PDA

Zobacz pełną wersję : 150x150 jedno cz dwuskrzydłowe?????????????



tedasss
16-12-2010, 20:24
Witam.
planuję zamówienie okien drewnianych - trzyszybowych. Czy myślicie, że okno o wymiarach 150x150 może być jednoskrzydłowe. Producent mi odradza bo twierdzi, że szyba jest za ciężka. Jak się uprę to mogą mi zrobić, ale podobno przy tych wymiarach lepiej 2 skrzydła.

Proszę o poradę jak wygląda to u was

_FIX_
16-12-2010, 20:31
Maksymalny wymiar okna jednoskrzydłowego to 1500x1500. Dobrze Ci doradzano, żeby zrobić 2 skrzydła - mniejsze obciążenie dla okuć w szczególności, gdy chcesz zestaw trzyszybowy. Pamiętasz może producenta okuć ?

1igor1
16-12-2010, 20:32
Mam w domu 5 okien 140x140 dwuskrzydłowe, nie wyobrażam sobie tak dużych okien jednoskrzydłowych, ile miejsca potrzeba żeby je otworzyć, i nigdy nic na parapecie nie postawisz, a tak na jednej części coś może stać drugą możesz otworzyć, z drugiej strony jak nie zamierzasz ich otwierać to może lepiej fix-y??

robertmm
16-12-2010, 20:33
Ja chce z PCV takie okno i tez mówią ze za duże. Plus tego okna ze ładnie wygląda, więc zamawiam takie w ramie bez możliwości otwierania. Pozdrawiam Oczywiście mam możliwości do tego to jest wykusz.

tedasss
16-12-2010, 20:42
Maksymalny wymiar okna jednoskrzydłowego to 1500x1500. Dobrze Ci doradzano, żeby zrobić 2 skrzydła - mniejsze obciążenie dla okuć w szczególności, gdy chcesz zestaw trzyszybowy. Pamiętasz może producenta okuć ?

Producent okien to Rumiński - Wąbrzeźno, okucia siegenia, szyba LUMAC

el_hogar
17-12-2010, 06:33
Maksymalny wymiar okna jednoskrzydłowego to 1500x1500. Dobrze Ci doradzano, żeby zrobić 2 skrzydła - mniejsze obciążenie dla okuć w szczególności, gdy chcesz zestaw trzyszybowy. Pamiętasz może producenta okuć ?

A czy oprócz tej profesjonalnej rady podano Ci również jak wygląda izolacyjność okna 150x150 z podziałem na 2 , może jeszcze do tego z ruchomym słupkiem, w porównaniu do jednoskrzydłowego?, Mam na parterze 5 okien w tym wymiarze (PVC, zestaw 3-szybowy, Jezierski) i wszystkie jako jednoskrzydłowe. Krajobraz bez krat - bezcenne!
Argument z myciem mnie nie bardzo przekonuje (parter), a wentylacja mechaniczna nie zachęca do otwierania okien. Jeszcze bardziej dziwi mnie podział przy wymiarze 140x140. Moim zdaniem powyżej 150 cm zaczyna to mieć sens, ale raczej z podziałem mocno niesymetrycznym. To chyba takie skrzywienie jeszcze z pobytu w Finlandii.
No oczywiście pozostaje argument koronny, czyli wystawa na oknie. Tutaj dyskutować nie będę - poddaję się ;-)

pozdrawiam,

Zbyszek

_FIX_
17-12-2010, 07:49
tedasss zamierza kupić okna drewniane, które są "trochę" cięższe od PVC. Tą decyzję trzeba podjąć samemu, bo np: - nie każdy ma wentylację mechaniczną, - okna będą zazwyczaj otwarte, - mało miejsca wewnątrz po otwarciu skrzydła, - nie zawsze duże przeszklenia pasują do wyglądu zewnętrznego budynku, - a może chce zrobić wystawę na parapecie :)

