudniu kiedy trzeba podgrzać wode z temp ok -5 stopni do zadanej na piecu 43 stopnie, zużywa średnio 0,35 - 0,4 m^3 gazu - szukam oszczędności więc sprawdzam stan licznika prawie po każdym odkręceniu kurka ;)

u mnie taki piec gazowy nie sprawdził się przy kranach ponieważ ciepła woda nie zdąży do niego dopłynąć jak potrzebujesz jej tylko do umycia rąk czy jabłka, nawet do kranu który jest praktycznie 30cm od pieca. szkoda lać wodę w oczekiwaniu na przypływ ciepłej :( dlatego zamontowałam podgrzewacz

oto dokładne dane do Twoich obliczeń
mam nadzieję że coś pomogłam

beton44
17-12-2010, 10:23
aaa zapomniałem o jednym szczególe

do przepływowych elektrycznych ze względu na ich moc to trzeba jeszcze osobny kabel ze słupa pociągnąć
/w starszych mieszkaniach/...

karolkak
17-12-2010, 10:58
tak do tych o dużej mocy to zdecydowanie trzeba.
dlatego do prysznica jak nie gazowy to tylko bojler.
ale już setki razy widziałam bojlery wyłanczane z pradu na czas kiedy się z nich niekorzysta

sądzę że to też trzeba przemyśleć - zawsze jakaś opcja oszczędzania :)

cyma2704
17-12-2010, 11:04
Używam w kuchni przepływowy elektryczny 20 lat. Pierwszy firmy Clage ok. 5KW pracował 11 lat, z jedną naprawą. Drugi taki sam używam dziewiąty rok. Do bieżącego mycia jest rewelacyjny. Nie tracimy ciepła na ogrzewanie rur. U mnie odległość od gazowego dwufunkcyjnego do kuchni jest spora, więc to rozwiązanie sprawdziło się doskonale. Miałam bojler elektryczny 60 litrowy, ale przepływowy jest ekonomiczniejszy.