Charlie
17-12-2010, 08:00
W mojej opinii to używa się bardziej funkcji uchyłu a nie rozwieru.
Okno nie dzielone czyli jednoskrzydłowe wygląda w większości przypadków o wiele bardziej efektownie niż dwu bądź trzy częściowe na elewacji budynku.
Jednak w dzisiejszych realiach jakościowych okno plastikowe jednoczęściowe w takim rozmiarze jest niewykonalne - odchudzone profile PVC, odchudzone okucia, odchudzone wzmocnienia ! . Dodając do tego spartolony montaż równa się katastrofą jakich wiele na tym forum zostało opisanych.
Jedyną alternatywą jest drewno od dobrego producenta.
Większość firm produkujących stolarkę otworową drewnianą trzyma fason technologiczny a montaże wykonują własnymi siłami co zamyka się dobrą jakością całej konstrukcji.

el_hogar
17-12-2010, 10:25
tedasss zamierza kupić okna drewniane, które są "trochę" cięższe od PVC. (..)

Głównym składnikiem ciężaru okien z pakietem 3-szybowym są właśnie te pakiety. Jak zauważył "Charli" drewno daje znacznie lepszą wytrzymałość statyczną więc argument sztywności ramy raczej się nie utrzyma.
Decyduje kwestia parametrów cieplnych, oraz gustu.
Z tym drugim jak wiadomo się nie dyskutuje, co w zasadzie kończy wątek ;-)

pozdrawiam

Zbyszek

jareko
18-12-2010, 17:03
Charlie powiedział jedna, najważniejszą rzecz
Jak już mieszka się w swoim domku a nie w bloku, to okien prawie się nie otwiera. Korzysta się przede wszystkim z funkcji uchylania okien. Latem, by dom nie upodobnił się do sauny, okna w dzień zamyka się i unika się wogóle ich otwierania
Poza tym żyje się poza domem, ogródek to dodatkowa powierzchnia mieszkalna.
Zapomnijcie o nawykach z blokowisk.
Jedno czy dwa skrzydła? Dla mnie jedno - dlaczego?
Powód jak wyżej plus najcieplejsze okno otwierane - jednoskrzydłówka zawsze jest o minimum 20% cieplejsza od dwuskrzydłówki
Mniej babrania się z myciem okna
Ktoś napisał tu że 140/140 to już dla jakiegoś tam sprzedawcy to za dużo - pomiń okna na tak gównianym profilu bo statykę ma funta kłaków wartą
Spokojnie można zrobić 150/150 i nawet większe nie przekraczając szerokości 150 - bo to jest wymiar graniczny
Obciążenie okuć? Nie przesadzajmy - jak już wspomniałem takie okno realnie otwiera się tylko do mycia

tedasss
19-12-2010, 12:44
Obciążenie okuć? Nie przesadzajmy - jak już wspomniałem takie okno realnie otwiera się tylko do mycia

Z tego co poinformował mnie mój dostawca okien to właśnie okucia mogą mieć ciężko - podobno sam pakiet trzyszybowy to przy 150x150 cm to 50 kg. Mocno się zastanawiam czy 2 czy 1 skrzydło. Wizualnie i cieplnie jestem na 100% przy 1 skrzydle, ale ... Owszem - zgadzam się z tym, że w pokojach będę je otwierał rzadko, ale np. w kuchni, przy większym smażeniu czasem uchylnie nie wystarczy.

jareko - czy jak zdecydowałbym się na 1 skrzydło to mam pilnować wykonawcę, że okucia mają być jakieś szczególne - w standardzie montuje firmę siegenia (oczywiście stawiam to pytanie jako zwykły użytkownik okien)?

jareko
19-12-2010, 13:52
a co to jest 50 kilo na skrzydło?
To dziś malutko ;)
Przypilnować by zamontowali okna zgodnie z zaleceniami producenta i tyle, by poza klinami pod oknem dali jeszcze kliny po przekątnej okna - jeden z boku przy zawiasie dolnym drugi po przekątnej - w poradniku ITB są rysunki

tedasss
19-12-2010, 14:35
a co to jest 50 kilo na skrzydło?
To dziś malutko ;)
przypilnować by zamontowali okna zgodnie z zaleceniami producenta i tyle, by poza klinami pod oknem dali jeszcze kliny po przekątnej okna - jeden z boku przy zawiasie dolnym drugi po przekątnej - w poradniku itb są rysunki

dzięki :)

jareko
19-12-2010, 14:41
a myślisz że otwarcie skrzydła jak uda ci się przypalić gotującą wodę pomoże? ;)
Twój wybór - ja bym się przy mechanicznej nie zastanawiał - jedno skrzydło i już
Powiem ci jeszcze coś. Mam klienta z południa Polski, ma wentylacje mechaniczna, mieszka już chyba z piaty rok, wszędzie fixy szklone w ościeżnicy profila Si82, dom parterowy, jedynie otwierane to drzwi wejściowe i przesuwka na taras - i po latach mówi ze był to idealny wybór, nawet żona która była temu przeciwna tez rację mu przyznała. I wiesz ile kasy zaoszczędził na tych skrzydłach których i tak by nie otwierał?

Charlie
19-12-2010, 15:20
Dobre okucie ma wytrzymałość 120 kg na skrzydło :)

darek63
19-12-2010, 16:09
Witam.
planuję zamówienie okien drewnianych - trzyszybowych. Czy myślicie, że okno o wymiarach 150x150 może być jednoskrzydłowe. Producent mi odradza bo twierdzi, że szyba jest za ciężka. Jak się uprę to mogą mi zrobić, ale podobno przy tych wymiarach lepiej 2 skrzydła.

Proszę o poradę jak wygląda to u was

Może i jednoczęściowe będzie ładniejsze i ciut "cieplejsze". Może technicznie będzie przez pierwsze lata super działało .......
Ale pomyśl o oknach w perspektywie 5-10-20-30 lat eksploatacji. Po drodze kilka malowań, konserwacji. Trochę wypaczeń w drewnie, może jakaś potłuczona szybka :-(
Ja wybrałbym 2-dzielne .... ich stan ogólnotechniczny prawdopodobnie za 20 lat będzie lepszy niż jednoskrzydłowego.
To moja opinia ..... mam kilka okien drewnianych 2- i 3-dzielnych około 20-letnich i kilka PCV nowych. Te nowe PCV są oczywiście szczelne i "cieplejsze" na szybie, ale chłodniejsze mają profile. Najbardziej mnie wkurza jednak konieczność malowania drewna co kilka lat, ....... ale to jak się uda, bo sąsiad ma takie co od nowości tj. od 11 lat pędzla nie widziały.

_FIX_
20-12-2010, 13:46
Ja starałem się, aby przedstawić plusy i minusy okna o takich gabarytach. Kupujący został poinformowany, ale decyzję musi podjąć sam. tedasss- jeśli podobają Ci się takie okna, a producent je wykona i da gwarancję to zamawiaj.
Pozdrawiam

art127
20-12-2010, 13:57
To zależy od profili - jak producent robi na cienkich profilach to nie ma szans na gwarancję. Ja mam tylko jednoskrzydłowe 3-szyby i nie mam problemów od producenta na gwarancję, ale musiałem wybrać takiego co robi na profilach Schuco. Ten sam dylemat miałem z drzwiami balkonowymi - 90x235 i dało się. O drzwiach tarasowych podnoszono przesównych już nie wspomnę. Inni producenci nawet nie wiedzieli, że takie są - żenada.

Charlie
20-12-2010, 19:21
... Inni producenci nawet nie wiedzieli, że takie są - żenada.

jest to możliwe !

GOMA4
21-12-2010, 18:40
Witam,

tak sobie troszkę poczytałam,
pracuję w fabryce okien,
okna 150 x150 w jednym skrzydle - bez problemu, mamy dobrej jakości profile i nie oszczędzamy na stali.
Prawdą jest , że przy pozostawianiu takiego okna często w pozycji otwartej ( nawet ze zwykłą szybą ) ma ono tendencję do" zwieszania".
Ja okna otwieram tylko do mycia.
Codziennie wietrzę ( a szczególnie zimą ) uchylając wszystkie okna jednocześnie na całym piętrze.
Od wiosny ruszamy z budową własnego domu.
Mamy zaplanowane 146,5x143,5 w całości ,w profili 6-cio komorowym, z trzyszybowym pakietem,na okuciach Maco ( ale SIEGENIA też jest dobrą firmą )
Nikt z was nie wspomina o jeszcze jednej rzeczy - słupek w takim oknie + 2 x skrzydło zabiera ponad 20 cm światła ( do 25 cm w zależności od rodzaju słupka i profili )

Pozdrawiam,
ADA